Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.09.2017., 12:14   #21
Quote:
fgzcvjetic
U Americi se čista plazma (imaju mogućnost donacije samo plazme i sasvim je prihvatljiva jedna "mužnja" tjedno) plaća 10-50 USD po dozi (obično 600 do 800 ml).

I to je samo "tekućina", a gdje su svi ostali troškovi nastali u procesu prikupljanja

Ne, ne tražim nikakvu naknadu za svoju krv, želim samo ilustrirati red veličine učinjene štete.


I da nadodam...

Obzirom da su "prodavači" plazme u SAD najčešće pripadnici siromašnih slojeva, upitna je kvaliteta iste za razliku od naše koja se izdvaja iz krvi donatora a, ako ste ikad dali krv, znate da ona prolazi rigorozna testiranja i da je ta plazma 100-postotne čistoće i zdravstvene ispravnosti pa time i daleko vrjednija po jedinici mjere.
Jel ima neka procjena koja je tržišna cijena svih pripravaka koji su se mogli napraviti od propale plazme?

Osim toga nema šanse da se plazma daje jednom tjedno. Kod nas je bilo minimalno svaka mislim 2 mjeseca, plazmafereza, uzimali su po dva litra tekućine u jednoj sesiji. (tj.uzmu plazmu, vraćaju infuziju), zvali su ih "vampiri". To se plaćalo, za razliku od obične donacije krvi.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:23   #22
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Jel ima neka procjena koja je tržišna cijena svih pripravaka koji su se mogli napraviti od propale plazme?

Osim toga nema šanse da se plazma daje jednom tjedno. Kod nas je bilo minimalno svaka mislim 2 mjeseca, plazmafereza, uzimali su po dva litra tekućine u jednoj sesiji. (tj.uzmu plazmu, vraćaju infuziju), zvali su ih "vampiri". To se plaćalo, za razliku od obične donacije krvi.
Ne znam koja je vrijednost ovih pripravaka, ali ima informacija da je prije raspada samo na krvnim pripravcima imunološki vrtio 30 milijuna kuna godišnje, a gdje bi iznos išao da idu cjepiva i ostalo što im je blokirano već godinama. Ta firma bi mogla da je se sredi raditi 500 milijuna kuna čiste dobiti godišnje, i to bar - recimo plasman cjepiva u Indiju itd....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:28   #23
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Ne znam koja je vrijednost ovih pripravaka, ali ima informacija da je prije raspada samo na krvnim pripravcima imunološki vrtio 30 milijuna kuna, a gdje bi iznos išao da idu cjepiva i ostalo što im je blokirano već godinama. Ta firma bi mogla da je se sredi raditi 500 milijuna kuna čiste dobiti godišnje, i to bar - recimo plasman cjepiva u Indiju itd....


A tih propalih 20 tona, to im je 1-godišnja zaliha za proizvodnjuu ili kako?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 12:30   #24
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post


A tih propalih 20 tona, to im je 1-godišnja zaliha za proizvodnjuu ili kako?
E to stvarno ne znam - to ti netko drugi mora odgovorit tko se razumije u to, ali ova količina zvuči ogromno.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:37   #25
Ne mogu se sada sjetiti, aliprije rata je jedna sesija od 2 litre bila plaćana nekoh 150 do 200 DEM, znao sam ljude koji su živjeli od toga.

Ako je zadržan omjer cijena (plus inflacija) danas bi tih 2 litre bilo plaćano 200 Eura, plus trošak hrane, smještaja za vrijeme sesije, medicinskog osoblja, skladištenja, provjera, obrade, itd, dakle recimo barem 300 eura po sesiji od 2 litre. na 20.000 litara bi to izašlo 20.000l/2l x 300 eu = 3 mil eura, tj cca 23 do 25 mil kuna...godišnje.

A to je samo prečišćena sirovina od koje se radi finalni produkt na kojem je prava zarada.

E pa kako je ova država sj*bana to je čudesno.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 13:45   #26
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
E pa kako je ova država sj*bana to je čudesno.
Čekaj sam bližu budućnost. Šampioni su se tek ugrijali.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:04   #27
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Jel ima neka procjena koja je tržišna cijena svih pripravaka koji su se mogli napraviti od propale plazme?

