Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora > Emigracija

Emigracija Za sve emigrante i one koji to žele postati

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.09.2017., 14:40   #5141
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Za hrvatsko->irski kontekst bi više pasala sljedeća kitica:

Osta majka bez svog sina
žena bez druga
pusta osta kuća njina
gorka sudbina.


Amaaaaaan
pesdewschegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 15:04   #5142
Vec je nekoliko puta ova rasprava bila, steta sto je ljudima tesko otici par stranica unazad pa se ne sramotit ovakvim upisima.

Nedavno je netko cak velicao hrvatsku proizvodnju mlijeka a ismijavao Irsku. Tesko mu je bilo izguglati u 2 minute da samo jedna firma u Irskoj proizvede vise mlijeka od cijele Hrvatske. Sta reci

Kod mene se u krugu od cca 50 kilometara se nalaze tvornice Pfizer, Jannsen Pharma, FMC, Stryker, AbbVie, PepsiCo, Heineken, Irish Distillers, GSK, DePuy, Johnson & Johnson i jos mnoge, mnoge druge jer sam ovo onak iz glave nabacao. To su sve tvornice koje nesto konkretno fizicki proizvode, nikakav IT jer kad bi IT krenuo nabrajati do sutra ne bih stao. Treba i napomenti da to cak nije niti industrijski najrazvijenije podrucje u Irskoj niti je u blizini Dublina.

Ako te vec prljava industrija pali bit ces sretan kad saznas da Irska ima najveci rudnik cinka u europi, Tara mines. Takva industrija je potpuno neisplativa u drzavama sa visokom cijenom rada i zato se i seli u Kinu, Indiju i dalje, celicana u Corku se recimo zatvorila ima vec 15 godina.


edit: Nekima treba ponoviti par puta pa evo, zasto ne :

Ireland exports 2015

Croatia exports 2015
__________________
You don't need a weather man, To know which way the wind blows
It's all right to say things can only get better, If you haven't just lost your brand new sweater
Peterpunk is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 20:21   #5143
Peterpunk, nitko nije spomenio Intel.

https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_Ireland
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 20:31   #5144
Gazda nije neki Seamus ili Diarmuid pa se ne racuna

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2017., 22:36   #5145
Ali 4.000 raznih Seamus-a (i njihove porodice) zive od Intela.

A to se jedino racuna.
__________________
Svako veliko dostignuce bilo je san prije nego sto je ostvareno, Oni koji sumnjaju i oklijevaju na snovima zauvijek i ostaju
MaliZeleni10 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 03:32   #5146
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Ajde sad primit se za rukice s drugom ericssonom i čuje se odjek koraka po kamenju hercegovskom...hej, haj, hoj
Iako je drug ericsson citirao Marxa, industrija koju je proglasio uzornom je njemačka industrija, a ne ex-sovjetska ili ex-yu industrija.
ericsson is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 16:08   #5147
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Pa super.



Pa te veze, što sutra mogu dignuti sidro i otići. Ono što ja tvrdim je da Irska nema klasičnu, tešku industriju. To je valjda svakome jasno i ne znam zašto osporavati to?
A koja to zapadna, razvijena zemja ima klasicnu, tesku industriju?

Pa kapitalizam i drustvo na zapadu se temelje na jeftinoci proizvoda. Da nema Kine, Indoneziji, Pakistana i ostalih zemalja iz koje dolazi valjda 95% proizvoda davno bi izbio kaos u razvijenim zemljama, jer cijena rada i proizvoda jednostavno ne bi mogla pratiti place u tim razvijenim zemljama, osim ako nisu luksuzni proizvodi i ciljaju na bogatu klijentelu.

