Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.04.2018., 13:23   #1
Danska online Vol II

Ekipa, prosla tema je presla 10k postova pa otvaram novu. Uzivajte!

Stara tema: https://www.forum.hr/showthread.php?t=165526
__________________
I might be schizophrenic but at least we have each other.
Skattemus is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2018., 15:00   #2
Quote:
Jux12345
Ambbbient..a tko kaze da nismo drzavljani!☺☺☺☺

Dobro za tebe ako si drzavljan Danske, ali ako si samo bio 6 godina u Danskoj, onda moram priznati da si isto stekao nekim posebnim putem, koji zakon od stecanju drzavljanstva jos nije upoznat ili bar javnost nije upoznao s istim. Danska ne nudi automatski drzavljanstvo na osnovu braka. A ustlovi za isto su:

1. Automatski ako si rodjen u Danskoj i jedno od roditelja ima dansko drzavljanstvo.
2. Automatski ako si rodjen van Danske i jedno od roditelja ima dansko drzavljanstvo.
3. Automatski ako si usvojen te si imao tokom usvajanja manje od 12 godina starosti.
4. Deklaraciom za druge drzavljane Nordisjskih drzava.
5. Naturalizacija.*

Za naturalizaciju je vazece sljedece

1. Boravsina dozvola.
2. 9 godina konstantnog boravska s organicenim dozvolama prekida istog do jedne godine evt. 2 godine u posebnom slucaju (skolstvo ili bolest u porodici), za boravske duze ouze od 14 dana van drzave treba iste
registrovati kod vazecih organa. Ili 8 godina boravka u kontinuitetu za osobe koje su stateless ili imaju status izbjeglice.
3. Poslje 6 godina ako si u braku s danskim drzavljanom najmanje 3 godine od dana braka te i dalje u braku na dan kada trazis drzavljanstvo.

Kad se sve norme ispune onda se predaje zahtjev za ispit o drzavljanstvu koji je moguce polagati 2x godisnje.
Poslje polozenog ispita o drzavljanstvu ide proces na razmatranje, provjeravanje tvoje pozadine i konacno odobravanje ministra zaduzenog za isto. Proces traje do dvije godine te samo u 4 i 10 mjesecu se izdaju drzavljanstva nova svake godine uz to da 2-3 mjeseca u svakoj godini je zatvoreno za predavanje novih zahtjeva za drzavljanstvo.

Od 2015 su dodatne norme.
1 da imas posao
2 da nemas duga drzavi i drzavnim ustanovama
3 poznastvo danskog drustva i politike



Tvoj komentar: 05.03.2018., 23:23 na stroj temi tj. dio 1 stranica 496.
Quote:
Ambbient..novi sam tu na forumu iskreno nisam ni znao da postoji..i citam tvoje komentare..ne razumijem zasto to radis?!?!
Ja sa vec 6 godinu tu u danskoj upoznao sam curu preselio se i...
Znaci, za preseljene dok poloze test, dok se razmotri podje oko 12 godina dok dobiju isto u ruke. I Danska je jedna o tezih drzava za drzavljanstvo dobiti u Europi. Vremenski traje jako dugo na sprem nekim drugim drzavama u okruziju. Samo Lihtenstajn (30 godina boravka), San Marino (30 godina boravka), Andorra (20 godina boravka) i te Svicarska I Austrija je tu negdje kao i Danska oko 10 godina plus proces, imaju eto striktnije.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 12:08   #3
Ambientt, cesto spominjes Flensburg, pa me zanima malo vise o tome gradu, poglavito kako stoje ekonomija, razvoj i danska manjina tamo?

Pricao sam s jednim Nijemcem koji studira tamo i kaze mi covjek "taj grad kao da nije u DE, Danci prakticki vladaju, imaju svoj univerzitet, crkve, dvojezicnost svuda".

