Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Pogledaj rezultate ankete: Što se tiče filozofije ja sam :
početnik 1 14.29%
znatiželjni filozof amater 1 14.29%
iskusni filozof amater 3 42.86%
diplomirao/la sam filozofiju 0 0%
objavio sam F. knjigu (ili rad/ove) 1 14.29%
ja sam Slavoj Žižek 1 14.29%
Glasovatelji: 7. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.09.2015., 08:10   #21
Quote:
Sigmund kaže: Pogledaj post
Kako to može biti važnije pitanje, ako ne znamo što uopće znači "prosvijetljeni filozof"?
Pa koja ti riječ nije jasna

prosvjetljeni ili filozof
aperion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 12:55   #22
Quote:
danijeel kaže: Pogledaj post
@wand_1
Što se tiče logike od Hegela na njemačkom jeziku ako si na ti sa njim, iako sumnjam.
Od izdanja preostaje ti
http://www.demetra.hr/biblioteke.php?autorsl=72
Ili da odeš u Demetru u Zagreb osobno.

Preporuka: bolje ne čitaj.
Zašto?
Oduzeti će ti previše dragocijenoga vremena. Sa druge strane ako budeš Hegela čitao čisto ovako kako danas ljudi čitaju knjige, zato što te eto to trenutno zanima iz samo tebi poznatog razloga, a sutra će te zanimati nešto posvema drugo, tada mu učini uslugu i ne čitaj Hegela uopće.
Stvarno, dobra primjedba. Da bi bilo neke opipljive koristi, trebalo bi ga proučavati barem dvije godine. Valjda je toliko potrebno da se formira dovoljan broj adekvatnih sinapsi Ali nakon toga, postoji opasnost da se čovjek više nikada toga ne oslobodi . Netko je jednom Hegela usporedio s čarobnjakom koji te zarobi ako uđeš u njegov začarani krug. Ali, zašto se uopće truditi? Burbridge kaže u "The Logic of Hegel's Logic":
Quote:
Znanost logike je usredotočena na apstraktne termine koji su toliko općeniti da se čini da imaju malo vlastitog značenja: čisti bitak, refleksija, mjera, pojava, recipročnost,spoznaja, mehanizam, esencijalne i apsolutne relacije, broj, repulzija i atrakcija, nužni sud, silogizam refleksije...; popis se čini beskrajan. Teško je uvidjeti zašto bi ti termini bili važni, te što bi se moglo dobiti upuštanjem na zavojiti put koji Hegel slijedi dok o njima raspravlja.
Neki su kontemplativniji proučavatelji ipak u "Logici" pronašli resurse za razumijevanje naravi realnosti. Oni žele ići dalje od površine iskustva kako bi otkrili njegovo ultimativno značenje - njegovu metafizičku konstituciju, moglo bi se reći. Kompleksne veze koje povezuju pojam s pojmom, kažu oni, ukazuju na sveobuhvatni, ujedinjeni pogled na svemir, u kojem su sve stvari izraz jedne jedine ultimativne stvarnosti, nazvane Apsolut. Hegelove guste apstrakcije nose sa sobom naslućivanje mistične onostranosti koja nadilazi konačnosti i ograničenja običnog razumijevanja.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 12:56   #23
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Pa koja ti riječ nije jasna

prosvjetljeni ili filozof
Nije mi jasna sintagma "prosvijetljeni filozof".
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 13:13   #24
Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ok, koja izdanja i koji jezik, da i to utrpam na Nook ?
Ja sam čitao novi engleski prijevod:
GEORG WILHELM FRIEDRICH HEGEL: The Science of Logic
translated and edited by GEORGE DI GIOVANNI
CAMBRIDGE UNIVERSITY PRESS, 2010.
ISBN-13 978-0-511-78978-6 eBook (NetLibrary)

Znam za ovaj hrvatski prijevod, čak sam neko vrijeme razmišljao da ga kupim ali mi je bilo previše dati 900 ćuna. A i više volim u e-obliku, jer mogu kopipejstati ono što mi je važno, pa poslije puno lakše pronaći na kompu, nego da listam po knjizi.
__________________
"Tko izgubi dobitak, dobije gubitak."
Sigmund is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 18:19   #25
Quote:
aperion kaže: Pogledaj post
Planiram otvoriti novu temu o prosvjetljenju , sa mudrim ,zavodljivim,uvodom,jer je jedina tema ovdje o tome ,zastarjela i neadekvatna i začatana i neprosvjetljena.
E, jesi bezobrazan.... https://www.forum.hr/showthread.php?t=167232.
Ne moraš otvoriti temu u ovom životu, samsara ti "kaže" ćeš imati još prilika u drugima.
planinar is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2015., 20:57   #26
Quote:
omen4k kaže: Pogledaj post
Philosophos koji implementacijom mudrosti u transmutaciju bivanja dosize prosvijetljenje.
morala sam sebi ovo isprevodit.



Philosophos: označava čovjeka koji voli znanje (mudrost)
Transmutacija: promjena, preinaka, preobrazba
Prosvjetljenje: prirodno stanje proživljene stopljenosti s Bićem - stanje povezanosti s nečim neizmjernim i neuništivim, nečim što ste, u suštini vi sami a ipak je mnogo veće od vas (jedna od definicija)

Utoliko, Plotin se uistinu može smatrati (i jeste) prosvijetljenim filozofom.

On je upražnjavao praktično vježbanje u čišćenju svega tjelesnog i osjetilnog da bi dostigao stanje ekstaze - stanje napuštanja vlastitog tijela i izlaženja iz njega (što je Plotin doživio četiri puta u tijeku šest godina).

U jednom od njegovih spisa (koji su izdani u šest "Eneada"), on kaže: Često se to događalo i podizao sam se izvan tijela, u samog sebe, postajao izvanjski svim drugim stvarima i zaokupljen sobom promatrao jednu čudesnu ljepotu. A onda više nego ikad postajao sam svjestan svoga jedinstva s najuzvišenijim poretkom; moja aktivnost je najviši stupanj života...." itd....

Što ga, između ostalog, vjerojatno čini i jedinstvenim među filozofima Zapadne tradicije.
Volver is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:42.