Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija

Gastronomija Za kuhare i kuharice te one koji to žele postati
Podforumi: Eno i ino, Hrana i zdravlje, Kuhinja bez mesa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.12.2008., 16:40   #81
Eto došlo je do promjene plana. Kao Božični poklon mami i sveki-u sam odlučila dati kutiju za kekse pa bi bilo dobro da ju i napunim keksma. Tako da moram povečati popis kolača za blagdane. Zanima me dali neko zna gdje se mogu nači zgodni kalupi za kekse ali u koje se tjesto utiskuje. Željela bi napraviti Spekulas kekse imam i neki recept koji ću isprobati danas ali nemam kalupiće.
slonica is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 18:05   #82
onaj drvotokar u maksimirskoj ima kalupe za špekulacije
a imaš ih i po onim fensi dućanima s pizdarijama za kuću i dom, kao što je living i slično
ako su još uvijek i oni sa drvenom galanterijom na doluc, onda možda i oni imaju
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 18:41   #83
Quote:
Nata07 kaže: Pogledaj post
a kaj su abesinci?? može recept??
Hvala!
Nema na čemu. Na popis dodajem i eklere. Danas je dragi izrazio želju da i njih napravim.

Abesinci

Biskvit:
14 dag maslaca
14 dag šećera
14 dag oraha
7 dag brašna (oštrog)
1 rebro krupno ribane čokolade
snijeg od 4 bjelanjka
Fila:
10 dag maslaca
10 dag šećera
10 dag oraha koji se prethodno pofure jednom šalicom vrućeg mlijeka
malo ruma


Biskvit umutiti i sasuti u podmazani pleh i peći. Pečeno ohladiti i dok je mlako premazati sa šatoom od 4 žumanjka umućena s 7 vrećica vanilin šećera i 7 dag šećera. Premazati i staviti u pećnicu na laganu vatru (70°C) da se suši. Kada se osuši i ohladi staviti odozgo filu.
Odozgo posipati orasima ili čokoladom. Po vrhu se može staviti šlag.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 18:47   #84
to je slično (ako nije čak i isto, ali bez šlaga obavezno) onim polumjesecima od oraha, najfinijim štanglicama, miciki,....ima masu imena

a meni je jedan od najfinijih sitnih kolača
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 19:05   #85
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
to je slično (ako nije čak i isto, ali bez šlaga obavezno) onim polumjesecima od oraha, najfinijim štanglicama, miciki,....ima masu imena

a meni je jedan od najfinijih sitnih kolača
Da, jako su fini , ali ja ih radim zbog drugih jer teško podnosim orahe.
U nekim kolačima ih zamijenim bademima ili lješnjacima, ali pošto neki ukućani vole orahe onda radim pola kolača s orasima, pola sa zamjenom.
Gipsyqueen is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 21:31   #86
Ja ću za Božić raditi: bananko kolač, lambada, čupavce i možda raffaello kocke.
mama radi orahnjaču i štrudel.
zajedno ćemo raditi i neku tortu, vjerojatno voćnu piramidu!
mala angie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 23:31   #87
Sigurno bum radila međimursku gibanicu i rafaelo. Možda i nekaj treće ako budem dobre volje
TincH is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2008., 23:52   #88
Još razmišljam.sigurno radim marcipan,razne kuglice,salame...vjerovatno tortu ili baklavu?????????Možda i ovde nađem dobru ideju.
milkyp3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 10:04   #89
Jedva čekam Božić! Imam u planu kuglice od suhih smokava, kuglice od kestena, londonere, medenjake i ferrero tortu. Vjerovatno će još bit promjene, ali to je plan za sad.
Patkica_ST is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 13:41   #90
moa stara bu čupavce
i vjerojatno.. a vidiš,nismo se još dogovorili kaj bu sve.. al 3 dana iza Božića meni je rođendan pa ono.. eheheh
Meandme is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 15:39   #91
Quote:
Gipsyqueen kaže: Pogledaj post
Da, jako su fini , ali ja ih radim zbog drugih jer teško podnosim orahe.
U nekim kolačima ih zamijenim bademima ili lješnjacima, ali pošto neki ukućani vole orahe onda radim pola kolača s orasima, pola sa zamjenom.
Probaj mjesečiće s kikirikijem... napravila sam jednom zgodom, svi su se oduševili!
__________________
I have an attitude, and I know how to use it!!!
BBlue is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 17:29   #92
Još se premišljam a znam da ću raditi vaniliće za klinca i mm-a,vjerojatno bijelu pitu,neke kuglice pretpostavljam Mozart i nešto će biti slasno kremasto za mene
e da i bakljav od pictacija
orahnjaču i mak. će netko donesti mada se kod mene to ne jede
A mislim da će biti i mađarice,lani smo se frendica i ja dogovorile - ja radila bijelu pitu ona mađaricu i pola njene išlo meni a pola moje njoj tako će biti i ove godine.nešto po sistemu 1 udarac 2 muhe
__________________
Kako mi je sladak.Presladak.
mujsapujsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 18:11   #93
Quote:
Zla patka kaže: Pogledaj post
linzer keksi

