Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.08.2014., 21:11   #901
Efikasno učenje

Koje su vaše metode i principi uspješnog učenja i polaganja ispita?
jerkenovski is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 01:06   #902
Smatram da je motivacija najbitnija. Ja sam trebao dobiti 5 iz testa iz psihologije i učio sam u školi s frendicama cijeli dan do sata psihologije i napisao sve točno. Naravno, metode učenja ovise i o predmetu te ne postoji univerzalna metoda, a kamo li doba dana učenja. Ja najbolje učim po noći ono što želim učiti, a ono što ne želim učim pod pritiskom, u tramvaju, pod odmorom i slično.
__________________
Da je ljudski mozak toliko jednostavan da ga možemo shvatiti, mi bismo bili toliko glupi da ga ipak ne bismo shvatili.
CherryLie is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 20:52   #903
Nema neke posebne metode, mislim da je to kod svakog individualno, neki mogu učiti u kafiću, tramvaju, ili u parku. Ja kad sam faksu u knjižnici, mogu učiti 4-5 sati bez prestanka. Dođem doma, i da je halabuka ili mir ne mogu učiti, previše toga što mi poremeti koncentraciju.
Arum is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2014., 22:09   #904
Quote:
CherryLie kaže: Pogledaj post
Smatram da je motivacija najbitnija.
Da.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2014., 15:42   #905
Rekao bi da je bitno i ne prezasitit se, uzet dio dana da se makne od predmeta ako nije neka velika presa. Naročito ako ne ide.
Killer Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 04:48   #906
moze li mi itko dati kakav savjet kako (brze) nauciti uciti na glas?

dakle, moja dosadasnja tehnika je bila citanje na glas dok ne zapamtim i ponekad k tome podcrtavanje te samostalno pisanje skripti. pokusavala sam uciti u sebi par puta u knjiznicama, no od toga nije ispalo nista. vjerojatno je velik dio razloga bio i taj sto nisam imala neku motivaciju jer mi nije bila nikakva frka, a i osoba koja me vrlo distracta je bila odmah pored mene. je li uopce moguce prijeci na drugu tehniku nakon toliko godine jedne? koliko se tesko razbijaju takve navike?

kako si vi, koji ucite na glas, osigurate da vam ne odluta pogled i misli te opcenito koncentracija negdje drugdje?

+ako i ne uspijem to savladati, je li moguce saptati onak tiho u knjiznicama i bi li to ometalo druge? naravno, ne ako je neka osoba odmah pored mene.
transcendental is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2014., 13:31   #907
Quote:
transcendental kaže: Pogledaj post
moze li mi itko dati kakav savjet kako (brze) nauciti uciti na glas?

dakle, moja dosadasnja tehnika je bila citanje na glas dok ne zapamtim i ponekad k tome podcrtavanje te samostalno pisanje skripti. pokusavala sam uciti u sebi par puta u knjiznicama, no od toga nije ispalo nista. vjerojatno je velik dio razloga bio i taj sto nisam imala neku motivaciju jer mi nije bila nikakva frka, a i osoba koja me vrlo distracta je bila odmah pored mene. je li uopce moguce prijeci na drugu tehniku nakon toliko godine jedne? koliko se tesko razbijaju takve navike?

kako si vi, koji ucite na glas, osigurate da vam ne odluta pogled i misli te opcenito koncentracija negdje drugdje?

+ako i ne uspijem to savladati, je li moguce saptati onak tiho u knjiznicama i bi li to ometalo druge? naravno, ne ako je neka osoba odmah pored mene.
U vezi ovog zadnjeg, moguće je.
Killer Death is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2014., 21:14   #908
motivacija je ključ uspjeha, ako nemam motivaciju, ne prolazim ispite, zapravo ne izlazim uopće
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.09.2014., 08:45   #909
Prije sat i pol sam bas zavrsila sa svojim nocnim ucenjem pa evo da usput iznesem svoje tehnike zahvaljujuci kojima cu, ako prodem sljedeci tjedan ispit upisati redovno 5. godinu bez ijednog prenosenja ispita tokom cijelog studiranja :

