Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.05.2014., 23:42   #81
Sto je najveci paradoks, sva ta birokratska zavrzlama na koju sam se svojedobno (s pravom!) zalila, me sprinecila zaletiti se u jos vecu glupost. Jer je ostavila (i vise nego dovoljno ) vremena da se neke druge okolnosti iskristaliziraju i daju mi mogucnost vidjeti da ni hipotetski nema sanse za pozitivnu racunicu. Iducih x godina.
Marica Carica is offline  
Old 03.05.2014., 23:56   #82
Na kraju smo zakljucili da do daljnjeg bolje stopirati sve, pigotovo dok se ne vidi sto ce biti s tom zgradom koja propada. Eventualno ograditi i koristiti kao parking, skladiste, staviti kontejner ili slicno. Nista vise od toga.

Iduce smo isli pogledati stan koji se meni dopao. Ovaj:
http://www.remax-centarnekretnina.co...-i-red-do-mora
Na zalost stan ima zabiljesku da se oko njega vodi nasljednicki spor Pitam pa koji kuki vam onda stan radi u prodaji. Kaze gdicna pa eto ja vam moram reci i to je to O.o

Nakon toga mi je pukao slifer, jerbo, 10 godina kasnije ja sam opet na sq1. i napravih turneju Crikva>Nin>Murter>Krapanj (na konem se btw prodaju rusevine pod arhitekturom za 65.000€+ ) >Bihac>Una>ZG. Turisticki.

Biti a ne imati...
Marica Carica is offline  
Old 04.05.2014., 00:05   #83
Ma Murteru nisi ništa našla? Ja sam bila prije jedno 2 godine, sve je vrvilo od natpisa 'prodaje se'...

Ili prije tri godine kako vrijeme brzo ide!
ViktorViktorija is offline  
Old 04.05.2014., 00:19   #84
Turisticki velim.
Nisam vise trazila. Brala sam kadulju za sirup i motar za kiselis. jerbo mi je, ko sto rekoh, vec sjevernije pukao film, malo relaksacije nije na odmet. osim toga ne bih juznije od crikvenicko-vinodolske rivijere, vec i sad se osjeti razlika po dolascima: jug je predaleko. I pust je previse zimi/vikendima.

Na Murteru sam tu i tamo bacila oko na ono sto sam usput vidjela da se prodaje. Prodaje se puno starina u centru Murtera, sto obnovljenih sto derutnih. Sav im je centar razrovan jer polazu nekakve cijevi. Samostojeci objekti izvan centra koji su necemu su svi 250+. Meni je jug 100x ljepsi ali nije realisticno, treba 2dana za put.
Marica Carica is offline  
Old 04.05.2014., 00:22   #85
Kužim...
ViktorViktorija is offline  
Old 04.05.2014., 00:25   #86
Quote:
Marica Carica kaže: Pogledaj post
Sto je najveci paradoks, sva ta birokratska zavrzlama na koju sam se svojedobno (s pravom!) zalila, me sprinecila zaletiti se u jos vecu glupost. Jer je ostavila (i vise nego dovoljno ) vremena da se neke druge okolnosti iskristaliziraju i daju mi mogucnost vidjeti da ni hipotetski nema sanse za pozitivnu racunicu. Iducih x godina.
Da Linić lupi porez na nekretnine, pogotovo nezavršene, da vidiš kako bi se brzo riješilo...

