Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Autoplin

Autoplin Kuhari, bombaši, luđaci i ubojice

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.12.2007., 21:23   #61
Quote:
octavius kaže: Pogledaj post
čudno da niko ne kometira za pionire!!!
A kaj ti imaš protiv pionira? Nije problem u pionirima jer oni su još mali, problem nastane kad narastu.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2007., 21:41   #62
pa i ja sam bio pionir... pa omladinac... al mi je bilo čudno kak niko nije reagirao na to.obično odma svi ko gladni tigrovi(sibirski) navale da rastrgaju malog pionirčeka.
__________________
Tražim posao van HR...Ing. Elektrotehnike(energetike)
octavius is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 12:39   #63
Izgleda da je društvo malo skrenulo sa teme. Gdje se taj Tunap aditiv može nabaviti izvan Zagreba i po kojoj cijeni?

Uz to, evo moga iskustva. Imao sam problema sa nestabilnim radom motora na hladno i prije ugradnje plina (multipoint, katalizator) te sam, kod istog servisera koji mi je ubacivao plin, tražio da mi sredi i benzinske dizne, filter i općenito podesi da prije ugradnje plina napravi da na benzin radi savršeno. Istina, to me koštalo 700 kn više, ali sada radi savršeno i na plin i na benzin. E sada, pitanje je kako takvo stanje održati? Mislim točiti OMV 100 jer, navodno, već u sebi sadrži aditive za čišćenje sustava ubrizgavanja.
ninoid is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2007., 18:43   #64
Quote:
ninoid kaže: Pogledaj post
Izgleda da je društvo malo skrenulo sa teme. Gdje se taj Tunap aditiv može nabaviti izvan Zagreba i po kojoj cijeni?

Uz to, evo moga iskustva. Imao sam problema sa nestabilnim radom motora na hladno i prije ugradnje plina (multipoint, katalizator) te sam, kod istog servisera koji mi je ubacivao plin, tražio da mi sredi i benzinske dizne, filter i općenito podesi da prije ugradnje plina napravi da na benzin radi savršeno. Istina, to me koštalo 700 kn više, ali sada radi savršeno i na plin i na benzin. E sada, pitanje je kako takvo stanje održati? Mislim točiti OMV 100 jer, navodno, već u sebi sadrži aditive za čišćenje sustava ubrizgavanja.
Tunap aditive možeš kupiti kod svakog ovlaštenog servisera za Landirenzo plinski sustav ili direktno od Auto Tima koji je i generalni uvoznik za Tunap proizvode.
Mislim da super 100 nema nikakve aditive u sebi jer bi kod kontrole goriva bili pronađeni pošto smo za prvenstvo Hrvatske na brdu to gorivo koristili u trkaćem autu a u toku prošle sezone imali smo nekoliko kontrola goriva.Koristili smo to gorivo isključivo zbog oktanskog broja.Inače u automobilskim utrkama nije dozvoljeno koristiti razne aditive u gorivu iako su ih neki vozači ilegalno koristili.
Maloprodajna cijena aditiva za plin i benzin (ako se koristi zajedno jer je to i garancija učinkovitosti) košta 412 kn i traje do 10000 km pod uvjetom da se niti jedan rezervoar u tom razdoblju eksploatacije ne isprazni do kraja.Za benzinski rezervoar sam skoro siguran da se to neće desiti ali za plinski treba pripaziti pošto je uvijek problem količine plina a i navikli smo voziti na plin do kraja jer imamo benzin u rezervi.Znači da se aditivi kod svakog servisa ubace i do sljedećeg srvisa samo treba paziti da se plin ne potroši do kraja.Ako se i desi da ste potrošili sav plin aditiv se za plin može ubaciti ponovno.Naravno to vas onda nepotrebno košta pa ćete ubuduće paziti.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 17:13   #65
Quote:
miroslav k kaže: Pogledaj post
Tunap aditive možeš kupiti kod svakog ovlaštenog servisera za Landirenzo plinski sustav ili direktno od Auto Tima koji je i generalni uvoznik za Tunap proizvode.
Mislim da super 100 nema nikakve aditive u sebi jer bi kod kontrole goriva bili pronađeni pošto smo za prvenstvo Hrvatske na brdu to gorivo koristili u trkaćem autu a u toku prošle sezone imali smo nekoliko kontrola goriva.Koristili smo to gorivo isključivo zbog oktanskog broja.Inače u automobilskim utrkama nije dozvoljeno koristiti razne aditive u gorivu iako su ih neki vozači ilegalno koristili.
Ovo baš nije točno. Pisao sam već u nekoj temi o (ne)kvaliteti benzina te koje aditive (tj. koja im je svrha) imaju kvalitetni komercijalni benzini (npr. protiv korozije, protiv suspenzije vode i nečistoća, protiv VSR-a, protiv stvaranja naslaga, i sl,). Ti aditivi su dodani već u rafineriji .Zato je cijena takvih benzina viša od drugih. Inače količine tih aditiva su relativno male, prvenstveno za prevenciju štetnih pojava uz pretpostavku da se stalno koristi takav kvalitetni benzin. Ako je do "onečišćenja" benzinskog sustava (bilo koje vrste) došlo upotrebom nedovoljno kvalitetnih benzina, aditivi u benzinu ne mogu otkloniti "onečišćenje". Zato se proizvode drugi "korektivni" aditivi koji također imaju puno veći i preventivni učinak (npr. STP, LiquiMoly i sl. proizvođači imaju cijelu paletu takvih proizvoda).
Jedan kompozitnih aditiva i FlashLube (objedinjuje više učinaka). FL je prvenstveno bio razvijen kao dodatak u benzin. A kasnije je dodatno formuliran da udovoljava kod pogona pogon na plin.
Pri koncentraciji 1:1000 (0,5 dl na 50 l benzina) povisuje cijenu vožnje za cca 0,5 kn /100 km.

