Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.07.2015., 23:52   #7021
Quote:
darac505 kaže: Pogledaj post
Čini mi se da ih imam deset, da ne idem kopati
vjerojatno (ni ja ne bih kopao, ima toga gomila) - u poznim godinama je Asimov izbudalio (moja ocjena) i postao opsjednut da sve svoje cikluse (robote i fondaciju prije svega) uveže zajedno. Tu su nastala svakakva nepotrebna djela, a kao vrhunac
netko još plati nakon njegove smrti poznatim autorima da još prošire taj bestijarij.

nije to nečitko, no nije ni slično onome čime je sve počelo, a znatno uneredi kvalitetu onoga s čime je počelo
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 07:28   #7022
Slažem se.
I nema ih desetak, zamijenio za Zelaznijeve Amberske kronike.
Njih ima 5+5 s tim da je isti princip kao što si naveo za Asimova.
Prvih pet ok, drugih pet besmislen dodatak, ali ipak legne ljeti.
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 16:32   #7023
Naomi Novik - Uprooted
Svakih 10 godina, čarobnjak za sluškinju uzima jednu od mladih seljanki. Ima li to kakve veze sa ukletom šumom na čijem rubu se nalazi njihovo područje?

S obzirom na poprilično mi dosadne Temeraire knjige ove autorice, ova knjiga me vrlo ugodno iznenadila. Pitka, atmosferična, zanimljive radnje koja, iako se ponešto vukla u sredini, čini ovu knjigu jednom od onih koje se pročita gotovo odjednom.

Neki od likova su ostali ponešto neistraženi, te se nadam još kojoj knjizi iz njihove perspektive.
Felidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2015., 20:31   #7024
L.A. Confidential, James Ellroy
Super sto sam se odlucila prvo pogledati film, pa poceti citati knjigu, jer bi se sigurno totalno izgubila, jer ne bi zapamtila imena likova.
Super krimic, zanimljiv, kompleksan, likovi fino karakerizirani.
__________________
“You never know what worse luck your bad luck has saved you from.” Cormac McCarthy, No Country for Old Men
mary89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 19:02   #7025
George Orwell - Životinjska farma

Basna koju je Orwell, prema vlastitom priznanju, pisao po predlošku boljševičke revolucije i političke situacije u Rusiji do pred kraj Drugog svjetskog rata, kada je knjiga izdana. Zapravo, alegorija svih revolucija i svih sustava u kojoj se Orwell pojavljuje u liku ciničnog magarca koji pesimistično konstatira da se ništa posebno ne može promijeniti i da će uvijek biti teško. Posebno mi je zanimljiv jedan trenutak kad magarac nakratko prestaje biti nezainteresiran (najvrijednijeg konja Boxera voze u živodernicu nakon što je istrošen do kraja tijekom gradnje vjetrenjače).
Robierre is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.07.2015., 22:42   #7026
Dovršio Varleyevu trilogiju "Gaea" i nisam zadovoljan. Drugi dio ("Wizard") malo je podigao tempo, uveo neke potencijalno zanimljive likove, unio čak i element napetosti, no u "Demonu" sve se to brzo razvodnilo. Završnu bitku prozijevao sam, a kraj je totalno bezvezan. Sve u svemu, mlitavo. Mnogo dobrih ideja, ali zapravo dosadni likovi i nikakva drama. Koliko god da je Varley maštovit, loš je pisac. Slično kao Ursula Le Guin.

Ima tko preporuku za epski SF u rangu Simmonsovog "Hyperiona"/"Endymiona"? A možda mi ni to više ne bi sjelo jer starim.
zgdust is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 06:01   #7027
Epski Ilij i Olimp, od istog Simmonsa

Sent from my SM-T230NU using Tapatalk
__________________
mijenjam se
darac505 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 10:47   #7028
Geert Mak; U Europi : Putovanje kroz dvadeseto stoljeće

