Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.09.2012., 13:50   #101
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
nisam se raspitao jel čekam frenda da sjednemo skupa u miru i da mi lijepo detaljno to ispriča,preozbiljna je to tema za onak nabrzaka mobitelom bla,bla, a kaj se tiče odgovornosti vrha države i nebrige za te ljude meni nikako nije jasno kako je netko mogao otići u jna u 6 mj 1991,tj ko ga je poslao i koje je objašnjenje za to
Nisu imali izbora,upuceni su iz ureda za obranu koji je bija pod nadleznosti MORH.Eto pitaj kompica koji je upucen u 06. mj91'dali je mogao birat ici ili neici?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 14:50   #102
Mene su uputili u ožujku 91 u Prokuplje. U to vrijeme nikome nije padalo na pamet da ne ide jer se JNA najnormalnije šetala po gradu. A i bilo je to dva/tri tjedna prije Plitvica, dva mjeseca prije Borova sela.
Kad sam se vratio odem u komandu grada da mi daju raspored za HV a tamo sjedi isto ono govno koje me i poslalo u JNA.
dmati44 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 16:25   #103
Quote:
dmati44 kaže: Pogledaj post
Mene su uputili u ožujku 91 u Prokuplje. U to vrijeme nikome nije padalo na pamet da ne ide jer se JNA najnormalnije šetala po gradu. A i bilo je to dva/tri tjedna prije Plitvica, dva mjeseca prije Borova sela.
Kad sam se vratio odem u komandu grada da mi daju raspored za HV a tamo sjedi isto ono govno koje me i poslalo u JNA.
Ista situacija je bila i s menom isto iša u Ožujku 91.
Kad sam pobiga i doša se prijaviti u ured za obranu u uredu je isto sidio isti čovik koji me posla u JNA,kasnije je drža govore poginulim braniteljima,a on je sam branitelj ranije nego sam ja završio u JNA,koji apsurd,da san ja slučajno nastrada u JNA,a moglo je lako biti sad bi ja bio neprijateljski vojnik!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 16:50   #104
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
kaj se tiče odgovornosti vrha države i nebrige za te ljude meni nikako nije jasno kako je netko mogao otići u jna u 6 mj 1991,tj ko ga je poslao i koje je objašnjenje za to
to je pitanje svih pitanja,ja sam to pitanje postavio službenoj osobi i dobio odgovor na njega.......pisa sam na ovoj temi pa pročitaj:https://www.forum.hr/showthread.php?t=707373
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 17:37   #105
d

Ovog momka sigurno nitko nije pita želi li ići u JNA
S U D B I N E
IVICA KERUM (28), RANJEN PRI BIJEGU
IZ JUGOVOJSKE U SRPNJU 1991.
Metak u kralježnici,
a mirovina tek
228 kuna!?

Trinaesti dan nakon što ga je solinski Ured za obranu poslao na odsluženje vojnog roka u JNA, Ivica Kerum je pri bijegu iz transportera dobio rafal u leđa. Ranio ga je podoficir jugovojske, ostao je invalid, ali...

