Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje

Stanovanje Gdje i kako stanujete, i kako uopće doći do vlastita stana
Podforumi: Vrt, Sam svoj majstor, Interijeri

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.02.2010., 18:49   #201
ej ljudi oce netko odgovoriti Tiffany Lampa? i ja imam istu dilemu. grijem se na struju, smrzavam se, a racuni veliki, molim pomoc!!
majamajic is offline  
Old 15.02.2010., 19:14   #202
mislim da će te vi biti među prvima koji će lupiti te peći.
pa će te vi nama govorit o iskustvima.

onako od oka mislim da je isplativije od grijanja na el. energiju koja je trenutno najskuplja kao energent.

http://dsk.hr/gradski-mijesani-i-prirodni-plin.html

a pelete su povoljnije od lož ulja.
stmat is offline  
Old 16.02.2010., 08:35   #203
neznam zasto tako mislis ali ja lozim ujtru popodene i uvece i non stop cistim pepeo uvek mi nos zacepljen zbog toga. sta ima gore od toga. NEMAM IZOLACIJU I NORMALNO DA CU DA TROSIM BILO STA DOSTA. pelet je gospodska stvar naravno posle grejanja na struju koja nemoze da me zagreje i otkida pare iz dzepa
preso1 is offline  
Old 23.02.2010., 13:03   #204
peleti

poštovanje!!!
pošto sam po prvi put tu kod vas molim one koji znaju da mi odgovore na moje pitanje i neprespavane noći.
Naime radi se o plameniku na pelete ERAGON 5/35 vodom hlađeni zanima me dali ga tko ima i kakva su razmišljanja i dali se isplati investirati za taj plamenik
kojeg bi ugradio na peć centrometal eko ck-25
maya3 is offline  
Old 28.02.2010., 09:11   #205
ERAGON, sam vidio u Tehnodomu u Remetincu, detaljno ga pregledao i snimio.

Ne sviđa mi se to je amaterska izrada, pogledajte kako je spojen ventilator zraka na komoru izgaranja.

Drugi problem je daleko veći i ulazi previše duboko u procese izgaranja biomase i nije za ovakav forum. Jednostavno rečeno ložište za kvalitetno izgaranje biomase mora biti toplo, znači šamotirano ili od inoxa hlađeno zrakom potrebnim za izgaranje , a nikako vodom.

Za očekivati je puno, puno katrana u kotlu, i loš stupanj djelovanja.
ramzay is offline  
Old 03.03.2010., 23:07   #206
Viadrus kotao na pelete

agt,

možeš kratko opisat gdje si postavio osjetnik temperature izgaranja,
imam konstantnih problema (pogotovo u ovo vrijeme gdje su vanjske temp. visoke) jer mi temperatura izgaranja padne ispod 30C i stalno dolazi u grešku Err 10.

hvala
stmat is offline  
Old 04.03.2010., 21:56   #207
Jel bi mogao netko da zna zašto mi se u pepeljari,do grijača skuplja pepeo,znači pepeo stoji u pepeljari odmah na početku gdje grijač potpaljuje pelet a trebao bi da bude na kraju pepeljare?Centrometalov pelet set.
lovric is offline  
Old 05.03.2010., 23:24   #208
Quote:
lovric kaže: Pogledaj post
Jel bi mogao netko da zna zašto mi se u pepeljari,do grijača skuplja pepeo,znači pepeo stoji u pepeljari odmah na početku gdje grijač potpaljuje pelet a trebao bi da bude na kraju pepeljare?Centrometalov pelet set.
hvala na pomoći ionako sam odustao od tog plamenika mislim na eragon.
u pregovorima sam pelet set centrometal pošto imam njihov kotao,25 kw
trošim oko 16 metara drva i prelazim definitivno na pelet jer mi je pred nosom tj.viševica perušić proizvodi pelet i kažu da su dosta kvalitetni a pelet set mi nije toliko ni preskup
samo me majstor nagovara da ugradim zidni termostat i da stavim termo ventile na radiator pa sad neznam baš dali moram i tu investiciju molim pomoćpozz!!!
maya3 is offline  
Old 06.03.2010., 09:55   #209
Molio bih sve sudionike foruma za sugestije kod odabira kotla. Naime, definitivno sam odabrao pelet kao energent, a grijat ću max. 160m2 prostora.
Kod nas (Središnja Bosna) trenutno su u ponudi 4 opcije:
- Centrometal
- Radijator Kraljevo
- Kovan Gračanica i
- Thermoflux Jajce
Lokalni majstor koji slovi za stručnjaka u ovome području preporuča mi ovaj zadnji koji ima raspon snage 8-25 kW. Nakon što sam pregledao forum vidio sam da ima toliko varijabli da više u ništa nisam siguran.
Inače, za informaciju ostalim sudionicima pelet FIS Vitez trenutno stoji 350 KM/t odnosno 180EUR iliti 0,18EUR/kg. Na ovo se može dobiti neki popust pa je neto cijena cca 0,17EUR/kg.
damir_nb is offline  
Old 06.03.2010., 15:10   #210
Quote:
stmat kaže: Pogledaj post
agt,

možeš kratko opisat gdje si postavio osjetnik temperature izgaranja,
imam konstantnih problema (pogotovo u ovo vrijeme gdje su vanjske temp. visoke) jer mi temperatura izgaranja padne ispod 30C i stalno dolazi u grešku Err 10.

