Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.08.2012., 19:50   #21
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
optimistično ću reći da je 60m2 na Gajnicama platio 70 000 eura. Dodatni troškovi bilježnika, kredita, odvjetnika optmistično rečeno 3 000 eura.
Novogradnja ili starogradnja? Starogradnja, jer za tu lovu ne može dobiti novogradnju. U svakom slučaju morao je dati još 10 000 eura za renoviranje. Novi namještaj i aparate nećemo računati.

Recimo da je uzeo kredit na 25 godina. Kamata, jako optimističnih 5%
Nećemo računati tečajne razlike, koje su po 1000-2000 eura kod isplate kredita.

Ispada rata 500 eura.

Daj molim te stavi sliku najmoprimca koji u današnje vrijeme plaća 500 eura za 60m2 u Gajnicama, da možemo i mi na njemu zaraditi.

U slučaju i da postoji takav, i dalje taj tvoj frend ništa ne zarađuje već je na sebe natovario negdje desetak vrsta rizika ( od valutnog, preko rizika neplaćanja najamnine, do rizika da će ga zahvatiti porez na nekretnine).
Uglavnom, jako glup potez.


Ali hej, za 25 godina će mu ostati stan u Gajnicama star 60 godina koji će moći zamjeniti za vjerojatno doživotni boravak u nekom domu za starije Naravno, ako će svih 25 godina bez prestanka imati najmoprimce, neće niti jednom dobiti otkaz, niti jednom se razboliti, imati neku nesreću, razvesti se ili nedaj bože imati neke velike nepredviđene troškove...
Da, platio ga je negdje oko cifre koju si naveo i starogradnja je. Kako mu se stari bavi poslovima vezanim za građevinu, njih dva i tata od žene su pomalo sređivali taj stan -dakle trošak materijal.
Namještaj je novi, al kako je znao da je stan za najam, nije neka vrhunska ni kvaliteta ni cijena.
Nema tečajne razlike i gubitka jer je digao kredit u kunama. Neko od bližnjih mu radi u banci, pa nema čak kamatu ni 5% nego manju i rata kredita mu je negdje oko 2200-2300 kn i da, toliko naplaćuje najam, neznam sad baš precizno cifre, al 100-200 kn gore ili dole.
I mislim da ovo uopće nije glup potez jer ima dijete koje raste i kome će za x godina ostati taj stan, pa on s njim nek radi što ga je volja.
Imaš li još kakav crnji scenarij od onog gore?
ivanea1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 21:46   #22
Znači, digao je kredit od cca 80 000 eura (10k eura za renovaciju, uređenje, troškove bilježnika) u kunama na 30 godina s kamatom od 2%? Pa to je naprosto fantastično, da nije frend možda Luković ili Božo Prka?

Što se tiče crnih scenarija, slobodno pogledaj malo na podforum Bankarstvo pa ćeš vidjeti da ti crni scenariji i nisu toliko rijetki.
Ovo nije glup potez samo nekome tko je financijski nepismen, bez uvrede, jer je čovjek i dalje u gubitku s tim stanom.
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 22:40   #23
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
Znači, digao je kredit od cca 80 000 eura (10k eura za renovaciju, uređenje, troškove bilježnika) u kunama na 30 godina s kamatom od 2%? Pa to je naprosto fantastično, da nije frend možda Luković ili Božo Prka?

Što se tiče crnih scenarija, slobodno pogledaj malo na podforum Bankarstvo pa ćeš vidjeti da ti crni scenariji i nisu toliko rijetki.
Ovo nije glup potez samo nekome tko je financijski nepismen, bez uvrede, jer je čovjek i dalje u gubitku s tim stanom.
Nije digao kredit za renoviranje, uređenje i bilježnika, to je platio gotovinom
Ja isto mislim ko i ti da je više nego glupo uzimati stan za iznajmljivanje na kredit, jer jaaaako teško da ti može najam pokriti ratu kredita.
Ovaj primjer je valjda jedan na milijon da mu se tako poklopilo i dalje mislim da je pametno napravio jer oboje imaju dobre plaće i itako su, kako sami kažu, taj iznos koji sada daju za kredit spiskavali svaki mjesec na gluposti da i sami ne znaju di.