Osim toga nema šanse da se plazma daje jednom tjedno. Kod nas je bilo minimalno svaka mislim 2 mjeseca, plazmafereza, uzimali su po dva litra tekućine u jednoj sesiji. (tj.uzmu plazmu, vraćaju infuziju), zvali su ih "vampiri". To se plaćalo, za razliku od obične donacije krvi.
Ima, ima...

How to donate plasma
Donating plasma is different from donating blood in it after you have drawn blood, plasma is separated and the remaining blood is returned to the donor, by centrifugation. To make sure that donors are in perfect health, they must wait at least 4 months between red blood cell donations. Plasma donors can donate as frequently as twice a week, however, with a 48 hour waiting period in between.

Some companies (like Biomat USA) pay $ 40 the first donation and $ 60 after. Usually you can donate for around $ 40, and then come back in a couple of days and donate for another $ 40. CSL Plasma, for example, will give you $ 50 for your first two visits and Biolife Plasma will give $ 40 payment for your first two visits. Talecris plasma center pays the most at $60 for the first visit, $50 for the second[/B], and [B]$30-$40 a week after that.

Why Donate Plasma?
If you do not donate then many people will die. It helps people with leukemia and other immune disorders.


Izvor:
http://www.plasmadonating.net/2013/0...to-donate.html
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:10   #28
Quote:
fgzcvijetic kaže: Pogledaj post
Why Donate Plasma?
If you do not donate then many people will die. It helps people with leukemia and other immune disorders.


Ima, ima...

How to donate plasma
Donating plasma is different from donating blood in it after you have drawn blood, plasma is separated and the remaining blood is returned to the donor, by centrifugation. To make sure that donors are in perfect health, they must wait at least 4 months between red blood cell donations. Plasma donors can donate as frequently as twice a week, however, with a 48 hour waiting period in between.

Some companies (like Biomat USA) pay $ 40 the first donation and $ 60 after. Usually you can donate for around $ 40, and then come back in a couple of days and donate for another $ 40. CSL Plasma, for example, will give you $ 50 for your first two visits and Biolife Plasma will give $ 40 payment for your first two visits. Talecris plasma center pays the most at $60 for the first visit, $50 for the second[/B], and [B]$30-$40 a week after that.

Izvor:
http://www.plasmadonating.net/2013/0...to-donate.html
Da, to je to, uzmu ti krv, odvoje plazmu, a vrate vlastite crvena krvna zrncae razmućena u infuziji, i sve traje cca 2h. S tim da na linku ne kažu koliko ti uzimaju u jednoj sesiji. Meni je nevjerojatno da se to može raditi više puta na tjedan !?? Govorim o količinama od 2L koje ja pamtim. Nemoguće je da organizam tako brzo kompenzira gubitak korisnih sastojaka plazme....

Zadnje uređivanje ruka-slave : 01.09.2017. at 14:22.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 14:14   #29
paz ovo:

Quote:
Different states have separate laws on minimum donor pay received. For example, in Illinois, the minimum pay is a large sum of $5 per donation hour, and since most donations take up to 1 hour, a donor would be paid a whopping fee of $5. Luckily, most plasma donation centers make thousands of dollars on each bottle of human plasma, so they can afford to pay more than the minimum. Here are three states I know about, average pay in each:
Svaka sesija zaradi centru par tisuća dolara, a trošak je možda sve skupa par stotina skupa sa plaćanjem donora i svim postupcima...zarada je faktor 10
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:01   #30
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
paz ovo:



Svaka sesija zaradi centru par tisuća dolara, a trošak je možda sve skupa par stotina skupa sa plaćanjem donora i svim postupcima...zarada je faktor 10
Sve u svemu - profit je siguran i to je jednostavno nevjerojatno kako su ih uspjeli stuć - morali su upirat preko jednog desetljeća, planski upirat da ih spizde. Ako to nije čin veleizdaje, a onda ne znam što jest.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:04   #31
I sve je to lijepo i bajno, te zarade i moguće zarade Imunološkog, no, ako se o tavim zaradama radi - zapravo, nema sumnje da se radi jer kada se plazma preradi u krvne pripravke, dvogodišnjom proizvodnjom i prodajom istih može se sagraditi novi imunološki - ako sam dobro upamtila informaciju, radi se o 120 milijuna kuna.
No, naglasak je na ono - proda.
Ako je to Imunološki mogao postići, zašto je radio sa gubicima, zašto nije mogao otplatiti kredit za koji je država dala jamstvo 2013. i platila ga je država, zašto nije mogao zadovoljiti uvjete standarda EU za produženje licence?