jesu to oni s gumenastim punjenjem? probala sam jednom neke kekse s gumenastim okom i bili su prefini i od tad patim za tim, a nikako da saznam kako se to gumenasto radi
__________________
...
azzie_elbub is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2008., 23:31   #94
Quote:
azzie_elbub kaže: Pogledaj post
jesu to oni s gumenastim punjenjem? probala sam jednom neke kekse s gumenastim okom i bili su prefini i od tad patim za tim, a nikako da saznam kako se to gumenasto radi


lijepe se pekmezom (marelice, jagode, po zelji), ali pretpostavljam da se radi o tome da se taj pekmez ipak malo posusi kad keksi stoje pa imas osjecaj da je gumen...iako, ja ga razmutim s mrvicu ruma i pazim da pekmez bude ili domaci ili barem blizu pa ne dobijem taj gumeni efekt.

dam ti recept za kekse, ako zelis pa probaj napraviti i vidjeti jel to to
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 00:39   #95
radila sam neke na koje ide komad marmelade pa se onda ispeče i ponadala sam se da će ispast gumena, al' niš .
može recepat, krasno ti izgledaju ti keksići

inače, nisam još točno načisto što ću raditi. mislim da će biti medena pita, praline, kokos kocke (ne rafaelo), torta od čokolade i višanja. još neke suhe moram odabrati. tortu radim zato što spajamo božić i 2 rođendana
__________________
...
azzie_elbub is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:19   #96
Quote:
azzie_elbub kaže: Pogledaj post
radila sam neke na koje ide komad marmelade pa se onda ispeče i ponadala sam se da će ispast gumena, al' niš .
može recepat, krasno ti izgledaju ti keksići

inače, nisam još točno načisto što ću raditi. mislim da će biti medena pita, praline, kokos kocke (ne rafaelo), torta od čokolade i višanja. još neke suhe moram odabrati. tortu radim zato što spajamo božić i 2 rođendana
dakle...dat cu ti detaljnije upute jer pretpostavljam da ih radis prvi put (tj. kopipejstat cu )

tips:
• svi sastojci trebaju biti rashladjeni; putar treba biti narezan na tanke listice ili rezance (na ribez)
• orasi, bademi, ljesnjaci trebaju biti prosijani kroz krupnije sito ili cjedilo kako keksi ne bi pucali
• krupni ostaci sa sita sluze za posipanje

VANILI KEKSI


SASTOJCI:
• 28 dkg ostrog brasna *35 dkg ostrog brasna
• 21 dkg putra
• 10 dkg samljevenih, oguljenih badema ili neoguljenih badema ili ljesnjaka ili preprzenih ljesnjaka ili oraha*
• 7 dkg samljevenog vanili secera (secer u prahu radim tak da secer u koji sam uvalila sipku vanilije, nakon sto je poprimio aromu, sameljem u mlincicu za kavu)
• 1 bjelanjak

