Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2007., 13:39   #21
nije ni sumnjam, nego svjestan sam.
nista ne mora postojati, samo ja moram. ako ja ne postojim, nista ne postoji. dakle ja je ishodiste svega.
misticki bi bilo obrnuto: tek kad ja ne postoji postoji postojanje.
Penis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 11:20   #22
Mislim, dakle postojim je totalni bullshit. Znaci da je postojanje podredjeno misljenju, slijedom toga, mozemo zamisliti bilo koju bolestinu i identificirati se sa njom. Jesam, dakle mislim je po meni definicija koja je puno bliza prirodi stvarnosti.
sagittarius is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 11:28   #23
Quote:
sagittarius kaže: Pogledaj post
Mislim, dakle postojim je totalni bullshit. Znaci da je postojanje podredjeno misljenju, slijedom toga, mozemo zamisliti bilo koju bolestinu i identificirati se sa njom. Jesam, dakle mislim je po meni definicija koja je puno bliza prirodi stvarnosti.

Nisi baš shvatio čemu ovo 'cogito, ergo sum' - kako je do toga došlo te čemu to služi.
Apemant is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 10:35   #24
Quote:
Apemant kaže: Pogledaj post
Nisi baš shvatio čemu ovo 'cogito, ergo sum' - kako je do toga došlo te čemu to služi.
Super da ste izvukli ovu temu "iz čarape". Meni se najviše sviđa onaj gore komentar od Enchantress "Mislim, dakle, mislim da postojim."
"Mislim, dakle postojim" je jedna od najčešće spominjanih izreka i ujedno najbeskorisnijih. Šta je sa onima koji padnu u nesvijest, dakle oni ne postoje!
__________________
讓我離開這裡
alquirez is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 11:03   #25
Mislim, dakle postoim... reče Mujo i nestane!
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 16:43   #26
Descartes flux capacitor

Quote:
shamantrixx kaže: Pogledaj post
Mislim, dakle postoim... reče Mujo i nestane!
Možda bi se ovo moglo instalirati i u mnogim važnim društvenim institucijama. Pa pri dolasku na posao, moraš najprije kao lozinku, izreći ovu Descartesovu rečenicu.


Inače....

Quote:
Penis kaže: Pogledaj post
svjestan sam.
nista ne mora postojati, samo ja moram. ako ja ne postojim, nista ne postoji. dakle ja je ishodiste svega.
misticki bi bilo obrnuto: tek kad ja ne postoji postoji postojanje.
Ovo je dobro rečeno. To odgovara i na gornju alquirezovu primjedbu: "Što je s onima koji padnu u nesvjest, dakle oni ne postoje!"
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 04:28   #27
Quote:
volver kaže: Pogledaj post
Možda bi se ovo moglo instalirati i u mnogim važnim društvenim institucijama. Pa pri dolasku na posao, moraš najprije kao lozinku, izreći ovu Descartesovu rečenicu.