1. Kod opseznih ispita gradivo uvijek raspodjelim tako da svaki dan prije ispita imam odredeno kaj cu nauciti i potrudim se da dan prije ispita imam samo za ponavljanje. Ako imam neka pitanja koja bi mogla doci na ispitu, ali je vjerojatnost velika da nece doci sa njima se ne zamaram dok sve ne naucim.
2. Ucim jedino po noci - nocas je bila 4. noc za redom da ucim - zaspem oko 7,8 ujutro i spavam do 3 popodne, do 5,6 se malo odmaram i onda ispocetka! Naravno svako malo napravim neku pauzu i tokom noci popijem kave i popusim cudesa - znam nije zdravo..
3. Prvo uvijek procitam dio koji imam taj dan za nauciti uz pocrtavanje onog bitnog. Zatim ispisujem bitne stvari na papir. Nakon sto sam presla gradivo koje sam si odredila sve ponovim i u wordu napisem samo osnovne natuknice koje si isprintam i po kojima kasnije opet ponavljam.
4. Imam valjda 10000 flomica i nema sanse da ucim iz crno bijelog.
5. Ponavljam uvijek na glas i ako se radi o usmenom ispitu, ponavljam na nacin na koji bi profi odgovorila da me pita.

Naravno jako se tesko nateram na ucenje, ali kad krenem nema mi kraja....
OrbisRomanus is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.01.2015., 23:22   #910
Imam 2 tjedna za naučiti 260 stranica.

Vjerujem da je ovo ekipi s Prava i sličnih štreberskih fakulteta smiješno, ali meni je ovo nakon srednje najveći komad gradiva koji imam za naučiti.
Ima netko nekakav savjet kako da uspješno savladam to? Najgore je to što ima jako puno podjela i jednostavno imam osjećaj da će mi se sve izmiješati. Mentalne mape, maybe?
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2015., 19:50   #911
imam pitanje pa ako itko ima savjet/iskustvo bila bih vrlo zahvalna kada biste ga podijelili
dakle imam izvanredni rok iz predmeta (odslušanog predmeta kojeg sam već naučila oko pola) u uskrsnom tjednu i predrok iz predmeta kojeg tek sad slušam tjedan nakon uskrsa (nastava je ubrzana sve sa ciljem da se što prije odluša cijeli predmet)
znači,rok ta dva predmeta je unutar tjedan dana za ravno mjesec dana.
mene zanima da li uspijevate učiti 2 predmeta (veći predmeti,jedan zahtjevniji,drugi manje ali opširan) i kojom metodom? pogotovo ako ste na faksu po cijele dane i nemate ni inače pošteno vremena da se odmorite i naspavate.
dosad sam uvijek učila jedan predmet i skroz se udubila u njega,ali radi te metode sam i nakupila dosta zapstatka kojih se sada do sredine 7.mjeseca moram riješiti ,tako da za uskrs moram već ta 2 predmeta položiti :/
evica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 00:46   #912
Quote:
evica kaže: Pogledaj post
imam pitanje pa ako itko ima savjet/iskustvo bila bih vrlo zahvalna kada biste ga podijelili
dakle imam izvanredni rok iz predmeta (odslušanog predmeta kojeg sam već naučila oko pola) u uskrsnom tjednu i predrok iz predmeta kojeg tek sad slušam tjedan nakon uskrsa (nastava je ubrzana sve sa ciljem da se što prije odluša cijeli predmet)
znači,rok ta dva predmeta je unutar tjedan dana za ravno mjesec dana.
mene zanima da li uspijevate učiti 2 predmeta (veći predmeti,jedan zahtjevniji,drugi manje ali opširan) i kojom metodom? pogotovo ako ste na faksu po cijele dane i nemate ni inače pošteno vremena da se odmorite i naspavate.
dosad sam uvijek učila jedan predmet i skroz se udubila u njega,ali radi te metode sam i nakupila dosta zapstatka kojih se sada do sredine 7.mjeseca moram riješiti ,tako da za uskrs moram već ta 2 predmeta položiti :/