hvala
Na gornjim blindiranim vratima (sada je to poklopac sa 4 vijka) ima okrugli stakleni prozorčić. Njega sam uklonio i od mesinga dao istokariti kućište u koje sam sa vanjske strane umetnuo postojeću sondu (osjetnik).
Monteri su ga inače ugradili u cijev koja ide u dimnjak i stalno se dešavalo to što se dešava i tebi. Od kad sam ga premjestio nikad nije aktiviralo Err 10. Inače max. se temp. na njemu digne između 140-150 stupnjeva kad plamenik duže radi.
agt is offline  
Old 06.03.2010., 15:49   #211
Quote:
agt kaže: Pogledaj post
Na gornjim blindiranim vratima (sada je to poklopac sa 4 vijka) ima okrugli stakleni prozorčić. Njega sam uklonio i od mesinga dao istokariti kućište u koje sam sa vanjske strane umetnuo postojeću sondu (osjetnik).
Monteri su ga inače ugradili u cijev koja ide u dimnjak i stalno se dešavalo to što se dešava i tebi. Od kad sam ga premjestio nikad nije aktiviralo Err 10. Inače max. se temp. na njemu digne između 140-150 stupnjeva kad plamenik duže radi.

hvala na odgovoru,
odlična ideja i ja sam nešto slično razmišljao,
mislio sam samo rupu izbušit promjera osjetnika,
budem vidio, hvala još jednom.
stmat is offline  
Old 09.03.2010., 11:17   #212
Quote:
ramzay kaže: Pogledaj post
ERAGON, sam vidio u Tehnodomu u Remetincu, detaljno ga pregledao i snimio.

Ne sviđa mi se to je amaterska izrada, pogledajte kako je spojen ventilator zraka na komoru izgaranja.

Drugi problem je daleko veći i ulazi previše duboko u procese izgaranja biomase i nije za ovakav forum. Jednostavno rečeno ložište za kvalitetno izgaranje biomase mora biti toplo, znači šamotirano ili od inoxa hlađeno zrakom potrebnim za izgaranje , a nikako vodom.

Za očekivati je puno, puno katrana u kotlu, i loš stupanj djelovanja.
Gospoda, ne ide tako razmišljati o vodom hlađenom tjelu gorionika, to je odlično riješenje i ovakvih gorionika prodali smo preko 300 kom. po čitavoj Europi i nemamo nikavih problema sa radom gorionika. Time, da se gorionik hladi vodom dobijamo na strani vode između 5 do 8 kW dodatne energije znači izkoristimo toplinu koja bi inače pravila štetu na komori gorionika. A što se tiče izkorištenja, ne bi od nas kupovali gorionike u Austriji, da nemamo izkorištenje preko 90 %. Svaki kotao je vodom hlađen, ne znam zašto je onda čudno, da se hladi gorionik. U energetici radimo več 20 godin, valjda znamo napraviti dobar produkt.

Pozdrav
Andrej
www.eragon.si
anpe13 is offline  
Old 11.03.2010., 00:27   #213
Quote:
centrometal kaže: Pogledaj post
Automatiku proizvodi Centrometal.
imam cm25 kw pec sa pelet setom,generalno sam zadovoljan sa potrosnjom i radom automatike ali me zanima bili se mogla automatika podesiti da u drugom intervalu kada dostigne -4 od zadane ponovo smanji snagu,jer ovako odmah poslije gasenja (5min)pocinje potpala.
ostalima za informaciju zaklopka mi je skroz zatvorena
duh22 is offline  
Old 11.03.2010., 09:56   #214
Zaklopka za vazduh? Kako gori? Koliki objekat i kolika je potrošnja peleta?
Mordred is offline  
Old 11.03.2010., 16:59   #215
Quote:
Mordred kaže: Pogledaj post
Zaklopka za vazduh? Kako gori? Koliki objekat i kolika je potrošnja peleta?
mislim na zaklopku sa zadnje stane peci,automatika bi ugasila da joj to smeta,pretpostavljam da sam sa tim znacajno smanjio gubitke.za 4,5 mj. sam potrosio 2.5 t. peleta a grijem oko 80 m2+bojler stim da pec radi oko 10h dnevno.
stiropol 5 cm
duh22 is offline  
Old 12.03.2010., 10:26   #216
Quote:
duh22 kaže: Pogledaj post
mislim na zaklopku sa zadnje stane peci,automatika bi ugasila da joj to smeta,pretpostavljam da sam sa tim znacajno smanjio gubitke.za 4,5 mj. sam potrosio 2.5 t. peleta a grijem oko 80 m2+bojler stim da pec radi oko 10h dnevno.
stiropol 5 cm
gdje ti izlazi dim ako ti je zaklopka zatvorena?
mjojo is offline  
Old 13.03.2010., 13:25   #217
Quote:
mjojo kaže: Pogledaj post
gdje ti izlazi dim ako ti je zaklopka zatvorena?
precnik zaklopke je manji od precnika dimnjace,automatika ne izbacuje i to je to
duh22 is offline  
Old 13.03.2010., 18:36   #218
Eragon i cijene

