Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Astrologija

Astrologija Astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije...

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.09.2010., 01:01   #61
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Inovativnost je karakteristika Vodenjaka. Uz to, on je fiksan znak. Te dva cimbenika egzistiraju paralelno i istovremeno.
Ponavljam.Da!Inovativnost je karakteristika Vodenjaka i 11 polju kao fiksnom,no inovativsnost nije karakteristika fiksnom kvalitetu.Procitaj bolje tvoj post.
Ego trip je karakteristika fiksnom kvalitetu.Kako shto cesto tripaju da su najbolji cesto se dogodi da "igraju kako shto im promenljivi kvalitet svira".
Quote:
Hm da, samom ne znam jesu li to prije Djevice ili Ribe. Pravi reformatori i borci za promjene. Mislim, gledano cisto simbolicki da mi sad netko ne krene pricati o svojim frendovima i poznanicima
No, salu na stranu, ono sto promjenjiva kvaliteta daje jest - prilagodljivost, tj. spremnost prihvacanja promjena, prepustanje i "go with the flow" stav.
Wrong Nista osobno(100% imas bar 6 planete u fiksnom kvalitetu)no pomenljivi znakovi su "go with the flow" samo u ocima fiksnim - ogranicenim astrolozima.To je negativna strana promenljivom kvalitetu no Svoju negativnu stranu ima i fiksni kvalitet.Zasto negativnu stranu promenljivim kvalitetima dajes kao primarnu ?
Quote:
Da, mozda Blizanca i Djevice (dva od cetiri) i to zbog Merkura koji je tu u domicilu i egzaltaciji. Strijelac i Ribe su zapravo smatrani vise trapavim i slampavim znakovima. Ne i manje inteligentnim, makar oni sadrze izgon i pad Merkura (inteligencije).
Ovo je osobna strucna definicija ili astroloska ? Ono shto sam ja procital je da intelegecncija je karakteristika svim promenljivim znacima a to shto Bliznaci i Djevice su nesto extra je zbog Merkura.


Imam osjecaj da trolam no zasto mislis da Ribe i Djevice nisu reformatori ?

Pardon jasno mi e zasto .... ti si fiksan znak

Moram slikovito (moj R Merkur u Vodenjaku )




Fiksni kvalitet ? Lijevo-desno ?
Shta je to ?
__________________
Sometimes i feel like i live in a dream alone in my paradise lost
ivopop is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 09:56   #62
Quote:
ivopop kaže: Pogledaj post
Ponavljam.Da!Inovativnost je karakteristika Vodenjaka i 11 polju kao fiksnom,no inovativsnost nije karakteristika fiksnom kvalitetu.Procitaj bolje tvoj post.
Ego trip je karakteristika fiksnom kvalitetu.Kako shto cesto tripaju da su najbolji cesto se dogodi da "igraju kako shto im promenljivi kvalitet svira".
OK. Ovakvo prelose prilagodjavanje astrologije vlastitim egotripovima zaista i mogu izveste samo promjenjivi znakovi.

Je, imas pravo, drgi plesu kako vi svirite Pardon, fiksni plesu... evo vidis... a ponekad i cijela astrologija

Quote:
Wrong Nista osobno(100% imas bar 6 planete u fiksnom kvalitetu)no pomenljivi znakovi su "go with the flow" samo u ocima fiksnim - ogranicenim astrolozima.To je negativna strana promenljivom kvalitetu no Svoju negativnu stranu ima i fiksni kvalitet.Zasto negativnu stranu promenljivim kvalitetima dajes kao primarnu ?
Nit je ovo sto sam spomenula negativna kvaliteta (molim te da svoje brije ne nameces meni) nit imam SAMO 6 planeta u fiksnoj kvaliteti (vec 7, o 6 sam svugdje pisala, mr. slucajno sam pogodio) nit sam te trazila uopce osobnu analizu (nemas moj horoskop i nisi po mom misljenju kompetentan astrolog), stoga te molim da se ubuduce koncentriras na temu a ne moj natal.

