Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.08.2015., 22:23   #61
Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post

Ali što sam htio reći je da vjera u čovjeku nije nastala na temelju ničega, to je utjecaj vjerskih zajednica prilikom odgoja.
Svakako da vjera u čovjeku postoji iz određenog razloga, ja bih čak rekla da je nekako prirodno "usađena" u njega, obzirom da je s onime o čemu vjera svjedoči čovjek jako povezan- to je najme njegova istinska priroda.
Doduše, često dugo ostaje samo tako usađena, prekrivena manifestacijama materijalne stvarnosti, ali jednom ipak ispliva na površinu, čovjek se osvjesti i onda zna.

Btw, odgojena sam u ateističkom duhu i moji se roditelji još nemreju načudit kada sam to i gdje, pronašla Boga.


Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
Mislim da je odgovor ne znam najtočniji ali ipak unutar tog ne znam postoje prihvatljivije i manje prihvatljive teorije ovisno o ponuđenim dokazima te da ne bi smjeli odustati od traženja istine i prihvatiti ijednu teoriju kao točnu dok za nju nemamo nepobitne dokaze.
Svakako, no ti stalno govoriš o dokazima koje možemo dobaviti samo na fizičkoj razini, a takvi dokazi nam ništa ne govore o našoj izvanmaterijalnoj prirodi, o našam Jastvu, o onome što mi zapravo jesmo, a ne što samo mislimo da jesmo.

Btw, i meni neprihvatljivo zvuče priče mnogih religijskih svetih knjiga, ali to valjda zato što odražavaju duh doba u kojem su pisane, a često je stvar i u samoj interpretaciji. No to ne treba biti razlog da se odbaci ono što ipak sve pronose, a to je što čovjek zapravo je, i koji su iskonski etički postulati po kojima bi trebao živjeti.



Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
A jel vidiš kako pričaš o materijalnom, onom što postoji, osjetilnoj stvarnosti... A šta je suprotnost, nematerijalno, nestvarno ili da sažmemo, ono što ne postoji. Zar ne bi bilo točnije reći da ono o čemu vjera priča zapravo ne postoji.
Ne bi. Jer ako nešto ne vidiš ne znači da to ne postoji. Ne vidiš ni zrak pa itekako znaš da bez njega nemožeš živjeti. Ne vidiš ni um niti njegove tvorevine dok se ne materijaliziraju. Da ne velim kolike se funkcije dešavaju u našim tijelima bez našeg upliva, i kolko god ih znanost može opisati i objasniti, još uvijek nema sve odgovore, niti uspjeva savladati boleštine, starenje, smrt.



Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
I zašto smatraš da neka inteligencija upravlja svime? Ništa što smo dosad otkrili na to ne ukazuje. Sve ovo što postoji je vrlo lako moguće produkt najobičnijeg djelovanja fizikalnih sila i kemijskih sposobnosti materije bez ikakve inteligencije. Čak i da nekim slučajem postoji inteligencija koja je sve ovo uzrokovala ko kaže da je uopće svjesna našeg postojanja.
Meni pak sve ukazuje na tu tvoju nepostojeću inteligenciju.
Jer zašto onda znanstvenici, uz sve znanje o kemijskim spojevima i fizikalnim procesima, ne mogu u svojim laboratorijima stvoriti novi život? Oni mogu o vinskoj mušici napisati traktate, ali ne mogu stvoriti ni jednu vinsku mušicu. Kada bi materijalno tijelo bilo sve što postoji, znanstvenici bi svojim znanjem o tjelesnom ustroju i funkcioniranju, već trebali stvarati ljude ko po traci.




Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
I ako ne odustanemo za 1000 godina možda to rješenje neće izgledati tako daleko a svi će se smijati vjerskim teorijama isto kao danas tim babama s usisavačem i smatrati vjeru onime što zapravo je, mitologija.
Vjerske teorije postoje odkad je ljudskog roda, a usisavači tek stotinjak godina. Za 1000 godina neće biti takvih usisavača, ali se nadam da će vjerske teorije i dalje postojat jer će to značit da postoje i ljudi.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 06.08.2015., 23:49   #62
Quote:
WIKY kaže: Pogledaj post
ateisti vjeruju u sebe
Ali i vjernici: "Imaj povjerenje u svevišnjeg Allaha, ali ipak zaveži svoju devu "

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Nema se to što puno filozofirati, ili priznaješ postojanje boga pa si teist, ili ne priznaješ pa si ateist. Sve ostalo su varijacije na te dvije teme.
Situacija nije baš tako jednostavo crna ili bijela. Najbitnija filozofska razlika između ateista i vjernika je Bog koji se kocka.
Jer ateisti vjeruju da je sve ono nastalo slučajno i po zakonu velikih brojeva.
Vjernik ne priznaje da se Bog kocka.
On mora biti nekakva "velika svijest" koja radi po planu, svrsi, cilju i u skladu sa svojom voljom !!!
krena is offline  
Old 07.08.2015., 05:26   #63
Quote:
Gladiusscientia kaže: Pogledaj post
A ja vjerujem u boga, jer želim i nadasve za to imam dokaza, više nego mi je potrebno. Kao u ovom primjeru, s desetcima tisuća svjedoka, koji su svjedočili unaprijed najavljenom čudu. Vrlo je mala vjerovatnost da su svi mentalno poremećeni, uključujući i ateiste koji su tada vidjeli isto, stoga to nisu mogli negirati.
Možeš li mi reći zašto Zemlja dan danas postoji ako se Sunce tada "pomaklo sa mjesta". Ovo se odnosi na "čudo Sunca" u Fatimi. I kako to ako se Sunce gibalo, nitko drugi to nije vidio. Ako se Sunce toliko približilo Zemlji, kako to da Zemlja nije promjenila svoju orbitu? Zapravo je već trebala "pasti" u Sunce, jer ako se Sunce približilo toliko da ljudi primjete, to bi bile drastične promjene u gravitacijskoj sili između Zemlje i Sunca.
liquid112 is offline  
Old 07.08.2015., 06:10   #64
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Svakako da vjera u čovjeku postoji iz određenog razloga, ja bih čak rekla da je nekako prirodno "usađena" u njega, obzirom da je s onime o čemu vjera svjedoči čovjek jako povezan- to je najme njegova istinska priroda.
Doduše, često dugo ostaje samo tako usađena, prekrivena manifestacijama materijalne stvarnosti, ali jednom ipak ispliva na površinu, čovjek se osvjesti i onda zna.
Djeca najčešće vjeruju da će im se želje ispuniti, da kad puhnu u svijeću u torti netko "tamo" će ih čuti i ispuniti želju. Tako sam ja barem vjerovao, a čak sam i vjerovao da nas prate anđeli, no to je bio rezultat indoktrinacije.
Postoji kod ljudi težnja da mnoge pojave pripisuju nekim nadnaravnim silama, bogu, jer im se takve pojave čine moćnima, razarajućima, nadilaze ljude. Nešto oni ne mogu kontrolirati( Sunce, vjetar, oceani...).
Prirodno usađena možda jest, ali prirodno nam je i usađeno misliti kako je Sunce krug na nebu koji kruži oko Zemlje, izlazeći na istoku, a zalazeći na zapadu. To jest, sve dok nas ne nauče istini, daju nam drugu perspektivu.

Kroz povijest, skupine ljudi, plemena, imali su veću šansu pobjede u ratu ako su slušali vladara bez protivljenja. Tj. što si više imao skeptika u vojsci, onih koji su se pitali "Mogu li samo pobjeći? Moram li ja zapravo ovo raditi?" to si više gubio jer je bolje i korisnije imati naivne potpuno poslušne vojnike nego skeptike.
Religija bi tu bila usputni proizvod. To jest takvi ne skeptici bi usput i bez promišljanja prihvaćali i svakakva vjerovanja(praznovjerja).