Evo vam za primjer poznati brend jakni ovdje Canada Goose, koje se kakti rade ovdje u Kanadi i prodaju za 800$-1000$, bio je i clanak u novinama da namjeravaju preseliti tvornicu negdje drugdje jer eto ne mogu zaraditi.
S druge strane imas North Face i sl. koji prodaju slicnu jaknu za mozda upola cijene ili trecinu, jer si eto mogu to priustiti(puno masovnija proizvodnja i puno manji troskovi izrade, jer se rade u Kini ili gdje vec).

Sad zamisli kada bi svi ti veliki brendovi, sva ta teska "industrija" ostala u svojim zemljama i prodavala te iste proizvode po istim cijenama ili bi propali ili bi digli cijene da ostanu na istoj marzi i dugorocno bi I'm to bilo neodrzivo.

Mislim da su ti americki auti dobar primjer, gdje svakih par godina imaju "financijske" probleme i onda I'm vlada mora pomagat. Vecina americkih auta(bar za kanadsko trziste) se prozivodi u USA, a cijene su I'm iste kao i svima ostalima, a mislim da su i nesto nize zbog losije kvalitete(jer prosjecan americki radnik nije kvalitetan i efikasan kao neki kinez, korejac, Slovak ili madjar).
Zapadnjaci su dobri jedino u mangementu u upravljanju ljudima.

I ne kuzim vi ovdje raspravljate da Irska nema industriju, a siguran sam da ima milijun malih firmi koji rade nesto i "proizvode" copy-paste. U Kanadi hrpa firmi kupujen neke jeftine proizvode, dofura ih u svoje skladiste i onda ljudi lijepe etikete i prodaju pod svoje.
Ako su jaci igraci onda sklope ugovor sa proizvodjacem i onda proizvodjac(tvornica) napravi XX istih prozivoda za njih pod njihovim imenom, to vam je industrija na zapadu.

A Hrvati rade kvalitetne proizvode kada hoce samo I'm fali taj poduzetni duh, dobar management i jednostavnija birokracija(manje poreza i davanja), ali jbg kao sto ce Ritche replicirat, treba hraniti uhljebe. Ili porezima ili novim kreditima, tako da ne bu bilo poreznog olaksanja uskoro
amstel is online now  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 19:13   #5148
Quote:
Hunter! kaže: Pogledaj post
Imas previse tvrde stavove za nekoga tko nije osobno posjetio otok i uvjerio se o narodu koji ovdje zivi, a ne samo o turistima koji recimo posjecuju Zrce na Pagu.

Da, neumjereno trose alkohol i ja sam u sali rekao da mi dodje da se preobratim na Islam kada ih vidim oko sebe pijane i nadrogirane vikendom.

Tajna njihovoga uspjeha je po mome misljenju:

1.) kada su stvarali drzavu odlucili su engleski jezik pretpostaviti irskome jeziku

2.) nakon 800 godina okupacije, sklopili su mir s Englezima koji ih je kostao 1/4 zemlje i 1/3 naroda koji je ostao u Britaniji

3.) ulagali su u obrazovanje i ljudski potencijal, a ne u beton, mostove, ceste. Potonje im je napravljeno iz EU fondova za nerazvijene krajeve, prije ulaska istocne Europe

4.) imaju strasno veliku emigraciju s jakim lobijem u Americi koja je pomagala US korporacijama da se odluce za otvaranje pogona i ureda u Irskoj...

Mislim kako ce ih Brexit puno kostati. EU ce im nastojati pomoci, ali opet, mislim kako ce ekonomija ispastati. Nahrliti ce stranci umjesto u UK ovamo. Stambeni fond u Dublinu raspada se po savovima, ljudi doslovno bjeze u Barcelonu, Pariz, Berlin, posvuda... odlaze i mladi Irci koji kazu da "nece placati reketarske cijene stanova". Vlada je beskucnicima rekla da se odsele u ruralnu Irsku, sto je jako bezobrazno, jer je vecina tih ljudi rodena i odrasla u velegradu. Ali da, dugorocno se jedino mozes usreciti ako rijesis stambeno pitanje van Dublina, no u Dublinu je sve, poslovi, kultura, jedini veliki medjunarodni aerodrom, cak je i klima bolja nego u ostatku zemlje (osim Wexforda, tamo je najbolja).

