Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija > Psihokauč

Psihokauč Prozac Nation

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2005., 16:02   #1
Unhappy Posttraumatski stresni poremećaj (PTSP) - opća tema

zanima me da li je moguće potpuno izlječenje? ili je vrhunac naučiti se živjeti s tim?
koji su načini liječenja osim da odeš na rebro i daju ti paletu lijekova i pošalju kući? da li netko zna da se netko izvukao iz toga i ponovno se socijalizirao i počeo opet voditi "civilni" život?

da li ima u zg neki doktor, udruga, organizacija, vrač koji STVARNO može pomoći? da li postoji mjesto gdje se mogu obratiti osobe koje žele pomoći nekome s ptsp-om a ne znaju kako?

što općenito mislite o ovom problemu i načinu na koji se društvo, politika, birokracija odnose prema tim ljudima?
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.08.2005., 21:48   #2
...he...he...he...
....zapravo covjek u zivotu ima samo jedan problem....a to je naravno..... njegov um....stoga se od davne prošlosti do danasnjih dana o njemu govori na sljedeci nacin...barem tako govore oni za koje ja vjerujem da poznaju istinu i tajnu zivota.....daklem....

......covjek ima samo jednog prijatelja tj neprijatelja u zivotu a to je njegov um....... odnosno um koji se nalazi pod kontrolom (spiritualne intiligencije) je njegov prijatelj, a um koji nije kontroliran (nego on-um tj. poludjela osjetila i on kao posrednik, upravljaju osobom) naziva se neprijateljem koji odvodi covjeka u "najmracnije predjele postojanja"....tj. mracnu-otupljenu-"bezživotnu"svjesnost-drugim rijecima spiritualnu smrt-...he....he...he....a to jest sadašnje stanje ljudske rase na planeti....nažalost...

...zašto...?.... on je sjediste proslosti-memorije-sudbine-karme i sastoji se od zelja za uzivanjem kroz instrument tijela, koje je ustvari namjenjeno tj. covjeku treba pomoci u njegovom duhovnom napretku-razvoju...

....dakle gledajuci iz jedne druge perspektive SVI boluju od ptsp-a
u manjem ili vecem obliku....ok back to reality..."obicna"-"normalna"-duhovno zbunjena osoba ne moze prihvatiti gore recene bljezgarije pa cu ti reci sto ce ti moderni "svecenici-znanstvenici" psihijatri reci o tome...uzmi jednu plavu i jednu crvenu tableticu a i bijela nije naodmet pa cemo mi tako obuzdati-"ubiti"-uspavati tvoj um-svijesnost i sve tvoje probleme ljepo zabiti duboko u podsvijest...bar na neko vrijeme...he...he...he...

....drugim rijecima oni ljece na sljedeci nacin...vide covjeka da nosi ogroman teret na desnom ramenu i puca pod njegovom tezinom samo sto se ne slomi od napora i sto cine....kazu mu ...heeejjj pa sto si lud da se tako lomis... pod tim teretom...pa oslobodi to
rame... malo prebaci teret na drugo-ljevo rame....he....he...he.... ...

.......eto to ti je njihov recept....oni koji idu drugim putem kazu....he...he...odbaci teret karme-memorije-proslosti-mraka-smrti-itd....naravno posto je to put kojim se rijesavaju svi problemi naravno da nije lak-jeftin...ali zar mudri ili oni koji to zele postati imaju neki drugi izbor-zelju....naravno pitanje sudbine-karme je tema za diskusiju od 13497649716471326497 god. raspravljanja a suma rasprave je sljedece..... covjek prošlu karmu "skoro da" promjeniti ne moze ali moze duhovnom vjezbom promjeniti svoju reakciju-raspolozenje-unutrasnji odnos..........

-------covjek je uvjek slobodan u nacinu na koji ce reagirati na neki dogadjaj-dozivljaj (...treba znati "stati na loptu"...) ......hm..... samo tu ljudi koji se ne bave duhovnim razvojem-napretkom imaju puno-mnogo-jako smanjen prostor za razmisljanje-djelovanje.... kako kazemo....... imaju kraki fitilj-odmah reagiraju itd........ posto imamo premalo prostora necemo se sad raspisati o utjecaju 3-ju sila mat. prirode na ljudsko bice i onako ovu kobasicu od posta nitko nece citati...he...he... ja nebi....he...he...-----------

... odnos prema dogadjaju koji ce mu se dogoditi ili mu se upravo desava .(da ne kazem da dubljim duhovnim uvidom moze i "vidjeti" zasto mu se nesto desava i sto iz toga treba nauciti itd).

...... no jos vaznije od toga..

