Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2007., 00:48   #21
Madam Hooch, žao mi je što si toliko ogorčena, ali svrstavaš li i sebe u skupinu onih koji rade taj posao bez ljubavi? ... koliki god zahtjevi bili... a zašto mnogi rade tako dobro?

A što se tiče otkaza, nije li danas takvo vrijeme? Zašto bi bili zaštićeni oni koji izazivaju traume?
Odi radi u privredu, nikoga neće zanimati koliko radiš, što si završio, koliko imaš godina, zar ne? Možeš dobiti otkaz zbog bilo čega.

A kolike su penzije znam, i meni bi bilo lakše da mama dobije više, ( nakon 44 god radnog staža i tolike ljubavi prema poslu, a još više prema djeci)

Vrijeme je surovo, i zato želim da moje dijete stekne samopouzdanje i izraste u kvalitetnog čovjeka . Želim da se NE BOJI...

A onaj tvoj komentar o tome da cijenim, kako si ono rekla, materijalno šta li, krajnje je neumjesan
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 00:49   #22
Madame Hooch, podržavam što si napisala u svojim postovima, po meni - svaka ti je na mjestu ali sam i svom postu htjela bolje porazmjestiti misli
__________________
ljubim jana rasplakana, nasmijana, srcu odabrana
Tashi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 00:54   #23
***joj, sad moram biti još i bezobrazna

ali, zašto se ovdje na neke povijesne činjenice osvrće samo na kajkavskom govoru ? ...pa, zato jer kod ovih bez samoglasnika nije bilo ni učitelja, ni pisara, ni veterinara ...a populacijska im je politika išla dobro i sama po sebi ...te ih je zato danas u vlasti ili u kandidaturi za potencijalnim vladajućim pozicijama neizbrojivo više nego ovih krotkih, donekle obrazovanih i samim time realnijih ("realist je samo optimist sa životnim iskustvom") ...sami zbrojite
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 01:01   #24
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Madam Hooch, žao mi je što si toliko ogorčena, ali svrstavaš li i sebe u skupinu onih koji rade taj posao bez ljubavi? ... koliki god zahtjevi bili... a zašto mnogi rade tako dobro?
ne radim u prosvjeti - mada me mnogi pitaju zašto nisam odabrala taj put zbog, upravo količine znanja i sposobnosti da ju prenesem....

a nisam odabrala taj put (radim u privredi i to u jednom od najbržih područja unutar moderne ekonomije) vjerojatno upravo zbog moje ogorčenosti gledajući svakodnevno ponižavanje učiteljske/nastavničke/profesorske (podučitavaljske) struke od strane priučenih zanatlija sa srećom da su se domogli novaca - a koje se kroz medije pretvara u suvremene prosvjetitelje (vidi pod KERUM )
__________________
Broomstick operator level A1

Zadnje uređivanje Madame Hooch : 01.11.2007. at 01:39.
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 01:06   #25
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
A onaj tvoj komentar o tome da cijenim, kako si ono rekla, materijalno šta li, krajnje je neumjesan
hvala na podršci ...a od toga što mi zamjeraš , ogradila sam se upravo s
Quote:
ti (ne možda ti osobno, ali tvoja generacija)
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 01:43   #26
Quote:
Tashi kaže: Pogledaj post
Madame Hooch, podržavam što si napisala u svojim postovima, po meni - svaka ti je na mjestu ali sam i svom postu htjela bolje porazmjestiti misli
mislim da nas, među pismenima ; ima malo previše koji smo čitali Krležu

svakako - dobro je vidjeti da nas ima koji se razumijemo i na tome Ti - hvala
__________________
Broomstick operator level A1
Madame Hooch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 02:06   #27
Da ne radim kobasice od kvotanja, na post br. 15:

U tom citatu nigdje ne pise da djecakova mama nije razgovarala s uciteljicom prije pocetka plakanja zbog skole. Ne pise, doduse, ni da jest, pa vidim kako se moglo elegantno doskociti do zakljucka da se ona nije potrudila porazgovarati s uciteljicom cim je opazila probleme.

