Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.11.2006., 15:57   #1
Lažne vrednosti vernosti

Da se podsetimo jedne osnovne stvari: covek je uvek spreman da pravi sebi lazne vrednosti! Istinske vrednosti zahtevaju citavo ljudsko bice: lazne vrednosti su jeftinije i lakse se dostizu. Cine se da su stvarne, ali ne zahtevaju totalnost, radi se samo o jednoj POVRSINSKOJ FORMALNOSTI.

Evo vam jednog dobrog primera: Umesto ljubavi i istinskog poverenja, cesto stvaramo LAZNU VREDNOST - vernost! Verna osoba samo PRIKRIVA u osnovi nedostatak ljubavi. CINI SE da sve radi iz ljubavi, ali to ne predstavlja nista: ne stavlja svoje srce u te formalne gestove koje pokazuje pred ostalima.

Ljubav zahteva jedan odgovor mnogo dublji. Ljubav ne izlazi iz MORANJA, nego iz osecaja srca, izlazi iz naseg licnog iskustva koje zelimo da podelimo sa nekim dragim bicem.

Vernost je nesto mnogo ruznije, laznije, ali, na zalost, smatrano je u proslosti za nesto jako vazno i vredno u svim drustvima.

Prava ljubav je OPASNO stanje jer ne manipulisemo mi sa njim, nego ono sa nama i ne da se kontrolisati. Ne moze mu se naredjivati. Kada dodje ne mozes je se otarasiti, a kada ode, ne mozes je vise vratiti! Ako ode jedino mozes samo da je GLUMIS VERNOSCU!

Vernost je potpuno razlicita od ljubavi i izlazi iz naseg egoizma i MOZEMO je kontrolisati. Ako pocnes glumiti ljubav preko vernosti, na kraju ces zavrsiti verujuci sam u svoju glumu!

Vernost ZAHTEVA da se CELOG ZIVOTA, do smrtnog casa, posvetis samo jednoj osobi, iako to tvoje srce ustvari ne zeli.

Vernost je jedan vid ROPSTVA.

Ljubav sa sobom donosi SLOBODU. Vernost sa sobom donosi ROPSTVO.
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 17:09   #2
Quote:
Noc leptira kaže:
Vernost je jedan vid ROPSTVA.

Ljubav sa sobom donosi SLOBODU. Vernost sa sobom donosi ROPSTVO.
I život je također jedan vid ropstva, a apsolutno slobodan možeš biti tek kad umreš... valjda... ne mogu tvrditi.

U svakom slučaju, vjernost je pokušaj da se usmjeri taj neki ljubavni hir i da mu se da nekakav cilj i smisao... slično kao što se život može posvetiti bilo čemu drugom... a besciljno vrludanje i kaotično gibanje teško da u konačnici mogu dati smislenu figuru.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 20:51   #3
Sta ti zelis reci? Vjerna sam osobi koju volim tako da me vjernost nikako ne tjera da se posvetim samo jednoj osobi ako tu osobu ne volim.
__________________
I wasn't me when we met... What shape of insanity keeps leading you back to me?
_malicka_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2006., 22:11   #4

Ahem... opet si tražimo izlike? Kome se točno obraćaš/pravdaš?

Šteta, a imaš tako dobar avatar.

Mene nitko i ništa ne tjera na vjernost. Kad sam s nekim, onda sam samo s tom osobom, ako mi nešto usfali, tražit ću dalje, bez laži i paralelisanja. Uostalom, što je ljubav? Što je čovjek? Jedan višestanični organizam gdje se sve temelji na kemijskim reakcijama i fiziološkim procesima? To mi često pada na pamet, ali ne volim se sjetiti takvih "filozofija" jer me bace u depresiju i mozak uskuha - ne vidi se nikakav smisao. Ako tako razmišljamo, ajmo se svi ubiti, kako VelmaX kaže. Pobogu...
__________________
Sramota forum.hr-a::::Dalmacija
Beta ženka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 00:56   #5
Naucno je utvrdjeno da ljubav moze da traje NAJDUZE 18 meseci!

