Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.06.2009., 22:58   #1
Antihipertenzivi (lijekovi za snižavanje povišenog krvnog tlaka)

mama mi je danas pocela piti prinzide (20 mg lisinopril, 12.5 mg hydrochlorothiazide), lijecnik joj je prepisao uzimanje 2x dnevno. predvecer je imala tlak nizi no inace (116/67), dosta osjeti slabost, a povremeno opisuje i "lupanje, odnosno preskakanje srca" (potonje, doduse, prisutno i prije uzimanja lijeka, ali to svejedno ne bih zanemarila.). vecernju dozu jos nije popila. dobila je nekoliko uputnica za pretrage, medjutim zanima me sto bismo mogli/trebali napraviti za prvo vrijeme, odnosno prije obavljenih testova i/ili sljedecih konzultacija s lijecnikom (sto je najgluplje, dao joj je da ima tableta za pet (5) mjeseci.):

- popiti drugu dozu veceras, odnosno nastaviti s uzimanjem 2x dnevno, iako osjeti i zna da joj je tlak dosta pao i da joj je slabo? znam da ovo gore nije neka hipotenzija, ali je dosta nisko za nju. plus sto su joj bubrezi maaalcice slabiji pa se plasim daljnjih nuspojava, prije svega vece hipotenzije.
- smanjiti doze na jednom dnevno?
- prijeci na prinzide s manje, dakle s 10 mg lisinoprila?
- pokusati s trecom terapijom? (prije visetjedne pauze koja je trajala do jutros je pila lacipil, ali ne znam od koliko mg. na njih je prilicno lose reagirala, "bacalo bi je dolje i spavalo joj se". nisam proucila interakcije, ali povremeno uzima amyzol.)

unaprijed hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2009., 23:57   #2
Da li je prethodno uzimala kakve antihipertenzive, tko je prepisao terapiju i koliko joj je prosječni tlak?
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 01:14   #3
je, lacipil, pise pri dnu posta. prepisao lijecnik opce prakse, ali ide lijecniku zaista rijetko tako da bas nije i nesto pracena. kad je relativno ok, gornji joj tlak bude barem 130, a razlika izmedju gornjeg i donjeg 40-50, mislim. nazalost ne mogu bas tocno reci prosjecni tlak jer ga nije zapisivala, vec samo ovako preko telefonskih razgovora. primijetila sam da joj bude lose vec kad joj je gornji 140, i to je cesto. zna biti i po 160 i vise, pogotovo navecer i nocu, uz jako lupanje srca. razlika izmedju gornjeg i donjeg uglavnom ne bude nesto ekstremno velika ili mala. jako je pod stresom kojeg nije u mogucnosti eliminirati. nalaza nikakvih nema. nesto detaljnije o izmjerenim vrijednostima mogu napisati tek sutra. zahvaljujem!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 11:08   #4
evo mrvicu detaljnije sto se tice visokih vrijednosti, iako znam da ne mogu dobiti neki konkretan odgovor jer ni sami nemamo dovoljno podataka, a tek ju trebam natjerati da si vodi dnevnik.

nedavno je nakon nekoliko tjedana nepijenja lijekova nakon nesto stresnijeg perioda (iako je uglavnom konstantno pod stresom) kod lijecnika zavrsila jer je imala tlak 180/160.