O ostalome ces si naci drugog sugovornika.
__________________
"Though the seas threaten, they are merciful. I have cursed them without cause."
S.C. is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 14:56   #63
A sta cemo sa Ekvatorom?Dole je samo 1 godisnje doba i to Ljeto.Kako onda na Ekvatoru da pravimo razliku na Kardinalne,Fixne i Promjenjive znake?
Hajde astrolozi sada da vas vidim?
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 18:39   #64
Quote:
marco_15 kaže: Pogledaj post
A sta cemo sa Ekvatorom?Dole je samo 1 godisnje doba i to Ljeto.Kako onda na Ekvatoru da pravimo razliku na Kardinalne,Fixne i Promjenjive znake?
U astrologiji postoje temeljni principi. A oni su onda, kako sama riječ kaže baza svemu onome što se na njih "nadograđuje". Pa tako u astrologiji postoji princip dvostrukosti (muški-žemski znakovi, pozitivni-nagativni znakovi...), princip trostrukosti (kardinalan-fiksan-promjenjiv) ili pak princip četverostrukosti (vatra-zemlja-zrak-voda). Dakle, jedan od tih temeljnih principa Astrologije jest princip trostrukosti - princip kvaliteta (ili drugim nazivom modaliteta).



U svemirčiću našem dragom sve se kreće, ništa nije statično niti nepokretno. Ta promjena je bazično opisana upravo temeljnim principima. Princip dvojnosti vidimo kroz polove krajnosti oko nas, dan-noć, žemsko-muško, pozitivno-negativno, crno-bijelo, itd... Princip trostrukosti također možemo zamjetiti oko sebe (pasivno/aktivno/neutralno i sl.).

Tj. ono što je važno jest uočiti da sve se razvija unutar određenih ciklusa, a da je princip astrologije uvijek razvoj.


Zato je i važno istaknuti da princip trostrukosti simbolizira upravo tu promjenu kroz tri tkz. stupnja razvoja. Tri bazične faze ciklusa: kardinalna faza (početak, inicijativa), fiksna faza (središnji dio, stabilnost) i promjenjiva faza (završna faza, prilagodljivost, "prijelaz na novu fazu").

Tako da ne opisuje kvalitet godišnje doba. To može biti jedan od načina kojim ljudi slikovito mogu sebi predočiti faze unutar jednog ciklusa (godišnje doba jest jedan mini ciklus).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 19:16   #65
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
U astrologiji postoje temeljni principi. A oni su onda, kako sama riječ kaže baza svemu onome što se na njih "nadograđuje". Pa tako u astrologiji postoji princip dvostrukosti (muški-žemski znakovi, pozitivni-nagativni znakovi...), princip trostrukosti (kardinalan-fiksan-promjenjiv) ili pak princip četverostrukosti (vatra-zemlja-zrak-voda). Dakle, jedan od tih temeljnih principa Astrologije jest princip trostrukosti - princip kvaliteta (ili drugim nazivom modaliteta).



U svemirčiću našem dragom sve se kreće, ništa nije statično niti nepokretno. Ta promjena je bazično opisana upravo temeljnim principima. Princip dvojnosti vidimo kroz polove krajnosti oko nas, dan-noć, žemsko-muško, pozitivno-negativno, crno-bijelo, itd... Princip trostrukosti također možemo zamjetiti oko sebe (pasivno/aktivno/neutralno i sl.).

Tj. ono što je važno jest uočiti da sve se razvija unutar određenih ciklusa, a da je princip astrologije uvijek razvoj.


Zato je i važno istaknuti da princip trostrukosti simbolizira upravo tu promjenu kroz tri tkz. stupnja razvoja. Tri bazične faze ciklusa: kardinalna faza (početak, inicijativa), fiksna faza (središnji dio, stabilnost) i promjenjiva faza (završna faza, prilagodljivost, "prijelaz na novu fazu").

