Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.06.2014., 14:37   #1181
Quote:
jacoby kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Evo i mog pitanja... Znam da je vec navedeno da se ne radi ono sto cu pitat, no zanima me da li netko to ima tako izvedeno i da li funkcionira... Razlog za to su naravno financije, pa ako funkcionira, super, a ako ne, onda treba izdvojit vise kinte...
Evo pitanja: zivim na katu kuce, grijem kaminim definitivno prejakim za sami prostor pa su mi jako cesto otvoreni prozori zimi, a dimnjak je raden od pune cigle te iznosi 14x14 cm, sto je premalo, buduci da pri svakom lozenju pobjegne odredena kolicina dima u prostor, sto rezultira neugodnim mirisima i smanjenjem kisika u prostoriji. Naime, u tom dimnjaku je jos jedna 'cijev' za kaljevu pec iz prizemlja, te u tom dijelu sve funkcionira savrseno... Sad, buduci da ne zelim stalno zadimljavanje svog stana na katu, imam namjeru srusiti dimnjak i izgraditi novi od elemenata, promjera 160 mm, kao sto je potrebno za kamin kojim grijem. I evo trik pitanja:-), nisam siguran koliko je pametno staviti dimnjak promjera 180 mm i spojiti kaljevu pec iz prizemlja i kamin s kata na isti dimnjak... Vjerujem da nije najmudrije, no svejedno, pitanje nista ne kosta... Da li netko ima slican slucaj da ima dva trosila na jedan dimnjak... Visina dimnjaka bi iznosila oko 7 m mjereno s katne visine, a sto se tice donje etaze, dimnjak do katne visine je u betonskoj deki, jer se kaljeve peci visoko spajanu u dimni otvor, ovisno i izvedbi, a navedena je skoro do plafona...
pravilo struke kaze "svaka peć na drva treba imati svoj dimnjak".

jesam dobro shvatio da u dimnjaku 14x14 je još uvučena i dimovodna cijev za kaljevu?
u tom slučaju najbolje bi bilo pokraj ovog koji služi za kaljevu peć napraviti još jedan dimnjak za kamin.

ako sam krivo shvatio i cijev od kaljeve peći nije unutar dimnjaka 14x14 već u istoj "bateriji" onda se može ovoga srušiti i napraviti novi.
ja bi osobno išao na širenje postojećeg 14x14 dimnjaka i unutra ugradio sanacijsku cijev. to bi po svoj prilici bilo jeftinije ili jednako skupo ali bi se građevinski radovi sveli na minimum.
__________________
www.topdom.hr
m.c. kompa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2014., 15:00   #1182
Kontrola izgaranja

Pozdrav,

imam pitanje ako netko zna:
po novom svi koji imamo plinski bojler u stanovima trebamo imati i mjerni otvor za kontrolu izgaranja ložišta. S obzirom da tako nešto košta 500 gimlija , zanima me da li to mogu sam ugraditi, tipa kupit u bauhausu ili sl, pa postaviti s obzirom da je opis toga: "Opisao je kako je riječ o rupi koja se izbuši u plastičnom plinskom dimnjaku i u koju se ugradi čep kako bi dimnjačari pri kontroli mogli ondje uvući sondu kojom mjere postotak izgaranja."

Hvala unaprijed!
Markozg01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 14:25   #1183
pozz, idem probat objasnit situaciju pa mozda netko ima prijedlog

