Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.09.2017., 10:11   #781
Quote:
rolandus kaže: Pogledaj post
To su neki normalni uvjeti koje svatko želi. Ja također nisam za to da neki izgube kruh radi nekih drugih, već da svi imaju jednake uvjete. Ali problem kod liberalizacije nastaje sa ovim pojeftinjenjima bez kraja (koja i meni kao korisniku doduše odgovaraju).
Samo mi nemoj s tim pojeftinjenjima bez kraja...

Prejeftino je sve već dosad!

Quote:
Jer kako zadržati kvalitetu usluge, urednost i odmornost vozača i ostala normalna očekivanja ako prema direktnim pričama mnogi od njih rade do iznemoglosti, nemaju se kada ni gdje presvući, umorni su, neispavani, ne naročito dobro tretirani itd.

...

Ili to sve pada u vodu jer nemoguće je natjecati se sa robotima. Čini se da ljudsku vrstu čekaju turbulentna i zanimljiva vremena. Barem ne bude dosadno
A tko kaže da je nemoguće?

Zašto mi ne bismo sve te robote pobili sad, dok još nisu prejaki za nas?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 08:52   #782
Ništa od tužbe Ministarstva.. Sud odbio optužni prijedlog koji je protiv Ubera podnijelo Ministarstvo prometa - Telegram
hmxhmx1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.09.2017., 20:43   #783
Ovo je najzanimljiviji odlomak iz članka kojega si linkao -

"ŠTO ĆE BITI U NOVOM ZAKONU?

Nitko ne zna. Ministar Butković spominje liberalizaciju, ali nije jasno da li to obuhvaća i legalizaciju Ubera za koji su ministar, ali i premijer Andrej Plenković u više navrata kazali kako posluje nezakonito. Iz Ministarstva su nam rekli kako liberalizacija tržišta pretpostavlja donošenje mjera usklađivanja prijevozne ponude s prijevoznom potražnjom, što će biti predloženo novim zakonom. “Spomenuta liberalizacija također pretpostavlja definiranje jasnih i preciznih uvjeta za pristup u predmetnu djelatnost, ukidanje prekobrojnih administrativnih barijera, povećanje broja vozila u prijevozu te lakši pristup na tržište, za što Ministarstvo vjeruje da će kao rezultat polučiti smanjenje cijena prijevoza i povećanje kvalitete prijevoznih usluga”."


Da to prevedemo na jezik zanimljiv stanovništvu - imali bismo već odavno, kao građani i kao dio normalnih poslovnih tokova, nešto što želimo, bolju uslugu i nižu cijenu, da nam nije na putu - država. Sve te prepreke, administrativne barijere, broj vozila u prijevozu, pristup tržištu, sve to je rezultat države. Nikoga drugoga.
I njene "regulative".

Jednostavno, rade nam, kao društvu, štetu.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 14:05   #784
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Sve te prepreke, administrativne barijere, broj vozila u prijevozu, pristup tržištu, sve to je rezultat države. Nikoga drugoga.
I njene "regulative".

Jednostavno, rade nam, kao društvu, štetu.


-Stipe
Ne, ne rade.

Briješ.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:42   #785
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Ne, ne rade.

Briješ.
sve dok se nešto njima osobno ne dogodi a onda "gdje je država??? zašto ja plaćam poreze??? "
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:52   #786
Definitivno ne plaćam poreze zato da bi država AD 2017. od osobe koja će me prevesti od točke A do točke B tražila ugradnju taksimetra i poznavanje povijesti, sadašnjosti i budućnosti grada u kojemu me prevozi od točke A do točke B.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 20:54   #787
Quote:
Gray kaže: Pogledaj post
sve dok se nešto njima osobno ne dogodi a onda "gdje je država??? zašto ja plaćam poreze??? "
Govorimo o kontekstu prijevoza putnika.

I u tom kontekstu reci mi, a može ti i Lijenčina pomoći, tko ti je uveo one barijere koje sad pričaju i koje su sad shvatili da "treba ukloniti"?

Sveti Petar?
Ili ipak onaj za koga ja kažem da je?

