Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.03.2011., 13:46   #21
Quote:
MarlboroMan kaže: Pogledaj post
1. Ja imam svijest, covjek sam => moj otac i majka imaju svijest jer su i oni ljudi
Ako ovu pretpostavku prihvatimo imamo sljedece:

2. Otac od mog oca ima svijest jer je i on covjek
Tada indukcijom zakljucujemo da moj praprapra...pradjed ima svijest

3. Sada se micemo od homo sapiensa, nasli smo mojeg praprapra...prapretka koji vise nije homo sapiens, ajde neka bude on covjekoliki majmun, tada i on ima svijest (jer se vrsta ne mijenja u jednoj generaciji).
Idemo sad jako daleko u proslost do bakterijskih organizama, tada i oni imaju svijest...
Dođemo do prvog organizma koji je postojao na zemlji.
Da li ste ovdje spremni napraviti rez ili cemo ici dalje na nezivu tvar, da li mislite da i ona ima svijest?

(Jedini kontraprimjer je da je svijest nastala kao mutacija. Ako tu tezu ne prihvatimo zakljucujemo da svi zivi organizmi imaju svijest. )

Zanima me vase misljenje o ovom problemu?
Imaš bubreg, dakle, ima ga i bakterija. Jer se vrsta ne mijenja u jednoj generaciji...
Silogizam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2011., 14:10   #22
Quote:
Silogizam kaže: Pogledaj post
Imaš bubreg, dakle, ima ga i bakterija. Jer se vrsta ne mijenja u jednoj generaciji...
Naravno...
Samo za bubreg bismo s dovoljno fosila mogli zakljuciti kada se prvi put pojavio, sa svijesti je puno teze, jer nema opipljivih dokaza da li ona postoji ili ne. Jedino za koga smo sigurni da ima svijest smo mi sami upravo zbog "mislim, dakle postojim". Ja za nikog drugog ne mogu sa sigurnošću reći da on misli.

Zapravo, glavno pitanje koje si postavljam i zasto sam zapoceo ovu temu je zasto sam bas ja u ovom tijelu, preciznije zasto je bilo tko u ovom tijelu, a ne nitko (jer da sam JA u nekom drugom tijelu opet bi si postavljao isto pitanje) i nemojte ovo mijesati sa samosviješću, ona je po meni svijest koja je postala svijesna sebe, nista vise, nista manje...

Ovo pitanje, usudim se reci, je pitanje svih pitanja. Svaka religija se bavi njime, izmisljaju apstraktne termine duše, raja, reinkarnacije itd.

Moglo bi se reci da covjek prirodno razdvaja svijest(dušu) i tijelo buduci da je upravo u svakoj religiji to dvoje razdvojeno.

Mozemo opet reci da u svakom sljedećem trenutku JA više nisam isti, to jest da se MOJA svijest promijenila, a dozivljavam ju kao MOJU samo zbog pamćenja koje mi omogućava uvid u "moje" prošle svijesti.

Ovo je samo par nabacanih misli... Zanima me dokle ste vi dosli s ovim pitanjem, jeste li se uvalili u ugodni skepticizam ili ste dosli do kakvih saznanja, makar bila ona neutemeljena.
Uglavnom, tema za popizdit i bio bih zahvalan samo da cujem vasa razmisljanja, da mi date par ideja da osvjezim vlastito razmisljanje
MarlboroMan is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 09:13   #23
Quote:
MarlboroMan kaže: Pogledaj post
Samo za bubreg bismo s dovoljno fosila mogli zakljuciti kada se prvi put pojavio, sa svijesti je puno teze, jer nema opipljivih dokaza da li ona postoji ili ne. Jedino za koga smo sigurni da ima svijest smo mi sami upravo zbog "mislim, dakle postojim". Ja za nikog drugog ne mogu sa sigurnošću reći da on misli.
S jedne strane imaš religije koje svijest i misli objašnjavaju ležerno. Tu ne postoje neka striktna pravila, sve je dozvoljeno, ali je i doseg tih objašnjenja malen.

S druge strane imaš logiku koja pokušava precizno definirati pravila razmišljanja i sve ostalo šta je vezano uz "softverski" segment našeg postojanja.

Ako odabereš religijski pristup koji polazi od toga da ništa ne znamo i ništa ne možemo znati o mislima i svijesti, stvarno nećeš daleko dospjeti.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2011., 13:53   #24
Mislim da svijest u konacnici tezi ka apsolutnoj transcedenciji, te se stapa u jedno s Apsolutom.

Ljudi su negdje na pola puta izmedju svijesti "nezive" tvari i tog stanja.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.05.2011., 23:42   #25
Ne znam ništa u vezi rješavanja "problema svijesti" kad već dođe do toga da je problem, ali znam zbog čega je imamo - da se divimo, čudimo i uživamo u životu, sebi samima i svijetu oko nas. Pitanja opstanka uglavnom rješavamo na drugi način...
augustin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 23:38   #26
Zasto sam ja bas ja?

Quote:
MarlboroMan kaže: Pogledaj post
Naravno...

Zapravo, glavno pitanje koje si postavljam i zasto sam zapoceo ovu temu je zasto sam bas ja u ovom tijelu, preciznije zasto je bilo tko u ovom tijelu, a ne nitko (jer da sam JA u nekom drugom tijelu opet bi si postavljao isto pitanje) i nemojte ovo mijesati sa samosviješću, ona je po meni svijest koja je postala svijesna sebe, nista vise, nista manje...
Eto, i ja razmisljam o tome.
Znao sam kao mali dobiti tu spoznaju da sam ja bas ja. I tako me ta spoznaja znala obuzeti, da sam dozivio kao nekakvo alternativno stanje svijesti.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.07.2011., 00:20   #27
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
Zasto sam ja bas ja?



Eto, i ja razmisljam o tome.
Znao sam kao mali dobiti tu spoznaju da sam ja bas ja. I tako me ta spoznaja znala obuzeti, da sam dozivio kao nekakvo alternativno stanje svijesti.
A zamisli ovaj slučaj.
Kakvo je to onda stanje svijesti ?
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2012., 01:49   #28
Svijest je hmm... Svemir koji je postao svjestan samog sebe (kroz nas )


Mislim da je svijest jedina stvar koju covjek nije u mogucnosti surovo logicki dokuciti...