Poanta je da, nije Irska za svakoga, ako ti je prioritet sunce, toplina, malo misto bez kriminala, droge itd., onda Dublin krizaj...
Možda si recimo vrsni inžinjer, ali povijest ti nije jača strana, pa ću ti ja neke stvari pojasniti...

1) Kad su stvarali državu nisu oni engleski jezik pretpostavili irskome, tj gelskom iz prostog razloga jer su svi stanovnici govorili engleski jezik,irski,tj gelski ne da nisu govorili nego nisu ga ni razumjeli. Npr Michael Coolins nije znao jednu jedinu riječ gelskoga, isto kao i ostali istaknuti članovi Shin Feina. Zapravo možemo pouzdano utvrditi da je ogromna većina stanovništva Irske govorila engleskim jezikom još u 17-om stoljeću.

2) Pojam okupacije kako se to danas podrazumjeva je posve nepodoban za opisati situaciju iz tako davne prošlosti. Nije ih ništa koštao jer je organiziran slobodni i demokratski referendum na kojem se stanovništvo sjevernog dijela otoka odlučilo na ostanak u Velikoj Britaniji.

3) Irskih sveučilišta nema na popisima najboljih sveučilišta, koliko čitam i srednjoškolsko obrazovanje im je prilično lošo. Čitam kako u Irskoj nema nikakvog pritiska, jedinicu(ili što je već tamo) nemoguće je dobiti, nakon škole su osposobljeni za veliko ništa. Što se tiče infrastrukture, u Hrvatskoj su neki segmenti infrastrukture preizgrađeni u odnosu na razvijenost zemlje, samo koliko čitam u Irskoj je stanje infrastrukture očajno. Nema željeznice, nema autocesta, nema vrtića, javni prijevoz očajan, zgrade loše i sl. Ako sad ne ulažu u infrastrukturu, kad će onda? U što onda ulažu? Koliko vidim višak novca odlazi na vrlo izdašne socijalne pomoći pošto irci ne žele raditi, pa tako ispada da mnogobrojni stranci rade da alkoholičari i narkomani mogu lagodno živiti...

4) To je koliko ja vidim jedino točno...
Nosonja_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 19:36   #5149
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
3) Irskih sveučilišta nema na popisima najboljih sveučilišta, koliko čitam i srednjoškolsko obrazovanje im je prilično lošo. Čitam kako u Irskoj nema nikakvog pritiska, jedinicu(ili što je već tamo) nemoguće je dobiti, nakon škole su osposobljeni za veliko ništa. Što se tiče infrastrukture, u Hrvatskoj su neki segmenti infrastrukture preizgrađeni u odnosu na razvijenost zemlje, samo koliko čitam u Irskoj je stanje infrastrukture očajno. Nema željeznice, nema autocesta, nema vrtića, javni prijevoz očajan, zgrade loše i sl. Ako sad ne ulažu u infrastrukturu, kad će onda? U što onda ulažu? Koliko vidim višak novca odlazi na vrlo izdašne socijalne pomoći pošto irci ne žele raditi, pa tako ispada da mnogobrojni stranci rade da alkoholičari i narkomani mogu lagodno živiti...
ja sam isto ovdje napisao da je Irska ko kod nas Lika i Gorski kotar (pustoš) i da unatoč milijardama EU i dalje jaaaaaako ruralna. a ja očekivao totalno suprotno dosta urbano, ala ko Njemačka ili UK, a nije tako.

npr. iz Monaghana do Dublina (90km udaljenost) možeš ili autom ili busom. vlakova nema. jednostavno 4.5 milijuna ljudi na ovom velikom otoku je premalo (ako dodamo i SJ. Irsku dođemo na 6.1 milijun)
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 20:06   #5150
Quote:
Nosonja_ kaže: Pogledaj post
Možda si recimo vrsni inžinjer, ali povijest ti nije jača strana, pa ću ti ja neke stvari pojasniti...