Tako da ne opisuje kvalitet godišnje doba. To može biti jedan od načina kojim ljudi slikovito mogu sebi predočiti faze unutar jednog ciklusa (godišnje doba jest jedan mini ciklus).
Ali eto pri opisu karakteristika odredjenih znakova uglavnom se za njih vezu i doba godine u kojem vladaju.Pa je to cak vezano i za odredjivanje kojem kvalitetu ti znakovi i pripadaju.
Npr Ovan je odredjen da bude prvi u zodijaku jer vlada pocetkom proljeca sto znaci da bi na juznoj hemisferi te osobine Ovna trebala da ima njihov antipod Vaga(dole Oktobar ima osobine Aprila).Znaci dok je kod nas zima u Australiji je ljeto iako se radi o istom periodu u godini, sto znaci da kvalitete horoskpskih znakova ne mogu da se vezu za godisnja doba.
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 19:51   #66
Quote:
marco_15 kaže: Pogledaj post
Ali eto pri opisu karakteristika odredjenih znakova uglavnom se za njih vezu i doba godine u kojem vladaju.Pa je to cak vezano i za odredjivanje kojem kvalitetu ti znakovi i pripadaju.
Npr Ovan je odredjen da bude prvi u zodijaku jer vlada pocetkom proljeca sto znaci da bi na juznoj hemisferi te osobine Ovna trebala da ima njihov antipod Vaga(dole Oktobar ima osobine Aprila).Znaci dok je kod nas zima u Australiji je ljeto iako se radi o istom periodu u godini, sto znaci da kvalitete horoskpskih znakova ne mogu da se vezu za godisnja doba.
Mogu se vezati kao što gore napisah - kao način na koji si mi ljudi možemo slikovito predočiti faze aktivnosti unutar jednog ciklusa. Pače upravo tako ih najčešće predočavaju astrolozi što možeš vidjeti i diljem astrološke literature.

To je dakle samo jedan od načina predočavanja, postoje i drugi načini na kojim si možemo predočiti kvalitet. Ali nikako da bi se poistovjetila godišnja doba i modalitet (kao što si i sam postavio pitanje na početku).


Zato kvalitet u nečijoj natalnoj karti nikada ne smijemo promatrati kao da on opisuje osobinu, već na način da kvalitet opisuje osnovnu prirodu nečega. Pisah gore:

Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Kvaliteta predstavlja osnovnu strukturu natalne karte, a upravo taj tip energije koji prevladava kroz kvalitetu (kardinalan, fiksni ili promjenjivi) očitava se na ukupnom životu individue i njegovoj dinamici.

Zato npr. kada gledamo tranzite kod individue s naglašenom fiksnom kvalitetom, oni djeluju posve drugačije nego ti isti tranziti na individuu s naglašenom kardinalnom kalitetom. Kod naglašene fiksne djelovanje tranzita može biti "usporeno" kao neka vrsta "kasnog paljenja" upravo zato jer je osoba takav tip, zato jer je njena bazična energija fiksna, troma, slabo pokretljiva. Dok recimo taj isti trazit na drugu individuu u čijoj karti prevladava kardinalna kvaliteta može djelovati na način da je "odmah ispali u orbitu".

Dakle, kvaliteta jednostavno opisuje nečiju bazičnu i osnovnu prirodu, način na koji pristupa stvarima i općenito živi vlastiti život, a na koju se nadograđuje sve ostalo. Kvaliteta se jako ogleda u načinu na koji se osoba nosi s izazovima i situacijama kada je "stjerana u kut" jer tada reagira najiskonskije, najviše u skladu s svojom bazičnom prirodom (kao npr. situacije kada je osoba pod stresom).
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.09.2010., 23:00   #67
Quote:
S.C. kaže: Pogledaj post
Nit je ovo sto sam spomenula negativna kvaliteta (molim te da svoje brije ne nameces meni) nit imam SAMO 6 planeta u fiksnoj kvaliteti (vec 7, o 6 sam svugdje pisala, mr. slucajno sam pogodio) nit sam te trazila uopce osobnu analizu (nemas moj horoskop i nisi po mom misljenju kompetentan astrolog), stoga te molim da se ubuduce koncentriras na temu a ne moj natal.
Iskreno....nisam sam ja astrolog.....nit astrologija je moj fiksni zivotni cilj....nit me zanima tvoja natalna karta....niti su mi tvoji postovi i astroloske definicije nesto posebno impresivne ....
Djelujem grubo ali sam stvarno iskren.

