Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.09.2017., 15:28   #1321
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Kolicinski sam sigurno procitao najvise abstracta, sigurno tisuce i tisuce... jer ipak su kratki a nerijetko su i jedino oni dostupni (full text naplacuju...)..Daleko najcesce sam citao na PubMed bazi.
Npr kad se radi o receptorima za opijate vjerojatno sam procitao skoro sve dostupne abstracte koji se ticu funkcije nekog iz te obitelji receptora pogotovo ako se tice zivcanog sustava. Kod toga mi je bitno bilo vise uociti uzorak pa su mi abstracti za to super. Ako bi mi nesto bilo sumnjivo ili odskakalo od uzroka ili necega vec ili me bas zanima onda bi pokusao uci u detalje ako su dostupni. Za kappa opioid receptor mislim da i jesam sve na pubmedu procitao u nekom trenutku prije koju godinu (nema ih puno, tek nedavno se "razestilo" po njima) i u pravilu bi ulazio u detalje ako su dostupni negdje jer mi je taj receptor da ne duljim sad zasto - nainteresantniji.

Zatim, radovi koje u pravilu citam cijele su "metastudije". Obicno super pokrivaju neko podrucje, razne smjerove istrazivanja unutar njega, sazeta teorijska pokrica za njih, zatim i relevantne studije i trenutne pronalaske po smjerovima. Ako su svjezijeg datuma daju jako dobar pregled toga sto se trenutno radi i gdje se moze ocekivati kakav pomak. Nekad budu malo poduze ali su uglavnom super za procitat..

Znanstvene portale slabo pratim.... nisam ja sad nesto redovit u tome da imam takve navike, to je vise na mahove... valjda kad sam manicniji.. ili imam neke ideje ili slutnje... zapravo nikad nisam siguran sta bude kronoloski prije od tog dvoje, kokos-jaje fora.

Osim toga dosta sam recimo koristio i wikipediu.. Tamo su neke stvari super organizirane za to moje dangubljenje, npr kad istrazujes funkciju receptora za opijate imas navedene linkove na sve poznate full/partial agoniste, antagoniste, inverse agoniste i slicno, nerijetko i one koje su tek oktrivene i testirane na zivotinjama ili slicno, od tamo pogledas sta pise za supstancu, pa onda mozes skociti na pubmed citati pojedine studije....

To s tim "istrazivanjem mozga" je za mene krenulo od te neke "psihonautike"... a posto sam programer valjda nekako citajuci te materijale uocio sam nekakve uzorke pa je to onda nekako preraslo u neki pokusaj razumijevanja uma ili barem nekih dijelova svojim "programerskim" okvirom razmisljanja.. tako nekako... dangubljenje
Nije dangubljenje, dalo bi se to objaviti u nekom sustavnom obliku (kao neka edukativna aplikacija za narkofile, recimo ). Kad čitam tvoje postove o tim stvarima imam osjećaj da si mogu 'izmjeriti' razine tih stvari u mozgu, ali što vrijedi kad zaboravim za mjesec dana koji je opiod koji.

Inače sam bila fan portala dok si na gugletu mogao postaviti početnu stranicu tako da ti objavljuje vijesti iz odabranih izvora. Pa dok drugi piju kavu uz Daily Mail, ja si fino gledam Science Daily i sva sam si važna. Sad mi se to više ne da, ali odem nekad na Academia.edu vidjeti što je novo u mojih četrdesetak polja interesa, ali rijetko dođem dalje od naslova. Imam besplatnu verziju budući da sam škrta davat pare samo da vidim tko me je i gdje citirao.

Na portalima sam zadnji put bila kad sam probala dokučiti zašto imam napadaje tjeskobe kad trebam napraviti bilo kakav plan i skužila da je za te svinjarije zaslužna amigdala, koja mi je i po nekim drugim pokazateljima prilično disfunkcionalna. Članak mi je bio malkice sumnjiv pa sam išla vidjeti istraživanje... da skratim, jel znaš prevesti ovo na ljudski jezik?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4340753/
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:10   #1322
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Na portalima sam zadnji put bila kad sam probala dokučiti zašto imam napadaje tjeskobe kad trebam napraviti bilo kakav plan i skužila da je za te svinjarije zaslužna amigdala, koja mi je i po nekim drugim pokazateljima prilično disfunkcionalna....]
Pa što i kada bi to "skužila".... ?
(- pod navodnicima, jer odgovor koji bi dobila od biologije/fizike ne bi bio na pitanje Zašto nego samo Kako, odnosno što se dešava u tijelu pri napadu panike itd)

Bolji ćeš odgovor naći u prozi, poeziji, umjetnosti općenito.... (tu ćeš naći analogiju a ne materijalističko linearno tumačenje uzroka-posljedice, koje je besmisleno i beskorisno jer mu nema kraja)