Sve sto je duze od toga NIJE prava ljubav, nego su ili zajednicki interesi ili navika.
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 01:48   #6
Patetičan izgovor osoba nesposobnih da ostvare s nekim vezu dužu od prosječnog trajanja erekcije.

Freedom's just another word for nothing left to lose.
__________________
štraco retajska šupjaćo najružnija redikulice na modi retaju neodgojiti lajavi peškarušo bracero sa ružnin sisaman. (c) manitusha @forum.hr
Herp is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 09:26   #7
Quote:
Noc leptira kaže:
Naucno je utvrdjeno da ljubav moze da traje NAJDUZE 18 meseci!

Sve sto je duze od toga NIJE prava ljubav, nego su ili zajednicki interesi ili navika.

Sorry,ali se ne mogu složiti sa ovom tvrdnjom.Ja svog muža definitivno volim sada nakon 3 godine(i sitno) braka više nego na početku.A nije da baš imamo neke prevelike zajedničke interese...

Inače "OBOŽAVAM" kad neke tam visokoobrazovaneintelektualnepopilesvupametsvijeta face objave novootkrivenu naučnu istinu.To o ljubavi su valjda utvrdili mućkajući i mjereći ljudsku psihu u nekom sterilnom labosu.
sretnodijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 12:16   #8
Quote:
Noc leptira kaže:
Naucno je utvrdjeno da ljubav moze da traje NAJDUZE 18 meseci!
Eeeee, ako su doktori znanstvenici tako rekli, onda...
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 12:18   #9
Quote:
Sudden Sid kaže:
Eeeee, ako su doktori znanstvenici tako rekli, onda...
Sigurno piše i na Vikipediji.
__________________
Ne budi supak, nosi masku (u zatvorenom i u guzvi). Dezinficiraj ruke. I ne pizdekaj. (c) Lady Guga
Cats is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 13:39   #10
Quote:
sretnodijete kaže:
Sorry,ali se ne mogu složiti sa ovom tvrdnjom.Ja svog muža definitivno volim sada nakon 3 godine(i sitno) braka više nego na početku.A nije da baš imamo neke prevelike zajedničke interese...

Inače "OBOŽAVAM" kad neke tam visokoobrazovaneintelektualnepopilesvupametsvijeta face objave novootkrivenu naučnu istinu.To o ljubavi su valjda utvrdili mućkajući i mjereći ljudsku psihu u nekom sterilnom labosu.
Ne, uzeli su kalkulator...
__________________
Sramota forum.hr-a::::Dalmacija
Beta ženka is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 13:52   #11
Quote:
Noc leptira kaže:
Naucno je utvrdjeno da ljubav moze da traje NAJDUZE 18 meseci!

Sve sto je duze od toga NIJE prava ljubav, nego su ili zajednicki interesi ili navika.
e nisam bas posve sigurna,ali mislim da sam to procitala negdje i da si malo pomijesao stvari,naime koliko se ja sjecam radilo se o osjecaju zaljubljenosti. leptirici i tako to naravno da to ne traje zauvijek.ali ljubav,stabilna i vjecito njegovana,nazalost(ili na srecu)lisena velike strasti,moze trajati cijeli zivot.makar rijetki u tome uspiju,bar koliko ja vidim po primjerima oko sebe.
a vjernost je prica za sebe.ljudi koji se vole ce se suzdrzati da povrijede voljenu osobu nekakvom afericom.ali tebi nitko ne brani da budes u slobodnoj vezi.
P.S. prije parsto godina su znanstvenici ustanovili da je zena manje inteligentna od muskarca jer ima manji,neznam vise koji,dio lubanje.i to je onda valjda bila nepobitna istina,bar neko vrijeme.nemoj sve sto se "naucno utvrdi" uzimati kao apsolutnu istinu.
patuljica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 16:07   #12
Quote:
sretnodijete kaže:
Sorry,ali se ne mogu složiti sa ovom tvrdnjom.Ja svog muža definitivno volim sada nakon 3 godine(i sitno) braka više nego na početku.A nije da baš imamo neke prevelike zajedničke interese...

