Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.02.2010., 17:18   #1
Zatečeni na odsluženju JNA

U zadnje vrijem često nalećem na priče ljudi koji su se početkom domovinskog rata zatekli na odluženju vojnog roka u JNA.
Imam i rođaka koji se zatekao u JNA, ali on je srećom bio smješten u Hrvatskoj, pa mu bijeg i nije bio toliko teško izvediv kao nekima.
Baš je u srijedu bila emisija u kojoj Hrvoje Prpić između ostalog priča kako se zatekao JNA u Kragujevcu i kako je pobjegao za Zagreb poveznica na podcast 03.02.2010..

Vjerujem kako bi moglo biti zanimljivih priča.
Izvolite
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.

Zadnje uređivanje rezon@tor : 11.09.2012. at 15:16. Reason: poveznica na srodnu raspravu
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 17:24   #2
Preneseno sa susjedne teme:
Quote:
Za dom kaže: Pogledaj post
Da ne quotam sve ovo iznad od Vin09mon-a;
ne znam brojčano stanje u njihovim redovima što se tiče ročnog sastava, no znam da ih je bilo strašno puno (mislim na naše dečke koji su morali odslužiti vojni rok).
Ispričat ću u bratovo ime, koliko se mogu sjetiti, s obzirom da mi je tada i brat bio u tom vražjem 5. Novosadskom korpusu i služio je na Petrovaradinu kao vezist. Otišao je potkraj godine u 12. mjesecu, taman prije barikada jer smo mu mi (rodbina) mogli bez problema doć na zakletvu, ali po dolasku smo već vidjeli napeto stanje. Oni nisu smjeli izać iz kasarne (čak ni iz svojih soba) bez da nisu bili u grupama od dva ili tri ročnika te jedan vojni policajac s njima(u našoj grupi je bio jedan Albanac, Hrvat i Hercegovac koji im je bio i desetar). Tada smo otišli u centar Novog Sada pa je to izgledalo kao turistički posjet gradu, a trajao je jako kratko jer su se morali brzo javiti u vojarnu.

Prilikom posjete i druženja - to nije bilo to ... osjetila se napetost, no na te stvari smo brzo zaboravili samo da smo njega uspjeli vidjeti.

Vojni policajci su svi od reda bili srpske nacionalnosti, naoružani bojevom municijom, dugim naoružanjem i pištoljima. 100% su im mozgovi već bili isprani jer su se dosta arogantno ponašali.

Naime, oni su svaki dan morali gledati informativne emisije koje su plasirale njihove televizije a istovremeno su ostajali bez mogućnosti čitanja, gledanja i slušanja naših informativnih emisija. To im je bilo strogo zabranjeno i čak nemoguće da dobiju naše informacije, tako da su svi oni provodili dane u neznanju o stvarnim prijetnjama od strane velikosrpske agresije.

Kada je došlo do prekida komunikacija nismo znali što je dalje bilo sa njime i ostalim ročnicima.
Majka je pokušavala preko "Bedema ljubavi" doći do njega, kao i ostale majke do svojih sinova, čak su odlazile u Beograd, no bezuspješno.

Sjećam se da smo preko jednog mještanina iz majčinog sela koji je otišao živjeti u Sarajevo (profesor na filozofskom fakultetu) imali kakav-takav kontakt sa jednim Hrvatom iz Subotice koji je bio kurir/posrednik između nas i brata te smo tako došli do informacija o njemu.

Tada smo saznali da svi sa Petrovaradina idu na nekakvu vojnu vježbu no zbog vojne tajne, mali broj ročnika je znao gdje (vjerojatno oni vojni policajci). Brat je pričao da su im zavezali bijele vrpce, podijelili manevarsku municiju i pokrcali u kamione pa na teren. Kaže da su se čule detonacije koje su im bile sve bliže, no još su mislili da je riječ o toj vojnoj vježbi. Kada su ih iskrcali pred neko kukurizište, poredali su se u strijelce te sui im njihovi oficiri naredili da idu naprijed pucajući prema kućama ispred sebe koje su još bile u daljini. Naređenje su morali izvršiti te su tako kretnuli naprijed kroz kukuruzište i tada je počelo sranje. Brat mi nije previše htio u detalje, no sumnjao je u vojnu vježbu a uvidio je istinu vrlo brzo kada je granata ili geler otkinuo glavu nekom njegovom prijatelju odmah pored njega, i tada su dečki zalegli te je nastao košmar. Dosta ih je izginulo u tom kukuruzu što od postavljenih mina, što od metaka i granata. Pričao je da je do navečer Dunav bio prepun leševa (vojske i civila) koje su oni morali izvlačiti van.
Njegova sreća je bila što je bio vezist pa je ostao (mislim) u Dalju ili Aljmašu gdje su im postavljali njihovu centralu/poštu, a puno naših ročnika je nastradalo jer su morali dalje. Bilo je slučajeva da su i naši i njihovi ročnici kada bi vidjeli da se gine, okretali leđa i počeli povlačenje, odnosno htjeli su se skloniti i pobjeći od tog sranja, pa su takve odmah starješine uhićivali/hapsili. Najviše su naj. Albanci jer su njih masovno u prve redove.

