Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.03.2017., 23:12   #61
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Još da je slika veća dalo bi se iščitati iz nje
Quote:
addx kaže: Pogledaj post
Ne vjerujem da se radi o pravo psihopatiji, ne vjerujem da je mali psihopat, ne bi imao krug prijatelja koji ga podrzavaju, mogao bi imati eventualno sljedbenistvo ali ovo mi se ne cini to.
Psihopati su izvrsni manipulatori, kako bi dobili što žele. Prema tome i glumiti da su nešto što nisu.
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Ako je istina da "razmazivanje" dovodi dijete do toga da ubije one koji su ga razmazili, kako objašnjavaš da mnoga "razmažena" djeca nisu ubila svoje roditelje... ?
Može biti kombinacija više faktora, ako osoba ima predispozicije prije rođenja, okolina može biti triger, ali i ne mora. U slučaju psihopatije triger je nepotreban jer je osoba već rođena takva (struktura mozga s najvećim utjecajem limbičkog sustava, odnosno funkcioniranja amigdale koja je odgovorna za procesiranje emocija). Kod sociopata je drugačije jer je okolina faktor.
Na temelju podataka iznesenih u javnosti (senzacionalizam i nekritičnost novinarstva) ne može se išta detaljno i istinski zaključiti o tom čovjeku. Niti se ne bi smjelo.
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.03.2017., 23:50   #62
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Kako si povezala inteligenciju koja zamjećuje besmislenost svijeta sa spanđavanjem s paunom iz specijalne škole.... ?
Spominjala si neku fantomsku inteligenciju koja nema veze s preživljavanjem. E pa moja je, kao svaka poštena inteligencija zadnje desetljeće usmjerena gotovo isključivo na to. U slobodno vrijeme šuta u guzicu one koji me pokušavaju uvjeriti u to da se ne trebam boriti jer će blagotvorni Univerzum Isus Krišna Betmen anđeo sa Siriusa riješiti sve moje probleme ako dovoljno jako imaginiram, transurfam i pijem vodu s porukom.

Ne šutam ih iz zlobe i zavisti, niti zato što smatram da je i noga u guzicu korak naprijed, nego da bi im slikovito dočarala kako je mnogo vjerojatnije da svinje polete nego da me njihovi imaginarni prijatelji počnu gladiti peruškom po glavi.

Meditacija je kul. Mali Tin bi trebao početi meditirati. Za četrdesetak godina bit će prosvijetljeni učitelj, garant.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 01:56   #63
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
U slobodno vrijeme šuta u guzicu one koji me pokušavaju uvjeriti u to da se ne trebam boriti jer će blagotvorni Univerzum Isus Krišna Betmen anđeo sa Siriusa riješiti sve moje probleme ako dovoljno jako imaginiram, transurfam i pijem vodu s porukom.
Moje najgore razdoblje u životu bilo je kada sam imala 18; tada mi se desio niz onih događaja koje zovemo "tragedijama i katastrofama" a koji se prije ili kasnije znaju tako lančano desiti mnogim ljudima.
E pa, upravo tada, u trenutku potpune obeshrabrenosti i ravnodušnosti odlučila sam kako "nema šanse da ću se boriti za preživljavanje" jer mi je "svejedno jesam li živa ili mrtva; dapače, još je bolje ako odem odavde". Tako sam tada osjećala.

Možda ta unutrašnja odluka nema nikakve veze s činjenicom da se zaista nikada nisam morala boriti za preživljavanje i da su mi stvari uvijek stizale u pravi trenutak, nerijetko u zadnji čas - zaista ne znam.
No, činjenica je da nikad nisam osjećala kako je na meni da se borim da preživim pod svaku cijenu; nikad to nije bio "moj posao" i uvijek je tu postojala dobra doza ravnodušnosti i nonšalancije, pa čak i izvjesne znatiželje (u trenucima krajnje neizvjesnosti) "kako to izgleda sasvim propasti" ....

