Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija > Teologija i religijska praksa

Teologija i religijska praksa Religije/denominacije, teološka i ostala vjerska pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.03.2013., 17:16   #1
Poligamija je prevaziđena za civilizirani dio muslimanskog ummeta

Pozdrav svim forumašima, povod za otvaranje ove teme je post kockaste:
Quote:
kockasta kaže: Pogledaj post
Ne bih rekla da je to tako... baš sam gledala jedan dokumentarac (ne sjećam se kako se zvao) gdje je tip doveo doma četvrtu ženu, i sve su bile ljute. Ni jedna to nije odobravala a kad je snimanje zavrsilo vec je i peta bila na putu. Da li u Kur'anu igdje piŠe da to druge žene moraju odobriti?
U muslimanskom svijetu o tome vlada veliko neznanje, pa i smutnja. A budući da rasprava o ovom pitanju zahtjeva više prostora, otvaram novu temu gdje ću izložiti svoje viđenje. Za početak da nekoliko odnovnih stvari koje neizostavno treba znati i uzeti u obzir:

1) Muhammed s.a. nije izmislio poligamiju i nije ju uveo u praksu! Na protiv, poligamija je bila prisutna u arapskom društvu stoljećima prije Muhammeda, isto kao što su bili prisutni alkoholizam, kamatarenje (lihvarenje), idolatrija, i mnogi drugi teški oblici nemorala. Muhammed je gledao da poligamiju kao društveno zlo ograniči što je više moguće i da ju pragmatično suzbije. On nije to mogao u potpunosti učiniti za svog kratkog života, jer se radilo o duboko ukorijenjenoj praksi Arapa, ali je ipak dao dobre smjernice za dokidanje poligamije tj. točnije rečeno: njeno ograničavanje na minimum (samo u iznimno važnim slučajevima).

2) U predislamskom periodu, žena je bila roba - poput krave, koze, ovce ili kaputa. Čovjek je mogao imati stotinu žena, kao što danas može imati stado od stotinu ovaca. Prema svim svojim ženama muškarac nije bio obavezan. Nije bio odgovoran čak i ako neku bez objašnjenja otjera svojima, ili ako ju ubije, jer ona je bila njegovo vlasništvo. Isto kao što danas nije netko odgovoran ako podere svoj sako. Koliko je žena bila obezvrijeđenja u arabljanskom društvu najbolje se može vidjeti iz primjera da su Arapi zatrpavali živu žensku djecu u pijesak, odmah po njihovu rođenju (vidjeti kur'anske ajete 81:8 i 9). Jednom riječju, žena je bila drugorazredno biće, nešto poput predmeta ili robe bez mnogo vrijednosti. Točnije: žena je imala vrijednost između predmeta i čovjeka, a sammo su muškarci smatrani ljudima. Muhammed je nastojao popraviti ovaj poražavajući saldo, što ću kasnije bogato dokumentirati.

3) Veoma bitno je naglasiti da žene koje nisu bile uboge sirotice (bez ikog svog), već koje su bile plemenitijeg roda, koje su poticale iz moćnijih obitelji - imale su pravo i sposobnost staviti veto na ženidbu svog muža sa više žena. Evo nekoliko jasnih dokaza za to: a) Hadidža, bogata i ugledna Mekanska žena, bila je prva žena Muhammedu i bila mu je jedina žena do njene smrti. Nakon nje, on jest imao je više žena! Ali u njeno vrijeme to je bilo nemoguće jer, bila je dovoljno uticajna kod Muhammeda. b) Kada je 'Ali Ebu Talib, Muhammedov zet, ženio oženiti još jednu ženu pored Fatime (ćerke Muhammeda) tomu su se usprotivili i Fatima i sam Muhammed. c) Hinda, žena Ebu Sufjana vladara Mekke u predislamskom periodu, poticala je iz moćnog plemenskog klana, iako džahilka (neznaboškinja) bila je veoma uticajna i bila je jedina žena Ebu Sufjanu... etc. Iz ova tri primjera, možemo zaključiti da su žene koje potiču iz moćnije obitalji bile uticajnije i mogle su svog muža zadržati samo za sebe. A da samo nezaštićene žene (uboge, sirotice) nisu mogle spriječiti svog muža da poželi još žena.

