Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.07.2023., 14:04   #1
Osiguranje ne želi platiti štetu / prometna nezgoda

Pozdrav,

Krajem 5. mjeseca sam imao prometnu nezgodu. Na kolniku s tri trake, ja sam bio u krajnjoj lijevoj i kretao se ravno, a iz krajnje desne trake (koja je namijenjena za kretanje isključivo ravno) se vozilo prestrojilo, prešlo srednju traku i presjeklo meni put. Udario sam ga u njegov zadnji lijevi kraj svojim prednjim desnim krajem.

Zvali smo policiju koja je došla, utvrdila da je lik kriv za nepropisno pretjecanje i izazivanje prometne nesreće te su sugerirali da s obzirom da nema ozlijeđenih osoba i nema šteta trećih strana, da popunimo europsko izvješće i štetu riješimo preko osiguranja. Tako smo i napravili, još smo i napisali dolje u napomeni da lik priznaje da je kriv za prometnu nesreću što je on i potpisao. Policajac je poslikao oba auta za svaki slučaj da ima evidentirano.

Auto je odvežen u ovlašteni servis s obzirom da je riječ o skupljem vozilu koje je još pod garancijom, obavljen je naknadni izvid štete koji je poslan servisu te su dijelovi naručeni i auto bi trebao biti gotov ovaj tjedan.

Osiguranje sad zavlači sa odobravanjem pravnog osnova (to je ustvari potvrda osiguranja da će pokriti troškove popravka) te spominje ili odbijanje odštetnog zahtjeva ili utvrđivanje suodgovornosti u šteti pa da kao ja pokrivam dio štete. Procjena popravka je nekih 8.000 eura, ali da se radi i o 8 eura, ne želim im dati ništa jer nisam ništa kriv. Od policije sam pribavio potvrdu da su izašli na teren, ali da uviđaj nije rađen. Na potvrdi piše da služi isključivo za naplatu štete nastale kod štetnog događaja. Inače, radi se o HOK osiguranju.

Brzina kojom sam se kretao kad sam udario u njega je bila 40-50 km/h i s obzirom da se radi o velikom raskršću u Zagrebu, pretpostavka je da je pokriveno nadzornim kamerama.

Koje su mi opcije u slučaju da osiguranje odbije platiti štetu ili traži moje sudjelovanje u popravku?

LP
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 14:17   #2
žalba ili sud, ovo drugo kako sudovi sada ne rade tko zna kada ćeš doći na red jer već 2 mjeseca ne rade pa kada sve to krene...
aktiviraj kasko ako nece ici drugacije
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 14:25   #3
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
žalba ili sud, ovo drugo kako sudovi sada ne rade tko zna kada ćeš doći na red jer već 2 mjeseca ne rade pa kada sve to krene...
aktiviraj kasko ako nece ici drugacije
Pa ako im se i žalim, pretpostavka je da će me lagano odje...ti. Da su mislili dati pare, dali bi ih odmah. Znači ostaje samo sud ....

Aktiviranje kaska mi je apsurdno s obzirom da je situacija jasna kao dan i da štetni događaj nije uzrokovan s moje strane. Na kraju krajeva - što ako nemam kasko?

Ispada da na prokletom balkanu i kad je nešto bijelo, nije bijelo. Čim se dogodio sudar, počeo sam pizditi, ne zbog štete već zbog cijelog folklora koji je uslijedio. Točno sam znao da ništa ne bude išlo glatko.
eustahije is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 14:28   #4
Quote:
klingonac_worf kaže: Pogledaj post
aktiviraj kasko ako nece ici drugacije

Koliko ja znam ne može retroaktivno aktivirati kasko jer za aktivaciju kaska vozilo mora biti neoštećeno.
Goldenrose is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 14:57   #5
Što kažu po kojoj osnovi bi odbili zahtjev?
To su klasične taktike osiguravatelja jer ne žele isplatiti novce. Imaš ti još puno živaca za izgubiti dok dođe stvar do suda. Ali čak i u toj situaciji nemaš se čega bojati.
Računaju na to da ćeš odustati jer ti se ne da gnjaviti s njima. Samo ustrajno!
FuzzBall is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2023., 15:12   #6
Quote:
FuzzBall kaže: Pogledaj post
Što kažu po kojoj osnovi bi odbili zahtjev?
To su klasične taktike osiguravatelja jer ne žele isplatiti novce. Imaš ti još puno živaca za izgubiti dok dođe stvar do suda. Ali čak i u toj situaciji nemaš se čega bojati.
Računaju na to da ćeš odustati jer ti se ne da gnjaviti s njima. Samo ustrajno!
sada im sikira pala u med jer nema sudova pa znaju da ce to trajati do sudnjeg dana
klingonac_worf is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.07.2023., 12:46   #7
Quote:
Goldenrose kaže: Pogledaj post
Koliko ja znam ne može retroaktivno aktivirati kasko jer za aktivaciju kaska vozilo mora biti neoštećeno.
ako je vozilo u trenutku nesrece bilo kasko osigurano, moze se naplatiti iz kaska, bez obzira sto je drugi kriv. potpisat ce doduse da potrazivanja po polici osnovnog prepusta osiguravajucem drustvu koje isplati kasko (sto je logicno). tako sam ja davno, kad je osnovno osiguranje onog koji je bio kriv zavlacilo sa isplatom. euroherc nije zelio isplatiti stetu, croatia je isplatila kasko... i onda se oni tuzakaju godinama. bolje nego ja.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2024., 14:12   #8
"Rok za odgovor na pritužbu/prigovor
Na Vašu pritužbu/prigovor odgovorit ćemo u pisanom obliku najkasnije u roku od 15 dana od dana primitka pritužbe/prigovora, a iznimno, kada se odgovor ne može dati unutar roka, obavijestit ćemo Vas i naznačiti kada će istraga vjerojatno biti dovršena i kada će biti odgovoreno na pritužbu/prigovor."

Sa stranica jednog osiguranja.
Prošlo je već puno više od 15 dana, ni traga ni glasa vezano uz prigovor (koji su zaprimili, provjereno)

Postoji nekakav "pravobranitelj" za osiguranja, našla na netu, njemu se u principu prijavljuje kad nisi zadovoljan rješenjem, ali što kad se osiguravajuća kuća oglušuje? OK, nećemo se suditi, nego pitam ima li smisla slati požurnicu, žalbu, ne znam što...neka ideja? Da se radi o javnopravnom tijelu pozvala bi se sa na podmijevanje usvajanja pritužbe, ali osiguranje nije javnopravno tijelo, pa....
Doreen Mana is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:43.