Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.05.2017., 13:56   #4821
muči me obustava - obustava FINA-e vrsta C - obustava po osnovi poreza i drugih davanja. Koji dio ja njemu obustavljam ako on ima neto plaću 7.500,00 kn? Trebao bi računicu da radniku ostane 5.500,00 kuna nakon obustave, Zg je prebivalište, OO 1,00. tnx
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 15:15   #4822
Quote:
weever kaže: Pogledaj post
muči me obustava - obustava FINA-e vrsta C - obustava po osnovi poreza i drugih davanja. Koji dio ja njemu obustavljam ako on ima neto plaću 7.500,00 kn? Trebao bi računicu da radniku ostane 5.500,00 kuna nakon obustave, Zg je prebivalište, OO 1,00. tnx
Radiš obustavu trećine neto plaće. Znači 7500/3 = 2.500,00

5.000,00 kuna stavljaš na zaštićeni račun, a 2.500,00 kuna na redovan račun.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2017., 22:26   #4823
Quote:
konto12345 kaže: Pogledaj post
Radiš obustavu trećine neto plaće. Znači 7500/3 = 2.500,00

5.000,00 kuna stavljaš na zaštićeni račun, a 2.500,00 kuna na redovan račun.
Ne,ne...prosječna neto plaća za 2017. = 5.664 kn.

Ako je radnikova plaća veća od toga (što u ovom slučaju jest) plijeni se sve više od 2/3 prosječne neto plaće...

Znači 5.664/3 *2 = 3.776 kn je zaštićeno, sve ostalo ide na ovrhu....
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 08:35   #4824
Quote:
devilgirl kaže: Pogledaj post
Ne,ne...prosječna neto plaća za 2017. = 5.664 kn.

Ako je radnikova plaća veća od toga (što u ovom slučaju jest) plijeni se sve više od 2/3 prosječne neto plaće...

Znači 5.664/3 *2 = 3.776 kn je zaštićeno, sve ostalo ide na ovrhu....
e to, to i mene muči... zvao sam rrig i tako je. sve iznad 3.776,00 kuna se MORA PLIJENITI.

Zadnje uređivanje weever : 11.05.2017. at 08:51.
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 09:37   #4825
Hvala devil na ispravku, uopće mi nije upalo nigdje u oko taj limit (kad nitko od ovih mojih nema radnike sa većom plaćom
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 09:43   #4826
Quote:
weever kaže: Pogledaj post
e to, to i mene muči... zvao sam rrig i tako je. sve iznad 3.776,00 kuna se MORA PLIJENITI.
Usput, oprosti weever na krivom naputku
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2017., 10:23   #4827
sve 5. provjerim i ja na više mjesta pa da sam siguran... evo, sad i ti znaš to. zna i neljubazna gđa Jarža Turković..
weever is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 10:34   #4828
Molim vas pomoć. Dobila sam od HZMO zamolbu za dostavu obrasca MPP-1 za radnicu koja ide u mirovinu.
Šta se piše u rubriku -Plaća ili osnovica osiguranja za određivanje mirovine- bruto? neto?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 12:07   #4829
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Molim vas pomoć. Dobila sam od HZMO zamolbu za dostavu obrasca MPP-1 za radnicu koja ide u mirovinu.
Šta se piše u rubriku -Plaća ili osnovica osiguranja za određivanje mirovine- bruto? neto?
Bruto. Bruto je osnovica za doprinose za mirovinsko.
Mene je tražila s hzmo-a za saku godunu jedan MPP-1. Znači staž je 12 mj a iznos plaće osn. osig je zbroj bruto na razini godine
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 12:38   #4830
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Bruto. Bruto je osnovica za doprinose za mirovinsko.
Mene je tražila s hzmo-a za saku godunu jedan MPP-1. Znači staž je 12 mj a iznos plaće osn. osig je zbroj bruto na razini godine
Hvala. Reci mi još molim te, da li se upisuje obračunata ili isplaćena plaća u godini. Mislim da je obračunata.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 12:50   #4831
Obračunata
klara6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2017., 13:08   #4832
Quote:
klara6 kaže: Pogledaj post
Obračunata
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 06:13   #4833
Od 11.mj 2016. sam prijavljen u svojem j.d.o.o na jedan sat dnevno,a firma je u mirovanju, izjava ovjerena kod porezne.

