Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.09.2008., 21:14   #81
Gospodo bilo bi u redu da barem netko pročita studije prije nego što počne pričati o genetici.

http://www.nature.com/ejhg/journal/v.../5200992a.html
Ymir is offline  
Old 17.09.2008., 09:36   #82
A ne mora se i tražiti genotip da bi se uočla raznolikost između nas. Možeš sve vidjeti na fizičkom izgledu, slavonci su manji, deblji sa okruglijim glavama, tamnijom kosom i smeđim očima. Dalmatinci su visoki, kržljavi, tamnije kože, tamnih očiju i kose. Istrani, ne mogu reć da ih znam budući da su se posve izmiješali sa talijanima, srbima, a osim tog sami sebe smatraju drugom vrstom otud potreba za autonomijom. Bosanci su također slaveni, izgleda ko i slavonci samo drugačijeg mentaliteta, hercegovci slični dalmatincima samo što nisu mršavi i kržljavi već gromade. Ova popularna teorija o iranskom porijeklu po meni najviše ima svojih predstavnika u okolici Zagreba tj. središnjoj Hrvatskoj. Budući da se središnja Hrvatska oduvijek zvala Hrvatska ,dok su ostali dijelovi bili Kraljevin Slavonij, Dalmacija, kao oni grbovi na grbu. Tu se može i vidjeti sličnost sa germanima, jer kolko sam vidio ima dosta plavokosih i plavookih ljudi. Ali ponovno ne možemo generalizirati ljudi se sele te ne možemo reči e ovaj je oduvijek tu. A također ww2 je imao dosta utjecaja na genetičku sliku Hrvata. Osima toga kao što sam ja uvijek govorio nisu svi hrvati hrvati, mnogi su to postali kad im je to pomagalo u neprilikama, te kasnije preneslo na potomstvo. žao mi je kad čuje da smo svi slaveni ili svi iranci, jer to su nebuloze. Nismo, ali zato ni druga strana nije zato manje vrijedna. Čekam kad čemo svi moč jeftino dobit svoju genetsku sliku, pa će svatko znat tko ima koliko koje krvi.
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 19.09.2008., 12:33   #83
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
A također ww2 je imao dosta utjecaja na genetičku sliku Hrvata.
&
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 19.09.2008., 12:35   #84
Quote:
Aryan kaže: Pogledaj post
Budući da se središnja Hrvatska oduvijek zvala Hrvatska ,dok su ostali dijelovi bili Kraljevin Slavonij, Dalmacija, kao oni grbovi na grbu.
Sori što sam se okomio na tebe, ima i gorih postova ovdje... Njet! Nije se središnja Hrvatska oduvijek.... ma... imaš se ti pravo i nadrobit. Svi mi drobmio ponekad. Pozz...
Tuli_Kupferberg is offline  
Old 19.09.2008., 22:58   #85
ja sam pokusa reagirat na taj post, ali mi je neko od vrlih moderatora brisa postove.
frustrirajuce.
da se bar potpisa...
T1950 is offline  
Old 21.09.2008., 15:09   #86
ma da ali zaboravlja se da su da u h. zagorju ima previse mongolskih gena, ne zaboravimo da je zagreb bio zapaljen, i da je mongolima h. zagorje bilo glavno utociste u europi, tu nije ostao kamen na kamenu, kao i sa turcima u bosni i hercegovini, nije mi jasno zasto se ne govori da su hrvati mulitrasno drustvo, hercegovci i zagorci su u velikom udjelu mestici... kose oci, jaci obrazi, vise jabucice, krace ruke i noge, ne mediteranidna lubanja,, je da imaju plavu kosu i oci ali vecina mjesanaca između bijele i zute rase danas imaju plavu kosu i oci
normal88 is offline  
Old 21.09.2008., 15:44   #87
Quote:
normal88 kaže: Pogledaj post
ma da ali zaboravlja se da su da u h. zagorju ima previse mongolskih gena, ne zaboravimo da je zagreb bio zapaljen, i da je mongolima h. zagorje bilo glavno utociste u europi, tu nije ostao kamen na kamenu, kao i sa turcima u bosni i hercegovini, nije mi jasno zasto se ne govori da su hrvati mulitrasno drustvo, hercegovci i zagorci su u velikom udjelu mestici... kose oci, jaci obrazi, vise jabucice, krace ruke i noge, ne mediteranidna lubanja,, je da imaju plavu kosu i oci ali vecina mjesanaca između bijele i zute rase danas imaju plavu kosu i oci
Istina, u potpunosti se slažem sa tobom. Najgluplja stvar koju svakodnevno čujemo jest da smo slaveni... TKO?? Možda si vi slaveni, ali otkud znate da sam ja? Možda sam ja potomak nekog crnca iz Burkine Fasi!! Možda sam ja Njemac, otkud vi znate otkud su moji preci došli. Kao što sam rekao Hrvat se oženi Njemicom i može birat narodnost djeteta, odabere Njemačku narodnost, ali djete je po krvi hrvat. Nit smo svi slaveni, niti smo svi arijevci, niti smo svi kaj ja znam- uglavnom nismo isti. Znao sam jednu stranicu na netu, ali zaboravio sam je ,, di uplatiš nekej sitno oko200 eura, na račun, oni ti pošalju špricu, izvadis si krv i pošalješ im nazad. Oni prouče i jave ti doma kakvog si porijekla, i da li imas porodične krvi sa nekim vladarom ili znanstvenikom. Jedan lik iz Amerike doznao je da je potomak Đingis kana. E da se barem sjetim koja je to stranica bila.... Uglavnom rezultate i stavljaju na internet.


