Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.01.2015., 09:51   #561
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Pa i nismo se odmakli. Jer je tema : da li je početno ništavilo svjesno, odnosno da li je početni singularitet svijest ?
Ne može početno ništavilo biti svijest, jer svijest ima svoj uzrok, dok ništavilo da bi postojalo ne mora imati nikakav uzrok, već postoji samo od sebe.

Ali drugo je potanje što je U POČETKU bilo kada je nastao naš svijet.

Tu mislim da je prvo bila SVIJEST, zato recimo i piše u Evanđelju po Ivanu da "U početku bijaše RIJEČ!"; što se odnosi na svijest na način kakvu je mi poznajemo. Pozdrav
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 22:10   #562
Quote:
MarlboroMan kaže: Pogledaj post
1. Ja imam svijest, covjek sam => moj otac i majka imaju svijest jer su i oni ljudi
Ako ovu pretpostavku prihvatimo imamo sljedece:

2. Otac od mog oca ima svijest jer je i on covjek
Tada indukcijom zakljucujemo da moj praprapra...pradjed ima svijest

3. Sada se micemo od homo sapiensa, nasli smo mojeg praprapra...prapretka koji vise nije homo sapiens, ajde neka bude on covjekoliki majmun, tada i on ima svijest (jer se vrsta ne mijenja u jednoj generaciji).
Idemo sad jako daleko u proslost do bakterijskih organizama, tada i oni imaju svijest...
Dođemo do prvog organizma koji je postojao na zemlji.
Da li ste ovdje spremni napraviti rez ili cemo ici dalje na nezivu tvar, da li mislite da i ona ima svijest?

(Jedini kontraprimjer je da je svijest nastala kao mutacija. Ako tu tezu ne prihvatimo zakljucujemo da svi zivi organizmi imaju svijest. )

Zanima me vase misljenje o ovom problemu?
Ja sam agnostik sto se tice svijesti kod drugih ljudi. Ili ako definiramo svijest kao ono sto ja imam. onda cak i znam da drugi ljudi, zivotine, biljke, kamenje , ... kao zasebnr cijeline ne posjeduju tzv. svijest. sad bi trebalo definirat sto je to zasebna cijelina i postoji li to uopce... di je granica covjeka jeli to samo mozak, ili cijelo tijelo i ostali sustavi kojima covjek upravlja.
Ali ajde za šalu pretpostavimo da drugi ljudi imaju svijest :
Quote:
Jedini kontraprimjer je da je svijest nastala kao mutacija
Ima ih više. Što ako dijete kad se rodi nije svijesno i onda se pojavio virus koji daje svijest ako zarazi dijete...
Ili što ako je covjek nastao tako da se majmun najeo ludih gljiva.

Zadnje uređivanje asterixxx : 05.02.2015. at 23:30.
asterixxx is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:02.