Medutim nisam si jos isplatio placu za 02,03 i 04 mjesec 2017., bio sam u problemima.Od 02.05. sam prijavljen u drugoj firmi.

Jucer sam dobio prisilnu obustavu na bilo koji racun poslodavca jer nisam sam sebi isplatio tu minimalnu placu.

Pise 3200 bruto, pitao sam kako tako veliki iznos,kaze da je to minimalac po kojem se na kraju ajd racuna stvarni dug po satima na koje sam prijavljen.

Sto da uradim, da li da jednostavno uplatim te novce na firmin racun kao pozajmicu pa ce drzava to direktno skinuti i vratiti meni ili?

Ne kuzim tu prisilnu blokadu.

Rekla mi teta iz ureda da si probam danas uplatiti place i odmah ju nazvat da storniraju rijesenje.

Sto ako to ne napravim ovaj tjedan i ide ta prisilna obustava?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 13:33   #4834
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Od 11.mj 2016. sam prijavljen u svojem j.d.o.o na jedan sat dnevno,a firma je u mirovanju, izjava ovjerena kod porezne.

Medutim nisam si jos isplatio placu za 02,03 i 04 mjesec 2017., bio sam u problemima.Od 02.05. sam prijavljen u drugoj firmi.

Jucer sam dobio prisilnu obustavu na bilo koji racun poslodavca jer nisam sam sebi isplatio tu minimalnu placu.

Pise 3200 bruto, pitao sam kako tako veliki iznos,kaze da je to minimalac po kojem se na kraju ajd racuna stvarni dug po satima na koje sam prijavljen.

Sto da uradim, da li da jednostavno uplatim te novce na firmin racun kao pozajmicu pa ce drzava to direktno skinuti i vratiti meni ili?

Ne kuzim tu prisilnu blokadu.

Rekla mi teta iz ureda da si probam danas uplatiti place i odmah ju nazvat da storniraju rijesenje.

Sto ako to ne napravim ovaj tjedan i ide ta prisilna obustava?
Jesi dobio kakvo rješenje o ovrsi ili kakav dokument na kojima se vidi taj njihov izračun? Žali se na njega.

3200 je minimalac za puno radno vrijeme, ako si bio prijavljen na 1 sat dnevno, bruto minimalac ti je oko 400 kn + 17% doprinosa na placu, cca 450 kn mjesečno, tj. 1350-1400 kn za tri mjeseca, od toga je neto plaća cca 950 kn a ostatak su doprinosi iz i na plaću.

pod uvjetom da je sve tako kako si naveo, ili te namjerno lažu te ili su nesposobni, ni prvi ni zadnji nesposobni uhljebljeni poreznik.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 14:11   #4835
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Jesi dobio kakvo rješenje o ovrsi ili kakav dokument na kojima se vidi taj njihov izračun? Žali se na njega.

3200 je minimalac za puno radno vrijeme, ako si bio prijavljen na 1 sat dnevno, bruto minimalac ti je oko 400 kn + 17% doprinosa na placu, cca 450 kn mjesečno, tj. 1350-1400 kn za tri mjeseca, od toga je neto plaća cca 950 kn a ostatak su doprinosi iz i na plaću.

