Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Film

Film Art, cult and all that trash

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.03.2013., 10:21   #21
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Pa kaj nije bolje napraviti jedan ekstra film tipa Blade Runnera neg 20 istih prosječnih ostvarenja ? Kad se sjetim ovih zadnjih sa Denzelom u vlakovima nisam baš siguran da i burazu nije dijagram išel prema dolje.
Tony Scott je napravio True Romance, a to ne da je extra, nego über filmčina.
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 10:33   #22
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
A nakon koliko je Blade Runner postao ekstra film? U početku mu je skoro pa pokopao karijeru, tako da snimanjem tog filma nije prošao ništa bolje nego da je snimio American Pie 16. To što je kasnije postao kultni klasik isto je kao i s Tonyevim Top Gunom (iako on nije propao, i puno je zaradio, samo što je kritičarski bio pokopan). Misliš na Unstoppable? Cool film. Kritika ga nije pokopala, zaradio je... ni bolji ni gori od Prometheusa, samo što je Tony cijelu karijeru radio takve filmove i nije prodavao maglu pod filozofiju kao što to radi Ridley.

Ustajem u obranu Blade Runnera! Stvarno je klasik i remek djelo, kako god da okreneš. Mislim da Ridley prodaje maglu tek u zadnjim filmovima, to je očito. Umor neki se osjeti. Kao da misli je dosta da je on veliki Ridley Scott pa da svi padnu na dupe.

Inače, Legenda: davno sam ga gledao, ali je nevjerojatno lijep. Istovremeno je i naivna bajka i fantasy, ali ne možeš ga uklopiti u nijedan tadašnji holivudski trend.
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:37   #23
Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Ustajem u obranu Blade Runnera! Stvarno je klasik i remek djelo, kako god da okreneš.
Ma, nema prigovora oko toga Samo što u početku nije bio ni blizu tog statusa, pa se može iskreno reći da Ridley više danas profitira od tog filma nego što je onda.

Quote:
Inače, Legenda: davno sam ga gledao, ali je nevjerojatno lijep. Istovremeno je i naivna bajka i fantasy, ali ne možeš ga uklopiti u nijedan tadašnji holivudski trend.
Taj film me se dojmio koliko i čiščenje zubnog kanala: nikad završit, a patnja traje cijelo vrijeme.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 12:50   #24
Legenda je prekrasan film za gledati, ali ubi bože dosadan. Tri puta sam pokušavao pogledati i nikako dovršiti.

Problem sa svim tim glazbenicima, slikarima, redateljima jest što su najbolja djela napravili kada još nisu bili toliko poznati. Kasnije svi počnu plesati u ritmu kao i ostala industrija, jer se ne živi od zraka.