Inače....
Uh... koliko sam samo puta to poželio... Bio bi to kraj kognitivaca u tamnim odjelima
__________________
Mind Over Matter WikiLeaks Operation Payback
If being sarcastic means you're rude .. does being obvious mean you're stupid?
shamantrixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2009., 10:23   #28
Quote:
alquirez kaže: Pogledaj post
Super da ste izvukli ovu temu "iz čarape". Meni se najviše sviđa onaj gore komentar od Enchantress "Mislim, dakle, mislim da postojim."
"Mislim, dakle postojim" je jedna od najčešće spominjanih izreka i ujedno najbeskorisnijih. Šta je sa onima koji padnu u nesvijest, dakle oni ne postoje!
Ovi u nesvjesti ne postoje za sebe dok su u nesvjesti,ali postoje za okolinu koja ih opaža.Tako nekako?
ružan i dužan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 20:09   #29
mislim dakle jesam , svjestan sam svojih misli u prijevodu svijestan sam nečega, svijestan sam nečega što zovem sviješću ili ti razmišljanjem,, budući da sam svijestan sviješću zaključujem da ona ne postoji ne bi ni znao da postojim ja stoga ne bi ni postojao, budući da sam je svjestan stoga jesam, postojim
Daracpoparac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2014., 20:27   #30
Quote:
Plaćena publika kaže: Pogledaj post
Mislim dakle postojim... To bi se moglo reći da je točno no ako nitko nezna da ja postojim postojim li ja? Meni je ova "terorija" malo šuplja... U trenutku u kojem ne "mislim" nepostojim? Svašta
Meni je šuplja jer mišljenje ne garantira moje postojanje.
I u snovima se ulovim kako razmišljam.
Ako mogu razmišljati i u snovima, možda ni sad ne postojim kao ovaj "ja" koji tipka po tastaturi, možda je ovo jedan (nevjerojatno dugačak) san, a ne stvarnost?
Walkman is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.12.2014., 22:12   #31
Quote:
Plaćena publika kaže: Pogledaj post
Mislim dakle postojim... To bi se moglo reći da je točno no ako nitko nezna da ja postojim postojim li ja? Meni je ova "terorija" malo šuplja... U trenutku u kojem ne "mislim" nepostojim? Svašta
Nemoguće je ne misliti.
morska voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.12.2014., 12:58   #32
Quote:
Plaćena publika kaže: Pogledaj post
Mislim dakle postojim... To bi se moglo reći da je točno no ako nitko nezna da ja postojim postojim li ja? Meni je ova "terorija" malo šuplja... U trenutku u kojem ne "mislim" nepostojim? Svašta
Po tvojoj logici postojaćeš i kad ne budeš davao znake života. Nešto će i tada biti vidljivo i opipljivo. Ako je tako onda ni Lenjin nije umro. Mada ni puls nije mjerilo života, jer život može prestati i prije smrti, ako ne donosiš svoje odluke onda ne živiš. Kao što ne živi čovjek u komi. Da bi doista bio živ (doista postojao) i donosio odluke, moraš misliti.
drinkognito is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 01:35   #33
Ja bi uradio svojevrsni "update" ove izreke gdje bi umjesto "mislim dakle jesam" rekao "misli se pojavljuju u svijesti".Isto tako ne bih rekao da je točno na osnovu samih misli zaključiti da postoji mislioc misli.Mislioc misli je samo još jedna misao.
DecemberFlower is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 08:42   #34
Quote:
DecemberFlower kaže: Pogledaj post
Mislioc misli je samo još jedna misao.
"Neki kamen nema te nezgodnosti; ako o njemu treba misliti ili suditi, onda on pri tome ne stoji na putu samome sebi; - on je osobođen te nezgode da se radi toga posla posluži samim sobom; izvan njega postoji nešto drugo što mora preuzeti taj trud." (Hegel)
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 10:22   #35
Da se čuveno Descartesovo cogito ne smije bez daljnjega naprosto prevesti s ”mislim”, zadržavajući pritom to ”mišljenje” u nekoj prosječnoj neodređenosti predodžbe, očito je već iz Descartesova teksta osmog odjeljka druge meditacije, gdje je cogito izrijekom pokazano kao ono zajedničko i objedinjujuće za prividno tako različite duhovne djelatnosti kao što su dvojenje, razumijevanje, potvrđivanje, nijekanje, htijenje, nehtjenje, uobražavanje i zamjećivanje. ...

Uostalom, u Načelima filosofije i sam Descartes kaže:

"Pod imenom kogitacije razumijem sve ono što se s nama zbiva dok smo svjesni, ukoliko je u nama svijest o tome."

cogito?

Zadnje uređivanje nitko drugi : 17.04.2018. at 10:28. Reason: zaboravio link
nitko drugi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.04.2018., 10:30   #36
Quote:
nitko drugi kaže: Pogledaj post
Da se čuveno Descartesovo cogito ne smije bez daljnjega naprosto prevesti s ”mislim”, zadržavajući pritom to ”mišljenje” u nekoj prosječnoj neodređenosti predodžbe, očito je već iz Descartesova teksta osmog odjeljka druge meditacije, gdje je cogito izrijekom pokazano kao ono zajedničko i objedinjujuće za prividno tako različite duhovne djelatnosti kao što su dvojenje, razumijevanje, potvrđivanje, nijekanje, htijenje, nehtjenje, uobražavanje i zamjećivanje. ...

Uostalom, u Načelima filosofije i sam Descartes kaže:

"Pod imenom kogitacije razumijem sve ono što se s nama zbiva dok smo svjesni, ukoliko je u nama svijest o tome."

cogito?
Naravno. Kod Descartesa je mišljenje sve što ne spada u protežnost.
Jednostavko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2019., 17:32   #37
Ako je svijest u supstanciji- Ja postojim- Inteligibilni princip je sveden na fizikalizam.
Ako je svijest izvan supstancije - Da li postojim- . . . . . .
__________________
Scientia est potentia
melisa is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2019., 04:52   #38
Quote:
melisa kaže: Pogledaj post
Ako je svijest u supstanciji- Ja postojim- Inteligibilni princip je sveden na fizikalizam.
Ako je svijest izvan supstancije - Da li postojim- . . . . . .
Svijest = JA = Bog. U svom izvornom, početnom, tj. mirujućem stanju (kvantni vakuum) Svijest nije materijalna. Sa stanovišta fizike isto je što i Ništa, jer kao takva nije opažljiva, mjerljiva, ni ekspreimentom dokažljiva. Ali ipak nije NIšta, jer ona je Svijest. Zato je neki istočnjački gurui i zovu imenom "Veliko svjesno Ništa". To "Veliko svjesno Ništa" je Nešto, po tome što raspolaže sa 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanja i kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. Koje kad počne da ih koristi, poprima fizička svojstva sile i mase i počinje da se manifestira kao materija, život i Svemir. Otuda u svjetskim religijama vjerovanje "da je Bog stvorio svijest i Ništa".