O čemu to točno vjera svjedoči? Misliš li tu na religiju, a svjedočenje su religijski tekstovi?
Quote:
Svakako, no ti stalno govoriš o dokazima koje možemo dobaviti samo na fizičkoj razini, a takvi dokazi nam ništa ne govore o našoj izvanmaterijalnoj prirodi, o našam Jastvu, o onome što mi zapravo jesmo, a ne što samo mislimo da jesmo.

Btw, i meni neprihvatljivo zvuče priče mnogih religijskih svetih knjiga, ali to valjda zato što odražavaju duh doba u kojem su pisane, a često je stvar i u samoj interpretaciji. No to ne treba biti razlog da se odbaci ono što ipak sve pronose, a to je što čovjek zapravo je, i koji su iskonski etički postulati po kojima bi trebao živjeti.
Što ti misliš da jesi?
Nema nadnaravnog. Deal with it

Po kojoj religijskoj knjizi bi smo trebali živjeti? Ima ih mnogo, a sve su drugačije. Uz to, reci mi na primjer zašto bi netko trebao poslušati Božju zapovijed "Ne ubij!" Recimo, netko želi nekog ubiti, ali mu netko drugi kaže da to ne učini jer Bog kaže:"Ne ubij !" Zašto bi ga trebao poslušati, a ne recimo svoj nagon ili svoje misli,ovisi, koje mu govore da ubije?

Quote:
Ne bi. Jer ako nešto ne vidiš ne znači da to ne postoji. Ne vidiš ni zrak pa itekako znaš da bez njega nemožeš živjeti. Ne vidiš ni um niti njegove tvorevine dok se ne materijaliziraju. Da ne velim kolike se funkcije dešavaju u našim tijelima bez našeg upliva, i kolko god ih znanost može opisati i objasniti, još uvijek nema sve odgovore, niti uspjeva savladati boleštine, starenje, smrt.
Zrak možeš dokazati da postoji. Isto tako možeš dokazati da tvoj mozak postoji. Naravno da ja neću otvoriti svoju lubanju i slikati da vidim ima li što tamo jer nema razloga za to.
Naravno da znanost nema sve odgovore, onda bi stala i ne bi bilo potrebe za ikakvim istraživanjima već bi znanost stala. A na mnogo boleština ima odgovore, smrt se zna što je, a o starenju nema potpun odgovor, ali ako te zanima, istraži.

Quote:
Jer zašto onda znanstvenici, uz sve znanje o kemijskim spojevima i fizikalnim procesima, ne mogu u svojim laboratorijima stvoriti novi život?
Stvoriti život kako?
Misliš da nabave sve atome od kojih se prosječno tijelo čovjeka sastoji pa ih poredati tako da naprave funkcionalnog čovjeka?
Kakvo je to nepromišljeno pitanje.
liquid112 is offline  
Old 07.08.2015., 06:23   #65
@112, koja pitanja, možeš li ti meni reći kako kvantna fizika djeluje u korelaciji s eterom i svjetlošću? http://www.google.hr/gwt/x?gl=HR&wsc.../&hl=hr-HR&ei= ty_EVaOjIMWTogSdgqJg Da prekineš vjerovati u te poganske religijske dogme starog vjeka, još bi smo imali o čemu razgovarati. Evo, pobij samo jedan od ovih argumenata, pa me nastavi gnjaviti s pseudoznanstvenim glupostima.
Gladiusscientia is offline  
Old 07.08.2015., 08:03   #66
Quote:
mr-crime kaže: Pogledaj post
Što ja imam? Ili u što ja vjerujem?
Vjerujem , dakle nisam ...ili možda jesam
martin007 is offline  
Old 07.08.2015., 13:00   #67
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Svakako da vjera u čovjeku postoji iz određenog razloga, ja bih čak rekla da je nekako prirodno "usađena" u njega, obzirom da je s onime o čemu vjera svjedoči čovjek jako povezan- to je najme njegova istinska priroda.
Doduše, često dugo ostaje samo tako usađena, prekrivena manifestacijama materijalne stvarnosti, ali jednom ipak ispliva na površinu, čovjek se osvjesti i onda zna.

