Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2012., 20:58   #81
Quote:
đeram kaže: Pogledaj post
Moram priznati da ovako nešto još nisam čuo .

Ako si bio pripadnik ZNG 45 dana i bio u Rakitju a
nakon toga završio u zatvoru u Srbiji onda ti svoja
prava trebaš tražiti u Ministarstvu branitelja .
Samo mi nije jasno gdje si ti bio do sad .
do sad nisam razmišljal o tome bil sam mlad mogo sam radit pa sam uvijek to nekak potiskival u sebi i trudil se ne razmišljat o tome,a u zadnje vrijeme me napale svakakve boleštine od holesterola šečera i nekontroliranog bijesa na kojekakve sitnice nabralo se toga tijekom godina i sad sam valjda puko sa živcima
tihomir muraja is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2012., 22:46   #82
Quote:
tihomir muraja kaže: Pogledaj post
do sad nisam razmišljal o tome bil sam mlad mogo sam radit pa sam uvijek to nekak potiskival u sebi i trudil se ne razmišljat o tome,a u zadnje vrijeme me napale svakakve boleštine od holesterola šečera i nekontroliranog bijesa na kojekakve sitnice nabralo se toga tijekom godina i sad sam valjda puko sa živcima
Daj napiši malo više informacija,virujem da je teško nakon 20 godina potiskivanja vračat se u to vrime ali pokušaj bar ovih lakših događanja.Odakle ste pobigli,što vam je obečano na toj večeri,što je bilo s ostalom sedmoricom koji su pobigli s tobom,dali ste danas u kontaktu?Kako su se podnili prema tebi nakon svega u uredu za obranu,dali si kasnije bija učesnik DR?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 19:36   #83
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
i samo da se nadovežem na ostvarivanje prava kod tog mog frenda: prilikom pokušaja organiziranog bijega njih cca 12 svi su bili pohvatani jel ih je netko cinkao.Nakon višetjednih ispitivanja ,batinjanja i raznih već dobro poznatih četničkih metoda njih večina priznaje pokušaj bijega ili kako su oni tada tretirali dezerterstva iz JA a frend i njegov kompa (Vraždin mislim) ne priznaju i u nedostatku dokaza vračaju ih u postrojbu (jedinicu).Nakon priznanja RH 15.01. bili su pušteni doma svi skupa ,njih dvojica kao pripadnici JA a ostali iz zatvora u kojima su završili kao dezerteri.I sada dolazimo do priče o dokazivanju statusa i traženju prava .Ovi koji su priznali dobivaju prava kao ratni zarobljenici,prava na mirovinu (ptsp) i sve ostalo a frend i kompa Varaždinac ....figu
Jesi još upoznat s ovom pričom?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 20:46   #84
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Jesi još upoznat s ovom pričom?
ofkors
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 21:22   #85
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
ofkors
Zanima me ako si upoznat s cilom pričom kako su ova 10-ica ostvarila prava ratnih zarobljenika tj. stradalnika DR?Na kojoj zakonskoj osnovi, jer stradavanje redovnog vojnika JNA koji je bez svoje volje na služenju vojnog roka smatra se civilnom žrtvom?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 21:30   #86
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Zanima me ako si upoznat s cilom pričom kako su ova 10-ica ostvarila prava ratnih zarobljenika tj. stradalnika DR?Na kojoj zakonskoj osnovi, jer stradavanje redovnog vojnika JNA koji je bez svoje volje na služenju vojnog roka smatra se civilnom žrtvom?
sve ti se raspitam kod ovog mog frenda i javim ,neznam toćno detalje oko ove desetorice ali znam i siguran sam da su ostvarili prava uz pomoć ovog slučaja ali postoji mogućnost da je to samo dio a drugi dio bi trebao biti onaj kod boravka u zng tj kasnije u Hv ali kako rekoh raspitam se kod kompe jel je on jako dobro upoznat sa cijelim slučajem i u stalnom montaktu sa nekima od njih(ipak su prošli grde stvari) pa ti sve javim pogotovo ako to može nekome pomoći u ostvarenju prava ili ičega drugoga
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2012., 21:38   #87
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
sve ti se raspitam kod ovog mog frenda i javim ,neznam toćno detalje oko ove desetorice ali znam i siguran sam da su ostvarili prava uz pomoć ovog slučaja ali postoji mogućnost da je to samo dio a drugi dio bi trebao biti onaj kod boravka u zng tj kasnije u Hv ali kako rekoh raspitam se kod kompe jel je on jako dobro upoznat sa cijelim slučajem i u stalnom montaktu sa nekima od njih(ipak su prošli grde stvari) pa ti sve javim pogotovo ako to može nekome pomoći u ostvarenju prava ili ičega drugoga
Hvala unaprid na pomoći i samo ispravak ovog civilna žrtva ipak je mirnodobski vojni invalid.
Članak 6.