Van Gogh ne bi bio niti upola cijenjen kao danas da je poživio još koju godinu. Jer bi na kraju ostao samo luđak koji u slobodno vrijeme slika.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 18:59   #25
Quote:
tuk'bah kaže: Pogledaj post
Tony Scott je napravio True Romance, a to ne da je extra, nego über filmčina.
I kaj sad ? Pa naravno da je odličan ali meni nije ni blizu Blade Runneru.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:06   #26
Quote:
Deckard kaže: Pogledaj post
A nakon koliko je Blade Runner postao ekstra film? U početku mu je skoro pa pokopao karijeru, tako da snimanjem tog filma nije prošao ništa bolje nego da je snimio American Pie 16. To što je kasnije postao kultni klasik isto je kao i s Tonyevim Top Gunom (iako on nije propao, i puno je zaradio, samo što je kritičarski bio pokopan). Misliš na Unstoppable? Cool film. Kritika ga nije pokopala, zaradio je... ni bolji ni gori od Prometheusa, samo što je Tony cijelu karijeru radio takve filmove i nije prodavao maglu pod filozofiju kao što to radi Ridley.
Ne kužim ? Kaj bumo o zaradama filmova spikali ili opusu ? Kaj onda ak je skoro propal ? Ne kužim ? Pa na Prometheusu je zaradil koji milijon , a film je smeće nad smećima i isto tak ga kritika nije pokopala. Činjenica je da je Blade Runner čudo od filma i ne zanima me kak je prošel u kinima kad je izašel. Buraz mu je također delal mrak filmove i kak su godine išle i njemu je išla kvaliteta prema dolje.
Joshua is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:25   #27
Quote:
josuha kaže: Pogledaj post
Ne kužim ? Kaj bumo o zaradama filmova spikali ili opusu ? Kaj onda ak je skoro propal ? Ne kužim?
Ridley danas ima više koristi od Blade Runnera nego prije. Filmčina ili ne, kad je snimljen nije imao takav status. A i on ga danas kaka sa svim onim silnim cut verzijama i sraćkanjem oko nastavka i bacanjem izjava koje nemaju veze s originalom. Što će reći, kad ga je snimao, bijaše to puno pametniji čovjek nego danas.
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:40   #28
ispada da se za film nije znalo prije devedesetih, a to nije točno. buraz i ja smo ga pobožno gledali kao SF remek djelo sredinom 1980-ih, bio je i na televiziji više puta. Harrison Ford ga je snimio između uberpopularnih nastavaka Star Warsa i Indiane Jonesa, za Rutgera Hauera smo tada svi znali, počeli smo čitati Dicka. Znači među ljubiteljima SF-a uvijek je visoko kotirao, možda nije iste godine kad je izašao postao blockbuster, ali ne znači da je bio opskuran. Ridely Scott je, zaboga, bio redatelj Aliena, to se sve znalo i cijenilo, i to kod nas, jugoslavenske omladine, a kamo li ne u Americi.

nitko ne spominje Thelmu i Louise, to je meni kultni film, ali eto, ja sam žensko i feministkinja, jelte. dugo sam ga smatrala jednim od tri meni najbolja redatelja, ali moram priznati da je prisutan zamor i pad kvalitete.
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 19:54   #29
Mislim da je film istog časa čim se pojavio uglavnom prihvatila kulturnjačka malo alternativnija ekipa tipa SF-aši, dizajneri, stripaši, ljudi iz mode i muzike...
Najšira publika vjerojatno malo kasnije.
Zamislimo reakciju prosječnog gledatelja iz 80-ih:
"Harrison Ford je Han Solo, a vidi ga što mu je ovo trebalo?"
"Zašto je sve tako nakinđureno i čudne boje i zašto ona ženska pada kroz 15 izloga u slow motionu?"
"Suze na kiši?! Koji kur... Zašto se ne potuku?"
Tomislav B is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:02   #30
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
ispada da se za film nije znalo prije devedesetih, a to nije točno. buraz i ja smo ga pobožno gledali kao SF remek djelo sredinom 1980-ih, bio je i na televiziji više puta. Harrison Ford ga je snimio između uberpopularnih nastavaka Star Warsa i Indiane Jonesa, za Rutgera Hauera smo tada svi znali, počeli smo čitati Dicka. Znači među ljubiteljima SF-a uvijek je visoko kotirao, možda nije iste godine kad je izašao postao blockbuster, ali ne znači da je bio opskuran. Ridely Scott je, zaboga, bio redatelj Aliena, to se sve znalo i cijenilo, i to kod nas, jugoslavenske omladine, a kamo li ne u Americi.
Pa nije baš prije devedesetih, Runner je pet godina doslovce nestao s radara te se pojavio opet negdje '86-87, kad je izdan na VHS-u. Onda se počeo stvarati kultni status. Ridley sam kaže u dodacima za taj film da je iskreno požalio što ga je uopće snimao kako su reakcije bile loše, a neka od kina su ga micala s repertoara dva tjedna nakon premijere jer nije bilo nikoga. Lijepo je što je taj film na kraju postigao, ali da je imao takav početni start, čak i kod onih najtvrdokornijih fanova (ja sam ga na prvo gledanje otvoreno zamrzio) ne bi nikad ni nestao s radara.