Piše: Snježana ŠETKA

Koliko vrijedi život čovjeka s metkom u kralježnici i pet prostrjela u lijevom prsištu? Sudeći prema našim zakonima, samo 228 kuna, a prije nekoliko godina, vrijedio je još i manje - samo 57 kuna!
Toliko, naime, iznosi invalidnina Ivice Keruma, 28-godišnjaka koji je, pri bijegu iz JNA 1991. godine, dobio metak u leđa, te gotovo iskrvario.
Kao posljedica toga, Rješenjem Ministarstva obrane RH i Ureda za obranu Solin, koji je za nj nadležan, priznat je mirnodopskim vojnim invalidom s 40-postotnim oštećenjem organizma, i to najprije privremeno, a potom i trajno, te je proglašen nesposobnim za vojsku.
— Bilo je to 2. srpnja 91. godine, mog trinaestog dana u zagrebačkoj »maršalki«, na odsluženju vojnog roka na koji me poslao solinski Ured za obranu. Još nisam ni prisegu bio položio. Rekli su nam da idemo na neku vojnu vježbu u Samobor i ukrcali nas na transportere.
Kad se na obližnjem Mostu mladosti počelo pucati, iskočio sam iz transportera i počeo bježati. No, metak podoficira bio je brži i pogodio me u leđa.
Pao sam i izgubio svijest — prisjeća se danas mladić iz posljednje generacije koja je poslana na služenje vojnog roka u JNA 91. godine.
Neki civili prebacili su ga na Rebro, gdje je ostao šest dana u šok sobi, a potom je, u strahu od odmazde, boravio 21 dan u kampu Četvrte gardijske brigade u Resniku, gdje su ga svaki dan previjali. I samo zahvaljujući toj ludoj sreći u nesreći, on je — preživio.
Za vojsku, hrvatsku, s takvim ranama, tada nije bio sposoban, pa je na temelju liječničkih nalaza proglašen nesposobnim za služenje vojske. Od ranjavanja do danas, svih ovih devet godina, Ivica Kerum nosi metak u leđima.
Osjeti ga, kaže, ponekad, jednako kao i prostrjelne rane, a imao je i problema s disanjem. Živi u selu Raduniću u Ogorju, s majkom, dva brata i sestrom, otac mu je umro.
Prije rata radio je u Poljudu na montiranju namještaja, a radio bi i danas bilo gdje kad bi ga prihvatili s njegovom invalidnošću. Njegov slučaj definira Zakon o zaštiti vojnih i civilnih invalida rata, a njega najviše smeta što ga, kaže, tretiraju kao neprijateljskog vojnika.
— Nisam to bio. Zar je moja krivnja što su me poslali na odsluženje vojnog roka u JNA. Tražim neko pravo, ako postoji mogućnost, da me se izjednači s invalidom Domovinskog rata, jer ja nisam ništa skrivio, niti sam svojom voljom išao na odsluženje vojnog roka.
Uz to sam se skrivao nakon ranjavanja, da me ne uhvate i možda ubiju — napisao je Kerum u pismu poslanom na više adresa, ali odgovor niotkud nije stigao.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:14   #106
ovim putem se isprićavam svima koji su pročitali moj post i vidjeli kaj sam napisao da su dečki koji su završili na vojnom sudu u jna pod optužbom dezerterstva iz jna ostvarili prava ravna pripadnicima zng ili hv,naime tu informaciju mi je opovrgnuo osobno čovjek koji je bio u toj situaciji i dan danas svjedoči svojoj borbi za ostvarenja ikakvih prava i ovi posljednji postovi od svih vas koji ste nastradali u takvim situacijama dokaz su nebrige vlasti za vlastite ljude koji su nastradali ni krivi ni dužni u tim teškim trenucima,osobno čin slanja tih nedužnih mladih ljudi u tada već ohoho poznatu i obilježenu zločinačku i neprijateljsku vojsku ravno je izdaji domovine ,navodno je po saznanjima moga frenda taj pakao prošlo približno 6000 ljudi ,možemo si samo zamisliti tu snagu tada na našoj strani u zng ili hv
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:33   #107
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
ovim putem se isprićavam svima koji su pročitali moj post i vidjeli kaj sam napisao da su dečki koji su završili na vojnom sudu u jna pod optužbom dezerterstva iz jna ostvarili prava ravna pripadnicima zng ili hv,naime tu informaciju mi je opovrgnuo osobno čovjek koji je bio u toj situaciji i dan danas svjedoči svojoj borbi za ostvarenja ikakvih prava i ovi posljednji postovi od svih vas koji ste nastradali u takvim situacijama dokaz su nebrige vlasti za vlastite ljude koji su nastradali ni krivi ni dužni u tim teškim trenucima,osobno čin slanja tih nedužnih mladih ljudi u tada već ohoho poznatu i obilježenu zločinačku i neprijateljsku vojsku ravno je izdaji domovine ,navodno je po saznanjima moga frenda taj pakao prošlo približno 6000 ljudi ,možemo si samo zamisliti tu snagu tada na našoj strani u zng ili hv
o ovome stalno govorim posjeti ovu temuhttps://www.forum.hr/showthread.php?t=707373 i vidit ćeš šta je sve tu napisano.
General špegelj je reka što više pošaljemo Hrvata u JNA oni će manje posezati za rezervistima,bit će popunjeni s ne lojalnim vojnicima,mi znamo da su to naši Hrvatski vojnici unutar JNA koji će im raditi pomutnju.
A kako nam je bilo,nebi poželio nikome,pročitaj pa ostavi komentar!