O učincima toga je detaljnije napisano ovdje : https://www.forum.hr/showthread.php?p...og#post7475523

Što se tiče Tunapa, volio bi da se podastru neki konkretniji rezultati iz prakse osim "priče" i komercijalnog EPP-a (jer se očito radi o težnji da se plasira proizvod za koji se ima zastupstvo).
Ono što sam pohvatao do sada je slijedeće:
- tunap se razvijao u suradnji s opel-om i došlo se do nekih rezultata.
- praktičnih iskustava i nema (previše); ako ima isprika uz molbu da se i predoče rezultati
- korištenje u plinskom rezervoaru u koncentraciji od 1:50 ( 1. rezervoar) do 1:1000 (zadnji rezervoar nakon prethodno prijeđenih 9.500 km) djeluje nejasno. Ako mu je učinak zadovoljavajući u konc. 1:1000 onda su početne koncentracije prilično (nepotrebno) prejake što dalje znači da je to onda prilično bacanje novaca. Tu se postavlja pitanje i utjecaja na motor pri tako velikoj koncentraciji /1:50). Ne poznajem niti jedan proizvod koji se koristi u tako velikom rasponu koncentracija.

Učinak FL-a je već dokazan kroz dugogodišnju eksploataciju na vrlo velikom broju auta. Da ima štetnih učinaka (i ako ih je imao) već bi se odavna to znalo (i ne bi ga se koristilo gotovo kao "No 1" proizvod te vrste u autoplinskom svijetu.
Obećao sam bio postati tablicu s mjerenjima učinka FL-a po pitanju prevencije VSR-a.
Of topic: zna li netko kako postati tablicu (.dox, .txt, xls i slični formati). Ako dobijem upute, obećajem da će to brzo vidjeti svjetlo foruma.

Ono što je trenutno najveća mana jest relativno teško podesiv (iritirajući) način doziranja. Osobno sam uspio i to minimizirati (proceduru sam napisao i još uvijek "stvar" radi - kapanje se ne smanjuje). Priznajem da je to za većinu korisnika plina možda (pre)komplicirano da sami štelaju. No, ugradnja plina osim znatno jeftinije vožnje nosi i neke "nuspojave" (i o tome se pisalo). Ali u životu je sve kompromis.
Čuo sam da je i FL bio postao svjestan te manjkavosti pa je (navodno) doziranje znatno osuvremenjeno. Kad saznam (a možda i ugradim), javljam iskustva.
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 19:06   #66
Quote:
Wesper kaže: Pogledaj post
Ovo baš nije točno. Pisao sam već u nekoj temi o (ne)kvaliteti benzina te koje aditive (tj. koja im je svrha) imaju kvalitetni komercijalni benzini (npr. protiv korozije, protiv suspenzije vode i nečistoća, protiv VSR-a, protiv stvaranja naslaga, i sl,). Ti aditivi su dodani već u rafineriji .Zato je cijena takvih benzina viša od drugih. Inače količine tih aditiva su relativno male, prvenstveno za prevenciju štetnih pojava uz pretpostavku da se stalno koristi takav kvalitetni benzin. Ako je do "onečišćenja" benzinskog sustava (bilo koje vrste) došlo upotrebom nedovoljno kvalitetnih benzina, aditivi u benzinu ne mogu otkloniti "onečišćenje". Zato se proizvode drugi "korektivni" aditivi koji također imaju puno veći i preventivni učinak (npr. STP, LiquiMoly i sl. proizvođači imaju cijelu paletu takvih proizvoda).
Jedan kompozitnih aditiva i FlashLube (objedinjuje više učinaka). FL je prvenstveno bio razvijen kao dodatak u benzin. A kasnije je dodatno formuliran da udovoljava kod pogona pogon na plin.
Pri koncentraciji 1:1000 (0,5 dl na 50 l benzina) povisuje cijenu vožnje za cca 0,5 kn /100 km.

