Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.02.2012., 09:44   #61
..

..sve nas je više nervoza hvatala ponajviše što je konobar non stop piljio u nas a nije nam baš izgledao kao da bi nam pomogao u 'nevolji' nismo znali da li je srbin ili musliman(prije ovo prvo) jer je čitao srbijanske novine.Odlučili smo što prije otoći iz tog lokala kojih 20-tak minuta prije polaska busa,platili smo mu a da nas tad čovjek nije ni pogledao očito je sumnjao da smo vojnici jer smo bili kratko ošišani a išli smo na bus i nismo ništa sa sobom nosili,Nakon izlaska iz lokala hitro smo požurili prema au tobusnom kolodvoru a busa još nije bilo i time nas je nervoza čopila 100%,svako malo smo pogledavali prema lokalu hoće li tip dignuti telefonsku slušalicu..i baš nekako kako smo razmišljali da odustanemo od svega i da to odgodimo za drugi put i vratimo se na aerodrom u tom trenutku je naišao bus koji ide za zagreb.Ušli smo u bus putnika se moglo nabrojitio na prste jedne ruke,onih 5 minuta prije polaska bus-a kao da nas je netko hladnom vodom polio jer su upravo u to trenutku se na kolodvoru pojavila vojna policija ali sreća naša nisu se uopće obazirali na bus već su krenuli prema ulasku u kolodvor.Kad je autobus krenuo kao da smo dobili na lotu to se ne može opisati..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 10:18   #62
..

..kad smo krenuli molili smo boga da što prije napustimo bosnu mada granica sa hrvatskom nije bila daleko,no time nismo bili puno sigurniji jer smo znali da u hrvatsku ulazimo preko ličkog petrovog sela koje je bilo srpsko a iza petrova sela je još bilo nekoliko srpskih sela,prolaskom kroz ličko petrovo selo zamjetili smo da je u selu stacionirano dosta pripadnika jna ponajviše rezervista i vidjeli smo dosta oklopa a na izlasku iz sela naišli smo i na kampanjolu martičevaca..nakon par km znali smo da smo ušli u hrvatske vode i sela JER SMO NA BANDERAMA VIDJELI PREDIZBORNE PLAKATE HDZ-A SA TUĐMANOVIM LIKOM..KAD SMO DOŠLI U SLUNJ TU SMO STAJALI 10 MINUTA USPUT SAM SE RASPITAO KOD JEDNOG NAŠEG MUP-OVCA KAKVO JE STANJE POSLIJE SLUNJA PREMA ZAGREBU JER SMO ZNALI DA JE TAJ DIO PRETEŽITO SRPSKI SVE DO SKORO TURNJA..policajac nam je rekao da je bilo par dana problema u krnjaku gdje su pucali na ophodnju mup-a i gdje su tri policajca stradala to me je dodatno oneraspložilo ali me je čovjek utješio rekavši da se ništa značajno poslije toga desilo..odlazeći iz slunja i prolazeći kroz veljun,krnjak nismo vidjeli nikog od rezervista ili martičevaca tek su pokraj nas prošla dva pinza jna,a u krnjaku smo ispred neke lokalne birtije zamjetili par srpskih civila od kojih su neki bili naoružani automatskim puškama i pištoljima..nakon dolaska u karlovac tu smo se kratko zadržali na kolodvoru a kad smo izašli na auto put čak smo nas dvojica zapjevali i bana jelačića..u zagrebu smo popili još pokoju pivu njega sam ispratio na nočni bus za split a ja pravac kod strica jer nisam smio odmah doma da me kos ne bi tražio..dva,tri dana iza toga sam se prijavio u zng
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 10:59   #63
..