Par dana prije same vojne vježbe, koliko se sjećam, bat nas je upitao zašto je Hrvatska napala Apatin ili tako nešto (vjerojatno su im već tada prali mozgove na taj način- prikazivajući slike razorenih sela po Slavoniji od strane njihove "sile" a da su to učinile ustaške snage prema srpskom i svom ostalom jugo. narodu).

U svoj toj situaciji nam je strahovito puno pomogao taj Hrvat iz Subotice i ne samo nama nego i drugim ročnicima, a evo kako i mom bratu (čovjek je ipak riskirao život):
preko njega smo uspjeli dogovoriti da brat i još jedan naš, kada budu tu noć bili na straži, pobjegnu na dogovoreno mjesto, gdje ih je on vozilom odvezao do Mađarske granice. Prilikom bježanja, bježalo je još nekoliko stražara, dvojicu ročnika su (ne znam čiji su bili) jednog čini mi se ubili a drugog teško ranili ti isti vojni policajci jer su oni bili naoružani cijelo vrijeme i baš valjda kada su ovi prelazili žičanu ogradu , jedan od policajaca ih je uočio i sasuo rafale u njih bez upozorenja. Brat je to saznao naknadno, jer su i njega uhitili na samoj granici (KOS-ovci), s obzriom da je taj vojni policajac digao uzbunu odmah po pucanju.
Naš otac je stajao na Mađarskoj granici i nije mogao ništa učiniti, već se preko Austrije i Slovenije vratio kući.
Brat je dobio zatvor i na suđenju na prvoj presudi strijeljanje sa nekim datumom, no s obzriom da mu je još ostalo do odsluženja vojnog roka, presudu su preformulirali na daljnje služenje kazne u logoru, kao i svi drugi, te je bio u nekom logoru/zatvoru gdje je bio uz naše branitelje u Novom Sadu, pa za Beograd ali njega i druge ročnike koji su prošli slično ko brat nisu fizički maltertirali jer su im oni služili prilikom posjete Crvenog križa da kažu kako sa zatvorenicima vojska postupa po svim pravima. Normalno, naše branitelje su ubijali od batina. Njih su samo provocirali, možda tu i tamo koji šamar, više su ih psihički sjebali na razne njima poznate metode ...

U svakom slučaju, on je negdje u 04. mjesecu 91. bio pušten, razmjenjen za njihove te se odmah priključio u obranu i na svu sreću izvukao živu glavu.

Žao mi je da on ne želi ovdje pisati o svojim danima na njihovoj strani jer bi imao što za reći, ali ni meni nije želio puno toga ispričati a ima dosta toga.
Nisu svi ljudi isti, neto se zatvori u sebe, netko se otvori pa kaže sve što ga muči, Takvi smo mi ...

Eto, nadam se da vas nisam umorio sa ovim postom, no imao sam obavezu da i to izađe van, samo da nekako predočim stanje i ugled navodne JNA iako nisam bio sudionik već moj brat, a priča se o bitki za Vukovar.
__________________
Ignore list: Gugenheim
Ljudi imaju pravo biti u krivu.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 18:19   #3
Quote:
rezon@tor kaže: Pogledaj post
Preneseno sa susjedne teme:
Quote:
U svakom slučaju, on je negdje u 04. mjesecu 91. bio pušten, razmjenjen za njihove te se odmah priključio u obranu i na svu sreću izvukao živu glavu.
Ovdje se predpostavljam ipak radi o 04. mjesecu 1992. godine?
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2010., 19:40   #4
Najveće žrtve rata,pobjegao sam iz Vinkovačke kasarne Đuro Salaj 31.08.1991.Šta sam tamo i u oklici Vukovara I Osijeka preživio to je deveti krug pakla.
U vojarni iz mene je ostalo još oko 200 Hrvata većinom martovci i decembarci......
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:42   #5
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Ovdje se predpostavljam ipak radi o 04. mjesecu 1992. godine?
Za dom se ispravio na temi Bitka za Vukovar.
Riječ je o 92 godini.
bobi1980 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2010., 23:44   #6
Crvenkapica da li mozes malo opisati dogadjanja u vinkovackoj vojarni 1991.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 00:01   #7
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Crvenkapica da li mozes malo opisati dogadjanja u vinkovackoj vojarni 1991.
Koji dio te zanima od 7.5 do 31.8?