pod uvjetom da je sve tako kako si naveo, ili te namjerno lažu te ili su nesposobni, ni prvi ni zadnji nesposobni uhljebljeni poreznik.
Znam sve i oni znaju, ali tako su oni dobili od porezne valjda naputak...nije meni to sta su krivo napisali, nego me zanima sto sa tim rjesenjem, jel budu akinuli meni sa firminog kad uplatim pa prebacili meni ili sta?
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2017., 16:07   #4836
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Znam sve i oni znaju, ali tako su oni dobili od porezne valjda naputak...nije meni to sta su krivo napisali, nego me zanima sto sa tim rjesenjem, jel budu akinuli meni sa firminog kad uplatim pa prebacili meni ili sta?
Na to rješenje se žali i to je to, nemaš druge, priloži svoju prijavu na mirovinsko i zdravstveno te ugovor o radu iz kojeg se vidi satnica i iznos na koji si prijavljen, a oni nek se j.... Očito si naletio na nekog uhljeba koji prima plaću a da nema pojma što radi. Ako si prijavljen na nepunu satnicu onda se i osnovica proporcionalno može smanjujiti, nemogu oni to mijenjati svojim nekim naputcima , jer što, taj naputak bi trebao poništiti zakon? Reci im da njihovi naputci nisu jači od zakona i to je to, nek pročitaju zakon, a ako su već toliko nesposobni odnesi im sam i nek ili storniraju rješenje i daju ti napismeno da su ga stornirali, ili se žali na njega ali pazi da žalbu predaš u roku. Ako nebude storna rješenja prije isteka roka za žalbu obavezno predaj pisanu žalbu.

Na tvom mjestu možda najbolje da odeš na poreznu s knjigovođom pa da ih skupa pokušate uvjeriti da ponište rješenje, a ako ga ne budu spremni poništiti reci im da ćeš se žaliti i to je to. Ako ne upali razgovor sa referentom koji je donio rješenje, pokušati eventualno sa voditeljom ispostave.

Zadnje uređivanje Nikad spreman : 19.05.2017. at 16:25.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 09:58   #4837
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Od 11.mj 2016. sam prijavljen u svojem j.d.o.o na jedan sat dnevno,a firma je u mirovanju, izjava ovjerena kod porezne.
zar firma može biti u mirovanju ako ima jednog zaposlenog (pa makar to bilo i 1 sat dnevno) i za njega MORA obračunavati plaću....


Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
...

Medutim nisam si jos isplatio placu za 02,03 i 04 mjesec 2017., bio sam u problemima.Od 02.05. sam prijavljen u drugoj firmi.


...
ok, nisi isplatio plaću, jesi predao JOPPD za neisplatu plaće i sve ostalo što ide uz to....

Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
...

Pise 3200 bruto, pitao sam kako tako veliki iznos,kaze da je to minimalac po kojem se na kraju ajd racuna stvarni dug po satima na koje sam prijavljen.

Sto da uradim, da li da jednostavno uplatim te novce na firmin racun kao pozajmicu pa ce drzava to direktno skinuti i vratiti meni ili?

Ne kuzim tu prisilnu blokadu.

Rekla mi teta iz ureda da si probam danas uplatiti place i odmah ju nazvat da storniraju rijesenje.

Sto ako to ne napravim ovaj tjedan i ide ta prisilna obustava?
moj savjet ti je nađi si knjigovođu da ti to lijepo riješi, to sam ne možeš odraditi (vidim da puno toga ne razumiješ, sorry al morala sam, nemoj se ljutiti)
nedica is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 11:51   #4838
Quote:
nedica kaže: Pogledaj post
zar firma može biti u mirovanju ako ima jednog zaposlenog (pa makar to bilo i 1 sat dnevno) i za njega MORA obračunavati plaću....

ok, nisi isplatio plaću, jesi predao JOPPD za neisplatu plaće i sve ostalo što ide uz to....

moj savjet ti je nađi si knjigovođu da ti to lijepo riješi, to sam ne možeš odraditi (vidim da puno toga ne razumiješ, sorry al morala sam, nemoj se ljutiti)
Ma šta bi se ljutio.
Znam, čim sam stavio firmu u mirovanje, sebe sam prijavio na 1 sat dnevno i tako se isplatio par plača, a novce sam si uplatio na poslovni račun putem pozajmica.