Strogo gledajući, radi se o kombinaciji putopisa i povijesti, no čita se poput napetog romana, sa glavnim likom Europom i prikazom njenog putovanja kroz dvadeseto stoljeće. Knjiga je prepuna manje poznatim ili nepoznatim detaljima iz povijesti, ispričane od strane običnog čovjeka, koje pokazuje da su stvarni događaji bili daleko od današnjeg, često jednodimenzionalnog mainstream viđenja 20. stoljeća. Ni u jednome trenutku nije dosadna, ne ponavlja se, u mnogim trenucima gotovo brutalna kod iznošenja činjenica bez uljepšavanja, zauzimanja strana i romantičnog prikaza prošlih vremena. Gotovo tisuću stranica čitanja u jednome dahu. Velika preporuka.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2015., 11:48   #7029
John le Carré: "Our Game" - Larry Pettifer, britanski špijun, nestao je s lica Zemlje. U potragu kreće Tim Cranmer, Larryjev handler i prijatelj... Poslovično odličan le Carré. Cranmer je izvrsno koncipiran lik, a roman, koji nema neke pretjerane akcije, je svejedno zanimljiv i napet. Dodajmo tome i poslovično efektan kraj i imamo još jedan le Carréov pun pogodak.

Isaac Asimov: "Second Foundation" - završna knjiga originalne trilogije. Jako dobro osmišljeno i tek sad cijela priča dobiva pravi smisao. S obzirom da je trilogiji već 60-tak godina, može e reći da je i više nego dobro ostarila i može se nositi s modernim SF-om. Pravim ljetnu pauzu, pa nastavljam dalje sa serijalom.
__________________
They are gone now. Fled, banished in death or exile, lost, undone. Over the land sun and wind still move to burn and sway the trees, the grasses. No avatar, no scion, no vestige of that people remains. On the lips of the strange race that now dwells there their names are myth, legend, dust. - Cormac McCarthy
Wild Horses is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 02:18   #7030
Još jedna iz biblioteke Jutarnjeg XX stoljeće (od ukupno 30, čini mi se da još nisam pročitao 7-8)

Franz Kafka - Dvorac

Dok sam čitao Dvorac, prisjećao sam se Procesa koji sam sada već davno pročitao za lektiru. Kafka je stvarno odličan pisac. Teme su slične: birokracija, alijenacija, položaj pojedinca u sistemu itd., s tim da Dvorac ima puno više nadrealnih elemenata (po čemu me podsjetio na neke romane Borisa Viana koje sam ranije čitao). Glavni lik, K., dolazi u selo nakon što je imenovan zemljomjerom. Žrtva administrativne pogreške (selo u međuvremenu više nema potrebe za geodetom), on pokušava stupiti u kontakt s misterioznim dvorcem u kojem stoluje aparat koji upravlja selom. Neki kažu da je dvorac zapravo metafora nebeskog spasenja, ali ja nisam uspio doći tako daleko da roman čitam kao religijsku/spritualnu temu, ostao sam na prvoj razini - funkcioniranju sistema - i tu je već bilo i više nego dovoljno materijala za razmišljanje. Nažalost, Kafka ga nikad nije završio, tako da se negdje kod 400-te stranice priča prekida.
Robierre is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.07.2015., 11:19   #7031
Joe Haldeman - Vječni rat (Forever war)

Nisam od military sf-a, ali značaj ovog djela se ne može osporit - dobitnik Hugoa, Nebule i Locusa iste godine.

Dakle, imamo glavnog lika koji se obučava i bori protiv Tauronaca, ali kada se vraća na zemlju, zbog relativiteta je prošlo puno više godina nego što je on ostario, i sve je promijenjeno, nagore...

Ima knjiga svojih momenata, svojevrsna alegorija na Vijetnamski rat (Haldeman je Vietnam vet), ali ipak za moj uskus dosta military stvari (osobito u prvom dijelu) a i kraj je malo zašećeren.

Dobra je to knjiga,ali moram priznat, s obzirom na njenu reputaciju, da sam ipak očekivao da ću biti više oduševljen.
__________________
o_O
Cahit is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 00:21   #7032
Andy Weir - The Martian

Knjiga o čovjeku koji nakon propale misije ostaje sam na Marsu i pokušava preživjeti smišljajući razne načine kojima se izvlači iz smrtonosnih situacija.

Knjiga je znanstveno potpuno uvjerljiva za razliku od npr. Gravitya. Sve što je lik napisao je znansveno moguće i izvedivo sa današnjom tehnologijom.

Napeta, zanimljiva, a glavni lik je pre smješan i toliko simpatičan da jednosavno morate navijati za njega.

Ima dosta science talka i informacija ali je unatoč tome lagana za čitanje i sve je fino objašnjeno a je može čitati svatko a ne samo raketni znanstvenici.

