Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.09.2012., 23:57   #121
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Nisu oni krivi, ali su se nasli na suprotnoj strani. Nisu samo Hrvati iz Hrvatske bili u vojsci koja je izvrsila agresiju. Bilo je dosta Hrvata iz Bosne, pa Hrvata iz Vojvodine kao i ostalih naroda. Desetak dana nakon pada Vukovara, otisao sam u Orasje. Tamo smo bili kod njegovih rodjaka. Oni su govorili kako je nekoliko susjeda poginulo na Vukovar. Uglavnom su to bili Hrvati i Bosnjaci. Oni su to dozivljavali kao da su ti decki isli u vojsku i poginuli. Nisu krivili vojni vrh tadasnje Jugoslavije niti politicki vrh Srbije. Imam osjecaj da tada nisu razumjeli situaciju. Sve im je postalo jasnije nakon pola godine,
krivi su oni osobno a i njihovi roditelji, rodbina koja ih je bodrila u tome.

laž je da se nije moglo pobjeći. ma koliko ih je samo bilo.

nije bilo srca i želje.

rekao bi jedan pokojni predsjednik s ovih područja " to nije naš rat, jna je naša armija"
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 00:13   #122
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
krivi su oni osobno a i njihovi roditelji, rodbina koja ih je bodrila u tome.
ko je kriv i na koga se ovo odnosi?

Quote:
laž je da se nije moglo pobjeći. ma koliko ih je samo bilo.
moglose pobići,većina je to pokušala,ali ne svi uspješno!

Quote:
nije bilo srca i želje.
kod koga?
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 00:34   #123
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
rekao bi jedan pokojni predsjednik s ovih područja " to nije naš rat, jna je naša armija"


Je ... i još je rekao "Živjelo bratstvo i jedinstvo, Živjela naša Armija!" a narod je klicao "ŽIVJELAAA!" i onda je pozvao sve da se odazovu na JNA mobilizaciju .... živa istina, gledo ja svojim očima.
__________________
Nikada ne raspravljaj sa budalom, ljudi možda neće vidjeti razliku...
- When I came to Makarska I saw Bosance how eat on beach I thought to myself: What the fuck!? I couldn't believe what I was watching. So I called my babo and I said to him: Babo, La Bosanci esta muy locco, What the fuck!?
posmatrač is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 01:33   #124
Quote:
OKRENUO SAM CIJEV PREMA SVOJIMA

Ispovijest vojnika mobiliziranog u JNA koji je nakon zarobljavanja na ratištu Vukovara promijenio stranu i s hrvatskim gardistima nastavio braniti grad koji je do jučer napadao.

Legendarnoj protuoklopnoj postrojbi iz Borova naselja Žutim mravima jutro 26. rujna 1991. ni po čemu nije bilo posebno. Iz pravca Trpinje, po istoimenoj cesti, prema njima su krenuli tenkovi i transporteri JNA. Do tada su ih uništili desetke i «posao» koji se našao pred njma nije ih posebno uzbuđivao. Kad je jedan stari T 52 prošao križanje s Lipovačkim putem i ušao u područje poznato kao «groblje tenkova», Marko Babić podigao je portuoklopni raketni bacač Osa i pogodio iz prve. Iz tenka se nekoliko metar uvis podigao plamen i precizni strijelac mogao je zarezati još jednu crticu na oružje.

I ovoj bi priči u tom trenutku vjerovatno došao kraj da za nišaniskim spravama uništenog tenka nije sjedio tada 24-godišnji S. (podaci poznati redakciji) mobiliziran samo nekoliko tjedana prije iz jednog mjesta u središnjoj Srbiji. Nakon što je pobjegao iz tenka i sakrio se u kuću uz cestu, S. su dva dana kasnije zarobili branitelji Vukovara. Isti dan odlučio je uključiti se u obranu grada na hrvatskoj strani u postrojbi Žutih mrava i sotao je s jnima sve dok ga JNA nije teško ranila!

S. je za Jutarnji list, 14 godina od događaja koji mu je promijenio život, pristao ispričati svoju priču. Inzistirao je na anonimnosti jer njegova obitelj još živi u onom istom gradu u Srbiji, a tamo je za ovakve ispovijesti teško očekivati razumijevanje. Također, tražio je da priču posvetimo Žutim mravima jer, kaže, nema filma koji bi mogao opisati njihove pothvate.