Predpostavimo da je materija svijest, odnosno da materija uzrokuje svjesnost kakvu mi uzivamo.
Sljedece pitanje bi bilo, zasto, recimo, ja nisam svjestan kao netko, a netko nije svjestan kao ja, odnosno zasto centar moje svjesnosti nije u nekome drugom, a njegov u meni?
Kada bi se ta izmjena cak i desila, mi ne bi bili svjesni te izmjene, iz razloga sto je svijesnost stvorena materijom (sto znaci da bi ja u tom trenutku izmjene vec imao mozak onoga s kojim sam napravio izmjenu svijesti, tako da bi mi moja memorija govorila da sam ja oduvijek i bio ta osoba... ).

Sto se tice recimo pitanja: da li bi u tom slucaju mogli nakon smrti biti svjesni kao neka druga osoba, npr. kao neko novorodjeno dijete?
Odgovor bi bio i da i ne. Da, iz razloga sto bi se ta moja ista svjesnost mogla manifestirati kroz drugu osobu (kao sto se manifestirala i kroz mene samog kad sam se rodio). A ne, iz razloga sto ta osoba vise ne bi bila ja (ona bi imala kompletno novi mozak), tako da taj zivot nakon moje smrti i nebi bio moj.
Ovo stvara potrebu za novim pitanjem - a tko sam onda JA sada? Bice kroz koje se svijest manifestira, ili bice koje generira svijest?

Iz tog se da zakljuciti da je svijest istovremeno i materijalna, zato sto ju generira mozak, i nematerijalna, zato sto iz materije ne mozemo dobiti odgovor na pitanje: zasto sam JA bas JA i zasto sam bas JA (sebi) centar ovog svemira ?

Zadnje uređivanje Ser Mark : 06.02.2012. at 02:44.
Ser Mark is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 23:29   #29
Quote:
Ser Mark kaže: Pogledaj post
Svijest je hmm... Svemir koji je postao svjestan samog sebe (kroz nas )
potencijalni vid Svemira morao je biti svjestan sebe i prije nego je otpočeo sa stvaranjem bilo čega (prostora, vremena energije i oblika). mi smo samo jedna od mnogovrsnih formi kroz koju svijest doživljava samu sebe...

Quote:
Mislim da je svijest jedina stvar koju covjek nije u mogucnosti surovo logicki dokuciti...
nije,jer je svjesno ne doživljava. uostalom što se logički može "ispravno" dokučiti ukoliko nije spoznato iskustvom,osim da se strpava u okvire šture racionalizacije...

Quote:
Sto se tice recimo pitanja: da li bi u tom slucaju mogli nakon smrti biti svjesni kao neka druga osoba, npr. kao neko novorodjeno dijete?
Odgovor bi bio i da i ne. Da, iz razloga sto bi se ta moja ista svjesnost mogla manifestirati kroz drugu osobu (kao sto se manifestirala i kroz mene samog kad sam se rodio). A ne, iz razloga sto ta osoba vise ne bi bila ja (ona bi imala kompletno novi mozak), tako da taj zivot nakon moje smrti i nebi bio moj.
Ovo stvara potrebu za novim pitanjem - a tko sam onda JA sada? Bice kroz koje se svijest manifestira, ili bice koje generira svijest?
Biće kroz koje se svijest manifestira (i doživlajva sebe na jedinstven/neponovljiv način). Ti/Ja/Mi zapravo jesmo ta svijest,lokalizirana i prividno odijelena (u svojoj (novoj) formi/strukturi) od ostatka svijeta.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 02:03   #30
1. Ono što ljudi u većini slučajeva nazivaju imenom svijest, nije svijest, već psihički proces. Veoma je važno o svijesti govoriti kao psihičkom procesu iz razloga što je psihički proces moguće iskustveno analizirati, tj rasčlanjavati ga na faktore, tj. na načine na koji se svijest u vidu prihičkog procesa u nama manifestuje.

2. Psihički proces se uvijek u čovjeku manifestuje u vidu 5 psihičkih radnji. To su: opažanje, osjećanje (dobra/zla), pamćenje, mišljenje i razumijevanje.

3. Psihičke radnje, isto kao i fizičke, nemaju značenje postojanja. Značenje postojanja uvijek ima onaj ko radnju vrši. Tako, na primjer, ne postoji trčanje, već uvijek trkač koji trči. Ne postoji misao, već uvijek mislilac koji misli. Ne postoje dobro ili zlo, već uvijek onaj koji osjeća dobro ili zlo. Ne postoje toplota ili hladnoća, već uvijek ono koje ima sposobnost da se zagrijava ili hladi. Ne postoji gravitacija, već uvik ono koje ima sposobnost da gravitira. Itd. itd.

4. Vršilac radnje i njegova radnja su nedjeljivi jedno od drugog i odnose se jedno prema drugom uvijek kao uzrok prema posljedici. Vršilac radnje je uvijek uzrok, a radnja, posljedica.

5. Vršilac radnje mora da postoji apsolutno, tj.. ne može nastati/početi, ni završiti/nestati, a radnja može i da nastane/počne i nestane/završi.

6. Psihičke radnje ne mogu same po sebi biti svjesne, već uvijek onaj ko ima sposobnost da psihičke radnje vrši. To je uvijek onaj koji postoji. To nam govori da samo njemu , s punim pravom, možemu nadjenutu ime «svijest». Pa se, prema tome, naše pitanje «šta je svijest», na kraju uvijek svodi na pitanje «šta postoji».

7. Po Hegelovoj logici (parafraziram), ako iz nečega koje postoji kao Prvo, nastaje nešto Drogo, tada to Drugo i ne postoji, već i dalje postoji to Prvo, samo što je ono sada promijenilo svoj oblik ili ušlo u neko svoje drugo stanje, pa sada samo izgleda kao da se pojavilo i da postoji nešto Drugo. Tako na primjer, kada sagradimo kulu od kamena, tada kula i ne postoji, već i dalje postoji samo kamen, jer kula je samo malo drugačije raspoređen i posložen kamen. U širem smislu, ni ovaj poznati nam materijalni svemir ne postoji, već i dalje postoji tvar/materija od koje je svemir sagrađen.

8. Obzirom da se samo za tvar/materiju od koje je svemir građen može utvrditi da postoji, logično je da samo ona može raspolagati sposobnostima vršenja svih mogućih fizičkih i psihičkih radnji i da samo ona pomoću njih može da bude svijesna i da nosi ime «svijest».