1) Kad su stvarali državu nisu oni engleski jezik pretpostavili irskome, tj gelskom iz prostog razloga jer su svi stanovnici govorili engleski jezik,irski,tj gelski ne da nisu govorili nego nisu ga ni razumjeli. Npr Michael Coolins nije znao jednu jedinu riječ gelskoga, isto kao i ostali istaknuti članovi Shin Feina. Zapravo možemo pouzdano utvrditi da je ogromna većina stanovništva Irske govorila engleskim jezikom još u 17-om stoljeću.

2) Pojam okupacije kako se to danas podrazumjeva je posve nepodoban za opisati situaciju iz tako davne prošlosti. Nije ih ništa koštao jer je organiziran slobodni i demokratski referendum na kojem se stanovništvo sjevernog dijela otoka odlučilo na ostanak u Velikoj Britaniji.
.
Nisi u pravu kolega.

1.Prije 1840-tih ako ne većina, onda polovica Iraca je govorila gaelski. Glad koja je tada nastupila, najteže pogađa baš područja gdje su oni bili većina, i oni se najviše iseljavaju u SAD, Australiju i Kanadu.

2.Kakav referendum? Nije odvojen Sjever nego Jug, Sjever je ostao pod okupacijom. Taj sporazum je među samim Ircima bio toliko kontroverzan da su imali krvavi građanski rat.

Statistička većina jest 1920-tih na Sjeveru bila za opstanak, zato jer su većinski tamo bili Škoti (prezbeterijanci) i drugi protestanti (tada oko 60%, danas oko 55%).
Irci i katolici tek 1998. dobivaju politička prava u Sjevernoj Irskoj kao i obvezni udio u vlasti.
Danas recimo imaju gradonačelnika Belfasta i postali su većina u samome gradu.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 21:05   #5151
onaj koji je rođen u SJ. Irskoj ima pravo i na UK i na IRE putovnicu što mnogi i iskoriste
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2017., 23:31   #5152
evo nešto malo o Irskoj

http://100posto.hr/zivot/moj-vodic-k...-gastarbajtere
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 01:31   #5153
Ja sam u Dublinu samo turist i zanima me da mi netko tko tamo zivi napise di se moze fino jeftino jesti. Gdje da kupim jeftino suvenire koji su jednako lijepi kao u caroll's. Da li se isplati maltretirat i cekat slobodne karte za jail jer rasprodaju se ko mutave online. Da li nationalni muzeji su otvoreni vikendom.... hvala

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2017., 01:46   #5154
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ja sam u Dublinu samo turist i zanima me da mi netko tko tamo zivi napise di se moze fino jeftino jesti. Gdje da kupim jeftino suvenire koji su jednako lijepi kao u caroll's. Da li se isplati maltretirat i cekat slobodne karte za jail jer rasprodaju se ko mutave online. Da li nationalni muzeji su otvoreni vikendom.... hvala

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Iz Dublina ima jednodnevnih izleta bez nocenja u Belfast i okolicu, ali najzanimljiviji dio ture je hodanje po mostu
CARRICK-A REDE ROPE BRIDGE ,meni je taj most baš woow, rezviraj online sta god mozes, dobit ces popust vecinom.
Splićankaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2017., 15:23   #5155
https://www.posao.hr/oglasi/poljoprivrednik-m-z/516364/
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 15:46   #5156
Quote:
romantic_ass kaže: Pogledaj post
Ja sam u Dublinu samo turist i zanima me da mi netko tko tamo zivi napise di se moze fino jeftino jesti. Gdje da kupim jeftino suvenire koji su jednako lijepi kao u caroll's. Da li se isplati maltretirat i cekat slobodne karte za jail jer rasprodaju se ko mutave online. Da li nationalni muzeji su otvoreni vikendom.... hvala

Sent from my SM-G903F using Tapatalk
Fino, dobro i jeftino nema nigdje.
Carolls je super jeftin obzirom na kvalitetu, a bogme i ponudu.
Nacionalni muzeji su otvoreni i subotom i nedjeljom i besplatni su (uglavnom). Otidi do onoga na Smitfieldu, ispod Arbour Hill zatvora.
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 16:55   #5157
...