btw, evo i real life priče iz Danske koja je svojevremeno bila neka tema ovdje.
Cijena najma u Danskoj je cca 7 EURa po m2 u vrlo kvalitetnoj i energetski učinkovitoj zgradi u uređenom naselju. lokacija je u manjem gradu (uspordiv s Zabokom u odnosu na zg) ali javnim prijevozom, naravno jako dobro povezanim, na način koji prosječnom rvatu nije pojmljiv. Tamo nikome normalnom, mlađemu od 45 ne pada na pamet kupovati nekretnine. Iznajmljuju uglavnom firme koje se isključivo bave tim poslom, koje ujedno i grade nekretninu. Cijena najma se računa obzirom na iznos investicije i rok isplate i navodno postoji pravilo za formiranje cijene(tako mi je rečeno iz prve ruke da to nije tržišna logika neko investicijska). e sad cijena najma je recimo nešto veća nego kod nas ali su i plaće u prosjeku veće 5 puta. ako uzmemo to u obzir, rekao bih da je najam u Danskoj jeftiniji barem cca 3 puta nego kod nas s time da je najam zakonski jako dobro riješen i štiti i najmodavca i najmoprimca.

Dodao bih jo i to da su auti u danskoj duplo skuplji nego kod nas. Rijetko koja obitelj ima dva auta. Čak i oni s dobrim primanjima voze za naše pojmove stare i neugledne aute. Razlog je vrlo jednostavan. Javni prijevoz je toliko dobro organiziran da nepostoji posebna potreba za automobilom, a drugo danska ne proizvodi automobile niti je strateški orjentirana na auto industriju i ovo je neka vrsta poreza na uvoz.

Zadnje uređivanje sick.am : 04.05.2014. at 00:31.
sick.am is offline  
Old 04.05.2014., 14:20   #87
Mare, jesi prodala ti ono u Gorici?
Monsignor.m is offline  
Old 04.05.2014., 17:19   #88
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
Cijena najma u Danskoj je cca 7 EURa po m2 u vrlo kvalitetnoj i energetski učinkovitoj zgradi u uređenom naselju. lokacija je u manjem gradu (uspordiv s Zabokom u odnosu na zg) ali javnim prijevozom, naravno jako dobro povezanim, na način koji prosječnom rvatu nije pojmljiv.
Tipčan stav prosječnog rvata je da pljuje i po onomu što je dobro u Hrvatskoj, a javni prijevoz u Hrvatskoj je dobar. Provjeriti što kažu stručnjaci u lonelyplanet, tripadvisor, itd...
Quote:
sick.am kaže: Pogledaj post
e sad cijena najma je recimo nešto veća nego kod nas ali su i plaće u prosjeku veće 5 puta. ako uzmemo to u obzir, rekao bih da je najam u Danskoj jeftiniji barem cca 3 puta nego kod nas s time da je najam zakonski jako dobro riješen i štiti i najmodavca i najmoprimca.
Prosječan rvat uvijek uspoređuje našu neto plaću sa bruto plaćom u inozemstvu. Zato i griješi. Dio usporedbe Zagreba i Kopenhagena vezano uz nekretnine prema www.numbeo.com.
Prosječna plaća (Zagreb) 5,363.88 kn (Copenhagen) 18,947.25 kn +253.24 %
U Kopenhagenu će trebati oko 32,287.16 kn za održavanje istog standarda života koji možete imati s 16.000,00 kn u Zagrebu (uz pretpostavku iznajmljivanja u oba grada).
Cijena iznajmljivanja u Kopenhagenu 258.25% veća nego u Zagrebu
Cijena m2 u centru Zagreba (17,765 kn), u centru Kopenhagena (31,875 kn)
Banana10 is offline  
Old 04.05.2014., 17:29   #89
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Tipčan stav prosječnog rvata je da pljuje i po onomu što je dobro u Hrvatskoj, a javni prijevoz u Hrvatskoj je dobar.
Kako ti nije neugodno ovako nešto izvaliti?
Ili je u tvojoj rodnoj zabiti prvi bus/vlak bio na 2 sata hoda pa ti je ovo što imaš po većim HR gradovima OK?