O učincima toga je detaljnije napisano ovdje : https://www.forum.hr/showthread.php?p...og#post7475523

Što se tiče Tunapa, volio bi da se podastru neki konkretniji rezultati iz prakse osim "priče" i komercijalnog EPP-a (jer se očito radi o težnji da se plasira proizvod za koji se ima zastupstvo).
Ono što sam pohvatao do sada je slijedeće:
- tunap se razvijao u suradnji s opel-om i došlo se do nekih rezultata.
- praktičnih iskustava i nema (previše); ako ima isprika uz molbu da se i predoče rezultati
- korištenje u plinskom rezervoaru u koncentraciji od 1:50 ( 1. rezervoar) do 1:1000 (zadnji rezervoar nakon prethodno prijeđenih 9.500 km) djeluje nejasno. Ako mu je učinak zadovoljavajući u konc. 1:1000 onda su početne koncentracije prilično (nepotrebno) prejake što dalje znači da je to onda prilično bacanje novaca. Tu se postavlja pitanje i utjecaja na motor pri tako velikoj koncentraciji /1:50). Ne poznajem niti jedan proizvod koji se koristi u tako velikom rasponu koncentracija.

Učinak FL-a je već dokazan kroz dugogodišnju eksploataciju na vrlo velikom broju auta. Da ima štetnih učinaka (i ako ih je imao) već bi se odavna to znalo (i ne bi ga se koristilo gotovo kao "No 1" proizvod te vrste u autoplinskom svijetu.
Obećao sam bio postati tablicu s mjerenjima učinka FL-a po pitanju prevencije VSR-a.
Of topic: zna li netko kako postati tablicu (.dox, .txt, xls i slični formati). Ako dobijem upute, obećajem da će to brzo vidjeti svjetlo foruma.

Ono što je trenutno najveća mana jest relativno teško podesiv (iritirajući) način doziranja. Osobno sam uspio i to minimizirati (proceduru sam napisao i još uvijek "stvar" radi - kapanje se ne smanjuje). Priznajem da je to za većinu korisnika plina možda (pre)komplicirano da sami štelaju. No, ugradnja plina osim znatno jeftinije vožnje nosi i neke "nuspojave" (i o tome se pisalo). Ali u životu je sve kompromis.
Čuo sam da je i FL bio postao svjestan te manjkavosti pa je (navodno) doziranje znatno osuvremenjeno. Kad saznam (a možda i ugradim), javljam iskustva.
Dali će netko koristiti FL ili Tunap aditive ostaje slobodna volja svakog servisera za ugradnju plinskih instalacija u automobile koji nisu ovlašteni za Landirenzo i niti na kraj pameti mi nije da nekog uvjeravam što je bolje za motor.Ja sam samo dao informaciju da je Landirenzo, u suradnji sa tvornicom Tunap a na inzistiranje GM-a i OPEL-a,a vezano za potpisivanje ugovora o plinifikaciji dotičnih vozila,dao naputak da se aditiv kod ugradnje plinskog sustava Landirenzo u nova vozila mora koristiti.Svi ovlašteni serviseri za Landirenzo moraju se pridržavati tog naputka žele li zadržati jamstvo na vozilima.Kontrola upotrebe aditiva vrši se preko sarvisne knjižice u koju se upisuje svaka promjena u servisnom intervalu.Osobno me uopće ne interesira kemijski sastav aditiva.Garanciju na plinski sustav daje tvornica Landirenzo i vezuje ju uz primjenu tog aditiva i meni je to dovoljno da provodim tvornička uputstva i primjenim ih u praksi.Dali netko vjeruje da je to bolje od FL-a ili ne meni osobno je svejedno.Ono što kao stručnjak za autoplin mogu naglasiti je par činjenica a one glase:
1. FL u motor ulazi na principu podtlaka koji se stvara u usisnoj grani preko rasprskavajuće dize koja se ugrađuje u usisnu granu kod leptira zaklopke.
2. Čim je veći podtlak u usisnoj grani više FL-a ulazi u motor
3. Pošto je podtlak u usisnoj grani veći kada je zaklopka zatvorena a to je kada je motor u nižim obrtajima(znači kada je oduzet gas) FL-a u motor dobivamo tada više nego kada je veliki broj okretaja (znači puni gas) kada ga zbog smanjenog podtlaka u usisnoj grani dobijemo u smanjenom obliku.To u praksi znači da ga u motor dobivamo obrnuto od režima rada motora.Kada je motor opterećeniji dobivamo ga manje , a kada je motor bez opterećenja dobivamo ga puno više.Netrebam posebno naglašavati šta se događa sa turbo motorima koji u datom momentu imaju u usisnoj grani tlak koji tada FL-u uopće ne dozvoljava da uđe u motor.
4.Tunap aditivi po prvi puta se koriste direktno sa ostalim gorivima bilo plinom bilo benzinom i to preko injektora za napajanje motora gorivom i to rezultira točnim doziranjem praćeno potrebama i režimom pod kojim motor radi.
5.Tunap proizvodi koriste se u auto industriji širom svijeta a ovaj najnoviji proizvod mikro logic 163 i 164 isključivo je proizvod usko vezan i striktno ciljan za automobile pogonjene plinom i za riješavanje nus pojava kod upotrebe plina kao pogonskog goriva.

