Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.09.2009., 10:35   #1641
Svatko od nas biće je ograničenog vijeka. Svi se mi s vremenom moramo pripremiti na poraz. -Murakami.
__________________
I just want to sparkle for a moment before I just fizzle out
pchelica is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2009., 22:19   #1642
"Vani jeca kiša, prolijevaju se suze po staklima.
Zar bi ona mogla biti neiskrena?"

"Čuči zguren i gladan negdje u panju. Lišće ga zasipa tiho, tihano, da se jedva čuje. Već je pun lišća, žutaga i crvenog - samo mu se glava crni i miruje kao tuga."



Đuro Sudeta, Mor
__________________
Nobody cares. Work harder.
Miss Hyde is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 16:44   #1643
Opet se "družim" s Khalilom Gibranom:

Kad te ljubav zove, slijedi je. Premda su joj putovi tvrdi i strmi.
A kad vas krila njena ponesu, predajte joj se. Premda vas mač skriven u njezinim perima može raniti. A kad vam govori, vjerujte joj. Premda njezin glas može razdrmati vaše snove kao što sjeverac pustoši perivoj. Jer, kao što nas ljubav kruni, tako će vas i razapeti. Jer, koliko vam pomaže da rastete, toliko vas i potkresava. Kao što se uspinje na vašu visinu i daje vam najnježnije grane, što drhte na suncu. Tako će vam sići u korijenje i protresti ga dok prijanja uz zemlju. Poput snopova žita ona vas u se skuplja. Ona vas mlati da bi vas razgolitila.Ona vas sije da bi vas vaše lupine oslobodila. Ona vas melje dok ne pobijelite. Ona vas mijesi dok ne budete gipki. A onda vas meće na svoj sveti oganj; da postanete sveti kruh za Božji sveti pir. Sve će vam ovo ljubav učiniti kako biste doznali tajne svoga srca i da biste po tome znanju postali komadić srca samoga Života. Ali ako u svojem strahu budete tražili samo ljubavni mir i ljubavni užitak bolje vam je da pokrijete golotinju svoju i da odete s gumna ljubavi u svijet bez godišnjih doba, gdje ćete se smijati, ali ne punim smijehom, i gdje ćete plakati , ali ne svojim suzama. Ljubav ne daje ništa osim sebe. Ljubav nema ništa niti se ona može imati; Jer ljubav je dovoljna ljubavi. Kad ljubite ne valja da kažete:" Bog mi je u srcu ", nego radije:" Ja sam u Božjem srcu". I ne mislite da možete upravljati putem ljubavi, jer ljubav, vidi li da ste vrijedni toga, upravlja vašim putem. Ljubav ne čezne ni za čim drugim do za tim da se sama ispuni. Ali, ako ljubite i svakako morate imati želja, neka vam ovo budu želje:rastopiti se i biti poput žuborna potoka koji pjeva svoju pjesmu noći. Upoznati bol od prevelike nježnosti. Biti ranjen vlastitim razumijevanjem ljubavi; I krvariti s veseljem i radošću. Probuditi se zovom krilata srca i zahvaliti se za još jedan dan ljubavi; Smiriti se u podnevnoj uri i razmatrati ljubavni zanos; Vratiti se s večeri kući sa zahvalnošću; I onda zaspati s molitvom za ljubljeno u srcu i pjesmom zahvalnicom na usnama.


Prorok

***********

Radije bih bio najmanji među ljudima sa snovima i željama za ispunjenje njihovo, no najveći bez snova i želja.


Pijesak i pjena
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 15:24   #1644
Kaže perzijski pjesnik Muhammad Šamsaddin Hafis (1330 – 1389):

Srce

Kad se razbije moje srce
U tisuću komada,
Vidjet ćeš, draga, da svaki od njih
Ljubi kao tisuću nerazbijenih srdaca
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 19:29   #1645
Znači, stigao si do Hafiza, najstrastvenijeg perzijskog pjesnika.

Kada sam čitala njegove gazele u originalu, trnci su mi prolazili tijelom. I sada kad pomislim na to, isti je osjećaj. Mislim da ne postoji pjesnik koji je strastvenije od njega opisao ljubav.

Izgoren


Ne postojim više.
Bijah jednom
i nestadoh u plamenu moje ljubavi.
Jedna ogromna vatra...
Lagani pepeo
rasuo se u zraku
i pao nježno pred tvoje noge.
Ne gazi ga,
u njemu još uvijek kuca srce moje.


Hafiz
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 22:20   #1646
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
Znači, stigao si do Hafiza, najstrastvenijeg perzijskog pjesnika.
Ne. To je samo dio uvodnog posta moje teme na Religiji "Bog i ljubav".
Inače možeš li mi preporučiti kakav prijevod. Nalazim ga samo u fragmentima u nekim knjigama u stilu "Najljepše ljubavne pjesme svjetske knj........", ali nigdje neko njegovo djelo ili zbirku pjesama.
Ima li u BiH kakav kvalitetan prijevod?
Unaprijed zahvaljujem.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.09.2009., 22:34   #1647
Vrijeme međutim juri, njegovi nečujni otkucaji daju životu sve vratolomniji ritam, čovjek ne može zastati ni trenutak da bi bacio pogled unatrag. "Zaustavi se, zaustavi se!" htio bi čovjek viknuti, ali spoznaje da je uzaludno. Sve bježi i nestaje, ljudi, godišnja doba, oblaci; i beskorisno je hvatati se za stijene, silom ustrajati na vrhu neke hridi, umorni prsti se otvaraju, ruke bespomoćno malakšu, struja te odvlači u rijeku, koja, ma koliko teče sporo, ne zaustavlja se nigdje.