Dali bi ti taj prika napisa nešto o svojim saznanjima,ako mu je mučno nemoj ga nagovarati!?
Zanimala bi me njegova istina o svemu ovome!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2012., 23:48   #108
d

Prvog travnja 1991. godine 5. vojna oblasti imala je 33.072 vojnika, odnosno 97,9 posto u odnosu
na mirnodopski ustroj. Po nacionalnom sastavu, Srba je bilo 33,04 posto (10.928), Hrvata 16,8
posto (5551), Albanaca 14,3 posto (4731), Muslimana 12,2 posto (4038), Slovenaca 7,36 posto
(2437), Jugoslavena 5,11 posto (1693), Makedonaca 4,61 posto (1526), Crnogoraca 1,97 posto
(654), Mađara 1,8 posto (593), Roma 1,4 posto (469), dok je ostalih narodnosti bilo ispod 1 posto
.
Ovo su podaci samo 5. VO,znači da je brojka puno veća od 6000,znajuči da ie JNA mobilizaciskim planovima Jedinstvo 1 i 2 slala ročnike izvan svojih republika.A 5 VO je pokrivala cilu RH osim VPO.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 00:10   #109
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
o ovome stalno govorim posjeti ovu temuhttps://www.forum.hr/showthread.php?t=707373 i vidit ćeš šta je sve tu napisano.
General špegelj je reka što više pošaljemo Hrvata u JNA oni će manje posezati za rezervistima,bit će popunjeni s ne lojalnim vojnicima,mi znamo da su to naši Hrvatski vojnici unutar JNA koji će im raditi pomutnju.
A kako nam je bilo,nebi poželio nikome,pročitaj pa ostavi komentar!

Dali bi ti taj prika napisa nešto o svojim saznanjima,ako mu je mučno nemoj ga nagovarati!?
Zanimala bi me njegova istina o svemu ovome!
uh,imam dvojicu,jedan je ovaj o kojem sam pisao prvi puta, znači bio je na Vukovaru i pušten u 2.mj 92" a jedan je ovaj koji je otišao u 6 mj i pobjegao sa prve crte na Mekušju,jednom,ali samo jednom još u ratu mi je ispričao bijeg i to sa frendom iz Vinkovaca koji je kasnije poginuo u 5. brigadi i nije više nikada htio to spominjati,znam skoro sve ,poslao sam mu link ali neznam dali hoće čitati i sudjelovati ,mislim da ga ne zanima previše,ostavio je to iza sebe i bok,svako ima pravo na odluku i ja to poštujem
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 00:19   #110
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
uh,imam dvojicu,jedan je ovaj o kojem sam pisao prvi puta, znači bio je na Vukovaru i pušten u 2.mj 92" a jedan je ovaj koji je otišao u 6 mj i pobjegao sa prve crte na Mekušju,jednom,ali samo jednom još u ratu mi je ispričao bijeg i to sa frendom iz Vinkovaca koji je kasnije poginuo u 5. brigadi i nije više nikada htio to spominjati,znam skoro sve ,poslao sam mu link ali neznam dali hoće čitati i sudjelovati ,mislim da ga ne zanima previše,ostavio je to iza sebe i bok,svako ima pravo na odluku i ja to poštujem
To i je problem šta takve ljude sram i pomalo strah pričat o svemu tome,a posebno momke koji su bili direktno na Hrvatskim ratištima.....Pogledaj post
Quote:
SUDBINE - ISPOVIJEST RADOVANA PRELOŽNJAKA KOJI JE PO NAREĐENJU
DRŽAVNOG VRHA U OŽUJKU 1991. GODINE OTIŠAO U JNA
Tuđman me poslao u JNA
i u rat protiv Hrvatske
Hrvatska je vlast tražila da idemo u JNA, a onda smo završili na vukovarskom ratištu. Dva sam puta pokušao bijeg, uhićen sam, pa odveden u logor u Nišu gdje su nas premlaćivali, poslije sam obolio od PTSP-a. Sada mi kažu kako ne mogu biti član udruge logoraša ili zarobljenika, ne mogu biti ni civilna žrtva rata, ne mogu dobiti invaliditet. Mi ne postojimo!
Tekst i snimke Predrag OPAČIĆ