Kada bi sve pisao trebalo bih mi 100 dana..

Nakon borbi u Borovu selu 2.5.1991 dobili smo uzbunu u kasarni Majevica u N.Sadu i krenuli ka Šidu sa 13 tenkova 26 transportera BVP-80 i još 50 kamiona .....

4 dana smo spavali na nekoj farmi kod Šida i 7.5 uletili u kasarnu u Vinkovcima.
U Šidu smo "blagoslovljeni " od tisuća razularenih četnika sa tri prsta a u Tovarniku smo imali drugi razgovor sa MUP-om(prvi je bio u Iloku 3.5)
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 00:06   #8
Zanima me kako su se ponasali zapovjednici nesrpske nacionalnosti. Da li su razumjeli situaciju.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 00:30   #9
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Zanima me kako su se ponasali zapovjednici nesrpske nacionalnosti. Da li su razumjeli situaciju.
Bilo ih je vrlo malo od možda 100 oficira i podoficira 70% su bili srbi i crnogorci.
4 podoficira Hrvata su pobjegla krajem srpnja i početkom kolovoza a ostali su bili lojalni JNA,najgori su bili muslimani i dva mađara.
Jedan je bio iz susjednog sela Srijemski Čakavci...taj je tražio konačni obračun sa ustašama kao i zapovjednik bataljuna Tomislav Ilić iz Čačka.
A redovna vojska,70% srba iz uže Srbije je bilo za ići kući i bolio ih k.... za srbe iz Hrvatske koje su zvali cigani,najgori ročnici su bili bosanski srbi,ovi naši i doseljeni srbi iz Vojvodine i dio muslimana koji nisu znali ni tko su ni šta i većina ih je iz Posavine i oko BL navijala za Partizan i CZ.
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 00:35   #10
Ok, hvala. Jos me zanimaju civili (neki su vjerojatno obukli uniforme) iz Vinkovaca koji su pobjegli u Vojarnu. Znam jednog, taj cak nije bio ni Srbin, ali je otisao u Vojarnu.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 00:44   #11
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Ok, hvala. Jos me zanimaju civili (neki su vjerojatno obukli uniforme) iz Vinkovaca koji su pobjegli u Vojarnu. Znam jednog, taj cak nije bio ni Srbin, ali je otisao u Vojarnu.
Bila su tri ili četiri,i nešto obitelji oficira...a jesi ti iz VK?
Kako je navodno ZNG pretresao stanove oficira JNA onda je kom.kasarne naredio da ćemo ako se to ponovi tuči silos iz tenkova a PP i bolnicu sa MB.
Inače u vojarni je bilo 13 tenkova T-55,26 BVP-80,13 OV-VP,24 MB 82 i 120 mm,12 Haubica 152 mm,6 haubica 105 mm i desetak trocjevaca 20/1 i 4 VBR-a..

Čuo sam od dečaka iz 5 Gbr 1993 da kasarna nije nikada pala ni ona ni Vrapčana...
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 01:19   #12
Iz Vukovara sam, ali sam bio u 5. gbr u toj vojarni. Tocno je da vojarna nije nikad pala, nego je dogovoren izlazak JNA iz vojarne. U vrijeme blokade vojarne bio sam u Vukovaru.
Vidim da je bilo dosta tehnike.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 01:46   #13
Mamin je rođak bio u Subotici, i onda nisu znali kako ga izvući dok nisu smislili da odglume da mu je otac umro. Uspjeli su dobiti smrtovnicu u dogovoru s liječnikom, čak su lijepili osmrtnice po selu da ne bi netko špijunirao valjda (pa je taj moj pratetak plašio ljude koji su ga došli oplakivati) i ovaj je dobio nekoliko dana dopusta i nikad se nije vratio gore. Kasnije je bio problem kako ipak državi dokazati da je pratetak živ, ali su nekako na prevaru i to uspjeli.
Priča je bila u Globalnom sijelu.
__________________

Unfortunately, in America, babies are not found in cola cans. I asked my mother when I was four and she said they came from eggs laid by rabbis. If you aren't Jewish, they're laid by Catholic nuns. If you're an atheist, they're laid by dirty, lonely prostitutes.
sun.shine is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 18:24   #14
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Iz Vukovara sam, ali sam bio u 5. gbr u toj vojarni. Tocno je da vojarna nije nikad pala, nego je dogovoren izlazak JNA iz vojarne. U vrijeme blokade vojarne bio sam u Vukovaru.
Vidim da je bilo dosta tehnike.
E da moj vojnik iz 4GBR je kao ročnik bio vozač BVP-80 u Vukovaru i pogode ga na Trpinjskoj cesti u listopadu sa guza...10 vojnika izgori,ciljač na topu isto,komandir teško ranjen i on.
Prebace ih na VMA u BG di je komandir odapeo a on bio u komi mjesec dana i preživio.
A drugi moj iz 4GBR (nažalost pokojni) bio je u kasarni u Vukovaru i on je pričao da je mrtvih u vrećama svaki dan bilo 5-6 a nekada i dvadeset.