I, naravno, da pomoću ovih fizičkih i psihičkih radnji (naprezanja, kretanja, opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja) evoluira, tj, gradi materijalne forme, odnosno, sisteme svoga kretanja i djelovanja (atome, nebeska tijela, jednoćeljske organizme, biljke, životinje ljude itd). Sve materijalne forme od kojih je svemir građen, podrazumijevajući i čovjeka, su isključivo fizičke i i psihičke radnje te tvari/svijesti, koje kao takve mogu i da nastanu, počnu i da nestanu/ završe, a tvar/svijest kao njihov uzrok, tj. kao vršilac radnji, ne može. Ona (tvar/svijest) postoji uvijek.

9. Niti i jedna stvar i pojava od koje je svemir građe, podrazumijevajući i čovjeka, nema svijest i nije svjesna, već je uvijek svjesna tvar/svijet koja sve te stvari i pojave od sebe same uz pomoć svojih fizičkih i psihičkih radnji gradi i pomoću njih održava svoju svjesnost.

10. Pravi čovjek nije ono što čovjek može da vidi kada sebe pogleda u ogledalu. Pravi čovjek je tvar/svijest koja čoveka gradi, koja postoji i svjesna je prije čovjeka, i koja ostaje da postoji i bude svjesna i poslije čovjeka. Svijest gradi čovjeka, a ne čovjek , svijest. Nije ispravno reći da čovjek ima svijest, već da svijest ima čovjeka, jer, čovjek je samo fizička i psihička radnja svijesti. Ona postoji apsulutno, bez izvanjskog uzroka, vječito. Izvanjski uzrok joj nije potrben, iz razloga što ima sposobnost da bude sama svojim uzrokom. Naravno, uz pomoć vršenja fizičkih i psihičkih radnji, pomoću kojih stiče iskustvo/znanje o sebi i pomoću njega održava (uzrokuje) svoju svjesnost, odnosno, održava sebe kao svijest.
________________________

Kao što vidite, objašnjenje postojanja materije, života (svijesti) i prirode je vrlo prosto i može se izraziti sa samo desetak rečenica. Pravo je čudo kako ovokvu prostu istinu svjetska nauka, filozofija, ni svjestke religije još uvijek ne mogu da dokuče?

Zadnje uređivanje Ljubo : 09.02.2012. at 02:09.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 08:45   #31
Ja sam bio na znanstvenom dijelu foruma dao neka razmišljanja o fenomenu svijesti: https://www.forum.hr/showthread.php?t=547397&page=12
Zbog tog skoro da nisam dobio ban. Službena znanost ne podržava ideju o postojanju svijesti iz koje nastaje stvarnost. Ona podržava ideju da je početni singularitet više neka nesvjesnost. S time da ta nesvjesnost ima svojstvo stvaranja svakojakih svemira. Jer bi se od samosvjesnosti očekivalo da proistekne jedan svemir koji je ovaka poput našeg i koji omogućuje nastanak života. Dok je "samonesvjesnost" poprilično neinteligentna. Ona stvara svemire u beskonačnost. I svaki je drukčiji ( M-teorija tvrdi da ih može biti 10 na 950-tu potenciju vrsta) Znanost se nije izjasnila koliko bi teoretski trebalo biti "životno-podržavajućih" svemira iz toga megabroja vrsta svemira.


http://en.wikipedia.org/wiki/Multiverse
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2012., 11:45   #32
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post

Ona postoji apsulutno, bez izvanjskog uzroka, vječito. Izvanjski uzrok joj nije potrben, iz razloga što ima sposobnost da bude sama svojim uzrokom.
Kao što se valjda svak slaže ovo gore što sam citirao je jedna od temeljnih
sposobnosti (osobina) ''onog'' što neki nazivaju Bog, ili ''temelj bića'' ili ''vrhunska stvarnost''.
Kako se tvoj pojam svijest razlikuje od onog što se misli pod pojmom
Bog? (ili se uopće ne razlikuje).


Quote:
Kao što vidite, objašnjenje postojanja materije, života (svijesti) i prirode je vrlo prosto i može se izraziti sa samo desetak rečenica. Pravo je čudo kako ovokvu prostu istinu svjetska nauka, filozofija, ni svjestke religije još uvijek ne mogu da dokuče?
Da li si uzeo u obzir jednu drugu, mogućnost koja je i vjerovatnija i točnija?
Naime, da je to već sve rečeno, i da svaka ama baš svaka religija i teorija postojanja ima to razrađeno,ali postoje razlike u terminologiji koje prikrivaju ISTU suštinu poruke.
Kada bi u tvojoj teoriji svaki put promijenili riječ svijest u pojam-Bog ne vidim u čemu bi bila bitna razlika.
Po mom shvaćanju ono što ti pripisuješ pojmu svijest ,isto je ono što tradicija pripisuje pojmu Bog. (Pri tom mislim na ''filozofskog Boga'' a ne na ''monoteističkog Boga'' )
Dakle ti si svom ''Bogu' tj svijesti vješto oduzeo osobine i opise i zahtjeve koje su mu nadodali židovi ,kršćani i muslimani.
Ali prepoznajem istog glumca i istu pozornicu i sličnu predstavu,samo ste ga svi sakrili iza različitih maski i uloga i tvrdite da samo vaša trenutna uloga (vaš opis,vaša maska ) zaslužuje Oskara
Ali glumac je isti ,iako su mu maske razne
prozrijevanje is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 00:34   #33
prozrijevanje

Dobro si primijetio. U jednu ruku si u pravu. Ono što se u bilo kojoj religiji podrazumijeva pod riječju i pojmom «bog» isto je sa onim što se podrazumijeva pod riječju i pojmom « svijest». Ali samo u slučaju kada je riječ o «uzroku» materije, života i prirode.

Jednom davno sam upitao jednog sveštenika čime dokazuje da bog postoji. Odgovorio mi je: Dokaz da bog postoji je svijet koji je stvorio, jer svijeta ne bi bilo kad boga ne bi bilo». Ovaj sveštenikov odgovor bi bio sasvim uredu da je umjesto riječi «bog» upotrijebio reiječ «uzrok», jer bi tada njegov odgovor glasio: «Dokaz da uzrok svijeta postoji je sam svijet, jer svijeta ne bi moglo da bude bez uzroka.» Jer, da ništa ne može postojati bez uzroka je istina koja se podrazumijeva sama po sebi.

A u drugu ruku, nisi u pravu. Riječ i pojam «svijest» ni po čemu nije isto sa riječju i pojmom «bog». Nije zato što mi nikada, ni na jedan mogući način nećemo moći dokazati, ni iskustveno (naučno) , ni logički (filozofski) da bog postoji i da je on uzrok svijeta i različite religije bi zbog toga mogle vladati svijetom vječno, dijeliti ljude po pripadanju ovoj ili onoj religiji i gložiti se međusobno i voditi ratove oko toga čiji bog je pravi bog.