No, da ispunim tu prazninu, razgovaralo se dosta puta, od prvog tjedna, i trazilo objasnjenja i poblize upute za djetetov ocito eto nedovoljan ili pogresan rad, vjerojatno i previse puta, jer je uciteljica nakon nekog vremena vrlo ocito pocela izbjegavati djecakovu mamu i razgovor s njom (da objasnim i ono "nezainteresirana" - inace, mami je govorila da nema neke posebne primjedbe na malog, "osim sto je malo preziv," a konkretne greske zbog kojih je iskritiziran je uglavnom u razgovorima omalovazavala, kao nije to nista strasno - ako nije, zasto ih onda malo ne zanemari, da dijete dobije osjecaj da nesto dobro radi?). Zato se sogorica i obratila pedagoginji - i opet naglasavam ono sto sam napisala a sto izgleda nitko od gorljivih branitelja cjelokupne pedagoske profesije nije procitao - koja joj je rekla da s tom uciteljicom nazalost problema vec dugo imaju mnogi, kao i s njenom kceri u suprotnoj smjeni koja ima isti pristup poslu. I jos je rekla, da dodam i to, da se djecaka dobro sjeca s upisa u skolu, i da je iznenadjena sto bas on ima problema, jer je djelovao kao zrelo, otvoreno i za skolu posve spremno dijete.

Djetetu se pokusalo objasniti da se mora vise potruditi, da je sad ovo skola a ne vrtic itd itd. I da, imaju roditelji (odnosno mama) uvijek vremena pomoci mu sa zadacama unatoc vlastitim problemima (kad je vec netko doskocio i do zakljucka da je dijete nepripremljeno i da sigurno s njim nitko doma ne radi - mali nijednom nije otisao u skolu bez zadace!), no slaba je vajda od toga kad on od svoje uciteljice dozivljava gotovo iskljucivo kritike i viku i sad sve povezano sa skolom vidi kao katastrofu.

A sto se ucitelja kao profesije tice, opet cu ponoviti, vecina ucitelja s kojima sam imala i imam dodira su ili OK ili super na svom poslu. Da se mene pita, zasluzili su vecu placu i bolji status u drustvu. No, ne pricam ja ovdje o njima, nego o mom necaku koji se pretvorio u hrpicu jada, a vjerujem da to ima itekako veze s uciteljicom i da to ne bi bio slucaj da je dospio, recimo, u razred nekog od ucitelja moje djece. Ili je mozda moj necak nekako kriv sto gdja uciteljica ima malu placu i imat ce malu penziju? Mozda dijete ne pokazuje dovoljno respekta za nepravdu koju je njoj drustvo nanijelo? Ma pazi da ne bi.

Zarana, drago mi je sto ste imali opciju prebacivanja u drugu skolu i sto je malenoj sad lijepo u skoli. I moja su djeca imala srecu dospjeti kod dobrih ucitelja koji su ih njezno i strpljivo i uz pozitivne poticaje uveli u skolovanje, bez obzira na male place, bla bla bla. No, ovaj ce se malac izgleda morati strpjeti tri i pol godine da sazna sto je dobar ucitelj a ne znam kako da mu se pomogne u medjuvremenu.

Javim sto ce psiholog reci, ako nekoga zanima.
goblena is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 02:24   #28
Pročitala sam samo 1 post i ja bih postupila tako da bih inzistirala na ravnateljici da nešto poduzme. Ako nebi to pomoglo i do Primorca. Takve "učiteljice" treba iskorijeniti!!!

Btw. I ja sam đak (doduše završavam...) i prolazim na jednom satu nešto slično no ne toliko ekstremno.

Pozz
Cosmika is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 09:58   #29
mislim da su ovdje napali tetu umjesto učiteljicu, lako se praviti pametan ako nisi u toj situaciji, i ja bi nešto napisala u tom stilu (taman sam krenula) ali sam pročitala vaše postove pa mi se čini da smo svi malo zabrijali. mislim da nije problem u životu tog dečkića učitaljica, jer i premjestiti ga u neki drugi razred znači rješavati probleme umjesto njega, to nije dobro jer će kad tad u životu opet doći u situaciju da ga netko maltretira i opet se neće snaći. ne treba rješavati probleme oko njega, već u njemu.

a što se tiče toga da mu je rekla da je glup, pa recite mu da sljedeći put kad mu to kaže on nju pita da li ona misli da je to pristojno nekom reći, pa da je vidim onda. mora se, koliko god to bolno bilo naučiti sam rješavati svoje probleme. znam da nije lako gledati kako ti netko mltretira dijete, ja imam malu curicu pa još nisam bila u takvoj situaciji, ali neznam šta bi napravila.