Mirnodopski vojni invalid je osoba koja je u miru, bez svoje krivnje, ranjena, povrijeđena ili ozlijeđena, pa je zbog toga njezin organizam oštećen za najmanje 20% i to:

3. kao aktivna vojna osoba u obavljanju specifičnih vojnih dužnosti u Jugoslavenskoj narodnoj armiji (bojeve vježbe bojevo gađanje, služba straže, situacija bojeve gotovosti i sl.) do 8. svibnja 1991;

4. kao vojna osoba u obavljanju obvezne vojne službe u Jugoslavenskoj narodnoj armiji u koju ju je uputio nadležni organ Republike Hrvatske ili u svezi s tom službom, osim ako joj je organizam oštećen neposrednim aktivnim sudjelovanjem u oružanim akcijama protiv Republike Hrvatske. Ne smatra se da su neprijateljski djelovali protiv Republike Hrvatske oni hrvatski državljani koji su kao vojni obveznici upućeni na bojište u sastavu bivše JNA protiv vlastite volje i bez mogućnosti da budu otpušteni ili da pobjegnu iz te vojske;
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 20:44   #88
http://maps.google.hr/maps?hl=hr&cp=...ed=0CCAQ8gEwAAprati željezničku ulicu i na početku šume s live strane se nalazi vojno skladište,povećajte sliku i ukazat će se 2 žuta broja 21
iz ovog vojnog objekta sam pobiga,tu smo tribali ostati jedan dan i pravac VU front
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina

Zadnje uređivanje franeb : 18.09.2012. at 20:53.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 22:40   #89
Sto je bilo u tom objektu? Kroz Platicevo sam nekoliko puta prolazio prije rata.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2012., 23:46   #90
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Sto je bilo u tom objektu? Kroz Platicevo sam nekoliko puta prolazio prije rata.
vojna skladišta za municiju,tu smo dobili municiju za puške koje smo dužili i tribali smo prinoćiti u tim skladištima na podmetačima.
Vojska i rezervisti su bili u tom kompleksu a kamioni su ostali parkirani na prometnici,kolona je bila prevelika da bi mogla stati unutar žice.
Unutar žice je bila totalna pomutnja,više se nije imalo šta čekat skupili smo se po dogovoru i jedan po jedan kroz žicu i biži kroz tu šumu koliko te noge nose.Imali smo veliku sriću da nas nisu primjetili!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 00:35   #91
Kako ste dalje pobjegli, da li ste putem imali problema?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 20:18   #92
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Kako ste dalje pobjegli, da li ste putem imali problema?
imaš na ovoj temi na str.4 i 5 onako ukratko.
stalno je padala kiša,ukupno 5 dana nismo spavali,samo smo jednom jeli,i to ripu na sred polja na nekoj otkupnoj stanici.Tu smo se pošteno prestrašili,u skladištu su bila 3 JNA vojnika Makedonci isto pobigli iz istog objekta.Tu su nam oni porazbijali prozore na skladištu i naložili ih da se malo ugrijemo i osušimo,tu smo se kratko zadržali da nas nebi ko primjetio.Prva noć bjega je prošla skoro uzalud,propješačili smo je i u velikom luku se vratili do objekta iz kog smo pobigli.bili smo dezorjentirani.Jedan vojnik iz Sarajeva je tada reka da bi se mogli vratit nazad u taj objekt,a vojnik Hrvat iz Čapljine mu kaže da se njegov did prida partizanima i da ga više niko živa nije vidio da se on ne vraća makar umro,da neće ponovit didovu grešku.Stotine puta mi je ta njegova rečenica pala na pamet,bio je što se kaže balavac,a takvu je rečenicu reka!Ukupno smo 3 dana pjačili bez prestanka,samo smo jednom koristili autobus,morali smo proći kroz neko selo priko mosta pa nam se činilo sigurnije to napraviti busom,prethodno smo se oprali u rjeci jer smo bili blatnjavi do pasa.Stigli smo skoro do ADE,imalili smo pravo hodočašće, tu smo nabasali više potpuno iscrpljeni i gladni na Albansku obitelj koja nas je udomila nahranila i nabavila civilke,dala novac za put.Kod njh smo se dobro odmorili čovik nas je odveo u Novi Sad na bus za Sarajevo.
Da nismo naišli na tu obitelj vjerojatno nebi uspili,bili smo stvarno na izmaku,nismo više imali snage grčevi su nas počeli hvatat...ma na svašta smo sličili osim na ljude.U to misto smo ušli iza pola noći s namjerom da provalimo u kakav dućan da se najedemo i dođemo do bilo kakve civilne odjeće.
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 21:33   #93
Ako sam dobro razumio, isli ste prema sjeveru. Negdje ste presli Dunav i dosli do mjesta Ada. Mozda bi bilo bolje da ste isli uz Savu pa prema mjestu Raca i prijeci u Bosnu. Iako ni tamo ne biste bili sigurni, jer je tada Bosna bila na strani Srbije.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2012., 23:16   #94
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Ako sam dobro razumio, isli ste prema sjeveru. Negdje ste presli Dunav i dosli do mjesta Ada. Mozda bi bilo bolje da ste isli uz Savu pa prema mjestu Raca i prijeci u Bosnu. Iako ni tamo ne biste bili sigurni, jer je tada Bosna bila na strani Srbije.
tili smo mi u BiH ali na tom pravcu je bilo puno vojske pa smo se bojali da nas ne povataju.Busom iz Novog Sada za Sarajevo smo opet prošli kroz Šabac i kasnije prišli u BiH u Zvorniku.
prošli smo pored Rume bio je putokaz na raskrsnici Ruma 2 km,da bi imali bilo kakvu orjentaciju kuda idemo znali bi prilaziti do putokaza.Od Platičeva do Ade smo stigli za 3 dana pješačenja.
mi smo autobusom prešli to je bio najvjerojatnije Dunav,odma smo izašli iz busa pa dalje pješke.
Mislim da smo i do Save dolazili u par navrata,rjeka nas je zbunjivala,neku rječicu ili potok smo prigazili pokraj nekog sela,u tom selu smo tili ukrast kokoš ali su pasi počeli lajat pa smo otišli ća.
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 00:05   #95
NATO je porušio i prištinsku maršalku i vojarnu u Gnjilanima i Uroševcu,svuda sam tu bio i vraća se uvik u Prištinu,stalno su nas gonjali tamo amo
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina

Zadnje uređivanje franeb : 20.09.2012. at 00:22.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 00:08   #96
Ok, hvala frane. Selu je tesko prici upravo zbog pasa koji laju kada se netko priblizi selu. Da li ste sa sobom ponijeli hrane i vode?
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 00:44   #97
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Ok, hvala frane. Selu je tesko prici upravo zbog pasa koji laju kada se netko priblizi selu. Da li ste sa sobom ponijeli hrane i vode?
jesmo mi prilazili selima,ali se nismo usuđivali ulaziti u ta sela.
Ništa nismo imali sobom ni vode ni hrane,a ni novca,od kuće 3 miseca ranije nismo mogli dobit ništa jer su poštanske veze prikinute.Autobus koji smo koristili 2-3 km smo uredno platili imali smo neku siću od novaca.
Bio sam ponio sa sobom nož od automatske puške koju sam dužio,ali sam ga odma prvu noć izgubio,volio bi da sam ga donio kući.
Ima sam zato svoj nožić poznati Švicarski nožić,s njime bi zaklali kokoš koju smo planirali ukrasti,ali bi nas pasi izdali pa smo odustali.Baš smo postili tih dana!!Bio je post i nemrs!Naj bitnije je da smo svi uspili doći kućama a da je bilo lako,nije!
Moga bi knjigu napisat o događajima iz te zločeste JNA!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 09:49   #98
hm,pokušati ću nagovoriti jednog kompića da malo pročita ovu temu i napiše svoja iskustva o svemu,naime čovijek je otišao u JNA u 6 mj. 91 i završio na liniji(prvoj crti) u svom rodnom gradu na Mekušju u jesen 91 i otuda pobjegao a nakon bijega njega i još nekoliko ročnika vratio se na istu bojišnicu ali ovaj puta u maskirnoj odori
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 10:18   #99
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
hm,pokušati ću nagovoriti jednog kompića da malo pročita ovu temu i napiše svoja iskustva o svemu,naime čovijek je otišao u JNA u 6 mj. 91 i završio na liniji(prvoj crti) u svom rodnom gradu na Mekušju u jesen 91 i otuda pobjegao a nakon bijega njega i još nekoliko ročnika vratio se na istu bojišnicu ali ovaj puta u maskirnoj odori
Dali si se raspita kod prijatelj za slucaj one 10-ice momaka sta su zatvoreni nakon bijega?Imas i na podforumu blisko politici temu Odgovrnost vrha RH........u kojoj se vodi rasprava o zanemarivanju momaka koji su nastradali u JNA.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 12:14   #100
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Dali si se raspita kod prijatelj za slucaj one 10-ice momaka sta su zatvoreni nakon bijega?Imas i na podforumu blisko politici temu Odgovrnost vrha RH........u kojoj se vodi rasprava o zanemarivanju momaka koji su nastradali u JNA.
nisam se raspitao jel čekam frenda da sjednemo skupa u miru i da mi lijepo detaljno to ispriča,preozbiljna je to tema za onak nabrzaka mobitelom bla,bla, a kaj se tiče odgovornosti vrha države i nebrige za te ljude meni nikako nije jasno kako je netko mogao otići u jna u 6 mj 1991,tj ko ga je poslao i koje je objašnjenje za to
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:50.