Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2015., 14:41   #3281
Quote:
Mr Smoogj kaže: Pogledaj post
Ma, tebe fasciniraju banalne stvari. U tom romanu je puno fascinantnije kako se likovima kroz roman iz nekog razloga mijenjaju imena.

Ja ne znam kako se nekome uopce dalo citati to mamutsko mrcvarenje citateljeva mozga; kaj, pokusava bit Tolstoj, il Bulgakov. Ta, dovoljno je citati Jergoviceve kolumne i kratke price da bi se skuzilo o cemu se tu radi.
jarebitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2015., 19:51   #3282
Ne branim Jergovića kao personu, ali stvarno nije isto čitati njegove kolumne, pripovijetke i romane.
On je baš izvanserijski romanopisac.

Inače, ne znam po kojem se to ključu dodjeljuju Nobelove nagrade. Nedavno sam čitala Alice Munro i Patricka Modiana. Ako se ne varam, oni su dobili Nobelovu za književnost. Ostala sam zaprepaštena.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:21   #3283
Nobelove nagrade katkad dobiju nezasluženi pisci...Ja mislim da će Jergović za 20-ak godina dobiti Nobela..
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2015., 13:25   #3284
Nobelove nagrade se dobijaju lobisticki. Nece je dobit neko ko je najbolji vec ko je najpodobniji. Sranje, i dvostruka mjerila ko i za sve.

Kada bi se nagrade dobijale umjetnicki, a ne politicko-lobisticki-podobno, onda bio ovo bio neki drugi planet.

Zadnje uređivanje jarebitza : 29.10.2015. at 13:36.
jarebitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 01:24   #3285
Ova posljednja nagrada je otisla na pravo mjesto...Nitko nije lobirao...
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 09:57   #3286
Quote:
Drezga Makljavn kaže: Pogledaj post
Ova posljednja nagrada je otisla na pravo mjesto...Nitko nije lobirao...
jarebitza kaže da su politička dimenzija i podobnost faktori koji presuđuju, a ne književnost. To je slučaj i s ovom zadnjom dobitnicom. Pročitaj što o njoj kaže sam Jergović (potcrtao sam bitno):

Quote:
Miljenko Jergović kaže:
Izbor Svetlane Aleksijevič još po nečemu pripada izuzecima: ona ne piše pjesme, romane ni pripovijetke. Ne bavi se fabuliranjem ni izmišljanjem, i jedno i drugo u suprotnosti je ne samo s njenim spisateljskim strategijama, nego i s njenim moralom. Zabranila je samoj sebi da bilo što izmišlja. Svetlana Aleksijevič je, zapravo, novinarka,

njena knjiga “Rabljeno doba”, podnaslova “kraj crvenog čovjeka” (prijevod Fikret Cacan), s dvadesetak svjedočanstava o raspadu Sovjetskog Saveza.

“Rabljeno doba” dio je jedne vrlo žive i važne istočnoeuropske književne tradicije, koja je naročito prisutna u Poljskoj, gdje se nefikcionalne knjige, književne reportaže i putopisi objavljuju naročito pomnjivo i s poštovanjem, a kod dobro odgojene književne publike često su čitanije od beletrizirane proze i od romana.

Progonjena od režima Aleksandra Lukašenka 2000. emigrira iz zemlje, i godinama živi u Parizu, Göteborgu, Berlinu, da bi se 2011. vratila u Minsk. Režim se u međuvremenu nije promijenio, ali su, pretpostavljamo, režimski psi u međuvremenu shvatili tko je Svetlana Aleksijevič. Tokom devedesetih i dvijetisućitih nagrađivana je širom Europe, najvažnijim književnim i mirovnim nagradama

Svetlana Aleksijevič je, rekli smo, bastardnog nacionalnog podrijetla – barem iz ovdašnjih perspektiva – a da nevolja bude veća, ne piše na bjeloruskom nego na ruskom jeziku. Bjeloruski pisci to su joj, katkad, skloni zamjeriti, što i nije tako čudno ako se zna da je njihov jezik, kao i ukrajinski, sve do osamostaljenja bio skrajnut, a oni koji bi njime govorili smatrani su nacionalistima i provincijalcima

Evo, već ih čujem, ne treba ni zato imati naročitu maštu, kako važno rogobore o tome da je ovogodišnji Nobel dodijeljen s odjecima rata u Ukrajini.
Nemoguće je da ti nije jasno.