S obzirom da nisam sve to prihvaćala kao "puki niz sretnih slučajnosti", jer kada nešto postane pravilo više se ne može govoriti o slučaju, tako sam krenula u istraživanje.... proučavala sam npr astrologiju da vidim nije li mi to zapisano u zvijezdama? naravno da sam pronašla da jest .... zatim, kada sam batalila zvijezde: Da li je Moć Namjere? Pa da, to je!.... onda kada se pokazalo da je namjera dvosjekli maČ: A da nisu anđeli? da, jesu .... itd itd.... molim te da ne dodaješ ovom nizu labudove, jer sam i na njih također pomišljala i NARAVNO DA SU I ONI :klap:

U svakom slučaju, poanta je da IMA NEČEGA U PREPUŠTANJU, koliko god to možda ne bila univerzalna formula za sve i svih i u svakom trenutku
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 03:35   #64
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Još da je slika veća dalo bi se iščitati iz nje
Klikni na nju. Čarolija se dogodi
Quote:
Može biti kombinacija više faktora, ako osoba ima predispozicije prije rođenja, okolina može biti triger, ali i ne mora. U slučaju psihopatije triger je nepotreban jer je osoba već rođena takva (struktura mozga s najvećim utjecajem limbičkog sustava, odnosno funkcioniranja amigdale koja je odgovorna za procesiranje emocija). Kod sociopata je drugačije jer je okolina faktor.
Na temelju podataka iznesenih u javnosti (senzacionalizam i nekritičnost novinarstva) ne može se išta detaljno i istinski zaključiti o tom čovjeku. Niti se ne bi smjelo.
Ne kažem da to tvrdiš, ali ne bi bilo dobro da se dobije dojam da je ubijanje nešto svojstveno samo za tamo neke 'psihopate'. Ljudski mozak je dizajniran za ubijanje. Opasno je to ne znati. To je hladna kalkulacija evolucije koja je ponudila gomilu prednosti našim precima za preživljavanje i reprodukciju u izuzetno kompetitivnom svijetu.

Može se čini bizarno govoriti o ubojstvu kao adaptivnom rješenju, ali korist od ubijanja iz evolucijske perspektive je toliko velika da prava misterija nije to što je ubijanje bilo toliko učestalo u ev. povijesti, nego pitanje zašto nije postalo još učestalije.

Naravno, danas kada postoje zakoni situacija je malo drukčija. Ali i dalje ostaje problem živjeti u civiliziranom svijetu s mozgom dizajniranim za špilju.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 11:18   #65
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Klikni na nju. Čarolija se dogodi

Ne kažem da to tvrdiš, ali ne bi bilo dobro da se dobije dojam da je ubijanje nešto svojstveno samo za tamo neke 'psihopate'. Ljudski mozak je dizajniran za ubijanje. Opasno je to ne znati. To je hladna kalkulacija evolucije koja je ponudila gomilu prednosti našim precima za preživljavanje i reprodukciju u izuzetno kompetitivnom svijetu.

Može se čini bizarno govoriti o ubojstvu kao adaptivnom rješenju, ali korist od ubijanja iz evolucijske perspektive je toliko velika da je prava misterija to što je ubijanje toliko učestalo nego zašto nije postalo još učestalije

Naravno, danas kada postoje zakoni situacija je malo drukčija. Ali i dalje ostaje problem živjeti u civiliziranom svijetu s mozgom dizajniranim za špilju.
Slažem se sa svime napisanim, ali me zanima odgovor na istaknuto pitanje. Dakle, zašto ubijanje nije znatno učestalije? Odnosno što je s ljudima koji osjećaju snažnu evolucijsku zapovjed *ne ubij? Prema evoluciji takvi ljudi ne bi smjeli postojati, odnosno trebali su biti eliminirani u procesu evolucijskog odabira.

Zakone su napisali ljudi, pa bi mogli reći da su zakoni izraz ljudske genetike, zakoni su ogledalo (prosječnog) čovjeka tako da zakoni ne mogu biti objašnjenje za drugačije ponašanje ljudi.

Dakle, imamo ljudski mozak milijunima godina dizajniran za ubojstva i imamo ljude koji se iskreno gnušaju ubojstva ne samo drugih ljudi već i životinja.

