Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.08.2017., 22:50   #101
Quote:
Dread kaže: Pogledaj post
U ovom filmu je jedini plus Johnny Depp. Da Poirota glumi David Suchet, jedva bi čekala film... ovako....
Ja ne volim ni Deppa tako da mi je ovo totalni fail.
hasrett is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2020., 22:35   #102
Nedavno sam proveo neko vrijeme uz Agatine romane. Zbrojivši pročitane naslove s onima koje sam prije čitao sad to čini kolekciju od nekih 15-ak djela.
Pa reko, da poredam ode vlastitih top 5, možda nekome u budućnosti bude putokaz ili sugestija za čitanje, a možda neko posloži vlastite favorite, kao reakciju na moju ljestvicu (ljestvice su mi uvik interesantne).

Ovako bi to išlo:

1.Ubojstvo Rogera Ackroyda
2.Deset malih crnaca
3.Ubojstvo u Orient Expressu

4.Pet malih praščića

5.Smrt na Nilu

Praznine nisu slučajne: prva su mi tri jasno ispred četvrtog, kao što je četvrti jasno ispred petog (koji sam po sebi nije jasno ispred nekolicine iza njega, a oni su redom: ABC ubojstva, Božić Herculea Poirota i Najavljeno umorstvo).
Među prva tri nemam izraženog favorita, poredak je takav čisto iz razloga što sam sebi zadao da jasnog poretka mora biti.

Roger Ackroyd mi je bio fantastičan, rješenje slučaja genijalno do te mjere da nikad kasnije tako osupnut i oduševljen nisam bio.
Porazbacani tragovi su također sjajni i Agata je rijetko kad imala tako pametno složenu slagalicu.
Deset crnaca mi je tu zbog ambijenta - malog izoliranog otoka na koji je radnja smještena - i zbog odlične ideje i egzekucije iste - da osobe ubija jednog po jednog, na način kako je to izloženo u brojalici po kojoj roman nosi ime.
Orient Express: također ambijent - volim zatvorene, jasno zacrtane prostore u kojima se radnja odvija. Najbolja galerija likova koju je Christie stvorila. Neka fantastično nadahnuta rješenja veoma pametno složene slagalice.

Praščići: svidila mi se koncepcija, način na koji je slučaj izložen i na koji je razriješen. Nekome su opetovana ponavljanja informacija suvišna i nepotrebno usporavaju radnju, meni to nije bio slučaj. Bilo mi je zanimljivo.

Nil... Ovo je bilo teško. Preostala tri koja sam naveo bila su mi sjajna - pogotovo mi je Božić, kao sublimacija Agatina stila pripovijedanja i ekonomičnosti, lipo sjeo, no Nil je bio najegzotičniji i najzabavniji od navedenih.

U čitanju sam se uglavnom vodio nekim općeprihvaćenim ljestvicama i uputama s neta.
Nije mi ideja bila da čitam nasumično jer znam da mogu lako naletit na nekolicinu promašaja (kakvih je kod Agata svakako bilo).
Onima koji su bolje upućeni u njen opus ova ljestvica neće se činiti posebice originalnom, no to niti nije njezina namjena.

Zdravstvujte!
Brne is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2020., 21:07   #103
Veliku većinu djela Agathe Christie pročitao sam u ranijim tinejdžerskim godinama, tako da ne znam kakve bi mi knjige koje slijede bile sada da ih idem opet pročitati, ali ove koje navodim su mi se tada definitvno istaknule (ljestvica je tu, ali ne ide po rasporedu od najboljoj ka najgoroj knjizi, nego kako se sjetim)

1. Opasnost u End Houseu.
Zbog igrice na temelju te knjige sam i ogreznuo u svijet Agathe Christie, zato joj pripada počasno prvo mjesto. Sviđa mi se glavni misterij i rasplet, ali i 'sub-plotovi'.

2. 10 malih crnaca.
Također mi se sviđa neutralizacija gostiju u stilu jedan-po-jedan po ritmu uznemirujuće pjesmice te ograničeni teren uz definirani broj potencijalnih krivaca. Zaista autoričin magnum opus.

3. Božić H. Poirota.
Tu mi je već utisak ostavio film, jer sam nakon već spomenute igrice Peril at End House prvo krenuo na filmove (a Božić H. Poirota baš je osvanuo na DVD-u u trgovinama), zatim na knjige (prva mi je bila Patriotsko ubojstvo, koja me ipak nije previše opčinila). U svakom slučaju, Božić mi je jedna od omiljenih knjiga AC. 'Setting', likovi, metoda ubojstva, tragovi, krivac - sve je čista klasika (u dobrom smislu).

4. Prema ništici.
Dosta mračna knjiga; kraj koliko se sjećam nije bio sasvim nepredvidiv, ali sam baš guštirao u svakom trenutku.

5. Ubiti je lako.
Možda se tu radi o knjizi koja je imala veći utjecaj na predpubertetskog mene nego bi to imala danas, ali se zaista radi o izopačenoj misteriji gdje mi je kraj bio super.

