Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2015., 01:44   #41
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nije,jer ništa je i odsustvo prostora.Ono što definišeš je nešto kao takvo ako gledamo filozofski,a gledamo jer ovo je tema filozofije,pa si definisao kao prazan prostor,to je onda nešto kao takvo.Ništa nema koordinate,to je jednostavno nepostojanje.
Ali prostor nije 'nešto'. Kao što su nešto kamen ili zvijezda ili najsićušniji mogući element. Prostor je jednostavno prostor. I nemoguće je izaći izvan prostora.

Kao da imaš bijelu ploču na kojoj nema ništa. E pa to je prostor. Sve ostalo što napišemo na ploči je nešto. Kad je ploča prazna onda kažemo na njoj nema ničega. Ista stvar je i s prostorom samo u 3D, a crteži su zvijezde, planeti, asteroidi...
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 01:56   #42
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Ali prostor nije 'nešto'. Kao što su nešto kamen ili zvijezda ili najsićušniji mogući element. Prostor je jednostavno prostor. I nemoguće je izaći izvan prostora.

Kao da imaš bijelu ploču na kojoj nema ništa. E pa to je prostor. Sve ostalo što napišemo na ploči je nešto. Kad je ploča prazna onda kažemo na njoj nema ničega. Ista stvar je i s prostorom samo u 3D, a crteži su zvijezde, planeti, asteroidi...
Prostor se širi,znaci nastaje novi prostor,a ako ima poreklo i ako nastaje dakle nešto je,ima svoje koordinate,moze da se izmeri,to je nesto .Sama činjenica da mi diskutujemo o ničemu od njega pravimo nešto.Ne postoji je ništa ,ne možeš reći prazan prostor je ništa,jer ništa nije ništa više od ničega.
DavMla is offline  
Old 13.07.2015., 02:28   #43
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Prostor se širi,znaci nastaje novi prostor,a ako ima poreklo i ako nastaje dakle nešto je,ima svoje koordinate,moze da se izmeri,to je nesto .Sama činjenica da mi diskutujemo o ničemu od njega pravimo nešto.Ne postoji je ništa ,ne možeš reći prazan prostor je ništa,jer ništa nije ništa više od ničega.
Kako misliš prostor se širi?
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 02:55   #44
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Kako misliš prostor se širi?
Pa lepo.Nisi znao da nastaje novi prostor i da mi to zovemo širenje svemira?
DavMla is offline  
Old 13.07.2015., 03:06   #45
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa lepo.Nisi znao da nastaje novi prostor i da mi to zovemo širenje svemira?
OK, recimo da se Svemir širi. Svejedno tako ne nastaje novi prostor. Jer postoji samo jedan prostor. On se zove Svemir. On se širio ili ne širio i dalje je jedan. Dakle ne nastaju novi prostori kao što ti tvrdiš.

Svemir je zapravo prostor. Zato ga i zovu Space na engleskom.
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 06:17   #46
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Što je to? Definicija?
Npr. svaka riječ ima svoje značenje, što znači ova riječ?

Da li ona označava ono što ne postoji?

Nothing - that which does not exist
Odsustvo nečega.
Orah is offline  
Old 13.07.2015., 07:19   #47
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Pa lepo.Nisi znao da nastaje novi prostor i da mi to zovemo širenje svemira?
Ideš prema dobrom smjeru kada je u pitanju odgovaranje na tu njegovu tvrdnju da je prazan prostor ništa, ali se potpuno krivo izražavaš i govoriš o krivim stvarima.

Prostor se ne širi i ne nastaje novi prostor, to je samo stvar popularnog izražavanja tih koncepta. A to što se time pokušava opisati je zapravo metrička ekspanzija. Neka ljudi potraže taj pojam ako ih zanima o čemu se radi.

Ali ono najbitnije, dokazi ipak govore u prilog tome da je prostor 'nešto', to je medij koji se može savijati.