Inače, povremeno spominjani "jednaki uvjeti" za sve su nemogući jer
1) taksimetar naravno da Uber nema zašto imati, pa tako ni baždariti, kontrolirati ili plaćati
2) žute trake Uber teško da će ikad dobiti, kao i taksi stajališta
3) zanimljivo je i pitanje licenci - za "jednake uvjete" to bi značilo da taksist može postati svatko tko može i postati vozač Ubera. Isti uvjeti. Čisto sumnjam da se to taksistima sviđa


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:11   #788
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Govorimo o kontekstu prijevoza putnika.
ne govorimo, tako da ti ostatak posta pada u vodu

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Definitivno ne plaćam poreze zato da bi država AD 2017. od osobe koja će me prevesti od točke A do točke B tražila ugradnju taksimetra i poznavanje povijesti, sadašnjosti i budućnosti grada u kojemu me prevozi od točke A do točke B.
i s time se mogu apsolutno složit
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:13   #789
Prvo, obzirom da se radi o mom postu, govorimo, a to ti jasno i piše u "Što će biti u novom zakonu" citatu koji je naveden i koji je započeo dio prepiske.
O čemu si ti mislio da se u zakonu radi i koji si mislio da mu je kontekst?

Drugo, na temi si o Uberu. Što misliš o čemu bi se uopće govorilo?

Koncentriraj se. Jesi li se ti sad probudio pa kliknuo na temu?


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:42   #790
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Prvo, obzirom da se radi o mom postu, govorimo, a to ti jasno i piše u "Što će biti u novom zakonu" citatu koji je naveden i koji je započeo dio prepiske.
O čemu si ti mislio da se u zakonu radi i koji si mislio da mu je kontekst?

Drugo, na temi si o Uberu. Što misliš o čemu bi se uopće govorilo?

Koncentriraj se. Jesi li se ti sad probudio pa kliknuo na temu?
nevjerojatno
ne radi se o zakonu niti uopće pričam o zakonu niti o uberu
ni lijenčina ne priča o zakonu niti o uberu

tvoj post ima u sebi citat zakona, ali jel ti pada na pamet zašto lijenčina nije i to citirao? možda zato što nije odgovarao na kritiku zakona nego na tvoju općenitu kritiku regulative? možda sam i ja upravo to komentirao kad sam citirao lijenčinu a ne uber i te konkretne zakone? i ovdje dolazi do problema jer ja ne vjerujem da si ti, koji forumski život provodiš plivajuć između redaka tuđih postova i raznih članaka, nesvjestan da je upravo to ono o čemu i ja i on (ako sam ga dobro shvatio) pričamo nego mislim da me prcaš u glavu skretanjem na konkretne zakone.
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 21:48   #791
Quote:
Gray kaže: Pogledaj post
nevjerojatno
ne radi se o zakonu niti uopće pričam o zakonu niti o uberu
ni lijenčina ne priča o zakonu niti o uberu
?

Quote:
tvoj post ima u sebi citat zakona, ali jel ti pada na pamet zašto lijenčina nije i to citirao? možda zato što nije odgovarao na kritiku zakona nego na tvoju općenitu kritiku regulative?
Je li tebi palo na pamet da ja ne dajem "općenitu kritiku regulative", nego pričam o regulativi koja je ontopic i koju sam eksplicitno naveo ondje gdje je kritiziram?
Baš o tom primjeru gdje su se sjetili micati prepreke koje su sami postavili?

Ako Lijenčina namjerno nije to citirao jer je on htio o nečemu drugome, onda on ne odgovara na moj post, nego na to nešto drugo. Na to što si je on (u verziji i opisu kojega si dao) zamislio.

No, u svakom slučaju, bilo, pa prošlo. Nije tako dramatično da moramo puno raspredati.
Ja pričam baš o tim zakonima i tim propisima, ne o svim zakonima ikad ili zakonima općenito, i možemo dalje.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:03   #792
Quote:
Stipe23 kaže: Pogledaj post
Je li tebi palo na pamet da ja ne dajem "općenitu kritiku regulative", nego pričam o regulativi koja je ontopic i koju sam eksplicitno naveo ondje gdje je kritiziram?

Ja pričam baš o tim zakonima i tim propisima, ne o svim zakonima ikad ili zakonima općenito, i možemo dalje.
da pričaš baš o tim zakonima i baš o tim propisima onda ne bi pisao da nam država radi kao društvu štetu
društvena šteta je puno veći pojam od obaveznog taksimetra i dozvole za vožnju, svakom je očito o čemu pišeš ali napisano je dovoljno "labavo" da možeš izvrnut sve u "pa pričam samo o taksijima" po potrebi
ne namjerno, naravno, nisam baš paranoični luđak pa da vjerujem kako si sve pomno isplanirao, to je jednostavno način na koji ljudi pišu i raspravljaju - imao si konkretnu pritužbu (uber i zakoni) i uklopio si ju u širu ideološku temu u koju vjeruješ (antiregulacija itd)
problem nastaje kad ti netko odgovori na potonje a ti skrećeš na prvo i inzistiraš da šira tema u tvom postu ne postoji
dalje nećemo jer nemam volje
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2017., 22:07   #793
Quote:
Gray kaže: Pogledaj post
da pričaš baš o tim zakonima i baš o tim propisima onda ne bi pisao da nam država radi kao društvu štetu
?
Upravo o tim zakonima govorim, i velim da nam radi štetu, da.