Isto tako zanimljivo je pročitati i pu knjige od besplatnog serijskog romana do best sellera i ugovora za film.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 10:48   #7033
Quote:
zli_pablo kaže: Pogledaj post
Andy Weir - The Martian

Knjiga o čovjeku koji nakon propale misije ostaje sam na Marsu i pokušava preživjeti smišljajući razne načine kojima se izvlači iz smrtonosnih situacija.

Knjiga je znanstveno potpuno uvjerljiva za razliku od npr. Gravitya. Sve što je lik napisao je znansveno moguće i izvedivo sa današnjom tehnologijom.

Napeta, zanimljiva, a glavni lik je pre smješan i toliko simpatičan da jednosavno morate navijati za njega.

Ima dosta science talka i informacija ali je unatoč tome lagana za čitanje i sve je fino objašnjeno a je može čitati svatko a ne samo raketni znanstvenici.

Isto tako zanimljivo je pročitati i pu knjige od besplatnog serijskog romana do best sellera i ugovora za film.
Zvuči zanimljivo. Doduše, potkrala ti se greška - pošto evo mi još nemamo ljudskih misija na Marsu i nemamu ljude tamo, onda nije baš sve znanstveno moguće i izvedivo današnjom tehnologijom
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 10:59   #7034
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Zvuči zanimljivo. Doduše, potkrala ti se greška - pošto evo mi još nemamo ljudskih misija na Marsu i nemamu ljude tamo, onda nije baš sve znanstveno moguće i izvedivo današnjom tehnologijom
Sve ato je koristeno u knjizi postoji danas.
Gledao sam intervju u kojem je rekao da neke stvari u knjizi ipak jesu unaprjedene (npr ionski pogon) ali da znamo kako ih unaprijediti samo to jos nije napravljeno jer ili dode previse para ili nam jos ne treba.

Dakle sva tehnologija da posaljemo ljude gore postoji danas.
Pablo is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 18:05   #7035
John Saul-The Blackstone chronicles
Ova knjiga se već duže vremena nalazila na popisu za čitanje i konačno je došla na red.Sasvim sam zadovoljan i definitivno je ispunila očekivanja.To je horror-triler koji se dešava u malom američkom gradiću Blackstone-u u New Hampshireu.Tipični američki gradić u kojem se svi poznaju i gdje život naizgled protječe bezbrižno.
Grad nadvisuje brdo na kojem se nalazi stara ludnica koja je destljećima napuštena.Upravo ona čini glavnu okosnicu radnje.U njenim zidnimama se skriva misterijozna pojava koja počinje slati predmete nekim od važnijih obitelji u gradu.Ti predmeti su pripadali nekim pacijentima ludnice koji su ujedno i bili članovi tih obitelji.Svi su ti pacijenti tragično završili,a ista sudbina očekuje i pripadnike obitelji kojima su ti ukleti darovi poslani.
Usoro gradom počinu kružiti glasine o prokletstvu,a tajnu otkriva uednik lokalnih novina koji je ujedno i sin posljednjeg ravnatelja ludare.
Odličan triler/horror odlično građene napetosti koja jača iz stranice u stranicu.Premisa romana osjeća na neka ranija djela Stephena Kinga,ali usudio bih se reći da Saul puno bolje barta elementom napetosti i neizvjesnosti stvarajući stravičnu i pomalo gotičku atmosferu.
Inače roman je u izvornom obliku objavljen u 6 nastavaka,svaki je bio posvećen jednom ukletom predmetu i tragediji koju je prouzročio.Kasnije su objavili roman u jednom komadu.
trebala je biti snimljena i serija,međutim ideja nije zaživjela,šteta jer je roman ko stvoren za neku tv-seriju (spoj Peyton Place-a i Zone sumraka),jedino je tijekom 90-i napravljena igra za PC (neloša).
Mogu samo preporučiti ovog autora i ovu knjigu ako volite horror,definitivno je must-read.
lexluthor84 is online now  
Odgovori s citatom
Old 24.07.2015., 18:41   #7036
Total Recall: My Unbelievably True Life Story

Autobiografska knjiga o životu Arnolda Schwarzeneggera. Iznenađujuće zanimljiva.