ma odmah bi im platio da vidim, rezultate..
__________________
Dobrovoljno bannan for good.
Aryan is offline  
Old 21.09.2008., 18:58   #88
Quote:
normal88 kaže: Pogledaj post
ma da ali zaboravlja se da su da u h. zagorju ima previse mongolskih gena, ne zaboravimo da je zagreb bio zapaljen, i da je mongolima h. zagorje bilo glavno utociste u europi, tu nije ostao kamen na kamenu, kao i sa turcima u bosni i hercegovini, nije mi jasno zasto se ne govori da su hrvati mulitrasno drustvo, hercegovci i zagorci su u velikom udjelu mestici... kose oci, jaci obrazi, vise jabucice, krace ruke i noge, ne mediteranidna lubanja,, je da imaju plavu kosu i oci ali vecina mjesanaca između bijele i zute rase danas imaju plavu kosu i oci
Koji su to geni? Koje istraživanje? Link?
Vercingetorix is offline  
Old 22.09.2008., 00:02   #89
Zašto se tu daje za pravo da se komentira čistoća nekim pripadnici hrvatskog naroda, bez da su prije toga prošli neke statistike i podatke genetskih istraživanja...ponavljam, uz Baske: Ličani, Dalmatinci te Hercegovci su jedni od najčistijih bijelih rasa sa jako malo upliva stranog elementa...pa što je tako teško pogledat neka istraživanja i komentare, koja su dana i na ovom forumu, pa se onda uhvatiti pametan govoriti tko je koliko plav, crn, visok ili mongoloidan...
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 22.09.2008., 00:07   #90
Quote:
Hero_87 kaže: Pogledaj post
Zašto se tu daje za pravo da se komentira čistoća nekim pripadnici hrvatskog naroda, bez da su prije toga prošli neke statistike i podatke genetskih istraživanja...ponavljam, uz Baske: Ličani, Dalmatinci te Hercegovci su jedni od najčistijih bijelih rasa sa jako malo upliva stranog elementa...pa što je tako teško pogledat neka istraživanja i komentare, koja su dana i na ovom forumu, pa se onda uhvatiti pametan govoriti tko je koliko plav, crn, visok ili mongoloidan...
Markeri nemaju veze s izgledom, visinom i bojom kose i očiju. Onak...
Ymir is offline  
Old 22.09.2008., 00:26   #91
Quote:
Ymir kaže: Pogledaj post
Markeri nemaju veze s izgledom, visinom i bojom kose i očiju. Onak...
Ima definitivno ima, ako ne dođe do mješanja...a pošto naši ljudi koji žive i dalje na području nastanka dinarske rase se ne mješaju sa strancima jer na tim područjima stranog upliva skoro da ni nema onda ti isti ljudi imaju svoj specifičan izgled...neke od karakteristika su...visok rast, danas najviša bijela rasa po novim statistikama, smeđa do tamno smeđa kosa, ali potpuno ravna, svijetlija put i velik nos dokaz nastanka rase u višim i hladnijim predjelima što su naši krajevi dugo vremena bili...
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 22.09.2008., 08:23   #92
Quote:
Hero_87 kaže: Pogledaj post
Ima definitivno ima, ako ne dođe do mješanja...a pošto naši ljudi koji žive i dalje na području nastanka dinarske rase se ne mješaju sa strancima jer na tim područjima stranog upliva skoro da ni nema onda ti isti ljudi imaju svoj specifičan izgled...neke od karakteristika su...visok rast, danas najviša bijela rasa po novim statistikama, smeđa do tamno smeđa kosa, ali potpuno ravna, svijetlija put i velik nos dokaz nastanka rase u višim i hladnijim predjelima što su naši krajevi dugo vremena bili...
Nema veze. Markeri su nepromjenjivi. Generacije muškaraca ili žena u jednoj familiji mogi izgledati drugačije, ali markeri ostaju nepromijenjivi.
Ymir is offline  
Old 22.09.2008., 15:08   #93
Quote:
Hero_87 kaže: Pogledaj post
Zašto se tu daje za pravo da se komentira čistoća nekim pripadnici hrvatskog naroda, bez da su prije toga prošli neke statistike i podatke genetskih istraživanja...
Ima svakakvih na ovom forumu. Dovoljno je pogledat ovu temu koju je otvorio onaj normal88:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=374468