sinoc je drugu dozu ipak popila, oko pola 12. jako joj bude slabo kad se ustane i tako nekih pola sata ujutro, ali u to vrijeme jos nijednom nije mjerila tlak pa ne znamo od cega joj je zapravo slabo.
uglavnom, da skratim:
- nakon sinoc popijene terapije, i povremenog budjenja nocu radi lupanja srca, jutros je oko 7 izmjerila tlak koji je iznosio 154/102/89.
- zatim je sljedecu terapiju popila oko pola 8, da bi oko pola 10 izmjerene vrijednosti iznosile 138/82/93, sto smatra normalnim (ako zanemarimo puls. ).
znam, rolajz, nepotpuno i zbunjujuce. valjda joj se spusti i ne bude ni za sta kada je koncentracija lijeka najveca.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2009., 21:15   #5
Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
je, lacipil, pise pri dnu posta. prepisao lijecnik opce prakse, ali ide lijecniku zaista rijetko tako da bas nije i nesto pracena. kad je relativno ok, gornji joj tlak bude barem 130, a razlika izmedju gornjeg i donjeg 40-50, mislim. nazalost ne mogu bas tocno reci prosjecni tlak jer ga nije zapisivala, vec samo ovako preko telefonskih razgovora. primijetila sam da joj bude lose vec kad joj je gornji 140, i to je cesto. zna biti i po 160 i vise, pogotovo navecer i nocu, uz jako lupanje srca. razlika izmedju gornjeg i donjeg uglavnom ne bude nesto ekstremno velika ili mala. jako je pod stresom kojeg nije u mogucnosti eliminirati. nalaza nikakvih nema. nesto detaljnije o izmjerenim vrijednostima mogu napisati tek sutra. zahvaljujem!
da, nisam ga vidio, sorry...Liječenje hipertenzije kako god okreneš samo po sebi nije promptno i hatjeva strpljenje...no to i znaš vjerojatno...
Malo mi je neobično da je prepisan iruzid a ne duplo slabiji irumed ako se već kretalo sa tim lijekom...Osobno liječenje bih svakako nastavio sa nekom specijalističkom preporukom. Tu nastaje problem jer ih ima svakakvih...Kako je u području interne već duže vrijeme intencija da "svatko liječi svoj organ" prilično je teško naći "kompletnog" internistu...
Po meni, najbolji internisti su oni koji se bave hemodijalizom. Imaju nešto invazive u rukama, sreću se sa svakakom nuspatologijom i mislim da mogu najbolje procjeniti što i kako...naročito postoji li eventualna potreba dodatne dijagnostike ako klinička slika baš ne odgovora esencijalnoj hipertenziji...
Svakako je potrebno i voditi neki oblik dnevnika mjerenog tlaka...Uvijek približno u isto vrijeme, ne nakon nekih aktivnosti ili napora...

Zaboravih dodati...pretpostavljam da je u tim epizodama palpitacija i skokova tlaka napravljen kakav EKG, srčani enzimi i uopće jel je sa sigurnošču isključena kakva koronarna zbivanja...
__________________
Ovo je mali korak za čovjeka, a velik za čovječuljka!
trebor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 11:40   #6
ne, ekg nije vec dugo radila, a ostale pretrage je jos cekaju.