Da kvantni vakuum zaista raspolaže sa tih 7 fizičkih i psihičkih sposobnosti, dokaz je to što se Svimeir i život u njemu, koji nastaju po načinu samopokretanja čestica i dijelova kvantnog vakuuma (Big-Bang), ne sastoji ni iz čega drugog do iz 7 fizičkih i psihičkih procesa, tj. radnji, što ne bi bilo moguće da kvantni vakuum nije raspolagao sa 7 sposobnosti. A tih sedam sposobnosti i radnji su upravo sposobnosti i radnje Svijesti bez kojih Svijest ne bi mogla, ni da postoji, ni da bude svjesna.

Što se tiče dokazivanja postojanja Svijesti, znanstveno i eksperimentalno je moguće dokazivanti samo fizičke i psihičke radnje Svijesti, dok dokazivanje postojanja same Svijesti kao vršioca svih mogućih fizičkih i psihičkih radnji, znanstveno i čulno, tj. posredno, nije moguće. Ali moguće je neposredno, tj. vančulno. To je upravo Deskartesov samospoznajni metod, pomoću kojeg Svijest, uz pomoć svojih fizičkih i psihičkih radnji koje vrši, samoj sebi, u sebi dokazuje da ona postoji, jer upravo pomoću ovih radnji ona jedino i može dovesti sebe u stanje svjesnosti o sebi i svom postojanju. Dakle, ne samo uz pomoć psihičke radnje mišljenja, Svijest može sebi da dokaže svoje postojanje i pomoću ostalih šest fizičkih i psihičkih radnji.

Iz svega naprijed rečenog može se izvesti zaključak da su Svijest i materija jedna i ista prirodna sila i pojava. Svijest je kretač, a materija je naprezanje i kretanje Svijesti. Kretač i kretanje su nedjeljivi jedno od drugog. Isto kao i mislilac i njegova misao. Iz čega slijedi i zaključak da su Svijest, Materija i Psiha samo dva različita načina opažanja jednog i istog - čulno i vančulno. Kad Svijest opaža sebe čulno, ona tada ne može da spozna sebe kao Svijest, već kao Materiju. A kad opaža sebe vančulno, u sebi, tada ne može da spozna sebe kao Materiju, već kao svoje JASTVO, tj. kao Svijest.

Inače Svijest ne bi mogla da postoji kad ne bi mogla da bude materijalna, jer tada ne bi mogla da bude ničega svjesna, jer ne bi imala šta da opaža, osjeća pamti, misli i razumije. Niti bi materija kao naprezanje i kretanje mogla da postoji kada ne bi bila svjesna, jer tada ne bi bilo nikoga ko je sposoban da se po svojoj svjesnosti, tj. svojoj volji napreže i kreće.
ZEVS is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2019., 18:41   #39
Generalno je problem kada se koristi pojmom narod da se zaobilazi priča o individualnim i građanskim ljudskim pravima i ljudi se svode na amorfnu masu, pa više nije jasno je li narod etnos ili demos - Višeslav Raos.
__________________
Najbolja vlast je ona koja najmanje vlada, jer njezini ljudi sami sebe discipliniraju. -
Thomas Jefferson
Levee En Masse is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2019., 20:52   #40
Quote:
Plaćena publika kaže: Pogledaj post
Mislim dakle postojim... To bi se moglo reći da je točno no ako nitko nezna da ja postojim postojim li ja? Meni je ova "terorija" malo šuplja... U trenutku u kojem ne "mislim" nepostojim? Svašta
Ta teorija može i ne mora biti. Nije apsolutna istina. To je više-manje egzistencijsko opredjeljenje. U mislima je moguće ograničiti svoju stvarnost na teoriju, neke činjenice zaboraviti, proizvoljno protumačiti, izmisliti, poreći, itd. Po meni, takva teorija treba ljudima koji imaju problema sa stvarnošću i sa samim sobom. To je čisti egoizam, fabricirano mentalno jastvo koje se temelji na priči.
__________________
Neka sva živa bića budu sretna. :)

Zadnje uređivanje MK1008 : 02.08.2019. at 20:53. Reason: ispravak i poboljanje teksta
MK1008 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:30.