Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2009., 16:27   #21
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
To nije tema, ali je pogrešna tvrdnja. Ispravci netočnog navoda ispravljaju se ma gdje bili.

Drugi forumaši raspravljaju o Rusinima, Pelazgima, Etruščanima, Talijanima itd., a ti samo o Srbima i Srbima. I to svuda, samo ne na temi "Povijest Srbije".
Ja sam i raspravljao o Rusinima , i naveo da imaju prezime Rac , jer živim među njima pa znam!

Šta ti sad uhvati Hrvate ko' da su bitini ovde?! , da ima i Hrvata sa tim prezimenom , jel ti lakše sad!?

Daj mani me se više sa ovakvim upadicama i non-stop vađenja iz konteksta šta god napišem!
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 16:56   #22
Quote:
joe enter kaže: Pogledaj post

Daj mani me se više sa ovakvim upadicama i non-stop vađenjem iz konteksta šta god napišem!
U narodnom jeziku riječ "štagod" znači "koještarija" (npr. sve je to štagod = sve je to koještarija), a znači i "kojekaković". Nemoj biti štagod koji piše štagod, pa nećeš dobiti komentar.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.10.2009., 17:15   #23
Evo jedne fotke iz srpskog magazina Orao iz 1875!
U donjem delu stranice ima mali tekst i slika tradicionalne kuće Rusina ili kako ih oni tamo nazivaju Rušnjaci!

http://img525.imageshack.us/img525/9...8651875012.jpg
joe enter is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2009., 13:19   #24
Quote:
Magor kaže: Pogledaj post
Opet mađarsko prezime (vrlo često).

Dudaš = Dudás (č. se: dudaš)
Dudaš (Dudás) znači gajdaš. (duda = gajde)
Zanimljivo. Međutim ovaj Miroslav (eto, Joe izgleda ima pravo) Dudaš je bio iz Crvenke, jako ponosan na svoje podrijetlo, i sjećam se da je uvijek isticao da je on jedini "muški" Dudaš iz njegove porodice, te da o njemu ovisi budućnost tih Dudaša. Hrvatski/srpski je govorio potpuno pravilno, ali se osjetio malo drugačiji izgovor jer su doma govorili rusinski.

No, ne sumnjam da je Dudaš (i) mađarsko prezime!
__________________
Alergičan na glupost
PrekrasniUm is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 15:22   #25
Dudas je izuzetno cesto prezime medu rusinima,moj dragi je rusin pa sam malo blize upoznata sa njihovim prezimenima,najcesce srecem:Molnar,Kis,Harhaji,Balint,Hirjovati,Sarik,S tajnfeld...ma meni su njihova prezimena prelepa,tako nezna i pevljiva,a oni kao narod izuzetno mirni,tihi,povuceni,vredni,ali zato umeju da popiju i to opasno,he,he,he

ono sto mi je dragi rekao je sledece,do drugog sv.rata vecina rusina u njegovom selu je imala druga prezimena,sa dolaskom Madjara,prezimena su im promenjena jer je vojnicima bilo tesko da izgovaraju njihova prezimena pa su im dali svoja,znam da je dragi od svoga dede cuo da je navodno njihovo prezime bilo Cervenakov,ili u prevodu crveni
ne znam koliko je to tacno,sad ste me bas zainteresovali pa cu malo da se raspitam,ima kod dragog kuci gomila literature koju su pisali izmedju ostalog i njihovi popovi posto su oni vodili popis po selima,pa cu malo to da prostudiram

ah da Miroslav je extremno cesto ime,takodje Vladimir,Boris,Slavko,Slavomir,Miron,Joakim...a zenska:Helenka,Amalija,Blazenka,Hanca,Marca,Marina ...

Zadnje uređivanje sonea : 27.10.2009. at 15:28.
sonea is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 15:41   #26
po tim imenima i prezimenima se dobro vidi da su rusini/ukrajinci porijeklom bijeli,tj.Bili Hrvati,sto i oni sami ne kriju..