Meni je prolaskom grad izgledao dosta ruzan, puno ducana s danskim cijenama i prljaviji od Danske. Jedino je zaljev bio lijep.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 13:32   #4
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Ambientt, cesto spominjes Flensburg, pa me zanima malo vise o tome gradu, poglavito kako stoje ekonomija, razvoj i danska manjina tamo?

Pricao sam s jednim Nijemcem koji studira tamo i kaze mi covjek "taj grad kao da nije u DE, Danci prakticki vladaju, imaju svoj univerzitet, crkve, dvojezicnost svuda".

Meni je prolaskom grad izgledao dosta ruzan, puno ducana s danskim cijenama i prljaviji od Danske. Jedino je zaljev bio lijep.
tamo kupuju ljudi iz Danske stvari i hranu
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 15:16   #5
Quote:
tamo kupuju ljudi iz Danske stvari i hranu
Odgovori meni notorni trol, nakon moga upisa:
Quote:
Meni je prolaskom grad izgledao dosta ruzan, puno ducana s danskim cijenama i prljaviji od Danske. Jedino je zaljev bio lijep.
O zemljo, otvori se
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 15:26   #6
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Odgovori meni notorni trol, nakon moga upisa:

O zemljo, otvori se
kakve veze ima njemački grad sa Danskom?!
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 15:34   #7
Flensborg je danski grad u Njemackoj, a ti ides na ignore. Postajes nepodnosljiv u ovim pauzama dok nisi bann-iran
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 15:44   #8
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Flensborg je danski grad u Njemackoj, a ti ides na ignore. Postajes nepodnosljiv u ovim pauzama dok nisi bann-iran
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2018., 16:42   #9
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Ambientt, cesto spominjes Flensburg, pa me zanima malo vise o tome gradu, poglavito kako stoje ekonomija, razvoj i danska manjina tamo?

Pricao sam s jednim Nijemcem koji studira tamo i kaze mi covjek "taj grad kao da nije u DE, Danci prakticki vladaju, imaju svoj univerzitet, crkve, dvojezicnost svuda".

Meni je prolaskom grad izgledao dosta ruzan, puno ducana s danskim cijenama i prljaviji od Danske. Jedino je zaljev bio lijep.

Flensburg a i dobrim dijelom citav Schleswig-Holstein pokrajina je slijepo cijevo u Njemackoj. I ako gospodarski to je je jedna od razvijenih dijelova Njemacke opet nekako, a pogotovo sjevernij dio iste pokrajije kao da nije "Njemacka", no dobro, stara granica izmedju Danske i Njemacke se dijeli rijekom kod grada Rendsburg-a a Kiel bi trebao kao biti grad u Njemackoj na samoj granici s Danskom. Danske manjine ima poprilocno i ako ne blizu brojkama 60-ih, 70-ih itd. U pokrajini se koriste tri jezika. Njemacki, danski i te frisiski jezik koji se pretezno govori na otocima i sjeverno zapadnoj obali. Svi otoci uklj. i Helgoland su bili danski. Danas na osim samo dva od svih otoka se govori frisiskim jezikom koji je jako srodan danskom.

Flensburg je grad gdje ima dosta Danaca. Skole su dvojezicne odnosno uci se i danski i dosta Njemacka uci danski zbog posla kasnje. Imas i velik broj Danaca koji zive u sjevernom dijelu. I tako izvlace maksimalnu prednost biti u Njemackoj a raditi u Danskoj. I tu stvarno ima velike prednosti. Inace za ostale Dance sinonim Flensburg je jeftina nabavka hrane, stvari ili opravka auta. Toliko je jeftinije na sprem Danske, da npr. netko iz sjevera Danske recimo negdje povis Aalborg grada ako ce nabaviti hrane i higijenskih stvari za citav mjesec uz samo da u Danskoj kupuje kruh i mljeko, je u plusu uklj. kad uracuna trosak za benzin.