Nobelova nagrada "za književnost" u slučaju "malih" i "istočnih" naroda uopće ne ide za književnost. Ona uvijek ide za "disidenstvo" (pravo ili hinjeno) na liniji interesa zapadnih centara moći. Tu Jergović vidi svoju priliku, čitavu svoju karijeru podređuje tom modelu djelovanja. Na njegovu nesreću, Hrvatska je premala i zasad geostrateški potpuno nebitna zapadnim cenrima moći. A, također, za razliku od Bjeloruskinje, Jergovića zapravo nitko ne progoni, on u ovom sistemu živi kao bubreg u loju. Zato će na "književnu" nagradu malo pričekati.

Što misliš, bi li ova ista književnica dobila nagradu da je istom "književnom" kvalitetom pisala knjige protiv rasizma u Ujedinjenim narodima, zapadnim multinacionalkama, Švedskoj vladi, pedofiliji u britanskom parlamentu...? Da je umjseto sloma Rusije opsivala slom zapadnog društva u Detroitu, slom Europske unije na pitanju granica ili izbjeglica...? Ja mislim da ne bi, džaba joj "dobar stil pisanja". "Dobri pisci" su oni koji odrađuju ideološki posao za zapadne centre moći.
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 10:05   #3287
ja jergovica zapravo zalim, primila ga hrvatska kao izbjeglicu, dala mu doslovno sve sto ima i omogucila da karijeru radi kenjajuci po toj istoj hrvatskoj. zasto takva angazirana herojcina ne ide odakle potice pa tamo siri scijest? jer zna da bi tamo dobio po tamburi, nece kukavica dobiti nobela, on je ziheras koji prati kako vjetar puse i tek dovoljno iritira da ostane relevantan opskurnim ali napuhanim medijima koji mu daju izmisljene nagrade.
__________________
ad arma! ad arma!
7nationarmy is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 10:28   #3288
Još mi nešto nije jasno.
Zar ne bi bilo realnije da se nagrade za književnost dodjeljuju kao i u svijetu filma, za djelo koje je friško napisano, a ne da se odjednom iz naftaline izvuče neki pisac i dodijeli mu se Nobelova za djelo koje je napisao prije 13-14 godina?

Ako se ne varam (a možda sam i u krivu), ovaj zadnji pisac, Modiano, upravo je takav slučaj.
Etta is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 12:22   #3289
Quote:
Violeta1 kaže: Pogledaj post
Još mi nešto nije jasno.
Zar ne bi bilo realnije da se nagrade za književnost dodjeljuju kao i u svijetu filma, za djelo koje je friško napisano, a ne da se odjednom iz naftaline izvuče neki pisac i dodijeli mu se Nobelova za djelo koje je napisao prije 13-14 godina?

Ako se ne varam (a možda sam i u krivu), ovaj zadnji pisac, Modiano, upravo je takav slučaj.
Nobelova nagrada za književnost u pravilu (ima iznimaka) se ne dodjeljuje za djelo, kvalitetu određene knjige.

Ona se dodjeljuje jednom konglomeratu koji čine autor sa svojim političkim stavovima i aktivizmom, autorovo porijeklo (poželjno je da je "egzotično", miješano, manjinsko...), autorov odnos prema domicilnoj državi i narodu (poželjno je da ih pljuje, što se podvodi pod "humanističko preispitivanje vlastite prošlosti"), autorova sudbina (jako pomaže ako je autor progonjen od vlasti)...

Modiano se savršeno uklapa u zadani okvir, baš kao i ovogodišnja dobitnica.

Ako je to sve zadovoljeno, onda se gleda kvaliteta pisanja. U slučaju zapadnih autora, ta kvaliteta mora biti vrhunska. Kod "malih" i "istočnih" slučajeva, sve ovisi o geostrateškim interesima Zapada. Npr. ako nekakav diktator u zemlji Dembeliji ne dopušta zapadnim kompanijama eksploataciju plina na svojem teritoriju, zapad će ekspresno tamo potražiti nekakvog pisca koji najviše liči na disidenta, pa mu udjeliti nagradu. "Da bi osnažio demokratske procese" u toj državi. U tom slučaju neće se toliko paziti na kvalitetu pisanja. Možda u toj državi ima i kvalitetnijih pisaca, no nagrada će ići onom tko se zapadnjacima čini najdisidenstkijim, najprogonjenijim, i koji je pisao na liniji interesa "demokratskih procesa".
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 12:54   #3290
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
jarebitza kaže da su politička dimenzija i podobnost faktori koji presuđuju, a ne književnost. To je slučaj i s ovom zadnjom dobitnicom. Pročitaj što o njoj kaže sam Jergović (potcrtao sam bitno):



Nemoguće je da ti nije jasno.

