Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2014., 21:33   #21
Kokosari. Pricala mi je baka dok je bila ziva da su za vrijeme ww2 dok su bili talijani isli po selu i krali jaja i kokosi. Kasnije kad su dosle svabe, znali su donest naranče (koje baka nikad nije vidla pa je zagrizla s korom, pa su se ovi smijali) i cigarete...
mukiklc is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 08:54   #22
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Tko ih jebe.

Našamarili ih Hrvati u WW1 (Soča), našamarali ih Hrvati u Dalmaciji u WW2.

Znaju pjevati, znaju igrati nogomet, imaju masu ljepotica, ali brate, ratovati ne znaju
Naivno razmišljanje. Na Soči smo s njima ratovali kao dio carske vojske, u Dalmaciji ih nismo našamarali, kapitulirali su Amerikancima, ne nama.
Potcjenjivanje Talijana nam se može jedino o glavu obiti. Realnost je da su puno jači od nas i ako europrojekt doživi slom(prije kad nego ako), opet kreće grabež za susjedovim teritorijem. Ima tu još predatora koji nas vrebaju.
Možda i Srbi dođu na svoje, pa nas lijepo podijele sa Talijanima.
Niti je mrtav talijanski iredentizam niti srpske ambicije, samo su zamrznuti na neko vrijeme, do sljedećeg povoljnog trenutka. Svakakva iskušenja nas još čekaju, a mi nećemo biti spremni na njih.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 09:49   #23
Slazem se, treba se cuvati tog iredentizma. I srpskih pretenzija. Moj muz je prije par godina bio u Visegradu u Madjarskoj (poslovno, neki simpozij) i obilazili su Korvinov dvorac (jedan od najznacajnijih u Madj.) tamo. Unutar dvorca je nas kipar Ivan "Dalmata" (Duknovic, iz Vinisca) izradio prekrasnu cesmu. Ja sam muzu pricala o toj cesmi prije puta, a vodic je pricao kako je tu cesmu izradio Talijan Ivan Dalmata (bas je spomenuo Ivan a ne Giovanni). Muz ga je ispravio pred svima (na eng. se pricalo) i rekao kako nije bio Talijan, nego Hrvat, prezivao se Duknovic, dobio je nadimak po Dalmaciji itd itd. Vodic je i dalje negirao da je Hrvat, da je on Talijan i tako je muz opet dokazivao itd. Pisala sam Ministarstvu kulture i apelirala da jave Madjarima da ubuduce govore da je Ivan Dalmata Hrvat, ali badava.
A o srpskom svojatanju nase kulturne bastine: prije rata su Srbi mikrofilmirali kompletni dubrovacki arhiv i ti snimci se nalaze u Beogradu. Tamo, na temelju tih mikrofilmova, istrazuju dubr. povijest i knjizevnost. A nasi jos nisu mikrofilmirali niti digitalizirali i zbog tog je znatno teze istrazivati jer se osobno mora doci u arhiv u Du, sto zahtijeva i vrijeme i financije (dolazak, smjestaj, jer su vecina istrazivaca du knjiz i pov u Zg). E da, prije mjesec dana na slavistickom simpoziju u Sofiji je jedna Beogradjanka pricala o dostignucina Srba katolika u Du i na kraju je donijela zakljucak kako jedino sto vrijedi u dubr. knjiz. bastini proizlazi od Srba katolika. Nasi s FF se pobunili (pricali mi ovo kroatisti s FF). Ima puno takvih primjera iredentizma i srpskih posezanja za nasom bastinom (sve dubr knjizevnike su ubacili u srpsku knjizevnost). Na zalost, nasi vladajuci (i sada i prije) ne briga, ne vode brigu o nasoj bastini i ne bune se na takva svojatanja, tj. ne reagiraju, zanemaruju apele nasih strucnjaka oko takvih situacija, a to je opasno.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 10:25   #24
Ne samo da ih ima 10 puta vise i da su daleko bogatiji od nas, njihov utjecaj u svijetu je neusporedivo veci od naseg. Ovo je samo broj Italian-Americans u americkom kongresu, koji iako su kobajagi Amerikanci, imaju jos uvijek Italiju na srcu.
http://en.wikipedia.org/wiki/Italian...nal_Delegation

Utjecaj preko katolicke crkve je takodjer ogroman. Partizanske i holivudske floskule o talijanskom kukavicluku i nesposobnosti u ratu su glupost. Talijani kao ljudi su jednako hrabri i jednako "kukavice" kao i drugi narodi. Sve ovisi o motiviranosti i organizaciji. Zasto i kako su ratovali u WW2 je druga prica.