A kada je u pitanju svijest kao uzrok svijeta, mi o svijesti znamo sve. Ona je dio iskustva svakog čovjeka jer svaki čovjek za sebe i u sebi je svijest. Kao takva, svijest veoma lako spoznaje samu sebe. Lako pronalazi odgovor na pitanja, šta je ona, kako postoji i zašto? Odnosno, lako nalazi odgovor da je ona sama i razlog svog postojanja i uzrok i svrha (smisao) i posljedica i da osim svijesti ničeg drugog nema, niti može da bude.

Na ovakav način - pomoću riješenja postojanja svijesti - konačno bi bilo riješeno pitanje postojanja materije, života i prirode. Pomoću ovog rješenja bi se riješili i oni najveći svjetski problemi. Vjerska, isto kao i politička podjeljenost svijeta bi nestala. Svijet bi se ujedinio, prestali bi vjerski i politički ratovi, zavladao bi svjetski mir i ljubav među ljudima, a sa njima ujedno bi zavladalo duhovno i materijalno blagostanje.

A dok god vjerske i političke podjele svijeta postoje, odnosno, dok god vjerujemo da bog postoji i da je on uzrok svijeta, o jedinstvu svijeta, o miru, ljubavi, duhovnom i meterijalnom blagostanju možemo samo da sanjamo. I to je ono najbitnije po čemu se razlikuju riječi i pojmovi «svijest» i «bog».
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 02:00   #34
KRENA

Quote:
Službena znanost ne podržava ideju o postojanju svijesti iz koje nastaje stvarnost. Ona podržava ideju da je početni singularitet više neka nesvjesnost. S time da ta nesvjesnost ima svojstvo stvaranja svakojakih svemira.
Ovaj stav znanosti je savim uredu. On ne ugrožava moje objašnjenje postijanja svijesti koje sam ja gore ukratko obrazložio. Naprotiv, potvrđuje ga. I moje objašnjenje svijesti polazi od nesvjesnosti koja evoluira ka sve većoj i većoj svjesnosti. Da bi se ovo bolje razumjelo ja stalno nglašavam razliku između pojmova “svijest” i “svjenost”. Svijest je ono što postoji i koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje. Svijest i ove njene sposobnosti su apsolutni i univerzalni. A svjesnost svijesti, to je samo stanje svijesti koje može i da počne i da završi. Isto kao što je i nesvjesnost svijesti samo stanje svijesti koje može i da počne i završi. To podrazumijeva da svijest sa svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti može da postoji a da svjesnosti uopšte nema. To je vrijeme kada svijest ne koristi ove svoje sposobnosti, odnosno, vrijeme, kada svijest miruje/spava. I upravo ovakvo, mirujuće, nesvjesno stanje je vladalo prije početka pojavljivanja materijalnog svemira. Svjesnost je počela tek u Tremutku kada se svijest napregnula i pokrenula. Tek u tom trenutku je bilo moguće aktivirati psihičke sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. U stanju mirovanja to ne bi bilo moguće, obzirom da u vrijeme kad svijest miruje ničega nema što bi moglo da se opazi, osjeti, zapamti, misli ili razumije. U vrijeme kad svijest miruje energije/materije nema, jer energja/materija, to su samo napregnute i pokrenute čestice svijesti. Kada to naprezanje i kretanje prestane energija/materija nestaje, a sa njom nestaju i mogućnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja koji su uslov pojavljivanja svjesnosti svijesti.

Što se tiče stava nauke o beskonačnoj različitosti svemira koji nastaju iz svijesti, ta beskonačna različitost se takođe podrazumijeva. Svijest uz pomoć svoji sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti od sebe same, kada se pokrene, može da napravi što god poželi. Ta besknačna moć svijesti uz popmoć samo sedam njenih fizičkih i psihičkih sposobnosti, to je slično kao što u pismu nekog jezika postoji samo tridesetak slova, čijom kombinacijom može da se napiše beskonačno mnogo različitih riječi, rečenica i literatnih, naučnih ili filozofskih djela.

Sa ovim želim da istaknem razliku između riječi i pojmova “sposbnost” i “mogućnost”. Kada su u pitanju sposobnosti svijesti, nijih je, da ponovim, samo sedam i one su apsolutne i univerzalne. Njih uvijek ima, bez obzira da li je svijest u mirujućem/nesvjesnom ili u pokretnom/svjesnom stanju. A mogućnosti korištenja ovih sposobnosti su beskonačne i one se otvaraju, tj počinju, tek u trenutku kada se svijest napregne i pokrene. Različite mogućnosti korištenja ovih sposobnosti omogućuju svijesti i različitu svjesnost, a samim tim i njeno različito ponašanje i bivstvovanje, tj. fizički oblik. Pa tako, na primjer, imamo da je svijest sa onih svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti ista i u kamena i čovjeka. Ali korištenje ovih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti je raličito, tj. ponašanje je različito, fizički oblik je različit i svjesnost je različita. Što nikako ne sprijećava svijest koja gradi kamen da u određenom trenutku i po određenom postupku promijeni način korištenja svojih sposobnosti i postane čovjek. Ili da ona svijest koja gradi čovjeka u određenom trenutku promijeni način i postupak korištenja svojih fizičkih i psihičkih sposobnosti i postane kamen. Što se inače u praktičnom životu oduvijek svakodnevno i dešava.

Quote:
Jer bi se od samosvjesnosti očekivalo da proistekne jedan svemir koji je ovaka poput našeg i koji omogućuje nastanak života. Dok je "samonesvjesnost" poprilično neinteligentna. Ona stvara svemire u beskonačnost. I svaki je drukčiji ( M-teorija tvrdi da ih može biti 10 na 950-tu potenciju vrsta) Znanost se nije izjasnila koliko bi teoretski trebalo biti "životno-podržavajućih" svemira iz toga megabroja vrsta svemira.
Mi smo u zabludi kad dijelimo svjijet na živi/svjesni i neživi/nesvjesni. Ne postoji neživi/nesvjesni svijet. Takav svijet nije moguć. Bez svjesnosti, a time ujedno ibez životnosti, ništa ne bi bilo moguće, imajući na umu činjenicu da tvar od koje je građen, kako “živi”, tako i onaj za kojeg mislimo da je “neživi” svijet, ne može postojati po izvanjskom uzroku, već samo uzroku koji je on sam, svijet, koji bez svjesnosti/životnosti koju uvijek omogućuju onih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti ne bi mogao biti svojim uzrokom.