hvala ti puno na odgovoru!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 21:21   #7
Pa meni su promjenili 4 terapije dok nisu našli odgovarajuću!
Lječenje tlaka je dugotrajan proces, a u početku je najgore!
Preporučam posjet nefrologu, ali i malo ozbiljniji pristup svemu tome, znači ekg, holter tlaka i srca, eventualno bicikla(praćenje srca i tlaka pod opterećenjem).
ja mislim da liječnik opće prakse ne može odrediti odgovarajući lijek, već nefrolog ili internist!
Ako je uz sve to prisutan i stres, onda se mogu kombinirati i neki lijekovi za smirenje, koji mnogo puta više pomognu nego ovi drugi!
Plavi kaputić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 22:38   #8
kao prvo nemaš šta ti ili ja mislit, imaju zakonse regulative, i po njima ne samo da može nego je dužan propisivati antihipertenzivnu terapiju liječnik opće prakse, tj obiteljske medicine...
što se tiče slučaja gospođe, za sada je najpametnije korisititi lijekove 2x dnevno, ako su smetnje prevelike obratiti se svom liječniku za daljnju korekciju, al vrijednosti koje ste spominjali su daleko od hipotenzije uopće a kamo li one koja bi mogla imati neke posljedice, jer zapravo ona kao takva u ovakim slučajevima ne postoji (hipotenzija s neg posljedicama)
najgore je što sada možete učiniti, uz naravno potpuni prekid liječenja, često mjenjati protokol liječenja i dopuštati velike alternacije vrijednosti tlaka, što je napominjem iznimno loše za organizam
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 22:46   #9
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
kao prvo nemaš šta ti ili ja mislit, imaju zakonse regulative, i po njima ne samo da može nego je dužan propisivati antihipertenzivnu terapiju liječnik opće prakse, tj obiteljske medicine...
što se tiče slučaja gospođe, za sada je najpametnije korisititi lijekove 2x dnevno, ako su smetnje prevelike obratiti se svom liječniku za daljnju korekciju, al vrijednosti koje ste spominjali su daleko od hipotenzije uopće a kamo li one koja bi mogla imati neke posljedice, jer zapravo ona kao takva u ovakim slučajevima ne postoji (hipotenzija s neg posljedicama)
najgore je što sada možete učiniti, uz naravno potpuni prekid liječenja, često mjenjati protokol liječenja i dopuštati velike alternacije vrijednosti tlaka, što je napominjem iznimno loše za organizam
Pa dežurni doktore htjela sam reć da će bolju terapiju prepisat specijalist, nakon obavljenih svih pretraga, nego doktor opće prakse!
Plavi kaputić is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2009., 22:50   #10
ma sve te pretrage bi trebao obaviti primarni liječnik, a onda ako procjeni da postoji potreba za specijalističkom obradom uputit pacijenta na spec pregled, ta za što se školuju 9 godina, pa da ni esencijalnu hipertenziju ne znaju liječit??? to je područje liječnika primarne zaštite u ogromnom broju slučajeva, doduše postoje rijetke prilike kada stvarno je potrebna internistička obrada, ali za sada to ovdje nije slučaj
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 16:56   #11
Skidanje sa Amrpil HL

E ovako kosto naslov veli zanima me kako otprilike ide taj postupak.
Pisao sam pod visoki tlak i ostecena jetra temama jer sam imo problema sa jetrom.
Sad se blizi dan kad bi ubrzo trebo prestat piti Ampril HL jer sam imo problema sa tlakom a uzrok je bio jetra.
Da li se prestaje odjednom piti ili se ide na neke slabije lijekove ili kako vec ide procedura? Podijelite svoja iskustva zelim znati sta me ceka ubrzo
Spawncro is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2012., 21:51   #12
Quote:
Spawncro kaže: Pogledaj post
E ovako kosto naslov veli zanima me kako otprilike ide taj postupak.
Pisao sam pod visoki tlak i ostecena jetra temama jer sam imo problema sa jetrom.
Sad se blizi dan kad bi ubrzo trebo prestat piti Ampril HL jer sam imo problema sa tlakom a uzrok je bio jetra.
Da li se prestaje odjednom piti ili se ide na neke slabije lijekove ili kako vec ide procedura? Podijelite svoja iskustva zelim znati sta me ceka ubrzo
Kakva je to bolest jetre koja uzrokuje hipertenziju?
Prestaje se tako da se prestane uzimati,od antihipertenziva samo se BB moraju postepeno smanjivati.
A dali će se ukidati ovisi o regulaciji RR.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2012., 15:15   #13
Quote:
hrvoje dr. kaže: Pogledaj post
Kakva je to bolest jetre koja uzrokuje hipertenziju?
Prestaje se tako da se prestane uzimati,od antihipertenziva samo se BB moraju postepeno smanjivati.
A dali će se ukidati ovisi o regulaciji RR.
Nemam pojma iskreno.
Tako su mi rekli doktori.Mozda nije jetra kriva za tlak nego prekomjerna tezina i ne kretanje.Bili ste mi pisali pod tlak i bolest jetre.Sve u svemu cekam sada da mi se doktor vrati sa godisnjeg pa da idem na ponovnu krvnu pretragu.
Usput sta je to RR i BB? Neznam te skracenice oprostite.
Spawncro is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.09.2012., 01:34   #14
Quote:
Spawncro kaže: Pogledaj post
Usput sta je to RR i BB? Neznam te skracenice oprostite.
RR je kratica za izmjerenu vrijednost krvnog tlaka.