Hej S.C.
Ja te ne napadam.Ja te ne kritikujem....Moj cilj je normalna diskusija.Tu sam da nesto naucim jer ovaj astro kutak je "astrološka edukacija, razmjena mišljenja, diskusije .... "
U tvom postu je vidljivo da si fiksna i ponekad normalna diskusija sa fiksnim astrolozima je teska....Pishes kao da su sve pozitivne i negativne karakteristike fiksnom kvalitetom dobre a sve negativne i pozitivne karakteiristike promenljivom kvalitetu su loshe.
Nisam zajedljiv,cinik u svojim postovima(kao neko drugi )takav je moj humor....
Ipak ti samo znas zasto nisi dala nijedan precizan odgovor na mojim jednostavnim pocetnickim pitanja na tvom postu #45 o kvalitetima. Ocekivao sam mozda normalan i objektivan odgovor....mozes da odgovoris ili da "branis" tvoj post kad hoces i ako hoces sa argumentima jer ja mislim da samo 10% je

__________________
Sometimes i feel like i live in a dream alone in my paradise lost
ivopop is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 14:05   #68
Iz teksta Slavena Slobodnjaka (http://www.uah.hr/2Tekstovi.html) o porijeklu astroloških naziva.

Quote:
Svi smo čuli za kardinalne, fiksne i promjenjive znakove zodijaka. Kardinalni se smatraju znakovima inicijative, započinjanja nečega, fiksni se smatraju stabilnim i ustrajnim, a promjenjivi kao nestalni i kako sama riječ kaže promjenjivim. Ako djelovanje planeta shvatimo kao nekakve radnje (ili stanja i zbivanja) možemo o njima razmišljati kao "glagolima". Jedan od gramatičkih oblika su glagolski vidovi koji opisuju stanje ili kakvoću radnje glagola. Danas znamo samo za nesvršene i svršene glagole. U grčkom postoje tri oblika: nesvršeni (prezent), svršeni (aorist) i takozvano gotovo stanje (perfekt) glagola. Nemojte ovdje brkati pojmove prezent, aorist, i perfekt sa glagolskim vremenima koja su se kasnije razvila iz ovih glagolskih vidova. Govorimo o tri vida ili stanja radnje. Aorist (konfektum) ili svršenost se često opisuje kao radnja glagola koja je sažeta u jednu točku i to u točku početka (ingresivni), završetka (efektivni), ili kao kompleksivni glagoli gdje se radnja sažima u jednu točku. Naprimjer, glagol baciti u grčkom pomoću nastavaka za aorist (svršenost) može imati značenje "izbaciti" (kao ingresivni aorist), "dobaciti" (kao efektivni aorist) ili naprosto "baciti" (kompleksivni aorist). Kada sada pogledamo kardinalne znakove koji se u grčkom zovu obrtni ili tropski (jer Sunce mijenja smjer kretanja po širini kad dođe do rakove ili jarčeve obratnice), lako možemo naći paralelu u činjenici da je značenje kardinalnih znakova u vezi započinja ili završavaja stvari, ili s druge strane da vole promjenu smjera djelovanja što je vrlo slično opisu svršenosti u jezičnoj gramatici.

Nadalje imamo grčki perfekt ili tzv. gotovo stanje. Ovo glagolsko stanje nema ekvivalent u hrvatskom, a opisuje se kao stanje koje je rezultat neke prethodne radnje. Naprimjer, "umrijeti" je svršeno stanje, "umirati" je nesvršeno stanje, a gotovo stanje bi bilo "biti mrtav", dakle stanje koje je rezultat umiranja. Fiksni se znakovi u astrologiji opisuju kao nepromjenjivi, nepokolebljivi, stalni što je vrlo slično opisu grčkog perfekta tj. gotovo stanje u kojem je fiksirano stanje glagolske radnje. Štoviše ovo objašnjava jednu karakteristiku fiksnih znakova, a to je da njihovo djelovanje nastaje nakon dugotrajnog "kuhanja" ili nekog vanjskog utjecaja.

I konačno imamo nesvršenost ili grčki prezent (infektum) koji se djelom opisuje kao radnja koja se ponavlja (iteretivna radnja) ili pokušava izvesti. To je prilično dobar opis djelovanja znakova koje mi zovemo promjenjivi, a drevni su ih astrolozi zvali dvotjelesnima. Promjenjivi znaci stalno na razne načine nešto pokušavaju ili ponavljaju u svom djelovanju.
Drugim riječima, položaj planeta (kao nekog djelovanja ili "glagola") u kardinalnim, fiksnim ili promjenjivim znakovima kao da definira kakvoću radnje kao što to čine glagolski vid u gramatici.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2010., 14:06   #69
I dalje:

Quote:
U helenističko doba su se koristili nazivi obrtni (tropikos) ili čvrsti (stereos) ili dvotjelesni (disōmos) zodijaci. Današnji naziv 'fiksni' jest sličan grčkom čvrsti, ako imamo na umu da se fiksnost ne odnosi na značenje "nepokretan" (kao što koristimo kod zvijezda nekretnica ili fiksnih zvijezda) već se radi o značenju čvrstog ili opipljivog. Riječ stereos se koristi kao nazive za sva trodimenzionalna (mi bi rekli materijalna) tijela, upravo u tom smislu čvrstoće, opipljivosti ili protežnosti i kontinuiranosti. U tom smislu je i značenje položaja planeta u čvrstim znacima: efekti koji imaju trajne ili kontinuirane posljedice. Obrtni ili kardinalni zodijaci bi se i iz latinskog (cardo) i iz grčkog (tropikos) mogli zapravo prevoditi kao promjenjivi. Budući da promjenjivim nazivamo treću grupu znakova, koristio sam naziv obrtni, pri čemu treba imati na umu kako je obrtanje sinonim za promjenu, ali promjenu koja znači ili novi početak, ili završetak nečega, što je srodno i nekim suvremenim tumačenja ove grupe znakova. Promjena je ovdje dakle preokret, čak točka preokreta. Uostalom i u astronomiji se još koristi naziv "tropski" za znakove, ili "obratnice" (rakova, jarčeva), a odatle i naziv tropski zodijak. Za ono što danas zovemo promjenjivim znakovima nekada se koristio naziv dvotjelesni (disōmos), a opisuju promjenu ili stanje koja se ponavlja. Ptolemej nam daje zanimljivu opasku kako je prva polovica dvotjelesnih znakova sličniji prethodnim (fiksnima) zodijacima, a druga polovina sličnija slijedećim (kardinalnim) zodijacima. U svakom slučaju ove karakteristike znakova upućuju na 3 stanja radnje: preokret, kontinuiranost, i stanje kao rezultat prethodne radnje.
veruschka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2011., 15:00   #70
Evo jos za vise kardinalnih znakova u karti, svakako se pronalazim:
Vrlo ste aktivni. U mogucnosti ste odabrati smjer i ici vlastitim putem u zivotu. Jaci ste od vecine ljudi koje poznajete i to vam daje prirodnu zelju za vodstvo. Budite svjesni da djelujete impulzivno i to moze znaciti i snagu i slabost. Pokusajte kontrolirati svoje izjave, tako da ostanete uskladeni sa svojom okolinom i necete patiti od samo-zadanih nezgoda i neprilika.

Slobodan, brzinski prijevod s engl.
Blue_Orchid is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 17:58   #71
Vrlo zanimljiva tema! Čitajući vaše postove, dobila sam ideju da napravim shemu osnovnih podjela.
Pripisane osobine nemojte shvatiti kao pravilo, uvijek postoje odstupanja te izuzeci! Ljudska osobnost je jako slojevita koliko god ju pokušavamo, zbog pojednostavljenog tumačenja, smjestiti u ladice.



Zadnje uređivanje Fish 1968 : 12.08.2011. at 19:17. Reason: resize
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 12:36   #72
Post

FIKSNA

Fiksna kvaliteta je kvaliteta očuvanja i stabilizacije, fiksni znaci su Bik, Lav, Škorpion i Vodenjak. Ovi znakovi vladaju sredinom godišnjih doba, kada su obilježja istih izražena, puna i gotovo nepromjenjiva. „Svaka sredina pojedinog godišnjeg doba ima tendenciju da sprovede u djelo ono što je znak ispred njega započeo.“ Bik usmjerava energiju koju je Ovan pokrenuo, tako da ona dobiva svoju svrhu( sjeme-plod). Lav itekako osvještava Račji emocionalni impuls, tako da „ono iznutra“ postaje „ono izvana“ (biva primijećeno i kao takvo dobiva priznanje od okoline). Vaga inicira kontakt sa okolinom, ali u pokušaju balansiranja ostaje na površini- Škorpion ga produbljuje jer se ne boji otići u nijedan od ponuđenih ekstrema( isto tako, Vaga primjećuje stvari, Škorpion ih posjeduje). Vodenjak ruši formu koju je Jarac podigao. Rušenje postojećeg asocira možda na promjenjivu kvalitetu, ALI vodenjak ne postiže promjenu- on ju provodi (istinska promjena dolazi tek sa promjenjivim Ribama koje označavaju posljednju fazu). Dakle, zadaća fiksnih znakova je zadržati i obraniti ono što su postigli kardinalni znaci
Osobe s naglašenom fiksnom kvalitetom su poprilično strpljive. Odišu mirnoćom upravo zbog toga što „vladaju situacijom“. Sigurnost im je imperativ, zbog čega ne vole rizik kojeg sa sobom nose promjene. Oni su najčešće oslonac drugima jer svoje kuće grade od cigle, a ne slame i grančica- oni su treći praščić. Njih neće omesti nešto s ove ili one strane puta do mjere da izgube zadani smjer kojeg se drže. Nisu pretjerano znatiželjni i prihvaćaju stvari onakve kakve jesu što sa sobom nosi i dobre(za njih ne vrijedi „znatiželja ubila mačku“, stabilnost) i loše strane(pasivnost, uži pogled na svijet, ustajalost). Drže do tradicije i čuvaju ju. Tvrdoglavi su i teško mijenjaju jednom formirane stavove. Dosta su čvrsti, nepokolebljivi i odlučni. „Teško se pokreću, ali zato uvijek znaju zadržati postojeće stanje i ne padaju pred iskušenjima.“