Zivjeti u Flensburgu a raditi u Danskoj je dobar plus. Takodje dosta ljudi zivi u Svedskoj a radi u Danskoj. No nije isti plus kao sto je ova kombinacija.

Meni su svi njemacki gradovi manje vise isti po nekim stvarima kao sto su i svi danski gradovi takodje isti po nekim stvarima. Flensburg je po stvarima koje si opisao kao "ne cisci" grad na sprem Danskoj, isti kao broji drugi gradovi u Njemackoj. Primjerice Kiel, Flensburg ne vidim neku pretjeranu raziliku itd. Jedini grad u Njemackoj koji je meni jako lijep je Lübeck.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2018., 09:49   #10
Hvala za info, zanimljiv je Flensborg po mnogo stvari, npr. po danskim dnevnim novinama Flensborg Avis koje se prodaju i u Danskoj (slucajno ih zamjetio u ducanu u Arhusu).

Danci su pravi domoljubi, cak i ovi juznije od granice, pogledajte novinarski moto "mi cinimo dansku malo vecom"

__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 10:45   #11
Cudan je to dio Njemacke jer iskreno receno isti vise je ovisan od Danske nego od same Njemacke u kojoj se danas nalazi. Mozda ne citav ali zasigurno sjeverno od rijeke Elder.
https://en.wikipedia.org/wiki/Duchy_...wigSlesvig.png


Iskreno Danska i Njemacka imaju mlake odnose od davnih dana. Jedan od razloga je i ova pomaknuta granica.

No sjeverno od Rendsburga je tesko naci "Njemaca" koji ne zna danski ili frisiski jezik, ti koji ih ne znaju su vecinom stranci koji tu zive.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 18:14   #12
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Cudan je to dio Njemacke jer iskreno receno isti vise je ovisan od Danske nego od same Njemacke u kojoj se danas nalazi. Mozda ne citav ali zasigurno sjeverno od rijeke Elder.
https://en.wikipedia.org/wiki/Duchy_...wigSlesvig.png


Iskreno Danska i Njemacka imaju mlake odnose od davnih dana.
Jedan od razloga je i ova pomaknuta granica.

No sjeverno od Rendsburga je tesko naci "Njemaca" koji ne zna danski ili frisiski jezik, ti koji ih ne znaju su vecinom stranci koji tu zive.
točnije od 1866 kad je granica pomaknuta na sadašnju i kad je DEN s tim ratom definitvno sišla sa ratne pozornice.

Mlaki odnosi zanimlivo ne utječu na izmjenu bodova na Eurosongu između njih dvoje, ali i DEN je više orijentirana na svoju sjevernu braću nego na jug
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.04.2018., 23:40   #13
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
točnije od 1866 kad je granica pomaknuta na sadašnju i kad je DEN s tim ratom definitvno sišla sa ratne pozornice.

Mlaki odnosi zanimlivo ne utječu na izmjenu bodova na Eurosongu između njih dvoje, ali i DEN je više orijentirana na svoju sjevernu braću nego na jug
Nebi ja rekao da su mjerodavni ti Eurosong bodovi realnoj sceni. Nije politika dviju drzava Eurosong. Bojkot njemackog jezika i njemacke kulture u medijima danskim sve poslje drugog svjetskog rata pa doslovno do danas - je samo jedan primjer. Njemci su godinama pokusavali da na danskoj drzavnoj televizijiu ubace neke svoje serije. Na kraju su morali kleknuti pred dancima da moze samo pod uslovom ako mi vama dopustimo morate i vi nama. Meni je smjesno da citava Njemacka gleda dansku tv seriju (bila jedna) koju nije imala pravo da sinkronizira vec morala titlovati. Jer i to je bio uslov. Vecina Danaca ne zeli da cuje za njemacki ili da ga prica. Omladina ne vidi nista u njemackom i njemackoj kulturi. Jezik je vise kao neka zezancija. U skolama je to onaj cas s kojeg je najvise odsutnih i sl. u osnovnim.