Nismo mi krivi za ono što nam se dogodilo. Nismo krivi. Radovan Preložnjak se već 15 godina muči s te dvije rečenice kojima otvara svoju dramatičnu ispovijest.
U pretposljednjoj generaciji hrvatskih regruta u ožujku 1991. godine Preložnjak je kao 19-godišnjak otišao u JNA.
Tko neće u Vukovar ide na streljanje

Preložnjak s fotokopijom pisma ministrici Jadranki Kosor- Bio sam na odluženju vojnog roka u Nišu, vozač tenka T84 među “niškim specijalcima”. U srpnju 1991. otišli smo u okolicu Vukovara. Pred polazak, u srpnju 1991., jedan je general izišao pred postrojene vojnike i rekao: Ako koji Hrvat ne želi ići na područje Vukovara kao pripadnik JNA, bit će odveden pred streljački vod. Rečeno nam je da ćemo biti tampon zona između Hrvata i Srba. Kada smo ubrzo shvatili da neće biti tako, nekolicina nas Hrvata se pobunila - kazuje Preložnjak.
Tada se dogodilo ubojstvo Damira Vinkovića, Hrvata iz Koprivnice.
- Bio je desetak metara ispred mene, bacio je pušku, a onda ga je netko od zapovjednika pokosio iz PAM-a. Sleđa. Kapetan Martin Hernaus, Slovenac, poslije je uzeo gumicu i s papira izbrisao Damirovo ime: Preložnjak, vidiš što kod nas znači ljudski život - prebrišeš ga i gotovo, rekao mi je.
U paklu Bršadina, Marinaca, Bogdanovaca, Aljmaša i Vukovara, trojica Hrvata koja su od prvog dana bila zajedno, kuju plan za bijeg. Željko F., Robert G. i Radovan Preložnjak pokušavaju prijeći Dravu.
Uhvatili su nas arkanovci

S njima je bio i Mirza Č. iz Brčkog, jedini s kojim do danas nisu uspjeli uspostaviti kontakt. Ne znaju ni je li preživio.
- Našli smo mjesto gdje je Drava plića, pokušali smo, ali su nas uhvatili, poslije smo saznali da su to bili arkanovci. Vratili su nas u Aljmaš, u nekom podrumu nas ispitivali. Tretirali su nas kao dezertere, prebijali su nas, ali su nas vratili jer su im trebali vozači tenka - nastavlja Preložnjak.
Potom im je jedan od vojnika rekao kako imaju zapovijed da pucaju u njih ako još jednom pokušaju pobjeći. Nadajući se da će ga vratiti kući, Željko F., koji danas živi u Daruvaru, bez zaštite za uši stao je između dva tenka pri ispaljivanju granata. Na oba uha mu je tekla krv, odveli su ga u bolnicu i - vratili natrag. Tražeći smrt, Preložnjak je tenkom u cik-cak liniji vozio minskim poljem. Oštetio je samo tenkovsku gusjenicu.
- Pokušali smo bijeg i drugi put, sada smo htjeli prijeći u Mađarsku. Vojnici su znali da bježimo, ali nisu pucali. Uhvatili su nas i odveli nas u Niš, u logor. U nekadašnjem njemačkom logoru bilo je 60-ak Hrvata i nešto Muslimana. Preko dana nas je čuvala redovita vojska i bilo je izdrživo, ali noću, kada su dolazili rezervisti... premlaćivali su nas, iživljavali se na “dezerterima” i “ustašama”.
Više od tri mjeseca Preložnjak je odležao u niškom logoru. Spas je došao 24. travnja 1992. godine preko ruskoga konzulata.
Radovanov otac Josip i majka Marija (da simbolika bude jača: Josip je - tesar!) u međuvremenu su pokušavali sve ne bi li izvukli sina. Konačno, dobili su potvrdu ruskog konzulata da Radovan s Građevinskim kombinatom ‘Međimurje’ mora na rad u ruski Leminsk!
Radovan Preložnjak u uniformi JNA u NišuŠifra “zovi ministra Peru”

