Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.09.2011., 07:43   #801
Quote:
Damson kaže: Pogledaj post
Pozdrav ekipa,

Zanima me koji su i koliki su mjesečni troškovi za d.o.o. ako firma ništa ne radi?
Već smo to spominjali na forumu pa možeš i detaljnije naći, ali imaš troškove održavanja žiro računa (RBA cca 20,00 kn/mj), članarina hgk 55,00. To bi bilo to ako se baš ništa ne radi..nadam se da nisam ništa zaboravila
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 08:52   #802
unaprijed se ispričavam na lijenosti što mi se ne da tražiti odgovor koji sigurno već postoji.
dakle, planiram osnovati tvrtku - d.o.o. ali s tim da sam samo vlasnik, za direktora postavljam nekog drugog, imala bih i još dva zaposlenika. budući da sam zaposlena za stalno, mogu li bez problema ostati na svom zaposlenju? i ako sam upisana kao vlasnik, u slučaju ne-daj-bože-propasti odgovaram li ja ili direktor tvrtke? također, ukoliko bi tvrtka dobila kakvu kaznu prilikom inspekcijskog nadzora (mislim na one sitne - pušenje na nedozvoljenom mjestu ili čak i one veće) odgovaram li ja za to ili opet taj direktor?

hvala najljepša
Ni(T)kolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 09:39   #803
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Već smo to spominjali na forumu pa možeš i detaljnije naći, ali imaš troškove održavanja žiro računa (RBA cca 20,00 kn/mj), članarina hgk 55,00. To bi bilo to ako se baš ništa ne radi..nadam se da nisam ništa zaboravila
Pozdrav svima!
Ja molim cijenjene kolege iz računovodstvenih servisa da iznesu kako se trenutno kreću cijene za vođenje računovodstva za ovakva trgovačka društva, koja nemaju prometa a još se nalaze u sustavu PDV-a. Hvala svima!
kanj is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 11:50   #804
Quote:
Ni(T)kolina kaže: Pogledaj post
unaprijed se ispričavam na lijenosti što mi se ne da tražiti odgovor koji sigurno već postoji.
dakle, planiram osnovati tvrtku - d.o.o. ali s tim da sam samo vlasnik, za direktora postavljam nekog drugog, imala bih i još dva zaposlenika. budući da sam zaposlena za stalno, mogu li bez problema ostati na svom zaposlenju? i ako sam upisana kao vlasnik, u slučaju ne-daj-bože-propasti odgovaram li ja ili direktor tvrtke? također, ukoliko bi tvrtka dobila kakvu kaznu prilikom inspekcijskog nadzora (mislim na one sitne - pušenje na nedozvoljenom mjestu ili čak i one veće) odgovaram li ja za to ili opet taj direktor?

hvala najljepša
Pravna osoba - firma i odgovorna osoba - direktor
__________________
tko pita ne skita..
vitas is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.09.2011., 12:15   #805
Quote:
vitas kaže: Pogledaj post
Pravna osoba - firma i odgovorna osoba - direktor
hvala

evo konkretno se radi o tome da sam sad zaposlenik u Konzumu, zaručnik je prikupio neku lovu i otvorio bi d.o.o. koji bi bio mala pizzeria ili takvo nešto. u mojoj firmi su zaključili da nema sukoba interesa, pa da mogu biti vlasnik što se njih tiče.

mene brine samo ovo u slučaju propadanja poduzeća, ili ako što pođe po zlu, da ne bih ja u remetinec
Ni(T)kolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 17:18   #806
Pozdrav,
planiram otvoriti firmu.Minimalni godisnji prihodi bi mi bili oko 130 000kn,a rashodi 71 000kn (placa i davanja drzavi nisu ukljucena)

Ako sam ja dobro shvatio, davanja sa firmom bi bila:


12 mj.x1750kn(mir. i zdrav.)=21 000kn
PDV 23%= 13500kn
Porez na dobit 14% (24 000kn cisto ostane)=3360kn
Cisto mi ostane 21 600kn + knjigovođa
Sa obrtom u sustavu PDV-a bi mi sve bilo isto osim poreza na dobit (14%) ili je jos nesto u igri?
_GrGa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 20:06   #807
Mali si ga spetljao.
Ako se zaposliš u firmi, onda ti je trošak plaće cca 3.300,00 kn, a porez na dobit 20%
__________________
It could have been...
lili p. is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2011., 21:06   #808
Quote:
_GrGa_ kaže: Pogledaj post
Pozdrav,
planiram otvoriti firmu.Minimalni godisnji prihodi bi mi bili oko 130 000kn,a rashodi 71 000kn (placa i davanja drzavi nisu ukljucena)
Evo i mog odgovora, ograđujem se jer možda i griješim, ispravit će me netko. Na forumu se puno toga nauči, netko uvijek uz znanje ima bogato iskustvo ili dobar savjet.

