Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 29.07.2017., 01:57   #1
Thumbs up Sad je već sigurno: bliži se kraj ere benzinskih automobila

Sjećate li se filma "Demolition Man" iz 1993.? Sylvester Stallone je u ulozi policajca koji je prebačen u 2032. godinu. Među inim, u tom vrlo zabavnom filmu, benzinski automobili postoje samo u muzejima - kao i oružje.

Promocija električnog automobila Tesla model 3 privukla je golemu pažnju svjetske javnosti. Na portalu reneweconomy.com. Giles Parkinson se pita: Koliko brzo Tesla može ubiti benzinski automobil?

Naslov je očita aluzija na dokumentarac iz 2006. Who Killed the Electric Car? Bio je snimljen i nastavak, "Revenge of Electric Car".

Nije pitanje hoće li električni automobili posve zamijeniti benzinske, smatra Parkinson, nego kada. Svi veliki proizvođači automobila u svijetu najavljuju nove električne modele.

Vlade Norveške i Nizozemske su objavile da će prodaja benzinskih i dizelskih vozila biti zabranjena već 2025. godine. Indija je objavila isto za 2030.. Novi Francuski predsjednik najavio je početkom srpnja istu zabranu za 2040, a sada i UK.

Glavni razlog je poboljšanje kvalitete zraka u gradovima; ali ta odluka ne bi bila donesena da ne postoji alternativa.

Vlada UK je ujedno najavila ulaganje 246 milijuna funti u istraživanje i razvoj baterija, koje će biti potrebne kako za automobile, tako i za elektroenergetsku mrežu zasnovanu na obnovljivim izvorima energije.

Tony Seba komentira na twitteru: godine 2040, zabraniti prodaju benzinskih automobila će biti isto kao zabraniti prodaju konja za vuču; neće ostati ništa za zabranu.

Studija financijske kompanije "Morgan Stanley" predviđa, u osnovnom scenariju, da će godine 2040. od svih prodanih automobila u svijetu električni činiti 50%. U "bikovskom scenariju", koji uzima u obzir gore navedene mjere nacionalnih politika, oni bi dosegli 90% prodaje do 2045. g.,

Nevezano s temom: jedan zgodan video Demolition Man (1993) Film Future Predictions Come True 20 Years Later (Stallone, Snipes)
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 02:36   #2
Baterije su najveći problem, a to je vrlo lako rješivo bežićnim prijenosom energije, upravo sličnom mrežom kakvu je sam Nikola Tesla htio napraviti, to ja smatram. Tada baterije faktički ne bi bile niti potrebne. Lako se uvede paušal za pojedinca i onda je to to. Možda ne ovo stoljeće, ali jednom će biti upravo ovako. Već postoje bežični punjači za mobitele, a uskoro na scenu stupaju i oni za aute, nakon toga, struja će biti kao i internet, svuda oko nas, bez žice, a autonomija automobila biti će beskonačna, odnosno dok se ne pokvari.

Davno sam rekao da dolazi kraj ere vozila na fosilna goriva, takve konstatacije obično budu ismijane U svakom slučaju, slažem se s tobom.
astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 10:01   #3
Više će zagađivati tvornice baterija nego ispuh od nafte i benzina
Loui is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 10:08   #4
Mhm...kad udeseterostruce proizvodnju struje. Ili auto posjeduje svaka deseta familija.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 11:57   #5
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Baterije su najveći problem, a to je vrlo lako rješivo bežićnim prijenosom energije, upravo sličnom mrežom kakvu je sam Nikola Tesla htio napraviti, to ja smatram. Tada baterije faktički ne bi bile niti potrebne. Lako se uvede paušal za pojedinca i onda je to to. Možda ne ovo stoljeće, ali jednom će biti upravo ovako. Već postoje bežični punjači za mobitele, a uskoro na scenu stupaju i oni za aute, nakon toga, struja će biti kao i internet, svuda oko nas, bez žice, a autonomija automobila biti će beskonačna, odnosno dok se ne pokvari.

