Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.09.2012., 22:34   #141
fakat te ne razumijem što želiš reći? kakve veze ima putovnica mjesto i datum izdavanja s ratom, ili odlaskom u jna ili već prema tome?
a što si očekivao da će ti reći u uredu za obranu? dobro da ti se nisu smijali u facu.
znaš ti to jako dobro i bolje nego ja samo ne kužim što pokušavaš sada istjerati na vidjelo.
da ti je kriv vojni i politički vrh države u to vrijeme?
čudno kako nisu krivi onima s tečaja prvog hrv redarstvenika, slučajno baš u to isto vrijeme.
da si tada ostao doma imao bi i ti te famozne nesretne bodove
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:39   #142
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Na šta da se pozivam?Iznosim činjenice onakve kakve jesu,šta je najgore gore su nego smo i sami svijesni toga.Ali napisat rečenicu ako mladić (naravno, neopterećen visokom politikom) početkom te 91. godine SAM ili na nagovor obitelji, rodbine, prijatelja odluči otići na odsluženje obveze u jnamože samo netko tko ili je zlonamjeran ili nezna ili ne razumi šta je bilo,bolje rečeno šta se događalo u RH u to vrime.Evo i ja nisam zna do pri par mjeseci.....
nisam zlonamjerna dok to ne moram biti.
očigledno je da smo ti i ja u to vrijeme živjeli dva svijeta i u različitim zemljama.
pa budući ja nisam bila u toj zemlji molim te objasni mi kako je to bilo
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:43   #143
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
fakat te ne razumijem što želiš reći? kakve veze ima putovnica mjesto i datum izdavanja s ratom, ili odlaskom u jna ili već prema tome?
a što si očekivao da će ti reći u uredu za obranu? dobro da ti se nisu smijali u facu.
znaš ti to jako dobro i bolje nego ja samo ne kužim što pokušavaš sada istjerati na vidjelo.
da ti je kriv vojni i politički vrh države u to vrijeme?
čudno kako nisu krivi onima s tečaja prvog hrv redarstvenika, slučajno baš u to isto vrijeme.
da si tada ostao doma imao bi i ti te famozne nesretne bodove
- Hrvatska u ratu ja dobijam jugoslavenski pasoš
- zašto bi mi se smijali kad ti kažeš da ljudi iz krivih pobuda išli na odsluženje
- jesam li ja spomenija državni vrh RH
- ja sam na odsluženje iša u 09/89 pa ne krivim nikoga što nisam iša na tečaj jer sam se skinija u 09/90 pa zato nemam bodove od 05.08.1990.
__________________
2

Zadnje uređivanje vuci i hajduci : 26.09.2012. at 22:51.
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:46   #144
Quote:
danguba2 kaže: Pogledaj post
Pozdrav,

koji događaj iz 5. 8. 1990. je razlog da se od onda gleda početak rata?
rekla sam primjedbe s pravom.
pa nikakav poseban, ali eto vjerojatno su ga uzeli za nekakav službeni početak kako bi na osnovu njega mogli ustrojavati x nekih drugih stvari.
za mene osobno počeo je puno ranije, ako je u biti ikad i završio od 1945