Ako te interesira kemijski sastav Tunap aditiva pokušaj direktno od njih saznati iako sumnjam da će ti ga dati kao što nisu dali niti nama koji ih zastupamo jer to drže poslovnom tajnom što je meni i razumljivo.Landirenzo servisi ne koriste više FL već te nove tunap aditive,a budi siguran da tvornica Landirenzo ne radi protiv svoje kvalitete i renomea kojeg ima u širim krugovima u autoindustriji u svijetu.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2007., 20:38   #67
Malo bih želio razjasniti teoriju doziranja FL-a.
Da kod rada na leru podtlak u usisnoj grani uvlači FL to je vidljivo iz kapanja, ali nije istina na kod smanjenog podtlaka u vožnji nije dovoljno doziranje FL-a.
Evo i zašto, cjevčica koja se ugrađuje u usisnu granu odmah iza leptira ulazi u granu oko 3 cm.
Kod povišenih okretaja je podtlak u usisnoj grani manji ali je zato povećano strujanje zraka tj njegova brzina. Ta veća brzina zraka prolaskom pokraj cjevčice i stvara podtlak na njoj i tako izvlači FL iz nje. Na istom principu rade raspršivači, lakirerske šprice i sl. Količina FL-a izsisanog na taj način je veća nego kod rada na leru.
Viskozitet FL-a i promjer cjevčice određuju količinu FL-a u svim uvjetima.
Podešavanje od 12 kapi u minuti na leru je osnovno podešavanje koje kasnije osigurava dovoljnu količinu FL-a u povišenim okretajima.
Kako je to osnovno podešavanje nestabilno, na tržište dolazi FL sa pokazivačem nivoa u kabini i pumpicom za kontinuirano doziranje.
Tunap je vrlo interesantna stvar i sa Miroslavom sam na sajmu u Šibeniku razgovarao o njemu te ga smatram dobrom idejom jer se dodaje i u benzin i na taj način bi trebao spriječiti štopanje injektora.
Osnovna mu je mana (moje mišljenje) da nikada ne smijete ostati bez niti jednog goriva jer onda morate ponovo puniti sistem.
Tržište će ocijeniti koje je sredstvo prihvatljivije.
tryer is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 09:58   #68
Ja mislim da je najbolje koristiti i jedno i drugo. Tunap je za sad neprovjeren u Hrvatskoj a sa FL-om je bilo problema. Recimo koristiti Tunap u benzinu i FL dok je auto na plinu bila bi odlicna kombinacija.
A kod onih kriticnijih vozila koristiti i Tunap u plinskom spremniku. Od viska glava ne boli. Bar se nadam
lucki_radnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 10:37   #69
I onda se hvalit kak štedite na plinu. U biti najbolje još uz Tunap usut i stp i Tec 2000 aditiv, pa malo onog od likvid moly....
__________________
Volim sve komade koje vole mladi.
Kupujem minsko polje radi ugodne šetnje s punicom.
link
kerbi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2007., 12:55   #70
Quote:
tryer kaže: Pogledaj post
Malo bih želio razjasniti teoriju doziranja FL-a.
Da kod rada na leru podtlak u usisnoj grani uvlači FL to je vidljivo iz kapanja, ali nije istina na kod smanjenog podtlaka u vožnji nije dovoljno doziranje FL-a.
Evo i zašto, cjevčica koja se ugrađuje u usisnu granu odmah iza leptira ulazi u granu oko 3 cm.
Kod povišenih okretaja je podtlak u usisnoj grani manji ali je zato povećano strujanje zraka tj njegova brzina. Ta veća brzina zraka prolaskom pokraj cjevčice i stvara podtlak na njoj i tako izvlači FL iz nje. Na istom principu rade raspršivači, lakirerske šprice i sl. Količina FL-a izsisanog na taj način je veća nego kod rada na leru.
Viskozitet FL-a i promjer cjevčice određuju količinu FL-a u svim uvjetima.
Podešavanje od 12 kapi u minuti na leru je osnovno podešavanje koje kasnije osigurava dovoljnu količinu FL-a u povišenim okretajima.
Kako je to osnovno podešavanje nestabilno, na tržište dolazi FL sa pokazivačem nivoa u kabini i pumpicom za kontinuirano doziranje.
Tunap je vrlo interesantna stvar i sa Miroslavom sam na sajmu u Šibeniku razgovarao o njemu te ga smatram dobrom idejom jer se dodaje i u benzin i na taj način bi trebao spriječiti štopanje injektora.
Osnovna mu je mana (moje mišljenje) da nikada ne smijete ostati bez niti jednog goriva jer onda morate ponovo puniti sistem.
Tržište će ocijeniti koje je sredstvo prihvatljivije.
Super si to objasnio i slažem se da strujanje zraka preko dize za raspršivanje povlači Fl u usisnu granu ali je činjenica da u različitim režimima rada motora uvijek imamo istu količinu FL jer ju ventil za doziranje uvjetovanim kapanjem od 12 kapi u minuti ograničava.Neću spominjati i druge probleme sa dozatorom da ne ispadne da smo do sada koristili i mi FL kao jedinu moguću opciju , a da sada iznosimo tek manjkavosti tog sistema.Ujedno bih volio čuti tvoja razmišljanja o turbo motorima sa FL-om.
