Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.09.2009., 19:15   #1
Question Kako dobiti recept od liječnika opće prakse???

Mom dečku se upalila žljezda slinovnica i završili smo na hitnoj, a onda u Zajičevoj. Doktor u Zajičevoj mu je dao antibiotik od kojega je počeo mokriti krv. Nakon toga smo otišli u Vinogradsku i liječnik (specijalist otorinolaringolog) mu je prepisao Avelox od 400mg koji košta 150,00 kn. Dečko je kupio tablete vjerujući kako će mu njegova liječnica dati recept i da će moći otići u ljekarnu po novce, no danas mu je liječnica rekla kako se taj lijek daje samo za upalu pluća i sinusa te da mu ne može dati recept za taj lijek budući da se kod njega radi o upali žljezde slinovnice.

ŠTO NAPRAVITI AKO MU JE SPECIJALISTA IPAK NA POVIJEST BOLESTI NAPISAO TAJ LIJEK KAO TERAPIJU??????
__________________
Tko nešto želi traži način, tko ne želi traži izgovor!!
Ivana_86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.09.2009., 20:29   #2
Quote:
Ivana_86 kaže: Pogledaj post
Mom dečku se upalila žljezda slinovnica i završili smo na hitnoj, a onda u Zajičevoj. Doktor u Zajičevoj mu je dao antibiotik od kojega je počeo mokriti krv. Nakon toga smo otišli u Vinogradsku i liječnik (specijalist otorinolaringolog) mu je prepisao Avelox od 400mg koji košta 150,00 kn. Dečko je kupio tablete vjerujući kako će mu njegova liječnica dati recept i da će moći otići u ljekarnu po novce, no danas mu je liječnica rekla kako se taj lijek daje samo za upalu pluća i sinusa te da mu ne može dati recept za taj lijek budući da se kod njega radi o upali žljezde slinovnice.

ŠTO NAPRAVITI AKO MU JE SPECIJALISTA IPAK NA POVIJEST BOLESTI NAPISAO TAJ LIJEK KAO TERAPIJU??????
Apsolutno nista ne mozes, nema veze što je specijalist rekao, napisao itd. Lijek nije dat za lječenje onih bolesti za koje je dobio odobrenje od HZZO-a da se koristi (u vašem slučaju je dobio za žljezdu slinovnica a HZZO ga je odobrio SAMO za upalu pluća i sinusa) te prema tome ga moraš platiti u cijelosti. Ako ti doktorica falsicifira bolest (napiše bolest koju je HZZO odobrio za taj lijek na recept a ti tu bolest nemas), i HZZO kontrolor to skuzi (a vjeruj mi skuže SVE jer je cijeli sustav umrežen) HZZO će kaznit vašu doktoricu sa 5000-10000kn. 150kn nije puno za zdravlje a ona kazna je monstruozna.
Mislim da je sve jasno
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 17:11   #3
Quote:
Ivana_86 kaže: Pogledaj post
Mom dečku se upalila žljezda slinovnica i završili smo na hitnoj, a onda u Zajičevoj. Doktor u Zajičevoj mu je dao antibiotik od kojega je počeo mokriti krv. Nakon toga smo otišli u Vinogradsku i liječnik (specijalist otorinolaringolog) mu je prepisao Avelox od 400mg koji košta 150,00 kn. Dečko je kupio tablete vjerujući kako će mu njegova liječnica dati recept i da će moći otići u ljekarnu po novce, no danas mu je liječnica rekla kako se taj lijek daje samo za upalu pluća i sinusa te da mu ne može dati recept za taj lijek budući da se kod njega radi o upali žljezde slinovnice.

ŠTO NAPRAVITI AKO MU JE SPECIJALISTA IPAK NA POVIJEST BOLESTI NAPISAO TAJ LIJEK KAO TERAPIJU??????
Smjenit ministra zdravstva podhitno. Eto što treba napravit. A o vladi da ne pričamo.