Mene je npr ova tvoja "panika kad moraš napraviti plan" odmah podsjetila na jednog lika što ga je Salome opisala u svojoj biografiji:
"U osobito živahnom sjećanju ostao mi je Herman Bang koji je stanovao u Saint Germainu i prštao od ideja, premda je dugotrajnije pobolijevao. Jednog se našeg razgovora sjećam gotovo od riječi do riječi, kad je s užasom opisivao s kakvim strahom uvijek pristupa nekom novom poetskom uratku: bježao bi na prozor ne bi li izvana dokučio neku spasonosnu izliku za odgodu..."
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 21:42   #1323
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Nije dangubljenje, dalo bi se to objaviti u nekom sustavnom obliku (kao neka edukativna aplikacija za narkofile, recimo ). Kad čitam tvoje postove o tim stvarima imam osjećaj da si mogu 'izmjeriti' razine tih stvari u mozgu, ali što vrijedi kad zaboravim za mjesec dana koji je opiod koji.
Ne pamtim ni ja bas najbolje niti to sustavno negdje zapisujem tako da nakon nekog vremena iza svega preostane nesto mutnog/opcenitog/intuitivnog znanja, protraceni dani i poneki post Imam i par tekstova doma negdje na komput sto sam nesto zapocinjao i nekakav pocetak diletantske knjige o evoluciji tamo iz doba kad su me banali sa prirodnih znanosti

Diletantska knjiga je trebala biti na temu "holisticke evolucije" tj. ona moja tema 'Evolucija = I.D.' je na tragu teme te knjige a zbog koje sam i popio ban s PZa.. mozda i bolje, jos je dosta bilo neorganizirano u mojoj glavi, s druge strane sad je pak malo isparilo.. tj. ispuhala se volja, manija, stavec. Iako sam jos uvijek uvjeren da ce se paradigma evolucije presaltati na taj nacin vrlo brzo. Kasnije sam nasao ovo - koje kao da nagovjescuje to sto sam htio pisati tj. to "saltanje paradigme". Nazalost nisam nasao fulltext.

Obicno kad prokrastinacijom skupim nekakvo veliko kasnjenje na nekom projektu onda nastupa "manicna distrakcija" kako bi ja to nazvao: radje cu operirati u zabludi da mogu ne znam sta vaznog ispricati svijetu o recimo evoluciji nego da radim to sto trebam.
Ili drugim rijecima, moj mozak manifestira/izmisli vazniji cilj pored kojeg se ovaj koji prokrastiniram cini manje bitnim, tako nekako - sto onda omogucuje daljnje odgadjanje obveza radi tog vaznijeg cilja i gomilanje kasnjenja, a sto onda dalje povecava manicnu distrakciju

Vec sam dosta puta prolazio kroz to, trebalo je neko vrijeme da si priznam da moja "akutna genijalnost" nerijekto korelira s kolicinom neobavljenog posla

Quote:
Inače sam bila fan portala dok si na gugletu mogao postaviti početnu stranicu tako da ti objavljuje vijesti iz odabranih izvora. Pa dok drugi piju kavu uz Daily Mail, ja si fino gledam Science Daily i sva sam si važna. Sad mi se to više ne da, ali odem nekad na Academia.edu vidjeti što je novo u mojih četrdesetak polja interesa, ali rijetko dođem dalje od naslova. Imam besplatnu verziju budući da sam škrta davat pare samo da vidim tko me je i gdje citirao.
Pa to stvarno nije ok da ne mozes vidjet citate svog rada dzabe?

A mogao bi si staviti nesto tako na pocetnu stranicu, umjesto ovih trujucih govana fox, cnn, jutarnji i to

Quote:
Na portalima sam zadnji put bila kad sam probala dokučiti zašto imam napadaje tjeskobe kad trebam napraviti bilo kakav plan i skužila da je za te svinjarije zaslužna amigdala, koja mi je i po nekim drugim pokazateljima prilično disfunkcionalna. Članak mi je bio malkice sumnjiv pa sam išla vidjeti istraživanje... da skratim, jel znaš prevesti ovo na ljudski jezik?