pozivaš se na tadašnje važeće zakone jer ti idu u prilog, a ne pozivaš kad te ti isti zakoni proglašavaju teroristom i sude ti na sudu za kazneno djelo rušenja ustavnog poretka sfrj na vojnom sudu u bg 1991 i 1992. ok da si bio zarobljen u ratu tako bi ti sudili kao pripadniku zng.
zakoni su donešeni da bi najmanje tri kategorije ljudi i zanimanja imali korist o njih
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:51   #145
Quote:
vuci i hajduci kaže: Pogledaj post
- Hrvatska u ratu ja dobijam jugoslavenski pasoš
- zašto bi mi se smijali kad ti kažeš da ljudi iz krivih pobuda išli na odsluženje
- jesam li ja spomenija državni vrh RH
- ja sam na odsluženje iša u 09/89 pa ne krivim nikoga što nisam iša na tečaj jer sam se skinija u 09/90 pa zato nemam bodove od 05.08.1990.
a kakav bi ti pasoš, čiji? ja nisam rekla krivih već osobnih. nebitno jesi li ti spominjao vrh (netko već je) ali dojam je da se njega optužuje.
a što bi ti danas rekao klincu kad bi te pitao hoće li ići u iran, siriju kao hv vojnik ili će ostati doma?
ciganica is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:51   #146
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
krivica je kako sam napisala na mladiću osobno i njegovim najbližima. pa nećeš valjda kriviti nekog drugog?
je,je tata nas je natira u JNA jer smo mu smetali doma.
Quote:
ciganica kaže:
bježalo se sa prve crte a kamoli ne iz npr. skopja, beograda ili subotice.
ovo je točno,ali ne svi uspješno
Quote:
ciganica kaže:
vjerujem da ima specifičnih pojedinačnih slučajeva kad je bijeg bio neuspio ili gotovo nemoguć, ali onda se može postaviti pitanje zašto je odlazio.
iz državnog interesa,kupovanje vrimena i urušavanje borbene moći JNA.
Quote:
ciganica kaže:
nekako mi se čini (možda sam krivog dojma) da su kojim slučajem pozivalo rezerviste iz hr u jna i da su se masovno odazvali ne bi bilo nikakvih problema, a kad se radi o ročnicima onda je to skandal za optužbu državnog vrha. jer kako će djeca u rat i slična sranja
apsolutne budalaštine pričaš
Quote:
ciganica kaže:
nisu li baš u vukovaru balavci od 18, 20 godina bili najbolji fajteri među braniteljima
o VU braniteljima sve naj bolje,prošli su kalvariju bez presedana
Quote:
ciganica kaže:
a što bi ti danas rekao klincu kad bi te pitao hoće li ići u iran, siriju kao hv vojnik ili će ostati doma?
koja usporedba života u zajedničkoj državi i blisko istočnih fantazija!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina

Zadnje uređivanje franeb : 26.09.2012. at 22:56.
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 22:52   #147
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
nisam zlonamjerna dok to ne moram biti.
očigledno je da smo ti i ja u to vrijeme živjeli dva svijeta i u različitim zemljama.
pa budući ja nisam bila u toj zemlji molim te objasni mi kako je to bilo
Čim upotrebljavaš termine odlučio otići,da si tada ostao doma....a evo vidim ratuješ od 45' očito je da smo živili u dva svijeta
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 23:00   #148
Quote:
ciganica kaže: Pogledaj post
a kakav bi ti pasoš, čiji? ja nisam rekla krivih već osobnih. nebitno jesi li ti spominjao vrh (netko već je) ali dojam je da se njega optužuje.
a što bi ti danas rekao klincu kad bi te pitao hoće li ići u iran, siriju kao hv vojnik ili će ostati doma?
Hrvatsku putovnicu ako smo već u ratu sa SFRJ i samostalni.
Da li je neko ko je iz ureda za obranu dobija poziv ima velikog manevarskog prostora da izbjegne odlazak na odsluženje ?
Vrh RH nisam spominja , ali ako oćeš zašto Petar Kriste ministar obrane RH od 31.05.1990. do 24.08.1990. ima status branitelja od 05.08.1990. , a uredi za obranu RH u isto vrijeme šalju pozive za odsluženje vojnog roka u JNA ?
reka bi mu da ostane doma .
__________________
2

Zadnje uređivanje vuci i hajduci : 26.09.2012. at 23:11.
vuci i hajduci is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 23:04   #149
Ovako za naše dečke,koji su pobjegli iz JNA-ukratko to Vam je i bila dužnost ne baš zahvalna,ali isto kao i nama bit tada dragovoljac a ne znaš hočemo li uopče uspjeti satrat toliku gamad?... ,iako nabrzaka pročitah sve strane letimično vidim,da su mnogi dobrano nagrabusili, ...predlažem dobrnamjerno,imate navedene nekake paragrafe i članove,skupite se putem p.p.- i organizirajte se,te napravite svoju udrugu,kak bi bar smatram lakše dobili oni oštečeni neka svoja prava,koja im po meni i pripadaju..., jer Vi ste učinili (koji jeste) u datome momentu što ste mogli kao i mi koji smo se u startu javili.
Nema Vas mnogo sad ka braniteljske populacije,pa mislim da imte realne šanse realizirati željeno. (dakako potkrijepljeno adekvatnom dokumentacijom,a ne pričama..). Eto,nemojte neš krivo shvatit.
nikolinaviolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2012., 23:31   #150
Dosta zakona i prepišavanja.