Inače "OBOŽAVAM" kad neke tam visokoobrazovaneintelektualnepopilesvupametsvijeta face objave novootkrivenu naučnu istinu.To o ljubavi su valjda utvrdili mućkajući i mjereći ljudsku psihu u nekom sterilnom labosu.
Postovano SRECNODIJETE, ipak postoje nekakve naucne istine u psihplogiji i fiziologiji koji ceo svet prihvata kao ISTINE...Postoje narvno izuzeci, ali oni samo potvrdjuju napred pomenute istine.

Isto tako poprilicno se zna o OSECANJIMA kod ljudi. Na tim stvarima se uveliko radi, pogotovo danas kada smo na pragu stvaranja vestacke inteligencije i vestackog razuma. Osecanja su bitna karika u tim istrazivanjima.

Sta se ZNA: zna se da je ljubav DEO seksualnog (polnog) zara kod ljudi! Polni zar traje kod SVIH zivih bica ODREDJNO VREME i nakon toga se gasi, pa posle opet nailazi. Tako je ustrojen ZIVOT.

Covek u svojoj osnovi NIJE monogamno bice. Nije stvoren tako da se jedinka CEO ZIVOT posveti samo jednoj sobi.

U monogamiju ga je NATERAO moral, koji je izmisljotina klasnog drustva, jedan od instrumenata da slabi zauzdaju jake (sto bi rekli Marx i Niche).

Medjutim, moral ne moze VECNO da drzi sputani prirodni INSTIKT od pojedinaca: on kad-tad izbije na povrsinu u vidu neverstva i svaleracija.

Nevestvo je NORMALNO stanje, a vernost to nije.

Niti ona uopste postoji.

Nemojmo biti hipokrite.
Noc leptira is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2006., 16:21   #13
Quote:
Noc leptira kaže:
Medjutim, moral ne moze VECNO da drzi sputani prirodni INSTIKT od pojedinaca: on kad-tad izbije na povrsinu u vidu neverstva i svaleracija.
Ma pusti sad švaleraciju i te nerazumljive riječi...

Bolje se ti uhvati knjige... sigurno se i u Srbiji gledaju svjedodžbe iz 7. i 8. razreda, kod upisa u srednju školu.
VelmaX is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 00:28   #14
Quote:
Noc leptira kaže:
Naucno je utvrdjeno da ljubav moze da traje NAJDUZE 18 meseci!

Sve sto je duze od toga NIJE prava ljubav, nego su ili zajednicki interesi ili navika.

Ako ćemo sa znanstvene strane, "prava" ljubav počinje nakon tih 18 mjeseci. Početak veze, strast i sve to se uglavnom veže za proizvodnju dopamina, koja zbilja prestaje negdje od šest mjeseci do tri godine nakon početka veze. No tijekom veze tijelo proizvodi hormon koji je odgovoran za dugotrajno zbližavanje kao partnera tako i roditelja i djece. Proizvodnja ovog hormona nema rok trajanja. (guglaj oxytocin)

Uvijek imaš jedan dio ljudi koji su ovisni o adrenalinu/dopaminu i kojima nedostaje super high osjećaj. Zato imamo extremne sportove i nevjerne muževe (i žene, i žene ).

__________________
“Let's put a smile on that face!”
Tiamat is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 01:09   #15
Quote:
Noc leptira kaže:
Postovano SRECNODIJETE, ipak postoje nekakve naucne istine u psihplogiji i fiziologiji koji ceo svet prihvata kao ISTINE...Postoje narvno izuzeci, ali oni samo potvrdjuju napred pomenute istine.

Isto tako poprilicno se zna o OSECANJIMA kod ljudi. Na tim stvarima se uveliko radi, pogotovo danas kada smo na pragu stvaranja vestacke inteligencije i vestackog razuma. Osecanja su bitna karika u tim istrazivanjima.