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4340753/
Uh, malo je poduze, ali mi se cini kao nesto sto bi htio izucit pa onda vjerojatno budem probao, mozda preko vikenda, pa ako bude islo javim

Inace bas ovih dana prolazim neko sranje s planiranjem, mozda slicno tebi, kad moram neki projekt smisliti, previse kombinatorike, ne mogu zapocet radit, sve je nesto u zraku, 5 razlicitih varijanti, ne mogu se odluciti kako iskomibnirati stvari da rade, ovako ili onako, koje su prednosti i mane, da li cu se zajebat nekad kasnije, ako imam vise opcija moram znat zasto neku odabrat, ne moze mi bit svejedno itd.
Pomaze mi zapisati barem neki plan, pa prolaziti kroz njega, doradjivat ga.. iako je brze baratati u glavi s tim stvarima nego na "papiru", u jednom trenutku moram prekinuti kombinatoriku u glavi, stavit neki plan kakav god da je na papir i odrediti barem neku stvar u koju sam siguran kako cu i pocet od nje pa dalje opet revidirat, uglaavnom glava me od tog boli. Obicno bude lakse doci do konacnog plana kad vec zapocnes, kad otkines komad kao da se smanji suvisno kombiniranje, bolje se vidi konacni cilj, neam pojma.
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2017., 12:44   #1324
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Obicno kad prokrastinacijom skupim nekakvo veliko kasnjenje na nekom projektu onda nastupa "manicna distrakcija" kako bi ja to nazvao: radje cu operirati u zabludi da mogu ne znam sta vaznog ispricati svijetu o recimo evoluciji nego da radim to sto trebam.
Ili drugim rijecima, moj mozak manifestira/izmisli vazniji cilj pored kojeg se ovaj koji prokrastiniram cini manje bitnim, tako nekako - sto onda omogucuje daljnje odgadjanje obveza radi tog vaznijeg cilja i gomilanje kasnjenja, a sto onda dalje povecava manicnu distrakciju

Vec sam dosta puta prolazio kroz to, trebalo je neko vrijeme da si priznam da moja "akutna genijalnost" nerijekto korelira s kolicinom neobavljenog posla
Zvuči poznato.

Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Inace bas ovih dana prolazim neko sranje s planiranjem, mozda slicno tebi, kad moram neki projekt smisliti, previse kombinatorike, ne mogu zapocet radit, sve je nesto u zraku, 5 razlicitih varijanti, ne mogu se odluciti kako iskomibnirati stvari da rade, ovako ili onako, koje su prednosti i mane, da li cu se zajebat nekad kasnije, ako imam vise opcija moram znat zasto neku odabrat, ne moze mi bit svejedno itd.
Numeriraj opcije od 1-5 pa ti mogu baciti tarot.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 20:43   #1325
zbog ocuvanja

kako bi drugacije netko ocuvao ono sto je izgradio?
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2018., 21:34   #1326
Bitno je igrati se, i bitno je shvatiti da se nista ne desava, odnosno da zivimo unutar simulirane stvarnosti. Bol postoji da, pa preko boli smatramo da se stvari desavaju, dok se u biti ne desava nista bitno ili vazno.

Bitno bi mozda takoder bilo rijesiti se strahova, koji koce da se igramo unutar simulacije.
Ufur is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2018., 14:41   #1327
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Pa što i kada bi to "skužila".... ?
(- pod navodnicima, jer odgovor koji bi dobila od biologije/fizike ne bi bio na pitanje Zašto nego samo Kako, odnosno što se dešava u tijelu pri napadu panike itd)

Bolji ćeš odgovor naći u prozi, poeziji, umjetnosti općenito.... (tu ćeš naći analogiju a ne materijalističko linearno tumačenje uzroka-posljedice, koje je besmisleno i beskorisno jer mu nema kraja)

Mene je npr ova tvoja "panika kad moraš napraviti plan" odmah podsjetila na jednog lika što ga je Salome opisala u svojoj biografiji:
"U osobito živahnom sjećanju ostao mi je Herman Bang koji je stanovao u Saint Germainu i prštao od ideja, premda je dugotrajnije pobolijevao. Jednog se našeg razgovora sjećam gotovo od riječi do riječi, kad je s užasom opisivao s kakvim strahom uvijek pristupa nekom novom poetskom uratku: bježao bi na prozor ne bi li izvana dokučio neku spasonosnu izliku za odgodu..."
Sad, neko vrijeme nakon ovoga, kada se problem bliži rješenju mogu sažeti dosadašnja iskustva. 'Prave' napadaje panike sam davno riješila s jednom forom iz KBT-a, pa sam mislila da će neko znanstveno rješenje funkcionirati i za ovo. Ono što sam iščeprkala jest da meditiranje smiruje amigdalu putem nekakvog mehanizma GABA-receptora. (Ne kužim se baš u to, pa ne znam sad pojasniti). I upalilo je, u kombinaciji s tim i još nekim tehnikama uspjela sam dovesti pod kontrolu svoj KPTSP i sad planiram početi planirati. Odgađanje mi samo po sebi ne smeta previše, glavno je da je posao obavljen, a u međuvremenu sam razvila i zamjetnu dozu kurcobolje, tako da nemam apsolutno nikakav problem s time da neki meni nebitan posao stoji do posljednjeg trena.