Hoću reći da mi možemo dijeliti svijet na organski i neorganski, jer on se tako i deijeli. Ali na živi i neživi, ne možemo. Oba svijeta i organski i neorganski su živi i svjesni svjetovi. Naravno, svaki na svoj način. Uz mogućnost da je i neorganski svjet takođe organski, odnosno da je i cijela priroda jedan veći i širi (makro) organizam, samo mi toga još nismo svjesni. Kao što možda buve u krznu psa nisu svjesne da je pas živ organizam i da ga svrbi kada one bjesomučno zabijaju svoje rilice u njegovu kožu i sišu mu krv. Kao što i mi ljudi nismo svjeni da je naša planeta živa i svjesna i da ju svrbi i boli kada mi bjesomučno rijemo po njoj. Pa se ona ponekad zbog toga rasrdi na nas i počne da nas tamani svojim uraganskim vjetrovima, zemljotresima ili nas satire i davi svojim poplavama ili onim tzv. “cunami-jima”.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2012., 00:49   #35
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
KRENA
Ovaj stav znanosti je savim uredu. On ne ugrožava moje objašnjenje postijanja svijesti koje sam ja gore ukratko obrazložio. Naprotiv, potvrđuje ga. I moje objašnjenje svijesti polazi od nesvjesnosti koja evoluira ka sve većoj i većoj svjesnosti. Da bi se ovo bolje razumjelo ja stalno nglašavam razliku između pojmova “svijest” i “svjenost”. Svijest je ono što postoji i koje raspolaže sa sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti: naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, pamćenje, mišljenje i razumijevanje.
Svijest i ove njene sposobnosti su apsolutni i univerzalni.
A svjesnost svijesti, to je samo stanje svijesti koje može i da počne i da završi. Isto kao što je i nesvjesnost svijesti samo stanje svijesti koje može i da počne i završi. To podrazumijeva da svijest sa svojih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti može da postoji a da svjesnosti uopšte nema. To je vrijeme kada svijest ne koristi ove svoje sposobnosti, odnosno, vrijeme, kada svijest miruje/spava. I upravo ovakvo, mirujuće, nesvjesno stanje je vladalo prije početka pojavljivanja materijalnog svemira. Svjesnost je počela tek u Tremutku kada se svijest napregnula i pokrenula. Tek u tom trenutku je bilo moguće aktivirati psihičke sposobnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja. U stanju mirovanja to ne bi bilo moguće, obzirom da u vrijeme kad svijest miruje ničega nema što bi moglo da se opazi, osjeti, zapamti, misli ili razumije. U vrijeme kad svijest miruje energije/materije nema, jer energja/materija, to su samo napregnute i pokrenute čestice svijesti. Kada to naprezanje i kretanje prestane energija/materija nestaje, a sa njom nestaju i mogućnosti opažanja, osjećanja, pamćenja, mišljenja i razumijevanja koji su uslov pojavljivanja svjesnosti svijesti.
radi boljeg razumijevanja nekih termina definirajmo što je što ili barem približno što bi moglo biti što:

Bog - "spavajući" ili nesvjesni Bog,nedjelatni Bog,Bog u mirovini,nedjeljivi Bog,transcendentalna svijest,čista svijest,nedjelatni promatrač koji "doživljava",...

Prakriti (priroda u svojoj osnovi) - jedinstveno polje zakona prirode,inteligencija,potencijal,kozmički um (prvi um i svjesnost o sebi),maternica iz koje se rađa prostor,vrijeme,pojavni svemir,oblici (ideja Jednog,da se umnogostruči)...

bog stvaratelj - kvantno polje,stvaralačko polje,aktivni princip...

napetost - potrebna je za slamanje simetrije,dualizam...u kvantnom polju.

kretanje - stvaralaštvo,početak stvaranja u kvantnom polju,svjesni bog stvaratelj i/ili stvarateljica u akciji...

opažanje - subjekt opaža i procesuira objekt. ili nešto drugo?

osjećanje - biće s razvijenim živčanim sustavom ili što drugo (osjeća li i kamen, ili svijest u kamenu i oko kamena)?

pamćenje - tko pamti? DNK(materijalna jedinica),stanica,čestica, eter ili prazan prostor u kojeg se pohranjuju podaci i informacije o svemu?

mišljenje - obrada podataka..

razumijevanje - obrađenih podataka i informacija, njihovog značenja i svrhe...

svojstva nedjelatne i djelatne svijesti bile bi:nesvjesnost,polusvjesnost i svjesnost. ok?

pitanja i moje spekulativno mišljenje:
što je svijesti um,psiha,duh,duša,tijelo,osjetila,ego.....? mišljenja sam da su to elementarni alati ili pojedine funkcije (neke su istoznačne) u svjesno-djelatnoj svijesti s kojima spoznaje i doživljava sebe i svijet oko sebe.
pitanje tko sam onda ja kao još nerazvijeni subjekt (znači onaj tko nije još spoznao svoje unutarnje,naročito nesvjesne psihičke i fizičke procese odnosno nije spoznao sebe i sl. ) u svjesnoj svijesti? znači ako nisam razvijen kao subjekt da nisam ni dovoljno samosvjesno/osviješteno biće itd. prema tome ja sam svijest koja još nije evoluirala na samosvjesnu razinu,drugim riječima biće sam od neznanja,osim mršavog intelektualnog razumijevanja koje me golica da neposredno spoznam svoju pravu/istinsku prirodu.

je li duša s tijelom svjesna svega što se događa u njoj ili je i ona kroz ego zavedena vanjskim svijetom (objektima i procesima objektivne spoznaje)? - u prva tri stanja svijesti.

"popravi" ili dopuni,za što misliš da se ne podudara ili ne odgovara nekom pojmu,terminu,značenju ili objašnjenju.

ono sa sedam psihičkih i fizičkih sposobnosti u "nesvjesnom polju" ne uklapa mi se baš u svjetonazor,više ih zamišljam kao potencijalne sposobnosti u (samo)svjesnom polju fundamentalne prirode.
fbuki is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 00:40   #36
fbuki

Quote:
Bog - "spavajući" ili nesvjesni Bog,nedjelatni Bog,Bog u mirovini,nedjeljivi Bog,transcendentalna svijest,čista svijest,nedjelatni promatrač koji "doživljava",...
Bog – izmišljeni, apstraktni, religijski pojam. Besmisleno je baviti se njegovom definicijom.