BB kratica za beta-blokatore( skupina lijekova sa učinkom na srčano-žilni sustav.

Imaš cijelu temu o njima https://www.forum.hr/showthread.php?t=189816
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 18:17   #15
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
RR je kratica za izmjerenu vrijednost krvnog tlaka.

BB kratica za beta-blokatore( skupina lijekova sa učinkom na srčano-žilni sustav.

Imaš cijelu temu o njima https://www.forum.hr/showthread.php?t=189816
Hvala na odgovoru.
Znaci po tome ispada da moj lijek ne spada u BB skupinu lijekova.
A ovo drugo znaci sto se tice RR-a sad me zanima kako bi mogo znati kad je u normali?
Ili se to vidi po nalazima krvi ili?
Spawncro is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 19:09   #16
Quote:
Spawncro kaže: Pogledaj post
A ovo drugo znaci sto se tice RR-a sad me zanima kako bi mogo znati kad je u normali?
Ili se to vidi po nalazima krvi ili?
Poštovani,

već je odgovoreno:
Quote:
mimoza40 kaže: Pogledaj post
RR je kratica za izmjerenu vrijednost krvnog tlaka.
Dakle, krvni tlak se mjeri tlakomjerom i normalan je kada je izmjerena vrijednost u prihvatljivom rasponu, a gornja vrijednost ovisi o nekim faktorima (npr. imate li šećernu bolest ili ne) pa se tako uobičajeno gornjom granicom "normale" smatra vrijednost do (odnosno manje od) 140/90 za opću populaciju, odnosno do (manje od) 130/85 za oboljele od dijabetesa.

Testovi iz krvi imaju za cilj procijeniti postoji li neki očiti uzrok povišenog krvnog tlaka (to je tzv. sekundarna hipertenzija), premda je za definitivni odgovor na to pitanje često potrebno napraviti i još neke pretrage, odnosno postoje li oštećenja organa uzrokovana povišenim krvnim tlakom, ali se iz testova u krvi ne vidi kolika je vrijednost krvnog tlaka.

Dakle, znat ćete da je krvni tlak u "normali" kada njegova izmjerena vrijednost (odčitana na tlakomjeru) bude manja od 140/90.
__________________
Angel, que das luz a mi vida, eres el aire que quiero respirar. Angel, que alivias mis heridas, no te alejes que muero si no estás. Angel, llévame en tus alas a la cima de este gran amor. En tu alma, vive mi esperanza; en tus manos está mi corazón.
El Gato Félix is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.09.2012., 23:51   #17
Quote:
El Gato Félix kaže: Pogledaj post
Poštovani,

već je odgovoreno:


Dakle, krvni tlak se mjeri tlakomjerom i normalan je kada je izmjerena vrijednost u prihvatljivom rasponu, a gornja vrijednost ovisi o nekim faktorima (npr. imate li šećernu bolest ili ne) pa se tako uobičajeno gornjom granicom "normale" smatra vrijednost do (odnosno manje od) 140/90 za opću populaciju, odnosno do (manje od) 130/85 za oboljele od dijabetesa.

Testovi iz krvi imaju za cilj procijeniti postoji li neki očiti uzrok povišenog krvnog tlaka (to je tzv. sekundarna hipertenzija), premda je za definitivni odgovor na to pitanje često potrebno napraviti i još neke pretrage, odnosno postoje li oštećenja organa uzrokovana povišenim krvnim tlakom, ali se iz testova u krvi ne vidi kolika je vrijednost krvnog tlaka.