++++

W h o   a r e   t h e   R u s y n s ?
There is still much debate by scholars regarding the origins and early history of the Slavic people. What is agreed upon is that Slavic people have lived in the Carpathian region as early as the sixth century AD. The Carpatho-Rusyns are the direct descendants of one of these Slavic tribes that has lived along the Uz River called the White Croats (Bilyj Horvaty). By the 900s, waves of Slavic settlers calling themselves Rus' came from the East and began settling into the Carpathians, intermarrying and assimulated with the White Croats. From the Kievan Rus' kingdom they adopted their national name of "Rusiny," meaning -- the inhabitant or descendant of Rus'. In time it became the common name of all southeastern Slavic tribes from the Poprad River in Prijasevska Rus' all the way to the Caspian Sea and the River Don.
Since many Rusyns lived for centuries under Hungarian rule, they were often called Uhorsky Rusyny, Rusyns of Hungary. After World War I, they were called from their habitat "Podkarpats'ky Rusyny," Rusyns living under the Carpathians. Those living in the Polish kingdom (later Austria) were called Rusnaky and later, Lemkos.

http://www.carpathorusynsociety.org/whoarerusyns.htm

++++
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.10.2009., 03:10   #27
Rudij
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 02:31   #28
Tacno je da su Rusini, zbog madjarizacije, dobijali madjarska preizmena umesto svojih . I dan danas imaju i jedno i drugo.Tako je moje devojacko prezime *****(nije vazno) i ono je zvanicno, ali imam i prezime po kome me znaju svi u mom mestu i sire a to je prezime Petranj.
Tako, recimo, oni koji imaju prezime Rac,mogu biti Racpetijovo, Mishkovo...
Oni sa prezimenom Pap mogu biti Djuranjinovo, Djurdesovo, Mijovo...
Da ne sirim...
Femka is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.10.2009., 02:44   #29
http://www.youtube.com/watch?v=E1NA8v0QVpc

Ilustracije radi...
ovo izvodi Miroslav Pap (Papharhaji)
Femka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2009., 23:46   #30
Quote:
dizaispu kaže: Pogledaj post
Ja sam čuo za ova:

Lazar,Sopka,Bučko,Lenđer,Hudak,Eror,Faca,Fokti,Gal goci,Galdoci,Gerstmajer

Zna li neko još koja imena osim ovih ?
Eror - rusinsko prezime Sve sam čuo, al ovo još nisam. Eror je srpsko prezime.
j.eror is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2009., 05:29   #31
Quote:
j.eror kaže: Pogledaj post
Eror - rusinsko prezime Sve sam čuo, al ovo još nisam. Eror je srpsko prezime.


Svašta...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:22   #32
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post


Svašta...
Verovatno ti je smešno sopstveno neznanje. To već nije za smejanje, već za razmišljanje, a možda i žaljenje
j.eror is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:27   #33
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post


Svašta...
sta se bre smejes?eror,error,teror.... su mnogo stara serbska imena.
Max95 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2009., 14:45   #34
Quote:
Max95 kaže: Pogledaj post
sta se bre smejes?eror,error,teror.... su mnogo stara serbska imena.
Bravo, još jedan načitani, koji nema prezime Da ti nije novi predsednik stranke Srb Ili je i Đapić hrvatsko A Tuđman staro hrvatsko
j.eror is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 12:04   #35
evo jedno pravo rusinsko prezime