Bilo je glasnog šaputanja da se želi namjerno uništiti u cilju privatizacije.
Sa druge strane, tržište EU, američko, je već najvećim djelom zauzeto za proizviode proizašle iz našeg Imunološkog, no, otvoreno je za "treći svijet" ako se cijenovno može uklopiti.
Bila je jedna studija o tome, ne mogu je trenutno naći.

I opet pitam - ima li kakvih novosti o planu Bandića da grad Zagreb u dilu sa državom odradi Imunološki?
__________________
Kada zašutim, okrenem se i odem, to ne znači da si me pobijedio.
To znači da više nisi dostojan moga vremena.

BUKOWSKI
JOHABI is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:11   #32
Hilderik, pa to je i planski napravljeno
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is online now  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:24   #33
Jedna napomena. Naime, prošlo je skoro 35 godina pa se detalja ne sjećam, ali onih 2 litra krvi koja se da u jednoj sesiji ne producira 2 litra plazme. Separira se vrijedni dio, "ekstrakt", a crvena krva zrnca i ono što preostane se vraćaju natrag zajedno sa infuzijom. Ne znam koji je omjer "ekstrakta" prema ukupnoj količini krvi u jednoj sesiji, ali sigurno je manja od 2 litra. Pretpostavljavam da količina (i cijena) ovisi o individualnom stanju pojedinca i specifičnim dijelovima krvi koji se ekstrahiraju.

Znam da su se paralelno, u istim sesijama radili i medicinski pokusi, to se dodatno plaćalo. Bukvalno se tretira ljude kao farme za uzgoj medicinskih pripravaka, slično kao konje za zmijske protuotrove. Jedan mjesec ti ubrizgaju "nešto", to onda "zri", drugi/treći mjesec ti izvade plazmu sa gotovim poluproizvodom koji ide na rafinaciju u finalni produkt, recimo vakcinu za nešto ili testiranje u razvoju nekog lijeka.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:26   #34
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
I sve je to lijepo i bajno, te zarade i moguće zarade Imunološkog, no, ako se o tavim zaradama radi - zapravo, nema sumnje da se radi jer kada se plazma preradi u krvne pripravke, dvogodišnjom proizvodnjom i prodajom istih može se sagraditi novi imunološki - ako sam dobro upamtila informaciju, radi se o 120 milijuna kuna.
No, naglasak je na ono - proda.
Ako je to Imunološki mogao postići, zašto je radio sa gubicima, zašto nije mogao otplatiti kredit za koji je država dala jamstvo 2013. i platila ga je država, zašto nije mogao zadovoljiti uvjete standarda EU za produženje licence?

Bilo je glasnog šaputanja da se želi namjerno uništiti u cilju privatizacije.
Sa druge strane, tržište EU, američko, je već najvećim djelom zauzeto za proizviode proizašle iz našeg Imunološkog, no, otvoreno je za "treći svijet" ako se cijenovno može uklopiti.
Bila je jedna studija o tome, ne mogu je trenutno naći.

I opet pitam - ima li kakvih novosti o planu Bandića da grad Zagreb u dilu sa državom odradi Imunološki?
Zašto je uništena i prodana Pliva?
Zašto je uništena i prodana INA?
Zašto je uništen plinski sustav RH i uništeni DIOKI, DINA itd?
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:55   #35
Tko se oće kladit da na ustašoviziji neće biti ni riječ o ovome?
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 15:57   #36
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Hilderik, pa to je i planski napravljeno
Znam nebo, nego lijepo to logički potvrđujem da vide oni kojima nije jasno što se događa, jer ljudi ne razumiju da imunološki može stvarat novac i to veliki, a ne razumiju ni koliko on znači za državu - prodaja imunološkog je direktna ugroza za državu i ona ne bi smjela ni u ludilu doći u obzir, a sve one koji predlažu prodaju treba lijepo zatvoriti na 20 godina.
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:00   #37
Quote:
JOHABI kaže: Pogledaj post
I sve je to lijepo i bajno, te zarade i moguće zarade Imunološkog, no, ako se o tavim zaradama radi - zapravo, nema sumnje da se radi jer kada se plazma preradi u krvne pripravke, dvogodišnjom proizvodnjom i prodajom istih može se sagraditi novi imunološki - ako sam dobro upamtila informaciju, radi se o 120 milijuna kuna.
No, naglasak je na ono - proda.
Ako je to Imunološki mogao postići, zašto je radio sa gubicima, zašto nije mogao otplatiti kredit za koji je država dala jamstvo 2013. i platila ga je država, zašto nije mogao zadovoljiti uvjete standarda EU za produženje licence?