- Tako je jedan naš susjed iz JNA spasio sina, pa mi je to predložio. Na sreću, uspjelo je - kaže Josip Preložnjak.
U Nišu je trojicu logoraša izvukao policajac čijeg se imena Radovan ne sjeća.
- Vječno ću mu biti zahvalan. Utrpao nas je u svoj auto, odvezao u Novi Sad, nahranio i odjenuo. Navečer nas je vratio u Niš, dao nam željezničke karte za Skopje i rekao da prvom makedonskom policajcu kažemo “tražimo ministra Peru za obranu”. Napravili smo tako, policajac je rekao da nema takvog, ali je motorolom s nekim razgovarao. To je bila neka šifra, pojavio se za pet minuta čovjek i odveo nas u Vatrogasni dom.
Tu su deset dana čekali izdavanje jednokratnog “crvenog pasoša” kojega su im oduzeli austrijski policajci pri dolasku na aerodrom u Beču.
- U Beču nas je dočekao Bedem ljubavi, bilo nas je tri autobusa, hrvatski regruti JNA. Bilo nas je iz Međimurja, Splita, Omiša, Kaštela, Daruvara, Zagreba, sa svih strana. Autobusima smo končano stigli u Varaždin - završava prvi dio svoje priče Radovan.
- Kada su stigli u Varaždin, trgali su hrvatske zastave od sreće, htjeli su da svaki od njih sačuva po jedan njezin komadić, ljubili su zemlju. Nije me prepoznao, izgubila sam 27 kilograma, razboljeli smo se i ja i Josip, ostala sam bez štitnjače, Josipu je dva puta otkazivalo srce. Ali, makar je došao kući - priča Radovanova majka Marija.
Uslijedila je dijagnoza: PTSP. Radovan se s tom bolešću bori 12 godina. Živi u Mihovljanu pokraj Čakovca, ima suprugu Eriku, dvoje djece i vlastito građevinsko poduzeće s 15-ak radnika i ne traži bilo kakav status kojim bi sebi osigurao egzistenciju. Sve to Preložnjak ima, ali - nema mira.
- Nismo mi krivi za ono što nam se dogodilo, nitko od nas. Hrvatska je vlast tražila da idemo u JNA, a danas ne postojimo. Obijao sam vrata ureda za obranu, ali sam svuda dobivao odbijenice.
Kosorica kaže da sam zakasnio

- Ne mogu, kažu, biti niti član udruge logoraša ili zarobljenika, ne mogu biti ni civilna žrtva rata, ne mogu dobiti invaliditet. Mi jednostavno ne postojimo! Upoznao sam s problemom i neke saborske zastupnike, Doista raritetna fotografija ilegalne proslave katoličkog Božića 1991. godine u Vukovaru! Preložnjak sjedi drugi zdesnapisao sam ministrici Jadranki Kosor koja mi je odgovorila da sam zakasnio i ne mogu biti mirnodopski vojni invalid, iako ja to nisam ni tražio.
- Znam samo da bi sa svih nas, a samo nas je toga dana u Varaždin stiglo puna tri autobusa, trebalo skinuti ljagu, nismo krivi za ono što nam se dogodilo. Nismo krivi.


Skinite ljagu s naše djece

U jednom mi je pismu napisao: Ja sam osuđen na smrt, ja sam topovsko meso. Šest mjeseci nismo znali je li živ i gdje je, a onda je jedne noći zazvonio telefon i nepoznati čovjek je rekao: Gospođo, vaš je Radovan živ! Imala sam razumijevanje samo kod ljudi s kojima sam radila, oni su znali što prolazimo.
Puno nam je pomogao Vlado Vidović, pomaže nam i danas. Odlazili smo milijun puta u Ured za obranu u Varaždin, tražili smo način da našeg sina vratimo.
“Vaš sin nosi petokraku, kaj bi vi šteli?!”
“Kak ste mi ga odveli, tak mi ga i vratite” - rekla sam mu i sve sam mu gumbe strgala. Pa nisu oni tamo jer to žele! Predsjednik Tuđman je tada govorio da moraju ići u JNA, poslije je, u lipnju 1991. u JNA otišla još jedna generacija hrvatskih regruta. Sve su te majke prošle pakao, unuci ih danas pitaju “u kakšnem ratu je naš tata bil”. Skinite ljagu s te djece - poručila je Marija Preložnja

Zadnje uređivanje rezon@tor : 26.09.2012. at 22:39.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 00:51   #111
d