Quote:
ponavljam, uz Baske: Ličani, Dalmatinci te Hercegovci su jedni od najčistijih bijelih rasa sa jako malo upliva stranog elementa...pa što je tako teško pogledat neka istraživanja i komentare, koja su dana i na ovom forumu,
Istina, Hercegovci su jedan od genetski najhomogenijih 'naroda' u Europi.

Hercegovci: R1b 4%, R1a 13%, I1 73%, sve zajedno 91% "europskih gena"*.

Hrvati iz RH: R1b 10%, R1a 29%, I1 46% = 85% "europskih gena"

*pod "europski" mislim na one haplotipove koji su bili u Europi i prije posljednjeg ledenog doba.


Quote:
pa se onda uhvatiti pametan govoriti tko je koliko plav, crn, visok ili mongoloidan...
Kao što je Ymir već rekao, markeri nemaju veze s izgledom. Tako npr. kod Šveđana je I1 48%, pa Hrvati i Šveđani po izgledu baš i ne slične jedni drugima, a ni Portugalci (Rb1 81%) Škotima (R1b 79%).
Vercingetorix is offline  
Old 22.09.2008., 18:37   #94
Quote:
Vercingetorix kaže: Pogledaj post
Ima svakakvih na ovom forumu. Dovoljno je pogledat ovu temu koju je otvorio onaj normal88:
https://www.forum.hr/showthread.php?t=374468




Istina, Hercegovci su jedan od genetski najhomogenijih 'naroda' u Europi.

Hercegovci: R1b 4%, R1a 13%, I1 73%, sve zajedno 91% "europskih gena"*.

Hrvati iz RH: R1b 10%, R1a 29%, I1 46% = 85% "europskih gena"

*pod "europski" mislim na one haplotipove koji su bili u Europi i prije posljednjeg ledenog doba.



Kao što je Ymir već rekao, markeri nemaju veze s izgledom. Tako npr. kod Šveđana je I1 48%, pa Hrvati i Šveđani po izgledu baš i ne slične jedni drugima, a ni Portugalci (Rb1 81%) Škotima (R1b 79%).
pa naravno, postoji valjda genotip i fenotip, i ne razumijem sta sam ja krvio rekao vezano uz mjene naroda na podrucju hrvatske, uostalom da se razumijemo, hercegovke su meni bas zgodne zbog svoga azijatskog look-a i imaju kvalitetniju kožu kao i svi azijati, a nisu lose ni neke plave zagorke
normal88 is offline  
Old 22.09.2008., 20:37   #95
Quote:
Vercingetorix kaže: Pogledaj post
Kao što je Ymir već rekao, markeri nemaju veze s izgledom. Tako npr. kod Šveđana je I1 48%, pa Hrvati i Šveđani po izgledu baš i ne slične jedni drugima, a ni Portugalci (Rb1 81%) Škotima (R1b 79%).
To su ti stariji nazivi i stara istraživanja, Šveđani nemaju dinarski genotip kojeg Hercegovci imaju čak do 70% i za njega se govori da je autohton na ovim prostorima...a za markere i izgledom se slažem, to je opće poznata stvar...ali ako neka populacija pokazuje visoku razinu postotka nekog markera kao Hercegovci, onda se može pretpostaviti da su si dosta slični i da imaju svoje rasne karakteristike...a ovom normali mogu samo kazat...odi malo na netu proući nešto o dinarskoj rasi, pa se javljaj, ovo sa azijatima je presmješno.
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 22.09.2008., 22:36   #96
Quote:
normal88 kaže: Pogledaj post
pa naravno, postoji valjda genotip i fenotip, i ne razumijem sta sam ja krvio rekao vezano uz mjene naroda na podrucju hrvatske,
Problem je kaj ti mješaš sve te stvari, kako ovdje, tako i na onoj temi koju si otvorio. Naslov si stavio: 'Gentska slika...', a tamo svega, samo, ništa o genetici.