Davno sam rekao da dolazi kraj ere vozila na fosilna goriva, takve konstatacije obično budu ismijane U svakom slučaju, slažem se s tobom.
jedva čekam još par tisuća repetitora bežiće struje oko sebe. nema dovoljno EM zračenja oko nas pa ga treba još, jer raznih rakova i boleština nam nije dosta.
Daario Nahar1s is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 13:01   #6
Valjda će kroz par godina se izgraditi jača mreža punionica. VW će ih navodno graditi dosta kroz par godina u Americi. U Europi bi trebalo biti lakše zbog manjih udaljenosti.

Međutim, proizvođači su još nedovoljno posvećeni razvoju i prodaji. Posebno Europski. Mislim da još previše računaju na ice vozila. Što je razumljivo obzirom na korporativne strukture. Još par godina, koja generacija i mogli bi vidjeti kraj early adopters faze što bi značilo višestruki porast prodaje.
Zek0slav is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 13:11   #7
Odakle struje za tako nesto? Kad vidim masovnu izgradnju nuklearnih reaktora, onda cu vjerovati.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 13:25   #8
Quote:
astor pec kaže: Pogledaj post
Baterije su najveći problem, a to je vrlo lako rješivo bežićnim prijenosom energije, upravo sličnom mrežom kakvu je sam Nikola Tesla htio napraviti, to ja smatram. Tada baterije faktički ne bi bile niti potrebne. Lako se uvede paušal za pojedinca i onda je to to. Možda ne ovo stoljeće, ali jednom će biti upravo ovako. Već postoje bežični punjači za mobitele, a uskoro na scenu stupaju i oni za aute, nakon toga, struja će biti kao i internet, svuda oko nas, bez žice, a autonomija automobila biti će beskonačna, odnosno dok se ne pokvari.

Davno sam rekao da dolazi kraj ere vozila na fosilna goriva, takve konstatacije obično budu ismijane U svakom slučaju, slažem se s tobom.
Za električni automobil i dalje trebaš 4 gume a za proizvodnju jedne troši se 27 litara nafte. Pribrojimo i količinu nafte za proizvodnju plastike, boje...tak da nisu baš 100% eko.
__________________
drogom protiv sporta
Biljka is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 13:58   #9
Quote:
Daario Nahar1s kaže: Pogledaj post
jedva čekam još par tisuća repetitora bežiće struje oko sebe. nema dovoljno EM zračenja oko nas pa ga treba još, jer raznih rakova i boleština nam nije dosta.
Neće biti ovako.
Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Za električni automobil i dalje trebaš 4 gume a za proizvodnju jedne troši se 27 litara nafte. Pribrojimo i količinu nafte za proizvodnju plastike, boje...tak da nisu baš 100% eko.
Iz plastike se oet dobiva nafta...samo vrtiš u krug. Polimerni materijali uopće nisu kancerogeni kao što baba Jagica priča, kad joj je sin ugradio poli(vinil-klorid) u kuću, pa je pozvala svećenika da išćera to. Kod polimera problem je bio sa skladištenjem u odnosu na proizvodnju(tu smo se kao vrsta zajebali jer je jako puno smeća, sad, a mogli smo u isto vrijeme raščlanjivati otpad), danas se sve vraća u prvobitno stanje. Iz 'plastičnih' boca, vrećica i guma, dobiva se - nafta, od koje se opet dobivaju navedeni proizvodi. Samo ga ciklički ponavljaj i problem, kako ekologije, tako i smeća je riješen.

Ovo je turistička atrakcija u, faktički centru Beča (spalionica);

astor pec is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 14:31   #10
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Odakle struje za tako nesto? Kad vidim masovnu izgradnju nuklearnih reaktora, onda cu vjerovati.
Analysis: Switch to electric vehicles would add just 10% to UK power demand

Electricity demand
The demand from EVs also increases overall UK electricity needs. However, total demand would only increase modestly, by around 10% in 2050, the Cambridge Econometrics modelling suggests.

In total, EV electricity demand would rise to 40-45 terawatt hours (TWh) per year. In the context of overall rising demand, this amounts to just 10% of the 2050 total. This range is in line with National Grid scenarios, which suggest EV electricity demand of 35TWh in a 2C pathway and up to 46TWh in another scenario.