Objašnjenje?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:01   #66
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Moje najgore razdoblje u životu bilo je kada sam imala 18; tada mi se desio niz onih događaja koje zovemo "tragedijama i katastrofama" a koji se prije ili kasnije znaju tako lančano desiti mnogim ljudima.
E pa, upravo tada, u trenutku potpune obeshrabrenosti i ravnodušnosti odlučila sam kako "nema šanse da ću se boriti za preživljavanje" jer mi je "svejedno jesam li živa ili mrtva; dapače, još je bolje ako odem odavde". Tako sam tada osjećala.

Možda ta unutrašnja odluka nema nikakve veze s činjenicom da se zaista nikada nisam morala boriti za preživljavanje i da su mi stvari uvijek stizale u pravi trenutak, nerijetko u zadnji čas - zaista ne znam.
No, činjenica je da nikad nisam osjećala kako je na meni da se borim da preživim pod svaku cijenu; nikad to nije bio "moj posao" i uvijek je tu postojala dobra doza ravnodušnosti i nonšalancije, pa čak i izvjesne znatiželje (u trenucima krajnje neizvjesnosti) "kako to izgleda sasvim propasti" ....

S obzirom da nisam sve to prihvaćala kao "puki niz sretnih slučajnosti", jer kada nešto postane pravilo više se ne može govoriti o slučaju, tako sam krenula u istraživanje.... proučavala sam npr astrologiju da vidim nije li mi to zapisano u zvijezdama? naravno da sam pronašla da jest .... zatim, kada sam batalila zvijezde: Da li je Moć Namjere? Pa da, to je!.... onda kada se pokazalo da je namjera dvosjekli maČ: A da nisu anđeli? da, jesu .... itd itd.... molim te da ne dodaješ ovom nizu labudove, jer sam i na njih također pomišljala i NARAVNO DA SU I ONI :klap:

U svakom slučaju, poanta je da IMA NEČEGA U PREPUŠTANJU, koliko god to možda ne bila univerzalna formula za sve i svih i u svakom trenutku
Nemam pojma zašto sam labudove i njihove spolne organe izostavila s popisa.

Ta tvoja odluka može se svesti na - hajde da vidimo što će biti. Samo što imam filing da tu igru igraš s figom u džepu. Da se stvarno nađeš u frci bilo bi ti kristalno jasno želiš li ići ili ostati. Tu tek možemo govoriti o moći namjere. Sve ostalo su... labudovi.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:16   #67
Iracionalist je više zadovoljniji u životu jer nađe dobro u svemu. Tipa ako vidi da neka situacija ne čini dobro čovječanstvu, racionalac će bit srdit i ne zadovoljan, a ovaj će nač i srećuu u tome. Ja to tako vidim. Nešto slično kao subjektivno i objektivno razmišljanje.
Majki2111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:20   #68
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Može se čini bizarno govoriti o ubojstvu kao adaptivnom rješenju, ali korist od ubijanja iz evolucijske perspektive je toliko velika da prava misterija nije to što je ubijanje bilo toliko učestalo u ev. povijesti, nego pitanje zašto nije postalo još učestalije.

Naravno, danas kada postoje zakoni situacija je malo drukčija. Ali i dalje ostaje problem živjeti u civiliziranom svijetu s mozgom dizajniranim za špilju.

Gle, da mi netko sad pokloni gejmerski kompjuter ne bi mi bio nikakav problem koristiti ga za posao - briga me što je unutra, glavno da vozi. Ali kad bi na njemu bili novi Windowsi, tu bih malo već jebala majku onome tko ih je stavio jer si želim neki drugi operativni sustav.

Uostalom smatram kod te bande problem nije u hardveru nego u softveru. S tim genima ili čime već, mogli bi biti izvanredni sportaši (ako već ne specijalci ) ali im je društvo (nehotice?) usadilo neke potpuno krive obrasce mišljenja i ponašanja.

Ljudi ne ubijaju češće zato što su - gle čuda - razumna bića. Kao takvima, nije im nikakav problem ovladati instinktima. Do sranja dolazi kad im netko krene čačkati po programima.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 12:57   #69
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Slažem se sa svime napisanim, ali me zanima odgovor na istaknuto pitanje. Dakle, zašto ubijanje nije znatno učestalije? Odnosno što je s ljudima koji osjećaju snažnu evolucijsku zapovjed *ne ubij? Prema evoluciji takvi ljudi ne bi smjeli postojati, odnosno trebali su biti eliminirani u procesu evolucijskog odabira.