I znam da ima masu crnih scenarija vezanih za zaduživanje, nema gore stvari od kredita, al činjenica je da je danas jaako mali broj ljudi koji sebi može priuštiti nekretninu bez dužničkog ropstva
Kad bi svi razmišljali ko ti, živjeli bi s roditeljima ili u podstanarskim sobicama zauvijek.

Prka ili Luković ...raspitaj se koliku kamatu plaćaju djelatnici HNB-a
ivanea1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2012., 23:12   #24
neću ulaziti u duboke rasprave, jer to što ti govoriš je davno i nekoliko puta pretreseno na topicu cijene nekretnine.

Za nekoga tko ne zna gdje će s lovom, neka ju utuče u nekretninu, vjerojatno neće previše spušiti.
Ali bar malo razmisliti ili savjetovati se prije toga s nekim ne bi bilo na odmet. Da je sljedećih 10-12 godina tu ratu od 2300 kn stavljao na banku imao bih dovoljno novaca za takav isti stan ili možda čak i bolji/veći. Uz to, bio bi cijelo vrijeme likvidan i u slučaju nekog crnog scenarija bi ga lakše prebrodio. Ukratko, bio bi financijski neovisan.
Ono što je najbolje je da bi ostvario i onaj cilj da djetetu ostavi stan i to neopterećen s kreditom. Ovako će "dijete" imati +-35 godina kad će stan biti otplaćen, tj. djetetu ostavljaš u nasljedstvo kredit.

Ovako se izložio, kao što sam već rekao, velikim rizicima koji su mnogi osjetili na svojoj koži.

Ali svatko raspolaže svojim novcem kako god želi, ako je on sretan...


Btw. nešto mi puno detalja znaš o frendu i njegovim financijama
_Mystical_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 10:21   #25
Quote:
_Mystical_ kaže: Pogledaj post
neću ulaziti u duboke rasprave, jer to što ti govoriš je davno i nekoliko puta pretreseno na topicu cijene nekretnine.

Za nekoga tko ne zna gdje će s lovom, neka ju utuče u nekretninu, vjerojatno neće previše spušiti.
Ali bar malo razmisliti ili savjetovati se prije toga s nekim ne bi bilo na odmet. Da je sljedećih 10-12 godina tu ratu od 2300 kn stavljao na banku imao bih dovoljno novaca za takav isti stan ili možda čak i bolji/veći. Uz to, bio bi cijelo vrijeme likvidan i u slučaju nekog crnog scenarija bi ga lakše prebrodio. Ukratko, bio bi financijski neovisan.
Ono što je najbolje je da bi ostvario i onaj cilj da djetetu ostavi stan i to neopterećen s kreditom. Ovako će "dijete" imati +-35 godina kad će stan biti otplaćen, tj. djetetu ostavljaš u nasljedstvo kredit.

Ovako se izložio, kao što sam već rekao, velikim rizicima koji su mnogi osjetili na svojoj koži.

Ali svatko raspolaže svojim novcem kako god želi, ako je on sretan...


Btw. nešto mi puno detalja znaš o frendu i njegovim financijama
Al mjesečno mu nije ostajao taj iznos za ušparati, jer su se novci trošili na pi***rije, rata kredita im je ustvari prisilna "štednja".

A i da im zaškripi bilo što stan mogu, vjerovao ili ne, sutra prodati.
Neće baš sutra apokalipsa

Btw. naravno da znam, to mi je u opisu posla
ivanea1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2012., 10:45   #26
molim da se držite teme.
__________________
Svaki put kad pomislim da sa mnom možebit nije baš sve u redu dođem na forum i odmah mi je lakše :D (by Cats)
solar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2012., 18:42   #27
Quote:
odurni_gad kaže: Pogledaj post
Recimo stančić od 50 kvadrata u Zagrebu koji nije u centru, cijena mjesečnog najma na crno ako stan nije namješten je cca 250 eura + režije (uzmimo da su režije 150 eura). To je ukupno 400 eura. Nemamo brige oko toga hoće li podstanarova mačka izgrebati kauč.

