Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas

Svijet oko nas Za one koji poštuju prirodu...
Podforum Poljoprivreda

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2007., 16:04   #41
Problem je što su to različite plastične mase (čep i boca) koje su nemješljive. Kolegice se fakulteta se upravo bave time (mislim da je jedna i doktorirala na toj temi). Ukratko PET je polietilen teraftalat koji se ne mješa s ostalim polimerima!
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2007., 20:28   #42
a zasto bi se čepovi i boce mijesali?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 10:51   #43
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
a zasto bi se čepovi i boce mijesali?
A kako ti zamišljaš reciklažu, da oni "peru" te boce pa ih ponovno upotrebljavaju!
To se sve razvrstava po tipovima plastike, sjecka i ponovno rastali i ide na ekstrudere da bi moglo ponovno biti upotrebljeno.
Problem je ne samo čepa nego i onog ringa (prstena) na vrhu boce koji se mora skinuti nožem.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 10:53   #44
Link na wikipediu
Recikliranje plastike
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 21:22   #45
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
A kako ti zamišljaš reciklažu, da oni "peru" te boce pa ih ponovno upotrebljavaju!
To se sve razvrstava po tipovima plastike, sjecka i ponovno rastali i ide na ekstrudere da bi moglo ponovno biti upotrebljeno.
Problem je ne samo čepa nego i onog ringa (prstena) na vrhu boce koji se mora skinuti nožem.
a ma nemoj? hvala na prosvijetljenju!

ti si gore u postu napisao "Problem je što su to različite plastične mase (čep i boca) koje su nemješljive"! A ja pitam tko uopce kaze da bi se razlicite mase mijesale??
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 21:24   #46
Quote:
Raskoš kaže: Pogledaj post
Nije to moja pamet, to se radi u nekim zemljama EU: čepovi se skupljaju u karitativne svrhe.
Mi ih skupljamo negdje godinu dvije i šaljemo u Italiju i oni tamo nekud odnesu

Sad mi se događa da dok hodam po cesti i vidim čep mi dođe da ih dižem i trpam u vrećicu
__________________
I don't want to set the world on fire
I just want to start a flame in your heart
Ava Adore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2007., 21:31   #47
Quote:
Ava Adore kaže: Pogledaj post
Sad mi se događa da dok hodam po cesti i vidim čep mi dođe da ih dižem i trpam u vrećicu
hehe, interesantno je to, jel? skupljanje boca, cepova... i mi polako postajemo saprofiti, al to je nest pozitivno za nas okolis, zar ne?
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.08.2007., 14:04   #48
Red face

o kojoj se količini čepova radi??
jer postoji jedna akcija skupljanja čepova za jednu prekrasnu djevojčicu koja je hendikepirana..
ja ću se još detaljnije raspitati tako da ako te zanima mogu ti poslati adresu na koju se možeš obratiti..deal??
Ligirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:34   #49
Čepovi ne idu zajedno s bocama? Strašno!!! Ja već godinama skupljam plastiku i bacam u kontejner za pet ambalažu. I čepove i čašice od jogurta, razna pakiranja deterdženeta, šampona za kosu i sl., ukratko sve što ima oznaku pet. Doma sam zatrpana s vrećama punim raznorazne plastike. Zar je sve bilo uzalud?
nives01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 09:53   #50
malo of topic:

zašto se skupljaju boce od sokova, mlijeka i sl. a ne i od ulja, deterđenta, omekšivača??
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 10:00   #51
Zato što ovi zadnji sadrže kemikalije koje nisu pogodne da se miješaju s nečim u što bi išla hrana.
Nakon taljenja plastike mnoge bi tvari (potencijalno štetne) ostale "zarobljene" u polimernoj matrici pa bi kasnije mogle difundirati u hranu.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 10:05   #52
Quote:
18Delta kaže: Pogledaj post
a ma nemoj? hvala na prosvijetljenju!

ti si gore u postu napisao "Problem je što su to različite plastične mase (čep i boca) koje su nemješljive"! A ja pitam tko uopce kaze da bi se razlicite mase mijesale??
Nemoj se ljutiti, ali kad postavljaš takva pitanja vidim da ne razumiješ reciklažu. Jer da ti vidiš kako to izgleda odmah bi ti bilo jasno. Zato sam i dao linkove na wikipedu. Samo pogledaj gorenavedeni link i sliku (jer slika govori više od tisuću riječi). Inače na slici je već "razvrstana plastika".
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 13:17   #53
Quote:
Raskoš kaže: Pogledaj post
No i dalje čekam da se javi netko tko zna tko skuplja čepove.
Koliko ja znam - nitko.
Jim32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 19:14   #54
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Nemoj se ljutiti, ali kad postavljaš takva pitanja vidim da ne razumiješ reciklažu. Jer da ti vidiš kako to izgleda odmah bi ti bilo jasno. Zato sam i dao linkove na wikipedu. Samo pogledaj gorenavedeni link i sliku (jer slika govori više od tisuću riječi). Inače na slici je već "razvrstana plastika".
i dalje ne shvacam zast mi se obracas? jesam rekao da se ne treba mijesat!!! ono prvobitno pitanje bilo je retoricko, ok? ah...
18Delta is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2007., 19:31   #55
I mene zanima kamo s čepovima, ne da mi se plati, poklanjam ih jer su stvarno odurni kad se nađu negdje na tlu onako prljavi.