Bilo je glasnog šaputanja da se želi namjerno uništiti u cilju privatizacije.
Sa druge strane, tržište EU, američko, je već najvećim djelom zauzeto za proizviode proizašle iz našeg Imunološkog, no, otvoreno je za "treći svijet" ako se cijenovno može uklopiti.
Bila je jedna studija o tome, ne mogu je trenutno naći.

I opet pitam - ima li kakvih novosti o planu Bandića da grad Zagreb u dilu sa državom odradi Imunološki?
Planski je uništen, prvo su mu izbili dozvolu za cjepiva i da je država reagirala tada sa 20 milijuna kuna i zadovoljila uvjete ne bi propalo par milijardi kuna - tako se to radi, ah niste zadovoljili uvjete, ne možete radit - fascinatno kao da ne govorimo o državnoj firmi i državnoj inspekciji koja dava dozvole. Jednom riječju nevjerojatno, trebalo bi napunit cijeli vagon odgovornih i poslat ih na hlađenje jedno 20 godina u Lepoglavu.

A osim toga lijepo je ruka-slave naveo PLIVU, INu... kako su one propale??? Imali su loš dan - to je to, znao sam!!
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:05   #38
Inače, ne sjećam se detelja, ali se jasno sjećam da oni "vampiri" koji su obilazili potencijalne "donore" nisu bili djelatnici Imunološkog, nego Plive. Pliva je na neki način bila uključena u cijeli proces, a IMZ je na neki način bio uvezan. Pretpostavljam da su što sirova plazma što pripravci bili značajni za istraživačke/kontrolne postupke u Plivi.

Očito je raspadom Plive poremećen cijeli taj proces, pa je i Pliva ostala bez sirovinske baze, i IMZ bez tržišta.
ruka-slave is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:11   #39
Quote:
ruka-slave kaže: Pogledaj post
Inače, ne sjećam se detelja, ali se jasno sjećam da oni "vampiri" koji su obilazili potencijalne "donore" nisu bili djelatnici Imunološkog, nego Plive. Pliva je na neki način bila uključena u cijeli proces, a IMZ je na neki način bio uvezan. Pretpostavljam da su što sirova plazma što pripravci bili značajni za istraživačke/kontrolne postupke u Plivi.

Očito je raspadom Plive poremećen cijeli taj proces, pa je i Pliva ostala bez sirovinske baze, i IMZ bez tržišta.
Imunološki samo treba dozvolu za cjepiva i automatski ima indijsko tržište - nekako mi se čini da je taj mali broj indijaca dovoljan da se pokrije proizvodnja imunološkog, a gdje su cjepiva za hrvatske građane itd..., a da ne spominjem kvaltetu trenutnih cjepiva koja uvozimo i koje sve probleme nose sa sobom...., ali većini je jasno....
hilderik is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.09.2017., 16:13   #40
Quote:
hilderik kaže: Pogledaj post
Planski je uništen, prvo su mu izbili dozvolu za cjepiva i da je država reagirala tada sa 20 milijuna kuna i zadovoljila uvjete ne bi propalo par milijardi kuna - tako se to radi, ah niste zadovoljili uvjete, ne možete radit - fascinatno kao da ne govorimo o državnoj firmi i državnoj inspekciji koja dava dozvole. Jednom riječju nevjerojatno, trebalo bi napunit cijeli vagon odgovornih i poslat ih na hlađenje jedno 20 godina u Lepoglavu.

A osim toga lijepo je ruka-slave naveo PLIVU, INu... kako su one propale??? Imali su loš dan - to je to, znao sam!!
Ne mogu dobiti dozvolu ako nisu modernizirani, a modernizacija traži parsto milijuna kuna

Druga stvar što uvoz plazme kroz duže razdoblje je višestruko skuplji nego da saniramo zavod
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:15.