Quote:
društvena šteta je puno veći pojam od obaveznog taksimetra i dozvole za vožnju
Društvena šteta može biti postavljena u kontekst koji god hoćeš.

Quote:
svakom je očito o čemu pišeš ali napisano je dovoljno "labavo" da možeš izvrnut sve u "pa pričam samo o taksijima" po potrebi
Koješta.

Čuj, da ja to mislim i u cjelini, ne bi mi to bio problem reći i sad.

Quote:
ne namjerno, naravno, nisam baš paranoični luđak pa da vjerujem kako si sve pomno isplanirao, to je jednostavno način na koji ljudi pišu i raspravljaju - imao si konkretnu pritužbu (uber i zakoni) i uklopio si ju u širu ideološku temu u koju vjeruješ (antiregulacija itd)
Ja vjerujem u niže razine regulacije, to je točno, neto efekt države ne evaluiram jer je tema preširoka, složena, i offtopic, a u tekstu na temi govorim o konkretnom aspektu državnog upliva i šteti koju ondje društvo ima.

Quote:
problem nastaje kad ti netko odgovori na potonje a ti skrećeš na prvo i inzistiraš da šira tema u tvom postu ne postoji
dalje nećemo jer nemam volje
Problem nastaje kad zabriješ.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 14:25   #794
Prvo, država regulira sigurnost cestovnog prometa uopće i kao takva ta regulacija čini društvu nemjerljivu korist.

Što se tiče regulacije taksi prijevoza, ona je u ingerenciji lokalne samouprave-svi ovi lokalni mini-monopoli taksi prijevoznika su rezultat sprege lokalnih taksista i lokalnih šerifa.

Tako da si u svojim lamentacijama o zloj maćehi državi fulao ceo fudbal.

Em što si, kako je @Gray dobro primijetio "konkretnu pritužbu (uber i zakoni) uklopio u širu ideološku temu u koju vjeruješ (antiregulacija itd)" pa si reterirao kad te se prozvalo, em što si pokazao neznanje i nerazumijevanje osnovnog, užeg problema (razina regulacije taksi prijevoza).
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 20:10   #795
Iako inače podupirem što manje uplitanje države u gospodarstvo i ne voli pretjeranu regulaciju u potpunosti podržavam zabranu Ubera.

Radi se o užasnoj kompaniji koja:

Ruši cijene rada eksternalizirajući rizik i troškove.

Podriva tržište rada i pretvara profesiju u part time job.

Jedini razlog zbog kojeg postoji su ogromna ulaganja koja služe unistavanju konkurencije.

Nakon sto se unisti konkurencija cijene lete u nebo a vozac na ulicu jer je krajnji cilj uvodjenje samovozocih automobila i POTPUNA MONOPOLIZACIJA.

Dalje koristenjem Ubera poticete jos veci napad na nasu privatnost jer je Uber nemoguce koristiti anonimno i platiti cashom ( razmilsite o ovome).

Nemoguce je npr. anonimno imati one night stand ( koliko glupo to zvucalo).


Uber planira pratiti lokacije usera non stop kao da nije dosta sto skoro svaka glupa aplikacija to pokusava.

Jednom rjecju radi se o parazitskoj kompaniji koja iskoristava radnike spijunira korisnike i koristi jeftini kapital ne bi li uspostavila mnopol nakon kojeg ce brutalno dici cijene.


Koliko god mi išli ŠAHISTI na zivce radi se o malim iritantnim komarcima u usporedbi sa ovim čudovištem od kompanije.

Zato namjerno ne koristim to smeće od firme nego plaćam taksistima malo više.

Ako imate imalo uvida kako funkcioniraju ovakve firme znate koliko su uzasne i opasne.

Drugi slicni shit od kompanije je Amazon. O kojem drugom prilikom.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 20:13   #796
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post


Koliko god mi išli ŠAHISTI na zivce radi se o malim iritantnim komarcima u usporedbi sa ovim čudovištem od kompanije.

Zato namjerno ne koristim to smeće od firme nego plaćam taksistima malo više.


A ni šahisti više nisu preskupi, barem u Zg.
lijencina1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 20:40   #797
Quote:
lijencina1 kaže: Pogledaj post
Što se tiče regulacije taksi prijevoza, ona je u ingerenciji lokalne samouprave
Odlično.
Raduje me novi zakon koji će priču uređivati i kojega će donijeti ta lokalna samouprava i o kojemu očito onda raspravlja i odlučuje sada ta lokalna samouprava.