Quote:
anpe13 kaže: Pogledaj post
Gospoda, ne ide tako razmišljati o vodom hlađenom tjelu gorionika, to je odlično riješenje i ovakvih gorionika prodali smo preko 300 kom. po čitavoj Europi i nemamo nikavih problema sa radom gorionika. Time, da se gorionik hladi vodom dobijamo na strani vode između 5 do 8 kW dodatne energije znači izkoristimo toplinu koja bi inače pravila štetu na komori gorionika. A što se tiče izkorištenja, ne bi od nas kupovali gorionike u Austriji, da nemamo izkorištenje preko 90 %. Svaki kotao je vodom hlađen, ne znam zašto je onda čudno, da se hladi gorionik. U energetici radimo več 20 godin, valjda znamo napraviti dobar produkt.

Pozdrav
Andrej
www.eragon.si
Pozdrav za Andreja,
Vidim da su se osim centrometala ubacili i susjedi koji proizvode plamenike Eragon, pa me zanima jedna stvar:
Imam Viadrus peć od 35Kw koja na donjim vratima ima otvor za plamenik, pa bi želio znati kolika je cijena Eragonovog sistema za pelet. Znači plamenik, transporter, automatika i sve što treba biti uključeno.
Andrej zna pa molim odgovor, a ako netko drugi još zna, odgovori su dobrodošli.
Da, još jedna stvar, ne kužim kako se iz plamenika dobiva dodatnih 5-8 Kw kako je naveo Andrej. Što kotlovska voda ulazi u plamenik pa ga hladi ili što. Molim pojašnjenje, hvala
viadrus is offline  
Old 20.03.2010., 00:39   #219
Kombinirani kotao

Ljudi svaka vam čast zbilja sam dosta saznao čitajući vaše odgovore. Neki se zbilja kuže u to što pričaju. Sad jedna mala molba za pomoć i savjet.
Odlučio sam uvesti centralno ovog ljeta i imam još par dilema oko izbora kotla. Izračunao sam ja potrebnu snagu, izolacija kuće se sprema, pvc prozori su stavljeni pred zimu jedino još kotao ostaje za riješiti.
Da li ima netko iskustva sa kombiniranim kotlovima drvo - peleti? Tipa Centrometal Centroplus 25 sa sustavom za pelete ili Viadrus herkules duo?
Da budem iskren najviše naginjem ovoj opciji iz straha da se nešto ne desi sa cijenom peleta, i jer se koji metar drva uvijek nađe u rezervi tako da se može naložiti. Jedino me brine kakva je iskoristivost kod ovih kombiniranih peći - ako ima netko nešto slično nek se javi.
Unaprijed zahvaljuem na vašim odgovorima i sugestijama.

P.S. Ako ima ko za preporućiti kakvog dobrog meštra za složiti instalaciju nek mi se javi na PM - kuća je u Petrinji.
mile-l is offline  
Old 20.03.2010., 13:07   #220
-mile-I, mislim da ne moraš strahovati za opskrbu peletima. U Hrvatskoj je do prošle godine 19 drvoprerađivača iskazalo interes za proizvodnju peleta. Preko 90% naših peleta ode u izvoz, a cijena mu pada iz godine u godinu. Ne zaboravi da je početna pred par godina u Europi bila 250 eura po toni. Vjerujem da će uskoro kad se kod nas poveća potražnja netko kupiti i cisternu za prijevoz, a onda je cijena 25% niža. Mislim da ti je ulaganje u kombiniranu peć bacanje novaca, jer kad se navikneš na komociju i čistoću koju pruža upotreba peleta nećeš ni razmišljati o drvima. Moja preporuka ako ne tražiš previše od automatike je Viadrus Hercules-eco.
agt is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:30.