Čovjek ima komplikacije od prvog antibiotika koji je dobio a drugi ne može dobit zbog štednje i da bi se milinović mogao hvaliti kako su smanjeni gubici u zdravstvu.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 19:19   #4
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Smjenit ministra zdravstva podhitno. Eto što treba napravit. A o vladi da ne pričamo.

Čovjek ima komplikacije od prvog antibiotika koji je dobio a drugi ne može dobit zbog štednje i da bi se milinović mogao hvaliti kako su smanjeni gubici u zdravstvu.
Zar na tom nalazu ne piše da smije liječnik opće prakse dati drugi lijek umjesto toga.
__________________
Od trnja pa do zvijezda
Azaleja is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 21:49   #5
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Smjenit ministra zdravstva podhitno. Eto što treba napravit. A o vladi da ne pričamo.

Čovjek ima komplikacije od prvog antibiotika koji je dobio a drugi ne može dobit zbog štednje i da bi se milinović mogao hvaliti kako su smanjeni gubici u zdravstvu.
I ja mislim da bi ministar mogao i bolje neke stvari rijesit u zdravstvu. Ali, ja osobno neznam NIKOJU drzavu na svijetu gdje je zdravstvo 100% besplatno i da praktički nema participacije. Sada će netko reći pa mi izdvajamo iz plaće za to zdravstvo, to je istina, ali koliko to sve košta, to izdvajanje je premalo a opet sa druge strane je puno. Pogotovo kada se uzme u obzir radno/neradno/umirovljeno stanovnistvo i činjenica da za zdravstvo iz proračuna ide cca 35 milijardi kn godišnje. Vidimo svaki dan na televiziji malo, malo pa se neka greska dogodi sto zbog dr-a, sto zbog nedostatak opreme, uvjeta, novaca. Ne znam kaj da velim na sve to ali čini mi se da ovaj sadašnji model ne šljaka više. Jer što mi vrijedi "besplatno" zdravstvo ako je nikakvo? Nemam pojma...
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:16   #6
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
I ja mislim da bi ministar mogao i bolje neke stvari rijesit u zdravstvu. Ali, ja osobno neznam NIKOJU drzavu na svijetu gdje je zdravstvo 100% besplatno i da praktički nema participacije. Sada će netko reći pa mi izdvajamo iz plaće za to zdravstvo, to je istina, ali koliko to sve košta, to izdvajanje je premalo a opet sa druge strane je puno. Pogotovo kada se uzme u obzir radno/neradno/umirovljeno stanovnistvo i činjenica da za zdravstvo iz proračuna ide cca 35 milijardi kn godišnje. Vidimo svaki dan na televiziji malo, malo pa se neka greska dogodi sto zbog dr-a, sto zbog nedostatak opreme, uvjeta, novaca. Ne znam kaj da velim na sve to ali čini mi se da ovaj sadašnji model ne šljaka više. Jer što mi vrijedi "besplatno" zdravstvo ako je nikakvo? Nemam pojma...

Oprosti molim te, reci mi što je to 100% besplatno u našem zdravstvu? Možda dopunsko koje plaćam? Možda 15% na plaću koje plaćam? Prosvijetli me.
jasmina1969 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2009., 23:53   #7
Nadam se da će neki izvući pouku iz ovog primjera.