imamo etazno centralno na drva. e sad, kupili bi novu pec i selili je u garazu, dakle, kat nize. i sad smo u nedoumici sto se tice dimnjaka.
dimnjak koji sad koristimo zavrsava na tom katu. i sad su opcije, probiti dolje taj dimnjak i nadograditi ga (prema dolje, znaci). e sad, kako bi se onaj spoj deke ponasao u tom slucaju i moze li se on kako izolirati?
a druga opcija je, naravno, novi dimnjak. za to treba vise love (koliko uopce?), probijati dvije deke i krov... cijele zavrzlame.
pretpostavljam da je uvijek bolja opcija novi dimnjak, ali ima li nade za ovoga prvog?
ako novi, kakav predlazete?
e da, pec ce biti najvise 30 kw, vjerojatno 28
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 16:35   #1184
1. da li je postojeći dimnjak dovoljnog fifija i visine za taj novi kotao?
2. probiješ deku u uguraš čeličnu cijev.
3. kupiš kotao sa ventilatorom i ne trebaš dimnjak.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2014., 16:55   #1185
1. visine ima, fi je negdje oko 17 s obzirom na kolicinu cade u njemu, koliko je bilo prije, ne znam
2. tako smo i mislili, znaci, funkcioniralo bi
3. moze malo vise o tome - kako to funkcionira i da li pec zbog toga slabije grije?
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 09:30   #1186
Quote:
Hick-up kaže: Pogledaj post
......
3. moze malo vise o tome - kako to funkcionira i da li pec zbog toga slabije grije?
Nije mi se "sviđalo" da regulator propuha počinje otvarati jer nema drva u ložištu i tada se kotao hladi - možda su to najveći gubici!
Mislio sam nešto kemijati sa mehanikom otvaranja tog regulatora, da kad skroz otvori jednostavno se lančić otkvaći i vratašca zatvore (bilo o tome ovdje).
Onda sam vidio kotlove sa ventilatorom. I ako imaš ventilator nije potreban dimnjak za podtlak, a i ne trebaš dimnjak i nema hlađenja kotla.
Moj kotao BioSolid17 ima samo oko 70 cm čelične cijevi kroz zid, pad prema van oko 1 cm da se cijedi kondenzat, ako nastane. Prošla druga zima.
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 13:02   #1187
A ne možeš imati samo cijev sa strane pa da to dimi po boku kuće. Jebote na što to liči..kada zakuriš kotao može ti začađiti fasadu, a da ne kažem ako ti je otvoren prozor na toj strani ima da nakrcaš kuću dimom.

Upravo mi nadoštukavamo dimnjak, imamo potpuno isti slučaj. Probili smo rupetinu u ploči, nećemo uvaliti nikakvu metalnu cijev, imali smo na jednom bivšem dimnjaku tu kombinaciju i pokazalo nam se jako loše. Štopao se dimnjak ko blesav na tom dijelu.
Jednostavno smo probili rupu, kroz nju ćemo uvaliti cilindar tj.cijev od dimnjaka, dolje će ići par elemenata i to je to.
Pošto je gore klasičan dimnjak razmišljao sam da i dolje nazidamo klasiku ali kada su ovi elementi i cijev jeftinije nego cigla i ruke.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 18:03   #1188
Koliko vidim te peci su dosta skuplje.
Ja nemam prozora na toj strani, al imam susjede pa nije bas u redu dimiti njima.
Znaci, ta opcija je ok? Stvarno ne znam jel bi trebalo raditi novi dimnjak, nije to mali posao, treba dvije deke razbit i rupu u krovu.
ne znam sta napravit, brine nas, dakle, da li ce taj dimnjak dobro vuci (sad imamo pec 18 kw i sve ok, a stavili bi 28) i naravno, taj prijelaz, da se ne bi to u deku uvlacilo...

Znaci, ti ces kupiti one Sciedel elemente i tu cijev ugurati?
A kako bi bilo upotrijebiti na tom dijelu onaj inoxov dimnjak?

Zadnje uređivanje Hick-up : 14.07.2014. at 18:35.
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 19:09   #1189
Quote:
Hick-up kaže: Pogledaj post
Koliko vidim te peci su dosta skuplje.
Ja nemam prozora na toj strani, al imam susjede pa nije bas u redu dimiti njima.
Znaci, ta opcija je ok? Stvarno ne znam jel bi trebalo raditi novi dimnjak, nije to mali posao, treba dvije deke razbit i rupu u krovu.
ne znam sta napravit, brine nas, dakle, da li ce taj dimnjak dobro vuci (sad imamo pec 18 kw i sve ok, a stavili bi 28) i naravno, taj prijelaz, da se ne bi to u deku uvlacilo...