Quote:
Prakriti (priroda u svojoj osnovi) - jedinstveno polje zakona prirode,inteligencija,potencijal,kozmički um (prvi um i svjesnost o sebi),maternica iz koje se rađa prostor,vrijeme,pojavni svemir,oblici (ideja Jednog,da se umnogostruči)...
Priroda – Sve što egzistira (postoji)

Quote:
bog stvaratelj - kvantno polje,stvaralačko polje,aktivni princip...
Bog stvoritelj – Ne postoji. Samo svijest postoji.

Quote:
napetost - potrebna je za slamanje simetrije,dualizam...u kvantnom polju.
Može se tako reći.

Quote:
kretanje - stvaralaštvo,početak stvaranja u kvantnom polju,svjesni bog stvaratelj i/ili stvarateljica u akciji...
Za naprezanje i pokretanje čstica kvantnog polja potrebno je znanje/informacija o nužnosti pokretanja i želja/volja da se po tom znanju/informaciji postupi. Potreban je i nosilac i izvršilac tog znanja/informacije i želje/volje. Isto kao što je u jajetu koke potreban zametak sa znanjem o građi tijela pilata, a kasnije i koke, koji će u povoljnom trenutku probuditi tvar bjelanjka i žumanjka u jajetu, zatim, prenijeti to znanje/unformaciju o piletu/koki na bjelanjak i žumanjak da bi oni po tom znanju/informaciji mogli početi samopreobrazbu i postati pile/koka. Isto je tako i sa kvantnim svemirskim poljem. Kada se materijalni svemir sruši, on za sobom ostavlja semenku sa znanjem o sebi, koja će u određenom trenutku inicirati pokretanje čestica kvantnog polja i na njih postepeno prenijeti znanje o građi svemira, nakon čega će uslijediti postepena samopreobrazba kvantnog polja, sve dok ono ne postane materijalni svemir.

Samo, nije mi jasno zašto bi mi tu semenku/zametak, bilo u jajetu koke, bilu u kvantnom, svemirskom polju, trebali zvati imenom “bog”? Imajući na umu da se tu radi samo o djeliću kvantnog svemirskog polja koji je zadužen za čuvanje znanja/informacije, koji se ni po čenu ne razlikuje od ostalog dijela svemirskog kvantnog polja. Treba znati da, ni u jajetu koke, ni u kvantnom polju svemira, ne postoje manje važni i više važni dijelovi. Sve je podjednako važno ili nevažno. Sve funkcije su podjednako važne, kako zametka, tako i bjelanjka i žumanjka. Sve je to JEDNA SVIJEST, JEDNO TIJELO I JEDNO BIĆE. U tom biću dupe i glava su podjednako važni i nevažni. Sve je podjednako bog (ako baš ne možemo bez te riječi i pojma “bog”) ili pak ništa nije bog.

Quote:
opažanje - subjekt opaža i procesuira objekt. ili nešto drugo?
Da!

Quote:
osjećanje - biće s razvijenim živčanim sustavom ili što drugo (osjeća li i kamen, ili svijest u kamenu i oko kamena)?
Nije potreban nikakv živčani sistem. Sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, kao i tvar koja njma raspolaže, moraju da postoje prije svakog živčanog sistema, da bi pomoću njih živćani sistem mogao da bude sagrađen. Već postoje naučni dokazi da svih ovih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti (naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, panćenje, mišljenje i razumijevanje) postoje i na onom najnižem energetsko/materijalnom nivou, tj. na nivou elementarnih čestica.

Quote:
pamćenje - tko pamti? DNK(materijalna jedinica),stanica,čestica, eter ili prazan prostor u kojeg se pohranjuju podaci i informacije o svemu?
Osim praznog prostora ničeg drugog nema. Energetsko-materijalni svemir je napravljen od napregnutuh i pokrenutih čestica tog prostora. Ništa drugo ne postoji koje bi imalo sposobnost da se napreže, kreće, osjeća, opaža, pamti, misli i razumijeva.

Quote:
mišljenje - obrada podataka..
Da!

Quote:
razumijevanje - obrađenih podataka i informacija, njihovog značenja i svrhe...
Da!

Quote:
svojstva nedjelatne i djelatne svijesti bile bi:nesvjesnost,polusvjesnost i svjesnost. ok?
Da!

Quote:
pitanja i moje spekulativno mišljenje:
što je svijesti um,psiha,duh,duša,tijelo,osjetila,ego.....? mišljenja sam da su to elementarni alati ili pojedine funkcije (neke su istoznačne) u svjesno-djelatnoj svijesti s kojima spoznaje i doživljava sebe i svijet oko sebe.
Da!

Quote:
pitanje tko sam onda ja kao još nerazvijeni subjekt (znači onaj tko nije još spoznao svoje unutarnje,naročito nesvjesne psihičke i fizičke procese odnosno nije spoznao sebe i sl. ) u svjesnoj svijesti? znači ako nisam razvijen kao subjekt da nisam ni dovoljno samosvjesno/osviješteno biće itd. prema tome ja sam svijest koja još nije evoluirala na samosvjesnu razinu,drugim riječima biće sam od neznanja,osim mršavog intelektualnog razumijevanja koje me golica da neposredno spoznam svoju pravu/istinsku prirodu.
Da!