Quote:
Pessimus dux kaže: Pogledaj post
Hardi, Mudri, Đitko...
Za Gerštmajer nisam baš siguran da je rusinsko...
Hirjovati
bhirjova is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 13:53   #36
Quote:
j.eror kaže: Pogledaj post
Verovatno ti je smešno sopstveno neznanje. To već nije za smejanje, već za razmišljanje, a možda i žaljenje
Kako objašnjavaš svoje prezime i što ga čini srpskim?
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2010., 17:57   #37
Čapko (Vladimir, nekad bili zajedno u danas neprijateljskoj vojsci)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2010., 15:57   #38
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Kako objašnjavaš svoje prezime i što ga čini srpskim?
Pa, pošto je neko napisao da je rusinsko, nema šta da se objašnjava, Srbi i Rusini su slovenska braća . Pošto verovatno ne postoji nijedan Rusin sa tim prezimenom, onda nema potrebe da objašnjavam da nije rusinsko. To prezime nose Srbi nešto preko 300 godina, možda najviše 400. Prezime se ne može činiti ili ne činiti srpskim ili nesrpskim. Vrlo jednostavno, prezime koje nose Srbi je srpsko. Kad bismo gledali iz kog jezika potiče neka reč, onda bi više od pola Hrvata i dobar deo Srba bili neslovenskog porekla. U vreme kad su dobili to prezime, svi moji preci su imali srpska imena i slavili krsnu slavu.
j.eror is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 01:26   #39
Quote:
j.eror kaže: Pogledaj post
Pa, pošto je neko napisao da je rusinsko, nema šta da se objašnjava, Srbi i Rusini su slovenska braća . Pošto verovatno ne postoji nijedan Rusin sa tim prezimenom, onda nema potrebe da objašnjavam da nije rusinsko. To prezime nose Srbi nešto preko 300 godina, možda najviše 400. Prezime se ne može činiti ili ne činiti srpskim ili nesrpskim. Vrlo jednostavno, prezime koje nose Srbi je srpsko. Kad bismo gledali iz kog jezika potiče neka reč, onda bi više od pola Hrvata i dobar deo Srba bili neslovenskog porekla. U vreme kad su dobili to prezime, svi moji preci su imali srpska imena i slavili krsnu slavu.
Prezime pripada samo nositelju a ne naciji...znam da postoje prezimena Hrehor, Hrehorov/Hrehorow, Hrehorowicz, Hrehorošin, Hrehoriak itd...ja bi rekao da tvoje prezime dolazi od Hrehor odnosno Gregor (hrv. i srp. Grgur)...
Kloki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2010., 02:00   #40
Quote:
Kloki kaže: Pogledaj post
Prezime pripada samo nositelju a ne naciji...znam da postoje prezimena Hrehor, Hrehorov/Hrehorow, Hrehorowicz, Hrehorošin, Hrehoriak itd...ja bi rekao da tvoje prezime dolazi od Hrehor odnosno Gregor (hrv. i srp. Grgur)...
Naravno, prezime pripada nosiocu, a ne naciji, ali zato nosilac pripada naciji. Inače, da nije tako, ne znam zašto bi se uopšte na ovakvim forumima vodile rasprave o poreklima prezimena i stavljali naslovi tipa ''rusinska prezimena'' i slično. To što tebi Eror i Grgur imaju neke veze, po meni nema nikakve veze. Zna se šta error znači na latinskom jeziku, a isto se zna i da su vlasti u Lici, doseljenim Srbima davale čudna i smešna prezimena. Posle su i sami počeli da se sprdaju i daju jedni drugima prezimena koja nisu baš za ponos Neki su menjali prezimena jer su se zakačili sa Turcima, pa da ih ovi ne bi našli preko interpola morali su da promene identitet. Ne znam kakve veze može imati ime Grgur sa prezimenom Eror, ako još u 17 .veku, prilikom masovnijeg dolaska Srba u Liku i severnu Dalmaciju, postoje jasne razlike između Srba i Hrvata, po imenima. Kod Srba se ime Grgur može samo sporadično pojaviti, dok su varijacije tog imena (tipa Grga i slično) kod Hrvata često javljaju. Kod Srba je samo Georgije oblik sa G, dok preovlađuju oblici sa Đ, npr. Đurađ, Đorđije, Đorđe, Đuro, Đoka, Đokica ... Srbi su u to vreme nosili imena koja i danas nose po Srbiji i Crnoj Gori, a Hrvati isto tako imena koja i danas nose. Tako su, naprimer, prvi Erori u 17. veku, imali imena Jovan, Milan, Vuk, Vukovoj, Dragoje, Stanoje, Staniša, Ilija i Kuzman (po krsnoj slavi). To su bili prvi ljudi sa tim prezimenom.
j.eror is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:31.