6. Ubojstvo u Mezopotamiji.
Ovdje koliko se sjećam možda nije bilo nekog 'grand reveal-a', šokantnog kraja koje čitatelj nije mogao ni namirisati, međutim, cijela radnja po sebi i je i više nego dramatična i puna manjih 'eksplozija'. Sve se otkriva i ide u svom smjeru postepeno, uz iznenađujuće velik broj leševa. Definitivno sasvim drukčije od većine detektivskih romana AC.

7. Zla kuća.
Još jedan mračni roman sa šokantnim krajem. Ovdje su tragovi i dokazi lijepo raštrkani tako da pažljiv čitatelj može proniknuti u identitet ubojice, ali AC nikako taj posao nije učinila jednostavnim.

8. Ubojstvo Rogera Ackyorda.
Opet, lijepo postavljena slagalica s upečatljivim i iznenađujućim krajem.

9. Pet malih praščića.
Sviđa mi se cjelokupan zločin (motiv, izvedba, krivci i nevini, posljedice) i način na koji je ispričana, odnosno cijela ideja iza knjige.

10. Tajna sedam satova.
Istini za volju, iz ovog romana ne sjećam se skoro ničega, osim da se radilo o nekim satovima ispod kreveta (možda?) i da je jedna likuša stalno ponavljala riječ 'suptilan'. Ali sjećam se da mi je bilo gušt čitati ga.

Nažalost, Orient Express sam si sam spojlao pročitavši kraj, što si nikad neću oprostiti. Vječita noć mi je bila isto vrlo dobra, ali pročitao sam je ponovo nedavno i ipak mislim da ne spada baš u najbolje.
Slavko3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2021., 19:59   #104
Pročitala sam dosta njezinih knjiga, a nakon duge pauze (nekoliko godina) čitala sam nedavno Crooked House (Zla kuća). Ova mi je knjiga totalno prošla ispod radara, tek kad sam vidjela da postoji film o njoj, požurila sam sa čitanjem.

Puno sam detalja iz mnogih knjiga u međuvremenu zaboravila, no ove su mi se usjekle u pamćenje:

1. Karte na stol
S tako reduciranim brojem osumnjičenih Christie je meni ovdje pokazala svoju genijalnost u rekonstruiranju zločina baziranom na psihologiji svakog od mogućih počinitelja.

2. Deset malih crnaca
Naravno da mi je jedna od top. Sjećam se da sam knjigu počela čitati navečer i ostala cijelo noć budna dok nisam zavrsila - tik pred zoru. Sjećam se i da me u jednom trenutku bilo čak strah saznati što dolazi na sljedećim stranicama, no nisam mogla stati s čitanjem.

3. Ubojstvo u Orijent Expresu
Potpuno neočekivani završetak, triler u finom izdanju. To jezivo okruženje i Lijepa naša kao mjesto radnje.

4. Sastanak sa smrću
Ova knjiga je u meni probudila najviše suosjećanja prema nekim protagonistima i pojedini dijelovi su me pošteno ražalostili.

5. Napuklo ogledalo
Ovu knjigu stavljam na listu jer ima jedan vrlo upečatljiv (presudan) detalj koji mi je njezinu fabulu učinio pamtljivom. U međuvremenu sam zaboravila naslov, ali nedavno odgledala jedan od filmova (ima ih mislim najmanje 3) i čim se ukazao taj detalj, odmah mi zabljesnulo o kojem se djelu radi.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2021., 02:53   #105
PITALICA za fanove

Kako se zove Agathin roman u kojem sasvim odsutnu i rastresenu djevojku (kasnije se ispostavlja da su to bili simptomi straha... ) spašava junak koji se ključne noći penjao iznad litice po užetu čija je vlažnost - pored mjesečine - od presudne važnosti za rješenje zločina?
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.01.2021., 18:39   #106
Vjerojatno nije, no reći ću A Caribbean Mystery. Sjećam se da je bilo govora o nekoj litici.
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2021., 00:13   #107
Nije sigurno ta.

Ni ja se zapravo ne mogu sjetiti, a pamtim sadržaj jako dobro.... Mogla bi biti "Prema ništici"?...
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2021., 00:41   #108
Blizi se cas?
calecaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2021., 15:14   #109
Original je TOWARDS ZERO, i ja sam čitala prijevod "Prema ništici" ...

Ne znam da li je nova generacija prevoditelja to uljepšavala i dotjerivala prema novom pravopisu itd
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2021., 18:57   #110
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
Original je TOWARDS ZERO, i ja sam čitala prijevod "Prema ništici" ...
Moram priznati da tu nisam čitala.

