Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.01.2023., 22:53   #1
Vatrostalno posuđe za kuhanje

Gdje u ZG-u, s nogu, moze se kupiti nesto ala Fissler Vision vatrostalne posude za kuhanje?

Ta linija mi se cini da ne postoji, jer znam da sam zvao izvor prodaje, prije koju godinu, te su rekli, da su staklo (nazalost) izbacili iz ponude.

Tko prodaje ekvivalent navedenog?



Hvala
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 08:49   #2
Quote:
Cat6 kaže: Pogledaj post
Gdje u ZG-u, s nogu, moze se kupiti nesto ala Fissler Vision vatrostalne posude za kuhanje?



Ta linija mi se cini da ne postoji, jer znam da sam zvao izvor prodaje, prije koju godinu, te su rekli, da su staklo (nazalost) izbacili iz ponude.



Tko prodaje ekvivalent navedenog?






Hvala
Googlaj Pyrex.
Svojevremeno sam kupila u Bili, kvalitetna posuda. Nisam koristila na plinu, nego u mikrovalnoj, ali mislim da može.
Gdje se sada prodaju ne znam.
(iako nisu takve ručke i praktičan poklopac)
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 11:33   #3
@Kajpa,

hvala ti na odgovoru. Pregledao sam, cak i na stranica proizvodjaca, ali vecinu cine iskljucivo vatrostalne tipa pekaci, te posude za odlaganje hrane s poklopcima.

Vidim kod susjeda, ovakve kombinacije, ali to nije to:



Izgleda da Fissler spomenute, morati uzeti preko lokalng njemackog ebaya, jer tamo sam nasao, nekoliko kompleta, razbacanih po oglasima.

Samo, jos jedno pitanje, imam FR vatrostalno, barem pise naljepnice da je tamo proizvedeno, grb proizvodjaca ne kuzim razaznati na staklu, jer kutije vise nemam.

Znam da je s njima isao podmetac za plin, jer je izricito bilo navedeno, ako ide na plin, da mora biti na spomenutom podmetacu. Da plin (za razliku od Fisslera) ne smije direktno dodirivati posudu. Ali mi ih ne mozemo pronaci.

Uopce ne znam terminoloski, kako se to zovu? Postoje li takvi podmetaci za kupiti kod nas?
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 12:41   #4
Ne znam ni ja
Možda blažilec plamena
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 18:05   #5
@Kajpa,

hvala lijepa, da!



Doslovno prevedeno sa SLO, ublazivac plina

Sad si me sjetila 80-tih se to cak i dobivalo s nekim stednjacima. Bas za vatrostalno. Pa sad imam ideju gdje naci.

Inace danas sam pitao sam Pyre, nazalost - nista!

Imaju tek nekoliko vatrostalnih pekaca, znaci za rerne, sve ostalo ad acta. Ista stvar s Fisslerom. Veli u drugom neki diler koji ih je prodavao, da su se premalo "razbijale" sto me je podsjetilo na Brita filtere, 90-tih, koji su isto bili stakleni iz pocetka, pa onda prokleta plastika.

Za to vrijeme, svaka i najmanja glupost, bit ce zapakirana u ambalazu. Toliko o ekologiji. Ima neka firma u Srbiji koja radi vatrostalno, ali nemaju pojasnjeno sto tocno proizvode za kuhanje, pa cekam email odgovor.