Btw, odgojena sam u ateističkom duhu i moji se roditelji još nemreju načudit kada sam to i gdje, pronašla Boga.
Pa krivo bi rekla. Vjera je društveno uvjetovana, nema tu ništa prirodno. Najčešće je ljudima usađena u djetinjstvu ali moguće je i kasnije pod utjecajem okoline, raznih knjiga itd. Šta god bio razlog vjernici ne izmisle sami svoju vjeru, neko im to usadi u glavu i ponavljaju tuđe riječi. I obično se u kasnijoj dobi javlja u trenutku osobite psihičke labilnosti, kad su ljudi nesigurni i traže neku nadu i utjehu jer su tad najpogodniji za pranje mozga. Vidi šta su ovima u ISILu napravili.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Svakako, no ti stalno govoriš o dokazima koje možemo dobaviti samo na fizičkoj razini, a takvi dokazi nam ništa ne govore o našoj izvanmaterijalnoj prirodi, o našam Jastvu, o onome što mi zapravo jesmo, a ne što samo mislimo da jesmo.

Btw, i meni neprihvatljivo zvuče priče mnogih religijskih svetih knjiga, ali to valjda zato što odražavaju duh doba u kojem su pisane, a često je stvar i u samoj interpretaciji. No to ne treba biti razlog da se odbaci ono što ipak sve pronose, a to je što čovjek zapravo je, i koji su iskonski etički postulati po kojima bi trebao živjeti.
Mi jesmo materija i postojimo isključivo fizički. Duša je filozofska kategorija a ne medicinska. Nije duša nešto što stvarno postoji i ne ide nigdje nakon smrti. To je uvedeno da ljudima pruži nadu da im se život na neki način nastavlja nakon smrti u što ljudi žele vjerovati. Tu su sve religije iste i baš zato imaju toliko uspjeha, jer si je ljepše predočiti da je tvoja svijest neka duša a ovo privremeno tijelo i da živiš dalje. Mozak kojem nakon smrti tijela odumiru moždane stanice i trune je ružna stvarnost, ali to je ipak stvarnost i neće se promijeniti ako vjeruješ drugačije. Toliko je medicina napredovala, to znamo. Probaj pitati kirurga da napravi transplantaciju duše pa da vidiš šta će ti reći.


Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Ne bi. Jer ako nešto ne vidiš ne znači da to ne postoji. Ne vidiš ni zrak pa itekako znaš da bez njega nemožeš živjeti. Ne vidiš ni um niti njegove tvorevine dok se ne materijaliziraju. Da ne velim kolike se funkcije dešavaju u našim tijelima bez našeg upliva, i kolko god ih znanost može opisati i objasniti, još uvijek nema sve odgovore, niti uspjeva savladati boleštine, starenje, smrt.
Ako ne vidiš zrak golim okom ne znači da se ne može detektirati. Znamo jako puno o zemljinoj atmosferi, sastavu zraka, vlažnosti zraka i sve to možemo detektirati i izmjeriti. Imamo znanstveni dokaz da zrak postoji.
I u medicini smo jako napredovali i rješavamo tisuće bolesti i spašavamo milijune života koji bi bili izgubljeni bez toga. A koga je taj nepostojeći bog spasio? Nikoga. I zanimljivo da je tebi dokaz da postoji bog to što nitko nije dokazao da ne postoji. A kako ćeš dokazati da ne postoji nešto što ne postoji, nema manifestaciju i nikakav utjecaj na čovjeka i okoliš? Zrak smo bar mogli primjetiti preko disanja i atmosferskog tlaka i prije nego što smo ga znali objasniti.


Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Meni pak sve ukazuje na tu tvoju nepostojeću inteligenciju.
Jer zašto onda znanstvenici, uz sve znanje o kemijskim spojevima i fizikalnim procesima, ne mogu u svojim laboratorijima stvoriti novi život? Oni mogu o vinskoj mušici napisati traktate, ali ne mogu stvoriti ni jednu vinsku mušicu. Kada bi materijalno tijelo bilo sve što postoji, znanstvenici bi svojim znanjem o tjelesnom ustroju i funkcioniranju, već trebali stvarati ljude ko po traci.
E sad si prešla granicu. Ja tebe nisam nigdje vrijeđao. Ali zapravo je obrnuto, vjera nailazi na plodno tlo baš kod neobrazovanih i niže inteligentnih ljudi koji si ne znaju razumno objasniti svijet oko sebe pa pribjegavaju apstraktnim i nadrealnim rješenjima.
Pa ako nisi primjetila u stanju smo klonirati živa bića, laboratorijski uzgajati pojedine organe za transplantaciju. To što se ne klonira čovjek su isključivo etički razlozi. A reci ti meni zašto svećenik nije u stanju stvoriti život ako je božji poslanik? Postoje sasvim poznati medicinski mehanizmi stvaranja embrija u tijelu živih bića i to nije nikakva nepoznanica, ne stvara to nikakav bog. Samo što ti to zbog lošeg obrazovanja ne znaš pa tražiš apstraktno objašnjenje.


Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Vjerske teorije postoje odkad je ljudskog roda, a usisavači tek stotinjak godina. Za 1000 godina neće biti takvih usisavača, ali se nadam da će vjerske teorije i dalje postojat jer će to značit da postoje i ljudi.
Da, postoje vjere oduvijek i to zato jer ljudi imaju potrebu objasniti svijet oko sebe a ne znaju kako. Ali napretkom obrazovanja ima sve manje vjernika jer sad imamo konkretna objašnjenja za razne prirodne pojave. I naravno da postojanje ljudi nije povezano s vjerom, ljudi će i dalje normalno živjeti bez vjere kao što u velikom postotku žive i sad.
fsoul is offline  
Old 07.08.2015., 15:06   #68
http://m.youtube.com/watch?v=EeO0JlZsXio&itct=CDgQpDAYASITCN6zyrSBl8cCF

Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
...nema tu ništa prirodno... ...neko im to usadi u glavu i ponavljaju tuđe riječi... ...pranje mozga... ...vjera nailazi na plodno tlo baš kod neobrazovanih i niže inteligentnih ljudi koji si ne znaju razumno objasniti svijet oko sebe pa pribjegavaju apstraktnim i nadrealnim rješenjima...
Pa i meni su malo glupa ta "rješenja".
Gladiusscientia is offline  
Old 07.08.2015., 15:10   #69
u horoskop
FiorellaTerenzi is offline  
Old 07.08.2015., 15:16   #70
Quote:
FiorellaTerenzi kaže: Pogledaj post
u horoskop
Drito to. Meni je ateizam još bedastiji od religija. Jer religije bar pokušavaju objasnit Boga, makar i na potpuno djetinjast i manipulistički način. A ateizam negira postojanje apstrakcije koja je uopće omogućila da postoji život i oni sami. Naravno ljudi ne bi bili svoji da se ne djele, a to je u slučaju religije i ateizma prvenstveno društvena uvjetovanost.
logoff is offline  
Old 07.08.2015., 15:21   #71
http://m.youtube.com/watch?v=EeO0JlZ...ient=mv-google "Rješenja."
Gladiusscientia is offline  
Old 07.08.2015., 16:17   #72
Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
E sad si prešla granicu. Ja tebe nisam nigdje vrijeđao.
Koju granicu? I čime sam ja to tebe uvrijedila, odnosno, gdje si se osjetio slabim pa si poželio uvrijediti se?


Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
Ali zapravo je obrnuto, vjera nailazi na plodno tlo baš kod neobrazovanih i niže inteligentnih ljudi koji si ne znaju razumno objasniti svijet oko sebe pa pribjegavaju apstraktnim i nadrealnim rješenjima.
Mda, zato je neinteligentni Einstein, između ostalog, izjavio: " Ljudsko biće je dio cjeline, od nas nazvane " Svemir", dio omeđen u vremenu i prostoru. Ono samo proživljava svoje misli i osjećaje, kao nešto odvojeno od ostalog- vrsta optičke obmane njegove svijesti."

Ili niže inteligentni Shakespear koji je rekao:" Postoji više stvari na nebu i na zemlji, Horatio, nego što vi možete sanjati u svojoj filozofiji."

Ili jedan neobrazovan Sokrat: " Naš najvažniji cilj u životu treba biti uzdizanje naše duše. Drugim rječima, napredak naših duhovnih i moralnih moći je da svakim danom sve više prosvjećujemo svoj duh i svakim danom se osjećamo sve više slobodnima i boljima."




Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
Pa ako nisi primjetila u stanju smo klonirati živa bića, laboratorijski uzgajati pojedine organe za transplantaciju. To što se ne klonira čovjek su isključivo etički razlozi. A reci ti meni zašto svećenik nije u stanju stvoriti život ako je božji poslanik? Postoje sasvim poznati medicinski mehanizmi stvaranja embrija u tijelu živih bića i to nije nikakva nepoznanica, ne stvara to nikakav bog.
Klonirati nije isto što i stvoriti potpuno novo živo biće, obzirom se kod kloniranja uzimaju već postojeće tjelesne stanice, pa tako, jelte, samo dobiješ kopiju onoga što već imaš.
Btw, Amerikanci su pokušali klonirati čovjeka ali im nije uspjelo ... baš se pitam zašto.

Quote:
fsoul kaže: Pogledaj post
Samo što ti to zbog lošeg obrazovanja ne znaš pa tražiš apstraktno objašnjenje.
A nu, vidim da si ti jako obrazovan...ok onda, ja se povlačim od daljnje komunikacije... a ti čekaj dok ti nadođe iz dupeta u glavu.
__________________
Be yourself, no matter what they say.
arna is offline  
Old 07.08.2015., 16:34   #73
Quote:
log off kaže: Pogledaj post
Drito to. Meni je ateizam još bedastiji od religija. Jer religije bar pokušavaju objasnit Boga, makar i na potpuno djetinjast i manipulistički način. A ateizam negira postojanje apstrakcije koja je uopće omogućila da postoji život i oni sami. Naravno ljudi ne bi bili svoji da se ne djele, a to je u slučaju religije i ateizma prvenstveno društvena uvjetovanost.
Svaka tema koja ima ateizam, bez obzira na kojem forumu, pretvori se u debatu o postojanju boga, to je nešto zanimljivo.
Pitanje: "Vjeruješ li u boga ili neku nadnaravnu silu?"
Ateist:"Ne vjerujem."
Eto vam definicije ateista.
liquid112 is offline  
Old 07.08.2015., 16:43   #74
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Mda, zato je neinteligentni Einstein, između ostalog, izjavio: " Ljudsko biće je dio cjeline, od nas nazvane " Svemir", dio omeđen u vremenu i prostoru. Ono samo proživljava svoje misli i osjećaje, kao nešto odvojeno od ostalog- vrsta optičke obmane njegove svijesti."

Ili niže inteligentni Shakespear koji je rekao:" Postoji više stvari na nebu i na zemlji, Horatio, nego što vi možete sanjati u svojoj filozofiji."