O.T.
Katastrofalni javni prijevoz (koji je u ZG-u još kao dobar iako je isto sranje) je također još jedan minus za cijene nekretnina U HR..
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Old 04.05.2014., 19:56   #90
Ako vam je vani tako lijepo i rastu novci na drveću koji kiton ne odete tamo? Ili još bolje, zašto niste odavno otišli? Nabrojali ste toliko divnih zemalja Europe gdje je toliko bolje i gdje bi s prosječnom hrvatskom plaćom živjeli kao begovi. Zašto onda ne odete tamo? Pitam jer mi je nevjerovatno da ste još u RH ako znate da je tamo toliko bolje, sve je sređeno, divno, vrijeme je super...
pohranjujte is offline  
Old 04.05.2014., 21:24   #91
Quote:
lee_chan kaže: Pogledaj post
Katastrofalni javni prijevoz (koji je u ZG-u još kao dobar iako je isto sranje) je također još jedan minus za cijene nekretnina U HR..
Nisi citirao rečenicu do kraja. Napisao sam da provjeriš svoje predrasude u lonelyplanet, tripadvisor i drugdje. Ti vodiči žive od toga da daju točne informacije. Evo što kaže Jeanne Oliver, koja je napisala nekoliko knjiga o Hrvatskoj za Lonely Planet:

"Zagreb is not a car culture; its citizens are happy to take advantage of the excellent public transportation system that offers 24/7 service."
Banana10 is offline  
Old 04.05.2014., 21:50   #92
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Nisi citirao rečenicu do kraja. Napisao sam da provjeriš svoje predrasude u lonelyplanet, tripadvisor i drugdje. Ti vodiči žive od toga da daju točne informacije. Evo što kaže Jeanne Oliver, koja je napisala nekoliko knjiga o Hrvatskoj za Lonely Planet:

"Zagreb is not a car culture; its citizens are happy to take advantage of the excellent public transportation system that offers 24/7 service."
Zagreb je samo grad u Hrvatskoj, ta recenica znaci samo da je u Zagrebu dobar javni prijevoz, sto za ostatak hrvatske se i nebi bas moglo reci.


Sent from my iPad using Tapatalk HD
Lost_Cojones is offline  
Old 04.05.2014., 21:52   #93
Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Nisi citirao rečenicu do kraja. Napisao sam da provjeriš svoje predrasude u lonelyplanet, tripadvisor i drugdje. Ti vodiči žive od toga da daju točne informacije. Evo što kaže Jeanne Oliver, koja je napisala nekoliko knjiga o Hrvatskoj za Lonely Planet:

"Zagreb is not a car culture; its citizens are happy to take advantage of the excellent public transportation system that offers 24/7 service."
Sve što piše na internetu je točno? Jesli li ti iz Zagreba? Jesi li ikada koristio taj genijalni javni prijevoz?

Meni je jasno da to može misliti netko tko ima 2 stanice tramvajem do posla, ali ja sam se godinama vozio tim busevima i tramvajima i ne, nikako ne mogu reći da je javni prijevoz dobar. Ako nisi na glavnoj tramvajskoj "štrasi", najebo si. Pokušaj iz bilo kojeg dijela grada putovat na Žitnjak svaki dan javnim prijevozom. Probaj živjet u Španskom pa naći posao u Dubravi (15 km udaljenost i skoro sat i pol vožnje u jednom smjeru). Sesvete - Trg je isto 15 km, a čini se kao dvije svjetlosne godine...
vjecno nadrkan is offline  
Old 04.05.2014., 21:55   #94
Treba li energetski certifikat za oglašavanje/prodaju stana?

Prije par mjeseci bila je frka oko certifikata i potrebe za njima pri oglašavanju/prodaji nekretnine. Kakve je stanje sada po tom pitanju?

Naime, htio bi objaviti oglas za prodaju stana (preko 50 m2), ne znam moram li imati taj dokument.

Hvala na pomoći.
Djete Kreten is offline  
Old 05.05.2014., 08:23   #95
Quote:
vjecno nadrkan kaže: Pogledaj post
Sve što piše na internetu je točno? Jesli li ti iz Zagreba? Jesi li ikada koristio taj genijalni javni prijevoz?