Pozdrav ljudi, zanima me jedna stvar - tj. više njih, s obzirom da više nemam Facebook profil pa je život postao težak.

Uglavnom, radio sam u Dublinu - 2 puta sam boravio gore, 2016. godine 5 mjeseci, ove godine samo 2. Bio sam na minimalcu, 9,15 p/h, živio sam s ok ekipom u stanu, ali realno nije život kakav sam očekivao iako nisam kukao previše.

Evo me opet u Hrvatskoj, radim i snalazim se - ali nekako kao da mi je žao kad vidim što se sve događa, kao neki horror film. Možete li mi reći Vaša iskustva, isplati li se vratiti, dižu li uskoro taj minimalac? Nadalje, kako je Vama koji imate djecu, koliko treba mjesečno novaca ... itd., svaka pa i najnebitnija informacija je dobrodošla. Kako podnosite klimu? Meni je to bio baš problem. Evo, veselim se odgovorima.

P.S. koji posao radite, kakva je plaća, čime ste ekstremno zadovoljni, čime razočarani ... i vrijedi li meni PPS broj kao što piše (do 2022.) ako nisam u Irskoj ili moram u skorije vrijeme biti prijavljen tamo?
thirst is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 17:43   #5158
Quote:
thirst kaže: Pogledaj post
i vrijedi li meni PPS broj kao što piše (do 2022.) ako nisam u Irskoj ili moram u skorije vrijeme biti prijavljen tamo?
PPS ti vrijedi doživotno, samo ti kartica vrijedi do 2022.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2017., 18:08   #5159
Quote:
thirst kaže: Pogledaj post
Pozdrav ljudi, zanima me jedna stvar - tj. više njih, s obzirom da više nemam Facebook profil pa je život postao težak.

Uglavnom, radio sam u Dublinu - 2 puta sam boravio gore, 2016. godine 5 mjeseci, ove godine samo 2. Bio sam na minimalcu, 9,15 p/h, živio sam s ok ekipom u stanu, ali realno nije život kakav sam očekivao iako nisam kukao previše.

Evo me opet u Hrvatskoj, radim i snalazim se - ali nekako kao da mi je žao kad vidim što se sve događa, kao neki horror film. Možete li mi reći Vaša iskustva, isplati li se vratiti, dižu li uskoro taj minimalac? Nadalje, kako je Vama koji imate djecu, koliko treba mjesečno novaca ... itd., svaka pa i najnebitnija informacija je dobrodošla. Kako podnosite klimu? Meni je to bio baš problem. Evo, veselim se odgovorima.

P.S. koji posao radite, kakva je plaća, čime ste ekstremno zadovoljni, čime razočarani ... i vrijedi li meni PPS broj kao što piše (do 2022.) ako nisam u Irskoj ili moram u skorije vrijeme biti prijavljen tamo?
pročitaj postove na ovoj temi gdje piše 2017 godina. svi odgovori već postoje
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2017., 11:37   #5160
Pozdrav svima! Pokušavam naći na linkedinu nekog ko bi me mogao povezat s našim ljudima koji rade u struci koju sam ja završio, pa možda tu budem više sreće. Naime, ja sam stručnjak zaštite na radu, imam nešto iskustva. Koliko sam skuzio, kod njih se dosta ulaze u " occupational health and safety ". Ako ima netko ovdje koji radi bilo šta vezano sa zaštitom na radu, bio to inženjer ili da vodite tečajeve manual handling/safe pass, molio bih vas da mi se javite u pm.
Azuro19 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:12.