Quote:
je li duša s tijelom svjesna svega što se događa u njoj ili je i ona kroz ego zavedena vanjskim svijetom (objektima i procesima objektivne spoznaje)? - u prva tri stanja svijesti.
Ljudsko tijelo okružuje i prožima jedno posebno elektromagnetno svjesno polje pomoću kojeg radi mozak i nervni sistem. Ono komunikativno povezuje sve dijelove i djeliće tijela i igra ulogu kolektivne svijesti tijela. Ono je istinski čovjek, kojega je bilo i prije tijela i koji ostaje i poslije tijela. Njegova svjesnost se nikada ne prekida (osim kad miruje/spava, tj. kad ne koristi svoje fizičke i psihičke sposobnosti). Njegova svjesnost se samo mijenja. Drugačija je kada je povezana sa tijelom jer tada koristi tjelesna čula i mozak, a drugačija je kada ne koristi. (O ovome govorim na bazi vlastitog iskustva). Ovo elektromagnetno polje možemo zvati imenom “ljudska duša”. Uz napomenu da je porijeklo i građa čestica od kojih je građeno ljudsko tijelo ista kao i porijeklo i građa “dljudske duše”. Različiti su samo funkcija i vibracija. Kada se dijelovi i djelići svijesti sa različitom vibracijom i sa različitim znanjima, funkcijama i svjesnošću, svedu na istu vibraciju, oni tada postaju jedna svijest, sa jednim i istim znanjem i svjesnošću. To je ono što zovemo imenom “telepatija”. To je način na koji ljudska duša povezuje sve dijelove i čistice ljudskog tijela u jednu živuću, svjesnu cjelinu. Obzirom da je i cijelo ljudsko društo okruženo i prožeto jednim posebnim, širim poljem svijesti, sa posebnom vibracijom, podreazumijeva da i svi ljudi mogu biti međusobno telepatski povezani. Pod uslovom da nauče koristiti svoje “šesto čulo”. Odnosno, da nauče vbraciju svoje duše mijenjati i izjednačavati je sa vibracijom ove više “duše”, tj. duše cijelog čovječanstva. Kada ljudi to nauče i čovječanstvo će, isto kao i ljudsko tijelo, postati cjelovit živući organizam i biće. Uz napomenu da je telepatija (prenos misli na velike udaljenosti - sa jednog kontinentana drugi) naučno dokazana.

Quote:
ono sa sedam psihičkih i fizičkih sposobnosti u "nesvjesnom polju" ne uklapa mi se baš u svjetonazor,više ih zamišljam kao potencijalne sposobnosti u (samo)svjesnom polju fundamentalne prirode.
Kada kvantno polje svemira miruje (spava) to i jesu samo potencijalne sposobnosti. Potpuno isto kao i čovek kad spava. One su i dalje tu, u čoveku, ali ih čovjek ne koristi. Za koje vrijeme čovjek nije ničega svjestan. Tek kad se probudi, tj. kad počne da ih koristi postaje svjestan.
Ljubo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.02.2012., 01:53   #37
Quote:
Ljubo kaže: Pogledaj post
fbuki



Bog – izmišljeni, apstraktni, religijski pojam. Besmisleno je baviti se njegovom definicijom.


Priroda – Sve što egzistira (postoji)



Bog stvoritelj – Ne postoji. Samo svijest postoji.


Može se tako reći.


Za naprezanje i pokretanje čstica kvantnog polja potrebno je znanje/informacija o nužnosti pokretanja i želja/volja da se po tom znanju/informaciji postupi. Potreban je i nosilac i izvršilac tog znanja/informacije i želje/volje. Isto kao što je u jajetu koke potreban zametak sa znanjem o građi tijela pilata, a kasnije i koke, koji će u povoljnom trenutku probuditi tvar bjelanjka i žumanjka u jajetu, zatim, prenijeti to znanje/unformaciju o piletu/koki na bjelanjak i žumanjak da bi oni po tom znanju/informaciji mogli početi samopreobrazbu i postati pile/koka. Isto je tako i sa kvantnim svemirskim poljem. Kada se materijalni svemir sruši, on za sobom ostavlja semenku sa znanjem o sebi, koja će u određenom trenutku inicirati pokretanje čestica kvantnog polja i na njih postepeno prenijeti znanje o građi svemira, nakon čega će uslijediti postepena samopreobrazba kvantnog polja, sve dok ono ne postane materijalni svemir.

Samo, nije mi jasno zašto bi mi tu semenku/zametak, bilo u jajetu koke, bilu u kvantnom, svemirskom polju, trebali zvati imenom “bog”? Imajući na umu da se tu radi samo o djeliću kvantnog svemirskog polja koji je zadužen za čuvanje znanja/informacije, koji se ni po čenu ne razlikuje od ostalog dijela svemirskog kvantnog polja. Treba znati da, ni u jajetu koke, ni u kvantnom polju svemira, ne postoje manje važni i više važni dijelovi. Sve je podjednako važno ili nevažno. Sve funkcije su podjednako važne, kako zametka, tako i bjelanjka i žumanjka. Sve je to JEDNA SVIJEST, JEDNO TIJELO I JEDNO BIĆE. U tom biću dupe i glava su podjednako važni i nevažni. Sve je podjednako bog (ako baš ne možemo bez te riječi i pojma “bog”) ili pak ništa nije bog.



Da!



Nije potreban nikakv živčani sistem. Sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti, kao i tvar koja njma raspolaže, moraju da postoje prije svakog živčanog sistema, da bi pomoću njih živćani sistem mogao da bude sagrađen. Već postoje naučni dokazi da svih ovih sedam fizičkih i psihičkih sposobnosti (naprezanje, kretanje, opažanje, osjećanje, panćenje, mišljenje i razumijevanje) postoje i na onom najnižem energetsko/materijalnom nivou, tj. na nivou elementarnih čestica.


Osim praznog prostora ničeg drugog nema. Energetsko-materijalni svemir je napravljen od napregnutuh i pokrenutih čestica tog prostora. Ništa drugo ne postoji koje bi imalo sposobnost da se napreže, kreće, osjeća, opaža, pamti, misli i razumijeva.



Da!


Da!



Da!


Da!



Da!



Ljudsko tijelo okružuje i prožima jedno posebno elektromagnetno svjesno polje pomoću kojeg radi mozak i nervni sistem. Ono komunikativno povezuje sve dijelove i djeliće tijela i igra ulogu kolektivne svijesti tijela. Ono je istinski čovjek, kojega je bilo i prije tijela i koji ostaje i poslije tijela. Njegova svjesnost se nikada ne prekida (osim kad miruje/spava, tj. kad ne koristi svoje fizičke i psihičke sposobnosti). Njegova svjesnost se samo mijenja. Drugačija je kada je povezana sa tijelom jer tada koristi tjelesna čula i mozak, a drugačija je kada ne koristi. (O ovome govorim na bazi vlastitog iskustva). Ovo elektromagnetno polje možemo zvati imenom “ljudska duša”. Uz napomenu da je porijeklo i građa čestica od kojih je građeno ljudsko tijelo ista kao i porijeklo i građa “dljudske duše”. Različiti su samo funkcija i vibracija. Kada se dijelovi i djelići svijesti sa različitom vibracijom i sa različitim znanjima, funkcijama i svjesnošću, svedu na istu vibraciju, oni tada postaju jedna svijest, sa jednim i istim znanjem i svjesnošću. To je ono što zovemo imenom “telepatija”. To je način na koji ljudska duša povezuje sve dijelove i čistice ljudskog tijela u jednu živuću, svjesnu cjelinu. Obzirom da je i cijelo ljudsko društo okruženo i prožeto jednim posebnim, širim poljem svijesti, sa posebnom vibracijom, podreazumijeva da i svi ljudi mogu biti međusobno telepatski povezani. Pod uslovom da nauče koristiti svoje “šesto čulo”. Odnosno, da nauče vbraciju svoje duše mijenjati i izjednačavati je sa vibracijom ove više “duše”, tj. duše cijelog čovječanstva. Kada ljudi to nauče i čovječanstvo će, isto kao i ljudsko tijelo, postati cjelovit živući organizam i biće. Uz napomenu da je telepatija (prenos misli na velike udaljenosti - sa jednog kontinentana drugi) naučno dokazana.