Sta se ZNA: zna se da je ljubav DEO seksualnog (polnog) zara kod ljudi! Polni zar traje kod SVIH zivih bica ODREDJNO VREME i nakon toga se gasi, pa posle opet nailazi. Tako je ustrojen ZIVOT.

Covek u svojoj osnovi NIJE monogamno bice. Nije stvoren tako da se jedinka CEO ZIVOT posveti samo jednoj sobi.

U monogamiju ga je NATERAO moral, koji je izmisljotina klasnog drustva, jedan od instrumenata da slabi zauzdaju jake (sto bi rekli Marx i Niche).

Medjutim, moral ne moze VECNO da drzi sputani prirodni INSTIKT od pojedinaca: on kad-tad izbije na povrsinu u vidu neverstva i svaleracija.

Nevestvo je NORMALNO stanje, a vernost to nije.

Niti ona uopste postoji.

Nemojmo biti hipokrite.
znaš što? boli me ona stvar koju nemam za takve tvrdnje i razmišljanja. radije ću onda biti licemjerna, sputana, ograničena, neprirodna i lišena slobode (makar mislim da si ti ta koja je licemjerna i samo pokušavaš naći neko opravdanje za svoju nemogućnost vjernosti i pokušaj utišavanja grižnje savjesti). kao prvo svako ponašanje koje je zabilježeno kod ljudi je prirodno, jer ga je priroda stvorila. nisu ga ljudi izmislili. monogamnost je primjećena kod velikog broja životinja, a ne samo kod ljudi.
a što se tiće ovoga da vjernost ograničava slobodu ne bih se složila s tim. jer ljudi koji ne žele prevariti partnera sami sebe ne lišavaju slobode. jednostavno NE ŽELE. kako god bilo, znam da svojeg dečka ne bih prevarila ne zato jer mi društvo nalaže (na mene ono nema nikakav utjecaj, rob sam jedino svoje slobodne volje), nego zato jer ne želim i nemam nikakvu želju za drugim osobama osim njega. da ikad poželim nekog drugog osim njega, bila bi s tim nekim drugim, ali onda više ne bih bila s dečkom nego ga ostavila, jer postoji nešto što se zove poštovanje.
a osim toga, sloboda je relativan pojam. svi smo mi danas koliko god bili slobodni ograničeni sa raznim stvarima - moralom, razumom, savjesti, zakonom, civilizacijiom.... čovjek je slobodan onoliko koliko si sam dopusti i koliko želi. sami si određujemo granice unutar kojih ćemo biti slobodni i raditi što želimo. i to onda nije nikakav gubitak slobode. postoji tisuću drugih stvari koje su prirodne za ljude pa ih jedan dio ne radi, jer im jednostavno nije u interesu, ne žele. i nisu zato manje slobodni od onih koji ih rade.
kako god, ti budi slobodna i varaj. ja ću biti slobodna i vjerna svome dečku
__________________

daenerys_targaryen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 08:50   #16
Quote:
Vernost ZAHTEVA da se CELOG ZIVOTA, do smrtnog casa, posvetis samo jednoj osobi, iako to tvoje srce ustvari ne zeli.
zeli, i to SVIM SVOJIM BICEM!
Default_user is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 09:58   #17
Quote:
Noc leptira kaže:


Vernost ZAHTEVA da se CELOG ZIVOTA, do smrtnog casa, posvetis samo jednoj osobi, iako to tvoje srce ustvari ne zeli.

Vernost je jedan vid ROPSTVA.

Ljubav sa sobom donosi SLOBODU. Vernost sa sobom donosi ROPSTVO.
a jel ga i filozofiras u besvijest
gdje nema ljubavi, nema ni vjernosti. sama fizicka vjernost nije pretpostavka za sretnu vezu.
ljudi koji ne zele biti vjerni, nisu vjerni.
Billi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 19:02   #18
Draga leptirice prosto ne mogu da verujem kako te ovi neki licemjeri kritiziraju. Mene se tvoj post jako dojmio. Ako ikad uspijem prevariti zenu i ne uspijem to od nje sakriti iskoristiti cu ga kao jak argument u raspravi s njom.