Nobelova nagrada "za književnost" u slučaju "malih" i "istočnih" naroda uopće ne ide za književnost. Ona uvijek ide za "disidenstvo" (pravo ili hinjeno) na liniji interesa zapadnih centara moći. Tu Jergović vidi svoju priliku, čitavu svoju karijeru podređuje tom modelu djelovanja. Na njegovu nesreću, Hrvatska je premala i zasad geostrateški potpuno nebitna zapadnim cenrima moći. A, također, za razliku od Bjeloruskinje, Jergovića zapravo nitko ne progoni, on u ovom sistemu živi kao bubreg u loju. Zato će na "književnu" nagradu malo pričekati.

Što misliš, bi li ova ista književnica dobila nagradu da je istom "književnom" kvalitetom pisala knjige protiv rasizma u Ujedinjenim narodima, zapadnim multinacionalkama, Švedskoj vladi, pedofiliji u britanskom parlamentu...? Da je umjseto sloma Rusije opsivala slom zapadnog društva u Detroitu, slom Europske unije na pitanju granica ili izbjeglica...? Ja mislim da ne bi, džaba joj "dobar stil pisanja". "Dobri pisci" su oni koji odrađuju ideološki posao za zapadne centre moći.
Ali,kako ćemo odijeliti pisca od njegovih političkih stavova?
Da nema svojeg mišljenja,svog političkog stava i angažmana bi li on uopće mogao pisati?
O nečem značajnom,naravno?

Ne govorimo o pukim fikcijama,ali zar nije temeljno to,da je pisac zapravo kurir naše svijesti,zar nije lučonoša naših kolektivnih sjećanja i razmišljanja?
I sada se on mora odijeliti po tome i biti nešto što je nadnaravno,van ovog svijeta..

Što bi trebao biti pisac?
Neki samotnjak koji nam upućuje signale iz svoje utrobe...?!
Da nam oslikava svoju tjeskobu i čežnje?!
To znamo i sami...Lučonoše su bitnije.U većini stvari...Mi smo svi u potrazi..
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 13:30   #3291
Quote:
Drezga Makljavn kaže: Pogledaj post
Ali,kako ćemo odijeliti pisca od njegovih političkih stavova?
Da nema svojeg mišljenja,svog političkog stava i angažmana bi li on uopće mogao pisati?
O nečem značajnom,naravno?

Ne govorimo o pukim fikcijama,ali zar nije temeljno to,da je pisac zapravo kurir naše svijesti,zar nije lučonoša naših kolektivnih sjećanja i razmišljanja?
I sada se on mora odijeliti po tome i biti nešto što je nadnaravno,van ovog svijeta..

Što bi trebao biti pisac?
Neki samotnjak koji nam upućuje signale iz svoje utrobe...?!
Da nam oslikava svoju tjeskobu i čežnje?!
To znamo i sami...Lučonoše su bitnije.U većini stvari...Mi smo svi u potrazi..
Ukoliko pisca svedeš samo na "nositelja svoje političke svijesti", onda zapravo potvrđuješ sve što pišem - da je on de facto isključivo politički aktivist. A knjiga je tek sredstvo političkog aktivizma. Po toj logici, onda je Nobelova nagrada za književnost politička nagrada, a ne književna. Dodjeljuje se piscima koji su nositelji točno onog političkog aktivizma koji odgovara zapadnim centrima moći.

Ja ti mogu navesti i druge dimenzije svijesti, možda u ovoj godini (2015.) bitnije od "političke svijesti brojanja krvnih zrnaca" kakvu njeguju Jergović i njegovi apologeti.

Svijest o automobilskoj multinacionalki koja svjesno lažira na testovima ekološke prihvatljivosti svojih proiozvoda. Svijest o švedskoj tekstilnoj firmi koja skupo prodaje proizvode koje joj u Aziji u nehumanim uvjetima izrađuju robovi, djeca... Svijest o Googleu, koji odjednom onemogućuje normalno pretraživanje običnim smrtnicima i uvodi dvije kategorije ljudi. Svijest o svjestkoj zdravstvenoj organizaciji koja odjednom u medije snažno i tendenciozno naglašeno pripušta odavno poznate podatke o štetnosti mesa - baš u vrijeme kad SAD lomi Europu na temu GMO-a. Svijest o IT-industriji koja nas je pretvorila u svoje robove, tjerajući nas na neprestanu nepotrebnu promjenu, troškove novca ali i vremena, uništavajući mogućnost pobune više od svih svjetskih vlada zajedno..?