Znaci, ti ces kupiti one Sciedel elemente i tu cijev ugurati?
A kako bi bilo upotrijebiti na tom dijelu onaj inoxov dimnjak?
imaš 18, a stavila bi 28! hm da je riječ o ...... bi razumio zašto želiš više , ovako....

ajde da probam ovako, doma vjerujem da imate auto, nema apsolutno nikakve veze kakav je, ali je bitno koliko konja ili ti ga kw ima. E sad, tu brojku, vašeg auta pomnožite sa 2 i gdje ste! tko bude plaćao taj 'ekstra' benzin (drva), tko bude plaćao ekstra porez (uskoro i za drva) i sve to tako redom...

grijanje je u dobroj mjeri kao i s autom, netko se s osmjehom cijelu godinu vozi jer mu auto troši 'podnošljivo', a netko li ga jurca i jurca i kad dođe na benzisku ili na registraciju ...
mranderson is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2014., 21:57   #1190
zato sto cemo na godinu stavljati i dolje radijatore
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2014., 07:01   #1191
Quote:
Hick-up kaže: Pogledaj post
Koliko vidim te peci su dosta skuplje.
Ja nemam prozora na toj strani, al imam susjede pa nije bas u redu dimiti njima.
Znaci, ta opcija je ok? Stvarno ne znam jel bi trebalo raditi novi dimnjak, nije to mali posao, treba dvije deke razbit i rupu u krovu.
ne znam sta napravit, brine nas, dakle, da li ce taj dimnjak dobro vuci (sad imamo pec 18 kw i sve ok, a stavili bi 28) i naravno, taj prijelaz, da se ne bi to u deku uvlacilo...

Znaci, ti ces kupiti one Sciedel elemente i tu cijev ugurati?
A kako bi bilo upotrijebiti na tom dijelu onaj inoxov dimnjak?
Ok moraš biti siguran da i na postojeći dimnjak možeš priključiti peć od 28kW. Vidi koji ti je zahtjev od peći za promjerom dimnjaka.
Ako budeš dimnjak nastavio sa istim promjerom koliki ti je postojeći i ako možeš tu peć priključiti na taj promjer ja ne vidim razloga zašto taj dimnjak ne bi vukao, dapače vući će i bolje jer će biti višji. Što se tiče da će se nešto uvlačiti u deku, isto ne vidim tu nekih problema. Možda bi moglo biti problema sa odovodm kondenzata ali ako ti ovaj gore dimnjak ima postojeći odvod onda ne bi ni tu trebalo biti problema.
Imaš raznih opcija kako da to napraviš, čak i ova opcija sa inox dimnjakom nije loša. Nama je najeftinija opcija da to nastavimo sa Schiedelom jer nas materijal dođe 820kn.
Mi smo probili rupu od 160 gdje ćemo uvući cijev. Nama veći promjer od 160 ne treba. Cijev ćemo pustiti cca.80mm više od dna dimnjaka. Cijev ćemo obući u tanku spužvicu da se beton ne zalijepi oko cijevi te ćemo beton zaliti oko cijevi formirajući lijevak prema cijevi. Završno ćemo ostaviti da je cijev niža od završnog dijela cca.10-tak mm tako da kad cijev dođe na radnu temp.bude u istoj visini sa novim zabetoniranim podom tj.lijevkom. Nakon toga postojeće otvore ćemo zatvoriti a dolje ćemo staviti priključak i vrata za čišćenje. Vjerujem da će biti ok.
bruce80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 15:49   #1192
bok, moze savjet: koji dimnjak je najbolji za centralno na drva?
Inox, celicni ili schiedel?
Dobivam razlicita misljenja i svatko ima svoju teoriju, ali ne znam nijednom majstora bas za to pa da pitam
kk1706 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2014., 19:14   #1193
Quote:
kk1706 kaže: Pogledaj post
bok, moze savjet: koji dimnjak je najbolji za centralno na drva?
Inox, celicni ili schiedel?
Dobivam razlicita misljenja i svatko ima svoju teoriju, ali ne znam nijednom majstora bas za to pa da pitam
Najbolji je inox! Provučeš ga kroz kuću i "lepe ga je videt"!
Najbolji je čelični! Kupiš na otpadu cijev od 8" nadovariš koliko treba i jeftino je!
Najbolji je šamotni (može i šidel)! Iskopaš rupetinu za temelj, nađeš majstore i nek ziđu! E, da taj je najskuplji, ali i susjedi će to cijeniti!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.07.2014., 12:10   #1194
Da li za dimnjak treba građevinska dozvola?
Hick-up is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.07.2014., 08:59   #1195
Quote:
Hick-up kaže: Pogledaj post
Da li za dimnjak treba građevinska dozvola?
Da!