Ili jedan neobrazovan Sokrat: " Naš najvažniji cilj u životu treba biti uzdizanje naše duše. Drugim rječima, napredak naših duhovnih i moralnih moći je da svakim danom sve više prosvjećujemo svoj duh i svakim danom se osjećamo sve više slobodnima i boljima."
Argumentum ad verecundiam

Quote:
Klonirati nije isto što i stvoriti potpuno novo živo biće, obzirom se kod kloniranja uzimaju već postojeće tjelesne stanice, pa tako, jelte, samo dobiješ kopiju onoga što već imaš.
Btw, Amerikanci su pokušali klonirati čovjeka ali im nije uspjelo ... baš se pitam zašto.
Argumentum ad ignorantiam
liquid112 is offline  
Old 07.08.2015., 16:50   #75
Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Mda, zato je neinteligentni Einstein, između ostalog, izjavio: " Ljudsko biće je dio cjeline, od nas nazvane " Svemir", dio omeđen u vremenu i prostoru. Ono samo proživljava svoje misli i osjećaje, kao nešto odvojeno od ostalog- vrsta optičke obmane njegove svijesti."

Ili niže inteligentni Shakespear koji je rekao:" Postoji više stvari na nebu i na zemlji, Horatio, nego što vi možete sanjati u svojoj filozofiji."

Ili jedan neobrazovan Sokrat: " Naš najvažniji cilj u životu treba biti uzdizanje naše duše. Drugim rječima, napredak naših duhovnih i moralnih moći je da svakim danom sve više prosvjećujemo svoj duh i svakim danom se osjećamo sve više slobodnima i boljima."

I ti si to protumačila kao potvrdu postojanja boga? Kad sve shvaćaš doslovno. To su filozofski citati. Ako Sokrat kaže uzdizanje naše duše ti to tumačiš kao da se doslovno neka duša podiže i negdje leti? On govori o moralu.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
Klonirati nije isto što i stvoriti potpuno novo živo biće, obzirom se kod kloniranja uzimaju već postojeće tjelesne stanice, pa tako, jelte, samo dobiješ kopiju onoga što već imaš.
Btw, Amerikanci su pokušali klonirati čovjeka ali im nije uspjelo ... baš se pitam zašto.
Zakonom je zabranjeno kloniranje čovjeka, zato nije uspjelo. Iako ko kaže da netko ilegalno ne eksperimentira.
I šta je za tebe stvaranje novog ljudskog bića? Evo svaki muškarac i žena stvore novo ljudsko biće, nije neki problem. Šta bi ti htjela, da ispadne iz epruvete komplet od 180 cm i 80 kila zajedno s odjećom i obućom?
I naravno o čemu se tu cijelo vrijeme radi je što ti skretanjem priče prema znanosti i tobožnjim trenutnim uspjesima i neuspjesima izbjegavaš izbaciti svoje dokaze za postojanje boga ili nekog kreacionista. Što nije ni čudno jer nemaš niti jedan.

Quote:
arna kaže: Pogledaj post
A nu, vidim da si ti jako obrazovan...ok onda, ja se povlačim od daljnje komunikacije... a ti čekaj dok ti nadođe iz dupeta u glavu.
Da ovo će preći u otvorenu svađu tako da je bolje da se zaustavimo. Odmah se sjetim da je rasprava s vjernicima ko s majmunom igrati šah. Poruši sve figure, posere se na tablu i slavodobitno skače okolo. Samo ti uživaj i živi u svojoj iluziji.
fsoul is offline  
Old 07.08.2015., 16:57   #76
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Vjerujem , dakle nisam ...ili možda jesam
Evo što je jedan gospodin rekao:

Quote:
“All right," said Susan. "I'm not stupid. You're saying humans need... fantasies to make life bearable."

REALLY? AS IF IT WAS SOME KIND OF PINK PILL? NO. HUMANS NEED FANTASY TO BE HUMAN. TO BE THE PLACE WHERE THE FALLING ANGEL MEETS THE RISING APE.

"Tooth fairies? Hogfathers? Little—"

YES. AS PRACTICE. YOU HAVE TO START OUT LEARNING TO BELIEVE THE LITTLE LIES.