Bi li Jergović i njemu slični imali šanse za Nagradu, kad bi napisali izvrsne romane o automobilskoj multinacionalki, švedskoj tekstilnoj firmi, Googleu, WHO-u, IT-industriji, telekomima...? Ta svijest nije svijest? "Politička svijest" je samo ona koja je o "malim ljudskim pričama ljudi pogođenih nacionalizmom 19.- ili 20. stoljeća"?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2015., 20:51   #3292
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Nemoguće je da ti nije jasno.

Nobelova nagrada "za književnost" u slučaju "malih" i "istočnih" naroda uopće ne ide za književnost. Ona uvijek ide za "disidenstvo" (pravo ili hinjeno) na liniji interesa zapadnih centara moći.
Bravo, covjek je sve objasnio.

Quote:
Tu Jergović vidi svoju priliku, čitavu svoju karijeru podređuje tom modelu djelovanja.
Samo se ne bih slozio za Jergovica; ne puca on na Nobelovu, on je vise onako mizantropsko gundjalo, premda povremeno kvalitetan, ali, zastarjelog senzibiliteta i sentimenta. Potroseni sentiment.
jarebitza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.11.2015., 17:09   #3293
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ukoliko pisca svedeš samo na "nositelja svoje političke svijesti", onda zapravo potvrđuješ sve što pišem - da je on de facto isključivo politički aktivist. A knjiga je tek sredstvo političkog aktivizma. Po toj logici, onda je Nobelova nagrada za književnost politička nagrada, a ne književna. Dodjeljuje se piscima koji su nositelji točno onog političkog aktivizma koji odgovara zapadnim centrima moći.
Hmda..Nisi daleko od istine.
Može se usporediti i politički angažirana osoba koja piše i nastupa iz kulture,a tekstovi su joj okrenuti na stvarne,publicističke namjere,i logično da se postavlja gdje je tu književnost...
No,smijemo li reći točnu definiciju književnosti danas?
Nije li knjiga Rat za enciklopediju g.Viskovića dio književnosti,ako je Visković književnik i publicist?
Osobno sam više zgrožen jadnim naslovom i još jadnijom koricom.

Možda je danas suvremeniji svijet po pitanju te tzv.angažirane književnosti..Pera koje mijenja svijet...Nije dovoljno više pisati lijepo i zanimljivo,to mora imati temelje na ljudskoj potrebi promjena onoga što ne valja...
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Ja ti mogu navesti i druge dimenzije svijesti, možda u ovoj godini (2015.) bitnije od "političke svijesti brojanja krvnih zrnaca" kakvu njeguju Jergović i njegovi apologeti.

Svijest o automobilskoj multinacionalki koja svjesno lažira na testovima ekološke prihvatljivosti svojih proiozvoda. Svijest o švedskoj tekstilnoj firmi koja skupo prodaje proizvode koje joj u Aziji u nehumanim uvjetima izrađuju robovi, djeca... Svijest o Googleu, koji odjednom onemogućuje normalno pretraživanje običnim smrtnicima i uvodi dvije kategorije ljudi. Svijest o svjestkoj zdravstvenoj organizaciji koja odjednom u medije snažno i tendenciozno naglašeno pripušta odavno poznate podatke o štetnosti mesa - baš u vrijeme kad SAD lomi Europu na temu GMO-a. Svijest o IT-industriji koja nas je pretvorila u svoje robove, tjerajući nas na neprestanu nepotrebnu promjenu, troškove novca ali i vremena, uništavajući mogućnost pobune više od svih svjetskih vlada zajedno..?
Hvalevrijedan tekst...
Quote:
Gugenheim kaže: Pogledaj post
Bi li Jergović i njemu slični imali šanse za Nagradu, kad bi napisali izvrsne romane o automobilskoj multinacionalki, švedskoj tekstilnoj firmi, Googleu, WHO-u, IT-industriji, telekomima...? Ta svijest nije svijest? "Politička svijest" je samo ona koja je o "malim ljudskim pričama ljudi pogođenih nacionalizmom 19.- ili 20. stoljeća"?
Bi li imali šanse?
To je ustvari dobro pitanje...
Zar postoji stalno povijerenstvo/vijeće koje odlučuje o Nobelu ili se sastav mijenja nakon nekog vremena?
Radi se više o osobama koje odlučuju i njihovom obrazloženju...
Ja opet mislim da je Jergovićev rad odličan i plodonosan i nadam se da će skrojiti još bezbroj tekstova i knjiga...Isto tako dobrih.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 20:09   #3294
Sarajevo,plan grada,je najnovija knjiga g.Jergovića.