Peak demand
EV charging is expected to raise peak UK power demand, as well as increasing electricity needs across the course of a year. If EV charging is uncontrolled, this increase could be very substantial, placing undue strain on the electricity grid or requiring high levels of investment.

This worst-case scenario has been the focus for a number of news and comment articles, as well as wider commentary by radio and TV personalities, all presenting it as an inevitable consequence of a switch to EVs. The Telegraph, for example, says:

“The extra electricity needed will be the equivalent of almost 10 times the total power output of the new Hinkley Point C nuclear power station being built in Somerset.”

There are several unrealistic assumptions behind this misleading media narrative, which Carbon Brief covered in an earlier factcheck. Chief among them is the intuitively appealing idea that EV owners will all return home from work around the same time and immediately start charging their cars.

This simplistic view ignores the evidence from existing EV users. Some domestic customers already take advantage of dual-rate Economy 7 tariffs to charge their cars cheaply at night, while others plug in to public charging points while they are at work.

In fact, EV charging reaches a peak two hours later than expected, at 9pm, outside the period of overall peak UK demand, according to research for the electricity distribution firm UK Power Networks.

In addition, the research found that customers on time-of-use tariffs, where prices vary with the time of day, reduced their charging during peak periods by more than third, and up to 70% in some months, suggesting there is significant potential to shift demand in response to price signals.

Dr Liana Cipcigan, reader at Cardiff University’s Institute of Energy, has been researching how to integrate EVs into the grid for 10 years. During a secondment to the National Grid she contributed to its Future Energy Scenarios, looking at the range of peak demand EVs could require.

Cipcigan points to the huge difference between controlled versus uncontrolled charging, as well as the positive impact EVs can have. For example, charging can turn on or off to help balance the grid.

EV batteries can also feed power to the grid during peaks in demand. Cipcigan is looking at this so-called vehicle-to-grid concept, though some doubt it will be acceptable to consumers given repeated charging and discharging of batteries can reduce their lifetime.

These pieces of work are among a large range of projects investigating the challenges from and solutions to large-scale EV charging. An Imperial College London study, for example, looked at EV charging in London while consultants EA Technology have developed a potential solution to congestion on local power grids due to EVs.


Nema problema sa ovim, niti će biti problema sa punionicma sa obzirom na njihov rast. Zadnja tehnička prepreka da skoro svi svojevoljno kupe el.auto će biti brzina punjenja. Cijene će biti puno jeftinije za deset godina i postoji realna mogućnost da će vlade radi rizika od klimatskih promjena i zagađenja reći dosta je bilo već 2030 onima kojima je problem napuniti auto za 15 minuta umjesto pet.

Ili će se ovakve vijesti eventalno pokazati točnim

Ultrafast-Charging Solid-State EV Batteries Around The Corner, Toyota Confirms

In addition to solid-state, Toyota has quietly been working on various types of next generation batteries, including metal air, sodium ion, and magnesium multi-charged ion. Sulfide system solid-state batteries appear to be closest to actually equipping vehicles, Toyota insiders tell me, saying that their current challenge is to figure out the production engineering needed for the mass production of solid state batteries at the scale and cost needed for equipping large amounts of vehicles.

As for the long time batteries usually take from research lab to road, a well-informed contact at Toyota tells me that the development of the solid-state batteries “moves faster this time around.”

Toyota in “production engineering” for a solid state battery, WSJ says

Toyota is in the “production engineering” stage of building an electric vehicle (EV) battery with a solid electrolyte. Reports suggest the new battery will debut in Japan in a model 2022 car with an all-new platform.

Goldman Sachs Warns Of Global Oil Demand Peak

Higher vehicle efficiency and electric cars penetration, higher fuel prices, and lower economic growth may lead to a global oil demand peak as soon as in 2024, Goldman Sachs said on Monday in a research note on refining.

Total i Shell očekuju peak krajem idućeg desetljeća.

Electric Cars to Reach Price Parity by 2025

https://about.bnef.com/blog/electric...e-parity-2025/

A sve ovo bez da sam spomenuo autonomne taxi/uber automobile koji će sigurno biti električni radi cijene goriva i troškova održavanja.