..... ono sto nije covjeku moguce nije bogu nemoguce.... stoga on po svojoj volji moze svakog onog tko mu je predan osloboditi utjecaja svih proslih dijela sto poput sjemenki koje cekaju da donesu plod proslih dijela stoje skrivene u najdubljim kutovima i pećinama nase podsvijesti...znaci trazimo milost iskreno i dobit ces-cemo je...... sam bog ili njegov sin,sluga ili neko drugi od njega poslan pomocice ti-nam na tvom-nasem put ...he....he....he...ako ga uopce i trazimo....ho...ho...ho..... nadam se da si ista razumio od ovog sto sam nakakao...sorry ako sam bio ne jasan....i ja sam tragam za rješenjem tajne ...

......eto to je to...problemi na ljevo ili desno rame...... ili odbacimo ih daleko od nas...pljuc...pljuc...pljuc..... fuj...fuj...fuj..... ho...ho...ho...ucini kako ti je volja......ho...ho...ho... ....sretno....

...he...he...he...malo ludosti i pomaze na putu....ho...ho...ho...ho...
nije lose biti malo konrolirano lud.....ha...ha....ha....
__________________
kad čovjek "umre" ima drugačiji pogled na "život"...

Zadnje uređivanje pustinjak : 06.08.2005. at 22:58.
pustinjak is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 08:43   #3
Što znači potpuno izliječenje?
Ako osoba boluje od ptsp, to je ozbiljan i razarajuć poremećaj i za tu osobu i bližnje, najbolje je da se javi na odjel psihijatrije, što uopće nije niti za osudu niti išta negativno, jer je riječ o psihičkom poremećaju, a osoba koja može pomoći u tom slučaju je psihijatar.
Postoje načini terapije, koji ne moraju uključivati ljekove naravno, no pitanje je koliko su simptomi tog poremećaja izraženi.
Općenito, stav prema tome, kao i prema svim ostalim poremećajima, oku nevidljivim, su poražavajući...
I danas, još uvijek na spomen psihijatra, psihijatrije, osjeti se nekakva negativna stigma..

Vjerujem da uz obiteljsku podršku, mogućnost socijalizacije i odgovarajuću terapiju osoba može poremećaj izliječiti!
Bitni su svi faktori, ne samo jedan. A da, i motivacija, vlastita motivacija je izuzetno važna
Pozdrav
__________________
Utaži žeđ željom za bolje nas....
bLOODSTONE is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2005., 09:47   #4
Quote:
bLOODSTONE kaže:
Što znači potpuno izliječenje?
Ako osoba boluje od ptsp, to je ozbiljan i razarajuć poremećaj i za tu osobu i bližnje, najbolje je da se javi na odjel psihijatrije, što uopće nije niti za osudu niti išta negativno, jer je riječ o psihičkom poremećaju, a osoba koja može pomoći u tom slučaju je psihijatar.
Postoje načini terapije, koji ne moraju uključivati ljekove naravno, no pitanje je koliko su simptomi tog poremećaja izraženi.
Općenito, stav prema tome, kao i prema svim ostalim poremećajima, oku nevidljivim, su poražavajući...
I danas, još uvijek na spomen psihijatra, psihijatrije, osjeti se nekakva negativna stigma..

Vjerujem da uz obiteljsku podršku, mogućnost socijalizacije i odgovarajuću terapiju osoba može poremećaj izliječiti!
Bitni su svi faktori, ne samo jedan. A da, i motivacija, vlastita motivacija je izuzetno važna
Pozdrav
pa osoba o kojoj ja govorim već je više od 10 god na "psihijatrijskom liječenju". iz njegovog primjera kao i iz njegovih priča o drugim ljudima koji imaju taj problem njima takvo liječenje ne pomaže. zato sam i pitala gore da li netko zna za nekog doktora koji stvarno može pomoći jer na rebru, vinogradskoj.. oni odlaze svako malo na preglede gdje dobiju novu dozu lijekova (da se razumijemo ja nisam protiv lijekova ali ne na ovaj način) i to je to. psihoterapija im je na ovaj način se njima ne pomaže.
on na sreću ima divnu ženu i podršku obitelji, kao što sam rekla, i "liječi se" ali i dalje on ne spava, a kad spava to je po dva-tri mučna sata, ima noćne more, ne može među ljude, napadi panike, komunicira samo sa par bliskih mu osoba i sa "suborcima" iz rata "koji ga jedini razumiju". ne izlazi nigdje...
a kad razgovaraš s njim toliko inteligentan, duhovit, dobar čovjek ali on jednostavno ne može funkcionirati "među ljudima"
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 12:48   #5
naravno, tako je jer ga vjerojatno filaju tabletama, a nitko ne rješava stvarni problem. jedno je smanjivati simptome, a potpuno drugo rješiti izvore koji generiraju te simptome.