Imaš dovoljno vremena za oboje
Meni jako rijetko uspijeva učiti dva predmeta paralelno (i također mi se zbog toga skušljaju zaostaci ), pa zato uvijek gledam, ako baš moram paralelno učiti, kombinirati jedan teži i jedan lakši predmet, ili jedan štreberski i jedan računski
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.03.2015., 18:50   #913
Da li je netko išao u centar Loramare na brzo čitanje/učenje? Iskustva?!?! Da li je uopće korisno? imam dosta obveza, ispita pa me zanima da li je uopće učinkovito?
Gimme more is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.04.2015., 09:04   #914
S obzirom da imam ADHD učenje je prava muka za mene,nesto čitam i samo mi se gubi iz glave ...
Postoji neurofeedback terapija koja zvuci super ...ako imas para ..
http://www.budenje.hr/terapija_playattention.php

Ovo ljeto idem raditi na more i vrlo vjerovatno ću si to priuštiti U svrhu daljnjeg obrazovanja !

Inače mogu samo u potpunoj tišini učit,dakle rijetki trenutci...govor ljudi od vana,gušći promet ...sve to mi odvraće pažnju u smjeru drugog razmišljanja i zna bit jakooo frustrirajuće
Devils-fruit is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2015., 04:40   #915
Quote:
Devils-fruit kaže: Pogledaj post
S obzirom da imam ADHD učenje je prava muka za mene,nesto čitam i samo mi se gubi iz glave ...
Postoji neurofeedback terapija koja zvuci super ...ako imas para ..
http://www.budenje.hr/terapija_playattention.php

Ovo ljeto idem raditi na more i vrlo vjerovatno ću si to priuštiti U svrhu daljnjeg obrazovanja !

Inače mogu samo u potpunoj tišini učit,dakle rijetki trenutci...govor ljudi od vana,gušći promet ...sve to mi odvraće pažnju u smjeru drugog razmišljanja i zna bit jakooo frustrirajuće
U potpunosti potpisujem. Jos na glas ucim, inace moram imati neku motivaciju, rokovi me tjeraju na rad. Ali svaka buka, ulazak/izlazak mi remeti koncentraciju, zato cepici za usi pogotovo u knjiznicama, ucionicama spase...naravno ako ne mogu uciti u tisini.
Pismoznanac is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2015., 11:24   #916
Ja ponekad sastavim vlastite skripte, ali cesce radim na nacin da sastavim pitanja i odgovaram na njih. Do sada je funkcioniralo, nadam se da ce i dalje
zeljana117 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2016., 18:01   #917
ah tugo ... brze procitam ovu cijelu temu neg se primim učenja

meni je najveći problem natjerat se sjest i učit
mislim o mačićima,pesekima,frizurama,hrani ... teško pogodit da sam žensko xD

kad se već primim posla,najbolje je uz prepisivanje gradiva jer ako samo čitam prolazi mi kroz glavu i ide van
...a čitat s razumjevanjem ... kemiju,ekonomiju...ma kakooooo ??
motivacija mi je bivša šefica,koja je bila sotona od čovjeka,manipulator,sociopat,narcis ... užas od osobe ...
Black-butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 12:09   #918
Quote:
Pismoznanac kaže: Pogledaj post
U potpunosti potpisujem. Jos na glas ucim, inace moram imati neku motivaciju, rokovi me tjeraju na rad. Ali svaka buka, ulazak/izlazak mi remeti koncentraciju, zato cepici za usi pogotovo u knjiznicama, ucionicama spase...naravno ako ne mogu uciti u tisini.
ČEPIĆI :klap: Počela sam ih i ja koristit jer svaki zvuk me dekoncetrira i živcira te mi uništi priliku za učenje ...

Quote:
zeljana117 kaže: Pogledaj post
Ja ponekad sastavim vlastite skripte, ali cesce radim na nacin da sastavim pitanja i odgovaram na njih. Do sada je funkcioniralo, nadam se da ce i dalje
Skripte obavezno sastavljam a ovo s pitanjima je odlična ideja

Quote:
OrbisRomanus kaže: Pogledaj post
Prije sat i pol sam bas zavrsila sa svojim nocnim ucenjem pa evo da usput iznesem svoje tehnike zahvaljujuci kojima cu, ako prodem sljedeci tjedan ispit upisati redovno 5. godinu bez ijednog prenosenja ispita tokom cijelog studiranja :