Quote:
Tomislav B kaže: Pogledaj post
Zamislimo reakciju prosječnog gledatelja iz 80-ih:
"Harrison Ford je Han Solo, a vidi ga što mu je ovo trebalo?"
"Zašto je sve tako nakinđureno i čudne boje i zašto ona ženska pada kroz 15 izloga u slow motionu?"
"Suze na kiši?! Koji kur... Zašto se ne potuku?"
I omiljeno: Hoće se u ovom filmu ikad pojaviti sunce?
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2013., 20:38   #31
reakcije na daleko najbolji horror film svih vremena

Reaction to ALIEN (1979) Part 1
Reaction to ALIEN (1979) Part 2
Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 00:43   #32
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
nitko ne spominje Thelmu i Louise, to je meni kultni film, ali eto, ja sam žensko i feministkinja, jelte.
Taj film i nema previše veze sa feminizmom, upravo suprotno: njih dvije tamo moraju zauzeti totalno macho stav i, u principu, postati muško da bi uspostavile nekakvu snažnu ženskost. Naravno ni to nije dovoljno, pa moraju umrijeti, jer ipak su to samo jadne žemskice u muškom svijetu. Feminizam à la Zdravko Mamić.
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 01:01   #33
pojednostavljeno gledanje. osuđene su na propast čak i ako se pobune, upravo zato što se pobune. nema sreće u muškom svijetu kako god okreneš. (što logično vodi radikalnom feminizmu...) svaki drugačiji ishod bio bi tek tad fantazija. btw., može onda preporuka za dobar feministički film po tvojim kriterijima?
Lizzie M is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 01:30   #34
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
btw., može onda preporuka za dobar feministički film po tvojim kriterijima?
Orlando(1992)
Outrage is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 02:02   #35
Quote:
Lizzie M kaže: Pogledaj post
btw., može onda preporuka za dobar feministički film po tvojim kriterijima?
Za uzeti u obzir:

Drowning by Numbers (1988)
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 04:02   #36
Ridley Scott je snimio previse mediokritetnih filmova da bi ga previse hvalio, no nekoliko njegovih djela je definitivno zapecatilo njegov status reditelja "sa vizijom". Tu prije svega mislim na njegovu fokusiranost na estetske vrijednosti njegovih filmova. Uzmemo li Blade Runner kao primjer, ocigledno je da su mu vizuelni efekt na gledaoca i atmosfera bili licni prioriteti umjesto jake radnje i razvoja karaktera. Blade Runner vise lici na mracno djelo slikara nego reditelja. To je ujedno jedan od razloga zasto ljudi tada nisu shvatili o cemu se u filmu uopce radi. Scott je pojednostavio jednu inace kompleksnu pricu, koja nije izgubila na kvalitetu zahvaljujuci autoru scenarija Hamptonu Fancheru kojeg je ubrzo zamijenio "efikasniji" David Peoples, tako sto je hipnotizirao gledaoca mocnim slikama i skrenuo paznju sa osnovnog, tj. radnje.
Svoj danas poznati kultni status ce Blade Runner zaraditi tek pocetkom 1990ih kada je izasao Director's Cut bez onog kicastog kraja i naracije u kino verziji. Mislim da je to bilo 1993. U filmovima kao Blade Runner se jasno prepoznaje njegova pozadina graficnog dizajnera. Time se bavio prije nego sto dosao do filma i tu i jeste njegova jedina snaga. Zbog toga se ne treba cuditi sto su njegovi kasniji projekti s lakocom unisteni losim scenarijama. Da ne govorim o njegovim filmovima iz proteklih petnaestak godina. Scott je starac koji je primoran ulaziti u kompromis da bi opstao u masineriji cija je jedina svrha sto veci profit.
Freidenker is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 08:16   #37
ne znam zašto imam osjećaj da se ridleyu u znatno većoj mjeri spočitavaju neke stvari nego drugim režiserima.
svakako mislim da nije zaslužio biti pod tolikim povećalom. pa čak i njegov posljednji film zaslužuje puni respekt.
jer vjerujte, nije lako godinama uspješno manevrirati kroz turbulentne odnose koji vladaju modernom filmskom industrijom.
i uopće ga ne želim promatrati u kontekstu nekakvih drugih "voda" osim u tim, visoko produkcijskim,
u kojima u biti, moraš biti pravi maher, "katica" za sve, kako bi opstao, kako bi se održao.
slijedom toga, mogu neki pričati šta hoće ali ridley scott još definitivno nije tamo neki "starac" kojeg je pregazilo vrijeme.