Vec se vidim kako odjeven u kucni ogrtac, prelazim u protunapad i izbuljenih ociju joj govorim:"Ali maco nemoj da se zivcujes. Je'l ti znas uopste da je vernost samo povrsinska formalnost? Zbog toga sam se ja toj gospodjici onako, neformalno, zavukao ispod povrsine suknje. Sve se to zapravo desilo jer me je moja opasna ljubav prema tebi izmanipulisala. I umesto da mi budes zahvalna jer sam sa tom nesretnicom isprobavao opasne akrobatske poze koje nisam htio raditi s tobom da ti ne bi ugrozio zivot, ti me kritikujes nezahvalnice jedna. Uostalom, odakle bre tebi pravo da me kritukujes? Pa ti si ta koju treba kritikovati jer ti mene ne volis. Da me volis ne bi se skrivala iza jeftine vernosti….»

A sada…za leptiricu i ekipu kod sanka…..jedna stara od Tozovca….

Oprosti sto sam tvoju ljubav krao,
oprosti sto ti ljubav nisam dao,
jer ti si samo pravu ljubav htela,
jer si me volela.

A ja sam negde rujno vino pio,
a ja sam negde
s' drugom srecan bio.
A ti, a ti, ti si me cekala.

Bila si zena koja zna da voli,
i kada place i kad srce boli,
bila si zena koja zna da ceka,
voljenog coveka.

A ja sam negde rujno vino pio,
a ja sam negde
s' drugom srecan bio.
A ti, a ti, ti si me cekala.

Na prosle dane uspomena bledi,
mozda se kajem, sta to sada vredi,
neka me boli tvoja suza vrela,
jer si me volela
Tupko Glupkovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 20:06   #19
Quote:
Noc leptira kaže:
Postovano SRECNODIJETE, ipak postoje nekakve naucne istine u psihplogiji i fiziologiji koji ceo svet prihvata kao ISTINE...Postoje narvno izuzeci, ali oni samo potvrdjuju napred pomenute istine.


Isto tako poprilicno se zna o OSECANJIMA kod ljudi. Na tim stvarima se uveliko radi, pogotovo danas kada smo na pragu stvaranja vestacke inteligencije i vestackog razuma. Osecanja su bitna karika u tim istrazivanjima.

.
Ako cijeli svijet jede govna ,znači li to da moram i ja?! Boli me briga ako će se svi znanstvenici ovog svijeta baciti na "seciranja","skeniranja" i ostala "iranja" ljudskih osjećaja da bi dokazali kako ljubav traje točno određen br. mjeseci.Ja znam što ja osjećam što god da oni tvrdili. Ljudske emocije nisu komp.program (niti su umjetna inteligencija)da ih tek tako možemo analizirati i predviđati.Sorry,ali malo smo ipak kompliciraniji od toga.

Ako ja nisam normalna što NE ŽELIM(a ne da se ne usudim-božji sud,što će susjedi i mama reći,i bla.bla...) okolo trošiti ostale primjerke muškog roda (nego samo svog muža) -prihvaćam dijagnozu. I uživam u svojoj nenormalnosti.

Usput nekad se mislilo i da je Zemlja ravna ploča,i da Sunce kruži oko Zemlje,i da se kuga liječi puštanjem krvi...... kad eto.....
sretnodijete is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2006., 20:56   #20
Quote:
Noc leptira kaže:
Da se podsetimo jedne osnovne stvari: covek je uvek spreman da pravi sebi lazne vrednosti! Istinske vrednosti zahtevaju citavo ljudsko bice: lazne vrednosti su jeftinije i lakse se dostizu.
Hoces reci da nevjera zahtjeva citavo ljudsko bice, za razliku od prave ljubavi u kojoj partneri vole i postuju jedno drugo?

I zelis reci na je teze biti nevjeran? Zasto?

Ako ti nije stalo do nekoga biti nevjeran je veoma lako.
Ako ti je stalo do nekako biti vjeran je veoma lako.