Inače prvi vojnik koji je pobjegao iz kasarne iz Vinkovaca je bio jedan slovenac bilo je to 2.7.1991....bio je osobni vozač majora Tomislava Ilića i ostavio mu je čak u BTR-u oproštajno pismo...
crvenkapica4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2010., 23:32   #15
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
E da moj vojnik iz 4GBR je kao ročnik bio vozač BVP-80 u Vukovaru i pogode ga na Trpinjskoj cesti u listopadu sa guza...10 vojnika izgori,ciljač na topu isto,komandir teško ranjen i on.
Prebace ih na VMA u BG di je komandir odapeo a on bio u komi mjesec dana i preživio.
A drugi moj iz 4GBR (nažalost pokojni) bio je u kasarni u Vukovaru i on je pričao da je mrtvih u vrećama svaki dan bilo 5-6 a nekada i dvadeset.

Inače prvi vojnik koji je pobjegao iz kasarne iz Vinkovaca je bio jedan slovenac bilo je to 2.7.1991....bio je osobni vozač majora Tomislava Ilića i ostavio mu je čak u BTR-u oproštajno pismo...
da... nažalost, bila bi puka slučajnost da je on bio jedini Hrvat u tom transporteru. tko zna koliko smo Hrvata morali tako izbaciti iz stroja koji su prisilno bili tamo
terc bela is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 12:53   #16
Quote:
crvenkapica4 kaže: Pogledaj post
Bila su tri ili četiri,i nešto obitelji oficira...a jesi ti iz VK?
Kako je navodno ZNG pretresao stanove oficira JNA onda je kom.kasarne naredio da ćemo ako se to ponovi tuči silos iz tenkova a PP i bolnicu sa MB.
Inače u vojarni je bilo 13 tenkova T-55,26 BVP-80,13 OV-VP,24 MB 82 i 120 mm,12 Haubica 152 mm,6 haubica 105 mm i desetak trocjevaca 20/1 i 4 VBR-a..

Čuo sam od dečaka iz 5 Gbr 1993 da kasarna nije nikada pala ni ona ni Vrapčana...
Što znači ovo 20/1 ?
NINJA 07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2010., 22:48   #17
Quote:
NINJA 07 kaže: Pogledaj post
Što znači ovo 20/1 ?
kalibar 20mm i jedna cijev.Postoji još i 20mm sa tri cijevi
zetec is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2010., 19:06   #18
Trocjevac je 20/3 a jednocjevni je 20/1.
Crvenkapica je napisao "Inače u vojarni je bilo 13 tenkova T-55,26 BVP-80,13 OV-VP,24 MB 82 i 120 mm,12 Haubica 152 mm,6 haubica 105 mm i desetak trocjevaca 20/1 i 4 VBR-a.." pa je to izazvalo zabunu, treba pisati 20/3 a ne 20/1
Tacuma is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 14:53   #19
Zanimljiva tema. Ja sam zatečen na karauli Međa, Rumunjska granica, bliža vojarna je bila u Kikindi. nekih 20 km od karaule je bio zloglasni logor Begejci. Bio sam vozač 110-ke za snabdjvanje 5 karaula. nisam imao nikakvih problema kao većina vas. možda zato što je bila mala zajednica i svi smo se poznavali. uglavnom nije bilo nikakvih odvajanja po nacionalnoj osnovi. pobjeglo je par muslimana s Kosova i iz Bosne. izvukao sam se na neko uvjerenje iz vana da sam neophodan na radnom mjestu. taman kad su počeli stizat rezervisti a tad bi se stanje sigurno promjenilo.
Slatky is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 16:26   #20
Jedan moj stvarno dobar frend bio "na Vukovaru" (2/57 mm ,PZO) sve vrijeme rata i napada na Vukovar,imao pokušaj bijega jedan neuspjeli i jedan organizirani gdje su uhvaćeni njih mislim 12 ili 10 ,ne želi o tome baš pričati ali torture kroz koje je prošao možemo si samo zamisliti,bili su izvedeni pred vojni sud i u nedostatku dokaza oslobođeni ,pušteni iz jna U 2.MJ.92" i nikako da dokaže i dobije ikakva prava za to kaj je prošao i doživio
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:21.