- Taman sam se bio vratio s odsluženja vojnog roka kada mi je stigao poziv za mobilizaciju. Kao tenkist sam raspoređen u Novosadski korpus.

Trpinjska cesta

Prebacili su nas preko Dunava, a da nismo znali gdje idemo. No, kad smo dovezeni u Trpinju i tamo vidjeli gomile uništenih tenkova, sve smo shvatili – počeo je svoju priču. S. se prvidan zgrozio prizorima rata.

- Sve je bilo konfuzno. Kad smo taj dan usmjereni na Trpinjsku cestu, vrlo brzo kod Lipovačkog otvorili smo otvor na tenku i htjeli pobjeći. Preko veze su nam naređivali da nastavimo i u jednom trenu nas je «stigla osa». Počeli smo bježati, ali su s položaja JNA počeli pucati po nama – prisjetio se S.

U tom trenutku on se odvojio od ostalih i sakrio u jednu srušenu kuću uz cestu. U rukama je stiskao automat Škorpion, sjeo u sobu i čekao. Tko zna koliko bi tako ostako da u jednom trenutku baš ta kuća braniteljima Trpinjske ceste nije zatrebala za poziciju s koje su namjeravali uništiti nove tenkove. Tomislav Jakovljević i sin Blage Zadre, pokojni Robert iz postrojbe Turbo čuli su da se u kući netko nalazi.

Promjena dresa

- Uperili smo puške, grunuli unutra i vidjeli tog čovjeka kako u rukama drži Škorpion, ali ne uperen u nas nego u zrak. To ga je i spasilo jer nitko nije zapucao. Odveli smo ga u zapovjedništvo i nismo pogriješili – ispričao je Tomica, koji je zarobio S.

Kada ga je odveo u tadašnje zapovjedništvo i predao nadređenom Blagi Zadri, S. je naišao na odnos koji ga je zapanjio. Nakon što je iz džepa izvadio i pokazao poziv za mobilizaciju, Zadro se sažalio nad njim i počeo razmišljati kako da ga izvuče iz Borova. Nudio mu je opciju odlaska u inozemstvo, jer povratak prema Trpinji nije dolazio u obzir i Zadro ga je tada upitao želi li «promijeniti dres».

- U prvi tren sam odgovorio da nisam htio uopće pucati, jer nisam taj tip čovjeka, no ipak sam se predomislio. Zadro me dodijelio legendarnom Andriji za pomagača na Osi. Odmah su mi dali oružje. Kada sam vidio te dečke i spoznao da su u tom sukobu oni zapravo na pravoj strani, razmišljanja više nije bilo – zaključio je. Još istog dana, 28. rujna, kasnije će shvatiti u posljednji čas, S. je s grupom Žutih mrava otišao u Vinkovce. Kako je komunikacija Vukovar – Vinkovci prekinuta nekoliko dana kasnije, oni su nastavili borbe u Nuštru, Ceriću, Marincima i selima s druge strane opkoljenoga grada.

- Ne znam točno koliko smo tenkova i transportera uništili, ali je sigurno da su Žuti mravi među najzaslužnijima što neprijatelj nije ušao u Vinkovce. Išli smo i u nekoliko proboja prema Vukovaru, ali, nažalost, nismo uspjeli – objašnjava S. O mogućnosti da ga u nekoj od operacija zarobi JNA kaže da nije razmišljao, iako se samo može pretpostaviti kakva bi ga zastrašujuća osveta dočekala s druge strane. Umjesto toga, čak je jednom prilikom sudjelovao u akciji u kojoj je uspješno eliminiran konvoj komandanta 252. oklopne brigade JNA, prilikom ečga su zarobljeni opsežni planovi akcija. Ubrzo nakon toga, 9. studenoga S. je teško ranjen.

- Bili smo u akciji kod Jarmine i pogodila nas je granata. Bilo je i poginulih, a meni su doslovno raznesene obje noge. Liječio sam se skoro godinu dana, ali sam se oporavio – kaže.