Dino Buzzati: "Tatarska pustinja"
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 10:31   #1648
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Ne. To je samo dio uvodnog posta moje teme na Religiji "Bog i ljubav".
Inače možeš li mi preporučiti kakav prijevod. Nalazim ga samo u fragmentima u nekim knjigama u stilu "Najljepše ljubavne pjesme svjetske knj........", ali nigdje neko njegovo djelo ili zbirku pjesama.
Ima li u BiH kakav kvalitetan prijevod?
Unaprijed zahvaljujem.
On je u svakom slučaju najstrastveniji pjesnik - kada govori o ljubavi prema Bogu ili prema ženi.

Evo nešto što sam pronašla na netu, a prevod nije loš:
Veliki perzijski pjesnik Hafiz iz Širaza

Stvarno imaš sreće, Servantes, upravo sam pročitala da je moj bivši profesor nakon mnogo truda i rada završio prevod Hafizovog Diwana. Međutim, nije dočekao njegovo izdavanje - umro je.
Hafiz Širazi - Divan


Ako želiš možemo pronaći način da ti ovo pošaljem.
__________________
.

Zadnje uređivanje Soul sister : 01.10.2009. at 10:36.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 10:44   #1649
Quote:
Soul sister kaže: Pogledaj post
On je u svakom slučaju najstrastveniji pjesnik - kada govori o ljubavi prema Bogu ili prema ženi.
Evo nešto što sam pronašla na netu, a prevod nije loš:
Veliki perzijski pjesnik Hafiz iz Širaza

Stvarno imaš sreće, Servantes, upravo sam pročitala da je moj bivši profesor nakon mnogo truda i rada završio prevod Hafizovog Diwana. Međutim, nije dočekao njegovo izdavanje - umro je.
Hafiz Širazi - Divan


Ako želiš možemo pronaći način da ti ovo pošaljem.
Uh. Strašno. Osobito dvadesetčetvorka. Davno nisam pročitao tako lijepu pjesmu.
Za ovo ostalo čujemo se poslije putem PP. Jednostavno sad nemam vremena.
Još jednom hvala.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:13   #1650
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Uh. Strašno. Osobito dvadesetčetvorka. Davno nisam pročitao tako lijepu pjesmu.
Za ovo ostalo čujemo se poslije putem PP. Jednostavno sad nemam vremena.
Još jednom hvala.
Meni je taj gazel jednostavno - savršen.

Važi, čut ćemo se.

Padoše mi na pamet stihovi o Hafizu Jovana Jovanovića Zmaja:

Nakuc’o se čaša, napev’o pesama,
napio se raja sa mednih usana.
Gde je naš‘o slasti, tu joj nije prašt’o,
sad gori l’ mu duša barem znade - zašto!


__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.10.2009., 14:43   #1651
Lijepo. A što misliš o ovoj Buzzatijevoj misli?
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2009., 16:52   #1652
"Live, then, and be happy, beloved children of my heart, and never forget that until the day when God shall deign to reveal the future to man, all human wisdom is summed up in these two words, -- `Wait and hope.'"

A. Dumas
mayita.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2009., 21:44   #1653
" Sreća je nešto što dolazi u raznim oblicima i tko je uopće može prepoznati? Ja bih je ipak uzeo u svakom obliku i platio koliko traže." Starac Santiago
cereal killer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 12:25   #1654
"Možda je bolje tako... Možda je bolje prekinuti naglo, prerezati sve dok plamen još gori, nego doći do one točke kad se nježnost pretvara u ljubaznost, potreba u jednostavnu prisilu. Bolje je da ti nešto nedostaje nego prekinuti jer ti je previše. Više volim čežnju od rutine."
Lucía Etxebarría - Ljubav, znatiželja, Prozac i sumnja

 
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 16:06   #1655
Quote:
Dessarii kaže: Pogledaj post
"You have to be lost to find a place that cannot ever be found or else anyone else would know where it was." - Pirates Of The Caribbean: Dead Man's Chest
(ako smin kvotat)
__________________
Don't make me Avada kedavra you
Luna Lovegood is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2009., 18:09   #1656
"Have a heart that never hardens, a temper that never tires, a touch that never hurts." ~Charles Dickens ^^
cereal killer is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.10.2009., 11:18   #1657
Quote:
Razlivena Tinta kaže: Pogledaj post
"Možda je bolje tako... Možda je bolje prekinuti naglo, prerezati sve dok plamen još gori, nego doći do one točke kad se nježnost pretvara u ljubaznost, potreba u jednostavnu prisilu. Bolje je da ti nešto nedostaje nego prekinuti jer ti je previše. Više volim čežnju od rutine."
Lucía Etxebarría - Ljubav, znatiželja, Prozac i sumnja

super mi je ona, bas po mom gustu
__________________
Growing old is mandatory. Growing up is optional.
lie is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2009., 16:19   #1658
kvaka 22

"Čak i ljudi koji nisu bili prisutni sjećali su se živo i točno što se zatim dogodilo."
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.10.2009., 03:33   #1659
"... kad te tako pogledam, nemam više riječi, jezik me izda, a istovremeno, predivan plamen pojuri mi pod kožom, oči mi zaslijepe, u ušima mi šumi, oblije me znoj i drhtavica uhvati..."

- Sappho -
__________________
...total eclipse of the heart....
crnadalija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.10.2009., 20:21   #1660
Najbolji su mi ovi Ujevićevi vječni stihovi:
Noćas se moje čelo žari,
noćas se moje vjeđe pote;
i moje misli san ozari,
umrijet ću noćas od ljepote.

Duša je strasna u dubini,
Ona je zublja u dnu noći;
Plačimo, plačimo u tišini,
Umrimo, umrimo u samoći.
Mopsi 7 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:29.