Natrag   Forum.hr > Društvo > Život u dvoje

Život u dvoje Prizori iz bračnog i izvanbračnog života.
Podforumi: Vjenčanja, Rastave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2012., 14:32   #1
Ostati po strani ili pomoći?

Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.

Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.

Da li to sve gledati sa strane, i ako je ta osoba u potpunosti u krivu i napravit ce veliku gresku, ili se umjesati i na koji nacin?
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
napredna is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 15:27   #2
Ne miješaj se. To što se tebi čini savršenim vjerojatno je jako daleko od toga.
Paradisaea is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 15:28   #3
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.

Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.

Da li to sve gledati sa strane, i ako je ta osoba u potpunosti u krivu i napravit ce veliku gresku, ili se umjesati i na koji nacin?
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
Reci joj da se uvijek može rastati, pa nek pričeka s tim rasturenjem braka dok je ne prođu leptirići
-honey- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 15:37   #4
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.
A "savršenost" tog braka si, pretpostavljam, dijagnosticirala - ti?
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2012., 20:03   #5
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
Rastavom se nužno ne gube ni prijatelji ni imovina a kamoli djeca.
I mene fakat zanima kako izgleda taj savršeni brak...
__________________
Go, little book, God send thee good passage, And specially let this be thy prayere: Unto them all that thee will read or hear, Where thou art wrong, after their to call, Thee to correct in any part of all.
Blackmore is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 12:49   #6
Quote:
Blackmore kaže: Pogledaj post
Rastavom se nužno ne gube ni prijatelji ni imovina a kamoli djeca.
ovisi s koje strane gledas
__________________
Svijet bez mene ne bi bio isti
xcal is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 13:00   #7
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
Nikako. Njen život, njen odabir. A i kao što su drugi rekli, pitanje je koliko je taj brak 'savršen'. U svakom slučaju, nije tvoje da se miješaš u tuđi brak.
__________________
Ljudi su ko mačke. Daj im ladicu i pokušat će se ugurati u nju. (Tika)
bliss is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 13:14   #8
Nije tvoj zivot - nije tvoja stvar. Uostalom, tvoja percepcija stvari je potpuno nevazna, a tvoje pomaganje tamo gdje se ne trazi tvoja pomoc je jednostavno zabadanje nosa u tuda posla.
__________________
There is nothing noble in being superior to your fellow man; true nobility is being superior to your former self. E.H.
higijeničarka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 13:29   #9
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.

Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.

Da li to sve gledati sa strane, i ako je ta osoba u potpunosti u krivu i napravit ce veliku gresku, ili se umjesati i na koji nacin?
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
To mnogo često bude i jedno veliko ništa.

Svako ima pravo na greške-ako ta osoba i donese krivu odluku on ili ona će ju ispaštati.

Ne miješaj se jer tako i tako tu ništa ne možeš učiniti, plus i sama ostavljaš mogućnost (boldano) da griješiš i da taj brak nije savršen i da bi veza s ovom drugom osobom mogla biti pogodak.
Libertango is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 17:42   #10
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.
Ako si veoma bliska, zašto ne reći što misliš o nečemu u što si indirektno na neki način i uključena?

Korist izrečenog ovisi o načinu na koji je izrečeno vlastito mišljenje. A možda je i beskorisno...

Ako sam s nekim bliska, rekla bih što mislim o nekakvoj svojoj ili tuđoj situaciji pa neka vidi i moj aspekt, ako želi.
cafelate is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 19:01   #11
Na prvi pogled, jedina ispravna reakcija je ne petljati se u tuđe živote, prihvaćati ljude kakvi jesu i tako to...

Ja to, priznajem, ne mogu.

Tu je sad potrebno malo disclaimera: ne mislim da znam što je dobro za ljude bolje od tih sâmih ljudi - ali, meni je to kao da gledaš nekoga kako sa 150 na sat piči prema provaliji i ne kažeš mu ništa, jer se nije lijepo miješati.

Kažem jednom. Kažem bez obveze na kupnju, bez očekivanja da moje mišljenje uvijek i svugdje mora biti najveleumnije na svijetu. Kažem zato da mogu mirno spavati: ljudi pogube razum zbog drugih ljudi, stave nekakve ružičaste (ili, u drugoj krajnosti, crne) naočale...