Molim vas da izbjegavate političke rasprave, jer ovaj pdf nije namijenjen tome. Hvala!
Termination is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 00:16   #8
Quote:
tErMiNaTe kaže: Pogledaj post
Nadam se da će neki izvući pouku iz ovog primjera.
a ta bi bila?
da nikako ne idemo doktoru bilo kakvom bez popisa na što imamo pravo i po kojoj cijeni?
nažalost nekim ljudima je 150 kn velik novac (na stranu sve rasprave o besplatnom zdravstvu) i bilo bi fer upozoriti ih na to
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 00:34   #9
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
a ta bi bila?
da nikako ne idemo doktoru bilo kakvom bez popisa na što imamo pravo i po kojoj cijeni?
nažalost nekim ljudima je 150 kn velik novac (na stranu sve rasprave o besplatnom zdravstvu) i bilo bi fer upozoriti ih na to
Crveni recepti znaće doplata, crni znaći da plačaš full cijenu lijeka. Ako vam to doktor da onda znate o čemu je riječ.
Dali je 15% od plače puno ili malo za razinu zahvata/diagnostičkih pretraga itd itd koji su zbog tih 15% dostupni svima nama, neznam. Samo znam da nam je zdravstvo u bankrotu i koliko vidim vrlo vjerovatno još neće dugo moći ovako. To je moje mišljenje (ne provociram i ne stvaram zakone btw ).
Krumpir is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 09:41   #10
znam ja jako dobro kaj koji recept znači
ali kako znati u slučaju u uvodnom topicu, kada specijalist propisuje lijek a nemreš baš čekat da uloviš smjenu kad ti doktor radi pa ostaviš kauciju u apoteci i na kraju truba

trenutno mi se ne da razgovarati o troškovima zdravstva
od 6 mjeseca "posjećujem" neurologa, svaki mjesec mi se pregled odgađa, jučer sam došla u vinogradsku u 10, naručena u 11 ali je gospođa otišla doma jer baš nije imala posla
ona ima ambulantu, naručenu hrpu pacijenata i samo je otperjala???? procijenila je da baš i nema posla???? uz sve nas kaj smo visili ispred šaltera i popunjenu knjigu narudžbi?????
radim u privredi, mahom sa papirima, ali nikada mi se nije desilo da sam otišla ako sam imala posla ili ugovoreni sastanak i nikada mi se nije desilo da sam došla na sastanak a da se druga strana nije pojavila
ja sam po 3 put morala uzeti dan godišnjeg, potrošit neke novce na prijevoz i tko me jebe
i mene i još hrpu ljudi
novi termin imam 29.10.
možda se i uspiijemo sresti ove godine

ovaj put sam pristala na zamjenski pregled kod drugog doktora
e tako nešto bahato, bezobrazno i nezainteresirano nisam odavno srela

eto di, između ostalog, odlazi naših 15% plaće
financijaš sam pa kužim brojke i poslovanje i znam da nam je zdravstvo u dugovima ali ste raspikuće samo takve
a o investicijama, nabavljenoj a nikad korištenoj opremi,..... ne bumo

moje rješenje je da ću otići privatno, ali ipak (bezobrazno od mene) mislim da imam na neku vražju uslugu pravo nakon 25 godina izdvajanja te mizerije (moja plaća je solidna, koliko mjesećno dajem za zdravstveno neki ljudi ne zarade) i na sreću mogu si to priuštiti ali masa ih si ne može

i da, već mjesec dana sam sretni posjednik termina za magnet 30.04.2010.
sva sreća da imam multiplu sklerozu, da imam tumor na mozgu mogla bi do 30.04 krepat jedno 6 puta



sorry terminate,
povuklo me ovo
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:16   #11
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
i da, već mjesec dana sam sretni posjednik termina za magnet 30.04.2010.
sva sreća da imam multiplu sklerozu, da imam tumor na mozgu mogla bi do 30.04 krepat jedno 6 puta
a gdje si se naručila kada toliko čekaš?
u medikolu se čeka dva do tri mjeseca.
ja sam imala ove godine situaciju da sam si platila magnetnu, ali mi je hzzo vratilo novce jer je magnetna pokazala da je neurokirurg bio u pravu.