Zahebanciju sto smo imali s njima je bilo kroz Veneciju, dakle samo jedan talijanski grad! Do 20. stoljeca nismo ni imali posla sa cijelom Italijom. Na nasu srecu, Talijani su tada igrali na pogresnu kartu, ali to ne znaci da ce opet.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 11:30   #25
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Slazem se, treba se cuvati tog iredentizma. I srpskih pretenzija. Moj muz je prije par godina bio u Visegradu u Madjarskoj (poslovno, neki simpozij) i obilazili su Korvinov dvorac (jedan od najznacajnijih u Madj.) tamo. Unutar dvorca je nas kipar Ivan "Dalmata" (Duknovic, iz Vinisca) izradio prekrasnu cesmu. Ja sam muzu pricala o toj cesmi prije puta, a vodic je pricao kako je tu cesmu izradio Talijan Ivan Dalmata (bas je spomenuo Ivan a ne Giovanni). Muz ga je ispravio pred svima (na eng. se pricalo) i rekao kako nije bio Talijan, nego Hrvat, prezivao se Duknovic, dobio je nadimak po Dalmaciji itd itd. Vodic je i dalje negirao da je Hrvat, da je on Talijan i tako je muz opet dokazivao itd. Pisala sam Ministarstvu kulture i apelirala da jave Madjarima da ubuduce govore da je Ivan Dalmata Hrvat, ali badava.
A o srpskom svojatanju nase kulturne bastine: prije rata su Srbi mikrofilmirali kompletni dubrovacki arhiv i ti snimci se nalaze u Beogradu. Tamo, na temelju tih mikrofilmova, istrazuju dubr. povijest i knjizevnost. A nasi jos nisu mikrofilmirali niti digitalizirali i zbog tog je znatno teze istrazivati jer se osobno mora doci u arhiv u Du, sto zahtijeva i vrijeme i financije (dolazak, smjestaj, jer su vecina istrazivaca du knjiz i pov u Zg). E da, prije mjesec dana na slavistickom simpoziju u Sofiji je jedna Beogradjanka pricala o dostignucina Srba katolika u Du i na kraju je donijela zakljucak kako jedino sto vrijedi u dubr. knjiz. bastini proizlazi od Srba katolika. Nasi s FF se pobunili (pricali mi ovo kroatisti s FF). Ima puno takvih primjera iredentizma i srpskih posezanja za nasom bastinom (sve dubr knjizevnike su ubacili u srpsku knjizevnost). Na zalost, nasi vladajuci (i sada i prije) ne briga, ne vode brigu o nasoj bastini i ne bune se na takva svojatanja, tj. ne reagiraju, zanemaruju apele nasih strucnjaka oko takvih situacija, a to je opasno.
Moram reći da me najiskrenije duša boli kada pročitam nešto ovakvo.
Genneral is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 11:37   #26
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Možda i Srbi dođu na svoje, pa nas lijepo podijele sa Talijanima.
.
Srbi su nakon 1995. posve slomljeni u Hrvatskoj.

Taj rat bi bio moguć kao onaj 1991. u Sloveniji, nema zaleđa, nema krajeva koji bi im pružali potporu, evenutalno tri sela u istočnoj Slavoniji, ako i to.

Što se tiče Talijana, ista stvar, možda bi čak i u nekom takvom SF scenariju pokušali što u Istri, ali u Dalmaciji danas ima možda 30 Talijana, prosjek godina 85.
Tko bi njima dugoročno pružao potporu, čak se i Izrael povukao iz Gaze, jer im je bilo preskupo
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 11:40   #27
Quote:
Genneral kaže: Pogledaj post
Moram reći da me najiskrenije duša boli kada pročitam nešto ovakvo.
Što te ima boliti, njih neka boli kada kao turisti vide što je sve naše, i na što oni nikada neće smijenit ni prdnut
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 11:52   #28
jedini problem za italijane je demografski...nema ih u dalmaciji...a inace bez sumnje imaju najvise prava na dalmaciju
mr nice is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:17   #29
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Srbi su nakon 1995. posve slomljeni u Hrvatskoj.

Taj rat bi bio moguć kao onaj 1991. u Sloveniji, nema zaleđa, nema krajeva koji bi im pružali potporu, evenutalno tri sela u istočnoj Slavoniji, ako i to.

Što se tiče Talijana, ista stvar, možda bi čak i u nekom takvom SF scenariju pokušali što u Istri, ali u Dalmaciji danas ima možda 30 Talijana, prosjek godina 85.
Tko bi njima dugoročno pružao potporu, čak se i Izrael povukao iz Gaze, jer im je bilo preskupo
Kao da je bitno što ih nema. Nisam ni mislio da će demokratskim referendumima postizati svoje ciljeve.
Dođu, osvoje, pa ih otjeraj ako možeš.