S. je kasnije radio u 5. brigadi na obučavanju u rukovanju protuoklopnim raketama, a sudjelovao je i u operacijama na južnom bojištu te akciji Maslenica. Kasnije je kao 80-postotni ratni invalid umirovljen i danas živi u Zagrebu, gdje se i oženio. Njegovi suborci su sugalsni u tome da je riječ o čovjeku koji se dokazao u najtežim situacijama i zbog toga ga smatraju «čistim kao suza» te jednim od ljudi koji su za Hrvatsku napravili puno. – Na dane kada sam sa Žutim mravima branio Vukovar uvijek ću biti ponosan – zaključio je S.

Izvlačio ranjenog Vjeku Čuljka
Tijekom borbi koje su Žuti mravi protiv JNA vodili u Nuštru i selima okruženja S. je jednom prilikom sudjelovao i u izvlačenju teško ranjenog Vjeke Čuljka, danas kontroverznog poduzetnika i suvlasnika diskoteke The Best. Iako si ne želi pripisivati nikakve zasluge, činjenica je da je S. možda i najzaslužniji što je Čuljak preživio ranjavanje. – Bili smo u akciji uništavanja tenkova i Vjeko je nagazio na minu koja mu je raznijela nogu. Skinuo sam pancirku i podvezao mu nogu iz koje je liptala krv. Uspjeli smo ga izvući i čovjek je, nasreću, spašen – ispričao je S.
Napisao: Krešimir Raguž
Jutarnji list, 4. prosinca 2005

Zadnje uređivanje rezon@tor : 26.09.2012. at 23:14.
emily80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 10:19   #125
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
krivi su oni osobno a i njihovi roditelji, rodbina koja ih je bodrila u tome.

laž je da se nije moglo pobjeći. ma koliko ih je samo bilo.

nije bilo srca i želje.

rekao bi jedan pokojni predsjednik s ovih područja " to nije naš rat, jna je naša armija"
Da vas demantiram ,žalosno je ali ne pišete istinu....
Danas je održana sjednica Glavnog odbora Asocijacije mladih SDA Sandžaka na kojoj je donijeta odluka da se 5. april proglasi Danom mladih Sandžaka. Mladi SDA Sandžaka ovim žele da održe trajno sjećanje na 5. april 1991. godine kada je Glavni odbor SDA Sandžaka donio odluku o bojkotu regrutacije i mobilizacije u JNA i pozvala narod da ne učestvuje u ratu ni protiv jednog jugoslovenskog naroda.Mladi SDA Sandžaka ovaj dan su obilježili šetnjom gradom sa jasnim porukama trajnog opredijeljenja miru i života u sigurnoj budućnosti. Svoj današnji progam su završili puštanjem 21 goluba kao simbola 21. godine borbe za očuvanje mira u Sandžaku.“Taj datum ima značajnu vrijednost za omladinu Sandžaka devedesetih godina i ostaće ubilježen kao Dan mladih i ubuduće, jer je 5. aprila 1991. godine SDA Sandžaka donijela odluku o bojkotu regrutacije i mobilizacije u JNA i pozvala narod da ne učestvuje u ratu ni protiv jednog jugoslovenskog naroda. Istog dana donijeta je odluka o formiranju Nacionalnog vijeća. Zahvaljujući odluci o bojkotu regrutacije, mnogi ljudi Sandžaka danas su živi”, rekao je predsjednik Asocijacije mladih SDA Sandžaka Edin Gudžević.Bilo je načina kako nas ne poslat u JNA,ali interes in je bio da nas pošalju to su mi rekli u uredu za obranu.Vidiš čak i Sandžak krši i savezni i republički zakon,a nas su poslali u JNA i nije ih bila briga kako ćemo tamo proć ni kako ćemo se vratit iz nje to se vidi po svjedočenjima svih nas HR ročnika koji smo bili tada u JNA,pa nismo valjda svi lažovi......nek neko iznese šta je učinjano da nas vrate iz JNA.....bilo je snađi se druže i ništa ne pitaj
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 12:47   #126
Da, to je Sandzak, ali sluzbeni stav Alije Izetbegovica u to vrijeme je bio da ce JNA braniti Bosnu i da se trebaju rocnici odazvati novacenju.
Na pocetku rata u Vukovaru na nasoj strani je bio jedan vojnik sa Sandzaka. Zvao se Naser, ali prezime ne znam. Bio je izuzetno hrabar.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 13:29   #127
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Da, to je Sandzak, ali sluzbeni stav Alije Izetbegovica u to vrijeme je bio da ce JNA braniti Bosnu i da se trebaju rocnici odazvati novacenju.
Na pocetku rata u Vukovaru na nasoj strani je bio jedan vojnik sa Sandzaka. Zvao se Naser, ali prezime ne znam. Bio je izuzetno hrabar.
Službeni stav u to vrijeme svih republika osim Slovenije je isti,znači travanj 91 sve republikem šalju ročnike u JNA.RH šalje klasu svibanj,lipanj,a čak neki uredi i klasu srpanj,a odluka o ne slanju ročnika na služenje vojnog roka u JNA je donesena krajem srpnja mislim isti dan kad je tu odluku donijela i BiH.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 17:02   #128
Nakon
hrvatskog uskraćivanja novaka, slično je učinjeno i u Bosni i Hercegovini. Na sjednici održanoj 31.
srpnja Predsjedništvo SR BiH, uz protivljenje srpskih predstavnika, odlučilo je da se novaci ne
upućuju u JNA u toku slijedećih sedam dana.76 Nakon toga, 7. kolovoza, Predsjedništvo BiH je
donijelo odluku da se novaci iz BiH upućuju u JNA samo na teritorij Makedonije i BiH.77 Končano
je slanje novaka u JNA prestalo 19. rujna.78