Hvala na linkovima, ja sam bila čula da se ta plastika samo drobi kako bi zauzimala manje mjesta i odlaže, nisam znala da postoji stvarna reciklaža kao kod stakla.
__________________
Živi i pusti druge da žive!
svjetloisjena is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 11:06   #56
Evo da malo oživim ovu temu. Godinama skupljam otpad za reciklažu, ali sam tek jučer shvatila da se plastični čepovi od boca ne smiju bacat u kontejnere. Do sad sam uredno skidala čepove misleći kako to trebam raditi da prilikom prešanja te boce ne pucaju, te ih isto tako bacala odvojeno. Inače maksimalno izbjegavam kupovanje proizvoda u plastičnoj ambalaži, više preferiram staklo... E sad... ni staklo nije k'o što je nekad bilo... Nikad nisam vidjela kontejner za staklo na kojem postoje dva otvora - za obojeno i obično.

Da se vratim na plastiku. Ja skupljam svu plastiku. Najviše imam boca od ulja i octa, čašica od jogurta i raznih bočica od šampona i sl. Gazirane sokove u pet ambalaži kupujem samo kad moram (proslava dječjih rođendana i sl.), mineralnu vodu kupujem u staklenim bocama, tako da nikad ni ne idem po trgovinama vraćat ambalažu. Sva sreća da su mi kontejneri u blizini. Po ovome što sam do sad pročitala, sve je to uzaludan trud. Da li to znači da trebam odustat i takvu ambalažu bacat u obične kontejnere? Zar se baš nikako ne mogu reciklirat bočice od šampona za kosu? I što je najvažnije, zar ne bi gradu bilo od interesa da ima što manje otpada, bez obzira na skupo recikliranje? razumljivo mi je da privatnicima nije isplativo jer u prvom redu gledaju na svoj profit, ali jedan grad, općina, mjesna zajednica bi o tome itekako trebali vodit računa
nives01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 11:21   #57
Malo googlanja i bingo:
staklo:
Quote:
U Vetropack Straži, našoj jedinoj tvornici staklene ambalaže, postoji pogon za preradu staklenog krša u kojem se može preraditi otpadno ambalažno staklo s područja čitave Hrvatske.
karton:
Quote:
Od kada se u studenom 2006. u Hrvatskoj pomalo počela prikupljati otpadna kartonska ambalaža za napitke pa do konca godine prerađeno je ukupno 200 tona.

Početak recikliranja te ambalaže u Hrvatskoj obilježava uspješno testno recikliranje u Papirnoj industriji PAN iz Zagreba.
plastika:
Quote:
U Podrutama kod Novog Marofa izgrađen je Centar za recikliranje plastike. To je prvo cjelovito postrojenje takve vrste u Hrvatskoj, temeljeno na najmodernijim tehnologijama sortiranja, pranja te regranuliranja PET-a i ostale plastike. Osim građevinskih objekata, reciklažni centar uključuje i prostore za skupljanje i sortiranje plastike površine 10 ha. Kapacitet postrojenja je 5000 tona godišnje, a proizvodni proces «boca od boce» jamči istu kvalitetu novih proizvoda. Za otkup proizvoda iz regranulata zainteresirani su vodeći hrvatski prehrambeni brandovi poput Lure, Agrokora i Podravke (Tošić, 2006.). Pohvalno je da je i Hrvatska prepoznala kako plastika zlata vrijedi.
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.08.2007., 13:29   #58
Quote:
nives01 kaže: Pogledaj post
Ja skupljam svu plastiku. Najviše imam boca od ulja i octa, čašica od jogurta i raznih bočica od šampona i sl. Gazirane sokove u pet ambalaži kupujem samo kad moram (proslava dječjih rođendana i sl.), mineralnu vodu kupujem u staklenim bocama, tako da nikad ni ne idem po trgovinama vraćat ambalažu. Sva sreća da su mi kontejneri u blizini. Po ovome što sam do sad pročitala, sve je to uzaludan trud. Da li to znači da trebam odustat i takvu ambalažu bacat u obične kontejnere?
Nažalost, da.
Marsel is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.08.2007., 16:50   #59
Quote:
Rebecca Guay kaže: Pogledaj post
Zato što ovi zadnji sadrže kemikalije koje nisu pogodne da se miješaju s nečim u što bi išla hrana.
Nakon taljenja plastike mnoge bi tvari (potencijalno štetne) ostale "zarobljene" u polimernoj matrici pa bi kasnije mogle difundirati u hranu.
a zašto se ne recikliraju staklenke? od kompota npr.?
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.08.2007., 08:15   #60
Quote:
extreme kaže: Pogledaj post
a zašto se ne recikliraju staklenke? od kompota npr.?
Recikliraju se, staklo je jedina tvar koja se može 100% reciklirati bez da gubi svoja svojstva.
Jedino mora biti razvrstana prema tipu (boji) stakla!
Zapravo osnovni problem reciklaže je razvrstavanje "smeća".
Rebecca Guay is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:36.