POSTUPAK:
Sve sastojke tocno odvagnuti u staklenu ili porculansku posudu i brzo umijesiti tijesto (tip: raditi u tankim,gumenim rukavicama kako se tijesto ne bi zagrijalo od ruku ili ak imas hladne ruke ko ja - nema problema ).
Tijesto oblikujte u kvadar i ostavite ga da se odmori na hladnom 2 sata, moze i duze.
Razvaljati na 3mm debljine i izrezati kekse.Pola keksa ispeci cijele,a drugoj polovici napraviti rupu u sredini.Sloziti u pleh na peki-papir ili pleh namazan putrom i posut brasnom.Peci u blago zagrijanoj pecnici (175 C) 7-9 minuta.Provjeriti prema svojoj pećnici.Keksi trebaju biti blijedi.Ohladjene kekse vaditi iz pleha i pustiti da se potpuno ohlade.Sutradan (ili ja ih znam cak nakon 2 dana) ih s vanjske strane uvaljati u vanili secer u prahu i zalijepiti finim kiselim pekmezom (marelice,jagode,maline...).
(keksi su jako nijezni i uzasno pucaju, ako ih se odmah valja u secer i maze.)
Premjesiti samo jednom, da ne postanu pretvrdi. Od ostatka raditi male kiflice. Peći kao i kekse samo malo duže ( 12 minuta) pazeći da vrhovi ne pozute.

LINZER KEKSI ( ŽUTI KOLAČIĆI )

SASTOJCI:
• 40 dkg ostrog brasna
• 25 dkg putra
• 4 zutanjka
• 2 zlice kiselog vrhnja (najbolje raditi s domacim)
• 15 dkg samljevenog vanili secera
• krupni ljesnjak,orah ili badem i krupni secer za posipanje
• malo bjelanjka za premazivanje

POSTUPAK:
Brzo umijesiti tijesto.Pustiti da se odmori ne vise od 2 sata.Razvaljati na 3mm debljine i izrezati kekse.Iz polovice izrezati rupe u sredini (ako su keksi veci izrezani dijelovi mogu biti mali keksi).Sloziti u pleh na peki-papir.Pri slaganju u pleh gornje dijelove premazati malo ulupanim bjelanjkom i posuti krupnim bademima ili ljesnjacima pomijesanim s krupnim kristal secerom ili zdrobljenim kockama secera.Peci u blago zagrijanoj pecnici 10 min (175 C).Iz pleha vaditi ohladjene kekse kako ne bi pucali.Sutradan sastavljati dna i poklopce finim pekmezom.
Zla patka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 10:56   #97
Ja sam odlučila za Božić raditi medenjake, husarske, rafaelo kuglice i još jedan "za rezanje".

Samo mi trebaju recepti za husarske i rafaelo kuglice... ima netko???
Ilana is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 11:08   #98
Quote:
BBlue kaže: Pogledaj post
Probaj mjesečiće s kikirikijem... napravila sam jednom zgodom, svi su se oduševili!
Moze recept
__________________
manc
Tek u jesen otkriju se boje krošanja, sve su slične u leto zeleno....
manc is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 13:01   #99
zvijezdice spojene pekmezom, pita od višanja(okrugla),savijača od jabuka.
tadukepa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2008., 15:13   #100
Quote:
Ilana kaže: Pogledaj post
Ja sam odlučila za Božić raditi medenjake, husarske, rafaelo kuglice i još jedan "za rezanje".

Samo mi trebaju recepti za husarske i rafaelo kuglice... ima netko???
Imam ja recepte. Napisat ću ti ih kasnije, jer mi je upravo suprug poslao poruku da stiže doma za 20 minuta pa moram dovršiti ručak
ta.ja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:05.