ako ti treba koji psihoterapeut za to pošalji mi PM pa ću ti ih preporučiti nekoliko.
spider jerusalem is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2005., 21:50   #6
jel u pitanju ratni ptsp ili?
izlijecenje je moguce, ali uz psihoterapiju, lijekove koji se postepeno prestaju konzumirat i dobru obiteljsku i socijaalnu podrsku.
kvalitetnu psihoterapiju je na rebru ili vrapcu ili opcenito psihijatrijama tesko dobit jer oni imaju jako puno pacijenata, plus sta je s ptspom delikatna situacija jer vlada uvjerenje da je ptsp nesto sto odglumis pa dobijes penziju. ali u privatnika je vec bolja situacija.
nadam se da ces uspjet.
maslackovo mlijeko is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2005., 08:20   #7
ja osobno ne mislim da odlazak psihijatru nekoga stigmatizira...
niti bi u mojoj okolini takvog smatrali cudakom, bolesnim i sl..
prije da bi dobio podrsku jer svi mi imamo neke probleme, a samo neki se odluce zaista suociti s njima
Taroth is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2005., 10:07   #8
Quote:
maslackovo mlijeko kaže:

kvalitetnu psihoterapiju je na rebru ili vrapcu ili opcenito psihijatrijama tesko dobit jer oni imaju jako puno pacijenata, plus sta je s ptspom delikatna situacija jer vlada uvjerenje da je ptsp nesto sto odglumis pa dobijes penziju. ali u privatnika je vec bolja situacija.
e pa to je tragično da na državnoj razini nema organazirano neko sustavno i kvalitetno liječenje nego se valjda čeka da se svi ubiju i onda kao jako im je žao. a šta rade da se to spriječi??? i uz sve što su ti ljudi prošli oni umjesto da dobiju svu moguću pomoć, podršku, javno priznanje oni doživljavaju poniženja i nezainteresiranost na svakom koraku. ja mislim da je i to jedan od velikih razloga koji ne doprinosi tome da njima bude bolje.

a i to što sigurno postoje oni koji će ići iskorištavati tu mogućnost da dobiju mirovine ili neku privilegiju su bijede od ljudi ali to ne bi smjelo biti prepreka da se zbog toga ne pomaže onima kojima treba.
edipa maas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2005., 14:46   #9
strasno je to za shvatit.. nitko tko nije bio u tako stresnoj situaciji i dozivio toliko ruznih stvari pred svojim ocima, nije sposoban uistinu shvatiti sto znaci ptsp...
moj se stari lijeci vec godinama na grupnoj terapiji kod doktorice za koju on kaze da im jako puno pomaze jer, kako on kaze, "zena je normalna i ne gleda nas ko idiote i ne pokusava nas prislilit da pokopamo sve emocije..."
tablete je pio dosta dugo, no moram priznat da su ga skoro unistile... bolje bi mu bilo da je pusio djiku
ti pilsevi su stvarno najjadnije rijesenje kojima idioti pokusavaju totalno unistiti covjeka "iznutra" ... sve je dobro dok spavaju i nis ne pitaju..ne znaju za sebe. kakvih prica sam cula o tim ustanovama...

tesko je pomoci nekome da ozivi volju za zivotom.. to mora covjek svaki sam za se. no podrske mora biti od strane obitelji.. ne u smislu zaljenja i ocajavanja da se nekome pomogne nego apsolutni optimizam i cista podrska...
velik je problem vezan uz ptsp i alkoholizam...
__________________
Doomed to crumble unless we grow
nuc is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2006., 02:42   #10
O PTSP-u

Ovdje ima jedan zanimljiv članak o PTSPu. Intervju s jednim američkim psihoterapeutom koji liječi američke ratne veterane.
Link: http://share-international.net/hrv/p..._novo.htm#tick
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2006., 16:21   #11
Quote:
edipa maas kaže:
zanima me da li je moguće potpuno izlječenje? ili je vrhunac naučiti se živjeti s tim?
koji su načini liječenja osim da odeš na rebro i daju ti paletu lijekova i pošalju kući? da li netko zna da se netko izvukao iz toga i ponovno se socijalizirao i počeo opet voditi "civilni" život?

da li ima u zg neki doktor, udruga, organizacija, vrač koji STVARNO može pomoći? da li postoji mjesto gdje se mogu obratiti osobe koje žele pomoći nekome s ptsp-om a ne znaju kako?

što općenito mislite o ovom problemu i načinu na koji se društvo, politika, birokracija odnose prema tim ljudima?
Evo upravo u ovom gore članku su mnogi dogovori na tvoja pitanja.
Ja osobno vjerujem, iako nisam stučnjak, da je potpuno izlječenje sasvim moguće, te da je ovo predstavljeno u ovom članku jedini način. Dakle te se rane oraju nekkao zacijeliti,iscijeliti, a tu su predstavljeni neki od načina (dakako, ne može se u jednom intervjuu sve reći).
Za doktroa ili nešto slično u ZG zaista ne znam.