Evo da se vidi kako MORH šalje "malo više" Hrvatske mladosti u JNA!!!Najveći problem Armiji u tom razdoblju pravili su Slovenci. U rujnu 1990. godine na odsluženje
vojnog roka uputili su 71,2 posto od predviđenog kontingenta novaka. Plan je u potpunosti
realiziran samo za teritorij Slovenije i Hrvatske. U jugoistočni dio Jugoslavije, u postrojbe 3. vojne
oblasti, od planirana 923 novaka upućeno je 85 novaka, a na Kosovo ni jedan.42 U kasnijim
slanjima novaka opstrukcija je rasla.43 S Hrvatskom je također bilo problema, no ni blizu kao sa
Slovenijom. U prosincu 1990. iz Hrvatske je umjesto 830 poslano 1159 novaka ili 140 posto.44
Armija je to rješavala njihovom preraspodjelom iz mjesta prihvata u druga mjesta i postrojbe.45
Popuna 5. vojne oblasti sredinom siječnja 1991. bila je zadovoljavajuća, a u većom broju postrojba i
veću od 100 posto.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 01:23   #112
uh,uh,neznam kaj reć,moram napisati nešto bez obzira složio se moj frend ili ne: znači nakon bijega i asimilacije u karlovcu kompa mi se javlja u gardu i odlazi na ratište ,nakon nekog vremena zovu ga da posreduje u pregovorima kod predaje kasarne mekušje ,odlazi tamo u posredstvu eu promatrača ,vojne policije i svih živih i neživih tada koji su bili oko toga angažirani,nakon pregovora(što uspješnih -što neuspješnih )njegov nekadašnji kapetan a sada neprijateljski oficir želi sa njime razgovarati i počinje :"vojniče XY pa zašto si bre pobegao od nas ,što ti je bre falilo kod nas bre" ? a moj kompa će na to:"pa ništa druže kapetane....osim ,mog grada ,mojih prijatelja,moje majke,brata......" kapetan( oficir smrad) : vojniče XY kada te ufatim kožu ču da ti oderem!!!!a kompa: razumem druže kapetane! i u tom trenutku počinje se derati ovima svojima koji su snimali situaciju,ročnici različitih narodnosti ,da bježe,da im nitko neče ništa ,da ustaše ne postoje kako su ih filali itd,itd....nakon toga ih je još dosta pobjeglo a frend mi je i odlikovan nekim odlikovanjem koje njemu ne znači ama baš ništa,bitno mu je da su se njih što više izvuklo,spasilo i kolkiko,toliko funkcioniraju
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:31   #113
Quote:
germa-klen kaže: Pogledaj post
uh,uh,neznam kaj reć,moram napisati nešto bez obzira složio se moj frend ili ne:njegov nekadašnji kapetan a sada neprijateljski oficir želi sa njime razgovarati i počinje :"vojniče XY pa zašto si bre pobegao od nas ,što ti je bre falilo kod nas bre" ? a moj kompa će na to:"pa ništa druže kapetane....osim ,mog grada ,mojih prijatelja,moje majke,brata......" kapetan( oficir smrad) : vojniče XY kada te ufatim kožu ču da ti oderem!!
ja sam iz Posušja zva u prištinsku vojarnu i tražio sam sebe.
Zastavnik makedonac odgovara da sam na zadatku da nije ništa opasno da sam na sigurnome.
Da nisam pobiga bio bi na VU frontu toliko sigurnosti,naravno da sam mu reka da sam to ja,tada je popizdio i reka mi,da si sad ovde zgazio bi te BVP-om.Inače su rekli ostalim vojnicima kako su nas povatali to mi je reka vojnik iz Skoplja,a povatali su nas malo morgen.
Koga su oni uvatili ta je najeba,ali za to niko ne odgovara,pratio sam ovu problematiku pa znam za gadne slučajeve,a uostalom i sam sam skoro zaglavio ali je srićom prošlo dobro!
Sad svi šute,veća prava imaju neprijatelji s Koranskog mosta nego naši ročnici koji su nastradali u JNA!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:47   #114
Onaj koji nije pobjegao iz JNA na zalost bio je neprijateljski vojnik, ako su ga poslali na ratiste. Kada se nadjete na ratistu, tada vise nema izbora. Vi morate pucati na drugu stranu ako vam se to zapovjedi.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 16:59   #115