ako bude malo "čudan (neuobičajen)" po dimenzijama (visina 106 m, širina 12 m)
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 08:57   #1196
Quote:
Hick-up kaže: Pogledaj post
Da li za dimnjak treba građevinska dozvola?
Ako ti fali dimnjak, ma samo s vanjske strane zida kuće ga sazidaš bez puno kompliciranja, jer je trenutno papiranti postupak za provedbu izmjena i nadogranja na kući gotovo nemoguć.
Chvembo is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 09:30   #1197
Imam velikih problema sa dimnjakom. Dimnjak je naljevan betonom, a završetak zidan ciglom. Bez izolacije, rađen u sklopu kuće prije više od 30 godina.
Dimnjak vuče normalno, a problem se javlja kod nekog južnog vjetra.
Tad jednostavno ne vuče, čak naprotiv kad i ne gori vatra svu čađu i smrad vraća u kuću.
Probao sam nadoziđati dimnjak za 1m, ali sve jedno je.
Znači jednostavno mu smeta neki vjetar.
Mislio sam da bi taj problem mogao riješiti sa nekom kapom protiv vjetra.
Što mi možete preporučiti?
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 19:54   #1198
Quote:
bobi.bobif kaže: Pogledaj post
.......Što mi možete preporučiti?
Pjevca!
__________________
Ja govorim ono što kažem!
Lee Champa is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 22:08   #1199
Quote:
Lee Champa kaže: Pogledaj post
Pjevca!
Ima li ga gdje za kupiti u trgovini, ili moram tražiti po limarskim radionicama.
bobi.bobif is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2014., 22:21   #1200
Quote:
bruce80 kaže: Pogledaj post
A ne možeš imati samo cijev sa strane pa da to dimi po boku kuće. Jebote na što to liči..kada zakuriš kotao može ti začađiti fasadu, a da ne kažem ako ti je otvoren prozor na toj strani ima da nakrcaš kuću dimom.

Upravo mi nadoštukavamo dimnjak, imamo potpuno isti slučaj. Probili smo rupetinu u ploči, nećemo uvaliti nikakvu metalnu cijev, imali smo na jednom bivšem dimnjaku tu kombinaciju i pokazalo nam se jako loše. Štopao se dimnjak ko blesav na tom dijelu.
Jednostavno smo probili rupu, kroz nju ćemo uvaliti cilindar tj.cijev od dimnjaka, dolje će ići par elemenata i to je to.
Pošto je gore klasičan dimnjak razmišljao sam da i dolje nazidamo klasiku ali kada su ovi elementi i cijev jeftinije nego cigla i ruke.
sukladno tehničkom pravilniku o izgradnji dimnjaka( članak 5) bilo bi dobro da se savjetujete i sa mjesnim dimnjačarom
kanjar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:21.