Nisam ništa predao JOPPD, jer nije mi ništa niti knjigovođa rekla.
Mislim od kako je firma u mirovanju, knjigovođa mi služi samo da bi da podatke za plaću i to sam plačao,a napomenu oko JOPPD za neisplatu itd mi nije rekla.

Sad eto neznam šta mi je napraviti, šta znači da njihova prisilna obustava?

Čim si prebacim neke novce na poslovni - oni će to zamnrznuti ili?

I glupo mi da mi idu na taj način od minimalne plače 3200 bruto, a moja bruto za 1 sat dnevno varira od 500-700kn recimo.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 20:44   #4839
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Ma šta bi se ljutio.
Znam, čim sam stavio firmu u mirovanje, sebe sam prijavio na 1 sat dnevno i tako se isplatio par plača, a novce sam si uplatio na poslovni račun putem pozajmica.

Nisam ništa predao JOPPD, jer nije mi ništa niti knjigovođa rekla.
Mislim od kako je firma u mirovanju, knjigovođa mi služi samo da bi da podatke za plaću i to sam plačao,a napomenu oko JOPPD za neisplatu itd mi nije rekla.

Sad eto neznam šta mi je napraviti, šta znači da njihova prisilna obustava?

Čim si prebacim neke novce na poslovni - oni će to zamnrznuti ili?

I glupo mi da mi idu na taj način od minimalne plače 3200 bruto, a moja bruto za 1 sat dnevno varira od 500-700kn recimo.
za početak promijeni knjigovođu i nađi nekog sposobnog i ozbiljnog nek ti napravi joppd obrasce i preda ih sa tom satnicom na koju si prijavljen. danas se izgleda svaka budala bavi knjigovodstvom, pa neki ni joppd obrasce nisu sposobni napraviti i predati. katastrofa.

joppd treba predavati za svaku isplatu plaće ma kolika god ona i satnica bila.
na rješenje se žali, priloži sve joppd obrasce, ugovor o radu, prijave na mirovinsko i zdravsteno, a to će ti možda najbolje napraviti knjigovođa (naravno kvalitetan), iako to sve više spada pod pravo nego knjigovodstvo.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2017., 22:37   #4840
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Ma šta bi se ljutio.
Znam, čim sam stavio firmu u mirovanje, sebe sam prijavio na 1 sat dnevno i tako se isplatio par plača, a novce sam si uplatio na poslovni račun putem pozajmica.

Nisam ništa predao JOPPD, jer nije mi ništa niti knjigovođa rekla.
Mislim od kako je firma u mirovanju, knjigovođa mi služi samo da bi da podatke za plaću i to sam plačao,a napomenu oko JOPPD za neisplatu itd mi nije rekla.

Sad eto neznam šta mi je napraviti, šta znači da njihova prisilna obustava?

Čim si prebacim neke novce na poslovni - oni će to zamnrznuti ili?

I glupo mi da mi idu na taj način od minimalne plače 3200 bruto, a moja bruto za 1 sat dnevno varira od 500-700kn recimo.
Koliko sam shvatila blokadu je stavio inspektorat rada, i oni uvijek stave u visini minimalne plaće, a podatak da plaća nije isplaćena su dobili od porezne.
To znači da je knjigovođa predala JOPPD obrasce sa šifrom 0051 - neisplata plaće.


Najbrže rješenje je da položiš pozajmicu na žiro firme i isplatiš te zaostale plaće, te da izvode odneseš u inspektorat te će oni onda povući blokadu i Fina će vratiti novce sa privremenog računa na koji su povučena ta sredstva.
Tada možeš isplatiti povrat pozajmice i vratiti si novac.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:17.