Bik je najstabilniji znak , zbog elementa i kvalitete. On vlada(fiksna) materijalnim(zemlja). Predan je materijalnom ne zbog ambicije nego zbog konformizma. Onoliko radi, koliko je potrebno da bi uživao u plodovima svoga rada. Plodovi moraju biti konkretni i opipljivi, samo takvi ga motiviraju. Njemu novac nije bitan zbog statusa(poput Lava) ili moći (poput Škorpiona) nego užitka. On će osigurati vlastitu egzistenciju ne rasipajući energiju na (njemu) nebitno, a pritom će paziti da nahrani sva svoja osjetila. On nigdje ne žuri, pasivan je, ali polako ide najsigurnijim putem. Ne voli promjene, jer voli imati stvari pod svojom kontrolom u strahu od gubitka osobne sigurnosti.

Lav vlada…hehe. Njegov identitet je ono što nastoji očuvati. - status-Svijest o sebi je nepokolebljiva. Zato je on autoritet zodijaka(katkad zamišljeni, katkad stvarni). Svjestan je svih svojih osobina što mu daje snagu da ih bez straha „baci pred druge“. Izvor njegove kreativnosti je on sam, inspiracija je u njemu, a dovoljno osvijetljena vatrom da ju prepoznaju svi. On katkad može djelovati pasivno i lijeno, ali „ne dirajte lava dok spava!“- vatra(element) tinja u njemu stalno(kvaliteta). Lav može upravljati prije svega sobom(ne restriktivno nego oslobađajući), a to mu daje dovoljno stabilnosti da upravlja odnosno vodi druge. Katkad pretjera, pa samopouzdanje pređe u taštinu, a pretjerana želja da ga poštuju pređe u uvredljivost.
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 14:10   #73
Thumbs up

Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post
Vrlo zanimljiva tema! Čitajući vaše postove, dobila sam ideju da napravim shemu osnovnih podjela.
Pripisane osobine nemojte shvatiti kao pravilo, uvijek postoje odstupanja te izuzeci! Ljudska osobnost je jako slojevita koliko god ju pokušavamo, zbog pojednostavljenog tumačenja, smjestiti u ladice.
Ovu shemu si doslovno ti napravila? zanimljivo se igrati s kombinacijama...
fiksni zračni : intelektualno izdržljivi(vodenjak),
fiksni vodeni: emocionalno izdržljivi(škorpion)
fiksni zemljani: praktično(fizički) izdržljivi (bik)
fiksni vatreni: strastveno izdržljivi?

Malo o elementu vatre...
vatra je čudna...tj vatreni znaci...oni kao da posjeduju osobine sva četiri elementa...konkretni su i stabilni poput zemlje, osjećajni poput vode, misaoni poput zraka opet to sve goruće(vatra) izražavaju. Za zračni element možeš reći da nije pretjerano emocionalan, ali ne i za vatreni. Za vodeni element možeš reći da nije baš praktičan ali ne i za vatreni. Za zemljani element možeš reći da nije kreativan ali ne i za vatreni itd...
Možda zato što o ostala tri elementa ovisi koliko će vatra jako goriti?
Spominjem vartu jer sam zapela na fiksnim vatrenim znacima...nije li strast sazdana od emocionalnog, misaonog i osjetilnog?
dersette is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 22:27   #74
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
Ovu shemu si doslovno ti napravila? zanimljivo se igrati s kombinacijama...
fiksni zračni : intelektualno izdržljivi(vodenjak),
fiksni vodeni: emocionalno izdržljivi(škorpion)
fiksni zemljani: praktično(fizički) izdržljivi (bik)
fiksni vatreni: strastveno izdržljivi?