prva reakcija na 1. post mi je bila ma p.... joj materina bezobrazna, ja bi njoj reka ovo, ono, ma da je moje dijete išla bih ravnatelju itd. a onda kad razmisliš, dijete mora samo naučiti boriti svoje bitke, mi smo tu samo kao podrška.
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 10:52   #30
Ne može dijete voditi bitke s učiteljicama i odgajati ih. Apsurdno. Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.
Mislim da treba izdvojiti prvašiće od ostalih, ja sam isto imala neugodno iskustvo u prva 4 rzr., posljedica je bila smrtni strah od matematike i autoriteta (onog negativnog). Noću od straha povraćala i sl. Gore od toga je da sam dugo imala subjektivni osjećaj manje vrijednosti i strah od neuspjeha.
(bila odličan, ako je nekom bitno)

Sve je to nepotrebno. Kad dođu u više razrede ipak su zreliji, spremniji pa neka se tada pravilnije sučeljavaju sa ovakvim i onakvim nastavnicima.

I još nešto, jel čuo netko za individualni pristup? Oni koji ga ne uvažavaju pravdaju se da je posao zahtjevan, plaće male, bla, bla. Pa zaboga radiš posao koji ne voliš i još si za to potplaćen!?

I sad ćemo tvoju sudbu kletu i nesreću prenositi generacijama i drugima stvarati traume a još bi bilo dobro da smo ponizni i da te cijenimo?
Teško i kod male djece, kamoli kod odraslih
zarana is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:49   #31
zarana kaže:
Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.

s čim se ja u potpunosti slažem!!!

ali to se ne uči u školi već u roditeljskom domu...
na žalost mnogi roditelji počnu odgajati svoje dijete tek kad krene u školu, odnosno kad se djeca ne znaju sama snalaziti u određenim situacijama...
samo onda je već (za mnoge) vrlo kasno...
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 11:57   #32
malo me nije bilo ovdje....i sad kad sam došla pročitati što ste novoga napisali, ajme, ostala sam

pa kako je rasprava otišla na to tko je bio cijenjen u prošlosti, a sad nije...
i kakve veze ima da li će učiteljica moći živjeti od svoje penzije sa njenim ponašanjem prema djetetu za vrijeme njenog radnog staža???
svaka osoba koja se bavi odgojno-obrazovnim radom u školama, vrtićima itd. znala je onog trenutka kada je izabrala svoju profesiju da to nije profesija kojom će se obogatiti, čak da neće imati novca za mnoge bitne i nebitne stvari u životu...i čemu onda ogorčenost? naravno da bi bilo bolje i lakše da su plaće veće, da je svaka osoba (osim svojom vlastitom ljubavlju prema djeci i ambicijom da unaprijedi neke stvari na području odgoja i obrazovanja) motivirana i plaćom...ali tako, na žalost, nije... i zar to onda treba biti opravdanje za vrijeđanje djece????

čini mi se da neki ovdje lako skrenu s teme u neke vode koje im odgovaraju...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:05   #33
tarmiqua, si ti pročitala prvi post u kojem piše kakvo je dijete bilo tijekom godina kada je išlo u vrtić?

znaš, da je dijete oduvijek ovakvo kakvo je sada u školi, to bi se najprije vidjelo u vrtiću i poradilo bi se na tome već u predškolskoj dobi...

to je dijete koje se veselilo školi...a onda odjednom totalni obrat...
pa ne može me nitko uvjeriti da je odgovornost samo na roditeljima...iako ovdje obiteljska situacija ima velik utjecaj na djetetove reakcije...

a dobar učitelj bi trebao pokazati bar malo razumijevanja za dijete i njegove poteškoće, a ne ga još omalovažavati...
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 12:10   #34
Quote:
zarana kaže: Pogledaj post
Ne može dijete voditi bitke s učiteljicama i odgajati ih. Apsurdno. Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.
Mislim da treba izdvojiti prvašiće od ostalih, ja sam isto imala neugodno iskustvo u prva 4 rzr., posljedica je bila smrtni strah od matematike i autoriteta (onog negativnog). Noću od straha povraćala i sl. Gore od toga je da sam dugo imala subjektivni osjećaj manje vrijednosti i strah od neuspjeha.
(bila odličan, ako je nekom bitno)

Sve je to nepotrebno. Kad dođu u više razrede ipak su zreliji, spremniji pa neka se tada pravilnije sučeljavaju sa ovakvim i onakvim nastavnicima.