da se vratim na lijekove.
ja plaćam lijek jer nije na listi hzzo-a.
ono što sam saznala je da ako specijalist propiše lijek koji ne pokriva hzzo bolnica snosi trošak liječenja. stvar je u tome što će rijetko koji specijalist propisati nešto što nije na listi, pogotovo ako je lijek skup.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:21   #12
Quote:
C71 kaže: Pogledaj post
a gdje si se naručila kada toliko čekaš?
u medikolu se čeka dva do tri mjeseca.
ja sam imala ove godine situaciju da sam si platila magnetnu, ali mi je hzzo vratilo novce jer je magnetna pokazala da je neurokirurg bio u pravu.
vinogradska
ma to sam i napravila
ovo je samo primjer kako naše zdravstvo funkcionira
nažalost postoje ljudi koji se ne mogu snaći u svim tim zavrzlamam, koje nitko ne želi uputiti i koji na kraju svega nemaju novce za iskeširati medikolu i čekati povrat
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:31   #13
Quote:
polly kaže: Pogledaj post
vinogradska
ma to sam i napravila
ovo je samo primjer kako naše zdravstvo funkcionira
nažalost postoje ljudi koji se ne mogu snaći u svim tim zavrzlamam, koje nitko ne želi uputiti i koji na kraju svega nemaju novce za iskeširati medikolu i čekati povrat
rijetko tko će te uputiti u čari zdravstvenog osiguranja, ali zato postoje forumi.
ipak, najviše se nauči na vlastitom iskustvu.
rijetko koji zdravstveni radnik će ti dati informacije na što sve imaš pravo.
zato kopaš i njuškaš.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:36   #14
mene ti malo taj socijalni moment jebe
a i mama mi je radila u bolnici (sa istim socijalnim poremećajem) i navodala se okolo bakica i dedica koji su je zaustavljali u krugu bolnice i tumačila im prava,....
ma super je taj net, ali koliko zbunjola vidiš po bolnicama koje su čak mlade i očekuješ da se znaju služit kompom pa im kažeš "proguglej" i gledaju te s totalnim nerazumijevanjem

kopam, kopam
osjećam se kak patuljak rudar
polly is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.09.2009., 11:49   #15
off topic smo.

samo bi još htjela reći da se teško dolazi do informacija. imam osjećaj da ti doktor kaže samo ono najosnovnije. moja okolina kaže, pa pitaj. pa da znam što bi trebala pitati, pitala bi.

bez obzira na sve ipak mislim da naše zdravstvo ipak nije toliko loše. ja bih već odavno bankrotirala da moram sve plaćati.
__________________
"neidem gore po pečat ali to nazivam planinarskim orgazmom, kad ga lupim u hpo il svoj dnevnik" by osbourne
C71 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2009., 21:59   #16
Quote:
jasmina1969 kaže: Pogledaj post
Oprosti molim te, reci mi što je to 100% besplatno u našem zdravstvu? Možda dopunsko koje plaćam? Možda 15% na plaću koje plaćam? Prosvijetli me.
ili možda što smo prisiljeni svaki put završit kod privatnika i sve to plačat jer ovak na red možeš doć za 3 mjeseca,a do tad... ko živ ko mrtav. A i kad dođeš-žali Bože živaca,vremena,pa tako i novaca koje mi svaki mjesec otimaju od plače
__________________
The Sky Is High And So Am I
N I X is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 13:46   #17
Ovako, ja već dvije i pol godine imam problema sa želucem! Bila sam kod dvije doktorice opće medicine(mijenjala ih zbog promjene prebivališta) i ni jedna me nije htjela uputiti dalje da se vidi uzrok problema. Sad sam opet kod treće jer sam opet promijenila prebivalište!

