Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2021., 09:25   #1
Stanovanje uz samo more (0 m nadmorske visine)

Pozdrav dragim forumašima.

Živi li tko uz samo more? Onako, u razini mora, nekoliko metara od same obale?

Naciljali smo jednu nekretninu - nama san snova, sve su joj vidljive mane zanemarive i nadvladive, sve su joj vidljive osobine onakve kakve nama odgovaraju.

No - kako mi živimo relativno blizu mora znam da postoje područja pod velikim utjecajem morskih mjena, osobito je problematična južina koja diže morsku razinu, ponekad i za metar. Bojim se poplavljivanja kroz kaalizacijski sustav.
Naime, svojevremeno sam radila u gradu u prostoru gdje smo kod svake veće južine imali bazen u kupaoni što je neugodno, nehigijenski i velika smetnja.

U ovom slučaju, vlasnik tvrdi da je mjesto uredno povezano kanalizacijskim sustavom, nema povrata mora, a nekretnina izgleda uredno i nema tragova da su se takve situacije događale, niti na zidovima, niti na namještaju...
Ipak, susjedi kažu da su oni, prije povezivanja na kanalizacijsku mrežu imali situacije povrata mora, u dvije izolirane prilike kroz dugi period vremena.

Osim toga, interesira me koliko je potrebno ekstra održavanje vanjštine takve kuće s obzirom na utjecaj soli iz izraka.

Molim vas za vaša mišljenja i još i više za iskustva kako bismo na vrijeme uzeli sve faktore u obzir.
Hvala.
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 09:28   #2
Vlaga vlaga vlaga. Ni pod razno
Troyan666 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 09:32   #3
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Pozdrav dragim forumašima.

Živi li tko uz samo more? Onako, u razini mora, nekoliko metara od same obale?
S obzirom na globalno zatopljenje i velike probleme koje vec sad imaju neki pacificki otoci - ja ne bih kupovao nista u razini mora.
Zli Mali Medo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 10:10   #4
Zašto ne . To ima svoje prednosti, Ja imam kuću vrlo blizu, 80 cm iznad rive. Jednu staru , kamenu (1827). Kad se pojavila prilika hidroizolirao sam podnožje mješavinom polimercementne hidroizolacije i mase za fugiranje dvoslojno do razine pješačke staze i nije se u zadnjih deset godina pokazalo u ništa. S time priznajem na katu sam izmjenio cijevi (pocinčane) koja su koljena doslovno sprhnula ali nije bilo curenja - cijevi su bile ok.
Umijećem gradskog načelnika sve oborinske vode su kanalizirane putem središnjeg odvoda oborinskih voda u taložni spremnik. A svakako je doprinjela njegova odluka da se oborinske vode ne smiju ispuštati u kanalizaciju. Na taj način je bitno rasteretio sistem kanalizacije koja ima svoj uređaj. A oborinska voda iz spremnika se koristi za zalijevanje gradskih vrtova
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 10:12   #5
Ja se samo sjetim Nina prije par godina koji je kompletno plivao. Ne bih nikad uzela nekretninu u razini mora, a da je tako blizu obale. Radije koji metar dalje, po mogućnosti da se vidi more.
Moja sad već prodana kuća je na povišenom u odnosu na razinu mora, 70 m od obale. U smislu održavanja, češće smo morali bojati drvenariju, grilje i vrata. vanjska klimatska jedinica je redovito bila zaštićena PVC navlakom, u periodu kad ju nismo koristili, no sol si nađe put.
Mirella is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 10:24   #6
A sol? Sol se nađe i 16 km od mora.
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 10:38   #7
Pliva i Rijeka sad već više puta godišnje.

A globalno zatopljenje..., evo, tu bih brigu prepustila nasljednicima.

Nekretnina je uređena i korištena do prije nekoliko mjeseci za cjelogodišnji život full time, ne kao sezonska. Navodno bez problema.

Nabrojanim problemima s prozorima / vratima i klimom je doskočeno dobrim materijalima i pametnim smještajem.

Ma, ono, ja baš ne mogu naći manu. To me i plaši
__________________
*Kad postoji volja, nađe se i način!*
Ferrari-Ficho is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 10:57   #8
Iz posta vidim da je odluka pala, čemu pitanja ?


Svi argumeni su tu, nema se što dadati...

Sol razara sve osim bakra, plastiku razara i sol i sunce, pocinčana limarija je za 5-8 godina hrđava, bojani lim 15 vrh, ograde od inoxa, aluminija oksidiraju, kovane i pocinčane za 10 godina hrđave, šarke na prozorima za 5 godina hrđave, kvake mijenjaš svakih 5 godina, ključanice....


Kuće uz more su ok prvih 10 godina, poslije adaptacija.
mr.ivek is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 12:12   #9
Quote:
Ferrari-Ficho kaže: Pogledaj post
Pliva i Rijeka sad već više puta godišnje

Nabrojanim problemima s prozorima / vratima i klimom je doskočeno dobrim materijalima i pametnim smještajem.

Ma, ono, ja baš ne mogu naći manu. To me i plaši
Imam ogradu za stepenište koju je radio domaći majstor. Razlika je da je upotrebljavao tzv debelostijene profile i armaturne željezne šipke- klasika.Dakle 40 godina uz dva tri farbanja ne više - ništa ne trune. Vrata napravljena od slojevitog hrastovog furnira 6 mm- ne trune. Može se, Kuću sam špricao antipluviolom na bazi silikosana i kad bura zapuše uz kišu vide se kapljice ali ne pije. Jedino grijanje nije za zimu pripremljeno- samo klima .
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 14:07   #10
Uh,znam jednu sa koje mozes skocit u more!
Teski miris soli i vlage se osijeti u cijelom prizemlju,
jedino je na katu dobro.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 16:42   #11
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Uh,znam jednu sa koje mozes skocit u more!
Teski miris soli i vlage se osijeti u cijelom prizemlju,
jedino je na katu dobro.
Tako nekako.
Čak i ako se kućanalazi u nekom zaljevu, zaštićena od zapljuskivanja valova, sol nađe put. Posebno kad su jači vjetrovi. Bude izvana sva siva od soli koju vjetar nanese.
Potrebna je posebna obrada vanjskih i unutarnjih zidova, kao i ugraditi materijale koji "ne hrđaju".
I popriličnu dozu želje za jačim održavanjem vanjskog dijela zgrade u urednom stanju. Jer, kad jednom nešto propadne, obično je jako teško vratiti u neko uredno stanje.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 16:45   #12
Quote:
Mirella kaže: Pogledaj post
Ja se samo sjetim Nina prije par godina koji je kompletno plivao. Ne bih nikad uzela nekretninu u razini mora, a da je tako blizu obale. Radije koji metar dalje, po mogućnosti da se vidi more.
Nin je plivao od oborinskih voda iz zaleđa. More nije imalo ništa sa time. Ljudska glupost da.
mack1 is online now  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2021., 19:42   #13
no

s obzirom da to nije kratkoročna investicija, može li se ignorirati koliko ubrzava rast nivoa mora?




In 2019, global mean sea level was 87.6 millimeters above the 1993 average—the highest annual average in the satellite record (1993-present). From 2018 to 2019, global sea level rose 6.1 millimeters.

izvor: https://www.climate.gov/news-feature...obal-sea-level
uzadnjicas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:11.