I još nešto, jel čuo netko za individualni pristup? Oni koji ga ne uvažavaju pravdaju se da je posao zahtjevan, plaće male, bla, bla. Pa zaboga radiš posao koji ne voliš i još si za to potplaćen!?

I sad ćemo tvoju sudbu kletu i nesreću prenositi generacijama i drugima stvarati traume a još bi bilo dobro da smo ponizni i da te cijenimo?
Teško i kod male djece, kamoli kod odraslih
mislim da dijete od malena treba učiti da se brani i bori za sebe, to nije stvar gdje možeš reći da ćeš kasnije, može kasnije početi učiti čitati i pisati, ali ovo ne. mada se mi roditelji više brinemo oko čitanja i posanja a manje oko samopouzdanja, jer se tim baš nemožemo hvaliti kao da nam je dijete sa 4 god naučilo sva slova koja će i ovako i onako naučiti, nisam još vidjela nekog ko u 3 razredu osnovne ko nezna čitati, ali ih 95% nema samopouzdanja (negdje sam pročitala da djetetu ne treba graditi kuću, treba mu graditi samopouzdanje).i nemisim da se djete u prvom osnovne treba boriti samo za sebe ali ga treba gurati u tom smjeru. iz nekog razloga profesori uvijek odaberu najosjetljiviju djecu da ih maltretiraju. ( ne svi profesori, da se netko ne uvrijedi).
__________________
leni
lturkano is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 13:01   #35
[QUOTE=Zvrksa;11044763]tarmiqua, si ti pročitala prvi post u kojem piše kakvo je dijete bilo tijekom godina kada je išlo u vrtić?


jesam... hvala Bogu normalno je reagiralo na sve poticaje, sudjelovalo u igrama i dr. i to je ono što se u toj dobi od djece i očekuje...bio je dio skupine...

to je dijete koje se veselilo školi...a onda odjednom totalni obrat...


jer se u školi nešto od njega očekuje,ODGOVORNOST,RED I RAD... odgovornost je na njemu kao na jedinki... odgovoran je za svoje rezultate i postupke ...

pa ne može me nitko uvjeriti da je odgovornost samo na roditeljima...

a tko ga je trebao pripremiti za školu?????


ako i promatramo tako da nije dogovornost samo na roditeljima sigurno odgovornost nije SAMO ni u "učiteljici rospiji" ...
BITI RODITELJ NE ZNAČI POSLATI DIJETE U ŠKOLU I PUSTITI GA DA GA ODGAJA UČITELJICA...
a s takvom djecom se sve više susrećem....
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 13:15   #36
tarmiqua, na slučaj gledaš previše subjektivno...bar mi se tako čini

inače....ako nisi znala...djecu se odgovornosti uči od najmlađeg doba i u vrtiću...imaju razne zadatke, radi se s njima puno...i itekako odgovaraju za svoje postupke, no nikad se djetetu ne kaže da je glupo ako nešto ne razumije niti mu se kaže da je neuredno na osnovu crteža... ako se uoči da dijete nešto ne razumije, onda je valjda red pronaći način da mu se to drugačije objasni, ako je neuredno treba naći način kako ga potaknuti na urednost...znaš ono - pozitivni poticaji...sigurno si čula za to

a ulogu obitelji od malih nogu nitko ovdje ne negira, naravno da je stručnim osobama puno teže postići nešto kod djeteta, ako se isto to ne podržava kod kuće
ali opet, ja nigdje ovdje nisam pročitala da netko od članova obitelji ima negativan stav prema školi i obrazovanju općenito...ovdje se isključivo govori o pristupu učiteljice...i sorry, ali apsolutno ništa na ovom svijetu ne može opravdati vrijeđanje djece od strane stručnih osoba...ni godine staža, ni umor, ni zasićenost poslom, ni mala plaća, ni nekakvo eventualno podcjenjivanje društva...baš ništa to ne opravdava
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 13:51   #37
Zvrksa:
tarmiqua, na slučaj gledaš previše subjektivno...bar mi se tako čini


a kako bih trebala gledati ako imamo konkretan slučaj...