No, za 2023, bas sam razocaran

.
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 18:14   #6
Cat6, ako ti Batis (Črnomerec) nije pri ruci mogu pogledati u Nami kada sutra budem išao na plac, mislim da bi mogli imati- pola odjela posuđa im izgleda kao da si ušao u '70-e (emajlirani lonci na tufnice, crne emajlirane zdjele itd). BTW imam najobičnije vatrostalne posude i normalno ih koristim na plinu bez (valjda) tzv. difuzora plamena- počnem na laganoj vatri dok se posuda ne ugrije i onda dalje sve normalno. A ovakve lonce kao Fisslerove sam vidio u jednom YT videu kad je lik kuhao juhu u jednom (budući da je Nijemac, valjda dobio u ostavštinu ).
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 18:27   #7
I ja mislim da mogu na plin, samo treba paziti da ne dođe hladna na toplo i obratno.
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 19:31   #8
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Cat6, ako ti Batis (Črnomerec) nije pri ruci mogu pogledati u Nami kada sutra budem išao na plac, mislim da bi mogli imati- pola odjela posuđa im izgleda kao da si ušao u '70-e (emajlirani lonci na tufnice, crne emajlirane zdjele itd).
Vrlo vjerojatno Metalac aktualan program.
AndrejX is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2023., 19:59   #9
Mislim da ga odnedavno imaju- inače je uglavnom bio EMO Celje, a čini mi se i onaj drugi (bugarski?) EMO...
KGW is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2023., 01:00   #10
Quote:
KGW kaže: Pogledaj post
Cat6, ako ti Batis (Črnomerec) nije pri ruci mogu pogledati u Nami kada sutra budem išao na plac, mislim da bi mogli imati-
Batis znam, jer od njih nabavaljam eco sredstvo za ciscenje klima, jer jedini HR (nanoteh) proizvodjac je prestao raditi, nije se uopce promovirao, pa ljudi nisu ni znali da postoji.

Zvao sam ih danas u Zagorsku, veli da nemaju saznanja, da su ikad imali vatrostalno za kuhanje. Ali da bacim oko u GEW katalog te ako postoji u ponudi, da nema problema da oni naruce u HR.

Nisam jos stigao pogledati, vjerojatno kuhanje, samo pogledaj koliko imena proizvodjaca

Ako mislis na Dolac, te Namu do njega, onda ti mogui potvrditi, nazalost, da nemaju cak ni obicnu vatrostalnu posudu za caj, a kamoli ista vatrostalno nalik Fissleru. Osim dvije-tri uobicajene vatrostalne za pecnicu, izduzeni oblici. Bas sam danas isao do Dolca, jer sutra necu stici, pa sam produzio u Namu i Muller.

Zanimljivo, Muller ima niz proizvodjaca, sto skupljih, sto jako skupih, koji prodaju vatrostalne posude za kavu/caj. Vrlo noble imena s dugom tradicijom. Imaju i Pyrex ali mahom lezeci za pekace, te plosnati.

Ali samo Pyrex navodi da ne koristi zivu ili kadmij u procesu, kao i proizvodjac iz Ceske Simax. Vjerujem da vecina ostalih na policama, ne koristi, (borosilikat i jos pokoji navedeni tip) ali, kad vidis spoenuti dvojac, ostali otpadaju. Poslah i Cesima upit, imaju li u gami nesto kuhajuceg oblika vatrostalno za plin.

Quote:
kajpa kaže: Pogledaj post
I ja mislim da mogu na plin, samo treba paziti da ne dođe hladna na toplo i obratno.
Nije da imam velikih dvojbi da ima termalnih problema, cak i da stavim na plin (mada, vecina proizvodjaca se ogradjuje) jer deklarirani su na +300 stupnjeva. Lako sad nabavimo i podlogu za plin. Ali okrugli pekacki vatrostalci su nezgrapni. Rucka je jako pozeljna.

.
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2023., 07:50   #11
Kad već potraga za staklenim posuđem dobija obrise traženja svetog grala, baš me zanima koji je razlog/prednost kuhanju baš u staklu ?
Imam Simexove ovale s poklopcem i koristim ih u pećnici za npr. gravče ili musaku.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2023., 08:22   #12
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Kad već potraga za staklenim posuđem dobija obrise traženja svetog grala, baš me zanima koji je razlog/prednost kuhanju baš u staklu ?
Imam Simexove ovale s poklopcem i koristim ih u pećnici za npr. gravče ili musaku.
Meni je vatrostalna nezamjenjiva za jednu svrhu: kad radim kruh mogu točno vidjeti stanje, a i generalno mi je to korisno i za sve drugo što radim poklopljeno.
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2023., 10:02   #13
Quote:
MarkoMh kaže: Pogledaj post
Meni je vatrostalna nezamjenjiva za jednu svrhu: kad radim kruh mogu točno vidjeti stanje, a i generalno mi je to korisno i za sve drugo što radim poklopljeno.
Je, i ja volim vidjeti kaj se događa no zanima me zašto baš kuhanje u staklu na plinu.
panorama is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.01.2023., 19:40   #14
Cesi su jako promptni s odgovorom, jos cekam gdje se mogu najblize kupiti, te moze li ih netko iz HR naruciti, da ima vezu s njima.