jer, jednom ridley uvijek ridley...

Ajutokintumi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 09:20   #38
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
ne znam zašto imam osjećaj da se ridleyu u znatno većoj mjeri spočitavaju neke stvari nego drugim režiserima.
Kao, recimo...? Spielbergu se stalno spotiče da je patetičan. Jel jest? Jest. Jel Ridley vrhunski zanatlija? Jest. Same istine. Tko im je kriv što su takvi.

Quote:
svakako mislim da nije zaslužio biti pod tolikim povećalom. pa čak i njegov posljednji film zaslužuje puni respekt.
Što je pompozno najavljivao povratak u SF vode i onda snimio šit

Quote:
jer vjerujte, nije lako godinama uspješno manevrirati kroz turbulentne odnose koji vladaju modernom filmskom industrijom.
Lagano je, trebaš samo snimati filmove koji donose lovu, što Ridley radi.

Quote:
i uopće ga ne želim promatrati u kontekstu nekakvih drugih "voda" osim u tim, visoko produkcijskim,
Te ''vode'' cijene samo zaradu.

Quote:
u kojima u biti, moraš biti pravi maher, "katica" za sve, kako bi opstao, kako bi se održao.
Onda mu je definitivno znak da se povuče ako je prešao preko onog scenarija za Prometeja bez da je trepnuo. Redatelj koji malo drži do sebe opalio bi Lindelofu ćušku, pitao ga koji mu kurac, i uzeo drugog scenaristu (znamo da može kad hoće, Blade Runner je čisti dokaz tome).

Quote:
slijedom toga, mogu neki pričati šta hoće ali ridley scott još definitivno nije tamo neki "starac" kojeg je pregazilo vrijeme.
Pa, uklapa se u trend ispraznih filmova. Njegove godine s time nemaju veze, ali to nema veze ni s kvalitetom.

Quote:
jer, jednom ridley uvijek ridley...
Da padnemo na koljena od divljenja?
__________________
Deckardov Kutak
Deckard is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 10:13   #39
Quote:
Ajutokintumi kaže: Pogledaj post
reakcije na daleko najbolji horror film svih vremena

Reaction to ALIEN (1979) Part 1
Reaction to ALIEN (1979) Part 2
Ne kužim.
Napišeš "reakcije na daleko najbolji horror film svih vremena", a onda staviš reakcije na Alien umjesto na The Thing!?
__________________
Muza mi je rekla da sva umjetnost nastaje iz boli.
A zatim mi je velikom silinom smjestila koljeno u medjunozje.
tuk'bah is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2013., 10:18   #40
njega dosta smeta njegov svjetonazor koji je dosta netolerantan, pogotovo prema vjeri i religijama, što je očito u "prometeju", a još više u "kraljevstvu nebeskom"... ovaj drugi bi u DC verziji bio remek djelo da nije unakaženo falsifikatima, lažima, povijesnim netočnostima, kao i neskrivenim antikatolicizmom...
__________________
“We are going to have the most diverse and inclusive civilizational collapse in history” — Oilfield Rando on “X”
Basta is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.