A što se tiče onih dijelova ingerencije koji jesu do njih, tko je lokalnoj samoupravi dao i ono vlasti i ingerencije što imaju?
Tržište?
Ili možda netko drugi?

Samo se ti i dalje igraj fudbala, Lijenčino. Obično prođe tako da nakon 3 ovakva čudna posta izgubiš živce i nestaneš.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:14   #798
pa naravno da će izgubit živce kad diskutira sa čovjekom koji bi, kako je netko jednom rekao, da dobije šaku u zube to izokrenuo u situaciju gdje je nekome zabio zube u šaku
dobar primjer je upravo ovo što si izveo sad, gdje si njegov podsjetnik da se radi o lokalnim vlastima izvrnuo time što si uopće postojanje lokalnih vlasti povezao sa državnom vlasti
i onda imaš muda nazvat njegove postove čudnima, pa svatko normalan bi kad se sukobi s tvojim labirintima gdje nakon 4-5 postova se više ne zna niti o čemu se priča rekao "aj bok" i otišao svojim putem
Gray is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:33   #799
Quote:
Gray kaže: Pogledaj post
pa naravno da će izgubit živce kad diskutira sa čovjekom koji bi, kako je netko jednom rekao, da dobije šaku u zube to izokrenuo u situaciju gdje je nekome zabio zube u šaku
dobar primjer je upravo ovo što si izveo sad, gdje si njegov podsjetnik da se radi o lokalnim vlastima izvrnuo time što si uopće postojanje lokalnih vlasti povezao sa državnom vlasti
"Postojanje" lokalnih vlasti sam "povezao" s državnom vlasti? Ti si nešto slabo pročitao. Ja se ne bavim nikakvim povezivanjem nikakvog "postojanja". Ne velim da postojanje nije povezano (neizostavno jest), nego se time ne bavim.

No, po temi, zamisli si ovo.
Ako država od sutra dozvoli policajcu da te klepi po glavi jer mu se ne sviđa kakvu frizuru ti imaš
i daje kojekakvoj ekipi da bude u policiji
i klepi te policajac - ne država, policajac - jer mu se ne sviđa tvoja frizura
koga ti sve smatraš odgovornim za to, i na koga misliš da treba djelovati?
Samo na tog policajca, ili i na državu koja mu je doslovno dala i uputila ga da točno to radi? Tko piše pravila igre?

Srodno tome i lokalna vlast radi ono što joj društveni ugovor kojega nazivamo država dozvoli. Ni više, ni manje.
Dobro, nekad više. Ali tu su onda revizori.

A ovdje govorimo o istovjetnoj radnji tih dviju razina. To jest, vi ste počeli o razinama, ja sam sve sumirao i pojednostavnio.
Ovdje, ako tržište govori jedno, a regulativa drugo, tu je regulativu očito donio eksterni faktor - država.

Koji dio je donijela središnja država, a koji lokalna samouprava na koju je nešto delegirano posve je nevažna distinkcija; a neke dijelove je donio jedan, a neke drugi dio.


Tako da ti u konačnici em dio priče izravno donosi jedna, a dio druga razina, pa je čitava inicijalna primjedba promašena, em u konačnici druga razina radi samo ono što joj prva dozvoljava.

Quote:
i onda imaš muda nazvat njegove postove čudnima
Valjda imam prilična muda ako je to tebi neki big deal.

A možda se i sjećam kako je to dosad obično izgledalo...

Quote:
pa svatko normalan bi kad se sukobi s tvojim labirintima gdje nakon 4-5 postova se više ne zna niti o čemu se priča rekao "aj bok" i otišao svojim putem
Samo ti idi svojim putem ako su ti moje rečenice složene.

Ja sam mislio da je sve dosta jednostavno, i meni se prije čini da ste vas dvojica krenuli nešto komplicirati... Slično kao država.

Ali ako ne znaš o čemu se priča, a istovremeno si odlučio da ti se baš jako ne sviđa ono što govorim iz nekog tvojeg razloga, tvoj put je tvoj slobodan izbor.


-Stipe
Stipe23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:43   #800
Quote:
jim rogers12345 kaže: Pogledaj post
...

Radi se o užasnoj kompaniji koja:

Podriva tržište rada i pretvara profesiju u part time job.

,,,
Taksist = profesija

Di ste vi ljudi zabrijali?

Po ovome niti u jednom New Yorku ne bi postojao niti jedan taksi, ne bi ni u snu našli ljude s adekvatnom profesijom za taksiranje
NemremSeSjetit is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:52.