Ne zavaravaj se da ne mogu. Italija je znatno jača od nas, Srbija nije slabija od nas. Da se udruže nestalo bi nas.

Sve opcije su i dalje otvorene, 90-ih je završila samo jedna epizoda serije, a bit će ih još.

Ako naši lideri budu razmišljali kao ti spremni na nove izazove nećemo biti.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:20   #30
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Kao da je bitno što ih nema. Nisam ni mislio da će demokratskim referendumima postizati svoje ciljeve.
Dođu, osvoje, pa ih otjeraj ako možeš.

Ne zavaravaj se da ne mogu. Italija je znatno jača od nas, Srbija nije slabija od nas. Da se udruže nestalo bi nas.

Sve opcije su i dalje otvorene, 90-ih je završila samo jedna epizoda serije, a bit će ih još.

Ako naši lideri budu razmišljali kao ti spremni na nove izazove nećemo biti.
I što bi ti radio?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:20   #31
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
jedini problem za italijane je demografski...nema ih u dalmaciji...a inace bez sumnje imaju najvise prava na dalmaciju
Nemaju nikakvo pravo na Dalmaciju.

Ako misliš da imaju molim daj po kojem pravu imaju, po građanskom, kaznenom, nekom drugom?

Povijesno pravo ne postoji, nisam čuo da se igdje izučava.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:26   #32
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
I što bi ti radio?
Jačao Hrvatsku, na svim poljima. Da dočekamo spremni nove situacije.
I maksimalno spremni bismo bili limitirani jer smo malobrojni, a teritorij nam nema operativnu dubinu. Možemo uspješno ratovati sa Srbima i to samo ako nemaju saveznika koji bi nas napao sa zapada, ako bi imali onda pa-pa Hrvatska.

Da ratujemo samo s Talijanimaoni bi nam s lakoćom zauzeli obalu.

Zar te zaista zavarava ovaj kratki period mira i misliš da više nikad neće biti grabeži za susjedovim teritorijem?
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:27   #33
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Slazem se, treba se cuvati tog iredentizma. I srpskih pretenzija. Moj muz je prije par godina bio u Visegradu u Madjarskoj (poslovno, neki simpozij) i obilazili su Korvinov dvorac (jedan od najznacajnijih u Madj.) tamo. Unutar dvorca je nas kipar Ivan "Dalmata" (Duknovic, iz Vinisca) izradio prekrasnu cesmu. Ja sam muzu pricala o toj cesmi prije puta, a vodic je pricao kako je tu cesmu izradio Talijan Ivan Dalmata (bas je spomenuo Ivan a ne Giovanni). Muz ga je ispravio pred svima (na eng. se pricalo) i rekao kako nije bio Talijan, nego Hrvat, prezivao se Duknovic, dobio je nadimak po Dalmaciji itd itd. Vodic je i dalje negirao da je Hrvat, da je on Talijan i tako je muz opet dokazivao itd. Pisala sam Ministarstvu kulture i apelirala da jave Madjarima da ubuduce govore da je Ivan Dalmata Hrvat, ali badava.
A o srpskom svojatanju nase kulturne bastine: prije rata su Srbi mikrofilmirali kompletni dubrovacki arhiv i ti snimci se nalaze u Beogradu. Tamo, na temelju tih mikrofilmova, istrazuju dubr. povijest i knjizevnost. A nasi jos nisu mikrofilmirali niti digitalizirali i zbog tog je znatno teze istrazivati jer se osobno mora doci u arhiv u Du, sto zahtijeva i vrijeme i financije (dolazak, smjestaj, jer su vecina istrazivaca du knjiz i pov u Zg). E da, prije mjesec dana na slavistickom simpoziju u Sofiji je jedna Beogradjanka pricala o dostignucina Srba katolika u Du i na kraju je donijela zakljucak kako jedino sto vrijedi u dubr. knjiz. bastini proizlazi od Srba katolika. Nasi s FF se pobunili (pricali mi ovo kroatisti s FF). Ima puno takvih primjera iredentizma i srpskih posezanja za nasom bastinom (sve dubr knjizevnike su ubacili u srpsku knjizevnost). Na zalost, nasi vladajuci (i sada i prije) ne briga, ne vode brigu o nasoj bastini i ne bune se na takva svojatanja, tj. ne reagiraju, zanemaruju apele nasih strucnjaka oko takvih situacija, a to je opasno.
Uvijek se pokazuje kako su srpski i talijanski iredenizam itekako kompatibilni.
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:35   #34
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
jedini problem za italijane je demografski...nema ih u dalmaciji...a inace bez sumnje imaju najvise prava na dalmaciju
A je li?