4) Kao što robovlasništvo i alkoholizam nije bilo mogućno od jedamput iskorijeniti iz neznabožačkog arabljanskog društva, isto tako nije bilo moguće iskorijeniti ni poligamiju. Zbog toga je jasno da Kur'anski ajet (stavak) 4:3 o četiri žene, ima samo privremeni karakter te danas može važiti samo u iznimnim slučajevima! Taj ajet (4:3) nesumnjivo predstavlja samo privremeno odobravanje poligamije iz nužnosdti, tj. dok ljudska svijest ne zrene za isključivo poliganmi odnos. On nikako ne predstavlja trajno i vječito dopuštenje poligamije već ima striktno ograničavajući karakter. Ovu svoju tvrdnju ću odbraniti u nastavku ove teme.

5) Dakle, pogledajmo sada Kur'anski ajet 4:3 u kojem se veli:
"Ako se bojite da prema ženama sirotama nećete biti pravedni, onda se ženite sa onim ženama koje su vam dopuštene, sa po dvije, sa po tri i sa po četiri. A ako strahujete da nećete pravedni biti, onda samo sa jednom. ; ili - eto vam onih koje posjedujete. Tako ćete se najlakše nepravde sačuvati." (Kur'an, An-Nisa, 3)
Ovdje treba obratiti pozornost na boldane riječi, najprije ono: "ženama sirotama". To daje ovom ajetu ajetu sljedeću dimenziju: "Ako važe žene nisu plemenita roda, tj. ako nemaju zaštitu svoje matične obitelji, tj. očeva i braće - a vama se (da prosti pristojan svijet) podigao (nefs) na još neku.. onda se oženite (sa najviše do četiri) ali morate prema svima biti pravični; a ako ne možete biti pravični onda samo sa jednom... Ili, opet bildani dio: "eto vam one koje ste kupili kao robinje" (izvorno je: "koje posjeduje vaša desnica"). Ovo dodatno znači: Ako ste baš užagreli (uspaljeni), eto vam i robinje koje ste kupili, jer je bolje i to nego da okolo bludničite... jer se veli: "tako ćete se najlakše sačuvati da ne postanete nepravedni"

Dakle, kur'anski ajet 4:3 samo privremeno opravdava poligamiju, i to samo u nekim okolnostima, i taj stavak nema konačni karakter vječitog dopuštenja poligamije. Najbolji dokaz za to je drugi kur'anski stavak, u kojemu se veli: [COLOR="Olive"]"Bog ni jednom čovjeku nije dao dva srca u njedrima" (Kur'an 33:4) - ovaj je ajet i objavljen kao upozorenje upravo muškarcima.

6) Mislim da se mnogim muslimanima danas nebi svidjelo (a ni odgovaralo) ovakvo moje tumačenje. Oni i dan danas polaze od logike "Bog je u Kur'anu dozvolio do četiri žene" - pa tako zbog ugađanja "onoj stvari. dolje", izvrću smisao uzvišenog Kur'ana, ignorirajući ranu našu povjesti. Dio zabludjele uleme (pogotovu provehabijski internet mešetari) danas ispiraju mozak mladim generacijama, pogrešno ih učeći da bi žene trebale uvijek pristati ako muž želi još koju ženu oženiti. Kao što pjeva Latić u jednoj svojoj ilahiji "Ovdje (na zemlji) je laž.. ona im je iskrivila usta". Dakle, na djelu je jedna vrsta muškog šovinizma koji je u muslimanskom svijetu duboko inkorporiran i trebat će mnogo truda da se ovo poražavajuće stanje prevaziđe. Danas u XXI stoljeću takvo se stanje može smatrati nazadnim, a problem zašto ulema o tome jasno ne govori - jeste samo taj što se boje govoriti javno, jer mnogi muslimani još nisu duhovno spremni za takvo tumačenje.

7) Poligamna zajednica je moguća isključivo u nekim specijalnim slučajevima. Pod jedan, ukoliko se prva supruga složi sa tim: osobno poznajem obitelj u svom mjestu, gdje žena nije mogla imati djecu i sama je našla ženu svojemu mužu. Danas svo troje živi u harmoničnoj zajednici, imaju dvoje danas već odrasle djece, a ti dječaci vole obe svoje majke. Poligamija također može biti dopuštena u slučaju ratova (kad je broj muškaraca drastično smanjen). Na primjer, njemačka vlada je 1946. raspravljala da u društvu uvede poligamiju jer je u naciji odnos bio 5:1 u korist broja žena. Također, možda bi poligamija mogla biti dopuštena u specijalnom slučaju kada žena ne može imati normalne seksualne odnose; recimo, ako iz nekih zdravstvenih ili fizičkih razloga ne može zadovoljiti svojeg muža. Na primjer, ako je on hiperseksualan i uništit će ženu. O tome eventualno možemo naknadno produbiti temu, ako bude postojala interesiranost.