Rekao sam: ne očekujem da se moje mišljenje uvijek prihvati kao jedanaesta Zapovijed - ali, u slučaju prevelike brzine, preduboke provalije i potpuno ignoriranog upozorenja, u slučaju da netko na valu svoje euforije gura po svome iako je posve jasno da će se spizditi - mičem se od ljudi. Ne znam koliko je to dobro, znam d nije ispravno , znam da nije u skladu s visokim standardima "prihvaćanja ljudi kakvi jesu" - ali, ne mogu ja to: gade mi se prizori krvi, razbacanih dijelova tijela i smrad zapaljenog vozila...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 19:33   #12
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Da li to sve gledati sa strane, i ako je ta osoba u potpunosti u krivu i napravit ce veliku gresku, ili se umjesati i na koji nacin?
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
Kako? Nikako. Ne živiš tuđi život, ne možeš donositi odluke ni za koga.

Ali, ono što možeš je, ako ti je ta osoba bliska kako i sama kažeš, reći svoje mišljenje. Pomoći dobronamjerno toj osobi da preispita svoju odluku. I onda kad donese odluku, poštivati je onakvom kakva ona jest.

Možda je tanka linija između "petljanja u tuđi život" i "davanja dobronamjernog savjeta bez želje da se živi tuđi život", ali mislim da ona ipak postoji
-Ayla- is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:11   #13
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Rekao sam: ne očekujem da se moje mišljenje uvijek prihvati kao jedanaesta Zapovijed - ali, u slučaju prevelike brzine, preduboke provalije i potpuno ignoriranog upozorenja, u slučaju da netko na valu svoje euforije gura po svome iako je posve jasno da će se spizditi - mičem se od ljudi. Ne znam koliko je to dobro, znam d nije ispravno , znam da nije u skladu s visokim standardima "prihvaćanja ljudi kakvi jesu" - ali, ne mogu ja to: gade mi se prizori krvi, razbacanih dijelova tijela i smrad zapaljenog vozila...
Ali kako se emocionalno distancirati od osobe koja ti je draga a vidis da ce poginuti?
Moze li se ziv covjek odzalovati dok je jos ziv?
I smatrati ga se mrtvim prije stvarnog pada u provaliju?.

Quote:
-Ayla- kaže: Pogledaj post

Ali, ono što možeš je, ako ti je ta osoba bliska kako i sama kažeš, reći svoje mišljenje. Pomoći dobronamjerno toj osobi da preispita svoju odluku. I onda kad donese odluku, poštivati je onakvom kakva ona jest.
Samo sto je ona bliska sa obje osobe a s jednom malo bliza.
Postovanje odluke ostavljaca ne pomaze da muka ostavljenog bude manja kad ti je stalo do oboje.
Pak Lena is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:25   #14
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.

Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.

Da li to sve gledati sa strane, i ako je ta osoba u potpunosti u krivu i napravit ce veliku gresku, ili se umjesati i na koji nacin?
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
Najprije moraš znati da tvoja procjena ne mora biti točna. Koliko god ti dobro poznavala te ljude ne znaš što se dešava kad se zaključaju vrata stana, ne znaš što se dešava u njihovoj postelji i ne znaš što im je u glavama i što im je u srcima.

Stoga svaki tvoj savjet je iz perspektive udaljenog promatrača, a ne insidera, koliko god ti voljela vjerovati da ih dobro poznaješ. Samo to da su se desili leptirići i da je netko drugi pobudio njen interes i da je krenula za tim nagonom govori o tome da nešto nije u redu.


Reci joj što misliš samo ako te pita.
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:26   #15
Quote:
Pak Lena kaže: Pogledaj post
Ali kako se emocionalno distancirati od osobe koja ti je draga a vidis da ce poginuti?
Kao prvo, ne "vidim" da će poginuti - mislim da će poginuti. Razlika je ogromna: čak se ni ja ne smatram tako savršenim i nepogrješivim pa da bih bio toliko siguran u svaku svoju procjenu (to što procjene uvijek naknadno ispadnu točne, to je druga stvar... ).

Kao drugo: a što je alternativa? Jedina mogućnost koju vidim je boriti se rukama, nogama, noktima i zubima za "spas nečijeg života" - a to je definitivno suludo, na to ljudi nemaju pravo. Nekakvo ostajanje uz osobu unatoč njezinim pogrešnim odlukama i odabirima, meni u jednom trenutku postane nepodnošljivo.