Uzmimo da tvrtka ima 2 djelatnika, trošak plaća oko 8000 kn mjesečno za tvrtku, neto plaće bi bile oko 5200 kn(ukupno za 2 djelatnika). Dakle, godišnje plaće bi bile 96 000 kn za tvrtku.

Tvrtka ima troškove u Obliku nameta: HGK i neke stavke,članarine, knjigovođa(1200kn mjesečno), porez na ime tvrtke(1800kn godišnje), porez na poslovni prostor(250 kn i 300kn) za općinu i županiju, porez na poslovnu jedinicu, neke rente, usluge smeća za poslovnu jedinicu, mjerilo za vodu i struju(fiksni trošak se plaća bez obzira što nema potrošnje). Uz to dio prihoda(malo manje od 1%) ide Hrvatskim šumama po završnom računu, postoje još neki nameti ovisno o djelatnosti(npr.plaćanje zamp, HRT pretplata) i sredini(spomenička renta), trgovina i ugostiteljstvo imaju i 3% poreza na potrošnju(na ukupne prihode), tako da svaka djelatnost ima svog dodatnog nametnika.

Uz to, pošto su prihodi veći od 85 000 kn ulaziš u sustav PDV(23%), plaćaš porez na dobit 20%. Tu dakle odbiješ ulazne račune i izlazne račune na kojima mora biti PDV od 23%, te razliku uplaćuješ kao obvezu za PDV. Ukoliko ti ostane nakon svih troškova još oduzmi 20% na ime poreza na dobit.

Rekao bi odokativno metodom da tvrtka sa 2 zaposlena treba prihod od bar 200.000 kuna na godišnjoj razini da bi zadržala minimalnu profitabilnost(ukoliko si u svom prostoru ili "mali najam"), uz normalno poslovanje te da podmiruje svoje obveze.


p.s.tvoj primjer, ukolko budeš sam zaposlen uz minimalnu plaću, mogao bi taman biti na nuli, odnosno trebaju ti veći prihodi od 130.000 kuna, moje mišljenje.
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 14:25   #809
Znam da je porez na dobit 20,a ne 14%,krivo sam napisao
Kako mi je trosak place 3300kn??Valjda je 1750kn davanje drzavi a ostalo sjeda meni na ž.r?

Da li je moguce da ja budem direktor u firmi,ali da zaposlim nekog studenta preko stud. ugovora pa ne moram placat doprinose?

Koliko bi mi država oderala kamata ako na početku poslovanja ne plačam doprinose?Platio bi ih kasnije kada se firma malo stabilizira.

@josip yyyy-trošak struje i vode uopće nemam,registrirao bi firmu u stanu gdje živim?
_GrGa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 14:59   #810
Quote:
_GrGa_ kaže: Pogledaj post
Kako mi je trosak place 3300kn??Valjda je 1750kn davanje drzavi a ostalo sjeda meni na ž.r?

Da li je moguce da ja budem direktor u firmi,ali da zaposlim nekog studenta preko stud. ugovora pa ne moram placat doprinose?

Koliko bi mi država oderala kamata ako na početku poslovanja ne plačam doprinose?Platio bi ih kasnije kada se firma malo stabilizira.

@josip yyyy-trošak struje i vode uopće nemam,registrirao bi firmu u stanu gdje živim?
Vidite, pisao sam općenito o troškovima, nisam rekao da ćete ih sve imati, različite djelatnosti različiti troškovi, samo je po mom mišljenju puno "nameta" koji opterućuju poslovanje samo zato što si osnovao d.o.o.(od strane države i drugih zakonom određenima).

Trošak plaće za tvrtku(d.o.o.) je ono što vi dobijete(neto na ž.r.) te obveze iz plaće koju plaćaš doprinose i poreze te dobiješ bruto plaću koja je ukupni mjesečni trošak za tvrtku(naveo sam vam primjer bruto za 2 djelatanika 8000 kuna a od toga ide djelatnicima 5200 kuna). Dobro vam je lili p. odgovorila da je najmanji trošak plaće za tvrtku 3300 kuna(neto oko 2300kuna čini mi se).