U glavnom, ja smatram i odgovorno tvrdim: danas u XXI stoljeću monogamni odnos je (izuzev spomenutih iznimki) jedini mogući vid uspješne bračne zajednice. Muslimani na zapadu to već odavno znaju i prihvaćaju, pa tako i žive (osim onih zaraženih vehabiznom i prastarim idejama iz minulih stoljeća). Poligamni brakovi su se održali jedino još u nazadnim i neprosvećenim sredinama Afrike i Azije. Kod muslimana u Evropi to je napušteno: naši velikodostojnici nemaju po više žena (izuzev ranije spomenutog muftije Muamera Zukorlića koji je nasilnim poligamnim brakom ukaljao islamske principe). Naše hodže i imami nemaju po više žena već samo po jednu. Nitko od nas na forumu nema više žena već samo po jednu. Muslimani Hrvatske, Bosne, Sandžaka, Kosova, Srbije, Makedonije, Crne gore, također nemaju po više žena već samo po jednu (osim onih koji su zaraženi vehabiznom ili praidejama). Stoga zaključujem: Poligamina zajednica već jeste, a i treba da bude prevaziđena za civilizirani dio muslimanskog ummeta!

Otvaram temu. Forumaše molim za pristojnost i bez osobnih napada. Moderatore molim da temu pripaze, slutim da će biti onih koji temu žele onemogućiti, što spamanjem i chatom, što osobnim vrijeđanjem. Pozdrav svima
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 20:39   #2
shady interesantan upis.

nasla sam dokumentarac o kojem sam pisala.
nije sad nesto bitan za raspravu al eto da i to okacim. s prevodom je.

four wives and one husband

sto mene zanima, dali drzave koje su upravljane prema sheriatskom pravu manje vise, tipa iran uopce imaju u interesu poligamiji stati na kraj?
kako je npr. to regulirano u jednoj modernijoj bogatoj drzavi na istoku tipa ujedinjeni arapski emirati?
kockasta is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2013., 20:51   #3
Hvala na linku Kockasta.
A pitanja koja postavljaš nisu u okviru ove teme. Moja tema je drugačije prirode. Postoje neke slične teme baš o tim pitanjima (npr. "položaj žene u muslimanskim društvima"), pa ih možeš postaviti tamo. Pozdrav
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 12:24   #4
Shady imam zamjerku na tačku broj tri jer mislim da si ovjad ipak malo preslobodan.
Hazreti Hatidža jest bila poslanikova prva žena i jest mu bila jedina...
ti si to ovjde opravdao logičnom razlozima ali ne i ispravnim.

Jasno ti je da je primjer poslanika a.s. za vjernika najbolji primjer.
Njegov je, dakle, sunnet da prva žena bude i jedina dok se nakon gubitka žene iz ovog ili onog razloga(smrt, razvod,...) tek kao opcija pojavljuje mogućnost uzimanja više žena.
Hz. Aliji je onemogućeno da uzme drugu ženu kako bi slijedio Sunnet Poslanika...
zašto bi prva žena trebala biti jedina govori i ajet 33:4 Allah nijednom čovjeku dva srca u njedrima njegovim nije dao...
Čovjek iskreno i čisto voli samo jednu jednu ženu, laže onaj ko tvrdi da intenzivno voli dvije ili više žena odjednom...

POslanik jest volio Aišu i druge žene ali Hatidža je Hatidža... ona je bez premca i konkurencije.
čuo sam i predaje da će muškarac biti u raju sa prvom ženom...
dalje mi o mogućnost imanja više žena možemo diskutovati, ali moramo imati u vidu da je to sunet, a sunnet ne može biti prevaziđen...
moj lični stav je ovaj.
Islamski svijet danas više nego ikad ima potrebu slijediti sunet Poslanika a.s. a posebno kada je višeženstvo u pitanju.
Sunet je da prva žena bude jedina!
time bi se onemogućila razuzdanost prljavo bogatih muslimana koji te žene i ne tretiraju drugačije nego kao stvari...
barem bi im bilo teško oženiti se prvi put jer bi se bolje i uglednije žene teže odlučivale na brak sa porodicama u kojima je višeženstvo tradicija, jer da bi uzeo drugu ženu sa ovom se mora razvesti.