Ako imate neko iskustvo, podijelite.
Ako nemate, ne komentirajte tuđa iskustva.
Bez dnevne politike, molim.
rezon@tor is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 22:53   #151
Ne spadam u ovu grupu koja je '90./'91. morala u JNA. Dobio sam poziv za mobilizaciju, javio se u svoj ured za obranu i čovjek me pitao želim li iči. Na moje ne, nešto je napisao u knjigu i poslao me doma. Nakon toga sam se dobrovoljno prijavio prvo u HOS, kasnije u ZNG. Tako sam ja prošao, a ako ostali nisu imali pravo izbora koji sam ja imao onda postavljam samo jedno pitanje: Osobe koje su od 9. mj. '90. pa sve do 7. ili 8. mjeseca slale Hrvatske dečke u JNA imaju status Hrvatskog branitelja od kojeg datuma? Nije li malo čudna cijela prića
Zagreb73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2012., 23:24   #152
Quote:
Zagreb73 kaže: Pogledaj post
Ne spadam u ovu grupu koja je '90./'91. morala u JNA. Dobio sam poziv za mobilizaciju, javio se u svoj ured za obranu i čovjek me pitao želim li iči. Na moje ne, nešto je napisao u knjigu i poslao me doma. Nakon toga sam se dobrovoljno prijavio prvo u HOS, kasnije u ZNG. Tako sam ja prošao, a ako ostali nisu imali pravo izbora koji sam ja imao onda postavljam samo jedno pitanje: Osobe koje su od 9. mj. '90. pa sve do 7. ili 8. mjeseca slale Hrvatske dečke u JNA imaju status Hrvatskog branitelja od kojeg datuma? Nije li malo čudna cijela prića
Molim te ako možeš malo opširnije objasnit ovo "poziv za mobilizaciju"?Bar u koju postrojbu i koje je to razdoblje?A priča je čudna,paralelno su isti ljudi ili bolje rečeno isti uredi za obranu osnivali ZNG za obranu od JNA,a nas nemilosrdo slali u JNA!
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2012., 14:52   #153
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Molim te ako možeš malo opširnije objasnit ovo "poziv za mobilizaciju"?Bar u koju postrojbu i koje je to razdoblje?A priča je čudna,paralelno su isti ljudi ili bolje rečeno isti uredi za obranu osnivali ZNG za obranu od JNA,a nas nemilosrdo slali u JNA!
Sorry, poziv za regrutaciju. Krivo sam se izrazio. 04/1991., a koliko vidim i nakon toga su dečki slani pod moraš. Ja nisam morao.
Zagreb73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2012., 18:24   #154
Quote:
Zagreb73 kaže: Pogledaj post
Sorry, poziv za regrutaciju. Krivo sam se izrazio. 04/1991., a koliko vidim i nakon toga su dečki slani pod moraš. Ja nisam morao.
Evo baš pročita u današnjoj SD članak o maloljetnim braniteljima u DR.Pa pošto pišeš da si 04.91' tek na regrutaciji dali i ti spadaš u ovu skupinu momaka?Nije baš direktna tema ali je zanimljiva od primanja u postrojbe do reguliranja vojnog roka?
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2012., 14:47   #155
Quote:
dividenda kaže: Pogledaj post
Evo baš pročita u današnjoj SD članak o maloljetnim braniteljima u DR.Pa pošto pišeš da si 04.91' tek na regrutaciji dali i ti spadaš u ovu skupinu momaka?Nije baš direktna tema ali je zanimljiva od primanja u postrojbe do reguliranja vojnog roka?
Nema definitivno veze sa temom, ali ne spadam jer sam rođen početkom godine. Da li bi po nekim pravilnicima spadao sa tek napunjenih ne znam. Nisam se nikada ni raspitivao o tome. Obzirom da sam se u rat uključio nakon 18. rođendana sam sebe ne vidim u skupini maloljetnih.
__________________
lako je u rat otiči... problem je iz rata izači...
Zagreb73 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 19:41   #156
Evo još jednog prijopčenja MORH izdanog 23.05.1991. u novinama "Varaždinske vijesti" kakav je stav RH;
Quote:
Ministarstvo obrane Republike Hrvatske zamijetilo je da vojni obveznici u sve većem broju nezakonito i samo-voljno napuštaju jedinice JNA i da se ne odazivaju na pozive nadležnih organa ove Republike u svezi obavljanja vojne službe, te da se određeni broj vojnika nakon isko-rištenog dopusta ne vraća u jedinice u kojima služi vojni rok. -Zabilježeni su i slučajevi izbjegavanja služenja vojnog roka odlaskom u inozemstvo ili na drugi način.