Direktor poduzeća mora biti u radnom odnosu, ne nužno u svom poduzeću. Možda da ti direktor bude netko tko negdje već radi, a ti budeš prokurator, ne bih uzimao studenta i nemoj u startu gledati kako da ne plaćaš doprinose te trebaš biti uredan u podmirenju svih obveza ili nemoj uopće otvarati.
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 17:55   #811
Problem je biti uredan u placanju obveza kada imam na raspolaganju 20 000kn,a 10 000kn ide na robu,5000 na web stranicu,i jos ostane nesto sitno za reklame.Nije da ne bih placao,samo bi odgodio na 2-3 mj. jer je pocetak najtezi
_GrGa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 20:06   #812
Quote:
_GrGa_ kaže: Pogledaj post
Problem je biti uredan u placanju obveza kada imam na raspolaganju 20 000kn,a 10 000kn ide na robu,5000 na web stranicu,i jos ostane nesto sitno za reklame.Nije da ne bih placao,samo bi odgodio na 2-3 mj. jer je pocetak najtezi
Za otvoriti tvrtku (d.o.o.) ti treba 20.ooo kuna temeljnog kapitala, trošak osivanja je oko 4000 do 5000 kuna, valjda ste to imali u vidu. Može se temeljni kapital od 20.000 kuna biti u stvarima ali puno jednostvanije je uplatiti novac, koji je na raspolaganju nakon pokretanja posla.

Uopće ti nije problem 2-3 mjeseca, nekad se uplaćuje odjednom za par mjeseci ali koliko poznam materiju kad redovno plaćaš doprinose i poreze na plaću redovo svaki mjesec ti je jeftinije.
Navodno kad plaćaš za 2 ili 3 mjeseca(odjednom u jednom mjesecu) onda ti zaračunaj porez(možda i neku kamatu nije velika) koji se kao vraća na kraju godine dijelom.

Inače, nije ti to pametno ali ukoliko ti nisu potrebna sredstva(imaš od čega živjeti) onaj dio neto plaće(npr.od 3300, 2300 je neto ili minimalac) prvih 5-6 mjeseci ne isplaćuješ sebi, gomilat će ti se obveza na 2300 kontu (neto plaće djelatnika), samo ne znam da li kad budeš imao sredstva na z.r. tvrtke(uhoda se posao i dobra naplata) da li možeš povući sredstva za neto plaće bez ikakvih nameta na svoj osobni ž.r. ali znam da su neki tako radili da se prebrodi nelikvidnost jer nisu mogli naplatiti isporučenu robu.
josip yyyy is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2011., 21:10   #813
Super,puno hvala na trudu

Sutra cu zvat HP,ako sa njima budem mogao dogovorit jeftine pošiljke krećem u biznis
_GrGa_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2011., 13:30   #814
Evo ako može mala pomoć - situacija je sljedeća:

Postoji mogućnost da ću morati mijenjati način rada za trenutnog (strana firma) poslodavca;

znači trebao bih otvoriti firmu umjesto da radim za njega, mjesečno bi onda prema njima radio fakture za marketing/posredovanje na tržistu/slično u iznosu svoje trenutne brutto plaće + recimo trošak auta/najma svog stana kao ureda/slično..

Komercijalno ništa ne bi radio u smislu uvoza, nabave i prodaje prema trećim stranama, znači samo jedna/dvije fakture prema inozemstvu gdje potražujem naknadu za svoje usluge.

Recimo da to iznosi 4k EUR mjesečno. Znači premašujem 85k kn za ulazak u sustav PDV-a, no nevidim gdje tu mene znači PDV kači? Ide li PDV na ovih 4k EUR?

Znam da bi išao na najam ureda i režije, no ostalo bi imao isplatu nekog poduzetničkog minimalca, plaćanje knjigovođe, ostali HR nameti i ostali iznos bi djelomično po potrebi isplaćivao preko putnih troškova, a ono što nebi tako bi ostajalo na računu do kraja poslovne godine i onda išlo kao isplata dobiti uz 20% poreza.