Kako se stanje samo pogoršava, ja sam si uplatila sistematski u Suncu i naravno, upućena sam i na gastroskopiju u četvrtak!To mi je pokriveno sistematskim, no slanje uzorka na analizu plaćam 300 kn, a test na bakteriju 100. Ukupno je to 2100 kn. Uz napomenu da sam nezaposlena a ovo sve sam si priuštila odričući se svega i svačega!
I sad me zanima, ako mi se propiše kakav lijek, moram li sve kupovati ili ipak mogu doći doktorici i ostvariti pravo.
Jer, u slučaju da se radi o liječenju helicobacter pylori, radi se o tri antibiotika!

isto me zanima kako stvari stoje kad se ide privatno ginekologu pa vam treba ili recept ili uputnica???
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 15:04   #18
Mišice, možeš dobiti recept od liječnika opće prakse iako si pregled obavila privatno ( u Suncu).
I sama svake tri godine obavljam sistematski u privatnim poliklinikama ( gdje me upute jer je to preko firme) i liječnica mi je uvijek na temelju njihovog nalaza davala uputnice i recepte koje su liječnici preporučili. Samo ponesi njihov nalaz. I nedaj se omesti ako te pokuša otpiliti!
zdenka27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 15:17   #19
E puno ti hvala!

Ma kad čovjek unaprijed sam mora znati i što mu je, i zakone, i prava...da ga ne bi preveslali

Hvala, jer eto, ovo sam si nekak još uspjela priuštiti jer su me moje dr. stalno ignorirale, a još u obitelji imam umrlog od karcinoma želuca......ali mislim da ako budem još nešto morala platit...budem bankrotirala totalno!

Zato hvala!
mišica27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2009., 23:30   #20
Quote:
mišica27 kaže: Pogledaj post
Ovako, ja već dvije i pol godine imam problema sa želucem! Bila sam kod dvije doktorice opće medicine(mijenjala ih zbog promjene prebivališta) i ni jedna me nije htjela uputiti dalje da se vidi uzrok problema. Sad sam opet kod treće jer sam opet promijenila prebivalište!

Kako se stanje samo pogoršava, ja sam si uplatila sistematski u Suncu i naravno, upućena sam i na gastroskopiju u četvrtak!To mi je pokriveno sistematskim, no slanje uzorka na analizu plaćam 300 kn, a test na bakteriju 100. Ukupno je to 2100 kn. Uz napomenu da sam nezaposlena a ovo sve sam si priuštila odričući se svega i svačega!
I sad me zanima, ako mi se propiše kakav lijek, moram li sve kupovati ili ipak mogu doći doktorici i ostvariti pravo.
Jer, u slučaju da se radi o liječenju helicobacter pylori, radi se o tri antibiotika!

isto me zanima kako stvari stoje kad se ide privatno ginekologu pa vam treba ili recept ili uputnica???
dr opće prakse uglavnom poštuje nalaz bez obzira da li je privatno ili iz sustava HZZO-znači obavezan ti je napisati recept ako to bude preporučeno po specijalisti internisti,gastroenterologu-ako to nalaz gastroskopije bude zahtijevao...
što se tiče ginekologa....svaki pacijet ima pravo i obavezu odabrati na primarnoj razini zdravstvene zaštite -dr opće medicine,dr stomatologa i žene dr ginekologa....to znači da ti dr opće ne može propisivati uputnice za ginekološke preglede u bolnici i sve što iz tog pregleda kasnije zahtijeva ginekolog iz bolnice....zato moraš imati odabranog ginekologa taman da ga ni jednom ne posjetiš.....a kad ti privatni propiše neki lijek tu stvari malo drgačije stoje.....svaki dr svojim imenom i prezimenom stoji iza terapije koju je propisao...tako da ginHzzo nije nužno dužan propisati rp za ono što nije pregledao i sam ustanovio....ako je pogrešna dijagnoza onda je on kriv....iako bi po mom mišljenju trebao poštovati mišljenje svojega kolege...tako da su tu različita iskustva....neki dr hoće prepisati rp a neki ne ...i to je njihovo pravo ili odgovornost....iako....oni uvijek mogu napisati šifru specijaliste svojega kolege i na taj način se vidi da to nisu ordinirali oni....
jesam li pomogla ili dodatno zakomplicirala????
mimoza40 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:12.