Cijela knjiga je iz perspektive Arnolda, tako da ima mnogo veličanja samoga sebe i izostavljanja nekih stvari kako bi knjiga ispala toplija, Npr.Varao je ženu samo jedan put, kako nije bio nemilosrdan poduzetnik (zaradio prvi milion prije nego što je postao glumac), kako steroidi pomažu kao dobar osunčani ten.

Ipak, moguće je vidjeti koliko pomaže kada imaš jasnu viziju i mentore, stav "što god je potrebno napraviti za pobjedu", potrebu za dobrim marketingom, prodajom i školovanjem.

Mogu se izvući dobre životne i poslovne lekcije, saznati kako je nekada izgledao bodybuilding, načini rada u Hollywoodu i politici.

Prvi dio, koji se fokusira na rane dane Arnolda je mnogo zanimljivija od drugog dijela gdje je fokus na karijeru u politici.

Pri kraju sam knjige i mogu reći da je solidna biografija sa dosta anegdota. Nije pisano samo za određenu skupinu ljudi, već za širu publiku i mislim da svatko može pronaći nešto vrijedno i zanimljivo iz knjige.
__________________
Ljudi su progoni beskrajem vječnosti. I tako se pitamo: hoće li naša djela odjekivati kroz stoljeća? Hoće li stranci čuti naša imena davno nakon što smo nestali i pitati se tko smo bili, kako smo se hrabro borili, koliko vatreno smo voljeli? – Odisej
God Hand is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 15:01   #7037
Kurt Vonnegut: Čovjek bez zemlje

Meni je ovo bilo kao da čitam nekog ostarjelog hipija

Robert Frost: Miris jabuka

Nisam baš sklona poeziji, ali Frostove pjesme su mi prekrasne. Dijalozi muškarca i žene, matere i sina, ima tu života. A ono "Popravljanje zida" mogu uvijek čitati
earthsea is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 18:23   #7038
Nikadođija od Niel Gaimana
Predivna priča o bajkovitom svijetu smještenog odmah nama ispred nosa odnosno ispod nogu. Priča o životnom putovanju glavnog lika Richarda M. prepunom uzbuđenja i fantastičnih likova koja se odvija ispod ulica Londona u svjetu znanom kao London Ispod u koji ljudi upadaju kroz pukotine stvarnosti i magična vrata
4/5

Bilo bi 5 da je kraj bio više po mom guštu ali svakako topla preporuka
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija

Zadnje uređivanje Klodovik2 : 28.07.2015. at 19:27.
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2015., 18:42   #7039
Steven Brust: The Phoenix Guards

Prepričavanje tri mušketira u Dragaeri. Čast, prijateljstvo, avantura!
Jezik je (pre)kićen kako se hommageu Dumasu i priliči, a ova knjiga katapultirala se u jedan od svevremenih favorita samo tako.

Kiersten White: Illusions of Fate
Rekla bih, prepričavanje crtića Howl's Moving Castle u fantastičnom svijetu Albiona. Glavni lik je Jessamin, jedna od žiteljica koloniziranog područja većeg kraljevstva gdje dolazi uzeti znanje kako bi ga vratila svojoj pokradenoj zemlji... par zanimljivih misli o kolonizmu općenito, radnja koja dosta dobro teče, no slaba karakterizacija i zbrzan kraj...
Sve u svemu, dobro za plažu no ne i za nešto više.
Felidae is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2015., 14:57   #7040
Procitah Mali Dragulj-Patrick Modiano.
Razocaran djelom, makar citam vidim mnogo pozitivnih komentara, no kod mene nije takva situacija.
Potraga za majkom, koja na pocetku zauzima glavni stage, pada u drugi plan kako knjiga napreduje, da bi na kraju apsolutno isceznula.
Svidjaju mi se umetnuti putem likovi poput dame iz ljekarne, male djevojcice, no s vremena na vrijeme ne shvacam zasto im pisac pridaje toliki znacaj.
Ok, prica oko djevojcice i njezine obitelji, i get it, asocira ju i na njezino disfunkcionalno odrastanje, no potenciranje odnosa nje i dame iz ljekarne je po meni nepotreban, taj odnos je po meni vec zadovoljen kroz njezino druskanje s Badmaevim.

Htio sam da knjiga ode u smjeru s pocetka knjige kad je potajno pratila svoju majku s kolodvora, a odnosi s drugim likovima da padnu u drugi plan.
__________________
Who dares, wins .
The_End is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:23.