Zakone su napisali ljudi, pa bi mogli reći da su zakoni izraz ljudske genetike, zakoni su ogledalo (prosječnog) čovjeka tako da zakoni ne mogu biti objašnjenje za drugačije ponašanje ljudi.

Dakle, imamo ljudski mozak milijunima godina dizajniran za ubojstva i imamo ljude koji se iskreno gnušaju ubojstva ne samo drugih ljudi već i životinja.

Objašnjenje?
Razlog zašto ubojstvo nije učestalije je u tome što to nije idealno rješenje, to je samo jedno od adaptivnih rješenja, a koje je ekstremno rizično, i koje ostaje u pomanjkanju drugih u slučaju kad nam netko radi ogromnu štetu. Kada nekog pokušavamo ubiti i sami se izlažemo ogromnoj opasnosti. Prije nije bilo moguće jednostavno dignuti slušalicu i nazvati hitnu. Manja rana, recimo ugriz, je bio dovoljan za smrtonosnu infekciju. Osim toga, nije stvar samo u tome da bi se protivnik mogao obraniti i teško nas ozlijediti i ubiti, nego je moguća i odmazda od strane rodbine tog 'plemena', a moguće je i izopćenje iz vlastitog zbog straha i poremećenog hijerarhijskog odnosa. Dodatni razlog je i to što je svatko od nas razvio i veoma učinkovitu obranu u slučaju napada, jer od najviše je cijene biti ubijen i nema ništa skuplje od toga. Ta obrana sastoji se od cijelog seta različitih mehanizama, a nevjerojatno znanstveno otkriće je da ta obrana počinje još i prije rođenja, u majčinoj utrobi gdje se fetus brani od spontanog pobačaja tako da u majčin krvotok luči hormon kratice hCG, a visoke količine tog hormona tijelo žene interpretira kao znak zdravlja fetusa, pa ga onda neće pobaciti.
Tako da je ubojstvo jedno od rješenja koje se u evolucijskom smislu isplati samo u krajnje opasnim slučajevima kada je ugrožen naš organizam, odnosno naši geni. To su situacije kada nas netko pokuša ubiti, kada nam netko ugrožava potomke, kada nam se netko miješa u reprodukciju, kada nam netko krade vrijedne resurse i kada netko značajno šteti našem ugledu i interesima koji su nam od velike važnosti. To su sve potencijalni okidači koji jednu savršeno normalnu i prosječnu osobu mogu pretvoriti u ubojicu.

Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Gle, da mi netko sad pokloni gejmerski kompjuter ne bi mi bio nikakav problem koristiti ga za posao - briga me što je unutra, glavno da vozi. Ali kad bi na njemu bili novi Windowsi, tu bih malo već jebala majku onome tko ih je stavio jer si želim neki drugi operativni sustav.

Uostalom smatram kod te bande problem nije u hardveru nego u softveru. S tim genima ili čime već, mogli bi biti izvanredni sportaši (ako već ne specijalci ) ali im je društvo (nehotice?) usadilo neke potpuno krive obrasce mišljenja i ponašanja.

Ljudi ne ubijaju češće zato što su - gle čuda - razumna bića. Kao takvima, nije im nikakav problem ovladati instinktima. Do sranja dolazi kad im netko krene čačkati po programima.
Teško je to za povjerovati, ali svatko od nas se može naći u situaciji gurnut preko granice legalnog. Ljubomora je jedna od najboljih primjera. Muškarac kada iznenada zatekne svoju ženu u krevetu s drugim, često ne može kontrolirati taj ekstremni nagon gonjen ubojitim koktelom neuroprijenosnih kemikalija. Nije to nešto od čega se može lako othrvati i ljudi toga postanu svjesni tek kad naprave takvu pizdariju.

91% muškaraca i 84% žena je barem jednom u životu imalo intenzivnu fantaziju s detaljnim planom počinjenja ubojstva. Opasno je tvrditi da je to moguće popraviti društvenom intervencijom. Moguće je jednako koliko i utjecati na instinktivni strah od zmija.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 14:01   #70
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Teško je to za povjerovati, ali svatko od nas se može naći u situaciji gurnut preko granice legalnog.


Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Ljubomora je jedna od najboljih primjera. Muškarac kada iznenada zatekne svoju ženu u krevetu s drugim, često ne može kontrolirati taj ekstremni nagon gonjen ubojitim koktelom neuroprijenosnih kemikalija. Nije to nešto od čega se može lako othrvati i ljudi toga postanu svjesni tek kad naprave takvu pizdariju.
Scenarij češći u lošim vicevima nego u crnoj kronici. Ubojstva iz ljubomore u praksi se "kuhaju" dosta dugo, baš kao i sva ostala. Nekontrolirani, ekstremni nagoni pogonjeni ubojitim koktelima obuzimaju prosječnog mužjaka čak i kad mu netko uskrati prednost u prometu. Što, i tada se samo nadljudskim naporima može othrvati pizdarijama?

Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
91% muškaraca i 84% žena je barem jednom u životu imalo intenzivnu fantaziju s detaljnim planom počinjenja ubojstva. Opasno je tvrditi da je to moguće popraviti društvenom intervencijom. Moguće je jednako koliko i utjecati na instinktivni strah od zmija.
A zašto bi se na to utjecalo? Što mene briga fantazira li netko o tome kako će me ubiti ili me pozvat u kino? To je njegova privatna stvar, sve dok ne postane nepristojan. Ne vidim razloga zašto "popravljati" tuđe misli, osim kad to osoba sama zatraži - kao u primjeru odlaska na kognitivno-bihejvioralnu terapiju koja s velikim uspjehom liječi sve fobije, pa tako i onu od zmija.

Biološki jesmo životinje (osim onih koji su biljke ili gljive) ali posjedujemo i više kognitivne funkcije, uključujući samokontrolu. Ako nekome ti mehanizmi ne funkcioniraju, riječ je ili o mentalnoj retardaciji ili o nekome kome društvo nije osiguralo normalne uvjete za psihosocijalni razvoj. Zanimljivo, ali razgovorni jezik oba slučaja opisuje istom rječju - kreten.
__________________
#HoldMyRakija

Zadnje uređivanje Leteća : 29.03.2017. at 14:12.
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 15:00   #71
Quote:
Leteća kaže: Pogledaj post
Biološki jesmo životinje (osim onih koji su biljke ili gljive) ali posjedujemo i više kognitivne funkcije, uključujući samokontrolu. Ako nekome ti mehanizmi ne funkcioniraju, riječ je ili o mentalnoj retardaciji ili o nekome kome društvo nije osiguralo normalne uvjete za psihosocijalni razvoj. Zanimljivo, ali razgovorni jezik oba slučaja opisuje istom rječju - kreten.
Nitko ne tvrdi da nemamo samokontrolu, ali ona nekad nije dovoljna. Upravo ovakvo razmišljanje je ekstremno opasno. Da se to događa samo psihopatima i poremećenim likovima bez samokontrole, a ja Leteća s jakim karakterom i intelektom, meni se to ne bi moglo dogoditi.

Svima se ubojstvo može dogoditi. Postoje situacije u kojima nema nikakve samokontrole i možeš samo biti sretna ako dosad to nisi trebala doživjeti, ali opasno je živjeti u takvom uvjerenju. Pročitaj The Murderer Next Door, David Buss u njoj otkriva da se prema statistikama većina ubojica po ničemu ne razlikuje od ostatka populacije. To su potpuno normalni ljudi koje svakodnevno srećemo na ulici.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 16:01   #72
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Nitko ne tvrdi da nemamo samokontrolu, ali ona nekad nije dovoljna. Upravo ovakvo razmišljanje je ekstremno opasno. Da se to događa samo psihopatima i poremećenim likovima bez samokontrole, a ja Leteća s jakim karakterom i intelektom, meni se to ne bi moglo dogoditi.