A po emu molim te?

Od 9. do 11. stoljeć Hrvati vladaju bivšim bizanstim enklavama na obali, nekad psoredno, kasnije neposredno.

A tu govorimo o par zidinama obloženih gradića, tad Hrvatska i jest - Dalmacija, plus Hercegovina,Lika,Zapadna Bosna, Gorski kotar.

Kasnije Mlečani nekada uzimaju neke gradove nkeada ne, tek s Omsnaskom invazijom to postaje dugotrajnije
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:37   #35
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
Jačao Hrvatsku, na svim poljima. Da dočekamo spremni nove situacije.
I maksimalno spremni bismo bili limitirani jer smo malobrojni, a teritorij nam nema operativnu dubinu. Možemo uspješno ratovati sa Srbima i to samo ako nemaju saveznika koji bi nas napao sa zapada, ako bi imali onda pa-pa Hrvatska.

Da ratujemo samo s Talijanimaoni bi nam s lakoćom zauzeli obalu.

Zar te zaista zavarava ovaj kratki period mira i misliš da više nikad neće biti grabeži za susjedovim teritorijem?
I Talijani bi patrolirali Splitom, sa 300.000 stanovnika, 99% Hrvata, kako točno?

Pa pojaz Gaze bi bio mala beba
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:38   #36
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
jedini problem za italijane je demografski...nema ih u dalmaciji...a inace bez sumnje imaju najvise prava na dalmaciju
Kakvog prava?
__________________
Tko drugom revoluciju farba, Soroš i Antifa mu postanu i teta i barba!
ramiro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 12:44   #37
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
I Talijani bi patrolirali Splitom, sa 300.000 stanovnika, 99% Hrvata, kako točno?

Pa pojaz Gaze bi bio mala beba
A Hrvati bi se raznosili bombama po Rivi?

Osim toga, nakon invazije broj stanovnika Splita bi se znatno smanjio, ni sad ih nema 300 000.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 14:26   #38
Quote:
mr nice kaže: Pogledaj post
jedini problem za italijane je demografski...nema ih u dalmaciji...a inace bez sumnje imaju najvise prava na dalmaciju
Ma nemoj, kakvog posranog prava? Italija nikad prije 1918. nije vladala istočnom jadranskom obalom, to je bila mletačka republika, a ona nije Italija, a i ona je vladala samo nekim dijelovima.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 14:29   #39
Bez sumnje. Novih ratova ce biti i u to ne smijemo sumnjati. Moramo imati dovoljno jaku vojsku da bi stranim suparnicima tj Talijanima i Srbima gubici bili neprihvatiljivi. S te strane nam je obrana obale nedostatna. Talijani imaju jaku flotu a mi im se gotovo ni ne mozemo suprostaviti. Nije ni cudo da su Talijani inzistirali da se podmornice povuku iz upotrebe. Nuzno je takodjer remontirati protubrodske rakete i uvesti iste takve ali na kamionima na obali.

Ono sto je mozda najvaznije sto bi mislim trebalo uvesto je sustav za gerilsko ratovanje u slucaju rata. Mislim da bi bilo pogresno ostavit profesionalnu vojsku da izgine u slucaju invazije te bi trebalo uspostaviti vec sad celije, koje bi se uvjezbale i ucile za gerilsko ratovanje, sabotaze i slicno te na taj nacin ucinile cijenu dugotrajne okupacije preskupom. Svjesnost stranaca da takvo nesto postoji bi uvelike bio faktor da se u okupaciju ne krene.
__________________
History is the version of past events that people have decided to agree upon."
-Napoleon
Ar-Pharanzor is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2014., 14:32   #40
Quote:
Kexx kaže: Pogledaj post
A Hrvati bi se raznosili bombama po Rivi?

Osim toga, nakon invazije broj stanovnika Splita bi se znatno smanjio, ni sad ih nema 300 000.
Mislim da je Italiji trenutno veći problem orgomna invazija azilanata i koliko čujem veliki demografski pad, a ako bi Italija krenula u napad na istočnu jadransku obalu i njima bi se mogao dogoditi napad na južni Tirol kojeg su bespravno oteli Austrijancima, a kako bi Talijani mogli držati obalu jer mira nikako na toj okupiranoj zemlji nikako ne bi bilo.
Corvus27 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:39.