ovdje se isključivo govori o pristupu učiteljice...i sorry, ali apsolutno ništa na ovom svijetu ne može opravdati vrijeđanje djece od strane stručnih osoba...ni godine staža, ni umor, ni zasićenost poslom, ni mala plaća, ni nekakvo eventualno podcjenjivanje društva...baš ništa to ne opravdava


a jesam li ja igdje rekla da to opravdavam...

zvrksa, ako nisi znala, a mogla si to skuziti iz mojih postova, uopce ne raspravljam o uciteljici već o predstavljanju škole djetetu... svi smo se mi susretali s različitim i dobrim i lošim načinom predavanja, i bili glupi i tupi i neuredni i svakakvi...
i prezivjeli...

ali sigurno si čula za to...

kako učiteljicu očito neće promjeniti onda treba dijete senzibilizirati na nju...
a to mora odraditi obitelj... da dijete skuži da nisu svi divni u životu.. a ovo je njegov prvi susret...

jer ponavljam opet najlakse je uciteljicu nazvati rospijom a nista ne rijesiti...
tarmiqua is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 14:40   #38
Quote:
tarmiqua kaže: Pogledaj post
BITI RODITELJ NE ZNAČI POSLATI DIJETE U ŠKOLU I PUSTITI GA DA GA ODGAJA UČITELJICA...
a s takvom djecom se sve više susrećem....
i ja...
sjećam se jednom da mi je mala bila u bolnici u školi gdje sam radila i da je plakala kako je doma dobila novu učiteljicu (2. razred) i da je ta nova neka ružna stara baba.
a ja ju pitam kako zna da je ona stara ružna baba kad ju još nije ni upoznala- a mala mi odgovori da joj je to MAMA rekla

mislim, koliko moraš biti glup da tako nešto kažeš djetetu????
extreme is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 15:19   #39
gle, tarmiqua, moj dojam je da ti subjektivno pišeš o ovoj temi, jer i sama imaš veze sa školstvo...
možda se varam, ali činjenica je da nisi objektivna

i samim time što stalno naglašavaš da treba sređivati situaciju kod kuće, osposobiti dijete za probleme, naučiti ga odgovornosti, a ne odmah zvati učiteljicu rospijom, prešutno opravdavaš njeno ponašanje

kao što sam već rekla, slažem se s tim da treba rješavati lošu situaciju kod kuće, očvrsnuti dijete, ali isto tako ističem da problematika ovdje nije samo u obitelji i djetetu, već i učiteljici i njenom pristupu tom djetetu...

i bilo bi ok da se ne skreće s njene odgovornosti i njenog neprihvatljivog ponašanja na radnom mjestu
__________________
moj dućkas
Zvrksa is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 15:27   #40
molim da se tema ne ispolitizira

@goblena: dijete koje je i samo istraumatizirano sigurno trazi sredinu u kojoj ce se osjecati sigurno, a svaka daljnja agresija je za malisana koji ima takav background kao tvoj necak je trauma na n-tu potenciju, dozivljava ju jace nego ostala djeca.

djeca inace imaju svoju sliku svijeta u kojemu su ona centar, tek razvijaju osjecaj da su drustvena bica i da i ljudi oko njih imaju svoje svjetove, probleme, da se svijet ne vrti oko njih i njihovih djelovanja. u tom svjetlu povrijedjeno dijete sasvim sigurno osjeca da je upravo ono krivo za stanje u kojemu se nalazi otac, majka, obitelj; dapace, situacija u skoli ga ucvrscuje u tom misljenju. ja nigdje ne valjam

vrlo tuzno, ali ako to znamo djetetu cemo moci postepeno pomagati.

razgovor i vodstvo psihologa ja ispravna odluka, ali moram napomenuti da treba biti iskren i psihologu i ravnatelju, a ako je moguce i uciteljici predociti situaciju u kojoj se dijete nalazi. ne napadacki, nego kao zajednica koja ima jedan cilj, a to je pomoci tom djetetu.

uciteljici je vjerojatno pun kufer kritika, a ako joj date vise kredita, ukazete povjerenje, dat cete joj pozitivnu verifikaciju u kojoj ce se osjecati korisno i vjerujem da bi mogla okrenuti plocu i potruditi se oko maloga.
__________________
Najopasnija hrana je torta. Svadbena.
Jedini poraz koji sam doživio u životu...nisam uspio sjebat škuribandu. (walter, 2010.)
putnica is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:23.