Otuda gravitacija u općoj teoriji relativnosti, i otuda fenomeni kao što su recimo gravitacijske leće:



Empyreus is offline  
Old 13.07.2015., 09:58   #48
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Što je ništa?
Što je to? Definicija?
Ništa je prostor u kojemu nema ničega.

Sam prostor ne možemo izbaciti iz pojma ništa zato što prostor ne može ne postojati. Ako bi ga izbacili dobili bi posve apstrakni pojam.

Takvo apstraktno ništa ne može postojati u stvarnosti. Može postojati samo u matematici. Možemo mu pripisati matematički simbol nula i to je sve. Izvan matematike to je posve besmislen pojam.

Za razliku od tog apstraktnog ništa, fizikalno ništa koje znači nedostatak bilo kakvog sadržaja u prostoru nije besmislen pojam.
Hepi is offline  
Old 13.07.2015., 11:19   #49
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
OK, recimo da se Svemir širi. Svejedno tako ne nastaje novi prostor. Jer postoji samo jedan prostor. On se zove Svemir. On se širio ili ne širio i dalje je jedan. Dakle ne nastaju novi prostori kao što ti tvrdiš.

Svemir je zapravo prostor. Zato ga i zovu Space na engleskom.
Nastaje novi prostor,sigurno se ne širi tako,jer kroz šta se onda širi? Dakle prostor ima poreklo koliko znamo i vreme.Dakle ništa je rekao sam,''zamišljaš'' ga kad spavaš a ništa ne sanjaš,kada umreš,kada si u nesvesti,sve ostalo je nešto.
DavMla is offline  
Old 13.07.2015., 11:22   #50
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Ništa je prostor u kojemu nema ničega.

Sam prostor ne možemo izbaciti iz pojma ništa zato što prostor ne može ne postojati. Ako bi ga izbacili dobili bi posve apstrakni pojam.

Takvo apstraktno ništa ne može postojati u stvarnosti. Može postojati samo u matematici. Možemo mu pripisati matematički simbol nula i to je sve. Izvan matematike to je posve besmislen pojam.

Za razliku od tog apstraktnog ništa, fizikalno ništa koje znači nedostatak bilo kakvog sadržaja u prostoru nije besmislen pojam.
Gledamo šta je istinski ništa.Ne možeš reći to i to je ništa,kao što si ti rekao prazan prostor je ništa.Ono što ima koordinate,što postoji,što je merljivo jeste nešto kao takvo.
DavMla is offline  
Old 13.07.2015., 15:19   #51
Quote:
real thing kaže: Pogledaj post
Pa gle, postoje djelovi svemira u kojima je stvarni vakum. Postoje djelovi svemira u kojima i sad nema ničega.
Ako bi postojali takvi dijelovi svemira tada bi oni imali temperaturu nula kelvina ( apsolutnu nulu ) kako znamo da je temperatura pozadinskog zračenja 2,7 kelvina ti dijelovi svemira s apsolutnom nulom bi narušavali drugi zakon termodinamike a i Heisenbergovo načelo neodređenosti.
Orah is offline  
Old 13.07.2015., 15:23   #52
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Gledamo šta je istinski ništa.Ne možeš reći to i to je ništa,kao što si ti rekao prazan prostor je ništa.
Zavisi kako definiramo pojam ništa.
Ništa kao apstraktan pojam je jedno, a ništa kao fizikalni pojam je drugo.
Ako govorimo o ovom prvom onda je ok ovo što napisao.
Hepi is offline  
Old 13.07.2015., 15:26   #53
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Nastaje novi prostor
Prostor ne može nastati.
Niti nestati.
Sadržaji koji su njemu mogu nastajati i nestajati ali on sam to ne može.
On može samo postojati, i ništa više od toga.
On je potpuno neovisan od bilo čega što se u njemu događa.
Hepi is offline  
Old 13.07.2015., 15:47   #54
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Ništa je prostor u kojemu nema ničega.