Svima se ubojstvo može dogoditi. Postoje situacije u kojima nema nikakve samokontrole i možeš samo biti sretna ako dosad to nisi trebala doživjeti, ali opasno je živjeti u takvom uvjerenju. Pročitaj The Murderer Next Door, David Buss u njoj otkriva da se prema statistikama većina ubojica po ničemu ne razlikuje od ostatka populacije. To su potpuno normalni ljudi koje svakodnevno srećemo na ulici.
Da, ubojstvo se ne događa nekom drugom.

Briga me za američke statistike. Htjela bih vidjeti domaće. U jednom stupcu tablice pojedino desetljeće, u drugom broj ubojstava, u trećem broj stanovnika. U četvrtom, postotak (ili promil) ubojica u općoj populaciji. Zatim ubojstva razvrstana po motivima. Po spolu, dobi, obrazovanju i imovinskom stanju počinitelja. Pa da malo to usporedimo s nekim drugim društvenim kretanjima, možda bismo našli neku poveznicu.

Svoje susjede poznam. I prilično dobro znam kome je koliko potrebno da ode preko ruba. Poznam i njihovu djecu. Neka od njih su homicidalne fantazije počela verbalizirati već s tri godine. A to im nije palo s kruške. Imam oči, pa vidim.

Tvoje susjede ne poznam. Nemam blage veze čime bi nekome od njih mogao dignuti tlak dovoljno da te ucmeka. Ako se budemo dovoljno dugo dopisivali, vjerojatno ću saznati (iako me to nimalo ne zanima jer se ne planiram družiti niti s tobom, niti s tvojim susjedima).

Prepostavljam sam da ste svi u kvartu normalni ljudi i da se ni po čemu ne razlikujete od ostatka populacije. A ja takve ljude izbjegavam. Iz sigurnosnih razloga. Ti gledaju u pod dok hodaju kvartom, nikada nikome nisu rekli "marš" i bespogovorno izvršavaju radne zadatke. Zato su najopasniji. Nikad ne znaš kako će izgledati kad puknu. Jer nikada nisu pukli onak skroz malo, pa da imaš bar neku sliku.

Za susjede Davida Bussa me boli kurac. Nisu moji. Neka se ubijaju međusobno. Dok mi ne šalju dronove u dvorište, nemam ih razloga pocmekati. Kao ni tvoje, a ni svoje susjede dok mi ne zaviruju u lonac. Nije stvar u intelektu i karakteru - stvar je u motivu.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 16:48   #73
Statistike koje je koristio Buss nisu američke, nego svjetske.
I kad smo već kod toga, statistike pokazuju upravo suprotno od onog što si ranije bila tvrdila - da su ubojice često ljudi s mentalnom retardacijom ili poremećajem u razvoju. Upravo je takvih najmanje među ubojicama.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 17:17   #74
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Statistike koje je koristio Buss nisu američke, nego svjetske.
I kad smo već kod toga, statistike pokazuju upravo suprotno od onog što si ranije bila tvrdila - da su ubojice često ljudi s mentalnom retardacijom ili poremećajem u razvoju. Upravo je takvih najmanje među ubojicama.
Razvoj koji sam spomenula malo je teže statistički odmjeriti. Osim toga, statistike nije teško okrenuti u svoju korist, odnosno prezentirati ih tako da potkrepljuju tvoju tvrdnju, koliko god sumanuta ona bila.

A Buss kreće sa sumanutom tvrdnjom jer - to prodaje knjige. Um je programiran za ubijanje! Šok i vjeverica! Vaš susjed je možda ubojica! Neki čovjek je jutros pojeo ćevap - pogledajte što mu se dogodilo!

Uložio si trud i vrijeme da bi pročitao 300 stranica nečega i sad bi ti bio bed da se ispostavi kako od toga nema nikakve koristi. Jebiga, nema. Nasjeo si na akademsku verziju clikbaita.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 19:09   #75
Meh, svašta. Uhvaćena si u tome kako pričaš napamet pa sad, naravno, ni jedna statistika nije dovoljno dobra i sve je relativno.

David Buss nije pisac krimića, nego jedan od vodećih svjetskih psihologa, jedan od utemeljitelja područja evolucijske psihologije. Njegov udžbenik je i dan danas uvod u evolucijsku psihologiju za studente širom svijeta. On si ne može dopustiti pisati ništa van znanstvenih okvira jer bi bio diskreditiran od strane čitave znanstvene zajednice, a to nije slučaj.