da dalje ne elaboriram!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2013., 22:05   #5
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
Shady imam zamjerku na tačku broj tri jer mislim da si ovdje ipak malo preslobodan. Hazreti Hatidža jest bila poslanikova prva žena i jest mu bila jedina... ti si to ovjde opravdao logičnom razlozima ali ne i ispravnim. Jasno ti je da je primjer poslanika a.s. za vjernika najbolji primjer. Njegov je, dakle, sunnet da prva žena bude i jedina dok se nakon gubitka žene iz ovog ili onog razloga(smrt, razvod,...) tek kao opcija pojavljuje mogućnost uzimanja više žena.
Ok, možeš li konketno reć šta sam pogriješio ili krivo rekao? Ne kontam baš. Selam
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 01:16   #6
Treba ipak naglasiti da je Kur'an jedina religijska knjiga gdje se stavlja ogranicenje na broj zena, i jos se uz to naglasava opcija za samo jednu zenu, ako se vise od jednoj nebi moglo udovoljiti.

Solomon u Bibliji je imao 700 zena, i 300 "pomocnica". Mislim da nema nista lose u tome, ali samo navodim primjer za one koji nepoznaju Bibliju.
Sebina is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 01:22   #7
Quote:
Sebina kaže: Pogledaj post
Treba ipak naglasiti da je Kur'an jedina religijska knjiga gdje se stavlja ogranicenje na broj zena, i jos se uz to naglasava opcija za samo jednu zenu, ako se vise od jednoj nebi moglo udovoljiti.

Solomon u Bibliji je imao 700 zena, i 300 "pomocnica". Mislim da nema nista lose u tome, ali samo navodim primjer za one koji nepoznaju Bibliju.
Ako je Solomon (i drugi) mogao udovoljiti njima...ja svog....
dominik01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 10:38   #8
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Ok, možeš li konketno reć šta sam pogriješio ili krivo rekao? Ne kontam baš. Selam
...
evo ovo si rekao:
Iz ova tri primjera, možemo zaključiti da su žene koje potiču iz moćnije obitalji bile uticajnije i mogle su svog muža zadržati samo za sebe. A da samo nezaštićene žene (uboge, sirotice) nisu mogle spriječiti svog muža da poželi još žena.

ovo može biti razlog, ali u slučaju Muhammeda a.s. i Hatidže kao i Alije i Fatime to nije slučaj.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 12:10   #9
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
evo ovo si rekao:
Iz ova tri primjera, možemo zaključiti da su žene koje potiču iz moćnije obitalji bile uticajnije i mogle su svog muža zadržati samo za sebe. A da samo nezaštićene žene (uboge, sirotice) nisu mogle spriječiti svog muža da poželi još žena.
ovo može biti razlog, ali u slučaju Muhammeda a.s. i Hatidže kao i Alije i Fatime to nije slučaj.
Možeš li pojasniti zašto to nije bio slučaj kod Muhameda?
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 12:52   #10
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Možeš li pojasniti zašto to nije bio slučaj kod Muhameda?
On je Hatidžu potpuno i upotpunjavajuće volio!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 15:40   #11
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
On je Hatidžu potpuno i upotpunjavajuće volio!
Znači li to da drugi svoje žene nisu voljeli u potpunosti?
Ne znam, nije dostatan tvoj odgovor.
Pravi Život is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 15:49   #12
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post
On je Hatidžu potpuno i upotpunjavajuće volio!
Jeste je volio, to stoji. Međutim, čak i da nije volio isto mu je.
Sigurno nebi imao više žena pored Hadidže. A niti 'Alija pored Fatime.

Dakle možemo li zaključiti da je ajet 4:3 privremenog karaktera (dok svijest ne poraste kod arapa)
i da se odnosi samo na uboge žene, a ne trajno dopuštenje poligamije kako danas ispiraju mozak neki? Selam
...
Shady is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:13   #13
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Jeste je volio, to stoji. Međutim, čak i da nije volio isto mu je.
Sigurno nebi imao više žena pored Hadidže. A niti 'Alija pored Fatime.
ja sam napisao svoj stav...
postupci Muhammeda a.s. jesu sveta povijest i ono što je uradio uradio je- naše je da dokučimo žašto je to uradio
Quote:
Dakle možemo li zaključiti da je ajet 4:3 privremenog karaktera
ja recimo to nisam zaključio... u najgorem slučaju mogućnost višeženstva treba gledati kao alternativu...
u onom slučaju to je bilo radi nezbrinutosti žena i velikog broja udovica
danas, ako prihvatimo kao jedan od predznaka sudnjeg dana da će žena biti mnogo više nego muškaraca onda ovaj propis stoji kao alternativa mogućoj pojavi bluda jer sxualni nagon je moćna stvar i teško je očekivati od bilo kojeg čovjeka bio to muškarac ili žena da se odrekne zadovoljenja tog nagona jer, eto, muških nema dovoljno. mene lično ne veseli ta pretpostavljena situacija.