Meni je jasno da to može misliti netko tko ima 2 stanice tramvajem do posla, ali ja sam se godinama vozio tim busevima i tramvajima i ne, nikako ne mogu reći da je javni prijevoz dobar. Ako nisi na glavnoj tramvajskoj "štrasi", najebo si. Pokušaj iz bilo kojeg dijela grada putovat na Žitnjak svaki dan javnim prijevozom. Probaj živjet u Španskom pa naći posao u Dubravi (15 km udaljenost i skoro sat i pol vožnje u jednom smjeru). Sesvete - Trg je isto 15 km, a čini se kao dvije svjetlosne godine...
Ja sam rođen u Zagrebu, ali sam zbog posla živio na tri kontinenta, bio u barem 50-60 velikih gradova širom svijeta pa mogu uspoređivati. Dakle Zagreb ima odličnu mrežu javnog projevoza, nove i klimatizirane tramvaje, nove autobuse, odličan prigradski novi vlak. Ostali veliki gradovi imaju također OK javni prijevoz, međugradski autobusni promet je također izvrstan, prigradski vlakovi isto tako, otoci odlično povezani sa modernim brodovima i trajektima.

Konkretno, od Španskog do Dubrave ima odličan prigradski vlak čiji je vozni red namijenjen baš radnicima, Sesvete je već drugi grad, ali isto odlično povezan progradskim vlakom sa centrom Zagrebom (jer glavni kolodvor je baš u centru). Ako nisi na glavnoj tramvanskoj „štrasi“ onda si sigurno blizu nekog autobusa ili vlaka.

Pa ako imaš 15 km do posla trebati će ti dosta vremena u bilo kojem gradu na svijetu, nije tu Zagreb iznimka. Tu u Hrvatskoj su neki ljudi vječno nezadovoljni sa svime (pogledaj svoj nick), pa da se izumi i teleportacija u javnom prijevozu, opet bi gunđali.
Banana10 is offline  
Old 05.05.2014., 13:14   #96
Quote:
dsvbo kaže: Pogledaj post
Kolega "Down Under" bas prodaje nesto takvo.
Nasla sam njegov jedan post na ovoj stanici:

https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post49809479

pa mu preko njegovog nicka mozes poslati PM
Zaboravih zahvaliti, mislim da je to kolegino preveliko.
I tako mi je plan možda otići u Varaždin na par dana pa vidjeti iz prve ruke tamošnju ponudu (ne kupujem ja nego član obitelji, kako stvari sad stoje).

Zadnje uređivanje ViktorViktorija : 05.05.2014. at 14:07.
ViktorViktorija is offline  
Old 05.05.2014., 17:50   #97
Quote:
Djete Kreten kaže: Pogledaj post
Prije par mjeseci bila je frka oko certifikata i potrebe za njima pri oglašavanju/prodaji nekretnine. Kakve je stanje sada po tom pitanju?

Naime, htio bi objaviti oglas za prodaju stana (preko 50 m2), ne znam moram li imati taj dokument.

Hvala na pomoći.
do trenutka sklapanja ugovora o kupoprodaji kupcu moraš predočiti certifikat i ne smiješ sklapati ugovor bez nj.

certifikat trebaš imati i ranije kod oglašavanja, ako ćeš oglašavati u medijima koji su javni mediji po zakonu, a kod običnih oglasnika koji nisu mediji ne trebaš imati do trenutka sklapanja ugovora.

to je porez u iznosu 2.700 kn po stanu koji se plaća privatnicima koji izrađuju certifikat, a do sada nije utvrđeno da ima neki utjecaj na odluku kupca o kupnji.
__________________

Kupujem kad je skupo, a dajem zabadaf
jelko is offline  
Old 05.05.2014., 20:53   #98
Quote:
jelko kaže: Pogledaj post
do trenutka sklapanja ugovora o kupoprodaji kupcu moraš predočiti certifikat i ne smiješ sklapati ugovor bez nj.