"So we can believe the big ones?"

YES. JUSTICE. MERCY. DUTY. THAT SORT OF THING.


"They're not the same at all!"

YOU THINK SO? THEN TAKE THE UNIVERSE AND GRIND IT DOWN TO THE FINEST POWDER AND SIEVE IT THROUGH THE FINEST SIEVE AND THEN SHOW ME ONE ATOM OF JUSTICE, ONE MOLECULE OF MERCY. AND YET—Death waved a hand. AND YET YOU ACT AS IF THERE IS SOME IDEAL ORDER IN THE WORLD, AS IF THERE IS SOME...SOME RIGHTNESS IN THE UNIVERSE BY WHICH IT MAY BE JUDGED.

"Yes, but people have got to believe that, or what's the point—"

MY POINT EXACTLY.”

Označene ključne stvari, ako nekome treba prevesti neka kaže.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Old 07.08.2015., 18:42   #77
Quote:
martin007 kaže: Pogledaj post
Ateisti vjeruju ...da vjeruju u opće , propisane , ideale ...uglavnom su neosviješteni i narcisoidni i sami misle da su slični tim i takvim idealima

Vjeruju da čovijek može bit savršen uz puno dobre volje ...te da se sve može postiči uz jaku volju i upornostću
Ja sam ateist i svi mi govore da sam predobra za ovaj svijet. Ne vjerujem jer mi je koncept višeg bića koji je stvorio SVE, a ljuti se kad pubertetlija masturbira malo nejasan...ne, nećete me uvjeriti da 'ne kužim vjeru' jer vidim što ona radi...ljudi se klanjaju i zahvaljuju nečeme čega nema...a kad nešto nije ispalo kako je trebalo bit, onda se krivi određenog čovjeka ili grupu. Bog je utjeha ucviljenim ljudima koji plaču za svojim djetetom kojeg je odnio rak (a definitivno rak nije izazvan tim 'Bogom'
__________________
TETRIS TAUGHT ME THAT WHEN YOU TRY TO FIT IN, YOU'LL DISAPPEAR
MargB is offline  
Old 07.08.2015., 20:15   #78
Question

Quote:
MargB kaže: Pogledaj post
...svi mi govore da sam predobra za ovaj svijet. Ne vjerujem jer mi je koncept višeg bića koji je stvorio SVE, a ljuti se kad> [pubertetlija masturbira]...
Ma jesi dušo moja, jesi, evo i ja ti kažem, TI SI SJAJNA, !S.J.A.J.N.A!
Gladiusscientia is offline  
Old 07.08.2015., 22:08   #79
Quote:
MargB kaže: Pogledaj post
Ja sam ateist i svi mi govore da sam predobra za ovaj svijet.
Hou , Hou , Hou

martin007 is offline  
Old 07.08.2015., 22:38   #80
Vjerujem u sebe i to mi je dosta. Tu završavaju sva pitanja kojih istina imam bezbroj i koji su na žalost bez mogućnosti odgovora, jer svijet gledan našim očima je samo iluzija našeg uma i ništa više. To je početak i kraj i svaka priča tu staje.
Kad vidim ljude zaluđene vjerom ili bilo kojim oblikom egoističnog bivanja ili uma ili tijela vdim koliko vjera i bilo kakvo vjerovanje postaje grobnica čovjeka, iluzija, njegov osobni ili kolektivni zatvor.

Treba sve odbaciti da se dođe do srži, istine o tome tko sam ja. A ja sam bitstvo-promatrač i ništa više.. i kao takav ništa ne zahtjeva, nije obvezan u ništa vjerovati, niti mu što treba... vjera je put da se ego održi na životu i ništa više, iz te perspektive vjera su ogromni lanci koji nas vežu sprečavajući da spoznamo jednostavnu istinu koja nam je pred očima..
__________________
Daj Mare pizde....
radical change is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.