Malo o elementu vatre...
vatra je čudna...tj vatreni znaci...oni kao da posjeduju osobine sva četiri elementa...konkretni su i stabilni poput zemlje, osjećajni poput vode, misaoni poput zraka opet to sve goruće(vatra) izražavaju. Za zračni element možeš reći da nije pretjerano emocionalan, ali ne i za vatreni. Za vodeni element možeš reći da nije baš praktičan ali ne i za vatreni. Za zemljani element možeš reći da nije kreativan ali ne i za vatreni itd...
Možda zato što o ostala tri elementa ovisi koliko će vatra jako goriti?
Spominjem vartu jer sam zapela na fiksnim vatrenim znacima...nije li strast sazdana od emocionalnog, misaonog i osjetilnog?
Šta je strast?
Piše u wikipediji da je strast (lat passio) 'čitavo usmjerenje čovjekove duše prema nekome ili nečemu.' Prema ovoj definiciji ovo bi se odnosilo na emocionalno stanje tj MO. Međutim,
u astrologiji se strast-passio veže uz element vatre. Element kompatibilan s vatrom je zrak pa se može reći da jačina strasti zavisi od mentalnog poticaja, jer zrak potpiruje vatru.
Vatreni trougao Ar-Le-Sag, tj MA-SO-JU s jedne strane i ono što ga podržava, zrak Ge, Li, Aq, tj ME-VE-UR.
Kao što vidiš, nema tu MO-duše, tj emocija. Imamo svi Mjesec, al nismo svi strastveni.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 18:54   #75
Ovdje bih se malo osvrnula na kardinalnu kvalitetu i pridjeve koji su u shemi istaknuti uz nju. Mislim da nestrpljivost kao osobina nije sretno odabrana.

Naime, kardinalnost nosi obilježje početne faze i inicijative - kardinalna kvaliteta je kvaliteta koja inicira i "započinje stvari". Ona u ovnu može nositi i osobinu nestrpljivosti "da se stvari započmu" jer njom ovdje vlada vatreni Mars koji jest inicijator i pokretač zodijaka. Dok je kardinalna kvaliteta jarca pod vladavinom zemljanog Saturna pa je racionalnija i sabranija - Saturn jest strpljenje.
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:10   #76
Quote:
Fish 1968 kaže: Pogledaj post
Ovdje bih se malo osvrnula na kardinalnu kvalitetu i pridjeve koji su u shemi istaknuti uz nju. Mislim da nestrpljivost kao osobina nije sretno odabrana.

Naime, kardinalnost nosi obilježje početne faze i inicijative - kardinalna kvaliteta je kvaliteta koja inicira i "započinje stvari". Ona u ovnu može nositi i osobinu nestrpljivosti "da se stvari započmu" jer njom ovdje vlada vatreni Mars koji jest inicijator i pokretač zodijaka. Dok je kardinalna kvaliteta jarca pod vladavinom zemljanog Saturna pa je racionalnija i sabranija - Saturn jest strpljenje.
u osnovi, svi kardinalni znaci mogu iskazati nestrpljivost s obzirom da su inicijatori tj započinju stvari, a kad im se nešto nađe na putu. Svakako od 4 kard znaka, Jarac je najmanje nestrpljiv jer posjeduje upornost, racionalan,i nikada ne gubi cilj pred sobom. To je ono što ga motivira. Ovan pak brzo plane, pa jest najnestrpljiviji, a Raka ponesu emocije. Vaga slovi kao odmjerena, ali ipak je to zračni znak, a zrak ima osobinu 'da gubi živce.'
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2011., 23:30   #77
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
u osnovi, svi kardinalni znaci mogu iskazati nestrpljivost s obzirom da su inicijatori tj započinju stvari, a kad im se nešto nađe na putu. Svakako od 4 kard znaka, Jarac je najmanje nestrpljiv jer posjeduje upornost, racionalan,i nikada ne gubi cilj pred sobom. To je ono što ga motivira. Ovan pak brzo plane, pa jest najnestrpljiviji, a Raka ponesu emocije. Vaga slovi kao odmjerena, ali ipak je to zračni znak, a zrak ima osobinu 'da gubi živce.'
Saturn jest strpljivost jer strpljivost odlikuju: neophodnost čekanja, suzdržavanje, obuzdavanje, trpljenje...