..treba znati da je prije mog bijega dakle u 7 mjesecu 1991 aerodrom željava i u blizini ličko petrovo selo bilo prepuno rezervista,martičevaca i čak navodno i šešeljovaca ali to ne mogu potvrditi jer ih ja nisam vidio veeć čuo od podoficira,nama redovnoj vojci je bio zabranjen pristup dijelu kompleksa željava gdje su bili rezervisti i martičevci zbog mogučih incidenata pošto su rezervisti i martičevci tražili incidente pogotovo sa redovnom mladom vojskom od kojih su mnogi bili nesrbi a naročito su cilj bili hrvati,slovenci i albanci..navodno je bila ideja da se otmu vojnici hrvati koji bi poslužili kao taoci četnicima u slučaju nekog hrvatskog napada na aerodrom ili ličko petrovo selo
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 11:39   #64
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
bio sam baniran pa nisam mogao dodati da se ne može o njemu pisati kad je objavljeno da idući mjesec ide na sud za ratni zločin .....
zašto ide , pa upravo zato jer je štitio i garant sam siguran da će do kraja života stati iza svakog svog čovjeka .
Merčep je junak i to daleko veći od Gotovine , Glavaša i štajaznam kakvih jastrebova , krtica i ostalih profitera
Apsolutno se ,slažem sa svim navodima izrečenim,bez obzira što ga znadem osobno.
Molim,može li mi itko pojasniti status njegove optužnice,jer je toliko relevantna da je sve mogučno.Da li je on prošao istražnu radnju? Pitam,jer ima jedan dečko,koji je čvrsto odlučio svjedočiti u njegovu korist,ma koliko ga god to koštalo,jasno da je iz njegove postrojbe i ima čitav uvid kronoloških događaja.Sto posto je uvjeren kako je Tomo nevin.Samo otkuda početi,jer je ta birokracija toliko iskomplicirana,te ne znam jeli pametno da se prijavi kao svjedok na suđenju?
Hvala.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 11:50   #65
Neka druga tema

Ovo je van teme na ovoj raspravi:
Quote:
istox kaže: Pogledaj post
...
Merčep je junak i to daleko veći od Gotovine , Glavaša i štajaznam kakvih jastrebova , krtica i ostalih profitera
Quote:
nikolinaviolina kaže: Pogledaj post
...Samo otkuda početi,jer je ta birokracija toliko iskomplicirana,te ne znam jeli pametno da se prijavi kao svjedok na suđenju?
Molim raspravu nastavite na sljedećoj raspravi: https://www.forum.hr/showthread.php?t=159269
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 12:11   #66
..

interesantno je to da je prilikom moga bijega i mog kompe idučih 15 dana bilo zabrane svih izlazaka u grad da je straža na aerodromu podignuta na višu razinu i kako mi je kasnije nakon što sam 1998 godine posjetio gospođu raziju u bihaću ispričala da je tad kažnjen dežurni zapovjednik aerodroma i da su se pojedini oficiri naročito oni koji su radili na osiguranju aerodroma poprilično osvečivali preostalim hrvatima koji nisu pobjegli..ovom prilikom se isprićavam ako sam im ja prouzročio nevolje ali takve su tad bile okolnosti da se moralo bježati jer svaki dulji boravak na aerodromu je postajalo sve pogubnije pogotovo za ročnike hrvate i albance jer je rat u hrvatskoj sve viiše bjesnio a sam aerodrom se nalazio u blizini borbenih djelatnosti a tim je po nas opasnost bila veća zbog mogućih sumnji na hrvate kao potencijalne dezertere ili čak sabotere
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2012., 13:35   #67
sam aerodrom želja vaj bio blizu crte bojišnice,susjedno ličko petrovo selo kao i sam aerodrom su bili puni četnika,rezervista,martičevaca a ako te oni uhvate metak ili nož ti ne gine,upravo suprotno oni su bili plačeni a istivremeno dobrovoljci za hvatanje odbjeglih vojnika,jednog albanca kad su uhvatili negdje na području topuskog su ga krvavo mučili da bi ga na kraju izboli nožem i bacili na nekakvo smetlište,bihać je tad bio pun vojne policije,rezervisata koji su kružili gradom i hvatali odbjegle vojnike,ja sam imao sreću što sam tamo poznavao ženu koja je tamo živjela i koja je znala svaki njihov pokret..
svatoljub is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.02.2012., 17:47   #68
I ja sam bio u Prištini u maršalci 91 i sjećan se da je došlo par vojnika iz Hrvatske u 6-om mjesecu.

Upućen sam u JNA u Ožujku 91 u Kičevo auto jedinica,poslje obuke za vozača dobivam prekomandu u Prištinu u vojarnu MARŠAL TITO. Raspoređen sam u minobacačku četu kod potporučnika Seimenović Miloša. Bilo je 7-8 Hrvata iz HR i BiH par Muslimana par Makedonaca jedan Albanac ostalo SRBI a jedan je bio HR Srbin.Izlazaka u grad nije bilo svi izlasci van vojarne su bili vezani za vojne zadatke i uz pratnju oficira.Bio sam na kratkim prekomandama u Uroševcu.Gnjilanima i Vranju sve zbog vožnje vojske na vježbu na K rivolak u Makedoniju.sve više smo vršili prijevoz razne municije iz izdvojenih skladišta a naj više iz Gračanice nedaleko od Prištine i pod pratnjom bi se vršio pretovar na vlak.Dolaskom rezervista koda je đava doša u vojarnu stalno neke pobune postrojavanja ispitivanja i tako su prolazili dani.Telefoni prema Hrvatskoj nisu radili tako da se nismo mogli kući javit niti znati šta se točno dešava.Njihovim pristranim informacijama isto nismo vjerovali...... IMA JOŠ....