Quote:
Noc leptira kaže:
Evo vam jednog dobrog primera: Umesto ljubavi i istinskog poverenja, cesto stvaramo LAZNU VREDNOST - vernost! Verna osoba samo PRIKRIVA u osnovi nedostatak ljubavi. CINI SE da sve radi iz ljubavi, ali to ne predstavlja nista: ne stavlja svoje srce u te formalne gestove koje pokazuje pred ostalima.
Ljubav zahteva jedan odgovor mnogo dublji. Ljubav ne izlazi iz MORANJA, nego iz osecaja srca, izlazi iz naseg licnog iskustva koje zelimo da podelimo sa nekim dragim bicem.
Ljubav iskljucuje vjernost ili vjernost iskljucuje ljubav...objasni molim te...
Nedostaje mi ljubavi pa sam vjerna?
Bogme, kao da se djete docepalo rjecnika stranih pojmova i izraza.
Podsjecas me na Kiku iz BB-a koja je uzvikivala kroz kucu - nihilist, nihilizam...
Vjernost nije moranje, jer nema tog zakona koji ce natjerati zenu da bude vjerna onome koga ne voli, kao ni muskarca da bude vjeran zeni do koje mu nije stalo.
Vjernost je sloboda izbora, a taj izbor je da to sto nosimo u sebi zelimo podijeliti sa samo jednim, nama dragocjenim bicem.

A ti izgovori da nam je u krvi da budemo nevjerni, to je samo za osobe koje nisu dovoljno zrele i ne zele preuzeti odgovornost za svoje postupke.
Opravdanja, opravdanja...ako ih trazimo, naci cemo ih...jer teze je sebi priznati zasto smo zaista nesto uradili...uvijek je kriv komsija, sef, prijateljica, pas...nikad nismo mi...kriv je zakon koji kaze "MORATE biti vjerni" ili slijedi opaka kazna, a tako bi bilo bolje da se ljudi mogu razvesti, da momak i djevojka mogu raskinuti...ah, zivot je tako okrutan...

Quote:
Noc leptira kaže:
Vernost je nesto mnogo ruznije, laznije, ali, na zalost, smatrano je u proslosti za nesto jako vazno i vredno u svim drustvima.
Prava ljubav je OPASNO stanje jer ne manipulisemo mi sa njim, nego ono sa nama i ne da se kontrolisati. Ne moze mu se naredjivati. Kada dodje ne mozes je se otarasiti, a kada ode, ne mozes je vise vratiti! Ako ode jedino mozes samo da je GLUMIS VERNOSCU!
Vernost je potpuno razlicita od ljubavi i izlazi iz naseg egoizma i MOZEMO je kontrolisati. Ako pocnes glumiti ljubav preko vernosti, na kraju ces zavrsiti verujuci sam u svoju glumu!
Vernost ZAHTEVA da se CELOG ZIVOTA, do smrtnog casa, posvetis samo jednoj osobi, iako to tvoje srce ustvari ne zeli.
Vernost je jedan vid ROPSTVA.
Vjernost izlazi iz egoizma?
Eto, ne volim nekog vise, ali bicu tako egoisticna da cu natjerati sebe da ostanem sa osobom koju ne volim i da mu budem vjerna?

A da pogledas taj rjecnik ponovo?
I da pogledas malo svijet oko sebe usput.
Ako si se posluzila nekim vremeplovom da doplovis do nas - razvod je normalna i svakodnevna stvar, ljudi izlaze iz veze kad ljubavi nestane...

Quote:
Noc leptira kaže:
Ljubav sa sobom donosi SLOBODU. Vernost sa sobom donosi ROPSTVO.
A nevjera sa sobom donosi grizu savjesti ili otvaranje novih tema na forumu.
__________________
It's not PMS I'm always bitch!!!
Ruzgar i Zeynep [♫ Esmeray - Soruyor musun ♫]
Ona se, slučajno, udala 18. maja 1980. Da se udala za mene, verovatno bih, kao pravi muž, ponekad i zaboravio taj datum. Ovako, zapamtio sam ga zauvek… (Đorđe Balašević)
M@3X is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:47.