Imaju dvije vrste staklenih posuda za kuhanje na plinu, a svaka je dostupna u tri razlicite litraze, pa ce reci 6 tipova za biranje.

Obratite paznju na stranicu 86 ukatalogu proizvoda 2023.

ili izdvojeni dio:




Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Kad već potraga za staklenim posuđem dobija obrise traženja svetog grala, baš me zanima koji je razlog/prednost kuhanju baš u staklu ?
Mozda bi trebalo otvoriti posebnu temu, Vatrostalno posudje za kuhanje, pa sve od prvog pitanja prebaciti u istu, jer cak sam i tri privatne poruke dobio na temu.

Znas i sam, da mozes zivjeti najzdravije, hraniti se najbolje, pa otici od tko zna cega. Tako da cu sebe i tebe postedjeti elaborata, posebno kad pretrazivanjem kategorijom navedenog posudja, vrlo lako mozes saznati prednosti. Te kojoj skupini je visoko preporuceno. No, najkrace receno, posudje s najmanjem uplivom u hranu.

Inace primarno koristim gusnato, ali katkad nam je muka koliko je to tesko, pa sami poklopac je pet kila, a pun lonac, bolje ne spominjati.
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2023., 08:40   #15
Quote:
panorama kaže: Pogledaj post
Je, i ja volim vidjeti kaj se događa no zanima me zašto baš kuhanje u staklu na plinu.
Moj bad, propustio sam da je fokus na tome, a ne na vatrostalnima općenito.
Sad i mene zanima.

Svojevremeno se interesirao ne toliko radi funkcionalnosti, nego čisto jer mi se činilo estetski fora, ali me frend odgovorio objašnjavanjem tehnikalija (koje već zaboravio u međuvremenu).
MarkoMh is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:07   #16
Jos cekam od Ceha da mi pojasne u HR (za sada navode SLO) tko moze naruciti vatrostalne za kuhanje koje sam naveo iznad.

No sjetih se prvog FR imena u svijetu za vatrostalno kuhanje kroz pocetke. Pa bacite pogled na ovu stranicu s informacijama: leclair.vision




/
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 12:29   #17
U Puli je bila tvornica stakla Boral ili tako nekako. Imam jos njihov cajnik ali ga bas i ne koristim. Nemaju web, sad se zovu Duran, brojnjihovog tvornickog ducana je 052385245 rade do 15 pa nazovi i pitaj što imaju i da li mogu izraditi.
__________________
Cemo ben, tr ni sila
Maremonti is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2023., 15:59   #18
@Maremonti,

hvala na informaciji, u najmanju ruku mogu dati iz prve ruke info na temu "Vision" procesa proizvoda, te dal ih itko proizvodi.

U brzini sam pisao prosli komentar, pa sam smetno navesti da sam zvao HR distributera Ivmara u Stupniku.

Veli glavni za prodaju, da je sve cijenom otislo u nebesa, da ce tek na sljedecem sajmu Cesi znati, hoce li postojati intencija nastavka vatrostaklenog programa za kuhanje. Da staklo nije u "modi" jer ima daleko jeftnijeg posudja, za koje ne treba toliko gnjazvaze u procesu. Nije da sam zacudjen, samo ima los prizvuk.

U DE ima nekoliko manufaktura, obiteljskih firmi, ali sve se svodi na staklene pekace. Navedenih oblika klasicnog lonca - nemaju!

Toliko za sada...
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2023., 10:25   #19
Amazon?
__________________
"Svi su jednaki, ali neki su jednakiji od drugih." © svinja Napoleon
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2023., 14:38   #20
@Kajpa,

hvala, ma da, ima webovskih izvora. Ali o cistoci stakla, izvoru, ne mogu ista znati. A neke modernije zamjene koje ga glume, nemam povjerenje, cak da je i u promilima toksicno.

Druga stvar, od svih koje si stavio, pazi kakavi komentari nize o pucanju, a ovaj bio trebao biti (imenon) najugledniji na popisu dostupnih u Amazon izlistu.

Visions 2.5 Litre Pyroceram

Tako, da idem na sigurno, od direktnog izvora.
Cat6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:23.