Quote:
uostalom da se razumijemo, hercegovke su meni bas zgodne zbog svoga azijatskog look-a i imaju kvalitetniju kožu kao i svi azijati, a nisu lose ni neke plave zagorke
Kakav 'azijatski look'? Hercegovci su dinaroidi. Dinarski fenotip je autohton na Balkanu, i karakterističan za narode na tom području, a nije rijedak ni izvan tog dijela Europe. U Zagorju je čest alpski tip, koji je karakterističan za narode srednje Europe, i to nema veze sa Mongolima!!!
Vercingetorix is offline  
Old 22.09.2008., 22:47   #97
Quote:
Hero_87 kaže: Pogledaj post
To su ti stariji nazivi i stara istraživanja, Šveđani nemaju dinarski genotip kojeg Hercegovci imaju čak do 70% i za njega se govori da je autohton na ovim prostorima...a za markere i izgledom se slažem, to je opće poznata stvar...ali ako neka populacija pokazuje visoku razinu postotka nekog markera kao Hercegovci, onda se može pretpostaviti da su si dosta slični i da imaju svoje rasne karakteristike...a ovom normali mogu samo kazat...odi malo na netu proući nešto o dinarskoj rasi, pa se javljaj, ovo sa azijatima je presmješno.
I1 (Skandinavija), I2 (I2a) (Balkan) - podgrupe haplogrupe I?
Vercingetorix is offline  
Old 22.09.2008., 22:52   #98
Quote:
Vercingetorix kaže: Pogledaj post
I1 (Skandinavija), I2 (I2a) (Balkan) - podgrupe haplogrupe I?
Yep!
__________________
IZNAD SVIH!! HRVATSKA!!..."Dulce et decorum est pro patria mori,
sed dulcius pro patria vivere, et dulcissimum pro patria bibere. Ergo, bibamus pro salute patriae"
Hero_87 is offline  
Old 22.09.2008., 23:03   #99
Quote:
Vercingetorix kaže: Pogledaj post
Problem je kaj ti mješaš sve te stvari, kako ovdje, tako i na onoj temi koju si otvorio. Naslov si stavio: 'Gentska slika...', a tamo svega, samo, ništa o genetici.


Kakav 'azijatski look'? Hercegovci su dinaroidi. Dinarski fenotip je autohton na Balkanu, i karakterističan za narode na tom području, a nije rijedak ni izvan tog dijela Europe. U Zagorju je čest alpski tip, koji je karakterističan za narode srednje Europe, i to nema veze sa Mongolima!!!
ma daj molim te muci, pa valjda genetika određuje kako neko izgleda, a ne tek par otkrivenih polu gena o kojima se nista ne zna , pa i da određuju ne određuju ono najbitnije tj. ono sta se vidi

zagorci imaju kose oci, nizeg su rasta, imaju vise jagodice, vise obraze, ne mediteranidne lubanje, cisti mestici - zasto slovenci nemaju takve karakteristike, pa valjda zato jer tamo mongola nije bilo ni za m

evo npr. selo vukmani u dal zagori gjde je bio kamp mongola kada se kralj bela sakrio u trogir, svi su cisti mestici

isto i hercegovke samo sta su one vise dinaro-mediteranidni tip za razliku od zagorki
normal88 is offline  
Old 23.09.2008., 00:02   #100
@normal88


Čovjek ima oko 30 000 gena, a za razumijevanje podrijetla nekog naroda potrebno ih je razvrstati u 3 skupine:

1. geni koji se ne rekombiniraju i nalaze se u citoplazmi - mitohondrijski geni (mtDNK) - imaju i muškarci i žene, ali ih na svoju djecu mogu prenjeti samo žene.

2.geni koji se ne rekombiniraju i nalaze se na posebnom dijelu Y kromosoma - imaju samo muškarci i prenose ih samo na sinove.

1. i 2. se ne mijenjaju ovisno o vanjskim uvjetima, znaju mutirat jednom u nekoliko tisuća godina i pomoću njih se može odredit podrijetlo neke osobe, odnosno migracije nj. predaka (haplotipovi/haplogrupe).


3. geni koji se rekombiniraju - ima daleko najviše i njih imaju i muškarci i žene i mogu ga prenjet i na kćeri i sinove. Ti geni određuju kako izgledamo. Ti geni se mijenjaju ovisno o vanjskim uvjetima (klima, teren, prehrana...) Zato su npr. Dalmatinci (mediteranske prehrana) viši od Zagoraca ili Međimuraca (kontinentalna, masna prehrana). Ali kako se navike u prehrani mijenjeju tako se mijenja i izgled, odnosno visina prosječnog Zagorca...


Ovdje imaš nešto o fenotipima:
http://forum.stirpes.net/physical-anthropology/
Vercingetorix is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:04.