Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2013., 12:47   #681
Quote:
PrekrasniUm kaže: Pogledaj post
Nisu mi jasan kriterij. Na koji način reči Dubrovnik je u Dalmaciji, a npr. Karlobag nije! Je li Hrv. primorje Dalmacija? Da li je Rijeka Istra?

Znači, ja bih razlikovao "regije" na osnovu govornih, povjesnih, geomorfoloških, tradicijskih razlika!

Dubrovnik definitivno ima svoj govor, svoj povjesni razvoj, drugačiju tradiciju od Dalmacije, pa nije u Dalmaciji.

Bilo bi mi drago da objasnite, zašto je!
Zato što je u svi kartografskim prilozima od 10. stoljeća pa nadaje pribrajan kao dio Dalmacije.
__________________
Čovjek ne može poludjeti kad vidi đavla, zato što prije nego što ga prizove, on mora već biti lud.
zuni9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2013., 20:34   #682
Vecina Dubrovcana za sebe ce reci da su Dubrovcani, prije nego da su Dalmatinci. Ne radi se ni o kakvom gosparstvu ili zelji za posebnosti, vec o nekoj rekla bih kolektivnoj svijesti ipak stoljecima odvojenih tijekova povijesti u odnosu na ostatak Dalmacije. Elementi (mini)nacionalnog identiteta u Dubrovniku imaju jednostavno duzu tradiciju i to zivi u ljudima. Srodno Dalmaciji, ali ipak je nesto drugacije.

i u povijesnim udzbenicima zasebno se prikazuju tijekovi povijesti dalmacije i dubrovnika. mislim da i to dosta govori.
__________________
Mnoge žene umjesto da metu, uhvate se tetoviranja i napinjanja strele. A poslije se čude nad "pečatom" sudbine.
NoirBaccall is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 16:20   #683
Dubrovnik povijesno puno više veze ima s Hercegovinom (od Straduna do granice s BiH 6 km) i Bokom kotorskom (45 km od Straduna) nego s Dalmacijom. I fizički smo odvojeni od Dalmacije Neumom.
Dubrovčanin is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2013., 22:05   #684
Quote:
Dubrovčanin kaže: Pogledaj post
Dubrovnik povijesno puno više veze ima s Hercegovinom (od Straduna do granice s BiH 6 km) i Bokom kotorskom (45 km od Straduna) nego s Dalmacijom. I fizički smo odvojeni od Dalmacije Neumom.
Kakve to ima veze s obzirom da je Dubrovnik bio pomorski grad?
Istina da je imao trgovinske veze koje su sezale duboko u unutrasnjost Balkana, ali fizicka odvojenost/udaljenost ti ne moze biti argument s obzirom na to da je Dubrovnik imao pomorske veze sa mediteranskim gradovima koje su bile puno vaznije i "prisnije" od veza sa opcom vukojebinom koja je bila Balkanska unutrasnjost.

Procitaj si malo o zivotima dubrovackih velikana pa si pogledaj gdje su i s kim su se oni druzili kroz svoja putovanja i zivot opcenito. Das mi samar ako nadjes ista osim Venecije i Dalmatinskih gradova te Hrvatske naravno

Pa Dubrovnik je uz Papinsku drzavu jedini banu Petru Berislavicu poslao novcanu pomoc za borbu protiv Turaka i to kada su vec bili pod turskim patronatom, ne bi oni riskirali svoj grad za neke tamo "Hrvate" bez veze

Da ne govorim da je Neum prodan tek pocetkom 18. stoljeca...mislim stvarno, googleanje je ocito postalo previse za ocekivati
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:31   #685
Dubrovnik kao grad u RH danas je apsolutno dalmacija,iako sami Dubrovčani zeli da ih se zove Dubrovčanima a ne Dalmatincima ,dok je prije (mislim) dalmacija bila naziv za pojas zadar-split-makarska .
tareeq is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:45   #686
Quote:
tareeq kaže: Pogledaj post
Dubrovnik kao grad u RH danas je apsolutno dalmacija,iako sami Dubrovčani zeli da ih se zove Dubrovčanima a ne Dalmatincima ,dok je prije (mislim) dalmacija bila naziv za pojas zadar-split-makarska .
Dalmacija je najduzi period provela kao entitet od Krka do Kotora tako da...ono.
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2013., 00:59   #687
Quote:
Mario rocketman kaže: Pogledaj post
Dalmacija je najduzi period provela kao entitet od Krka do Kotora tako da...ono.
U svakom slucaju Dubrovnik je dalmacija.
tareeq is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 00:18   #688
Moj prijatelj koji živi nedaleko od Dubrovnika neće priznat za ništa da je Dalmatinac i to uvijek argumentira "Dubrovačkom Republikom",pošto je Dalmacija već bila druga političko-teritorijalna organizacija. Sa današnjeg aspekta većina nas uzima Dubrovnik i okolicu pod Dalmaciju "zdravo za gotovo".
denik is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 11:08   #689
Quote:
denik kaže: Pogledaj post
Moj prijatelj koji živi nedaleko od Dubrovnika neće priznat za ništa da je Dalmatinac i to uvijek argumentira "Dubrovačkom Republikom",pošto je Dalmacija već bila druga političko-teritorijalna organizacija. Sa današnjeg aspekta većina nas uzima Dubrovnik i okolicu pod Dalmaciju "zdravo za gotovo".
Dubrovnik ni prometno ni povijesno nije Dalmacija, to je kolokvijalno i pogrešno, od nedalmatinaca što ih tako zovu...

Dubrovnik nije jedan od gradova, on je The Grad.