Opet, da bi mi život krenuo u nekom suvislom smjeru trebala bih se vratiti na naslov teme i dokučiti što je *meni* bitno. Po svemu sudeći, bitno mi je prikupljanje, procesiranje i reorganiziranje različitih opskurnih podataka. Zašto je tome tako, nemam pojma. Možda je do psihološkog tipa, možda sam u prošlom životu bila knjižničarka u Akaši, možda su u šumi. Ono u što sam sigurna je da mi je to vođenje te neke imaginarne baze podataka oduvijek pričinjavalo iznimno zadovoljstvo (to su valjda isto neki receptori na djelu). Čak mi je i posao koji radim uključuje guranje podataka sim-tam i to ide toliko brzo da većinu radnog vremena zujim po internetsima i upijam razne opskurnosti ili nešto pametujem ovdje.

Jel imaš kakav književni/filmski lik s kojim bih se mogla identificirati, a da nije Ivica Kičmanović?
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 02:11   #1328
bitno je jer ima vrijednost od prije

s cim se ti danas sluzis? da si ti to gradio onda bi znao zasto je bitno. ti se rodio u sustavu. ideja slobodno volje je prazna ideja svih koji su redeni u sustavu. svi smo rodeni u zatvoru koji ima smjernice. ides li protiv neces dugo
__________________
ljudi sto citaju nemaju nikavu viziju. gubljenje vremena
dden is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 22:47   #1329
Bitno je ono do čega se još nije došlo. Stoga su sve vrijednosti koje se na temelju bitnosti nameću masama po meni na neki način velika laž. Kad sam bila jako neiskusna sve mi je bilo bitno. O individualnosti nitko ne govori osim onih koji te pokušavaju motivirati. O individualnosti se uopće ne može govoriti.
Možda je rješenje jednostavno manje govoriti o uopćenom, ali svijet nema tu tendenciju, dapače i od individualnosti pravi religiju.
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 23:29   #1330
Nije individualnost za svakoga
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 08:52   #1331
Niti ima individualnosti bez univerzalnosti. "Duhovno" trkeljanje je beskrajno lako ako čovjek ne zna značenja nekih najosnovnijih i najuniverzalnijih pojmova, kao što su npr. "bitno" i "individualno".
A to je samo drugi način da se kaže kako se sloboda bez discipline pretvara u vlastitu suprotnost.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.03.2018., 20:22   #1332
Men se čini da duovnjakinja priča o Apsolutu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 16:28   #1333
Quote:
Ulfur kaže: Pogledaj post
Bol postoji da, pa preko boli smatramo da se stvari desavaju, dok se u biti ne desava nista bitno ili vazno.


Bitno je osjećati se živim. Po mogućnosti bez bola.
duhovnjakinja is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2018., 16:37   #1334
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Zasto je nesto bitno? Zasto je ista bitno? Radi cega, u konacnici?
Bitno je po "nekome" ili "nečemu".

Bitno "samo po sebi" = zato što JESTE (postoji).
Enchantress is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 16:41   #1335
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Jel imaš kakav književni/filmski lik s kojim bih se mogla identificirati, a da nije Ivica Kičmanović?



Luđakinja iz Chaillota?
(https://movies123.be/movie/the-madwo.../watching.html)
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.03.2018., 22:18   #1336
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post


Ti si vještica!

Mislila sam staviti Katharine na avatar, već sam sve pripremila....
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 10:03   #1337
Zašto je nešto bitno?
Pa zato jer ja tako kažem.
A zašto bi bilo bitno ono što ja kažem?
Pa zato jer ja tako kažem.
A zašto bi bilo bitnije od onoga što netko drugi kaže?
Pa zato jer ja tako kažem.

Znači, samo je bitno što ja kažem da je bitno. Sve ostalo je bitno samo onoliko koliko ja to kažem.

Tako razmišljaju svi ljudi.
old-soul80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.03.2018., 18:02   #1338
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post


Ti si vještica!

Mislila sam staviti Katharine na avatar, već sam sve pripremila....
Najprije sam ti bila počela pisati o tome kako se moraš prepustiti unutarnjem vodstvu tj inspiraciji koji će te, ako si to uistinu zaželjela, dovesti do pravog filma ili knjige itd itd - onda mi se to učinilo kao "duhovno trkeljanje" pa sam ti samo dala link na film kojega sam se sama spremala pogledati, iako mi se iz sjećanja na taj film činilo da ću u njemu pronaći više sebe nego tebe....
Možeš misliti mog iznenađenja kada sam na kraju umjesto očekivanog smušenog i bezopasnog lika koji živi u svom svijetu pronašla energičnu ženu koja odlučuje uzesti stvari u svoje ruke kako bi Dobro pobijedilo :klap:


.... šta ti je Inspiracija....
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:38.