najveće sranje od tog mog prijatelja mi je bilo kad je pobjegao ( a noć bjekstva je posebna prića) i kada su konačno došli na ničiju zemlju i skužili naše maskirne odore ,ekipa koja ih je prva prihvatila smjestila ih prvo odmah u neku poluštalu gdje su bila drva za cijepanje i ponudila im da sjednu ,na panj ili kakve klupice su bilie il tak nekaj a ovi nadrilani i uplašeni od svakakvog ispiranja mozga neće jel se boje na panj jel ustaše sijeku glave svima redom....i kad su počeli dolaziti poznati dečki sa kojima se družio do pred par mjeseci i uvjeravati ga da se ne boji tek onda su se polako počeli smirivati i prilagođavati
germa-klen is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 17:48   #116
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Onaj koji nije pobjegao iz JNA na zalost bio je neprijateljski vojnik, ako su ga poslali na ratiste. Kada se nadjete na ratistu, tada vise nema izbora. Vi morate pucati na drugu stranu ako vam se to zapovjedi.
slažem se sa svime,nikome ne piše na čelu ko je,niti se može u toj situaciji ikome virovati.
Postoji ova i ona strana.Formalno su bili neprijateljski vojnici,ali tamo nisu tribali biti.
Mi tada nismo imali prave informacije,teško je bilo doći do istine.
Koliko god smo se puta družili međusobno uvik je bila ista tema,šta će biti s nama i kako se izvuć kući,iz dana u dan,dani su sporo prolazili.
Kako objasniti dolazak naših ročnika u prištinsku maršalku u Lipnju 91.?
Greška ili potriba?
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 21:04   #117
Poslije osamostaljenja nije trebalo slati rocnike u JNA i ljudi koji su slali rocnike snose veliku odgovornost. Ali kada rocnik dodje do ratista on je neprijateljski vojnik. On nosi pusku, puca na nas, ispaljuje granate od kojih ginu nasi vojnici i civili te radi sve ostalo sto je potrebno da tadasnja JNA bude u funkciji.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 21:58   #118
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Poslije osamostaljenja nije trebalo slati rocnike u JNA i ljudi koji su slali rocnike snose veliku odgovornost. Ali kada rocnik dodje do ratista on je neprijateljski vojnik. On nosi pusku, puca na nas, ispaljuje granate od kojih ginu nasi vojnici i civili te radi sve ostalo sto je potrebno da tadasnja JNA bude u funkciji.
nije upitno da u ratnoj situaciji ne piše nikome na čelu je li on naš ili nije . ovdi je samo to da su ljudi odlazili na odsluženje dok je tako reći vladao mir i odjednom su se našli u ratu i sad ispada da su sami krivi što su otišli na odsluženje
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2012., 23:31   #119
Nisu oni krivi, ali su se nasli na suprotnoj strani. Nisu samo Hrvati iz Hrvatske bili u vojsci koja je izvrsila agresiju. Bilo je dosta Hrvata iz Bosne, pa Hrvata iz Vojvodine kao i ostalih naroda. Desetak dana nakon pada Vukovara, otisao sam u Orasje. Tamo smo bili kod njegovih rodjaka. Oni su govorili kako je nekoliko susjeda poginulo na Vukovar. Uglavnom su to bili Hrvati i Bosnjaci. Oni su to dozivljavali kao da su ti decki isli u vojsku i poginuli. Nisu krivili vojni vrh tadasnje Jugoslavije niti politicki vrh Srbije. Imam osjecaj da tada nisu razumjeli situaciju. Sve im je postalo jasnije nakon pola godine,
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2012., 20:28   #120
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nisu oni krivi, ali su se nasli na suprotnoj strani. Nisu samo Hrvati iz Hrvatske bili u vojsci koja je izvrsila agresiju. Bilo je dosta Hrvata iz Bosne, pa Hrvata iz Vojvodine kao i ostalih naroda. Desetak dana nakon pada Vukovara, otisao sam u Orasje. Tamo smo bili kod njegovih rodjaka. Oni su govorili kako je nekoliko susjeda poginulo na Vukovar. Uglavnom su to bili Hrvati i Bosnjaci. Oni su to dozivljavali kao da su ti decki isli u vojsku i poginuli. Nisu krivili vojni vrh tadasnje Jugoslavije niti politicki vrh Srbije. Imam osjecaj da tada nisu razumjeli situaciju. Sve im je postalo jasnije nakon pola godine,
postalo im je jasnije kad je ta ista JNA započela napade i na njih same.
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:54.