Srbi bi recimo dali gotovo sve da ga mogu imati, Talijani ga isto prisvajaju, on je mokri san svih naših susjeda
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 11:49   #690
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dubrovnik ni prometno ni povijesno nije Dalmacija, to je kolokvijalno i pogrešno, od nedalmatinaca što ih tako zovu...

Dubrovnik nije jedan od gradova, on je The Grad.

Srbi bi recimo dali gotovo sve da ga mogu imati, Talijani ga isto prisvajaju, on je mokri san svih naših susjeda
A čudo jedno onda što se mnogi Dubrovčani sami nazivaju Dalmatinicima!
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 12:02   #691
Mogu posvjedočiti da se u Dubrovniku rijetko govori o dalmatincima kao pripadnosti...prije se poistovjećuje sa "dubrovčanstvom" pa će se radije reći na pitanje "tko si", "ja sam dubrovčanin" nego dalmatinac... ako se i spomene onda se to najprije odnosi na činjenicu da kontinentalna hrvatska ima tendenciju da čitavo hrvatskog primorje uopćava kao "dalmaciju" pa odatle i nekakva podsvjesna nota kod dubrovčana da su u odnosu na hrvatski kontinent i oni "dalmatinci" pa često govore u tom kontekstu....


U kratko, dubrovčani se najvećim dijelom ne smatraju dalmatincima, osim kad žele pojednostavniti stvar kontinentalcima
__________________
"I, Hatchet Jack, being of sound mind and broke legs, do leaveth my rifle to the next thing who finds it, Lord hope he be a white man. It is a good rifle, and kilt the bear that kilt me. Anyway, I am dead. Sincerley, Hatchet Jack."
Jeremiah is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:26   #692
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Dubrovnik ni prometno ni povijesno nije Dalmacija, to je kolokvijalno i pogrešno, od nedalmatinaca što ih tako zovu...

Dubrovnik nije jedan od gradova, on je The Grad.

Srbi bi recimo dali gotovo sve da ga mogu imati, Talijani ga isto prisvajaju, on je mokri san svih naših susjeda
mikele, dja pročitaj malo prethodne stranice, please. ne upadaj u temu ko mujo u školu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:27   #693
Quote:
Jeremiah kaže: Pogledaj post
U kratko, dubrovčani se najvećim dijelom ne smatraju dalmatincima, osim kad žele pojednostavniti stvar kontinentalcima
nisam primjetio, izuzev u užem središtu dubrovnika.
sve ostalo, od neuma do prevlake, dalmatinci na svakom koraku.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.07.2013., 13:32   #694
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
nisam primjetio, izuzev u užem središtu dubrovnika.
sve ostalo, od neuma do prevlake, dalmatinci na svakom koraku.
zar ne bi bili Konavljani?
jel ima takvih uopće?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2013., 00:09   #695
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
nisam primjetio, izuzev u užem središtu dubrovnika.
sve ostalo, od neuma do prevlake, dalmatinci na svakom koraku.
Slažem se. Kad sam ih pitao čak su se neki i čudili zašto to uopće i pitam. Kad sam im objasnio rekli su "e pa da, ima i takvih koji se ne smatraju Dalmatincima" ... Naravno da svi sebe prvo smatraju "Dubrovčanima" ali u širem kontekstu većinom i "Dalmatincima".
Hildebrand is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.12.2015., 15:26   #696
Službeno i prema današnjoj podijeli je, ali realno, povijesno pa čak i topografski rečeno nije. Dalmacija je sve između Velebita i Neretve dok Dubrovnik (+ Konavle i Prevlaka) čini staru republiku koja je građena u venecijanskom stilu i čiji kamen više baca na istočnohercegovački i bokokotorski.
StipeOdak is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.12.2015., 04:26   #697
Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
Dalmacija je sve između Velebita i Neretve dok Dubrovnik (+ Konavle i Prevlaka)
Ko kaze?

Quote:
StipeOdak kaže: Pogledaj post
čini staru republiku koja je građena u venecijanskom stilu
Dok je sve sjeverno bilo gradjeno u vijetnamskom stilu?

Sto je to venecijanski stil uopce?

Sta su Mlecani preuzeli patent na mediteranski stil gradnje kuca i obalnih gradova?

Joste su od Gibraltara do Libanona svi kopirali Veneciju?
Rocketman is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.01.2016., 11:47   #698
Dubrovnik je Dalmacija, barem po Dubrovčanima.

S time da se granice regija mijenjaju, nekad je i Kvarner (Krk, Cres, Lošinj i Rab) bio Dalmacija, sada više nije. Čak je i Novalja na Pagu upitna

Kotor je isto nekoć bio Dalmacija.
Hercegovina je bila poznata kao "turska" Dalmacija Mlečanima.
Ljudi oko Livna (dakle Livanjsko polje) se vole izjašnjavati Dalmatincima.
Da slučajno nestane granice od Livna do Ravnog (dakle da se dio BiH pripoji RH), vjerojatno bi i dobar dio Hercegovine, ako ne i sva postao Dalmacijom...
Uopće, koja je razlika između Zagore (Imotske) i Hercegovine (Bekije, ostatka Imote u BiH) npr?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 22:22   #699
Etnogeografski Dalmacija je do Neuma.
__________________
https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/619pPybybfL.jpg
denacifikator is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2016., 22:37   #700
smiješno mi je to cjepkanje u hrvatskoj, cak i dalmatinska zagora mora se naglasiti da je zagora a ne dalmacija... čemu tako se usitnjavati i limitirati nije ni čudo da je onda hrvatska tako mala. a kontinentalci su još čudniji. podravina, posavina, slavonija, baranja, srijem a tek zagorje, međimurje i varaždin a sve u 5 kvadrata a zato i hercegovinu smatraju bosnom



dubrovnik po meni je dalmacija
Arial is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:24.