Zadnje uređivanje rezon@tor : 14.02.2012. at 10:07. Reason: spajanje poruka
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 00:40   #69
zatečeni u jna

NASTAVAK......... Većina nas je planirala bjej iz JNA ali smo se nadali da bi nas mogao zahvatit Slovenski model o napuštanju JNA i da ju napustimo legalnim putem. Umjesto toga sredinom Listopada dobivamo iznenadnu prekomandu ali nitko nezna di odlazimo.Dolaze autobusi na pistu kupe nas i u putu doznajemo da idemo u Tetovo u Makedoniju.Tu s nama popunjavaju njihovu vojarnu,a ja i još 4 vojnika planiramo bjeg ali pošto je straža bila dosta pojačana nije bilo moguće pobjeći.Negdi oko 11 navečer dobivamo uzbunu za pokret opet nitko nezna ni gdje ni zašto nastaju mutava posla.Uglavnom vojska dobiva prvi zavoj nove maske ukrcavanje u kamione minobacači i haubice se kače za kamione i pokret. S menon u kabini poručnik ali on kao ništa nezna ni di idemo ni zašto.Uglavnom putujemo prema Skoplju na auto put prema Beogradu a na svakom ulazu na auto put na začelje se priključuje sve više vojske sa svim vrstama naoružanja.Prije Beograda se odvajamo prema Šabcu i dolazimo u selo Platičevo u neku vojarnu i tu nam kažu da imamo 1 dan odmora.TU ja i još 8 vojnika dogovaramo bjeg. Napravili smo dvi grupe s menon su bila dvojica iz Sarajeva jedan iz Čapljine i jedini Albanac koji je bio u četi a skupa smo došli iz Kičeva isto bio vozač.Za vrijeme ručka s time da smo prije vidili kako stoji straža bježimo preko žice i trk u šumu.Ponijeli smo samo noževe od automatskih pušaka da imamo bilo šta pri ruci.Tri dana smo pješačili po kiši i hladnoći skrivajući se da nas nitko ne primjeti jedina hrana nam je bila šećerna repa koju smo uzeli noću s neke otkupne stanice.Strogo smo pazili da ne napravimo krivi korak da nas nebi ko primjetio.Napokon nabavljamo civilke i presvlačimo se u suhu robu a mokri smo bili 3 dana.Robu nam je nabavila Albanska obitelj kod koje smo prespavali jednu noć i sutradan smo se dokopali BiH i Sarajeva i dalje buson svak svojoj kući..... IMA JOŠ....
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.02.2012., 23:58   #70
zatečeni u jna

NASTAVAK....Kad sam se nakon nekog vremena čuo s vojnikom iz Skoplja doznao sam sljedeće.Da nisam dezertirao završio bih u Slavoniju kao i oni, i tko zna kako bi završio jer sigurno bih odbio sudjelovat u ratu protiv svoje države.U okršaju s našom vojskom bili su sto ranjeni što zarobljeni, poslje su pušteni kućama i rekao mi je da su naši s njima postupali fer i korektno.Svoje ime kao i ostalih nisam spominjao ako ovo pročitaju prepoznat će se jer smo sve skupa prošli.Moga bi i HTV napravit jednu emisiju OTVORENOG i pozvat nekog iz ministarstva obrane da se progovori o ovoj temi i reče stav države o svemu ovom.Ako smo poslani da urušimo JNA i njenu moć svojim neposluhom i dezerterstvom to smo napravili. Ali mnogi nisu uspjeli proć nekažnjeno a da negovorim o onima koji su poginuli ili ranjeni na krivoj strani a tamo nisu htjeli biti.Neznam dali su ti ljudi bilo kako obeštećeni,ako nisu to je sramota koja traje već 20 godina.Poslje sam bio u HV-u ali to nije tema pa o tome neću niti pisati.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 00:24   #71
Quote:
petrimaca kaže: Pogledaj post
Sjećam se kada je u vojarnu tj. kasarnu došlo u ožujku 1991 25 Hrvata na odsluženje JNA,meni je ostalo oš 175 dana i znao sam da nas naš veliki vrhovnik svjesno žrtvuje.
U spc.jed HV sam bio 4 godine rata ali ono šta sam doživio u JNA u samo recimo 5 dana ne bi nikome poželio.