Zbog rečenog, dok su na snazi važeći propisi, priopća-vamo vojnim obveznicima da se glede vojne obveze po našaju sukladno važećim propisima, jer će u protivnom doći u situaciju da odgovaraju po propisima o vojnoj disciplini, prekršajno, pa čak i krivično.

Vrhovništvo Republike Hrvatske i Ministarstvo obrane u okviru svoje nadležnosti, poduzet će po najhitnijem postupku radnje u skladu sa zaključcima hrvatskog Sabora i nedvojbeno iskazane volje građana Republike Hrvatske da njezini novaci služe vojni rok isključivo na teritoriju Republike Hrvatske.

Ministarstvo obrane Republike
Hrvatske
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2012., 22:59   #157
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
stavi ovo na onu urnebesnu temu,nek se vidi i ovo
Hoću stavit ću,a evo još jednog članka iz "Glasa Podravine"20.12.1991.

Quote:
STBAŽAR BEZ METAKA
Zoran BOROVAC, rođeni je Koprivničanin. Naredne godine navršit će tek dvadeset godina. Srednju školu (bravarsko usmjerenje) završio je u Mariboru, a odmah nakon toga, 18. prosinca prošle godine upućen je u tzv. JNA na odsluženje vojnog roka u Sombor.
-Sve do lipnja ove godine još se nekako moglo izdržavati, iako se u zraku osjećala napetost, netrpeljivost. Uspio sam u svibnju biti nekoliko dana i kod kuće. A onda je počelo: radio sam kao bravar u pozadinskom bataljunu, ali su onda nas Hrvate preselili na tzv. mrtvu stražu da čuvamo jedan magazin. Uopće nismo dobili municiju nego samo prazne puške, a naša su se stražarska mjesta itekako vidjela. Somborski garnizon je ogroman, pa smo zbog sigurnosti bili prisiljeni stalno ležati i biti u zaklonima. Osjećali smo se kao na odstrijelu...
No, prave muke za Zorana Borovca tek su dolazile. Odmah nakon lipanjskog rata u Sloveniji, izvršena je mobilizacija i u somborsku kasarnu stigli su rezervisti a između njih i dio krvoločnih barbara koji se nisu ustručavali ničega:
-Bili su opasani noževima, poneki su imali kape s kokardama i bili su uglavnom pijani. Nama Hrvatima svašta su radili. Znali bi se postrojiti u dvije vrste, nazivah su to modnim revijama, a onda bismo mi morali prolaziti između njih a oni bi nas pljuvali. Morali smo se smijati i izigravali manekene, a tko se usudio da to ne radi, užasno su ga počeli tući. Bilo je groznih situacija’ i onda sam pokušao pobjeći. Prvo bjekstvo sam isplanirao u kolovozu ali nisam uspio. Među oficirima koji su me uhvatili bio je nažalost i jedan Koprivničanin, vodnik I. klase Dubravko Caha koji je bio u sastavu mojega bataljuna. Inače više je nas pokušalo pobjeći ali nismo uspjeli. Nakon toga užasno su nas tukli, zvali su to dnevnim porcijama, a i danima nakon toga šamaranje je bila obavezna stvar...
KATOLIČKA ČISTIONICA
Zoran Borovac nakon stanovitog vremena uspio se telefonom javiti kući, ali već narednog dana bio je pozvan u Štab:
-Tamo su mi pustili traku čitavog razgovora koji su snimili i opet su slijedile grozomorne batine. Živio sam u uvjerenju da se neću izvući ali se nisam predavao. Dvojica mojih kolega uspjela su se probiti preko žice, ali su ih onda pokosili rafalom. Kasnije je došao jedan tenk i naprosto prešao preko njih, a gusjenicama je natrpavao zemlju na izmasakrirana tijela. Vidio sam i kad je jedan oficir pucao u krugu na vojnika, ranivši ga, a čiju sudbinu ne znam, a jedan se vojnik ubio bacivši se sa drugoga kata. Stalno sam planirao novo bjekstvo. Uspio sam pobjeći jedne večeri početkom listopada, i došao sam do Autobusne stanice u Novom Sadu. Taj grad inače je prepun luđaka u uniformama i policajaca u civilu pa sam tako opet zaglavio. Nekoliko minuta prije polaska autobusa, prema Banja Luci, primijetio me i prepoznao vodnik I. klase Šukić. Izvadio je pištolj, zaurlao je i odmah su me uhapsili jer je bilo dosta policajaca u civilu. Opet su me strašno tukli, a na povratku u Sombor smjestili su me u, kako su oni zvali, katoličku čistionicu. O tom podrumu i magazinu već se ranije pričalo medu vojskom ali nažalost ja sam upoznao to mučilište. Radi se o prostoru gdje je totalan mrak, dolje je beton koji je prekriven s ponekom dekom, a svakih nekoliko dana vodom polijevaju te deke. Unutra su me ubacili samo u gaćama i s cipelama bez žniranaca. Dnevno su mi ubacivali po jednu konzervu, ali nisam je imao čime otvarati. Uspio sam nekako uz rubove zida, no konzerve su najčešće bile pokvarene. Trpio sam užasnu žeđ i glad, a smršavio sam petnaestak kilograma. Unutra nema nikakvog razgovora i u tom užasu proveo sam po prilici sedam dana. Kasnije sam uspio doznati da su tu zatvarali i civile, u pravilu Hrvate, i svima nama su vikali da smo ustaše i ponovno nas tukli. Stalno sam mislio kako ću ponovno pobjeći ili da se ubijem jer tortura je bila strašna, užasna...
JOŠ JEDAN GARDIST
Nakon svih muka Zoran Borovac uspio se dočepati psihologa, pa na kraju bio je upućen psihijatrima u Novi Sad, gdje je upućen pod posebnom pratnjom. U bolnici na Petro-varadinu dobio je međutim nalaz u kojem piše ...problem riješiti u komandi....
-Možete misliti kako sam se osjećao kad su me vraćali opet u somborsku kasarnu. Na kraju, nakon svih muka, uspio sam dobiti nalaze prema kojima bih mogao biti otpušten. Ali na dan kad se to trebalo dogoditi, rekli su mi da od toga nema ništa. Prekipjelo mi je, to se više nije dalo izdržati. Riskirao sam i te iste večeri 28. studenoga, zajedno sa Splićaninom Ivanom Jazom uspio sam pobjeći. Put me vodio opet preko Novog Sada pa prema Banja Luci, zatim na Bosanski Brod te u Slavonski Brod, i na kraju od Našica prema rodnoj Koprivnici i novoimenovanoj Domagojevoj ulici...
Zoran Borovac posebno se zahvaljuje dr. Mihajlu Sremcu koji mu je prvi pružio nužnu medicinsku pomoć nakon dolaska u Koprivnicu, a hrvatska vojska dobila je novog vojnika. Zoran se nakon kraćeg odmora odmah kao dobrovoljac prijavio u Gardu. A naredne godine, kao što je u uvodu istaknuto, navršit će tek dvadeset godina.
I. PETERLIN Snimio: T. BORŠO