Ono što zamjeram jesu ti naslovi,nazivi..Nedostaju malo bolji naslovi..Jergović kiksa po tom pitanju.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 10:59   #3295
Ne zadugo. Pre neki dan mu je Fraktura objavila novu knjigu "Doboši noći". Radi se o studiji o Josipu Guberniku.
Harms is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2015., 11:12   #3296
Što se tiče njegovih kolumni, sviđa mi se što Jergović među jedinima piše o stripu i promovira tu umjetnost koja svakako zalužuje više pažnje.

Danas je u Jutarnjem objavljen fantastičan tekst posvećen Alemu Ćurinu, kojeg sam s guštom pročitao na ranojutarnjoj kavi.
NicolasBourbaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2015., 15:56   #3297
Jergović svako ocjenjuje čitav kreativni rad,od pisanja,crtanja,umjetnosti,performera,muzičara...J edino mi je drago što se nije ogrezao u operu i balet.To je smrtno dosadno i to nam ne treba.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2016., 15:47   #3298
ovde na temi i Nobel i Jergović i tristačuda

http://www.nin.co.rs/pages/article.php?id=105130
Andreas Sam is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2016., 11:57   #3299
Da Jergović nije ljevičar, bilo je jasno odavno. "Ljevičarenje" je bilo kod njega hinjeno, zbog toga što je dugo godina "obrana drugih malih naroda od svojeg malog naroda" na Zapadu dobro prolazila.

No što ćemo danas, kad se Zapad po tom pitanju promijenio? Kad Amerikanci izabiru Trumpa za predsjednika, kad je Europa promijenila stavove o imigrantima, kad posvud buja desnica, kad orbani iz lunatika prerastaju u vizionare...?

Hoće li se "književne" nagrade i dalje dijeliti po principu "što lijevije to bolje"? Ili će biti nešto drugačije?

Kako shvatiti ovaj Jergovićev tekst:

http://www.jutarnji.hr/komentari/kul...knuti/5234399/

Desničar Biškupić je za Jergovića najbolji i jedini ministar kulture do sad. Na stranu to što je to možda zaista istina, govorim o javnom iznošenju takve ideje. Zar se može biti nagrađen za "razumijevanje među narodima" ako se javno hvale članovi stranke koja je "dijelila Bosnu" i "spriječavala prosesiranje ratnih zločina na našoj strani"?

U istom tekstu Jergović najviše napada ljevičarsku ministricu. U istom tekstu Jergović urnebesno smiješno oko pitanja ministra Hasanbegovića obilazi kao oko vruće kaše. Hasanbegović, protiv kojeg je čitava lijeva javnost u Hrvatskoj kontinuirano prosvjedovala zbog proustaških (ultradesničarskih) sklonosti i desne ideološke revolucije u dodjeli sredstava, Jergović u tekstu amnestira. Jergović piše ovo:

"Zlatko Hasanbegović je, također od najvećeg dijela scene, bio sramoćen i vrijeđan prije nego što je stigao nogom stupiti u Runjaninovu 2"

Za opciju koja bi prije desetak i više godina bila okarakterizirana kao fašistička, profašistička ili bar desničarska, Jergović danas ima "mild" termin - konzervativna.

Hoće li uskoro nobelove nagrade za književnost dobivati pisci koji pišu o hrabroj borbi Europljana protiv najezde došljaka, silnim zločinima koje izbjeglice počinjuju u Njemačkoj, opravdanoj gradnji zida i sličnim temama, a te iste (nobelove nagrade) uručivati Orban, Trump i Putin osobno?
Gugenheim is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2016., 12:25   #3300
Jergović je oduvijek uz jasni svjetonazor imao i izraženu potrebu biti ili pokušati biti objektivan..Možda se u svemu tome mora pronaći mjera objektivnosti.
__________________
Bellum omnium in omnes – Rat sviju protiv svih __N.B.F.
Drezga Makljavn is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:59.