F.T je svjesno u JNA žrtvovao 25.000 Hrvata na odsluženju vojnog roka da ubije razornu moć JNA...
Šugava vrimena,ko nije bio u JNA to ne može ni shvatit kroz šta smo prolazili
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 20:39   #72
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
Jedan moj stvarno dobar frend bio "na Vukovaru" (2/57 mm ,PZO) sve vrijeme rata i napada na Vukovar,imao pokušaj bijega jedan neuspjeli i jedan organizirani gdje su uhvaćeni njih mislim 12 ili 10 ,ne želi o tome baš pričati ali torture kroz koje je prošao možemo si samo zamisliti,bili su izvedeni pred vojni sud i u nedostatku dokaza oslobođeni ,pušteni iz jna U 2.MJ.92" i nikako da dokaže i dobije ikakva prava za to kaj je prošao i doživio
vidim da puno sereju neki heroji pa da vas pitam kakva ja prava imam služio sam jna od 12 mjeseca 1990 dok nisam pobjegao u 6 mjesecu 1991 ali nisam pobjegao doma nego u zng tako da moji kod kuče uopče nisu znali gdje se nalazim kada me je došla tražiti vojna policija nakon provedenih oko 45 dana u zng-u dođem kuči i uhvati me vojna policija te me sprovede u vojno istražni zatvor u beogradu gcje me osude na 8 mjeseci zatvora.čim sam primijo presudu prebacili su me u padinsku skelu civilni zatvor u srbiji pretvoren u logor za ustaše nemoram prepričavati šta sa je tamo događalo neki mogu prtpostaviti a neki i znaju neke stvari me je i sram govoriti no sretan sam što sam izvukao živu glavu uglavnom su mi smanjili kaznu i pustili me na slobodu 27.12.1991. dajte sad molim vas mi recite kakva ja prava imam ako ih imam i koe da se obratim za postizanje nekih prava ili statusa posjedujem svu dokumentaciju od suđenja
tihomir muraja is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2012., 23:01   #73
Quote:
tihomir muraja kaže: Pogledaj post
vidim da puno sereju neki heroji pa da vas pitam kakva ja prava imam služio sam jna od 12 mjeseca 1990 dok nisam pobjegao u 6 mjesecu 1991 ali nisam pobjegao doma nego u zng tako da moji kod kuče uopče nisu znali gdje se nalazim kada me je došla tražiti vojna policija nakon provedenih oko 45 dana u zng-u dođem kuči i uhvati me vojna policija te me sprovede u vojno istražni zatvor u beogradu
JNA vojna policija te uhapsila ako dobro razumin u 07,misecu 91.na području Hrvatske?
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 09:22   #74
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
JNA vojna policija te uhapsila ako dobro razumin u 07,misecu 91.na području Hrvatske?
18.06 19991. me uhapsila vojna policija iz varaždina kao što sam rekao imam sve papire sa suženja
tihomir muraja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 15:05   #75
Quote:
tihomir muraja kaže: Pogledaj post
vidim da puno sereju neki heroji pa da vas pitam kakva ja prava imam služio sam jna od 12 mjeseca 1990 dok nisam pobjegao u 6 mjesecu 1991 ali nisam pobjegao doma nego u zng tako da moji kod kuče uopče nisu znali gdje se nalazim kada me je došla tražiti vojna policija nakon provedenih oko 45 dana u zng-u dođem kuči i uhvati me vojna policija te me sprovede u vojno istražni zatvor u beogradu gcje me osude na 8 mjeseci zatvora.čim sam primijo presudu prebacili su me u padinsku skelu civilni zatvor u srbiji pretvoren u logor za ustaše nemoram prepričavati šta sa je tamo događalo neki mogu prtpostaviti a neki i znaju neke stvari me je i sram govoriti no sretan sam što sam izvukao živu glavu uglavnom su mi smanjili kaznu i pustili me na slobodu 27.12.1991. dajte sad molim vas mi recite kakva ja prava imam ako ih imam i koe da se obratim za postizanje nekih prava ili statusa posjedujem svu dokumentaciju od suđenja
bok stari,uz sve dužno poštovanje prema tebi i svemu kaj si pretrpio daj molim te objasni još jednom kako si napisao da si pobjegao i u isto vrijeme uhapšen od strane jna u 6 mj. i sakupio 45 dana zng-a u istom mjesecu,mora da si se zabunio kaj ovdje nije bitno ali ti datumi će ti biti jako važni u utvrđivanju i ostvarenju tvojih stečenih prava
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 16:59   #76
Quote:
tihomir muraja kaže: Pogledaj post
18.06 19991. me uhapsila vojna policija iz varaždina kao što sam rekao imam sve papire sa suženja
Ti si dezerter iz JNA,ako te uhapsila JNA vojna policija kao takvog i osudila,mučila i progonila onda od naših moš dobit status civilne žrtve rata i ako od toga imaš oštećenje organizma moš dobit nešto invalidnosti,premda mislim da je kasno za to!
Ako si uhapšen od JNA policije kao pripadnik ZNG-a onda to minja stvar.
U tom slučaju si uhapšen kao HR branitelj!
Dali imaš dokaz(dokument)da si tada bio pripadnik ZNG-a,dali si pušten ili razmjenjen?
Dosta sam se interesirao za ovakve slučajeve vezane za JNA dezertere i mogu ti reći da smo dobro naguženi od strane naših vlastodržaca,ja sam uspio pobići da ne budem uhapšen pa nikada nisam ništa ni tražio,u biti od toga nemam nikakvih posljedica,ali dosta je ljudi zaglavilo i sad su obespravljeni a tamo nisu bili svojom voljom!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina

Zadnje uređivanje franeb : 11.09.2012. at 17:26.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 19:23   #77
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
bok stari,uz sve dužno poštovanje prema tebi i svemu kaj si pretrpio daj molim te objasni još jednom kako si napisao da si pobjegao i u isto vrijeme uhapšen od strane jna u 6 mj. i sakupio 45 dana zng-a u istom mjesecu,mora da si se zabunio kaj ovdje nije bitno ali ti datumi će ti biti jako važni u utvrđivanju i ostvarenju tvojih stečenih prava
evo sad gledam papire pobjego sam iz jna 04.05.1991 a uhapšen sam 18.06 1991
tihomir muraja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 19:29   #78
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
Ti si dezerter iz JNA,ako te uhapsila JNA vojna policija kao takvog i osudila,mučila i progonila onda od naših moš dobit status civilne žrtve rata i ako od toga imaš oštećenje organizma moš dobit nešto invalidnosti,premda mislim da je kasno za to!
Ako si uhapšen od JNA policije kao pripadnik ZNG-a onda to minja stvar.
U tom slučaju si uhapšen kao HR branitelj!
Dali imaš dokaz(dokument)da si tada bio pripadnik ZNG-a,dali si pušten ili razmjenjen?
Dosta sam se interesirao za ovakve slučajeve vezane za JNA dezertere i mogu ti reći da smo dobro naguženi od strane naših vlastodržaca,ja sam uspio pobići da ne budem uhapšen pa nikada nisam ništa ni tražio,u biti od toga nemam nikakvih posljedica,ali dosta je ljudi zaglavilo i sad su obespravljeni a tamo nisu bili svojom voljom!
nemam papire da sam boravio u zng osim što se to spominje u optužnici i presudi ali imam svjedoke ljude koji znaju da sam bio u rakitiju gdje nas je gos, manulić primio pošto nas je pobjeglo nas osmero pa smo tamo bili kao na skrivanju poslje toga premješteni na vinicu pa u kumrovec
tihomir muraja is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2012., 23:23   #79
Quote:
tihomir muraja kaže: Pogledaj post
nemam papire da sam boravio u zng osim što se to spominje u optužnici i presudi ali imam svjedoke ljude koji znaju da sam bio u rakitiju gdje nas je gos, manulić primio pošto nas je pobjeglo nas osmero pa smo tamo bili kao na skrivanju poslje toga premješteni na vinicu pa u kumrovec
Moram priznati da ovako nešto još nisam čuo .

Ako si bio pripadnik ZNG 45 dana i bio u Rakitju a
nakon toga završio u zatvoru u Srbiji onda ti svoja
prava trebaš tražiti u Ministarstvu branitelja .
Samo mi nije jasno gdje si ti bio do sad .
đeram is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2012., 00:44   #80
Quote:
tihomir muraja kaže: Pogledaj post
nemam papire da sam boravio u zng osim što se to spominje u optužnici i presudi ali imam svjedoke ljude koji znaju da sam bio u rakitiju gdje nas je gos, manulić primio pošto nas je pobjeglo nas osmero pa smo tamo bili kao na skrivanju poslje toga premješteni na vinicu pa u kumrovec
provaj nešto napraviti,pa napiši tu šta si uspio i šta su ti rekli,ali prije prikupi dokaze da si bio u našoj postrojbi prilikom uhićenja.
Uzmi si strpljenja jer našim birokratima nije nigdi i nikad priša!
U njihovim ti rukan nije bilo lako u to ne sumnjam niti malo,vidio sam jednog našeg ročnika kad su ga doveli u vojarnu pokuša je pobić ali neuspješno,pribili su ga ko životinju,neznam kako je na kraju s njim završilo?
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:07.