A ja nisam baš naivan koliko ti mene smatraš, pa da bi 'nasjeo' na nešto. I prije nego sam pročitao tu knjigu i Homicide od Daly i Margo Wilson, znao sam kako je mozak oblikovan i nema tu ništa toliko senzacionalno kao što želiš prikazati.
paklara is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 19:55   #76
Baš dobro što si pripomenuo da se taj čovjek bavi evolucijskom psihologijom, da ne bih to slučajno išao čitati.
Premda, i da sam krenuo to čitati, vjerojatno bih ubrzo skužio o čemu se radi, pa ne bih protraćio previše vremena.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 20:20   #77
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Baš dobro što si pripomenuo da se taj čovjek bavi evolucijskom psihologijom, da ne bih to slučajno išao čitati.
Premda, i da sam krenuo to čitati, vjerojatno bih ubrzo skužio o čemu se radi, pa ne bih protraćio previše vremena.
Zašto ti se ne sviđa evolucijska psihologja, odnosno koji su tvoji argumenti protiv nje?
mravac8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.03.2017., 21:40   #78
Quote:
paklara kaže: Pogledaj post
Meh, svašta. Uhvaćena si u tome kako pričaš napamet pa sad, naravno, ni jedna statistika nije dovoljno dobra i sve je relativno.

David Buss nije pisac krimića, nego jedan od vodećih svjetskih psihologa, jedan od utemeljitelja područja evolucijske psihologije. Njegov udžbenik je i dan danas uvod u evolucijsku psihologiju za studente širom svijeta. On si ne može dopustiti pisati ništa van znanstvenih okvira jer bi bio diskreditiran od strane čitave znanstvene zajednice, a to nije slučaj.

A ja nisam baš naivan koliko ti mene smatraš, pa da bi 'nasjeo' na nešto. I prije nego sam pročitao tu knjigu i Homicide od Daly i Margo Wilson, znao sam kako je mozak oblikovan i nema tu ništa toliko senzacionalno kao što želiš prikazati.
Šteta. Da je pisac krimića, znao bi nešto o ubijanju. I o ljudskim motivacijama, normalno.

Evolucijska psihologija i meni prilično smrdi, ne samo zato što svodi čovjeka na samo jednu dimenziju, nego zato što je tako prokleto komercijalna. Igra na najniže strasti - neoprana masa voli čitati o seksu i smrti, nedojebani pubertetlije rado se prepuštaju mačističkim fantazijama, sponzoruše nalaze kvaziznanstvena opravdanja za svoj kurvarluk i sve se divno uklapa u opći trend povratka na ognjišta. Naravno, informacije ne putuju direktno s fakulteta na naše tanjure - burek treba umotati u novinski papir. Čisti ciganluk od kojeg ni akademija nije izuzeta - slučajno znam kako funkcioniraju te male primitivne zajednice.

Sve je to jebeni trend. Rodne studije i slične PC pizdarije smjenjuju se s kriptofašističkim zabrijavanjima, na mjesto metroseksualaca dolaze bradonje stasali na brabonjcina o Vikinzima i Spartancima i novi cirkus dolazi u grad.

Ti možda znaš kako je oblikovan mozak, ja znam kako se oblikuje svijest.
__________________
#HoldMyRakija
Leteća is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 10:04   #79
Quote:
mravac8 kaže: Pogledaj post
Zašto ti se ne sviđa evolucijska psihologja, odnosno koji su tvoji argumenti protiv nje?
Evolucijska psihologija je intelektualno smeće. Znanost svakako nije, jer se najvećim dijelom ne temelji na dokazima. Istina, kad uočimo neku univerzalnu osobinu vrste, često je korisno upitati se koja je njena evoluciona prednost - ako je uopće ima, jer nije ni nužno da je ima. Ali to je sve. U konkretnom slučaju knjige o ubojstvima nemamo čak ni tu univerzalnu osobinu - nemamo baš slučaj da svi ljudi ubijaju, ili da svi mi idemo okolo po svijetu i sumanuto ubijamo sve što se kreće, jer nas geni na to tjeraju. Naprotiv, vrlo malo ljudi to čini. To je anomalija, a ne pravilo. Ili kako kaže jedna blogerica:

Quote:
Here's a super easy and quick test that you can do (at home!) to determine whether or not a tenet of evo psych is true:

1. Is it true?

2. No? Okay, then.

Is this thing actually happening? Are modern men only chasing subservient virgins? Do all women bond sexually with one man for life and attempt to trap him into a loveless mating contract? If a man can't defeat a rival in battle with his bare hands, is he doomed to a life of forced celibacy and/or getting picked off by a pack of dire wolves?