certifikat trebaš imati i ranije kod oglašavanja, ako ćeš oglašavati u medijima koji su javni mediji po zakonu, a kod običnih oglasnika koji nisu mediji ne trebaš imati do trenutka sklapanja ugovora.

to je porez u iznosu 2.700 kn po stanu koji se plaća privatnicima koji izrađuju certifikat, a do sada nije utvrđeno da ima neki utjecaj na odluku kupca o kupnji.
Mislim da spade u kategoriju "državni poticaji privatnicima" a ne u poreze :-D.

Ne samo da nema utjecaja na odluku o kupnji, nego se po onome što se može vidjeti, nema utjecaja ni na tražene cijene.
komutator is offline  
Old 05.05.2014., 23:00   #99
TROL mjeseca a mozda i kvartala si!!!

Quote:
Banana10 kaže: Pogledaj post
Nisi citirao rečenicu do kraja. Napisao sam da provjeriš svoje predrasude u lonelyplanet, tripadvisor i drugdje. Ti vodiči žive od toga da daju točne informacije. Evo što kaže Jeanne Oliver, koja je napisala nekoliko knjiga o Hrvatskoj za Lonely Planet:

"Zagreb is not a car culture; its citizens are happy to take advantage of the excellent public transportation system that offers 24/7 service."



kaj sve ovdje necu procitat,
taman kad mislim da sam cuo svakakvih provala i gluposti...al ovo je VRH!!!
zagreb i hr ima super prijevoz....!??!?!
pa to moras bit na teskim opijatima za ovakve trolovske izjave...

A to sve skupa potkrepljujes jednom recenicom neke vanabi balkanke/amaterke iz LP koja se prevezla dvije stanice ZETom u toku svog zivota

Tragicna istina je sljedeca....ZET je "najbolji" oblik prijevoza unutar HRa,pa si onda mozes mislit kakvi su ostali....
al to nije nit cudno,jer drzava je politickim dekretima centralizirana u doba vrhovnika i od tuda je krenulo odumiranje ostatka drzave..
ovo je sada zamo zavrsna faza...vecina mjesta/opcina po slavoniji nit nema nikakav oblik prijevoza..ili imaju jedan bus dnevno(u stilu iz "tko to tamo peva") pa su ljudi prisiljeni kupovat aute jer iim je "isplativijie"
busprijevoznicima se neisplati vozit neke linije ak nema sufinaciranja.etc..
pruge su odavno zarastle u korov..



LOLČINA DO TOKIJA!!!
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Old 06.05.2014., 11:03   #100
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
....
Jaki su ti argumenti, imaš čak 8 smajlića. Daj drugi put prebaci 10, imati ćeš još jače argumente, jer drugih argumenata nisi iznio.

Da ZET je odličan javni prijevoz, klimatiziran, povoljan, čist, uglavnom prati vozni red, pokriva praktički cijeli grad, frekventan je, radi i po noći. To su ti moji argumenti da je ZET odličan javni prijevoz. Osim smajlića, koji je ono argument da nije odličan prijevoz?

A to da u svakom slavonskom selu nema javnog prijevoza, i nema, ali ga nema niti u svakom selu u puno bogatijim državama koje nisu imale tranziciju i rat. Javni prijevoz u Slavoniji ima Vukovar, Vinkovci, Osijek, Slavonski brod, možda još neko mjesto. Evo, npr ovdje je povezanost Vinkovaca sa selima i općinama u okolici:

http://www.polet.hr/images/odlazak.pdf

Iz čega se vidi da iz Vinkovaca u neko selo Cerna za koje nikad nisam čuo ide autobus preko 20 puta dnevno, pa što bi više htjeli, i to u državi koja ima puno većih problema od javnog prijevoza?
Banana10 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:21.