Sam prostor ne možemo izbaciti iz pojma ništa zato što prostor ne može ne postojati. Ako bi ga izbacili dobili bi posve apstrakni pojam.

Takvo apstraktno ništa ne može postojati u stvarnosti. Može postojati samo u matematici. Možemo mu pripisati matematički simbol nula i to je sve. Izvan matematike to je posve besmislen pojam.

Za razliku od tog apstraktnog ništa, fizikalno ništa koje znači nedostatak bilo kakvog sadržaja u prostoru nije besmislen pojam.
Da, upravo to i ja mislim.
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 15:49   #55
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Prostor ne može nastati.
Niti nestati.
Sadržaji koji su njemu mogu nastajati i nestajati ali on sam to ne može.
On može samo postojati, i ništa više od toga.
On je potpuno neovisan od bilo čega što se u njemu događa.
Ali to jednostavno naučno gledano nije istina.Svemir se širi i tako nastaje novi prostor i sam prostor ima poreklo i vreme.
DavMla is offline  
Old 13.07.2015., 15:50   #56
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Prostor ne može nastati.
Niti nestati.
Sadržaji koji su njemu mogu nastajati i nestajati ali on sam to ne može.
On može samo postojati, i ništa više od toga.
On je potpuno neovisan od bilo čega što se u njemu događa.
Kako može sadržaj nestati iz prostora? Ulaskom u Crnu Rupu?
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 16:24   #57
Quote:
Hepi kaže: Pogledaj post
Ništa je prostor u kojemu nema ničega.
Time si riječ "ništa" definirao za neke svoje potrebe i u nekom svom kontekstu fizike, prostora ili čega već, ali to značenje nije univerzalno jer riječ "ništa" može u drugim situacijama imati drugo značenje. Npr. ako te netko pita što si jeo za doručak i ti kažeš "ništa", to ne znači da si jeo prazan prostor. Ako te netko pita što si radio u školi i ti kažeš "ništa", ne znači da si radio prostor u kojem nema ničega.

Dodatni problem sa tvojom definicijom je u tome što si riječ "ništa" definirao pomoću riječi "ničega", a to je genitiv od "ništa".

šta - ništa
čega - ničega
čemu - ničemu
s čim - s ničim
vamvam is offline  
Old 13.07.2015., 16:52   #58
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Time si riječ "ništa" definirao za neke svoje potrebe i u nekom svom kontekstu fizike, prostora ili čega već, ali to značenje nije univerzalno jer riječ "ništa" može u drugim situacijama imati drugo značenje. Npr. ako te netko pita što si jeo za doručak i ti kažeš "ništa", to ne znači da si jeo prazan prostor. Ako te netko pita što si radio u školi i ti kažeš "ništa", ne znači da si radio prostor u kojem nema ničega.

Dodatni problem sa tvojom definicijom je u tome što si riječ "ništa" definirao pomoću riječi "ničega", a to je genitiv od "ništa".

šta - ništa
čega - ničega
čemu - ničemu
s čim - s ničim
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 16:57   #59
Quote:
vamvam kaže: Pogledaj post
Time si riječ "ništa" definirao za neke svoje potrebe i u nekom svom kontekstu fizike, prostora ili čega već, ali to značenje nije univerzalno jer riječ "ništa" može u drugim situacijama imati drugo značenje. Npr. ako te netko pita što si jeo za doručak i ti kažeš "ništa", to ne znači da si jeo prazan prostor. Ako te netko pita što si radio u školi i ti kažeš "ništa", ne znači da si radio prostor u kojem nema ničega.
Dobro, genije, i koje značenje riječ ništa ima tu? U tom odgovoru.
real thing is offline  
Old 13.07.2015., 17:03   #60
gubitak svijesti, stanje bez snova itd itd..
naravno da to ovisi o promatraču, objektivnost je nama varljiva, npr. vidite bakterije ?
Fantasist is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:43.