Ovo je puno teža tehnologija za predvidjeti, nije stvar u cost curve samo, ali ovo je tehnologija koja ima potencijal ektremno naglo učinti naftu beznačajnom u transportu na kotačima jer puno manje takvih automobila treba da se zamjeni cijela flota normalnih jer auto koristimo tako da nam stoje prakirani 94% vremena.

Najveći problem ove tehnologije su drugi automobili koji voze ljudi, uz problem vremenskih uvjeta. Mislim da je realno da u bogatim zapadnim zemljma hardware spreman za autonomnu vožnju bude na svakom novom automobilu od 2030 i onda se ta flota aktivira u autonmnom modu kad je budu dovoljno za nekoliko godina da pokrije sve potrebe i ljudi više ne smiju voziti bez ultra specijalnih dozvola.

Angel Merkel

At first she repeated some well-known positions and views. The demographic trend would be a major challenge, of course digitization would completely change the working world. Nothing new. But then the Chancellor said abruptly: "In 20 years we will only be allowed to ride a car with a special license." There will be autonomous driving.

https://translate.google.com/transla...html&sandbox=1
__________________
Atlas network, spasi nas !!!
elninjo7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 18:12   #11
Quote:
Loui kaže: Pogledaj post
Više će zagađivati tvornice baterija nego ispuh od nafte i benzina
Imaš li neki izvor za to? Neku analizu ili procjenu? Meni se čini logičnim da će ukupni bilans utjecaja na okoliš (ne zaboravimo ni crpljenje nafte, prijevoz i rafinerije) biti mnogo manji.

Quote:
ZloPrase kaže: Pogledaj post
Mhm...kad udeseterostruce proizvodnju struje. Ili auto posjeduje svaka deseta familija.
Ni približno. Prelaz kompletnog cestovnog prometa na električnu energiju povećao bi potrošnju električne energije za oko 15%. To su neki proračuni koje sam vidio za Austriju i Njemačku prije par godina (za Hrvatsku sam računao, ugrubo, do 20%). Evo vidim da elninjo7 (komentar #10) prenosi proračun od 10% za UK.

Dok su baterije problem (mnogo manja gustoća skladištenja energije nego naftni derivati), vrlo povoljan faktor jest da je električni motor višestruko učinkovitiji od motora s unutarnjim sagorijevanjem, pa se potrošnja primarnih oblika energije znatno smanjuje.

Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Odakle struje za tako nesto? Kad vidim masovnu izgradnju nuklearnih reaktora, onda cu vjerovati.
Vidi gore. Uz razne mjere racionalne potrošnje i štednje, ukupna potrošnja električne energije može se smanjiti. Njemačka planira (već od 2000.) do 2050. prelaz na električne automobile, uz smanjenje ukupne potrošnje električne energije za 25%. Francuska i drugi idu istim putem. (Širenje korištenja električnih automobila bilo je sporije nego što je Njemačka planirala, ali ipak se događa, s 5-10 godina zaostatka u odnosu na optimističke procjene od prije desetak godina).

Quote:
Biljka112 kaže: Pogledaj post
Za električni automobil i dalje trebaš 4 gume a za proizvodnju jedne troši se 27 litara nafte. Pribrojimo i količinu nafte za proizvodnju plastike, boje...tak da nisu baš 100% eko.
Naravno. Ništa što čovjek čini, barem od trenutka kad je prestao biti lovaci i sakupljač, nije "100% eko(loški)".
__________________
User:
Đe si ba, šta ima?
ChatGPT:
Dobro sam, hvala na pitanju! Kao AI, nemam roditelje poput ljudi, pa nemam "ba". Kako mogu pomoći?
Zoran Oštrić is online now  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 18:30   #12
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
Ni približno. Prelaz kompletnog cestovnog prometa na električnu energiju povećao bi potrošnju električne energije za oko 15%. To su neki proračuni koje sam vidio za Austriju i Njemačku prije par godina (za Hrvatsku sam računao, ugrubo, do 20%). Evo vidim da elninjo7 (komentar #10) prenosi proračun od 10% za UK.
A proracun su radili proponenti ekektricnih?

