Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.05.2016., 09:55   #1
Realna dostupnost abortusa u Hrvatskoj

Očito smo u jeku kampanje za potpunu zabranu abortusa, a nešto što bismo mogli shvatiti kao dugotrajni uvod i pripremu terena, prigovor je savjesti u mnogim državnim bolnicama.
Malo sam izašla iz te teme, ali sad čujem da je u Splitu, na primjer, praktično nemoguće abortirati na zahtjev. Imate li kakve svježe informacije? Ako vam je problem iskustva dijeliti javno, može i na PM.
Bila sam pred neko vrijeme na prosvjedu protiv ovih molitelja-zlostavljača pred bolnicama, traje li još ta akcija? Ima li nekih novih, osim HRT-ovog propagiranja Markićkine sljedbe?
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 10:33   #2
Imam podatak da ne možeš normalno dobiti ni pilulu za dan poslije, a ni nemamo normalne pilule za dan poslije.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 10:45   #3
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Imam podatak da ne možeš normalno dobiti ni pilulu za dan poslije, a ni nemamo normalne pilule za dan poslije.
Ima li već topik negdje na tu temu? Zadnja vijest mi je pozivanje apotekarke na prigovor savjesti na traženje pilule za dan poslije (ili su bile obične kontracepcijske? ). Ako možeš ukratko, zahvalna.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 11:34   #4
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Imam podatak da ne možeš normalno dobiti ni pilulu za dan poslije, a ni nemamo normalne pilule za dan poslije.
Nisam imala apsolutno nikakvih problema u dobivanju iste (Ella) - ginekolog mi ju je dao na "recept", a u ljekarni su mi je dali bez problema. I jedina razlika je, baš sam pitala gospođe u ljekarni, da bi bez "recepta" morala samo ispuniti neki kratak formular i to je to, čisto preventive radi (mislim da se dosta djevojaka, pogotovo mlađih, oslanja na day after pill bez ikakvog razmišlanja o posljedicama korištenja istih češće).

Ono što mene zanima je što je s onom pričom da će se i kod nas početi koristiti abortion pills? Iako, sad mi više zvuči kao Sci-fi.
__________________
You can have anything you want if you are willing to give up the belief that you can’t have it.
Chocolate_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 11:41   #5
Chocolate_M, koji grad? Zanima me baš Split, jer je navodno situacija očajna.
Ne spadam u skupinu kojoj je usluga potrebna, a nemam gdje (osim možda ovdje) ni sresti mlade cure koje su se obratile ginekolozima zadnjih godinu, dvije, sa željom da pobace. Ako je pak pola priča koje čujem točno, u Dalmaciji je abortus već do facto zabranjen
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 12:13   #6
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Chocolate_M, koji grad? Zanima me baš Split, jer je navodno situacija očajna.
Ne spadam u skupinu kojoj je usluga potrebna, a nemam gdje (osim možda ovdje) ni sresti mlade cure koje su se obratile ginekolozima zadnjih godinu, dvije, sa željom da pobace. Ako je pak pola priča koje čujem točno, u Dalmaciji je abortus već do facto zabranjen
Zagreb.

Mozda da odes malo nize na zensko zdravlje? Cini mi se da tamo ima tema o pobacaju i izvodenju istog u lijepoj nasoj.
__________________
You can have anything you want if you are willing to give up the belief that you can’t have it.
Chocolate_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 12:33   #7
Quote:
Chocolate_M kaže: Pogledaj post
Zagreb.

Mozda da odes malo nize na zensko zdravlje? Cini mi se da tamo ima tema o pobacaju i izvodenju istog u lijepoj nasoj.
Hvala na sugestiji

Prelistala: za Split se razmjenjuju privatne poruke, kao da se radi o kriminalu
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 13:14   #8
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Ima li već topik negdje na tu temu? Zadnja vijest mi je pozivanje apotekarke na prigovor savjesti na traženje pilule za dan poslije (ili su bile obične kontracepcijske? ). Ako možeš ukratko, zahvalna.
mislim da je to bila apotekarka koja je imala problem sa običnim kontracepcijskim.

ovo su neki neslužbeni podaci o dostupnosti abortusa iz 2014.-> http://www.znajznanje.org/wp-content...-1-620x965.jpg

nedavno je neki medij opet provjeravao istu priču, samo se ne mogu sjetiti koji. ako iskopam, stavit ću.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 15:29   #9
Čini mi se da je na forumu pisano kako u Splitu u državnoj bolnici ima jedan jedini ginekolog koji nema prigovor savjesti.
Malo mi to ne drži vodu, ali nemam info iz prve ruke, to je sve što znam.
Skužila sam da se na Ženskom zdravlju daju info preko privatnih poruka, strašno nešto.
Tko bi rekao da abortus (još uvijek) nije zabranjen?

Kakva je situacija u Zagrebu?

Malo što me tako lako izbaci iz takta kao rasprave o abortusu.