Što se tiče druptva, politike i birokraiijeu odnosu prema ljudima s PTSP-om, mislim da su općenito slabo obrazovani o tom problemu te nezreli i nespremni da se s njime pozabave kako treba.
goranbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 09:22   #12
Iz osobnog iskustva...
Problem PTSP-a mozes rijesut samo sam sa sobom... Najbitnija ti je potpora bliznjih. Ja je bas i nemam, ali covjek si mora naci neku zanimaciju koja ga opusta... To je bit svega. Koliko je deckiju za svoju zanimaciju uzelo sank, a to je ono sto vodi jos vecoj propasti...

A psihijatri u Hrvatskoj... Oni te samo znaju kljukat s tabletama. Zadnji put sam psihijatra posjetio prije dvije godine. Prije toga isao sam svakih mjesec dana na kontrole i svaki put bih dobio neke druge tablete. Dopizdilo mi i rekao sam: Dosta! Imam hobi koji me ispunjava i osjecam se normalnije nego prije...

Tuzno je samo sto nas drusto dozivljava kao 'luđake'... A to mozem zahvalit medijima...
__________________
My bass can kick your guitars ass...
BassQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2006., 10:21   #13
moze se izlijeciti , iako ostaju oziljci , vjerojatno zauvijek
terapija je : posao , sport , obiteljska podrska , i izbjegavanje tema koje nose emocionalnu tezinu
dakle , ratni pacijent bi se trebao maknuti iz kruga koji nanovo i uvijek iznova potencira sjecanja i emocije i strahove
posao i sport ce ga natjerati da okrene svoj fokus drugim stvarima i da oduzme vaznost koju na njega ima trauma,a druzenje s drugim ljudima ce ga nauciti da postoje stvari koje su i ljepse i vaznije od proslih akcija i bitaka
nazalost , kod nas su bivsi ratnici teret svima i tako im ostaju jedino njihovi ratni drugovi , kao osobe koje ih razumiju i podrzavaju
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:20   #14
PTSP

što raditi, i kako se ponašati kada živiš s osobom koja ima (ne dijagnosticirani) ptsp i oružje u kući, i alkoholičar je, sa ogromnim izljevima bjesa, koji će, vrlo vjerojatno uskoro, nekoga koštati života?
kako pre/živjeti tj. kako ostati živ?


molim da izuzmete tips kao : razgovor, liječenje, zvanje policije...
it doesn't work!
__________________
.... la..laaaaaaa
killin' me softly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:21   #15
pokorit se svakoj njegovoj zelji ili kill or get killd
boks4ever is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:23   #16
Ako nije dijagnosticiran, otkud znaš da je ptsp?
Premalo podataka o osobi, da bi se ikakav savjet dao.
Simba-OS is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:25   #17
A tko je on tebi? Otac, muž, sin? Razlike su.
__________________
Na početku ih je malo, i svi ih gledaju s podozrenjem i strahom. Poslije ih je puno, jer nakon Rata Domoljub biti ne košta ništa.

Malo nas je, a još ima i stoke.
from_hell_to_cell is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:27   #18
bavim se time neko vrijeme, nakon rata nije išao na liječnički pregled, unatoč tome što je imao ''bliske susrete sa neprijateljem''..

nadam se da se oni kojima je ptsp dijagnosticiran neće uvrijediti zbog moje slobodne procjene...

unatoč tome što nisam liječnik, smatram se mjerodavnom da to tako ''dijagnosticiram'' ,
VJERUJTE MI !
__________________
.... la..laaaaaaa
killin' me softly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:28   #19
Quote:
from_hell_to_cell kaže: Pogledaj post
A tko je on tebi? Otac, muž, sin? Razlike su.
1.
__________________
.... la..laaaaaaa
killin' me softly is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2007., 23:29   #20
..a ovisi - jel primarno želiš zaštiti sebe ili tu osobu. Ako je potonje, onda je oduzimanje oružja prvo (ako je nelegalno treba prijaviti). Alkohol je ovdje glavni problem - pod utjecajem alkohola veća je vjerojatnost "okidanja" u momentu (a moment može biti koban). Bez stručne osobe u ovoj situaciji nema pomoći.

No...ako misliš samo sebe spasiti onda je ovo što kaže boks4ever jedna od opcija...istina, posve klimava...No, kod alkoholičara i oboljelih od ptsp-a sve je vrlo klimavo, nepredvidivo, tako da ni biti ko bubica ne garantira uspješno preživljavanje uz tu osobu.

Tko ti je ta osoba? Jel moraš živjeti s njom?
__________________
"Describe your relationship with God." I just put "He never writes, he never calls. Frankly, I think the guy is dead."
SaveAss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:19.