Naglasio bih da i kemijski sastav Tunap aditiva nije isti kao i FL-a.I na kraju slažem se sa tobom da će se u praksi i kroz neko vrijeme pokazati što je bolje ili učinkovitije.Skoro sam siguran da bez benzina rijetko tko vozi na plin baš zbog problema pumpi za benzin a navike da plin trošimo do kraja očito se mijenjaju i to naročito kod novopečenih plinaša koji to imaju i propisano u servisnoj knjižici i ne vidim neki veliki problem u tome.Što se tiče" novog FL"mogu samo primjetiti da kontrolom u kabini i nekakvim pumpicama neće se značajno poboljšati sistem ako ostane" princip na podtlak".Riješenje svih problema vezanih uz pogon na plin treba ići u pravcu kvalitetnog goriva i ubacivanja raznih aditiva direktno u gorivo jer je to jedini način da ga motor dobije uvijek dovoljno i prema režimu u kojem radi.E sada tko će prvi osmisliti i napraviti "napravu ili mješalicu "koja će aditiv ubacivati direktno u gorivo,zasigurno će napraviti pravu stvar.Landirenzo izbacio je upotrebu FL-a što je za mene ipak neki pokazatelj opravdanosti njegove upotrebe.FL do sada nije imao alternativu već monopol ali ne smatram da ga se treba izbaciti iz upotrebe ali to prepuštam struci i tržištu da ocijeni valjanost jednog ili drugog.
Kažeš da smo u Šibeniku razgovarali a ja toga nisam svjestan.Zašto se nismo upoznali?Propustili smo priliku da malo duže razgovaramo o problemima u autoplinu.
Usput da ti kažem da su neki sudski sporovi, gdje se okrivljuje plinski sustav zato što su izgorjeli ispušni ventili,dobiveni u korist plina i to samo zato jer je bilo teško to dokazati dali je bilo uzrok loše doziranje FL ili zato što se ventili nisu redovito podešavali.Ako mene pitaš ja mislim da kod tih slučajeva da je FL odradio svoj zadatak kako treba zasigurno nebi došlo do ubrzanog smanjenja zazora na ventilima a sa time i neophodnog podešavanja prije redovnog servisa.U tužbi se krivio proizvođač plinske opreme a ne FL-ov proizvođač što opet otvara razne manipulacije o kvaliteti pojedinih proizvođača plinskih sustava.Stoga smatram da svaki proizvođač plinskih sustava ima pravo biranja riješenja problema a sve u svrhu održavanja kvalitete proizvoda i njegovog renomea u svijetu.Samo da ti još kažem da u našem najvećem proizvođaču plina a to je INA postoje razmišljanja o miješanju takvog plina koji u sebi sadrži sve aditive koji su potrebni za pouzdan rad svih motora pogonjenih plinom. Nažalost tada mi kao zastupnici za LR nemamo uvid i kontrolu sastava plina a moramo jamčiti za ispravnost motora kod pogona na taj plin.Možda bi se nekim ugovorom i to moglo riješiti što nije isključeno.
Usput da odgovorim i Luckom radniku.Ništa od svih silnih aditiva u Hrvatskoj nije službeno ispitano na nekom vozilu već su ispitivanja izvršena u laboratorijima gdje se i proizvodi.Tako je i Tunap testiran u Njemačkoj i to na motorima u ispitnim komorama sa ekstremnim opterećenjima koja se u praksi nikada ne mogu postići i ubrzanim postupkom habanja dolazi se do rezultata unutar godine dana.Deklaracijom na proizvodu tvornica jamči sadržaj i kakvoću ,način doziranja i uputstvo o zbrinjavanju ambalaže.Rezultati testova priloženi su naručiocu (Landirenz-u) koji ga prihvaća kao trenutno riješenje problema i cirkularnim pismom obavještava sve poslovne partnere diljem svijeta o njegovoj obaveznoj primjeni kod ugradnje plinskih sustava u nova vozila.
Wesper-ovu sumnju kako propagiramo Tunap aditiv jer smo dobili zastupništvo za njega za Hrvatsku mogu demantirati sa vrlo jednostavnim pitanjem.
Zar je bilo za očekivati da će zastupstvo dobiti uvoznik za Lovato plinski sustav a Landirenzo i tvornica Tunap zajedničkim snagama su napravili taj proizvod pa je i logično da smo zastupstvo za taj aditiv prvo ponudili nama kao poslovnom partneru Landirenz-a.I nitko nikoga izvan Landirenz-o mreže servisa ne prisiljava da ga koristi.Moja isključiva namjera je bila da javnost informiram da postoji i alternativa koja se već primjenjuje i na uvoznicima drugih plinskih sustava je odluka dali će koristiti jednu ili drugu opciju jer jedino oni stoje iza garancija koje daju na plinski sustav.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 07:53   #71
Exclamation DOBRA I LOSA ISKUSTVA