S Njemackom su striktno poslovni odnosi. Nista vise. Da tu ima nekog bratsva i jednistva ako s norvezanima i sl. Nema. Niti blizu. I dan danas se zastupa teza u politici da Njemacka se povuce na staru granicu kod rijeke. Da Njemacka vrati teritoriju. U Danskoj je to aktivna politika, cak su i njemacki mediji isto prenosili. Danci u S-H su za isto.

Pa cak i misljenja nekih Njemaca: "Nun wahrscheinlich ist es ja so dass Schleswig tatsächlich mehr zu Dänemark als zu Deutschland gehört und darum sage ich - gebt es ihnen, sie sollen es haben."

Zato Danska je samo u EU zbog Britanije a ne Njemacke primjerice. Ili zato sto licno smatra da ima neki car od iste.

Licno mislim da treba u tom dijelu odrzati galsanje pa crtati na novo grancie. Znam da bi to mozda bilo vise kao enklave s jedne i druge strane, nesto poput Banglades i Indija granice ali ovdje je rijec da neki zele da zive samo u drzavi pod sistemom one drzev koji smatraju domovinom. Bar i dosta Njemaca priznaje da danasnja granica je nastala okupacijom tj. originalna granica je bila duz rijeke i tada su tako to jedna i druga drzava priznale kao granicu. Danasnja granica temelji na osnovu rata, naseljavanja pa onda kao nekog glasanja koje nije bilo nista drugo ne namjesatnje bilo.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 00:26   #14
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post
Nebi ja rekao da su mjerodavni ti Eurosong bodovi realnoj sceni. Nije politika dviju drzava Eurosong..
ne pratiš Eurosong

politika = eurosong
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 00:29   #15
Quote:
Ambientt kaže: Pogledaj post

Licno mislim da treba u tom dijelu odrzati galsanje pa crtati na novo grancie. Znam da bi to mozda bilo vise kao enklave s jedne i druge strane, nesto poput Banglades i Indija granice ali ovdje je rijec da neki zele da zive samo u drzavi pod sistemom one drzev koji smatraju domovinom. Bar i dosta Njemaca priznaje da danasnja granica je nastala okupacijom tj. originalna granica je bila duz rijeke i tada su tako to jedna i druga drzava priznale kao granicu. Danasnja granica temelji na osnovu rata, naseljavanja pa onda kao nekog glasanja koje nije bilo nista drugo ne namjesatnje bilo.
tako su nastale sve granicu u Europi

Danska smatra da treba vratiti i područja koja je imala u Švedskoj (Malmo, Goteborg...)

možemo tako naći za svaku državu "kaj da se joj vrati"

Njemačkoj recimo Pruska
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 12:34   #16
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
tako su nastale sve granicu u Europi

Danska smatra da treba vratiti i područja koja je imala u Švedskoj (Malmo, Goteborg...)

možemo tako naći za svaku državu "kaj da se joj vrati"

Njemačkoj recimo Pruska
Svedska u biti, odnosno dio koji spominjes, sad nisam siguran da li ide skroz do Gøteborg-a nije parvnim aktom u Svedskoj vec je i dan danas u Danskoj. Znaci dokument nikada nije potpisan. I sto su svjesni i jedni i drugi. Samo sto je kroz godine svedski jezik zbog prava kretanja nad dominirao danski. Bilo je na TV gdje su svedski i danski eksperti zajednicki zakljucili kada bi Svedska i Danska isle na sud oko teriotorije da bi na sudu ista pripala Danskoj. No to Danska nece jer tu ima previse stranaca u toj regiji.