Ovo je odluka iz BIH,a RH je odluku donila 29.srpnja:
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:45   #129
zanimljivo kako se pojedinci (a i velika većina) hr državljana hrvatske nacionalnosti pozivaju na zakone, uredbe, pravilnike, zapovjedi tadašnjih najviših državnih tijela kad im iste idu u prilog. ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jna, a paralelno s njegovim služenjem i nakon prve obuke, u zg se osniva i postrojava zng, već se događa pakrac, petrinja, plitvice, borovo selo, ćelije itd, a on ne bježi iz jna jer se to naravno kosi sa važećim zakonima pa se boji kaznene odgovornosti to je ok. reklo bi se legalist.
samo, gdje mu je moral? neka danas ne traže utjehu i razumijevanje za svoje odluke. ne znam jesu li se raspitali u beogradu imaju li pravo na nekakvu novčanu ili drugu naknadu za vrijeme provedeno u agresorskoj vojsci. sudeći po drugima imali bi i oni. naročito oni koji su izašli iz jna u svibnju 92.

zanimljivo od toliko hrvata u jna odorama u vukovaru 91. nitko nije pokušao spasiti zarobljene hrvate. ma zamislite neki nisu pomogli niti svojim roditeljima. baš u vukovaru
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 20:56   #130
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
ko je kriv i na koga se ovo odnosi?


moglose pobići,većina je to pokušala,ali ne svi uspješno!


kod koga?
krivica je kako sam napisala na mladiću osobno i njegovim najbližima. pa nećeš valjda kriviti nekog drugog?
bježalo se sa prve crte a kamoli ne iz npr. skopja, beograda ili subotice.
vjerujem da ima specifičnih pojedinačnih slučajeva kad je bijeg bio neuspio ili gotovo nemoguć, ali onda se može postaviti pitanje zašto je odlazio.
nekako mi se čini (možda sam krivog dojma) da su kojim slučajem pozivalo rezerviste iz hr u jna i da su se masovno odazvali ne bi bilo nikakvih problema, a kad se radi o ročnicima onda je to skandal za optužbu državnog vrha. jer kako će djeca u rat i slična sranja
nisu li baš u vukovaru balavci od 18, 20 godina bili najbolji fajteri među braniteljima
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 21:01   #131
Quote:
zulualpha kaže: Pogledaj post
Poslije osamostaljenja nije trebalo slati rocnike u JNA i ljudi koji su slali rocnike snose veliku odgovornost. Ali kada rocnik dodje do ratista on je neprijateljski vojnik. On nosi pusku, puca na nas, ispaljuje granate od kojih ginu nasi vojnici i civili te radi sve ostalo sto je potrebno da tadasnja JNA bude u funkciji.
zulu na koji datum misliš?
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 21:18   #132
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
zulu na koji datum misliš?
kad po tebi počinje domovinski rat ?
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:01   #133
Quote:
vuci i hajduci kaže: Pogledaj post
kad po tebi počinje domovinski rat ?
koji god datum napišem ti ćeš imati primjedbu (s pravom)