Da se pridruzim ovoj diskusiji.Pocetkom 2007 sam ugradio kod Tim auta sistem Landi Renzo u Mareu 2.0 20 V i napravio 22.000 km u 11 mjeseci na autu koji je imao 100.000 km kod ugradnje plina.Apsolutno nikakvih problema nisam imao
sa plinom i injektorima!!!Motor radi PREFEKTNO.Sistem je podesen na ukjlucivanje plina na 60 celzijusa, i zato se u hladnim danima ukljuci tek nakon 7-8 km voznje, pa svaki dan vozim dio na benzin.Uglavnom drzim puni tank benzina i to najskupljeg, onog "100" kod OMV-a
ALI...
Moj sin ima Mareu 1.6 16 V, na kojoj je na 130.000 km ugradjen sistem Lonato i to na usisnu granu.Rucno prebacuje na plin i to na cca 2000 okretaja.
Napravio je 50.000 km bez problema, a onda je pocelo...prvo grubi rad motora, pa trokiranje, pa je kod Prikratkog u Varazdinu cistio injektore i napravio veliki servis(zamjena zupcastog i svih mikro remena itd), pa su mu slomili bakelitni dio na 2 injektora( 1 kosta 1300 kn), pa je jedan injektor izgorio, pa se sad zeza sa polovnima od kojih je jedva 50 % ispravnih, itd. itd.Prije 2 godine je natocio na Mljetu nekakav smetljiv benzin i trosio je neki aditiv dok nije to isprao kroz jedno 2 tanka benzina.Poslije je bilo u redu sve do sadasnjih problema.A rjesavanje je uff... very skupo..
magos is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2008., 11:08   #72
A onda ispadne da Fiat bez veze ne savjetuje ugradnju plina u 1,6 Torque motore ......
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 07:45   #73
Bok,