Quote:
(dok svijest ne poraste kod arapa)
dali bi se rasrpavljati koliko je ta svijest današnjih arapa uznapredovala ili je uznazadovala- ova rečenica opet ne ide u prilog tvojoj tvrdnji da je višeženstvo prevaziđeno... Arapi jesu danas tehnološki i ekonomski napredni ali na duhovnom mivou stoje jako loše
Quote:
i da se odnosi samo na uboge žene,
da li samo na uboge žene?
Quote:
a ne trajno dopuštenje poligamije kako danas ispiraju mozak neki?
slažem se da je način promovisanja višeženstva danas neadekvatan od strane neki...

Vidi shady mi kao muslimani kao ljudi itekako možemo razgovarati po ovoj temi i kritički je promišljati...
ali proglašavati nešto što je haram halalom i obratno! to ne možemo! ne da ne možemo učiniti takvo nešto je djelo širka...

Evo spomenuo sam hadis koji govori da će se broj žena u odnosu na muškarce enormno povećati... šta je po tebi rješenje tog problema ili barem zadovoljavajuća alternativa...
skakanje iz jednog braka u drugi bi urušilo porodicu...
Ja sebe ne vidim kao rasplodnog bika kako povasdan leži u krevetu i gricka bobice grožđa i čeka da mu jedna od gospođa dođe.
Quote:
Selam
...
alejkumu selam!
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:18   #14
Quote:
Pravi Život kaže: Pogledaj post
Znači li to da drugi svoje žene nisu voljeli u potpunosti?
Ne znam, nije dostatan tvoj odgovor.
nisam to rekao!
prva žena je prva!
već sam govorio o tome da prva žena ima privilegiju da muškarca upotpuni jer ako prihvatimo da je žena ademovo rebro to znači da adem bez tog rebra nije potpun

Emocije koje čovjek proživljava za svojom prvom ženom su jedinstvene i neponovljive.
Božije obećanje je da će čovjek u raju boraviti sa svojom prvom ženom, naravno ako ga ona bude htjela, ostale mu neće biti ponuđene.

Ne mogu govoriti o drugim, ali Hatidža r.a. je bila izuzetna žena.
__________________
Milostivi; Poučava Kur'anu; Stvara Čovjeka; Poučava Bejjanu(objelodanjujućem govoru) (55:1-4)
MukaFFa is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 16:46   #15
Ah majka mu stara, cjel pasus sure Nisa , koji se dotice i visezenstva, je zbog sirocadi. Ostalo je takodje navezano na brigu o djeci, tj sirocadi.
Briga o sirocadi... ljut sam, ko ris ljut...svakom muslimanu koji se igra sa propisima oko ovoga , a u stanju je da skrbi o sirocadi, predlazem da posjete sirotista, da istresu kesu, a ako pravno mogu da usvoje siroce te mu pomogne da se ne osjeca odbaceno.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:03   #16
Quote:
Shady kaže: Pogledaj post
Jeste je volio, to stoji. Međutim, čak i da nije volio isto mu je.
[B]Sigurno nebi imao više žena pored Hadidže.
A Shady, jel ima neki dokaz, da mu je Hatidža uvjetovala pri udaji da ona bude jedina ?

Quote:
A niti 'Alija pored Fatime.
ali znamo i to iz kojeg razloga je Aliji zabranjeno da oženi baš tu ženu.. Jel se negdje spominje da mu je Fatima uvjetovala da ona bude jedina?