Svim doktorima koji imaju prigovor savjesti, instant otkaz. Pa nek postanu privatnici.
__________________
not the girl my dog thinks I am...
...he'll rekindle all the dreams it took you a lifetime to destroy
Aaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 15:33   #10
Quote:
Chocolate_M kaže: Pogledaj post
Ono što mene zanima je što je s onom pričom da će se i kod nas početi koristiti abortion pills? Iako, sad mi više zvuči kao Sci-fi.
Ona se već koristi u Rijeci, imaš pokoji post o tome na temi o abortusu na Ženskom zdravlju
anđeo tame is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.05.2016., 23:42   #11
Ček, po day after pilulu moram u Rijeku, a na abortus u Zagreb?
Ili privatno? Ima li privatnih klinika koje ne kompliciraju? I, jebemu, koliko znam, privatne klinike NEMAJU potrebne uvjete ako što pođe po zlu - što onda?
Nemojte mi se smijati ako postavljam pitanja na koja se već odgovaralo, stvarno nisam u toku niti interesna skupina, dajte mi link, molim
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 08:24   #12
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Ček, po day after pilulu moram u Rijeku, a na abortus u Zagreb?
Ili privatno? Ima li privatnih klinika koje ne kompliciraju? I, jebemu, koliko znam, privatne klinike NEMAJU potrebne uvjete ako što pođe po zlu - što onda?
Nemojte mi se smijati ako postavljam pitanja na koja se već odgovaralo, stvarno nisam u toku niti interesna skupina, dajte mi link, molim
Day after pilula NIJE abortus - nju možeš dobiti ili bi bar trebala, u svakoj ljekarni. To je pilula koja spriječava začeće, no ako je do istog došlo prije pijenja pilule, ona ne čini ništa jer je kao što rekoh, došlo do trudnoće.

U Rijeci, kao sto je andjeo29 navela, se koriste abortion pills koje, ako se ne varam, možeš dobiti samo u bolnici.
__________________
You can have anything you want if you are willing to give up the belief that you can’t have it.
Chocolate_M is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 09:47   #13
Evo konkretno u splitskim ljekarnama Kovačević se ne mogu kupiti tablete za kontracepciju jer imaju prigovor savjesti.
__________________
Jebeš čovika koji nije reka i poreka.
Bios is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 09:54   #14
Da li su oni u tom slučaju zakonski pokriveni?
Ili odbijaju posuživati hranu Srbima ako shvaćate na što ciljam?
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:03   #15
Quote:
nalij pero kaže: Pogledaj post
Da li su oni u tom slučaju zakonski pokriveni?
Ili odbijaju posuživati hranu Srbima ako shvaćate na što ciljam?
Čini se da imaju pravo na prigovor savjesti, ali isto kao i ginekolozi, moraju osigurati da pacijent dobije uslugu, jel u drugoj smjeni ili da ga pošalju u drugu ljekarnu, ne znam.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:30   #16
Quote:
My Name Is... kaže: Pogledaj post
Čini se da imaju pravo na prigovor savjesti, ali isto kao i ginekolozi, moraju osigurati da pacijent dobije uslugu, jel u drugoj smjeni ili da ga pošalju u drugu ljekarnu, ne znam.
Znači li to da se, recimo, svi splitski doktori u državnoj bolnici mogu pozvati na prigovor savjesti i poslati ženu, ne znam, u Šibenik ili Zagreb? Postoji li neki propis/pravilnik da se usluga mora dobiti barem u granicama županije?
I opet, isprike ako pilam i krivo pitam, stvarno pokušavam provjeriti je li istina da je u Splitu službeno zadnjih godina napravljeno manje od 10 abortusa godišnje.
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:31   #17
Quote:
Chocolate_M kaže: Pogledaj post
Day after pilula NIJE abortus - nju možeš dobiti ili bi bar trebala, u svakoj ljekarni. To je pilula koja spriječava začeće, no ako je do istog došlo prije pijenja pilule, ona ne čini ništa jer je kao što rekoh, došlo do trudnoće.

U Rijeci, kao sto je andjeo29 navela, se koriste abortion pills koje, ako se ne varam, možeš dobiti samo u bolnici.
Hvala na pojašnjenju
Silajn is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:35   #18
Pa to je pozitvno da je napravljeno manje od 10 abortusa .
nalij pero is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 10:36   #19
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Znači li to da se, recimo, svi splitski doktori u državnoj bolnici mogu pozvati na prigovor savjesti i poslati ženu, ne znam, u Šibenik ili Zagreb? Postoji li neki propis/pravilnik da se usluga mora dobiti barem u granicama županije?
I opet, isprike ako pilam i krivo pitam, stvarno pokušavam provjeriti je li istina da je u Splitu službeno zadnjih godina napravljeno manje od 10 abortusa godišnje.
e to fakat ne znam, ali ako u splitskoj županiji imaš bolnicu u splitu gdje svi imaju prigovor savjesti, čini se da će te poslati u neku drugu županiju.

mislim, nisam čula da se ikome naredilo da obavlja abortuse.

a 10 abortusa godišnje...to možda službeno. a koliko ih je bilo na crno...tko zna.
My Name Is... is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.05.2016., 11:48   #20
Quote:
Silajn kaže: Pogledaj post
Znači li to da se, recimo, svi splitski doktori u državnoj bolnici mogu pozvati na prigovor savjesti i poslati ženu, ne znam, u Šibenik ili Zagreb? Postoji li neki propis/pravilnik da se usluga mora dobiti barem u granicama županije?
I opet, isprike ako pilam i krivo pitam, stvarno pokušavam provjeriti je li istina da je u Splitu službeno zadnjih godina napravljeno manje od 10 abortusa godišnje.
da, svi se mogu pozvati na prigovor savjesti. prošle godine se digla hajka oko toga, pa je varga navodno osigurao provođenje abortusa, ali ne znam što je trenutno s tim, očito je mrtvo slovo na papiru. u nekim bolnicama izvan zagreba primaju isključivo žene iz svoje županije, a split je u penisu skroz, ako se dobro sjećam s onog topica.
isadora w. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:09.