sve mi se više čini da ima nešto u tome da Opel ima problema sa diznama, pa vjerujem da će biti i problema sa VSR-om. Iako su mi na početku govorili da je astra sa 1.6 motorom idealna za ugradnju plina sad vidim da i nije. U 30k km dva čišćenja dizni iako točim OMV 100, što je ipak malo previše.

Koliko vidim nema mi drugih opcija već da probam sa Tunap aditivom no nije baš nešto provjeren u praksi a cijena je više nego bolna. Uz to što je skup nekako me najviše živcira što ne smiješ isprazniti rezervoar do kraja. Većina nas ima toroidni spremnik u koji stane oko 46l plina što je meni dovoljno za 460km. Kako da ja ne ispraznim rezervoar do kraja kad pokazivač količine plina nikad ne pokazuje dobro, a potrošnja varira od mjesecva do mjeseca po 50-tak km. Isto tako, imam do posla i natrag 80km.Što mi znači da bi trebao točiti plin oko 350 do 400km ili u prijevodu svaka 3 do 4 dana ako idem samo na posao i natrag što mi se čini bezveze.

Ali najbezveznije je što imamo pokazivač količine koji ničemu ne služi a ovi ti uvjetuju čak i garanciju korištenjem aditiva kod kojega ne smiješ isprazniti rezervoar. Nije li to malo pokvareno od njih?
__________________
Život je okrutan, a okus trajeeeeeeeee!!!
stam is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 11:18   #74
Quote:
stam kaže: Pogledaj post
Bok,

sve mi se više čini da ima nešto u tome da Opel ima problema sa diznama, pa vjerujem da će biti i problema sa VSR-om. Iako su mi na početku govorili da je astra sa 1.6 motorom idealna za ugradnju plina sad vidim da i nije. U 30k km dva čišćenja dizni iako točim OMV 100, što je ipak malo previše.

Koliko vidim nema mi drugih opcija već da probam sa Tunap aditivom no nije baš nešto provjeren u praksi a cijena je više nego bolna. Uz to što je skup nekako me najviše živcira što ne smiješ isprazniti rezervoar do kraja. Većina nas ima toroidni spremnik u koji stane oko 46l plina što je meni dovoljno za 460km. Kako da ja ne ispraznim rezervoar do kraja kad pokazivač količine plina nikad ne pokazuje dobro, a potrošnja varira od mjesecva do mjeseca po 50-tak km. Isto tako, imam do posla i natrag 80km.Što mi znači da bi trebao točiti plin oko 350 do 400km ili u prijevodu svaka 3 do 4 dana ako idem samo na posao i natrag što mi se čini bezveze.

Ali najbezveznije je što imamo pokazivač količine koji ničemu ne služi a ovi ti uvjetuju čak i garanciju korištenjem aditiva kod kojega ne smiješ isprazniti rezervoar. Nije li to malo pokvareno od njih?
Pokvareno bi bilo da ti uzmu pare a da ti za njih ne daju ništa.Tunap aditive nisi probao pa stoga prvo probaj a onda kritiziraj.Što se jamstava tiče ona su uvijek nečim uvjetovana pa tako i nova vozila koja koriste plin kao pogonsko gorivo.Do nedavno proizvođači automobila nisu davali nikakva jamstva na vozila sa plinom a danas ih ipak daju.I u životu se rade kompromisi ako nešto želiš a nečim ti je uvjetovano pristaješ na uvjete ili ne. U 30000 km dva puta si čistio dize od benzina što je sigurno" nešto"koštalo a da si kojim slučajem koristio Tunap aditive možda se to nebi desilo.Pražnjenje plinskog tanka do kraja samo je jedna loša navika koja se kod novih vozača na plin iz osnova mijenja zbog garancija i oni to prihvačaju bez negodovanja.Samo stari plinaši ili oni koji zagovaraju upotrebu FL-a to smatraju lošom stranom Tunap aditiva.Čak ako ti i originalno pokazivanje plina ne radi kako bi htio još uvijek postoji dnevni brojač kilometara na kojeg se i ja osobno rađe oslonim nego na diode na prekidaču.Iako direktno odgovaram tebi dio mojeg izlaganja ide kao odgovor nekima koji u drugim temama osporavaju učinkovitost Tunap aditiva a da ga u praksi još nisu niti probali.Po tko zna koji puta govorim da ti aditivi ne riješavaju samo VSR problem već sve moguće probleme vožnje na plin kao što je onečišćenje benzinskih injektora koji su takvom onečišćenju podložni zbog mirovanja dok se motor pogoni plinom, a i zbog loših goriva koje nam se na tržištu nudi dok mi sve kvarove na motoru pripisujemo plinskim sustavima koji se ugrađuju u vozila.Kada bi svatko od vas vas vidio šta se sve izvadi kod plinskog servisa iz sistema bilo u filterima ili u injektorima tada bi shvatili o čemu pričam.Ovako mi preostaje samo da vam pokušam objasniti zašto su aditivi u gorivu uvijek najbolja stvar koju možete za svoj motor uraditi bez velikih i skupih zahvata mehaničara.Što je za nekog skupo za drugog možda i nije. Stvar je samo iz koje perspektive gledaš na probleme.Bilo je tu na forumu i nebuloznih osporavanja ugradnje plina na način da bi bilo bolje uložiti novac u dionice a sa zaradom na dionicama pokriti razliku u cijeni benzina.Eto to ti je pogled iz jedne od perspektiva.
miroslav k is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2008., 16:36   #75
Ok miroslave, nemoras se odmah paliti. Ja sam odlučio isprobati tunap aditive i prije nego što sam pročitao ovu temu. Tvoji dečki su me uvjerili da je dobro i da ga koriste, ali vidjeti ćemo za 6mj. (nakon 10 000 km) pa ćemo biti pametniji. Nemam ništa protiv stvari koje su dobre za motor mojeg auta, jedino što me smeta je taj šugavi pokazivač koji nema apsolutno nikakve funkcije. Mogli bi ugrađivati neko bolje rješenje jer ovako nema nikakve funkcije. Prvo mi je pokazivao dobro par punjenja, pa je prestao pokazivati rezervu a sad stalno svijetle sve 4 ledice. Koja mu je ovako svrha???