Osim toga, kako komunicirati s nekim u tim situacijama? Čavrljati o vremenu i Čačiću dok uši probija rika ooooogromnog slona u predsoblju? Sorry, nema te dragosti koja bi bila dovoljno draga da bih s ikim bilo kim raspravljao o vremenu i Čačiću - život je prekratak i predragocjen za imitaciju razgovaranja.

Ne jednom mi je objašnjavano kako se uz ljude treba ostajati i u takvim situacijama, kako treba poštivati njihove odabire i pravo na pogrešne odabire... Ja, eto, to ne mogu; zapravo, ja itekako poštujem svačije pravo na svakojaki odabir, ali - kao što sam rekao - ne želim stajati blizu i gledati kako se netko uništava. S druge strane, ne cijenim se baš tako svemirski bitnim, velikim i važnim pa da bi "gubitak mene" značio nenadoknadivu rupu u nečijem životu i postojanju. Ima na ovom svijetu drugih ljudi, valjda si svatko može naći nokoga...
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:38   #16
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.

Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.
Ocigledno i nemaju tako savrsen brak

Drugo, nemoj se mijesati. Mozes, eventualno, reci svoje misljenje i to iskljucivo i samo ako to ta osoba bude trazila od tebe.
__________________
boli me...neka stvar!!!!
Out of the Way is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:42   #17
Quote:
Pak Lena kaže: Pogledaj post
Ali kako se emocionalno distancirati od osobe koja ti je draga a vidis da ce poginuti?
Moze li se ziv covjek odzalovati dok je jos ziv?
I smatrati ga se mrtvim prije stvarnog pada u provaliju?.
Kao da je u 21 stoljeću razvod braka padanje u provaliju, pogibija i gubitak života.

Danas, kažu statistike za Ameriku, skoro svaki drugi završi razvodom.

Zašto?

Zato jer MOŽE.

Financijska neovisnost je učinila da se lakše može izšetati iz braka u kojem ljudi nisu zadovoljni. To što naše društvo još uvijek očekuje da jednom kad se kaže DA u dvadesetima herojski se izdrži do smrti zbog djece, imovine i prijatelja više govori o društvu nego o razvodu.
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:47   #18
Quote:
Aries13 kaže: Pogledaj post
Kao da je u 21 stoljeću razvod braka padanje u provaliju, pogibija i gubitak života.
Možda si htjela reći nešto sasvim drugo, ali koristiš "moju metaforu" u potpuno pogrešnom tumačenju onog što sam napisao.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:53   #19
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Možda si htjela reći nešto sasvim drugo, ali koristiš "moju metaforu" u potpuno pogrešnom tumačenju onog što sam napisao.
tvoja metafora je bila još dramatičnija

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Rekao sam: ne očekujem da se moje mišljenje uvijek prihvati kao jedanaesta Zapovijed - ali, u slučaju prevelike brzine, preduboke provalije i potpuno ignoriranog upozorenja, u slučaju da netko na valu svoje euforije gura po svome iako je posve jasno da će se spizditi - mičem se od ljudi. Ne znam koliko je to dobro, znam d nije ispravno , znam da nije u skladu s visokim standardima "prihvaćanja ljudi kakvi jesu" - ali, ne mogu ja to: gade mi se prizori krvi, razbacanih dijelova tijela i smrad zapaljenog vozila...
Aries13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2012., 20:56   #20
Quote:
napredna kaže: Pogledaj post
Naime imam situaciju u obotelji sa ljudima sa kojima sam veoma bliska i vise smo prijatelji nego obitelj.

Naime jedno od njih (koje mi je blize) zeli da rasturi savrsen brak radi druge osobe.

Da li to sve gledati sa strane, i ako je ta osoba u potpunosti u krivu i napravit ce veliku gresku, ili se umjesati i na koji nacin?
Kako tu osobu sprijeciti da zaradi prolaznih leptirica u stomaku ne ostavi sve sto au stekli do svoje 35 godine zivota, a stekli su mnogo, od prijatelja, imovine, dijece.
O bože, a od kud ti možeš znati što je savršeno a što nije. I kakav je njegov brak zapravo i kako se on/ona osjeća.
Svak od nas odgovara za svoje postupke, i ako napravi grešku napravio/la ju je sam/sama.

Nije tvoje da se petljaš.
Ako te se pita za mišljenje možeš ga reći.


Joj zaboli me glava...
c.sunny is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.