Mislim da je jako značajno utvrditi razloge ženidbe jednom ili sa više žena..
__________________
"Mogao sam oživjeti mrtve, ali mi je bilo nemoguće izliječiti glupa čovjeka." - Isa a.s.
tadž is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:12   #17
Quote:
MukaFFa kaže: Pogledaj post

ja recimo to nisam zaključio... u najgorem slučaju mogućnost višeženstva treba gledati kao alternativu...
u onom slučaju to je bilo radi nezbrinutosti žena i velikog broja udovica
danas, ako prihvatimo kao jedan od predznaka sudnjeg dana da će žena biti mnogo više nego muškaraca onda ovaj propis stoji kao alternativa mogućoj pojavi bluda jer sxualni nagon je moćna stvar i teško je očekivati od bilo kojeg čovjeka bio to muškarac ili žena da se odrekne zadovoljenja tog nagona jer, eto, muških nema dovoljno. mene lično ne veseli ta pretpostavljena situacija.
ja se sa ovim u potpunosti slažem

(koliko god to žuljalo moju žensku ćud )

Quote:
Vidi shady mi kao muslimani kao ljudi itekako možemo razgovarati po ovoj temi i kritički je promišljati...
ali proglašavati nešto što je haram halalom i obratno! to ne možemo! ne da ne možemo učiniti takvo nešto je djelo širka...
da.. moramo biti jaaako oprezni po tom pitanju..
__________________
"Mogao sam oživjeti mrtve, ali mi je bilo nemoguće izliječiti glupa čovjeka." - Isa a.s.
tadž is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:20   #18
Quote:
Mislim da je jako značajno utvrditi razloge ženidbe jednom ili sa više žena..
Ako se gledaju razlozi, vise ih je, to je komleksan fenomen. Npr zene udovice, slobodne (protivno je u islamu od slobodne zene praviti robinju-sluskinju) , prevencija od bluda, zastita obitelji-tj porodice, skrb o zenama itd.
Mnogo toga je obuhvaceno ovim, medjutim pravi razlog, sto je konstanta u tom poglavlju, su sirocad.
Muhammed a.s. je bio siroce, dijete ogromna srca, ako neko hoce doci do Muhammeda a.s. nek pomogne siroce i sirotinju. Svaki drugi put, ok mozda moze dati rezultate donekle, ali ovaj je najcisci najbrzi i najucinkovitiji.
__________________
https://bostan11.blogspot.com/
https://soundcloud.com/bostan123/sets/kompozicije
http://kuran.co.ba
Bostan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:31   #19
Argumentirano ne mogu, ne poznam kuran.
Al lijepo zvuči.

Pitam se jedino šta bi na ovo rekli fr. islamisti (jesu li oni ti "necivilizirani" iz ummeta ?) koji 4 žene (jedna zakonita, 3 "kuranske") i 16-oro djece vide jedino kao sredstvo izdašne socijale. Uz napomenu da nit jedna od 4 ne radi. Kao ni on.

Btw, "zakonita" je poznata u hrv. novinama po kažnjavanju od strane prometne policije, vozila pokrivena niqabom. Kad se klupko odkotrljalo, ispostavilo se da ih je 4.


Quote:
kockasta kaže: Pogledaj post
sto mene zanima, dali drzave koje su upravljane prema sheriatskom pravu manje vise, tipa iran uopce imaju u interesu poligamiji stati na kraj?
kako je npr. to regulirano u jednoj modernijoj bogatoj drzavi na istoku tipa ujedinjeni arapski emirati?
Iran ne treba petljat' u ovu temu. To begin with, shijiti imaju sigheh.
antilles is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.04.2013., 17:36   #20
Quote:
Bostan kaže: Pogledaj post
Ako se gledaju razlozi, vise ih je, to je komleksan fenomen. Npr zene udovice, slobodne (protivno je u islamu od slobodne zene praviti robinju-sluskinju) , prevencija od bluda, zastita obitelji-tj porodice, skrb o zenama itd.
Mnogo toga je obuhvaceno ovim, medjutim pravi razlog, sto je konstanta u tom poglavlju, su sirocad.
Muhammed a.s. je bio siroce, dijete ogromna srca, ako neko hoce doci do Muhammeda a.s. nek pomogne siroce i sirotinju. Svaki drugi put, ok mozda moze dati rezultate donekle, ali ovaj je najcisci najbrzi i najucinkovitiji.
Slažem se da je Muhammed a.s. posebnu pažnju pridavao brizi o siročadima, pa eto da uzmemo da je glavni razlog briga o siročadi, da li smatraš da to potvrđuje potvrđuje ili pobija Shadijevu tezu da je danas poligamija prevaziđena ?
__________________
"Mogao sam oživjeti mrtve, ali mi je bilo nemoguće izliječiti glupa čovjeka." - Isa a.s.
tadž is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:48.