Tko tamo detektira... Marple, Poirot ili neki XY?
Dinah is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2021., 09:03   #111
To je to. Bliži se čas, odnosno Prema ništici. Dva su različita prijevoda. Ok naslov.
Brne is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2021., 14:44   #112
Gledao sam dokumentarac o gospođi..Nevjerojatna osoba..Čisti genije !
__________________
Ima ljudi koji su sretni u svom očaju - Dan Tana
Eneja Od Danaja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2021., 18:29   #113
Kak se zove dotični dokumentarac?
Chuky1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.02.2021., 10:28   #114
Quote:
hasrett kaže: Pogledaj post
Quote:
lexluthor84 kaže: Pogledaj post
Neznam čemu još jedna ekranizacija ovog romana,jest da je klasik,definitivno dragulju u žanru,ali već su ga nekoliko puta ekranizirali.
Komentari na IMDB-u također nisu pohvalni:
Quote:
There is no reason for this film. It was quite dull with a strange blue tint throughout. Could it be the result of a digital shot?

I lied. There is another mystery. Who thinks financing these boring stories with silly actors and worse actresses is a good idea?

Link

Quote:
Dinah kaže: Pogledaj post

3. Ubojstvo u Orijent Expresu
Potpuno neočekivani završetak, triler u finom izdanju. To jezivo okruženje i Lijepa naša kao mjesto radnje.
Sa Wikipedije:

Quote:
When Poirot rings his bell for water, Michel informs him that the train is stuck in a snowbank between Vinkovci and Brod.
Jedan od likova komentira kako su stali u 'europskoj zabiti'.
I da je bolje da slučaj ubojstva rješava spretni Poirot nego lokalne vlasti.

Nedavno je na TV-u bio dokumentarac o A. Christie. Mislim da u produkciji DW-a.
Voljela je putovati i fotografirati - pa je tako na jednom od putovanja i upoznala drugog muža, arheologa Maxa Mallowana.

Quote:
My chief dislikes are crowds, loud noises, gramophones and cinemas. I dislike the taste of alcohol and do not like smoking. I do like sun, sea, flowers, travelling, strange foods, sports, concerts, theatres, pianos, and doing embroidery.

(Wikipedia)
S Wikipedije, o povijesti Orient-Expressa:

Quote:
The luxurious dining car, where scenes for Murder on the Orient Express and other films were filmed, is now in the OSE museum of Thessaloniki. The local authorities plan to refit the train to make it available for tourist use around the Balkans in the near future.
Link
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2021., 22:24   #115
Prvi roman Agathe Christie koji sam pročitala bio je Mačka među golubovima pa zatim Zlo pod suncem. To su romani koji su me navukli na Christie.

Među najbolje stavila bih Ubojstvo Rogera Ackroyda, 1o malih crnaca, Smrt na Nilu, Smrt u Mezopotamiji. Velika četvorka bila mi je omiljena knjiga ali razrješila se na poprilično razočaravajući način.
__________________
Unbowed, Unbent, Unbroken
Garfieldica 007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2021., 17:33   #116
Pozdrav zanima me ime jedne knjige. Autorica je Agatha Christie, rijec je naravno o krimicu, ali u glavnoj ulozi nisu niti Poirot niti Marple. Karakteristicno za roman je da je vrijeme radnje u dalekoj proslosti, a mjesto radnje je u Mezopotamiji ili nesto slicno ako se ne varam. Znam da se radnja vrti oko jedne obitelji ciji clanovi u rasponu od godinu dana umiru jedan po jedan.

Ako itko zna kako se zove knjiga, bio bih zahvalan
LoveCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2021., 22:25   #117
U Mezopotamiji ili Egiptu... ?

U knjizi Death comes as the End radnja se događa 2000 pr.n.e., ali u Egiptu...

Ne sjećam se točno radnje i broja ubijenih, ali se sjećam ubojice i njegove psychology
__________________
"Vrijednost ideje se može odrediti kvalitetom onih koji je zastupaju" (A. Hemon)
Nea-- is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2021., 22:58   #118
Quote:
Nea-- kaže: Pogledaj post
U Mezopotamiji ili Egiptu... ?

U knjizi Death comes as the End radnja se događa 2000 pr.n.e., ali u Egiptu...

Ne sjećam se točno radnje i broja ubijenih, ali se sjećam ubojice i njegove psychology
Da, to je to! Hvala!
LoveCro is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.04.2021., 00:02   #119
Dobar joj je taj roman. To što se dešava u drevnom Egiptu daje posebnu dimenziju.
__________________
There is neither creation nor destruction, neither destiny nor free will, neither path nor achievement. This is the final truth.
Sri Ramana
Truman is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2021., 17:11   #120
Quote:
Truman kaže: Pogledaj post
Dobar joj je taj roman. To što se dešava u drevnom Egiptu daje posebnu dimenziju.
Jedan od meni drazih romana, a ujedno i prvi roman Agathe Christie koji sam citao:bonk

10 malih crnaca, Sjena smrti, Ubojstvo u orient expressu i Smrt dolazi na kraju su mi njeni najdrazi romani!
LoveCro is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:09.