ali eto recimo 5.8.90.
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:05   #134
Gledano logicki nije trebalo nakon referenduma slati rocnike, ali RH tada nije bila spremna za to. To bi davalo povoda da JNA ranije intervenira. Tesko je i danas reci kada je trebalo prestati slati rocnike u JNA.
Bez obzira na sve, duznost svakoga tko se zatekao u JNA je bila pokusati pobjeci. Naravno to je bilo opasno, moglo se poginuti pri tome, ali i branitelji su isto tako mogli poginuti, mnogi su i poginuli. Ako rocnik dodje do prve crte on postaje neprijateljski vojnik, tada vise nema izbora. Ubijati svoje ili biti ubijen od svojih.
zulualpha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:09   #135
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
koji god datum napišem ti ćeš imati primjedbu (s pravom)

ali eto recimo 5.8.90.
tako kaže naš zakon , srbi kažu da njihov rat počinje 17.08.1990. na dan balvan revolucije. Ja sam na dan balvan revolucije bio na redovnome kući i kad sam u uredu za obranu (a već je u svim općinama bila demokratska vlast ) iša pitat šta da radim , da li da se vraćam na odsluženje do kraja vojnog roka rekli su mi da radim šta oću da mi oni ne mogu pomoći . Danas ti isti imaju status branitelja od 05.08.1990. I kad smo već bili u ratu od 05.08.1990. kako je moguće da su meni u Splitu dali jugoslavenski pasoš 17.08.1990. ?
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:18   #136
po nekakvoj uvrnutoj logici koja vlada u nas ja da sam išao na odsluženje u 12/90 , a moj brat na tečaj prvi hrvatski redarstvenik 05.08.1990. on bi bio po ovom zakonu hrvatski branitelj , a ja agresor koji je sam odabrao da napada svoj narod. Čiji ured za obranu u tom trenutku je poslao meni poziv za odsluženje ?
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:22   #137
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
koji god datum napišem ti ćeš imati primjedbu (s pravom)

ali eto recimo 5.8.90.
Pozdrav,

koji događaj iz 5. 8. 1990. je razlog da se od onda gleda početak rata?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:24   #138
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

koji događaj iz 5. 8. 1990. je razlog da se od onda gleda početak rata?
počeo tečaj prvi hrvatski redarstvenik
__________________
2
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:32   #139
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
zanimljivo kako se pojedinci (a i velika većina) hr državljana hrvatske nacionalnosti pozivaju na zakone, uredbe, pravilnike, zapovjedi tadašnjih najviših državnih tijela kad im iste idu u prilog. ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jna, a paralelno s njegovim služenjem i nakon prve obuke, u zg se osniva i postrojava zng, već se događa pakrac, petrinja, plitvice, borovo selo, ćelije itd, a on ne bježi iz jna jer se to naravno kosi sa važećim zakonima pa se boji kaznene odgovornosti to je ok. reklo bi se legalist.
samo, gdje mu je moral? neka danas ne traže utjehu i razumijevanje za svoje odluke. ne znam jesu li se raspitali u beogradu imaju li pravo na nekakvu novčanu ili drugu naknadu za vrijeme provedeno u agresorskoj vojsci. sudeći po drugima imali bi i oni. naročito oni koji su izašli iz jna u svibnju 92.

zanimljivo od toliko hrvata u jna odorama u vukovaru 91. nitko nije pokušao spasiti zarobljene hrvate. ma zamislite neki nisu pomogli niti svojim roditeljima. baš u vukovaru
Na šta da se pozivam?Iznosim činjenice onakve kakve jesu,šta je najgore gore su nego smo i sami svijesni toga.Ali napisat rečenicu ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jnamože samo netko tko ili je zlonamjeran ili nezna ili ne razumi šta je bilo,bolje rečeno šta se događalo u RH u to vrime.Evo i ja nisam zna do pri par mjeseci.....
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:34   #140
Quote:
vuci i hajduci kaže: Pogledaj post
počeo tečaj prvi hrvatski redarstvenik
Mslim da se čak po 1 i 2 Zakonu o braniteljima vodija datum 30.05.91'.
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:29.