NO? YOU MEAN PEOPLE ARE ALSO DOING OTHER STUFF?

Okay, then. Your thing is not true. Goodbye.
A više imaš ovdje:
The Psychology of Freedom: Against Evolutionary Psychology

Criticism of evolutionary psychology - Wikipedia

Evolutionary Psychology and the Public Media: Rekindling the Romance
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 12:26   #80
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Evolucijska psihologija je intelektualno smeće. Znanost svakako nije, jer se najvećim dijelom ne temelji na dokazima. Istina, kad uočimo neku univerzalnu osobinu vrste, često je korisno upitati se koja je njena evoluciona prednost - ako je uopće ima, jer nije ni nužno da je ima. Ali to je sve. U konkretnom slučaju knjige o ubojstvima nemamo čak ni tu univerzalnu osobinu - nemamo baš slučaj da svi ljudi ubijaju, ili da svi mi idemo okolo po svijetu i sumanuto ubijamo sve što se kreće, jer nas geni na to tjeraju. Naprotiv, vrlo malo ljudi to čini. To je anomalija, a ne pravilo. Ili kako kaže jedna blogerica:
Iako su mi polemike sa Sigmundom još draže, zadovoljstvo se naći na istoj strani barikade i pucati u vudu čarobnjaka iz Oza nazvanog pompozno evolucijska psihologija.
Prezir koji osjećam prema toj navodnoj disciplini i njenim pobornicima isti je koji osjećam prema pedofilima ,ubojicama, prevarantima,lažljivcima , jer u intelektualnom smislu evolucijska psihologija jest to sve zajedno ili pojedinačno

To su takove nebuloze i ''just so'' stories da se teologija( koja je vrlo često tkivo sastavljeno od laži ), čini matematika u odnosu na evolucijsku psihologiju i njene just so fantazmagorične nategnute priče.

TO su dakle natezanja, nagađanja, izvitoperenja, maštanja,IZMIŠLJANJA tipa djevica i golubica ...koja liče na romane i fikciju i priče iz davnine....

Najveći problem I PODVALA evolucijske psihologije je taj što se to predstavlja kao nauka a u svojoj biti je znanstvena fantastika.
Čak se i psihoanaliza čini većom znanosti od evolucijske psihologije
jer iako je postotak izlječenih od psihoanalize negdje oko jedne trećine ,ipak od psihoanalize ima neke koristi.

Od evolucijske psihologije koristi imaju samo oni koji se smijući idu na bankomat da uzmu lovu za svoje maštovite pričice koje sveučilišta financiraju.
A financiraju ih jer ionako niko to ne financira iz svog džepa.
Lova stiže iz kase koja je napunjena radom, a troši se od strane evolucijskih psihologa i njihovih neprovjerljivih nedokazanih pričica glasovitog tipa

kamenje----> grijanje----> dosta vremena---> juha ---ameba-----riba--- pa čovjek i sada kada je već čovjek tu udri u nagađanja i fantazije...

ma to je intelektualno legalizirano reketarenje ta evolucijska psihologija

OVAJ SVIJET JE PREPUN SMEĆA I LAŽNIH VRIJEDNOSTI.
Tako je za 90% svega kako kaže glasoviti Sturgeonov zakon.

A evolucijska psihologija ponosno stoji kao predvodnik u kategoriji smeća.
Evolucijska psihologija je 99% smeće
__________________
Najvažnija filozofska spoznaja svih vremena! Bolje je usred sunčanoga ljeta kupati se u moru, nego zimi raditi u mračnom uredu. Bela Hamvaš

Zadnje uređivanje parsifal : 30.03.2017. at 12:37.
parsifal is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:19.