1. Kod opseznih ispita gradivo uvijek raspodjelim tako da svaki dan prije ispita imam odredeno kaj cu nauciti i potrudim se da dan prije ispita imam samo za ponavljanje. Ako imam neka pitanja koja bi mogla doci na ispitu, ali je vjerojatnost velika da nece doci sa njima se ne zamaram dok sve ne naucim.
2. Ucim jedino po noci - nocas je bila 4. noc za redom da ucim - zaspem oko 7,8 ujutro i spavam do 3 popodne, do 5,6 se malo odmaram i onda ispocetka! Naravno svako malo napravim neku pauzu i tokom noci popijem kave i popusim cudesa - znam nije zdravo..
3. Prvo uvijek procitam dio koji imam taj dan za nauciti uz pocrtavanje onog bitnog. Zatim ispisujem bitne stvari na papir. Nakon sto sam presla gradivo koje sam si odredila sve ponovim i u wordu napisem samo osnovne natuknice koje si isprintam i po kojima kasnije opet ponavljam.
4. Imam valjda 10000 flomica i nema sanse da ucim iz crno bijelog.
5. Ponavljam uvijek na glas i ako se radi o usmenom ispitu, ponavljam na nacin na koji bi profi odgovorila da me pita.

Naravno jako se tesko nateram na ucenje, ali kad krenem nema mi kraja....
I ovo budem iskušala ! Baš me nekako neće učenje u zadnje vrijeme,previše se ( pesimistično ) fokusiram na budućnost i onda se brinem ... iako se to još nije dogodilo a ja utječem na tok toga
malo me depra pere otkad sam se odselila iz ZGBa kod dečka na 'selo'
nemam tu prijatelja,dečko me malo razočarao s nekim stvarima koje sam zajedničkim životom to uvidjela
I onda stalno razmisljam ....
Nikako se pokrenuti učit !
To me baš ljuti (posebno jer sam sve novce koje sam zaradila prek ljeta dala za školu)

Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
motivacija je ključ uspjeha, ako nemam motivaciju, ne prolazim ispite, zapravo ne izlazim uopće
Motivacija je jako bitna !! Bez nje ne ide a snjom puno lakše ide
Budem si ja tablu napravila,s slikicama,pozitivnim mislima i slično da me podigne malo kad sam loše volje
Black-butler is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2016., 23:01   #919
Quote:
Black-butler kaže: Pogledaj post
Motivacija je jako bitna !! Bez nje ne ide a snjom puno lakše ide
Budem si ja tablu napravila,s slikicama,pozitivnim mislima i slično da me podigne malo kad sam loše volje
evo sad trenutno čak i imam motivaciju ( Erasmus ) no opet, teško mi ide, stalno mi se spava dok učim sad za ovaj ispit, morala sam otić na komp da se probudim malo

kave sam prestala piti po noći jer onda mi se zna dogodit da po cijelu noć ne spavam, a onda nikako ne funkcioniram sljedeći dan jer nisam tip koji po danu može spavat

baš mi je smor predmet, mrzim ga, još kad se sjetim jednog goreg iz ljetnog semestra kojeg imam, ne znam što ću
pattie_boyd is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2016., 09:26   #920
Quote:
pattie_boyd kaže: Pogledaj post
evo sad trenutno čak i imam motivaciju ( Erasmus ) no opet, teško mi ide, stalno mi se spava dok učim sad za ovaj ispit, morala sam otić na komp da se probudim malo

kave sam prestala piti po noći jer onda mi se zna dogodit da po cijelu noć ne spavam, a onda nikako ne funkcioniram sljedeći dan jer nisam tip koji po danu može spavat

baš mi je smor predmet, mrzim ga, još kad se sjetim jednog goreg iz ljetnog semestra kojeg imam, ne znam što ću

Bolje je prošetati se neg ić na komp jer onda potrošiš puno vremena a ne razbudiš se dok šetnja te digne (to znam ali ne držim se tog i ja završim na kompjuteru)
motivacija je jako bitna,procitaj malo ovih postova da se nabriješ
kava je meni najbolja navečer,razbudi me a spavat mogu i odma nakon kave ako želim
Black-butler is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:27.