Kada kvantno polje svemira miruje (spava) to i jesu samo potencijalne sposobnosti. Potpuno isto kao i čovek kad spava. One su i dalje tu, u čoveku, ali ih čovjek ne koristi. Za koje vrijeme čovjek nije ničega svjestan. Tek kad se probudi, tj. kad počne da ih koristi postaje svjestan.
spava tijelo. ne potencijal, ne sposobnosti.
za svijest je svejedno spavamo li ili smo sudionici" jave". svijest ne spava , uvijek je djelatna, aktivna, promatrač mijenja svoj položaj, ne svijest.
područja kojima prilazimo u snu mogu biti ona kojima budni nismo u stanju prići - osvijestiti ih.
npr. apstraktnom. priče o ideji do koje je netko došao dok je spavao nisu priče koje trebaju buditi nevjericu, mogu biti potvrda ili razlog preispitivanja vlastite svjesnosti za vrijeme spavanja.
fizičko I energetsko tijelo dijele, koriste, isti pristup svijesti.
Jedinstvo svijesti , kretnje ( ne kao kolektivna svijest, ljudska je uvijek zasebna) , svakako je vrijedno pažnje.
__________________
kad god nešto razumijem navučem se na to. zato pažljivo biram. svi su ljudi anđeli, to razumijem
atko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 03:03   #38
laički osvrt..

svijest je
- priroda..
- život..
Istina je:
- da živimo u konfliktu sa prirodom....

- da je misao UVIJEK "plod" ograničenosti uma mislioca...

ne može obuhvatiti-opisati svijest.. baš kao što je znanost neće moći izmjeriti..
dakle, svijest postoji- samo i isključivo izvan "mislim, dakle jesam" ego dijela..

i, lako moguće.. svijest je obrnuto proporcionalna količini znanja koju ego "posjeduje"..

ego zaključujem - bog- priroda- svijest....
jedan-na..
svima (pod)jednak-a..
djuro buha is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 13:02   #39
Quote:
MarlboroMan kaže: Pogledaj post
1. Ja imam svijest, covjek sam => moj otac i majka imaju svijest jer su i oni ljudi
Ako ovu pretpostavku prihvatimo imamo sljedece:
već je ova pretpostavka kriva.
__________________
Nisam lingvist! • daj Pravu šapuMa sigurno!
Daniel.N is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.03.2012., 13:14   #40
Quote:
Pritom zanemaruješ da mi zapravo baratamo samo teorijama i da o strukturi pojavnoga svijeta znamo otprilike koliko i mrav o sadržaju britanskoga muzeja...

Neće biti baš tako. Ipak znamo više..


Quote:
Sinkronicitet ima više dodirnih točaka s realnošću nego mnoge druge olako prisvojene teorije.

To nije nikakva znanstvena teorija. Kakva jest, ne znam, ali ne vrijedi baš ništa.


Quote:
Dakle, veliki prasak je teorija, pa tako i singularitet kao bezvremena i bezprostorna nulta točke beskonačne gustoće
,

Tako je


Quote:
idemo dalje, atom nije nikada nitko vidio, njegova teoretska skica dobivena je na na osnovu izvjesnih promatranja, čini se da je to jezgro oko kojega se okreću izvjesne čestice, a sastoji se navodno od 99.999 % praznog prostora, ne treba završiti ni osnovnu školu da bi se uvidila sličnost sa solarnim sustavom u njegovu prostoru
,


Dobro si rekao, to je slika atoma za osnovnu školu. Nisam znao da ovdje raspravljamo na razini osnovne. Ako misliš da je atom to što si rekao, zašto uopće raspravljaš na tu temu?



Quote:
nadalje, kozmološka znanost priznaje da joj je nepoznata struktura 90% svemira....

Zapravo 96%


Quote:
Barata se teorijama o kozmičkom sukobu nevidljive tamne materije sa tamnom energijom čiji će ishod odlučiti (tamnu) sudbinu svemira...Znanstvenik spominje tako gravitaciju tamne tvari a zapravo nezna što je to...nezna ni što je tamna energija, zna samo za širi prostor i da ubrzava, neki se prepiru širi li se to prostor ili se širi svjetlost, potom ispada da se prostor širi brže od svjetlosti samo neznamo kako jer je to eto nedovoljno osvjetljena teorija...
Jednom riječju sve je teorija.
Ili bi mogli upotrijebiti tvoju mudru argumentaciju , to je samo teorija...

Zapravo, to su hipoteze. Teorija ne nešto drugo..




Quote:
A tu se vidi njena sličnost s crnom rupom singulariteta. Singularitet ne odgovara našem trodimnzionalnom poimanju s rajske planete zemlje, svemir, kao pojava proizašla iz singularnosti, u najmanju ruku je četverodimenzionalan, jer pored trodimenzionalna prostora kao realnost postoji i faktor vremena, a to onemugućava trodimenzionalnu percepciju stvarnosti.

Ovo baš nema smisla...


Quote:
Svemir (dakle ta crna rupa) je po svemu sudeći kao i svijest, transcendentan.

Prije Svemira i mnoge druge stvari su bile transcedentne.

To su s vremenom prestale biti. Što misliš..zašto?


Quote:
A transcendentalnost je metafizička odlika Duha, čovjek dakako ne može ni zamisliti postojeće 'nešto' bez strukturnih odlika, ali to ne znači da to 'nešto' ne postoji.
Mnogi veliki umovi, kroz svu povijest ljudska roda, smatrali su i smatraju kako cjelokupni pojavni svijet zapravo proitiće iz te duhovne točke i u nju se vraća.
Prije je apsolutno svaka pojava bila metafizička odlika duha.

Sad je takvih daleko manje..
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:41.