Dansku vise zanima Schleswig odnsono Sønderjylland tj. taj dio koji je sad u Njemackoj. Na otocima se manje vise danski prica ili taj frisiski jezik koji je blizi danskom. U gradovima mozes sve na danskom obaviti. Cak doabr dio izgleda bolje zna danski od njemackog. Gospodarski gledano citav taj sjeverni dio je vise ovisan od Danske. I zbog posla. Dosta npr. obicnih poslova u tom regionu su poslodavci Danci. Dosta npr. sofera kamiona u tim gradovima ima posao samo zbog Danske. Tako i trgovine. Samo u onim granicnim buticima radi vise tisuca "Njemaca" koji perfektno danski govore.

Od Njemaca sam cuo da u tom dijelu Njemacke je tesko odoci do posla ako ne znas i danski jezik.
Ambientt is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 22:15   #17
Da sumiramo, Schleswig je jedini ratni plijen koji je Njemacka uspjela zadrzati, sve ostalo, pa i dijelove vlastite zemlje izgubila je u 2 izgubljena rata. I mlado i staro u Danskoj mi je reklo da je Flensborg njihov grad, njihova domovina. Nadam se da ce se mozda jednoga dana odrzati fer referendum i da ce se grad i regija vratiti tamo gdje su oduvijek bili, u Dansku.

No, skrenuli smo s teme, koja nije danska "dijaspora" u Njemackoj, vec nasa dijaspora u Danskoj
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2018., 23:27   #18
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Da sumiramo, Schleswig je jedini ratni plijen koji je Njemacka uspjela zadrzati, sve ostalo, pa i dijelove vlastite zemlje izgubila je u 2 izgubljena rata. I mlado i staro u Danskoj mi je reklo da je Flensborg njihov grad, njihova domovina. Nadam se da ce se mozda jednoga dana odrzati fer referendum i da ce se grad i regija vratiti tamo gdje su oduvijek bili, u Dansku.

No, skrenuli smo s teme, koja nije danska "dijaspora" u Njemackoj, vec nasa dijaspora u Danskoj
rat je bio 1865 - dakle daleko prije WWI i WWII

Međunarodni nesporazum s Danskom završio je tek 1920. Pod pritiskom i nadzorom pobjedničkih sila Prvog svjetskog rata u sjevernom dijelu Schleswiga, po prusko-austrijskom dogovoru iz 1866., održan je referendum. Kako je Njemačka izgubila rat bila je u teškom položaju, tako da je morala priznati nepogodne izborne jedinice i time izgubila njemačko orijentirane gradove kao Apenrade, Sonderburg i Tondern kao i njemačko orijentirane dijelove okruga Tonderna. Srednja izborna jedinica (s Flensburgom) odlučila se za Njemački Reich. Unatoč tim izborima konačni dogovor između Danske i Njemačke postignut je tek 1955., kada su riješena sva pitanja oko prava manjina

a evo zašto DEN NIJE U PRAVU u vezi Schleswiga:

https://hr.wikipedia.org/wiki/Schleswig-Holstein
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 09:49   #19
Referendum.

Imas pravo Manchild, Danska je mogla i puno gore proci. Referendum je odrzan 55 godina nakon njemacke pobjede i do tada se sastav stanovnista izmjenio, zato je Flensborg s cca. 55% glasao za Njemacku. Prebaciti ce nam temu na povijest, zato molim da se ovdje zaustavimo.
__________________
~Ako drugog poštuješ, za sebe ne brini ~ Tvrdoglavost je pokazatelj manjka inteligencije ~ Najveci kultorocid u 21. stoljecu, nije Palmira: youtu.be/JZu2zqFE_gI
Hunter! is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2018., 10:06   #20
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Referendum.

Imas pravo Manchild, Danska je mogla i puno gore proci. Referendum je odrzan 55 godina nakon njemacke pobjede i do tada se sastav stanovnista izmjenio, zato je Flensborg s cca. 55% glasao za Njemacku. Prebaciti ce nam temu na povijest, zato molim da se ovdje zaustavimo.
naravno, nema problema
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:07.