Dakle, znat ćete da je krvni tlak u "normali" kada njegova izmjerena vrijednost (odčitana na tlakomjeru) bude manja od 140/90.
To me zanima hvala puno.
Inace do unazad 2 tjedna sam mjerio svaki dan ujutro i navecer tlak.
Ujutro prije tablete je bio oko 130/80 i predvecer isto tako -+5
Sve u svemu cini mi se da je napokon normala
Hvala na odgovorima jedva cekam da prestanem pit te tablete!
Spawncro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2012., 17:04   #18
Quote:
Spawncro kaže: Pogledaj post
Nemam pojma iskreno.
Tako su mi rekli doktori.Mozda nije jetra kriva za tlak nego prekomjerna tezina i ne kretanje.Bili ste mi pisali pod tlak i bolest jetre.Sve u svemu cekam sada da mi se doktor vrati sa godisnjeg pa da idem na ponovnu krvnu pretragu.
Usput sta je to RR i BB? Neznam te skracenice oprostite.
Da se samo nadodam na već odgovoreno.
Po vašim podacima je postignuta zadovoljavajuća regulacija tlaka,te se može početi razmišljati o prekidu antihipertenzivne terapije.
To sa jetrom- ste vjerovatno čuli za portalnu hipertenziju,što je nešto sasvim deseto,jer drugog nema.
Nego je krivac kako ste napisali nekretanje i debljina.
Svakako nastaviti kontrolirati RR,u slućaju ponovno registriranih povišeni vrijednosti može u th. uvesti i samo ACE inhibitor- Irumed,Ramed ili kombinacija s diuretikom Iruzid,Ramzid.
hrvoje dr. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 12:40   #19
Postovanje.
Evo vratio se doktor sa godisnjog i napravio sam krvnu sliku.
Jucer sam je dobio i stanje je ovako.
AST-17
ALT-30
GT-22
Kolesterol-5.3
HDL-1.24
LDL-3.44
Trigliceridi-1.3
Da se pohvalim samo da sam smrsavio 29 kg u 7 mjeseci.Imo sam 114kg sada imam 85.
Ovo je slika di sam zapisivo tlakove prije 1 i pol mjesec 2 maximalno.
http://imageshack.us/photo/my-images...120921234.jpg/
Od tada sam presto mjeit jer sam mami iso na zivce vise sa tim mjerenjem al eto.
I da oprostite na ruznom rukopisu,ruzno pisem sta mogu
Jucer sam bio kod doktora kaze da su nalazi krvni i urina oke.Sad sto se tice tableta kaze kao da nastavim pit ovaj Ampril HL.Ja reko kako bi htio to prestat jer nema vise smisla se trovat sa time.On meni rece kao da ako prestanem da ce mi se tlak povisit?Nakon par minuta price kaze ovako.Kosto si sada uzo tablete prije par dana ispij to i onda me podsjeti da ti dam druge.
Dat ce mi Ramiprilum 2/5mg ili Hydrochlorothiazidium.Neznam tocno al samo kao jedan sastojak od ovih Amprila i da cu to piti jos jedan mjesec i to je to prestajem.Sad ovako reko sam mu za problem koji imam otkad sam poco pit te tablete a to je samo da me strah i neka kao depresija otkad pijem te Ampile.On kaze da nije to od tableta nego da je to psiha.I jos nesto...
Znaci na lijevoj strani prsa oko sise mi je ponekad neki neugodan osjecaj koji me bedira i onda samo mislim na ono najgore...Tu i tamo pokoje probadanje ko da te iglom neko pikne kroz kicmu al to je jaaako rijetku(do duse jucer prvi put i to 2-3 puta u danu).Bio sam na EKGu prije 4-5 mjeseci i sve je bilo u redu.Jednostavno imam vise osjecaj da me strah svega i da me to muci vise nego sto je stanje zapravo "lose".Reko mi je kad mi dodje takvo vrijeme da si popijem normabel i da se smirim i nemislim na takve stvari.

Zanima me vase misljenje.Hvala unaprijed.

Zadnje uređivanje Spawncro : 21.09.2012. at 12:43. Reason: Dodatak
Spawncro is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 23:14   #20
Nema nikakvog odgovora?
Spawncro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:40.