Ako je stvar u novcu pa dati ćemo koju kunu više ali nek bude neko dobro rješenje.

Samo čišćenje dizni ne priznaje garancija niti Opela niti vaša tako da me je koštalo po 375 Kn svaki put, ali nije to problem koliko me živcira kad moram voziti auto pod gablecom na servis, pa kidnuti prije s posla po njega i to vrijeme izgubljeno bezveze zbog "lošeg goriva" (iako točim OMV 100).

Veliš da Tunap ne rješava problematiku VSR-a? Što onda koristiti za to?

P.S.
Ako se ovako nastavi da svakih par mjeseci izađe na površinu neki novi problem sa plinom (direktno i indirektno) mislim da će nakon par plinaša slijedeći ipak biti diesel.
__________________
Život je okrutan, a okus trajeeeeeeeee!!!
stam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 15:58   #76
Quote:
stam kaže: Pogledaj post

Veliš da Tunap ne rješava problematiku VSR-a? Što onda koristiti za to?

P.S.
Ako se ovako nastavi da svakih par mjeseci izađe na površinu neki novi problem sa plinom (direktno i indirektno) mislim da će nakon par plinaša slijedeći ipak biti diesel.

Promaklo ti je.
"....ti aditivi ne riješavaju samo VSR problem već sve moguće probleme vožnje..."

Da Tuneap nije anti VSR aditiv, potpuno bi bilo besmisleno platiiti toliko za samo čišćejnje injektora kad postoji niz drugih puno jeftinijh a dovoljno učinkovitih aditiva za "pranje" benzinskog sustava.
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 16:12   #77
OK, da promaklo mi je u gomili podataka.

Ali činjenica i dalje ostaje da pokazivač razine plina ne funkcionira i ne valja. Molim nekoga od ovlaštenih servisera i miroslava da nama "laicima" pojasni zašto je to tako i što se tu može napraviti da to radi kak spada.

Mene kao čovjeka i inženjera ne zadovoljava odgovor "ah to je jednostavno tak". Pa nisu jučer izumili analogno-digitalnu pretvorbu signala.
__________________
Život je okrutan, a okus trajeeeeeeeee!!!
stam is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 16:43   #78
problem sa pokazivačem nastaje jer se signal iz boce prebacuje na senzor magnetskim putem.
na multiventilu, s unutarnje strane boce je plovak na koji je vezan magnet.
s vanjske strane MV-a je senzor koji osjeća taj magnetski otklon. kad pustiš struju kroz senzor, mijenja se njegov otpor i to se očitava kao količina plina u spremniku.
taj cijeli sklop košta možda par eura.

plovak i osjetnik koji se nalazi u benzinskom tanku je dosta precizniji i dosta skuplji. uz to, benzin je slobodna tekućina a plin je pod tlakom pa je kompliciranije napraviti plovak zbog dihtanja. to sve mora biti nepropusno jer plin bude i na 10 bara.

siguran sam da bi se dalo napraviti nešto dosta preciznije, ali bi koštalo papreno.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 17:58   #79
Ja mislim da glavni problem u tome što se zaštopavanje injektora dešava samo na Opel vozilima-rijetko da se netko javi da su mu se zaštopali injektori na nekoj drugoj marki vozila-a kada se to i desi nije na 3000 ili 5000 km od vožnje na plin nego 60000 ili više.
Tako da za zaštopavanje nije kriv benzin nego Opelovi injektori.
__________________
Mr. BAD GUY
Beco is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2008., 20:23   #80
Quote:
Beco kaže: Pogledaj post
Ja mislim da glavni problem u tome što se zaštopavanje injektora dešava samo na Opel vozilima-rijetko da se netko javi da su mu se zaštopali injektori na nekoj drugoj marki vozila-a kada se to i desi nije na 3000 ili 5000 km od vožnje na plin nego 60000 ili više.
Tako da za zaštopavanje nije kriv benzin nego Opelovi injektori.
Gdje ima dima ima i vatre. Ovakve stvari se uglavnom (službeno) skrivaju kao zmija "noge". Ali selo priča pa ništa ne može ostati tajna.

Indikativno je da se Tunap povezuje uglavnom za Opel odonsno, da je razvijen u suradnji (i za potrebe) s Opelom. Očito je Opel trebao (jeftino) rješenje za "nešto".
Wesper is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.