Evo nekoliko definicija strpljivosti i sve su redom savršen opis znaka jarca:


"Strpljiv je onaj koji se susteže od onoga za čim teži, kao i onaj koga je pogodilo iskušenje, ali on trpi i podnosi to iskušenje bez očajavanja i srdžbe."


"Strpljivost je izdržljivost u teškoćama, obuzdavanje u uzrujanosti i srdžbi."


"Strpljivost je obuzdavanje i prisiljavanje na ono što nam se ne dopada i to tako da to podnese sa pomirenjem."
Fish 1968 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 00:02   #78
Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
FIKSNA

Fiksna kvaliteta je kvaliteta očuvanja i stabilizacije, fiksni znaci su Bik, Lav, Škorpion i Vodenjak...
Krenula si detaljno opisivati Bika i Lava, ali si preskočila moj znak (Vodenjaka) i podznak (Škorpiona, iako graničnog sa Strijelcem).

Quote:
dersette kaže: Pogledaj post
Ovu shemu si doslovno ti napravila? zanimljivo se igrati s kombinacijama...
fiksni zračni : intelektualno izdržljivi(vodenjak),
fiksni vodeni: emocionalno izdržljivi(škorpion)
fiksni zemljani: praktično(fizički) izdržljivi (bik)
fiksni vatreni: strastveno izdržljivi?

Malo o elementu vatre...
vatra je čudna...tj vatreni znaci...oni kao da posjeduju osobine sva četiri elementa...konkretni su...
Pa rekla bih da su najskloniji ispoljavanju onoga iznutra prema van, kako si i sama naglasila - konkretni su i najmanje samozatajni... zbog toga okolina ima toliki uvid u njihove interese, bilo da se radi o emotivnom, praktičnom ili intelektualnom.
Bar sudeći po onima koje osobno poznajem (brat, dvojica bivših, rodbina, sadašnji prijatelji, bivši prijatelji...) doživljavam ih kao najveće ektroverte, druželjubive, prije naginju optimizmu nego pesimizmu - što su poželjne osobine za preživljavanje u društvu.
Inače vatra - to je jedini element koji se širi; toplina se širi, a od najmanjeg plamička može nastati požar širokih razmjera.

Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
Vaga slovi kao odmjerena, ali ipak je to zračni znak, a zrak ima osobinu 'da gubi živce.'
Ne znam baš za vage (jer nisam ostala prisna s većim brojem njih) ali kao pripadnik zračnog znaka ne bih se složila s boldanim. Obično je potrebno mnogo da bi mi se netko zamjerio, kao što me i teško učiniti ljutitom ili ljubomornom.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 14:38   #79
Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post


Ne znam baš za vage (jer nisam ostala prisna s većim brojem njih) ali kao pripadnik zračnog znaka ne bih se složila s boldanim. Obično je potrebno mnogo da bi mi se netko zamjerio, kao što me i teško učiniti ljutitom ili ljubomornom.
kažem općenito za zrak, naravno tebe kao i svakoga određuje natalna karta.
Saradonija is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2011., 18:17   #80
Quote:
Saradonija kaže: Pogledaj post
kažem općenito za zrak, naravno tebe kao i svakoga određuje natalna karta.

Dovoljno je da jedan tas Vage pretegne(da im neko kaze da je nesto extremno crno),drugi tas ce gledati obavezo da napravi balans(da to izbijeli) ili obratno.I trazenje alternative svemu i svacemu kao i balansa ih narocito remeti i cini nervoznima i preosjetljivima.Jer biti extreman ili jednostran(ma koliko to nekada bilo jedino ispravno)VAgama ne odgovara jer se plase da bi kao takvi mogli da dodju u sukobe sa neistomisljenicima(sa Marsom u egzilu im nije bas do toga),a cilj Vage je da bude omiljena i prihvacena u drustvu.
A Sunce u padu(ogromna sujeta)
Facies is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:29.