Ako bi htjeli stan iznajmljivati na dan,dva,tri...morali bi za početak stan opremiti. Kuhinjica, telka, krevet, kauč, fotelje, veš mašina,perilica suđa, frižider, friteza, stolice, stol, zavjese,tepisi...da biramo najjeftinije moguće mislim da ispod 5 000 eura ne mozemo proći. OK, taj namještaj nam uvijek ostaje ali tu cifru moramo istresti. Režije mi podmirujemo i više nema iznajmljivanja na crno nego sve po zakonu. Taj stan treba održavati, čistiti i finacirati popravke.
Koliku bi popunjenost mogli očekivati od takvog stana u npr. Dubravi, Malešnici, Prečkom, Španskom? kakvu cijenu staviti? ja da dolazim u nepoznati grad veličine Zagreba na 2 dana radje bih dao dnevno 15 eura više i bio u centru.

Ima li itko iskustava s ovakvim oblikom iznajmljivanja?
povremeno suradjujem s nekim iznajmljivacima koji se time (i slicnim) bave. mislim da si u pravu sto se tice lokacije - za te stvari najbolje ide strogi centar zg-a, a uredni i dobro opremljeni stanovi se jako dobro (po popunjenosti i cijeni) iznajmljuju.
xls is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2012., 20:13   #28
Postoji li u Zagrebu neka agencija koja se bavi tim kratkorocnim najmom stanova ?

Dakle da se brinu o svemu, oglasavanje, booking, prijem gostiju, ciscenje, naplatu, sve. Uz neku proviziju, naravno.
Gervasius74 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.10.2014., 22:16   #29
Ja sam se raspitivala za najam skladišta. Neka poduzeća za selidbe to nude. Cijena me frapirala. Skladište od 25m2 minimalno 1mj, ne može kraće, 1800-2000kn! Koja fora, ko da iznajmljujem finu garsonijericu u centru a ne skladište ko zna gdje
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2015., 17:46   #30
Kratkorocan najam

Moze mi netko preporuciti gdje i kako mogu traziti stan/apartman za kratkorocan najam (1 vikend do najvise 1 tjedan) na podrucju Rijeke?

Na njuskalu i plavom oglasniku oglasi su gotovo svi samo za dugorocno..
Depozitto is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2015., 19:07   #31
treba mi pomoc. treba mi stan u zagrebu na jarunu za jedan dan. gledao sam na airbnb i booking com, medjutim nema nista. ima li joj nekakva slicna agencija ili stranica gdje mogu pogledati? bio bih jako sretan ako netko pomogne
iguodala is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2015., 14:31   #32
tjedni najam stana u osijeku

ima li netko da iznajmljuje ili poznaje nekoga tko bi iznajmija stan/ garsonjeru u osijeku u periodu od 28.12.-03.01.?
hydee is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2016., 14:23   #33
Molim modove da prebace post ako nije na dobrom mjestu.
Palo mi je na pamet da bih mogla iznajmljivati sobu u stanu u kojem zivim. Povremeno. Tipa tjedan dana u mjesecu preko airbnba.

Ehh sad, kako volim sve raditi na cisto postavlja mi se niz pitanja.

Znam da se kategorizacija radi kad su u pitanju apartmani i citavi stanovi ali koja je obveza kad se radi o najmu sobe u stanu u kojem zivis?

Ako je i u tom slucaju potrebna kategorizacija zanima me sto sa placanjem poreza?
Pausalno? Hmm ako je pausalno ne znam koliko ima smisla jer ne mora znaciti da cu uopce ikome iznajmiti jer mozda nece biti interesa.

Takoder, sto u slucaju ako imas stan koji zelis dati u kratkorocni najam? Napravis kategorizaciju.. Sto ako vidis da nema neke love od toga i zelis ponovno iznajmljivati dugorocno?
Sto u tom slucaju s kategorizacijom i ostalim?
__________________
"Lakoća kojom određena mišljenja postaju opća, proizlazi iz nesposobnosti većine ljudi da stvore vlastito mišljenje osnovano na vlastitom razmišljanju".
bitchy-as-usual is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:08.