GODINA: 1991 BROJ: 49 STRANICA: 4
dividenda is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.10.2012., 00:25   #158
Quote:
franeb kaže: Pogledaj post
http://maps.google.hr/maps?hl=hr&cp=...ed=0CCAQ8gEwAAprati željezničku ulicu i na početku šume s live strane se nalazi vojno skladište,povećajte sliku i ukazat će se 2 žuta broja 21
iz ovog vojnog objekta sam pobiga,tu smo tribali ostati jedan dan i pravac VU front
baš na današnji dan prije 21 godinu iz gore navedenog objekta smo pobigli.Sljedilo je pješačenje,gladovanje i skrivanje do iznemoglosti.
Bjeg iz agresorske JNA vojske!
__________________
Rat je prošlost,okrenimo se budućnosti!!!gen. Ante Gotovina
franeb is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 22:21   #159
ja sam pobjegao iz Banja luke krajem osmog mjeseca 91 , pun klinac je bio rezervista , u kasarni nije bilo s njima problema jer je kapetan komandir cete zabranio im da maltretiraju redovnu vojsku i stvarno niko nije poslije imao problema , pamtim da je jedan momak pocetkom osmog mjeseca 91 pokusao s BOV da pobjegne ka slavonskom brodu ali je zaustavljen kod dervente , a bilo je i zanimljivih scena kad bi gomila rezervista dosla dragovoljno da se javi u kasarnu ,uz pitanje jel treba da donesu svoje oruzje ili ce ga dobiti u kasarni ...uglavnom ja sam dobro prosao ,ali sto neko spomenu sjecam se kako smo s zaviscu gledali u slovence kad su njih ko gospodu pustili iz jna ...
tipster0 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2012., 22:34   #160
Gdje si bio u Banja Luci ?
Ja sam bio u vojnoj policiji, zbrisao u 6. mjesecu.
PoslovniProgram is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:17.