I'll believe it when I see it. Mreza se itekako preopteretila samo kad su ljudi pokupovali klime, gonjenje auta je nekoliko desretina puta veci teret. Da ne govorimo da ce biti ihaha pikova kad svi istovremeno krenu punit aute.
ZloPrase is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:11   #13
Koliki peakovi bitek bili da je ostala sva industrija što je preseljena u Kinu, ili da je preživjela sva industrija iz Juge u RH?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:16   #14
Dakle odluka o završetku elektrotehnike umjesto strojarstva se pokazala ispravnom. Šala.

Nekako mi se to sve čini SF. Možda poraste broj hibrida ali elektro vozila kao defaultni standard? Mislim da ćemo se još debelo načekati. Ekonomije svjetskih lidera ovise o nafti. To je nezamislivo moćan lobi. Možda za jedno 90-ak godina.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:20   #15
I ja sam nekako mišljenja da neće to tako skoro. Kod nas još imaš dobar dio starih dizelaša na cestama, a električna auta su tek u povojima.
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:24   #16
Quote:
Zoran Oštrić kaže: Pogledaj post
/cut crap
Je, odmah po propasti kapitalizma, koju vec dugo ocekujemo....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:34   #17
El. automobili nisu nikakav čarobni štapić i to svako upućen zna.

Osim rak rane alternativnih izvora energije. tj. baterija, ima tu još puno detalja o kojima se premalo priča/piše.


Evo malo za ove neupućene:

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...postcount=3506
memulica is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:41   #18
Quote:
SunForYou kaže: Pogledaj post
I ja sam nekako mišljenja da neće to tako skoro. Kod nas još imaš dobar dio starih dizelaša na cestama, a električna auta su tek u povojima.
Mislim da će biti hibridi slijedeći korak. A regulacije će ići u smjeru da u određenim zonama(gradovi, gusto naseljena mjesta) će se smjeti voziti samo na struju, a kad ta zona napusti, onda nastavi sa klasičnim pogonom.

Ono što mi je fascinantnije jest revolucija u upravljanju i autopiloti u automobilima. Budućnost bivanja vozačem. E to su već zanimljivije teme.
automation is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:49   #19
jedino pravo pitanje je da li tu neko od vas ima 30k eura min da pljune sad i odma za nekakav el.autic + odrzavanje koje nece bit jeftino. i sad je tesko nac dobrog elektricara a kamoli kad dodju kojekakve komplikacije pa nemas druge vec ic u autorizirani servis. ako nemate para onda je rasprava bespredmetna, a to sto bi kapitalisti htjeli da se para brze obrce i da si naivna raja kupuje novi auto svakih 5-6 godina, taj film ce gledat ali nikad. neko se zajebo u racunici posteno. cak i da se zabrane dizelasi kao evo odnedavno u stutgartu a pratit ce i minhen itd. mislis da ce ekipa povuc dizelase sa ceste ? oce vraga, jeftinije tu i tamo riskirat i platit kaznu vec kupit novi auto, a dizel ce sta, otic u bescijenje ? pa eto ako ce to tako bit onda eto prilike za ekipu koja ima para da jeftino pocne kupovat dizelase po svabiji i dalje i preprodavat po balkanu di takav zakon nece doc jos iducih 20 godina.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.07.2017., 19:49   #20
Cool

Quote:
elninjo7 kaže: Pogledaj post
....
Ajmo skratit malo i biti zorniji....
NE Krško ima snagu 700 MW odnosno to je isto kao i 1000 automobila snage 70 kW.

....a imamo registriranih 2.000.000 automobila u Hrvatskoj.

Znači treba nam oko 2000 nuklearnih elektrana Krško da "napojimo" sve te aute... Ok, ajde pola od toga, recimo da nam treba 1000 elektrana (neće svi voziti od 0-24, onda gubitci itd.). I to sve za 20 godina.....?

Računica je jasna. Ali vizija svijeta onih koji donose ovakve odluke i milestone i nije baš...
__________________
Ötterdämmerung
Dear Prudence is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:54.