Jel ovo ima kakvog smisla nešto zaboravljam ili?
__________________
Geza: Tako kaže geza i geza kaže Istinu!
lesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 12:14   #815
Smile D.o.o. u mirovanju

Dragi forumaši,

Imam dva pitanja. Planiram otvoriti firmu (d.o.o.) koja bi u početku bila u mirovanju dok se ne pokrenu neki poslovi. E sad me zanima koliki su mi troškovi firme u mirovanju? Drug pitanje je da li firma mora imati obavezno nekog zaposlenog ili ako sam ja kao vlasnik jedini zaposleni da li moram plaćati nekakve doprinose za mirovinsko zdrastveno i sl a već sam zaposlen u jednoj drugoj firmi koja za mene plaća doprinose.

Zahvaljujem na odgovorima.

P.S. trebam i nekoga za knjigovodstvo pa se slobodno jave zainteresirani (firme) za vođenje knjigovodstva.
hudicek is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2011., 16:45   #816
Molba:
2009 sam otvorio firmu.
Od ovog mjeseca ću se prijaviti i započeti sa isporukom robe.
U zadnjih godinu i pol sam kupovao alate i materijal na R1, dok sam razvijao proizvod.
Pitanje:
Koliko mogu datumski unazad priložiti R1 za alat i repromaterijal ?

Hvala
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2011., 08:43   #817
Quote:
hudicek kaže: Pogledaj post
Dragi forumaši,

Imam dva pitanja. Planiram otvoriti firmu (d.o.o.) koja bi u početku bila u mirovanju dok se ne pokrenu neki poslovi. E sad me zanima koliki su mi troškovi firme u mirovanju? Drug pitanje je da li firma mora imati obavezno nekog zaposlenog ili ako sam ja kao vlasnik jedini zaposleni da li moram plaćati nekakve doprinose za mirovinsko zdrastveno i sl a već sam zaposlen u jednoj drugoj firmi koja za mene plaća doprinose.

Zahvaljujem na odgovorima.

P.S. trebam i nekoga za knjigovodstvo pa se slobodno jave zainteresirani (firme) za vođenje knjigovodstva.
- standardno trošak firme =55,00 kn za članarinu HGK i naknade vođenja računa u banci
- firma nemora imati zaposlene a ako si zaposlen u drugoj firmi ne možeš se još jednom prijaviti
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 22:22   #818
Pozdrav!
Evo jedno neobično pitanje. Može li teoretski postojati firma (doo) za sve. Znači, da se praktički pri pokretanju firme registriram za sve djelatnosti. Znam da se neke od djelatnosti isključuju, pa nije moguće obaviti registraciju za sve, ali, dali je moguće da se firma registrira za obavljanje recimo 50 djelatnosti? Jeli trošak tog postupka 150 kn po djelatnosti, (jer sam čuo da se svaka dodana djelatnost naplaćuje 150 kn)?. Isto tako me zanima da li je moguće da firma ima 0 zaposlenih s time da ima „zaposlenih“ ne znam 50 volontera, i na koji način se pravno i računovodstveno na to gleda, jeli potrebno potpisivati nekakve ugovore sa njima....
__________________
najkraca ljubavna pjesma: Da
croatian6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.10.2011., 00:00   #819
Cijena je ista, neovisno o broju djelatnosti.

Jedino ako naknadno dodaješ neke onda mislim da se plaća.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2011., 12:09   #820
pozdrav,

evo ovako. sa jednim frendom planiram iduće godine otvoriti firmu koja bi se bavila čišćenjem i uređivanjem eksterijera i interijera. Za početak bi bili samo nas dvoje a poslije tko zna. Pošto firmu mislimo prilikom otvaranja registrirati na nešto širi spektar djelatnosti zanima me dali postoji mogućnost ako se firma registrira na knjigovodstvene usluge dali ću moći sam sebi voditi knjigovotstvo tj. vodila bi ga moja žena pošto ima završen taj faks i još neki tečaj. To mi je jedan od načina uštede pošto su skupa knjigovodstva. Zanima me još dali ako nas dvoje otvaramo firmu jedan od nas mora biti direktor? ako je tako onda bi on bio direktor pošto bi ja još malo radio na starom radnom mijestu dok ne steknemo stalnu klijentelu. ako bi obojica bili osnivači a samo on direktor bez mene kao zaposlenog (naravno do trenutka kad bi bilo posla bi se ja prijavio) onda bi on samo sebi kao direktoru plaćao mirovinsko i ostalo...neznam baš kako to ide. Unaprijed hvala na pomoći. Pozdrav
kresko is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:54.